VIIANKRYK. worden dóór de permanente deputatie van Braband en door de regeéring der hoofdstad, tot vervoeging bezon- dcrlyk der twee statiën van Brussel, ündertusschen is den tyd die ons van de opening der wétgeévende kamers scheyd nog lang genoeg op dat den heer minister van openbaere werken de gelcgenhcyd vinde van alles wat vóór of tegen gezeyd is, rypelyk te overwcégen, en nog ditjaer een vvets-ontwerp dat aen alle wettige cyseheu voldoen kan, vóór te draegen; of indien er boven de nationaele weerde der onderneéming zelve, andere be- weégredens hoeven bygebragt te worden,-wv zullen zeg gen dat het bestier deéze zal vinden in de gemakkelyk- heyd van geduerende den uenstaenden winter een duv- zendtal pcrsoo'ncn te kunnen werk verschaffen, in een onzer districten die het meest dóór den geessel der ar moede geslaegen is. In dcézcn staet van zaeken is het te lioópcn dat Den- dermonde zyne vrugtelooze poogingen alleen op plaetse- lyk belang gesteund, zal staeken, ties te meer, om dat dcszelfe tegenkantingen slegts oenen uytstcl aen de bil- lykc en régtveêrdige cyseheu van Aelst, Geeraerdsbërgen en Ninove zal Ie weeg brengen. Medeged. Het leggen van den sloytsteen der kalsyde van Aelst naer Opwyck hééft voorleden donderdag plaets gehad zie hier eenige omstandigheden betrekkelyk deéze pleg- tigheyd Om elf en half uere is M. Demaisière, gouver neur deézer provincie, in deéze stad aengekomen en is onder het algeéven van een fraey muziek-stuk aen het raedhuys afgestapt, van waer liy met den stoet, onmid- delyknaer Moorsel by den heer Burgemeester het Oatbyt is gaen ueémen. Daerna is den treyn naer de plaets der plcgtspleéging gereéden alwaer den gouverneur bene vens M. Bruncau deézer stad, eene met de omstandig- lieyd overeenstemmende redevoering hebben uytgespro- ken. Vervolgens is onder het speélen van het muziek onzer kundige maètsehappy al Groeijend Jiloeijend, den bietsten steen geleyd geweést, en is den stoet naer de stad terug gekeerd, alwaer een pragtig middagmael de gasten verwagtte. Men zegt dat den aenblik der deftig opgedischte tafel alleen bekwaem was om elkeen te doen watertanden. Wat ër van zy, de genoodigde hebben wel geëéten en lustig gedronken, en zyn vervolgens aen de balcons der zael van ons raedhuys de dampen van den lekkeren wyn komen laeten afwaeyön terwyl men ter hunner eer een lamelyk fraey voerwerk afstak. Op de. eét- en drinkparty is eene dansparty gevolgd...., endaer meè was 't geld verdiend. In ons voórgaohde nummer beloofden wy een wóórd te zullen spreuken over de plcgtige installatie dei- zusters Maricöllen in 'tmeyskens weeshuys deézer stad; thans kwyten wy ons van deéze pligt die aen waere vrienden der opvoeding al tyd acngenacm is. Het weézenlyk geluk van den mensch bestact geen zins in den uyterlyken zwier der wereld noch in derzel- ver aentrekkelykheden, maer wel eeniglyk in de irmer- lyke overtnyging dat iiy aen God geeft 't géén aen God is, aen zicli zeiven 't géén hem toekomt en aen zynen cvenmensch 't géén hy zou willen dat deézen hem dééd. Nu, hoe zal den mensch deéze weézenlyke geluks-hóe- dacnigheden bekomen De antwoord is, volgens ons, zeer eenvoudig; hiertoe beóogen wy slegts eene doel- maetige, eene opregt zorgvuldige opvoeding.... iioe lof- weêrdig zyn thans deéze die apu al het bovenstaende eenen vrywilligen vaerwel zeggende, zich met ziel en lichaem aen dc opvoeding van arme weesjes komen ver- klcéven hoe prysbaer zyn die cerbiedwcerdige religieu- sen die meermuels hunne natuerlyke inborst bedwin gende, alleenelyk uyt liefde jegens haeren naestcn, zich met het snoeymes der goede voórbeélden en heylzacinc vermaeningen .wapenen, om als ervaerene hovenierstere het onnuttig hout uyt dc jonge boomkens der saemen- leéving te snyden Dat zy dan in naem onzer gehecle bevolking onze hertclyke gelukvvenschingeu en dankbe- tnygmgen ontvangen dat zy onze aunmocdigingen tot het voortgaen in dit werk van liefde en béSchaêving aenveêr- den, en zich min of meer verzaedigen met het zoet gcda"t dat zy zich zelve slagtoffcrcn voor liet geluk der arme die hun goddciyk voórbeéld zoo liefgehad hééft. Wy konnen niét eyntligen zonder hier den wetverdien- i den lof aen de agtbaerc bestuerende Commissie onzer hurgerlyke hospjfaclen Gods- en weeshuyzen toe te zwaeyën; 'tis immers aen haere vaderlyke zorg en wys- heyd dat Wy de iurigting van dit verheven werk ie dan ken hebben; 'tis zy die dóór .haere tegehwoórdigheyd de feest die wacrlyk juyktervoi was, benevens de geeste- lyke overheden, hééft geweêrdigd te verëeren. Mogtcn wy, om ie sluytcn, onzen .weusch vervuld zien dat die zelfde Commissie in haere wyze racds-ver«aderin"en wilde beslissen van eerlang liet gestigt der oude mannen op soórtgolyken voët in te rigteu, wy zouden ons durven beroemen dat onze stad in die materie, aen al de andere sleden des ryks tot voórbeéld strekken mag. In do gemeente G. is over eenige dagen ecneaer- dige komedie voorgevallen eene coggehivge hééft ons >f« zelyê verhueïd. Ziet ze hier Do Inivsvrouvv van M. K. dóór haeren man aénzogt óm hem eenige van 's mid dags overgebleévene aerdappelen op te warmen, ver- haestte deéze zich het verzoek van M. K. in te willigen; docli daer het vuer wat traeg was om branden, wierd den man onverduldig, knokkelde en rammelde tegen zyne vrouw om dat zy het zoo lang trok. Intusscheii zegde hem deéze dat hy een weyuig geduld moest hebben, dat zy niet verder kon dan het peêrd; maer deéze aenmer- king in plaets van den knokkelpot te doen zwygen, deed hem meer en meer praeten tot dat eyndelyk de vrouw in haer vet schóót en de pataterpan met al wat zy inhield naer het hoofd van haeren man smeét. Deézen geheel met palaler-trol beplakt en boplaesterd stond te kyken, en waf, nicer is, zich in dien toestand acnsckouwcnde, kon liy zicii niet wedei'houden van lachen, verzogt zyne vrouw hem af te kuysschen en zweég. Morgen, zondag, zal er te Moorsel eenen luysterly- ken festival plaets hebben, alwaer 6 muziek-korpsen zich zullen verzaemelen. De feest dóór de notarissen van 't Audenaerdsch arrondissement aen M. den jubilaris Byl, te Geeraerds- berge gegeévenhééft alle -verwagting overtroffen de aen de wooning van M. Byl paelende huyzen waren op liet pragtigste versierd en leverden eenen indrnkwekken- den blik op. Nooyt hééft Geeraerdsbergc zulke gevoe lens van eerbied en dankbaerheyd jegens eenen inwooner der stad uytgedrukl, het welk een bewys is der groote verdiensten van dien die er liet voorwerp van geweést is. Van zynen kant hééft den jubilaris zyne ambtgenöóten op zondag 4 oet. aenstaende, in het 'hotel de Klok, te Geeraerdsbergc, op eene bedankings-maeltyd genoodigd. Wy durven voorop verzekeren dat er niets zal gespaerd worden om die onthaeling gelyk aen d'eerste feest te stellen In Braband hééft deéze wéék eene vereeniging van egt vlaemsche tael vrienden plaets gehad, die ons eenen uytgebreydden artikel hééft toegezonden. Wy bedanken deéze onze gedienstige inschryvers over de moeyte die zv zich géven om ons te ondersteunen. In ons aenstaende nummer zal dien artikel gcplaetst worden. M. Holieslagers, onderpastor te Denderhautem, is tot pastor te Oombergen benoemd. M. Nachtegaelc, professor by hetkollegie te Geeraerds- berghen, is onderpastor benoemd der O. L. V. kerk te St. N'ïeolaes. M. Cracco komt tol professor van de poësis in het kol- legie van Kortryk benoemd te worden. Icrwyl graeneh, boter eyers en andere eélwaeren drier blyven, zegt den SBmiteur, verminderen gelnkkiglyk dc aerdappelen in prys. Deéze wéék zyn de geêle aerd appelen van .goede hoeclanigheyd 5 francs de honderd kilogrammen verkogt. Over een paer wecken waren de aerdappelen het voorwerp aller gesprekkenthans dat de ziekte geenen voortgang doet., men spréékt er niet meer van. De gcrugten dal het grootsle gedeelte der ingeöogsfe aerd appelen verrotte waren voórbacrig en ongegrond. Indien zoo wy verhenen, den tegenwoftrdigen regen aen de ziekte geen nieuw herbeginnend karakter byzet, binnen de veertien dagen zal de inöogsting dier kostelyke vrugt teenemael gèdaen zyn; en dén landbouwer zal zich noch over de hoeveélhoyd noch óver de hoedariigheyd te bc- klaegen hebben. Den minister van justicie verzoekt dé- persoonen die hem in 't vervolg aenvraegon lot het bekomen van liet een of ander ambt in 't regterlyk orden en nota- riaet, zouden 1 te doen hebben, vaii luinne op gezegeld papier geschreévene verzoekschriften te laeten vergezeld gaen van eene copic op ongezegeld papier. De petitiën zonder dnplicata zullen aen dc-verzoekers worden teru°' gezonden 0111 deéze formaliteyt te ondergaen. Lr zyn valsche stukken van twee francs in omloop. Zy draegen het afbeeldsel van Leopold met het jaertal 1845. By klaeren dage kénnen zy gomakkclyk erkend worden, maer des avonds zou men er zich gemakkelyk konnen aen bedriegen. In de verknoping van den .gezouten visch te Oos tende, zyn de pryzen de volgende geweestlandorinm, van 08 tot 42 fr. de tonne den noórdvisch, l" lmedaenig- heyd, van 55 tot 50 fr.; de 2° hoedaenigheyd, van 27 tot oO fr. Do derde sóórt was'zeer gemeen en is van 18 tot 24 fr. de ton verkocht. Lr komt zich te Brussel eene associatie te vormen, ten doel hebbende hier te lande het grondbeginsel der handels-vryheyd te doen zegevieren. Den entrepot van Brussel is geheel voltrokken eh zyne kelders zyn volkomen droog. Den i October zal men koopmanschappen in den entrepot mogen leggen. Van heden af zyn de burcclen van de douane reeds in liet. lokael ingerigf De couren of opene plaetsen van den entrepot zyn in alle rigtingen dóór vzere wegen doór- krnvst, en in gemeenschap met den yzeren weg van den staet gebragt. iTc Brussel is deéze wéék eene jonge meyd, wel ge kleed 01 wel gecoiffeérd, op heeter daed van borzenknap- pery betrapt. Een ander mevsken, welk nauwelyks zvn negenste jaer bereykt had is op de Kiekcnmerkt aenge- houden, op den oogenblik dat hot de gcldbors van eene damegestoóien had. Jlen hééft in de wooning-'der ouders van dit kind huyszockingen gedaen, en er veéle horzen, sloten en foulards, en ook véél kleyn geld, waersehvne- lyk al voordkomende van dieftë, ontdekt. De ouders en- liet meysken zyn aengehouden. liet gouvernement komt 109 medaillon, betrekke lyk de geschiedenis van Pruyssen, aen te koopen, vóór het Museum. Ook hééft het gouvernement zich aange schaft de verzaemeiing van al de in plaester afgégoótene beéldhouwvyerken die de tempels van Griekenland ver sieren. Deéze laetste verzaemeiing is in 55 koffers of groote kisten gesloóten, en word binnen kort te Antwer pen verwagt. Sedert eenigen tyd is er, onder de leden van de maètsehappy l'Alliance, eenige moeyelvkhevd ontstaen, betrekkelyk eene wyziging die men liet reglement wilt doen ondergaen. Eenige, en onder deéze. de leden van de kamer, vraegen dat niemand, welken geenen kiezer is, zou mogen deel maeken van de maètsehappy. Andere, en onder deéze veéle jongelingen, willen ook tot loden aenneémen de persoonen die geene kiezers zyn. 11. Delacq, voorzitter der maetschappv, heeft zich* in den zin der laetste verklaerd. —.In de Naineusche gemeente Audeneië,is den 17 deézer in eene fabriek eenen jongeling Philip Homion op eene verschrikkélyko wyze om het leéven gekomen. Hy kwam tot eenen zyner makkers te spreéken, zich buygende over het getand -rad van een Bpommaciiien, en nauwelyks had den laetsten omgezien, of hy bespeur de eene vertraeging in het machien. Zich daêdelyk 0111- keerende, zag hy Ilenrion tusschen de raderen gemaolon yerdwynen. Dien ongelukkigen is het hoofd van liet lichaem gerukt, de ermen en beencn uyt de gevrieliten geschokt en de ribben verbryzeld. Voórledene wéék wierden te Leuven dc pryzen aen de schutters uytgedeeld, die hadden deelgenomen aen de gaey- en doel-schietingen, ter geiegenheyd dei- kermis,gegeéven. Eenen braeven en eenvoudigen land man, wien insgelyks eene medalie was ten deel gevallen, kwam uyt de handen van den schepen zynen prys te ontvangen, en na de gelukwènschingen van den agtbae- ren magistraet l:o hebben aenhoord, wilden hy^ hem drinkgeld gecvcn. Te vergeefs bedankte den Peeterman voor deéze heuschheyd, dén boer blééf aéndringen neemt het maerzegde hy, (jy zult er een goed glas van drinken. Men raecl, wat schaterend lachen deéze wóór den des milddaedigen overwinnaers bejegenden. Gansch onthutst moest den landman lieén gaen, zonder den heer schepen het fooyken te hebben kunnen in de hand stoppen.. Twee professors van seheykunde, MM. Stas en Pasquier, en M. den geneesheer Joly, zyn door den reg- tcr ter instruktie van Brussel benoemd om het lyk van den dooden Bureau, 72-jaerigen cciitgenoót van de 20- jaerige Virginia Creez, van Pommeraud, te openen, en deszclfs ingewanden te onderzoeken, ten eynde te zien of er geen vergift in te vinden is. De vrouw van eenen hollandschen apotheker is te Loemem van vier welgfflhaepene kinderen bevallen, üe vroedvrouw welke de vrugtbaere moeder heeft bvge- staen, was 80 jacren oud. Uyt Santander schryft men het volgende in dato 20. deézer: over eenige dagen is een schrikkelyk ongeluk verslaegenheyd onderde inwoonersvan een klcyn'iiier ui ei ver afgelegen dorp komen werpen. Geduerende eenvrees- sclyk omveder is den bliksem in 't midden van eenige vóór de kerk verzamelde mensehen gevallen, van welke acht gedoöden, twaeif doodelyk gekwetst zyn geworden. Des anderdags zyn twee der gewonden gestorven, terwyl het leéven der andere weynigë hóóp overlaet. Een jong meys ken het welk een kind op. den schoot hield, is gedood zonder dat het minste leed aen 't kind overgekomen zy. Parys 22 Sept. Over eenige dagen is uyt Bonrges de tyding ontvangen, dat den graef de Montemolin, oud sten zóón van don Carlos en pretendent tof de Spaen- sche kroon, uyt Bonrges heymelyk is ontsnapt. Men hééft alle redens om te geloovendat den prins de grenzen langs de Noorder-spoórbaen is gepasseerd, ter wyl men misschien de zuydelyko grenzen bewaerde. Den pretendent was op zyne vlugt vergezeld van den bèrug- ten Cabrera, die, zegt men, den ex-regent don Baldo- mero Esparterq te Londen moet gaen vinden en zekere, voórstellen doen. Maer welonderrigte lieden beweéren, dat Espartero er niet zal in willigen dc zaek der Kariis- tcn te dienen, en vóór eygene rekening zou willen te werk gaen. Reeds zou den wegens zyne vreedheyd be kenden Ametler Katalonië zyn binnengedrongen, onge- twvfeld om er de oproervaen naemens de voóruytgangers- paity op te steékeu. Een Parysch dagblad verhaelt. het volgende, in dato van 18 september: heden van 7 tot 10 uere, 'smor gens stonden duyzendeïnensehen te kyken vóór de groote poort onzer hoofdkerk. Duyzende zwaluwen vioógeu héén en wéér, en men verwonderde zich over liet lang draelen dier gezellige trekvogels, om naer betere gewes ten te verhuyzen. Eyndelyk bespeurde men eene zwa- Iuwe, welke" met eenen poot was vastgeraekt aen een lintje aen een der oudste standbeelden gebleéven. Al de zwaluwen vloógen rondom de gevangene en pikten beur- I

De Denderbode | 1846 | | pagina 3