Algemeen Nieuws Propaganda Geschiedenis van liet Moederhuis. ONDERTBELFORT 1 September 195b pEfïafjr IS» -ïïï-aa-ïsrïsa. s«- ZATERDAG 3 SEPT. 1955 Biz 9 De C.O.O. van Aalst begreep best dat. om hel sterftecijfer der boorlingen tc doen dalen, het noodzakelijk was een ma- terniteit op te richten niet al leen voor de stadsbevolking ;eveer 43.000 inwoners) maar ook voor dezen van het sanitair hinterland (ongeveer 155.000 inwoners) In 1949 werd dan ook aan gevangen met hel ontwem tot het bouwen van een nieuw moederhuis, waarvan de 1ste steen werd gelegd op 26 Juni 1951 en waarvan heden de in huldiging plaats heeft. Te dien einde een stukje ge schiedenis van het Moederhuis: 1895: Aanvang werken nieuw hospitaal - Moederhuis en ongeneesbarenhuis. 1899: Indienstneming. 1927: Brandde het Moederhuis af en werd hetzelfde jaar terug in dienst genomen. 1934: Voorstellen tot het bou wen van een nieuw moeder huis. 1940: Alles was klaar tot het bouwen, doch met het uit breken van de oorlog was alles uitgesteld en zoals ho ger gemeld duurde het tot 1949 voor er terug een nit en modern ontwerp klaar was waarvan U nu de werking kunt zien. Bevolking in de Stad rloskamer 1 badkamer verdeelkeuken 4- 1 melk- keuken 3e verdiep: 15 kamers, iedem als op het le en 2e ver diep doch in plaats van d< operatiezaal is er een broei- kastenzaal. Op het eerste verdiep is e: een volledige sterilisatieinrich ting. Op elke afdeling is er eet verpleegstersstation, die gans de afdeling overschouwt. 1900 1928 1933 1938 1943 1948 19554 29.203 37.380 39.770 41.131 41.215 42.193 43.251 Opnamen in het Moederhuis 5 tot 6 per jaar 66 per jaar 266 per jaar 383 per iaar 412 per jaar 540 per jaar 836 per jaar 55 afzonderlijke kamers, met aparte glazen box, volle dig eeclimatiseerd, voor de zuigelingen. Deze kamers zijn als volgt ingedeeld: 10 kamers op het- gelijk vloers voor de septische afde ling. 15 kamers op de eerste ver dieping voor de aseptische ge vallen. 15 kamers op de tweede ver dieping voor de aseptische ge vallen. 15 kamers op de derde ver dieping voor de aceptische ge vallen. Het gebouw is in L vorm: Lengte 1 ziide 47,65 m. Lengte 2' zijde 30,m. Hoogte van het gebouw 14,60 m. Hoogte per verdieping met. Heel het gebouw is onder- kelderd. Totale inhoud van het ge bouw: 14.61557 m3 Totale oppervlakte: 4.183 m2 Verwarming door stralings- warmte t.t.z. buisleiding in de zolderingen aangebracht waar in warm water loopt (max. 45") Gelijkvloers. 10 kamers. 1 afdeling prenataal onderzoek 1 operatiezaal 1 baarkamer 1 badkamer verdeelkeuken 1 melkkeu- ken 1 sterilisatiekamer 1 wachtzaal 1 signalisatiebureel 1 bureel voor administratie le en 2e verdiep15 kamers. 1 operatiezaal 1 sterilisatiekamer 1 baarkamer - Ge zult ze wel ontvangen hebben de propaganda blaad jes voor de officiële school. „Onze school" Ja 't staat er! ,t is grof. ,t moer grof zijn. ,t is van de socialisten. Dal laatste kunt g'er niet in vinden: dat moet ge maar ra den. „Een list" noemen ze dat in de technische termen. 't Geld voor 't onderwijs dat moeten WIJ betalen voor HUN school. HUN geld gebruiken ze voor de propaganda. En als ze noe lang aan het bestuur van ons Land zijn dan zullen z'er toch HUN school ONZE centen maken Zo'n leerling van HUN school kost ONS méér dan 25.000 fr per jaar voor de vrije (katholieke) school mag dat amper 3000 Fr zijn. En 't en zal niet beteren als Die ..als" hangt feitelijk van ons af en de vooruitzichten zijn zo dat hun haring niet wil bra den, alle Collard's en propagan da ten spijt Met „hun" kinderen zal 't niet gaan en. of 't met de „onze" zal lukken „Noten" zullen z' hebben. NUTS En nu „Het gemeentelijk onderwijs te Aalst" de brochure U gratis aangeboden door het stadsbestuur, college van bur gemeester en schepenen Hoe zegt ge Uit hun zak Neen, gratis van UW eigen centen. De put in de stadskas is al zo groot: 't komt er niet meer op aan. „Stuur U"VE kinderen naar ONZE gemeente scholen" „UWE kinderen" want zij hebben er niet voldoende. „naar ONZE scholen" van 't geld van alleman. En smeren dat ze doenmet ons vet'. Gelukkig zijn er nog Vrije lagere en bewaarscholen, an ders zouden ze geen brochuur- ke moeten uitgeven. Weet ge hoeveel leerlingen in de stadsscholen zijn Amper 966. En in de vrije lagere en be waarscholen Bijna 4700 (zegge: VIER DUIZEND ZEVENHONDERD!) Weet gij hoeveel meer het lager en bewaarschool onder wijs zou kosten aan de stad indien er eeen vrije scholen waren Neen Alleen voor de gewone uit gaven: bijna 8,5 millioen. Voor de buitengewone uitga ven: minstens evenveel. Dat maakt ZEVENTIEN MILLIOEN (per jaar). Bagatel Tot slot: de propaganda aan 't communistisch lokaal. Ook Moskou schijnt een voorliefde te hebben voor de officiële school .Van die vuri e rode propagande mogen we wel een verkeerde uitslag ver wachten. Goed ls dat niet voor de officiële school dat hun rc putatie zo in 't gedrang wordt gebracht. Uitstekend... voor de vrije school Kurieus he Laurent DE WOLF Gemeenteraadslid. Brand. In de woning van Wauters Frans in de Immer- zeeldreef was brand uitgebro ken. Gcburen hadden rook gezien die van tussen de dak pannen uit scheen te komen. De bewoners waren afwezig en de brandweer werd gealar meerd. Vergezeld door de poli tie werd de deur opengebro ken en de brandweer die spoe dig het huis was binnengetre den vonden er op de zolder al lerhande voorwerpen aan "t branden: het vuur had reeds de plankenvloer aangetast. Dank zij het nieuw materiaal waarover zij thans beschikken werd hier een ramp voorko men en de schade tot het mi nimum herleid. De oorzaak zou hierin liggen dat de warme zonnestralen door de glazen dakvenster het vuur zou aan gestoken hebben aan licht brandbare rommel. Bromfietser door camionette aangereden en gekwetst. Ter hoogte van de aanslui ting van de Welvaartstraat met de Gentsesteenweg werd de bromfietser L. G. uit Lede. die op het rijwielpad reed, zijde lings aangereden door do ca mionette gestuurd door V.B.J. uit Aalst. L. werd ten gronde geworpen en hierbij gekwetst aan linkerbeen, rechterarm- en been en had een gezwel aangezicht Hij diende zich door een dokter te laten plegen. Auto en bromfiets werden beschadigd. Motorrijder tegen gespan een gekwetste. G. L. ui Aalst reed met zijn paarden- gespan op de Brusselsesteen weg ter hoogte der afrit van de viadukt. Óp zeker ogenblik werd zijn voertuig langs ach ter aangereden door de motor rijder I. J. uit St-Jans-Molen- beek. Deze viel hierbij ten gronde en werd aan de rech tervoet gekwetst en moest zich door een dokter laten ver plegen. Kar en moto werden beschadigd. C. M. uit Peruwelz reed met zijn personenauto achterwaarts buiten een garage op de Den- dermondsesteenweg op de ogenblik dat de motorvoerder p B. uit Aalst in aantocht was. Om een botsing te voorkomen diende deze laatste zich over het voetpad te zwenken. Bi; dit manoeuver kwam hii ech ter te vallen. Hii werd hierbii nan het rechterbeen gekwetst en werd naar het stedel'ik hospitaal ter verpleging over gebracht Ook zijn moto werd beschadigd. Vechtpartij. In de nabij heid van de St-Annabrug was een vechtpartij ontstaan tussen V.J. uit St. Jans-Molenbeek en D.R.L. uit Aalst-Mijlbeek. V werd nog al erg toegetakeld en in het aangezicht en aan beide armen en handen gekwetst. Proces-verbaal werd tegen de onruststoorders opgesteld. Verkeersongevallen. C. L. uit Herstal reed met zijn per sonenauto op de Brusselse- teenweg. Op het ogenblik dat hij ter hoogte van de oprit van de viadukt diende te stoppen werd zijn auto langs achter aangereden door de personen auto gestuurd door D. B. U. uit Herzele, beide voertuigen erden hierbij beschadigd. Bij het kruispunt van Leo de Bethunelaan en Ge- raardsbergsetraat kwam tot een aanrijding tussen de personenauto gestuurd door T.F.G. uit Ukkel en de perso nenauto gestuurd door M.G.W uit Toronto (Can.) Beide voer tuigen werden beschadigd. Bij de aansluiting van de Kaoel- lestraat met de Molenstraat kwam het tot een aanrijdint» tussen het gespan gemend door D. N. J. uit Aalst en de personenauto gestuurd door P. H. uit Haaltert. Hierbij wer- don ->nto en kar beschadigd. In Hoveniersstraat werden de 'onnetenten voor de winkels van Hoovers Frans en van Van Handenhove Jeanne aangere den en beschadigd door de au- tovrachtwaeen gestuurd door L. H. uit Vorst, wiens voertuig eveneens werd beschadigd. Ongelukkige Val. Van der Meirsch Philemon uit Ninove in dienst van een aannemer die werken uitvoert aan het St- Maarteninstituut in de Vrij heidstraat is er op zekere hoogte van een ladder gevallen Hij werd opgenomen door zijn werkmakkers met een schou der breuk en een zware hoofd wonde. Hij werd in allerijl met de politieauto naar het stedelijk hospitaal overge bracht. S Jarige meisje loopt onder auto en ivordt ernstig gekwetst C.J. uit Schaarbeek i;eed met zijn personenauto op de Moor- selbaan in de richting van de stad. Op het ogenblik dat hij over de spoorlijn Aalst-Moor- sél reed, liep plots het acht-ja- rige meisje Eeckhaut Hilda, al daar wonende de rijweg over. Hoe C. ook manoeuvreerde hij kon de kleine niet meer ontwijken en deze werd dan ook aangereden en ten gronde geslingerd. Gekwetst aan het hoofd en de knieën werd zij naar het stedelijk hospitaal overgebracht. Botsing tussen fietsers - één gekwetste. D. P. U, uit Wel le reed met zijn fiets op het rijwielpad van de Capucienen- laan. Ter hoogte van het ste delijk zwembad kwam hij in botsing met de wielrijder L. P. uit Deurne. Beide ploften ten gronde en buiten de beschadi ging van beide fietsen werd D. P. aan de rechterknie, lin kerbeen gekwetst en kloeg vai pijnen in het hoofd. Hij diende zich door een dokter te laten verplegen. Autobotsing met vier licht gekwetsten. Bij het kruis punt van de Boudewijnkaai met de Zwartenhoekbrug kwam het tot een botsing tus sen de personenauto gestuurd door L. V. uit Aalst en de per sonenauto gestuurd door G. E. uit Hoboken. Beide voertuigen werden beschadigd. V. L. en L. Fr. die in de auto van L. hadden plaats genomen liepen een gezwel aan het voorhoofd op en werden licht gekwetst. H. P. uit St. Gilles-Dender- monde en B. C. uit Dender- monde die in de auto van G. hadden plaats genomen werden eveneens licht gekwetst. Wielrijder doet ernstige val en loopt schedelbreuk op. Zaterdag namiddag reed de ielrijder D'Haese Victor wonende Gentses .eenweg te Aalst op het rijwiepad van de Capucienenlaan. Bij het krui sen van andere wielrijders maakte D'Haese zulkdanig ma noeuver dat hij aan het slinge ren ging en loodzwaar ten gronde viel. Hevig bloedend uit de rechteroor en bewusteloos werd hij door de dienstauto van de politie naar het stede lijk hospitaal overgebracht. Al daar werd vastgesteld dat hij een schedelbreuk had opge lopen. Zijn toestand is echter geruststellend. Vechtpartij - één gekwetste. Na dat in een herberg in de Binnenstraat enkele harde •oorden werden gewisseld, •erd zekere V. W. B. aldaar •oonachtig. wanneer hij de herberg verliet door een drie tal personen aangevallen en nog al erg toegetakkeld. Hij liep een hevig bloedende won de in het aangezicht op en ook een snij wonde aan linkerhand. Hij werd naar het stedelijk hospitaal overgebracht. De aanvallers C. P. uit Aalst V. L. H. uit Mere en D. W. J. uit Hekelgem werden door de politie opgeleid Vandalenslreek. Onbe kende nachtridders hebben er genoegen in gevonden één dei- mooie kunststukken die in de hovingen van de Gr.anmarkt waren aangebrrte vernie len. Een on''" -- naar de da ders werd in-esteld. Verkeersongeval. H. Fl. uit Erembodegem hac zijn personenauto gestationneerd in de Dr. De Moorstraat. Op zeker ogenblik werd zijn voertuig aangereden door de personen auto gestuurd door P. J. uit Aalst die achterwaarts had ge reden. De auto van H. werd beschadigd. Bij het kruispunt van de Geraardsbergsetraat en Park laan kwam het tot een aanrij ding tussen de personenauto gestuurd door P. W. uit Hall-? en de personenauto gestuurd door R. V. uit Maurage. Beide voertuigen werden he- schadigd. H. H. uit Etteibc-ck rc-eu met zijn personenauto op de Park laan. Op het ogenblik dat hij met zijn voertuig diende te stoppen, werd dit lanes achter aangereden door de personen auto gestuurd door H. M. uit Dave. Beide voertuigen wer den hierbij beschadigd. Donderdag 1 September werd, na verscheidene maanden, zin loos leeg gestaan te hebben, het nieuwe moederhuis ingeze gend. Door een samenloop van om standigheden is dit grootse en gedurfde C.V.P. - initiatief slechts klaar gekomen na de bestuurswisseling, zodat thans (voor de zovelste maal) de linksen zich tooien met ander mans veren. Reeds vorige week werd er in dit blad over geschreven en hebben onze lezers zich kun nen een beeld vormen van het heerlijke werk dat hier presteerd werd. Wanneer er mensen dienen gelukgewenst om dit prachtig resultaat dan zijn het zeker de vier C.V.P. mandatarissen var het vorig bestuur der C.O.O. Etienne Eeman. Georges De Veylder. Jozef Bessems en Be- noni Ringoir, samen met het schepencollege met burgemees ter Borreman aan het hoofd. Het wordt voor een aan dachtige toeschouwer in Aalst steeds meer en meer duidelijk, hoe constructief het vorig GV. P.-bestuur gewerkt heeft. Zij kregen van hun voorgangers geen enkel plan ter uitvoering. Voor alles zijn zij begonnen van meetaf aan. Hoeveel ge makkelijker hebben de huldi- meesters het gekregen. Het de kapel van de werf nieuwe realisaties zijn nog niet te zien. Wie weet of de bevol king opnieuw zal moeten wachten tot de C.V.P., na de komende gemeenteverkiezin gen, opnieuw het bestuur dei- stad zal in handen nemen, om nieuwe daadwerkelijke verbe teringen aan de stad te zien tot stand komen. Vieringen zoals deze van 1 September zijn een gelegen heid om te wijzen op de nood zakelijkheid van een besten digheid in het bestuur ener stad. Er is alleen vooruitgang mogelijk, wanneer zelfs na een meerderheidswisseling, de ge plande zaken uitgewerkt wor den. Had men dit gedaan, dan ware er reeds een nieuwe stadsschouwburg geweest en hadden de pompiers reeds een aangepast arsenaal gehad: dan ware de watertoren reeds her steld en had gans de stad reeds een moderne verlichting ge kregen. Maar nieuwe meesters, ma ken nieuwe wetten en vaak uit politieke en persoonlijke bere keningen worden prachtige plannen gekelderd. Dit ge beurt niet alleen in de stad maar ook op het nationale plan. Kijken we naar het lot van de pensioenwet voor de arbeiders, van de schoolwet ten Harmei, van de wet De TaWatemeer breeddenkendheid plan van huis eveneens, enz. Hun eigen men...

De Beiaard | 1955 | | pagina 9