De regering van de sociale ajbraak. Kort verslag van een lange reis! ONDER'TBELFORT En ze werken ZATERDAG 3 SEPT. 1935 Biz 8 Door Eugeen Moriau Volksvertegenwoordiger. Naast al de onhebbelijke kwaliteiten, van de huidige re gering. zijn ze nog specialisten, niet alleenlijk in «art en tech niek» en «Rotaryzegels», het zijn echte specialisten in het afbreken. Elk links minister van de huidige ploeg, heeft zich voor genomen, het werk van zij ra C.V.P.-voorganger te vernieti gen. Het is daarom dat in de re geringsverklaring van 8 Mei 1954. geschreven staat «dat het geen weerwraakregering is». De specialist in de weer wraak en de afbraak in de Waalse socialist Troclet de mi nister van arbeid. Ik bewijs, lees maar 1. Het pensioen der arbeiders. Alle partijen waren akkoord dat het pensioen der arbeiders moest verbeterd worden, er. dat de verplichte verzekering voor de zelfstandigen moest ingevoerd worden. Minister Van Den Daele maakte er zijn hoofdbekom mernis van. We kregen de prachtige wet van December 1953. Hierbij werden oensioenkaarten afge schaft. Arbeidsters kregen pen sioen op 60 jaar. Het weduwe pensioen werd vereenvoudigd Het pensioen werd .gekoppeld aan de levensduurte, aan het loon en aan de loopbaan, enz. Deze wet werd onder den dwang van Troclet, geschorst in Juni 1954. en in de lente van 1955 volledig vernietigd. De naam Van Den Daele mocht niet verbonden blijven aan de oensioenwetgeving. Dank zij de nieuwe wetge ving Troclet, zullen de gepen sioneerden een volledig pen sioen genieten, binnen 45 jaar. 2. Het pensioen voor nietloon- trekkenden. Dank zij een nieuwe wet van 11 Maart 1954 tot stand ge bracht door Minister Van Den Daele zouden ook de niet-loon- trekkende hun pensioen ont vangen, alsook deze met ge mengde lonDbaan. De bijdragen werden on middellijk geïnd door deze re gering, maar zij weigerde de uitvoering van de wet, om Van Den Daele hatelijk te ma ken bij de ouderlingen. Een nieuwe wet werd beloofd, maar tot op heden is het nog altijd een rot ei. Intussen zit ten de ouderlingen te wachten op de uitbetaling van hun pen sioen, maar de bijdragen moe ten betaald worden, want deze regering heeft geld nodig. 3 De ziekteverzekering. Van Den Daele nam kracht dadige maatregelen., om de ziekteverzekering gezond te maken. Dat was niet naar de zin van de socialisten. Het besluit bleef van kracht, maar eens aan het bewind, namen zij het nodige geld, een deel uit de staatskas, maar een groot deel uit de kas van de Christelijke Mutualiteiten. Daarmede konden ze de vrucht van hun verspillingszucht dek ken De vorige regering had zich ingespannen om alle wil lekeur uit te sluiten bij de be noeming en in dienstneming Van staatspersoneel. Alles moest gebeuren langs het vast- wervïnessenretariaat. Damt zij de goedhartigheid van Troclet, kregen 953 tijde- lijken hun voor-opzeg. Wat een katastroof. Dank zij het A.C.V. die de verdediging van de slachtoffers op zich nam, werden ze allen in dienst be houden. Voor Troclet was het er om te doen. plaats te maken voor zijn vrienden. 5. Premie voor Moeder aan de Haard. De extrapremie voor de moeder aan de haard, werd afgenomen aan 263.000 gezin nen. Dat is maar een minder inkomen voor die gezinnen van 400 millioen Dank zij de mas sale en vastberaden aktie van het A.C.V. zal deze premie te rug worden uitbetaald van 1 Oogst 1955. We zouden zo nog verder kunnen gaan inzake afbraak der familiale politiek. Dit vol staat nochtans om vast te stel len. dat sinds 1935. het gezins inkomen steeds werd verhoogd, en dat deze liberaal - socialis tische regering in 1955, dat in komen vermindert. De arbeidersklas zal de weer wraak zoet maken. Op dit ogenblik worden de bestratingswerken voor de Hop- en Botermarkt aange vangen Na bijna anderhalf jaar het centrum der stad als een onooglijke buurt, waar ge uw hals en been kondt breken, te hebben behandeld is het er eindelijk van gekomen. Maar de aangelanden kunnen tevre den zijn. het zal mooi worden. De voetpaden worden ver breed. boompjes zullen er ge plant worden, men spreekt zelfs van een bloemenhofken zoals op het volksplein en van parkeerterreinen. Voor ons is het om het even wat ze er van maken als het maar goed is. En hierover hebben we toch het een en het ander te zeggen. Wanneer er een goede en vaste bodem moet gegeven worden aan de wegbedekking opdat deze degelijk zou wezen, moet dit gedaan worden. Maar hetgeen we deze week hebben kunnen vaststellen dat grote en schone kasseistenen zo maar zonder meer in de grond gestoken worden, is toch meer dan het nodige. Tal van stra ten in onze stad hebben nog geen vaste voet en de inwo ners zouden zeer tevreden zijn moesten ze een kasseiweg krij gen. We hebben ons altijd la ten wijsmaken dat een kassei- stenenbestrating de duurste is. Als dat juist is. dan weten we niet waarom hier dan zo met geld van onze belastingbetalers gemorst wordt. Reeds bij vroegere gelegen heden schreven we over de verspilzucht van het stadsbe stuur, die het geld door vens ters en deuren buiten gooiden. Gemeenteraadslid De Wolf heeft eens een bilan gepubli ceerd van hetgeen ze door hun keel goten ter gelgenheid van recepties. Het zou thans zeker even interessant wezen van te vernoemen hoeveel geld ze thans in de grond stoppen. Wanneer ze toch zoveel geld te besteden hebben, waarom legden ze dan van de eerste keer geen betonbaan? Dan zou den de omwonenden zeker voor zeer vele jaren gerust kunnen zijn. Werken en werken is twee. Er gebeuren werken in vele straten van de stad, waar de mensen als beloning voor hun wekenlange miserie voor hun deur. een vervangoplossing krijgen in asphalt (zwart ta pijt, zou de senator-schepen zeggen). Daar worden kassei stenen uitgebroken en wegge voerd en in de Dlaats kregen de mensen grove steenafval, waarboven dan het zwarte goedie gegoten werd. Schoon geljik was het in het begin, maar thans beginnen er put ten in de baan te komen en slechts enkele weken na het maken van de baan, moeten de herstellers komen. En ter wijl ze od deze plaatsen zo krenterig zijn, zien we ze in het centrum der stad, geld ver spillen zonder voorgaande... Voor de ene alles, voor de andere niets... K. A. J. Een tocht van meer dan 300 km., maar dan in zeer comfor tabele reuze-auto-cars. die bei den 60 jonge kerels meevoer den, tegen een aardige vaart (proficiat aan de betrouwbare chauffeurs), bracht verleden Zondag onze Jong-Kajotters van het Aalsterse naar de In ternationale Dag der Jong-K. A.J. in Tilburg. Ze zouden 's avonds terugkeren met onder hen een kampioen, n.l. Paul Blondeel van Hofstade die voordien reeds Dlaatselijk. ver- bondeliik en nu ook nationaal zijn meesterschap in hoog springen afdwong. De smaakvolle affichen «Jong- K.A.J.... sluit aan!» die op de vensters van de auto-cars hin gen, de 120 lachende gezich ten en de Jong-Kajottersuni- formen werkten over de we gen van het Vlaamse land aan stekelijk, want t'allenkante wuifden de Misgangers en de vroege Zondagwandelaars deze jongens na!! 't Waren jonge arbeiders van 14 tot 17 jaar die blij waren er eens te mo gen uittrekken na een lange arbeidsweek. Geen wonder dan dat er van het eerste ogenblik reeds stemming was: zingen wordt voor Jong-Kajotters een uiting van hun vreugde, hun geluk, hun streven naar Ver heffing uit de dagelijkse sleur en slenter. Het reisgenot was volledig. Al over de stede Den- dermonde met zijn indrukwek kende oude gebouwen, door talloze landelijke gemeenten met hun welbekende kronkel straten en hobbelige kassei wegen. daarna in één vaart de Antwerpse kampenbossen doorreizend, waar de reusach tige Britse legerbasis te zien was. langs Turnhout laatste Belgische stad kwamen z'eindelijk aan de grens, waai de douane-formaliteiten slechts korte tijd in beslag namen. De motoren zetten terug aan en weldra mochten zij Holland, het land van Piet Hein. van de windmolens en de typische boerenklederdracht, onstuimig begroeten! Andere mensen met andere mentaliteiten en ge woonten, maar dezelfde taal. en even grote gulhartigheid als in Vlaanderen. Daar dan... eindelijk! Til burg en zijn Gemeentelijk Sportstadium in 't zicht! Hoog aan de masten wapperden de nationale vlaggen der Lage Landen, hel Pauselijk wit-geel de groene en rode K.A.J.wim pels en de Tilburgse kleuren boven een zonnig stadium waarvan een gedeelte der tri bunes nog in opbouw is, maar dat een voetbalterrein heeft als een biljarttafel met een parel van een sintelbaan er om heen. Verscheidene tien tallen auto-cars met drie a vierduizend Jong-Kajotters uit alle gewesten van het verre Vlaanderen waren reeds aan gekomen. Ook de mannen van Aalst stapten vlug uit. ontrol den hun vlaggen en gingen in goede orde naar de pic-nick- terreinen, die een echt Breu- gheliaans uitzicht hadden met die honderden groepjes Jong- Kajotters die gezellig samen hun meegebrachte boterham men veroberden met een Hol lands limonaadje. Nou Kees, dat was echt op z'n Vlaams, hoor! Vervolgens werden de ra dels in formatie opgesteld en de Nationale Voorzitter ver welkomde iedereen zeer harte lijk. De optocht door Tilburg stijlvol met een hon derdtal vlaggen voorop en be geleid door de Nederlandse Drummbands. zag een massa toeschouwers langs de gepla veide voetpaden. Zo marcheer den de duizenden Jong-Kajot ters het stadium terug binnen. In de uitbeelding van «De wa re Jong-K.A.J.-gilde» zag men achtereenvolgens boeiende volksspelen, vinnig betwiste athletieknummers en tenslotte de Interland Holland - België die door onze Rode-Duivels- ploeg met 0-4 verloren werd. Maar dat deed niets af aan de zinderende geestdrift der mas sa die als leuze voor de grote kamp genomen had: «Wed ijver, zonder na-ijver!». De Drummbands, in hun keurige uniformen, gevolgd door tallo ze vlaggen, paradeerden ver volgens voor de tribunes en werden hartelijk toegejuicht! In zijn toespraak onderlijn de de feestredenaar Marcel Van De Wiele het internatio naal karakter van de bewe ging en deze dag en noemde Tilburg een eerste vesting, die door de pas gestichte Neder landse Jong-K.A.J. moet ver overd worden. Onderwijl brachten Kajotters een een voudig altaar aan, waarop door Z.E.H. Uylenbroeck, nationaal hulpproost van de K.A.J., een plechtige arbeidersmis in open lucht zou opgedragen worden. Krachtig klonk de stem van de celebrant en van het priester koor. De Consecratie deed ons terug denken aan ditzelfde moment van 3 September 1950 te Brussel, waar er 100.000 in Wereldcongres vergaderd, in aanbidding neerknielden. Na de nutting schrijdden een tien tal priesters langsheen de om heining om aan honderden de H. Communie te brengen. Aan de luister en grootheid van dit alles kon zelfs een regen vlaag niets veranderen. De Vlaamse Arbeidersjeugd toon de in Holland haar godsdienst zin! Daarmee was na het woord van de voorzegger de kroon op het werk gesteld, en korte tijd daarna br' '-»n onze auto-cars reeds tt.ug naar huis... langs een andere reisweg, t.t.z. door Antwerpen. De Internationale Dag van de Jong-K.A.J. bracht een massa van onze Vlaamse Jong- Kajotters op reis, in spel, sport en optocht samen en liet hen ginder over de Moerdijk ech te vriendschapsbanden smeden, onder mekaar en met hun Ne derlandse vrienden. «Tilburg» was een mijlpaal op weg naar -Rome 1957». Leve de Vlaam se en Nederlandse J.K.A.J.! Verantwoordelijke uitgever: Wim VERLEYSEN Gefusilleerdenstr. 13, AALST. De huidige rege ring is de doodgra ver van de Natio nale Eendracht. Door Eugeen MORIAU, V olksvertegen woordiger. Deze regering is niet alleen de regering der onbekwamen, de regering van het financieel bankroet, de regering van fis- kale ongelijkheid, de regering van de sociale afbraak, zij is ook de regering die de dood van de nationale eendracht op haar kerfstok heeft. Om die bewering te staven, hoeven niet veel bewijzen aan gebracht. Iedereen weet en voelt wat er in het land omgaat. Iedereen weet hoezeer het land is verdeeld. 1. De bloeiende Waalsenij- verheden worden bevoorde- ligd. 2. Tegenover de blijvende werkloosheid in Vlaanderen wordt er praktisch niets ge daan. 3. Onze bij uitstek Vlaamse textielnijverheid vecht voor afzetgebied en bestaansmoge lijkheid. 4. Meer en meer gaat Vlaam se bodem en Vlaamse mensen verloren voor Vlaanderen. 5. Meer dan ooit wordt de haat gepredikt tegen de bedie naars van de Kerk. 6. Nog veel te veel. maar on bewust, wordt het Vlaamse volk in de doeken gedaan en dom gehouden door het libe rale «Laatste Nieuws». 7. Bitsiger dan ooit, staan de Waalse federalisten tegenover het katholieke Vlaanderen. 8. Meer dan ooit. wordt het Vlaamse volk, beschimpt en beledigd. Denk aan de Vlaam se boerenbeesten van «Le Peu- ple» het socialistisch partij blad. 9. De schoolstrijd woedt in alle hevigheid, op de straat, in het parlement, en thans bij de inschrijving van leerlingen. 10. Meer dan ooit wordt de vrijheid van de burgers aan getast. 11. Meer dan ooit wordt de rijkswacht in het harnas ge jaagd tegen de vrijheidslieven de burgers, en georganiseerde stakers, en dat door een eerste minister van de partij van den arbeid. 12. Nooit werd door een re gering meer gelogen dan nu. 13. Meer dan ooit steekt het monster der loge, of te Vrij metselarij, zijn horens op. 14. Meer dan ooit is België bedreigd in zijn eenheid, indien deze strijd wordt voortgezet. Want Vlaanderen laat zich de les niet spellen door de Loge en de Waalse uitschot. 15. Dezelfde schurken die er het Koninghuis onder wil den hebben het nu op België gemunt. 16. Thans is er geen sprake meer van sociale pauze, maar van sociale afbraak, en moet een brok sociaal recht afge dwongen worden op de straat. Welnu ons antwoord klinke luide en vastberaden: 't en zal. Tegenover al die tweedracht stellen wij de eendracht van alle katholiek Vlaamsvoelende mensen. Het is nu geen tijd voor dromers en arrivisten. Het is nu geen tijd voor de Romantiek. Het is de tijd van de harde werkelijkheid. De strijd voor den brode. De strijd voor de Kerk. De striid voor het katholieke Vlaanderen. De striid voor het katholie ke gezin. De strijd die de toekomst van onze kinderen moet waar borgen. Om al die redenen, zullen we vechten, geestdriftig als een vulkaan vastberaden als een rots, volhardend als een on weerstaanbare vloed, en een drachtig als de druppels water van een meer, in de rangen van de Christelijke Volkspar tij tot dat deze regering op de knieën zit. Zonder falen of versagen ten strijd tegen deze weerwraak- machine, tegen deze ondermij ningsbrigade, tegen de rege ring van het schrikbewind. Zeg pa, heë da gazetje gezien da de fakteur hier deze mei red heed afgegeven Daar ston nogal eneh sjieke schoe ien in en'k geloef da ze daor ni moeten liëren, ni as mé velökes reien en mê en trotinet, en noeët gin straf sehraijven want op dé hellekes lachen de kinjeren allemöl. Mor maneke das allemaöl soeialistisse propaganda. Tendoet zé pa want da staót dor nieveranst ni in te lézen. .lomer ja dan teive zeer dor ni in zetten. Ze wille zèër de brave mensehen foppen. Mor ja pa da moe tor toch pleziereg zen as g- ni moet .Joot maneke mor dan werde gé oek ni slim en nog eneh iet, wette gè wa dat (la zó kosten in 't land as iedereen zén kinjeren nor zoeën schoei zo stieren Nieék pa. Awé, dóen zómen nog veel mieër belastingen moeten betolen. Ro|ék«.

De Beiaard | 1955 | | pagina 8