Te bekomen, in het egt VJaemsch. BElUGT. VLAEMSCHE I A EL, Zie hier eene aerdige aftroggelary, waermede de politie van Parys zich thans bezig houd. M. D., ouden officier van het keyzerryk die vóór de geheugenis van Napoleon den grootsten eerbied bewaert, bewoont alleen te Parys, een kleyn buys, waervan het hofje, dat slegls eenige voeten vierkant hééft, vervuld is metkanontjes, obitsen, in aerde gebakkene soldaetjes etc. en vleyd dóór het aenzien van dit alles zyne leévcndige inbeelding over de gloriëryke daeden van den krysheld. Be- halven zyn juerlyksch pensioen, is M. D. nog een weynig dóór de fovtuyn begunstigd hy leeft afgezonderd, en slegts van eenige zyner oude wapenbroeders ontvangt hv somtyds een bezoek. Over eenige dagen was M. D. geheel verwonderd by hem eenen jongeling van een aengenaem voorkomen, te zien binnen treéden, die hem met eene zekere geheymzinnigheyd naederende, vraegde óf zy van niemand konden gehoord worden. rlk bc«i alleen antwoordde den ouden krygsman, tamelyk over deéze vraeg verwonderd. Mynlieer, hernam den jongeling, uwe welgekende verkleefdheyd aen Napoleon, doet my oór- deelen dat, indien iemand van de zyne in gevaer ware, gy alles zond aenwenden 0111 hem te helpen.Zonder t" yffel, M.. maer in alle geval moet men weéten met wie men te doen heeft en in welke omstandigheden.Welnu M., er is kwestie van Prins Louis, die niet tegenstaende al de gevaeren die hem bedreygen, nog de onvoórzigtig- heyd gehad hééft van naer Parvs te komen. Piius Louis Ja, M., hv is gekomen met een pasport van enkelen reyzenden-kommics, hy bevind zicli in een kleyn hotel, alwaer ik woon. Lenen oogenblik M., voor aleer gy verder gaei, zal ik u vraegen ofgy my komt voorstellen van in eene saemenzweêring deel te neémen, ik zou u antwoorden dat myne jaeren niet meer toelaeten my in zulke zaeken te wikkelen etc. In 't geheel niet SI., ik ben niet meer vriend van saemenzweêriugen dan gy, en ten anderen, ik ken den prins slegts sedert giste ren. Maer zie hier wat er omgaet. Oen neef des keyzers die Vrankryk lief hééft gelyk eenen uytzinnigen, heeft het willen bezoeken in weerwil van al do gevaeren die hem omringen hy is, gelyk ik u gezeyd heb, in lioedae- nigheyd van reyzenden-kommics, eene kamer komen neémen in het hotel alwaer ik, als student, woon. Onze kamers paelden aen een en nooyt zouden wv elkanderen gekend hebben, ten ware eene buytengewoone omstan- digheyd liet anders bewerkt hadde. Eergisteren hééft eenen slimme» dief in verscheydene kamers van liet hotel weéten te dringen, onder andere in die geéne van den prins, aen wie hy aile de ell'ekteu en goud hééft ont- vremd. Den prins had gelukkiglyk op dien oogenblik geene pSpieren die hem kontien doen kennen, maer óór deel in welke gesteltenis hy zich bevind; thans hééft hv «iemand zvner staelkundige vrienden te Parys, die hy ten anderen vóórgenomen had niet te gaen bezoeken, en hy vreest dat de politie hem ontdekke. 'T is in deéze ge steltenis dat hy in myneongeveynsdheyd trouw stellende, zich ami my békend gemaekl heeft. Doch na deéze verklaering was hy niet verder gevoor- dan te voóren, want ik persoonelyk geene geldmiddelen bezit. Nogthans, er moest gewerkt worden, want den den prins geloofde bemerkt te hebben dat men hem op volgde toen hy des avonds uytging. 'T is alsdan dat ik Inlichtingen genomen hebbendé, van u heb hooren spreé- ken als van eenen ouden toegenegen vriend des keyzers, en ik heb gedagl dat gy my zoud konnen en willen helpen om zynen neéf in veyliglieyd le stellen. Gy hebt zeer wel gedacn, M., gelief my by hem te gclcyden. 'T is mv onmogelyk, liet buys word bewaekt, gelyk ik u gézeyd lieb, en uwe tegenwoórdigheyd zou hem kon- non gevaerlyk zyn den prins hééft slegts 500 fr. noodig om de toebêrcydingen tot zyn vertrek te maeken, want er blyven 'hem nog eenige juweelen over, waer van hy des noods zal gebruyk maeken, en zoohaest by in Italiën aenkomt, zal hy u setfens uw geld terugkeeren. Ik ben in geen agterdenken, hernam den ouden offi cier, en zonder my te geneéren kan ik hem eene banknoot van f,000 fr. overhandigen nogthans zou ik geêrne den prins zien. Zonder twyffel, hy zal van zynen kant denk ik, ver genoegd zyn van u zvne erkentenis te betuvgen. Ik ga hem dan vinden, en zal u komen haelen om u naer den irimdez-vous te geleyden dien hy zal aenwyzen. Den jongeling vertrok en kwam na eene halve uer terug; hy schéén meer ontroerd dan te voóren. Gauw! gauw riep hy M. D. toe, er is geenen oogenblik te ver liezen by myne aenkomst heb ik het hotel met politie mannen omringd gevonden. Den prefekt, den prokureur des konings zyn daer bezig met de huysgenoótcn te 011- dervraegen den prins hééft gelukkiglyk konnen ont snappen, ik heb véél moeyte gehad om weer by hem te geraeken. Wy hebbeneen rytuyg gehuerd dat ons buyten Parys zal voeren, want ik wil hem vergezellen totdat hy buyten gevaer zy. Wy zullen hem in de wandeling van het Observatorium vinden, 't is daer dat den koetsier ons reeds verwagt. Den prins zal slegts den tyd hebben van u de band te drukkengééf my dan het géén gy vóór hem geschikt hebtten anderen het zou konnen gebeuren dat wy slegts den tyd zullen hebben van in 't rytuyg te stappen dus gauw laet ons gaen. Dit alles zegde den jongeling met dusdaonige gezwindheyd, dat den officier den tyd niet had liet zelve te overweégen. Hy gaf het briefje van 1 ,000 fr. aen den jongeling, nam stok en hoed en volgde. Ondertussehen ging den gezel van den officie? met reuzenstappen vóórt; 31. D. durfde niet klaegen en spande alle zyne kragten in om te konnen volgen. Toen zy op weynigen afstand van de bestemde piaets gekomen waren, schéén het ongeduld van den jongeling te verdob belen. Och God, zegde hy, als wy maer niet te laet ko men bah, ik wagt niet meer, ik zal voorop loopen, en den prins van uwe aenkomst verwittigen, indien er geen gevaer is, hy zal u wagten. Dit zeggende, begon onzen zeer gedienstigen student te loopen als eenen iiaes, en 31. D. die nog altyd in de goede trouw wassukkelde vóórt zoo ras hy maer kon. Op de aengeweézene pluets gekomen, zag hy noch prinspnocli rytuyg noch student en ondervond, maer te laet, dat hy zonder zeep geschoóren was, want al wat den gewaenden student hem had verteld was enkel bedrog. Brieven uyt Cairo (Egypten) spreéken met veéi lof van twee dóór Z. 11. Ibraüim-Paelia genomene maet- regelen die hem werkelyk tot eer verstrekken en de ag- ting jegens hem, merkeiyk vermeerderen. Zie hier in wcikeomslamligheyd hy proeven gegeéven hééft van dien geest van toegeévcnüheyd die de natuerlyke inborst van Meliemel-Ali en Ibrahim kenmerkt. Den grooten israëlitisehen rabbyn gestorven zynde, was lu-t noodzaekelyk aen liet opperhoofd eens godsdienst de cerbcwyzingen te geéven die de saemenleéving hem schuldig isdoch de vrees dat eenige geestdryvers deéze godvrugiige piegtigheyd zouden hebben komen stooren, had de israélilische overlieyd doen besluyten de bescherming van den gouverneur van Cairo in le roepen; dcézcn echter gaf slegts eene uyteenloopende antwoord die de israèlielen niet voldeed. Derhalve bcsloóten zy zich tot Ibrahim le begeéven, die, ofschoon hy in zynen grooten raed was, de afgeveerdigde in gehoor ontving. Na vernomen te hebben dat zy zyne bescherming kwa men afsmeekeu om ongehinderd de laetsté pligten aen liet opperhoofd van huiinen eerdienst te konnen bewy- zeu, lceerdc den vorst zich tot de omstaeuders en zeyde lum i( Sedert dat ik myne reys in Europa gedaen heb, ben ik misnoegd over myn cygen zeiven. Wy mogen het niet verduyken, wy hebben nog veel te doen, niet om ons met Europa gelyk te stellen, maer om ten minsten den weg van den voortgang te beginnen. Ik heb de be scherming gezien die men aidaer aen alle eerediensten zonder uytzondering verleent, en den eerbied dien nfen vóór dezelve hééft, en nimmer zal ik gedoogen dat liet voój'taen in Egypten anders gebeure; alle godsdiensten moeien geëerbiedigd worden gelyk den onzen; aen alle zyn wy dezelve bescherming verschuldigd, en het zou my hertzeer doen ware het anders. Bv gevolg, in piaets van de iykstalie waervoór men myne Bescherming komt verzoeken, slegts dóór eenige soldaelen le doen verge zellen, zullen wy haer 3,000 mannen verleenen, wat meer is, myn eygen rytuyg zal tot wagen dienen om-de doodkist te vervoeren. En zich koerende tot: de afge veerdigde, zeyde hy hun Vreest niet in de lykspleg- lieden ter eere van het opperhoofd uws godsdienst ge stoord te worden. Gaet, en wéét dat Egypten voórtuen een (and zyn zal alwaer alle godsdienstige denkwyzen met de grootste vryheyd zullen mogen uytgeoelfend worden. Na deéze daed, die zekerlyk den vorst lot eer strekt, hebben wy eene'andere niet min loll'elyk aen te stippen: des underdogs dééd hy alle zyne slaeven vóór zich ver- schynen, en schonk hun de vryheyd, lmn echter laetende kiezen van by hem te blyven indien zy te vreden waren, ofwel van elders een ander bestaen tè gaen zoeken. Tot thans toe hééft geenen der slaeven den vorst willen ver iaeten; alle integendeel hebben verzekerd dut zy hem nooyt zouden veriaeten. Sedert eenigen tyd spreéken de engelsclie en fransche dagbladeren met véél ophef van een nieuw slach van mest, waervan te Liverpool, eene fabriek komt ingerigt te worden. Dit mest is slegts uyt inorganieke stoffen, als potascli, kalk, soda en gebrande beenderen saemengesteid. Wy raeden onze landbouwers aen de oor aen dit nieuw stelsel van mesten niet te leenen, het is immers klaerlyk beweézen dat eene mengeling van diergelyke stollen geen opregt voedsel vóór de planten zyn kun. EURGEM.YKEM—STAW35. GEBOORTEN. Mannelyk 3 Vrouwelyk 2 0 IIUWELYKEN. Vincentiiis Canimu weduwenaer van Paulina Claessens, oud 35jaeren, met Cecilia Linthout, jouged.oud22 jaer., dagloonster. Joseph Van Cöpiiixloojongman, oud 27 jaeren, voerman, met Nathalia Geerts, jonged., oud 27 jaeren, strykersse. OVERLEÉDENE. Fr. Carolus Mortier, man van Francisca Joan. De Brul, werkman, oud 41 jaeren, Nieuwstraet-poortMaria Hor tensia De Smet, oud 1 jaer, Popenrode.Joanna Daens, winkelierster, oud 66 jaeren, Zoutstraet.—Joseph Van der Maele, oud 8 jaer., Pcpmrode. Cath. Ant. Lenssens, echtgenoóte van Philip Jacobus De Bril, kantwerkster, oud 50 jaer., Hoogstraet. Alexandria Wauters, oud f 1/2 maend, Korteridderstraet. Joanna Porriau, oud 2 jaer., St" Jobstraetje.Maiia TheresiaArys, landbouw ster, oud 22 jaeren, Borreputje, Mylbeke. Clementia Coppens, oud 15 maenden, Zoutstraet-poort. Joanna Franc. De Wit, oud o maenden, Brusselschen-steenweg. —Joachim Measy, sold, t, oud 21 jaer., Graenmerkt.— AugustusMaria De Pan, oud 8 jaeren.—Cath. Judoca De Smedt, wed. van Petrus Buggcnhout, en echtgenoóte van Gilles De Gols, landbouwster, oud 75 jaeren, Mylteke. De per onen die ons tweede nummer niet zullen wey- geren te aa.iveêrden, zullen wy als inscliryvers aen oiis blad aenzien. BERIGT. In onze opvolgende nummers zullen wy de regelende merkten m al de groole steden des ryks mededeelen. lERKi VAN HEDEN. Dm 4eDlers zak inhoudende i heet. 32 lit. 50 centilil. Tarwe Guld. B. C. 16—10—0 a (7—10—O Mastel a 15—00—0 15—10—O 14—15—0 15—0a—0 Geérst 9—00—0 9—10—0 Haver. 0—10—0 7050 Hoppe (1845) par 50 kil. 25—00—0 33—00—0 15—10—0 15—15—0 Lynzaed 14000 15—IC—0 Raepzaed-olie de aem 00—00—0 00—00—0 Lynzaed-olie 00—00—0 00—00-0 Raepzaed koeken, de 1215 kilo. 92—00—0 0C—00- 1 Lynzaed koeken 152—00—0 000—00—0 00—00—0 00—00—0 Aerdappel. (roode) den 1/2 hectol 1—06—0 1—10—0 Idem, (witte) 0—18—0 0—21—0 Boter, dc 5 kilogram 5—00—0 5—06—0 Eyers, de 25 00—12—0 0—13—0 Lynwaeden ter ir.erkt gebragt stuks. 410— Verkocht 290. MERKTPRYZEN VAN 18 SEPTEMBER. In Guld. Drab. cour. gend. Tarweden heet. Idem. (nieuwe). Rogge Geersl Haver Raepzaed Lynzaed Raep-olie de t. van 48 steen. Lyn-olie Lynkoek, den steen Haepkoeken 12—00 13—00 800 7—00 5—00 11—10 10—10 58—10 56—10 65/4 4—0/0 13—00 13—15 10—00 7—00 0—00 12—00 11—10 00—00 00—00 71/2 0—0/0 Te bekomen bg den drukker deézer VERHANDELING OVER DE IX VERGELYKING MET 1)E HOLLANDSCHE DOOR F.-J. VAN DEN BOSSCHE, Advocaet, te Aelst, oud-lidvan dekarner der Volksvertegen woordigers, etc. I'RYS 75 CENTIMES. Aengenomen dóór besluyt, voor hei koninglyk Athenaeum, vóór de 5 stads-schoólen der hoofdstad en voor de ge- meynte-schoólen vim Ëlsette, van Gheél, van Loven, van Aerschot, van Sl Jonris-Winghe, van Lubbeek etc., By den sdiryver F. Bón, leeraer by het koninglyk Athenoeum var. Brussel, Leopoldus-straet, N° 85, N"a- mensche voorstad, en by de voórnaemsle boekiiandelaers des Ryks. Vlaemsche Tafereelen, etc.; fransche Spraekkonst om lielVlaems :li op eene zeer ligte wyzë, te leeren Ver zameling van fransche, engelsclie eii vlaemsche Samen- spraeken ;VlaemschenPanlheon; Vlaemsche Spraekkonst (3de uytgaef) Verzameling van fransche Opstellen, zoo zedig als aengenaem, om in het Vlaemsch te vertaelen volkomgpe Verhandeling over de engelsclie uytspraek de fransche Deélwoórden opgelost, en dóór eene volko- mene Verhandeling over byvoegende wyze gevolgd Be- wyzen van de overtreffelykheyd der vluemsehe tael op de hollandsche; Oefening op onze onontbeêrlyke geluyd- teekens Kort Begryp der Algemevne Geschiedenis, van het begin der wereld tot in 1846. d( in ry re sii tw ke Me ke] hel Ap dik 183 een gin raei is h M .yu Juy The teri ten verl ;yn ipge larl; lier ens n de Zoi eyd erto, en d iend Is de ladt, lire ens i 'de s teken Oos thyn irmei irlyk eeii uing, Terdrukkery van A. BYL, Opsteller-bestierder, in de Kortc-zontstraet te Aelst.

De Denderbode | 1846 | | pagina 4