Den National vraegt liem in de vier jaei en van president schap, niet meer dan liy gezegd hééft. Parys, 21 dec. De bewooners waren gisteren ver wonderd de proclamatie van den president reeds te zien plaets hebben. Men verschrikte door het gedommel van het kanon. -Den Journal des Dcbals geeft over de dagen, die de ver- vajlen-vérklaering van den paus voorgingen, uvtieggingen, die wy nog niet kenden en die de politieke vervalling van Pius IX waerschyulyk rnaeken. Ziehier wat dit dagblad zegt 5 Te Roomen heerschte den 9 reeds eenige gisting onder het straelvolk, dal onder den invloed der aenleydors staet. De afge- veêrdigde hadden daegs te voóren eene commissie van vyf leden benoemd om een besluyt te neémen aengaende hel daerstellen van een voórloopig gouvernement. Graef Mamiani voorzitter van een ministerie zonder gezag, heeft aen de kamer voorge steld dat die commissie zich eerst by kardiuael Caslracane zou hegeéven hoópeude dat den kardiuael in de wenschen des volks zou toestemmen. Na eene lange discussie wierd dit ontwerp aengenomen. Den heer Mamiani, die zich sedert eene maend in eene zeer moeye- lyke positie bevind en die ten zelfden lyde regeéringloosheyd en wetlelykheyd wilt, hoopte zoo de zaek een ander aenzicn te geéven; "doch bet volk beeft zich tegen dien maelregel verzet, zeggende, dat men eenen kostelyken tyd verloor in nultelooze forinaliteylen en roepende: Weg met hel parlement! Wy willen ■een voorloopig volksgouvcrnemcnl DE GOUDZOEKERS. Een amerikaenseh blad hangt eene schets op van het goudzoeken in Californiên. Aenvankclyk sloegen wy niet veel geloof, zegt dal blad, aen de berigten van den overvloed van goud op de oevers der Sacramcnto-rivier; zy zyn egter door laetere lydingen bevestigdde bevolking dei- stad San Francisco vertoeft steeds aen de oevers der rivier en baere zylakken, en is daer nog even yverig bezig met bet goud- zamelen als in den beginne. De beneéging, welke hierdoor in den lande heerscht, is buylengewoon groot; oud en jong, mannen en vrouwen, kreupelen en blinden, alle snéllen nacr het land van beloften, om zich van een deel der zoo onver- •wagte aen het licht gebragte rykdommen meester te inaeken. De zeelieden deserleéren van hunne schepen, de beschuldigden willen hunne reglers onlloopen, de advokaeten lacten hunne tdienten agter, arbeyders en landlieden werpen hunne ge reedschappen weg men kan het vergelyken by eenen wedloop naer de goudstrcék, waerin ieder tragi den eersten te zy'n wee, wie hel laetst komt Zeker is hel, dat er dagelyks eene hoogst lenzienlyke hoeveélheyd goud gevonden word, en dat al lakken van handel en bedryveu veronachtzaemd worden en stil stacn. Indien den voórraed werkelyk zoo reusaglig is als de berigten snelden en by zoo gemakkelyk, byna zonder moeyle, kan Verga derd worden, dan kan zulks eene belangryke verandering in den sland der edele melaeleu over de gebeele wereld veroor- zaeken. Nog niets egter is te New-York van het aldus verzamel de goud aengevoerd. Inde Sacramenlo-rmer vind men bel inetaei in bladjes en korrels en in de hooge landen in gedegen klompen v.'n. i tot vyf oneen. Daerentegen is den prys van alle ievensbehoifiei: er ontzettend geslegen, en 't niet zeldzaem dat men voor c n of ander voorwerp van belrekkelyk kleyne weerde, eene once goud 'ysebt. Men houd het er voor, dal dèéze Omstandigheden 'üen- leyding zullen gecven tot eene groote yerhuyzing uyt dc Vér- eenigde-Staelen naer de goudstreéken. PRINS VON METÏERNICH. Den prins von Melternich, dien de parysche bladen afschil deren als magteloos, in ongenade vervallen en onldaen van invloed, is te Londen nog dm vofrnaêmen leyder der oosten- rykscheaengelegenhcden; lord Pain.erslon boud dikwils confe- rentiën met hem en eens of tweeniael 's weeks dineert hy by sir Robert Peel of den hertog van Wellington. Wie geduer'ende twee maenden den prins von Melternich, hééft hooren spreëken, kent alle plannen van den prins von Schwartseuberg (zoo als Melternich hen noemt, die hem eeuigermaele alszyuen kwee- keling beschouwt) Melternich attacheerde hem in 1829 aen het ooslenrykschc gezantschap te Parys, onder den graef von Appony. Hy woonde er de july-revolulie bv en waegde zich dikwils op de boulevards en straeten, lydeus de oproeren van 1851 en 1852. Den prins von Schwartzenberg is iemand van een zeer verlicht verstand, maer van strenge'inon.-ircliaic be ginselen, en 't zou niet te verwonderen zyn, dat hem, op aen- raeden van den prins von Metleruich, het besluer der zaeken :s toevertrouwd. Melternich deed, toen hy Weenen verliet, eene karakteristieke lyldrukking legen keyzer Frans (die hem niet beminde)Sire luytschland is al tyd dóór vrouwen gered; denkt aen Maria- riieresia en Louisa van Pruyssen; eene groole rol is voor de lertshertogin Sophia bewaerd. Ik heb nog slegts eenen raed len li. M. te geéven, naemelvk haere plannen niet tegen te verken. En indefdaed zegt men, dat Oostenryk deszelfs wel- :yn aen de aersthertogin Sophia te danken hééft: men zal ook i- ipgemerkt hebben, dat telkenmale, wanneer de revolutionaire n sarty eenen zegeprael behaelde, zv vóór alles de verwydering lier aartshertogin vorderde; zy alleen hééft ridderlyke gevoe- ens opgewekt in Jellachichs boezem, en zelfs Windiscligratz k n den ouden maerschalk Radetzky in geestdrift ontstoken, t- Zoo die vrouw er minder ware geweést, had 's keyzers zwak- rs eyd hem vóór de revolutie het hoofd doen buygen. De aerts- ertogin Sophia heeft eene kragtige opvoeding doen geéven m en den jongen aertshertog, thans keyzer. Sedert zyn l.f 'jaer r_ iende hy in de gelederen van het oostenryksche leger, even den zoo lalenlvollen maer ongelukkigen hertog van Reicb- tadt, Napoleons zoon. Hy is het sieraed en den trots der rnili- lire party, die het met den prins von Schwarlsenberg geheel J0 8ns 's. over de verdere levding der gebeurtenissen. Ten allen i; 'de stond deéze party geèrne onder jonge vorstendit dag- alekent nog uyt de riddertyden. o- Oostenryk zal uytzyne jongste beproevingen sterker te voór- Ic- 'reéden, dat het immer was, en een waer keyzerryk 0„ irmen, dat uyt nalionalileylen bestaet, ieder met liaer afzoh- irlyk bestuer en met een algemeen parlement en een alge- een ministerie, waerin zoowei het Lombardisch Venetiansch mingryk als Hongariên en Zevenbergen zoowel als Stiermar ken en Boheme, vcrlegcnwoórdigd moeten zyn. Den prins von Schwarlsenberg is voórneéinens voél vrvheden aen Oostenryk toe te stacn, maer evenwel met kragt te kampen tegen den geest van oproer. (Dit is een extract uyt eenen brief uyt honden.) Londen, 18 december, Eenen aen den Times gerigten brief van eenen officier der engelsche oórlogskorvet Amphilrite, die op de kust van Afrika kruyst, verhaell eenen van die scbrik- keiyke voorvallen, die van tyd lot tyd in die slreékcn by den. slaevenhandel plaets vinden. Eenige hoofden van stammen, die (100 slaeven te Paima byeen hadden en dóór de waekzaem- lieyd der kruyssers die niet verknopen konden, hebben dezelve alle ter dood gebragt, om niet verpligt te zyn ze te voeden. DUÏTSCHLAND. Uyt Roomen meld men van den 5 december, dat aldaer alles rustig is; dat 1,500 Franschen in de wateren van Civila-Vec- cbia dreygen aen land tegaen; dat den commissaris Lalour d'Auvergne werkelyk aen land, spoedig na een onderhoud met den Franschen consul TaVernier, naer Gaëla vertrokken was- dat de fransche van Gaëta bevelen wagten, en dat, volgens getoofweêrdige berigten, 10,000 man Napelsche troepen »ereed stonden om in de Panselyke staeten binnen terukken; hel ge- heelediplomatische korps moet zich thans te Gaëta bevinden- ook den Mexikaenschen gezant, den ëenigén die zich te Roomen bevond, is gevolgd. FRANSCHE REPUBLIEK. p.vitïs, 17 december. Alle niaelregelen zyn genomen om Louis Bonaparte eenen stoel te vormen, die hem tegen alle gebeurtenissen zal beschermen, wanneer hy zich naer de Vergadering zal begeéven om de coüslituiie te bezweêren Daer Louis Napoleon geenen graed in het leger heeft, zal byzich in een rytuyg naer de Vergadering doen overbrengen; hy zal dóór een èscadron kavalerie en verscheydene ordonuancie- officieren geëscorteerd worden. In hel lerugkeereu zal denzelf den stoet hem vergezellen. Er zal, naer men zegt, in de zael geene estrade voóibëréyd worden; alleen zal den'president de iribune beklimmen, zynen eed afleggen en waerschyrilyk eene kleyne aensprack doen. Toen de inwooners van BantoutcUes zich nacr de kiezing begaven, droegen zy eenen arend in een versierd hok met zich en deden zich dóór acht muziekanten, die min of meer patrio- tieke airen uylvoerdeu, vergezellen. Men zegt, dat de dry kandidalenVoór het vicc-president- scbap der republiek, die Louis Napoléon, de maend van zyne installatie moet voorstellen, de hoereu Lainarline, Arago en Marie zullen zyn. Ben heer Alex. Dumas kondigt ip den Événement een artikel af aen den nieuwen president gèrigt. De eerste acnbe- veéling is vcrgeélen de tweede reglvcéidighcyd. Hy vraegt de terugkomst, uvt een. ballingschap van lp jaeren, van graef de Cham bord; die van 4 jonge; prinsen; bv wilt dal den herlo" van Au male, die zegde, by bet in de jscli ede sleeken zvns degens wees myne moeder ge!,oormem. weder gouverneur geuerael ,ai, Alg zyne vloot terug licbwc; het is biiiyk dat den man, die o®| van uk "triarchie en de drykléin-vlag; redde, en die thans zyne popuiariteyt vc-rloken hééft, dat Lumurline, onderpresident wordeen gencraci Cavaignac marschalk van-Vrankryk zy.js s-ins, (ie êérsïe en de laetsle marl dat gy myne stem "boort, eené oprègte regt- zinnige en belangioozê stem Parvs, IS december. Lr komen veele vremdclingen te Parys aen. De winkels en de magazynen leveren reeds een ge heel ander aeuzien op; den handel begint te berneémen. Abbé Lamennais, die naer men weet, eenen groolen volksvriend is, is niettemin ook eenen onverhiddelyken eyc- naer vóór zyne huerders. Vrydag laelsll. beeft by nog de meu bels van eenen deézer doen in beslag neémen. Geheel liet paleys was verwonderd over de liarduekkigheyd van dit opper hoofd der democraten. PROCLAMATIE VAN DEN PRESIDENT. Parvs, 20 december. Het volgende leézen w y in onze by- zondere correspondentie(Anlwerpsch Handelsblad.) Geduerendede zitting van heden, berigtmen tnen ons, dat er groole ontwikkeling van militaire magl is rond de Nationale Vergadering. Deii rapporteur van de kieziug néémt het wóórd op. Na eene korte aensprack zegt hy (den lieer Waldeck Rous seau,) dat 7,326,545 stemmers aen den oproep geantwoord bobben, om in kalmte, 'I géén Europa bewonderd heeft, tot de gedcnkweêrdige kieziug over te gaen. Louis Napoleon treed op dit oogenblik binnen. Hy draegt bet lint van vertegenwoordiger en een ridderorde op d"e borst. Hv spréékt zeer vertouwelyk met den heer Odilon-Barrot. Den versiaggeévcr léést afEr waren 7,326,545 stemmers. L.N. Bonaparte hééft 5,454,226; stemmen; Cavaiguec 1,418,107; Ledru-Rollin 570,119; Raspail 56,220; Laniarline 17 910- Changarnier 4,000. 12,000 verloórene stemmen. De operation zyn byna overal regelmaetig, zegt den verslag- gecver. Burger Louis Bonaparte is dus den gekoózeu van Vrank ryk. De magl gaet hem in lianden gegeévcn worden, door ben, die dezelve met vaderlandschc bezorgbeyd hebben bewaerd, waervoór bet iand erkentelyk zyn zal. Laeten wy vertrouwen hebben, mynheeren! God bescherme Vrankryk! Den lieer Cavaignac kom! aenkondigen, dat de iieeren mini sters hunne collectieve demissie hebben ingediend. Op myne beurl, zegt den generael, kom ik voor de Nationale Vergadering de magl nederleggen, die sy my wel heeft willen vertrouwen. Louis-Napoleon betreéd de tribune om den vereyschten eed af te leggen. Louis Napoleon léést'eene redevoering; die verklaering is opregl constiluliuuneét en repnblikaenseh. Hy eyndigd met de administratie te bedanken vóór hetgeen zv gedaen beeft vóór de orde en het v.elzj n des lands. Den kreet Lecvc de republik! beantwoord die redevoering en onderbreekt ze. Louis Napoleon verlact de tribune en drukt Cavaignac de hand. Eenen donder van toejuyehingen begroet die demon- si. atie. Den president der Vergadering berigt dat Odilon-Barrot belast is een kabinet te vormen; de vorming van dit kabinet dóór eene boodschap aengekondigd worden. Men zegt dat by bet vervallen-verklaeren van den paus, de afgezanten Roomen yerlaetcn hebben. De beurs berigten van Parys logenstraffen die tyding uyt Rooinen eenigzins. GEWIGTIGE TYD1NGEN UYT ITALIËN. Roomen, 6 december. Den H. Vader heeft alles wat tot het vieren van den Kersdag noodig, is naer Gacla doen overbren gen.Dit bewyst genoeg datPiusIXnog niet voórneémensis naer Roomen terug te keeren. Handelsbrieven van Triëst bevestigen de tyding, die te Weeilen sedert verscheydene dagen in omloop is, dat men eene rusaissche Vioót in de adrialischg Zee gezien heeft, Men leest ill de Griili. teilung: Maerschalk Radeizky Ver- eenigt te Brescia een korps, met het welk hy de legatién der Kerkelyke Staeten wilt bezetten en dan, gezameflllyk met de Franschen handelen in gunste Van de regten des pauzes en dei- goede orde, die dóór de democraten gestoord is. De Zwitsers, die den paus hééft moeten wegzenden, zyn nu in dienst by den koning van Napels. Te Milaen worden de slrafuytvoeringen voortgezet. Wie slegts verdagt is, valt onder de handen der Oostenrykers; wie ryk is, word van een gedeelte zyner schatten beroofd. Eenige persoonen zyn gefusilleerd, om dat zy aen eene patrouille ver dagt waren en zy gewapend waren met messen. Eenen grond- eygenaer, Joseph Martignani, is ter dood veroordeeld, omdat men eenen dolk by hem vond en by in zyn buys een jaglge- weér met schietvoórraed had. Maer omdat tol hiertoe zyn be drag onberispelyk is geweést, beéfl men zyne straf veranderd, in vyf jaeren dwangarbeyd Kan men onder een haetelyker jok gebogen zyn Wiens borst zou niet gloeyën vóór vrybeyd en onafhankelykheyd als den vremdeling in eygen haerd, aizoo den yzeren voet op het hert komt prangen BRIEF VAN Z. H., AEN GENERAEL CAVAIGNAC. Mynheer den generael. Myn hert is getroffen en doordron gen van erkenlelykheyd vóór de ongedwongene en eldelmoedige opwekking van de oudste dogter der kerk, die zich geestdriftig toont en reeds in beweéging is om hulp aen den paus te bieden. De gunstige gelegenheid zal my zonder twyfel aengeboóden worden, om in persoonaen Vrankryk myne vaderlyke zorgen le verlcenen en meteygene liand, op Vrankryks bodem, de zege ningen des Hecren te verspreyden, even als ik hem heden, bid dóór myne stem, toe te geéven, deéze in overvloed op u en op geheel Vrankryk te verspreyden. Gegeévcn te Gaëta, 7 december. Pms IX. Giobei-li is dóór Karei Albert gelast met de zamenslel- ling van een nieuw ministerie. Tuisvs, 15 dec. Het nieuw ministerie is definitief als volgt zamengesleldGióberli, voorzitter; Sintr, juslicie; Ratlazzl, binncnlandschc zaeken Itieci, financiën; Darini of Peleocapa, landbouw en handelBixio, openbaer onderwys La Marmora behoud de portefeuille van oorlog en marine. VOORLOOPIG GOUVERNEMENT TE ROOMEN. VERVAL- LEN-VERKLAERING VAN DEN PAUS. Roomen, i4 December. Het voórloopig gouvernement is le KboRf" "-iiwl 1 I J... - 11 uvi -.-n S. u.'ieoi v: :i Roomen uyt dien van Bologna en uyt deu gonfalonier van Ancona. Den paus is van zyn wereldlyk gezag vervuilen ver- klaerd. Minister Sterbini hééft het volk aengesproken en ver- klaerd, dat den Paus alleen, met den titel van bisschop bet regt zou behouden te Roomen nog te komen de intrede der slad zou de kardinaelen en andere prelaetcn verboóden zyn. Het volk hééft in geestdrift de stad doórioopen, roepende Dood aen den Paus Dood aen de Kardinaelen Men schryft uyt Milauen 12 december, aen den Opinimie van Tury" van 14 december: Het gerugt is verspreyd, dat le Venetiën geheyme betrekkingen met Oostenryk ontdekt zyn, en dat generael Pepe, prins Giovanelii en verscheydene andere edelen, beschuldigd in het verraed deel genomen te ïiebben beéfl doen fusilleéren. Wy leézen in de Constituzionale Romano 10 dec. Den gezondheydsloesland van den paus is voorlduerend goed. In zyne droefheyd behoud hy egter de kalme weêrdigheyd, die een zuyver geweéten en een hert als dat van Pius IX, geéven. Woensdag lactsleden, begaf den koning van Napels zich met zyne familie wéér naer Gaëta, om op nieuw den H. Vader zyne buide aen le bieden. Z. H. was dóór achttien kardinaelen en geheel bel diplomatische korps omringd. Den buylengewoonen afgezant van de fransche republiek was ook te Gaëta aengeko- men. Door den afgezant, den heer d'Harcourt, voorgesteld, wierd hy zeer wel onlhaeld. lly had eene lange byzondere onderhandeling met zyne Z. H. en die conferentie wierd ver scheydene male herhaeld. Onderscheydene schepen van ver schillende landen liggen in de walerèu van Gaëta en donder dag iaetslleden is er weer eene fransche fregal aeugekomen. De dagbladen en de correspondenliën van Roomen heb ben eenpaerig gezegd, dat de leden der commissie door het Motu proprio van 27 november genoemd, en die te Roomen aenweézig waren, geweygerd hadden van die commissie deel le rnaeken. Zie bier egter eene verklaering, die het legenslry- óige bewyst en die dóór Roberto-Roberli geteekend is. Den Conlemporaneo, spreékende van den aki dóór den H. Vader den 27 november te Gaëta afgekondigd zegt: «Ter uyt- zondering van, kardinaei Caslracane, hebben al de andere leden, die zich te Roomen bevinden en die zien dat de reg- ten des volks gekwetst zyn, geweygerd een onwettig mandaet aen te neémen en van de gouvernements-commissie deel te maeken.Den ondergeteekenden die een der aengeweézen le den is, is byzonder verëerd geweést dóór het vertrouwen van den H. Vader; hy hééft nooyt geweygerd, hy tveygerd nog niet bet hem aengeboóden ambt te bekieeden, in de vasté overtuy- ging dal de inzigten van Z. H. niet slrydig zyn met de regten van het roomsche volk. Daerom aenzoek ik den opsteller der Constituzionale Romano deéze verklaering te willen in zyn blad stellen. Roberto-Roberti. Livokno, 15 december. Al de vremde ministers hebben Roomen veriaeten en zich naer Gaëta begeéven.

De Denderbode | 1846 | | pagina 5