IIOMIANDËL. Een wóórd over de aerdappel-zieMe. STAETKUNDIG OVERZIGT. Bezield zoo wy verhoópen, met cene waerc nationali- (eyt, bórdeelen wy dat een volk, liet welk zyne tael verzacht, zich vóór 'vromde slaverny ryp mackt'dat ecnc natie, die zich zelve gevoelt haere tael beschouwt als liet beste erfgoed haerer vaderen, als het waer afdruksel van hun bééld, en dien kostbaeren pand ongeschonden aen hacre kinderen overlevert, zullen wy ons by het egt vlaemsch houden, en dus aen onze landgenoóten die de tael als den spiegel van hun karakter en beschaefdheyd aenzieu, een blad schenken waerin de verwyfde holkind- sche commissie-spelling nimmer pronken zalop tyd en stond zullen wy het ongeoórlofd' en schadelyk gebruyk deézer spelling" aênranden en bewyzen hoe zeer zy den volksaerd niet alleen kan verbasteren macr zelfs teene- mael boeier en. wy weéten het voorop, zullen wy harde tegenk: ïtingen ontmoeten, macr evenwel, geen zins bedugt voó de onvaderlandsehe en onredelyke poogingen onzer tegenstreévers, zullen wyunet aenhou- dendlieyd en moed arbeyden om den grond onzer volks- zelfstandigheyd die in de tael ligt, tegen de inbreuken van eenige overdreévene mimiaers van 't liollandsch te verdedigen. Daer wy op liet waer liberalismus komen aenspraek maeken, moeten wy thans rondnyt bekennen de gevoe lens der Alliance niet te konnen doelen dierhalve zullen wy het programma van het congres, waéraen alle des- zelfs leden hebben toegejuyebt, zonder eenige voór- ingenomenlieyd artikel voor artikel, onderzoeken. Indien wy nogtlians aen deéze cene niet al te juyste uytlegging kwamen geéven, zal het ons alleraengenaemst zyn de tegenbedenkingen van w ie het zy in ons blad te mogen afkondigen, ons echter voorbehoudende van er op te antwoorden, aen te neémen 't géén billvk regtveêrdig 011 consfitutionneél is, en van te verwerpen 'tgeén aen deéze hoed.ieiflgheden tegenstrydig is. Ecne oflicieéle nota kondigt het huwelyk af van den hertog van Montpensier met dc infante van iSpaniën, Dona Luisa. De engelselie dagbladen zyn vóór dit hu welyk bedugt; doch den Morning-lhrald schynt die vrees niet te deelen, liy beweert in tegendeel dat deéze vereeniging de hóóp aen de Carlisten teenemael zal ont- neémen en den grooten invloed van Narvaez vernieti gen. Van zynen kant hééft den zaekgelastigden van Engeland in verscheydene nota's aen den voorzitter van liet cabinet der ministers toegezonden, laeten gevoelen dat indien het huwelyk kwamc verweézenlykt te worden, de sriendschappelyke betrekkingen tusschen Engeland en Vraukryk zouden konnen onderbroken worden of teil minsten verminderen, Hy poogt te bewyzen dat Engeland regt hééft van zich in deéze zaek te mengelen, en dat de belangen van het spaensch gouvernement verëysselien van den vrede onder de mogendheden niet te stooren. Van eemiu anderen kantzyntcr te Madrid petitiën in omloop 0111 van de koningin te verkrygen dat liet huwelyk der infante Luisa geene plaets hebbe.Wat het huwelyk der koningin raekt, alle partyën zoo in Spaniën als in Vraukryk en Engeland, keuren het zelve goed. Brieven nyt ltaliën melden dat Don Miguel in Portu- tael eene opstandige krygsverrigting bereyd, om zyne aenhangers, die op liet punt waren met de koninglyke troepen handgemeen te worden en die nu verslaegen zyn, te ondersteunen. De verlegendheyd van dit land is groot. Een koninglyk decreet mackt gewag van een nieuw plan 0111 den geldelyken toestand des gouvernements te. ver beteren; dit plan zou naemelyk besiaen inftene vermin dering van 7,000,000 fr. op de uytgaeven, dit by middel van eenen aftrok van 10 op de pensioenen en jaerwed- den ten laste der schatkist.De openbaere schaldis 20 verminderd. De koningin en derzelver familie hebben zich groote spaerzaemlieden opgelegd. Een ontwerp van geldfigting is op dit oogenblik voorgesteld, lïeteyland Madera zou aen Engeland als borgtogt gegëéven worden. Het engelsch parlement heeft de uytvoering besloóten van vcrschillige werken in Ierland, om de ellende der arme dier streékente verzagtetf. ü'Comiell lieéftvcrklacrd dat de associatie der herroeping aen de goede inzigten van het gouvernement, hacre medewerking zal verleenen. De Maetschappy vóór de vryheyd des koophandels, hoéft thans in weerwil der tegenkantingen van den mi nister van Landbouw en Koophandel, de toelaeting- be komen zich te Parys te vestigen. Den invloed van Abd-el-Kader in Marokko schynt we derom zeer groot te zyn.De dagbladeren verzekeren dat hy zou voorgenomen hebbenden keyzer te oiittrooneii. Den Journal desÜébats verzekert dat het fransch leger in staet is het hoofd aen de vyandelykheden van «len emir .te bieden. Den groot-hertog van Oldenbourg, als oudsten der zydelingsehe erfgenaemeii, protesteert legen de eysscheu van den koning van Denenierken, betrekkelyk de erlfenis der hertogdominen van Schlcswig en llolstein. Den koning van Beyeren verklaert zich in dit vraegsluk vóór de Duytsehe Stacten. Er is kwestie van een handels- en sehcépvacrt-vcrdrag tussrhen den lfeyügen Stoel en de Ottomanisehe-porte. Dit verdrag zou de wederzydsche erkenning dier stacten vóór grondslag hebben. Den Paus rekent hier in op de dienstbewyzingen van het fransch gouvernement. Den toestand van Gallieiën en. der republiek van Cracauw is beweenélyk. Den edeldom en de grondeyge- naers vertrekken zich. in de stad uyt vrees voor nieuwe onlusten van den kant der landslieden. In Mexico komt thans eene nieuwe omwenteling uyt te bersten. Den verbannen generael Santa-Anna is in zyn land terug geroepen, en gaet de teugels van het bestier wéér in handen krygen. In het belang van onzen hop-handel, gelooven wy hoogst noodzackelyk de. aendagt der gezwoórene keur ders gaende te maeken, opzigtelyk een bedrog dat zom- mige hoppe-kweekers maer al te straffeloos begaen. Er is naemelyk kwestie van de vervalsching of vermen geling der in onze streéken gekweekte hoppe met eene sóórt van wilde hoppe die men omstreeks Gend haeg- hoppe noemt, en die men aldaer tegen 14 a IS guldens de honderd ponden koopt. Deéze liaeg- of wilde hoppe is op verre nae noch zoo geurig noch zoo zacht, immers heeft de zelve eygenscliap niet dan de onze, en kan der halve oorzaek zyn dat het bier met diergelyke sóórt ge brouwd, eenen wilden of onaengenaemen smack zou op leveren, waerdoór koopmans en brouwers zich zeiven buyten hunne weet grootelyks zouden konnen benae- deeligen. Oórdeelende dat liet niet genoeg is enkelyk het bedrog aen te wyzen, maer dat het vooral noodzackelyk is den middel bekend te maeken om soórtgelyke misbruyken tegen te gaen, zullen wy ons thans van die tweede pligt kwytcn met aen te toonen hoe men den list zal ontdek ken, laetende aen de bevoegde overheyd het neémen van maetregelen om de bedriegers, die aldus aen onze van ouds befaamde hóppe-merkt haeren goeden iiaem ontneémen, op eene voorbeeldige wyze te straffen. Men zal dus de vals'ché of wilde hoppe-bellen uyt onze gekweekte kennen, 1° aen bet zaeddat van de wilde hoppe is merkelyk grooter dan helgeén de bebouwde vervat2° de wilde bellén algemeenlyk korter geplukt, zyn witter en levendiger dan de onze, doordien zy meest al op brouwers-basten gedroogd wordende, veel minder aen de vuyligheden van het houtvuer blootgesteld zyn. Deéze aemnèrkingen vóór welkers egtlieyd wy durven instaen, zullen, lioópen wy, wel onderzogt worden, en dienen tot het verbeteren van eenen onzer voorspoeds- takken waerop wy in 't vervolg nogmaels onze aendagt zullen vestigen. Het vraegstuk der aerdappel-ziekte dat thans het voorwerp der byzondere studiën onzer landbouwkundige is, heeft ons aengepord hier omtrent eenige gevoelens- te uyten. Dat de aerdappelen in 't algemeen dit jaer van de beste hoedaenighevd niet zyn, kan niet geloochend wórden, maer dat zy dóór de zelfde ziekte dan het voórleéden jaer zyn aehgedaen, dit ontkennen wy met de ervaeren- ste landbouwkundige des ryks want uyt een nauwkeu rig onderzoek is klaerlyk gebleéken dat de kenteekens der ziekte teenemael verschillende zyn. Inderdaed, welk- danig is het karakter der in 1845 geheerscht hebbendé plaeg.Eene volkomene verrotting der stammen benevens die van geheel de vriigt; dit jaer(1846) integeedeel, lieéft ïiien slegts de bladeren en toppen der plant zien ver- droogen, waeruyt volgt dat dc ziekte de zelfde niet zyn kan. Wacraen kent men immers eene ziekte ten zy aen de teekens die haer eygen zyn Indien de bladeren eener plant die te regt als derzelver Iong»beschouwd worden,- eene belangryke werking in bet planten-leéven uytoefe- nen, het is beweézen dat deéze dóór andere groene dee len konnen vervangen worden, in geval dc bladeren ziek of zelfs teenemael verstorven zyn. Deéze waerheyd schynt men uyt de oogen vcrloóren te hebben, ofschoon zy sedert lange jacren dóór de geleerde 1 reviranus, J)e Suussure, Woodward, Sennebier, Hales en Donnet in hunne werken over de uytwaeseming cu inademing der planten, onwederleggelyk beweézen is. «Had men dit jaer de plant die, wel is waer, dóór cene ziekte, docli geene doodelyke ziekte, aengedaen was, vóór den tyd niet ingeöogst, men zou, gelyk wy hier by zommige iandbouwers onzer omstrcéken konnen besta- tigen, de vrugt hebben zien geneézen, en de zelve aen verdere verrotting niet hebben blootgesteld. Wy beschouwen de ziekte van het voórleéden jaer, als eenen waeren cholera of doodelyke plaeg, deéze van dit tegenwoordig jaer, als eene opregte cholerine; ol om klaerder te zeggen, wv aenzien den aerdappel ids van zyne ziekte tot de gezondheyd wederkeerende, werking die gelooven wy, niemand zou bespeurd hebben, bat!, het weder aen de herstelling der plant gunstiger geweest, en had men de voórschryvingen van eenen onzer agt- baerste en ervaerenste landbouwkundige gevolgd, yoór- schryvingen die niet op enkele bespiegeling, maer op de ondervinding gestaefd zyn. M. Parmentier, die dé eerste aerdappelen in Vrankryk geplant lieéft, had hier toe eenen weynig vóór den winter gemestten grond gebruykt, en tot zyne groote verwon dering bekwam liy vrugten van de beste hoedaenigheyd. Deéze proeven in Duytschland, Engeland, en dit jaer," in vcnfthdlige streéken van Belgiën vernieuwd, hebben den zelfden uytslag [opgeleverd, indervoege dat de aerdappe len met deéze voorzorg geplant, zeer weynig van dc ziekte zyn aengedaen geweest. Wy raeden dus aen onze landbouwers vóór zoo veel het mogelyk is, van lninne akkers voor den winter 'te niesten, op dat het mest verteerd zy, als den phmttyd zal gekomen zyn. Wy zullen hun ook te binnen brengen dat het gebruyk van mestpoel-vogt meer naedeelig dan voórdeelig zyn zal, zoo lang den aerdappel niet teene mael zyne gezondheyd weder bekomen hebbe. Verder verheugen wy ons dat den aerdappel-oogst tamelyk wel gelukt zynde, den armen zoo wel als den ryken er zyn dagelyksch voedsel zal konnen van maeken. Indien men eenige alhier verspreyde gerugten mag gelooven, zou er kwestie zyn van, tér gelegenheyd dei- inhuldiging van den nieuwen steenweg van Aelst naer Opwyck, den heer Gouverneur deézer provincie op een pragtig banket te onthaelen, doch waervan de onkosten uyt de gemeente-kas zouden betaeld worden.Dat onzen regering-raed alles zal aenwenden 0111 het hoofd dei- provincie volgens zynen rang en weèrdigheyd te onthae len, dit lyd geenen twytlël, maer wy konnen niet aen- neémen dat den borgemeester, den eersten ambtenaer onzer stad, aen wie de jaerwedde van duyzend neder- landsclie guldens slegts word toegelegd om de onkosten van diergelyke onthaelingen te dekken, die uytgaeven ten laste der uytgepntte gemeente-kas zou willen leg gen 117 oórdeelen dat liy karakter en eergierigheyd genoeg bezit 0111 zulks niet te begeêren. Ten anderen wy zyn verzekerd dat, indien den heer gouverneur kwanio te weéten dat deéze onkosten ten laste van de stad zou den gedaen worden, hy zonder haeperen het banket zou weygeren te aenveêrden. Wat er ook van zy, wy zullen de zack onderzoeken en op dezelve terug keeren. LETTERKUNDIGE AENKONDIGING. liet onderwys is zoo even, op nieuw, begiftigd gewor den, 1° met eene 4||C uytgaef der fransch-vlapmschc spraekkonst door M. F. Bón, welke deézen schryycr zorgvuldiglyk herzien, merkelyk vermeerderd en niet eene voórtreffelyke syntaxis, met lysten van onge- lykvlöeyönde en onregelmaetige werkwoorden verrykt lieéft. Wy hebben de zelve met de nauwkeurigste aen dagt doorbladerd en wy mogen, in volle zekerkeyd, zeg gen dat wy er nooyt klaerdere, kortbondigere eii beter bèredeneérde ontmoet hebben. Ook twyiëleii wy geen- zins of het Belgisch Staetsbestier zal den schryver aen- moedigen en die spraekkonst, dóór zyne Atlieneën en Collegién, doen aenneémen 2.° Met een Kort Begryp der algemeyne geschiedenis van het begin der wereld tot liedende byzonderste daeden van dit. werksken zyn met véél orde gerangschikt, en met duydelykheyd en stiptheyd verhaeld. Dit is het eerste werk, in- dat slaeh, hetwelk in Belgenland ver- scheénen is 5.° Met eene nieuwe verzameling van Opstellen, opge? maekt uyt stukken met smaek en kundigheyd uytgeleé- zen, en bestemd 0111, tot toepassing en ontwikkeling aen de hier boven aengehaelde voórtreffelyke spraekkonst, te dienen. M. F. Bón hééft dan eenen des te grooteren dienst aen de Belgische jeugd beweézen, met schoolboeken te vervéërdigen in der zeiver egt Vlaemsch nationaele moe- dertael, zonder de minste hollandsche verbastering, daer schier al de andere hedendagsehe schryvers haer slegts gebrekkig hollandsch aenbieden. Al die geéne, welke belangen in den voordgang van het Openbaer Onderwys neémen, moeten aen M. F. Bón dank weéten over zyne zelfopoffering vóór de Belgische jeugd, en over de poogingen welke hy gestadig aenwend ten eyndo by te draegen in liet geleyden van der zeker opvoeding tot eene waerlyk nationaele en vaderlandsche bedoeling. De porsoonen die de fabrjekatië [der zyde stoffen in de werkzaelen van het militaire detentie-linys deézer stad, zouden begeêren te onderiiecmeu, worden aenzogl hunne gesloótene soumissiën naer het departement van justicie te zenden. Vo^r de noodige inligtingen en voórwaerden vervoege men zich bv den bestierder van het detentie-Imys alhier, of wel by den algemeenenbestierder der gevangénhuyzen, in het ministerie van justicie, te Brussel. Gebrek aen tyd lieéft ons belet een woord tespreéken over de pieglige installatie der geestelyke zusters in 't mryskeus weesliuys alhier. In ons aenst. V zullen wy bier over handelen.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2