STAETKUNBIG OVERZIGT VAX 23 SEPT. TOT 2 OCTOBER. stellen datsoórtgelyken candidaet volgens belofte verpligt van, in de kamers zynde, alles aen te wenden 0111 het stemregt in de steden te doen zegepraelen en in de dor pen te verydelen, by de dorpelingen zal byval vinden De rede zegt neen. Wy willen hier niet spreéken van die kiezers op welke derzelver herder invloed heeft, of, alhoewel onafhanglyke, met welke hy in eendragt leeft, want van al dcéze heeft den candidaet geene enkele stem te verhoópen; zelfs onder die geéne welke met hunnen pastor in volkomene vyandsehap leéven, zullen er nog inaer weynig gevonden worden die hunne gemeente zoo luttel zullen agten, om, dóór het kiezen van diergelykeu candidaet mede te werken tot het verydelen van hun ey- gen kiesregt.Te Brussel, waer de stad reeds de helft der kiezers van het arrondissement bevat zou dit mis schien konnen gelukken, maer in andere arrondissemen ten waer de hoofdplaets slegts het vierde der kiezers bevat, en al de andere steden en dorpen den zeiven cyns beladen, bestoet er eene volstrekte onmogelykfceyd vóór zulken candidaet van ooyt gekoózen te worden, hoe ver- dienstelyk hy ook zyn moge. Wy begrypen dat men de kamers anders weascht sae- mengesteld te zien, en dat er de kiezingen de oórzaek van zyn; wy bekennen dat er in de kiezingën véél mis- brnyken gvipleégd worden, die allen weldenkenden bor ger moet betreuren en met al zyne magt tegenwerken maer kan de voorgestelde hervorming der wet deéze misbruyken voorkomen Ware al de kiesmagt in de ste den verzameld, en het kiesregt der dorpelingen volko men verydeld, zou men de kiezers meer dan heden de belangen des lands in het geéven hunner stem, doen racdpleégen V Zou men de lasteringen die men tegen de eandidaetender ccue of andere denfcwyze uvlbraektdoen ophouden Zou men de verleydingen, de dreygementen en geweldenaeryën die den eenvoudigen kiezer ondcr- gaet, beletten voorzeker neen. Er blyft dus niets over dan de mensehen te verlichten wegens hunne zedelyke en stoffelyke belangende eenvoudige kiezers tegen alle verleyding te wapenen, en aen de kopstukken der kie zingen de beweenelyke gevolgen hunner kuyperyën 0111 <fe kiezers tegen hunnen dank of geweéten een stem- briefje op te dringen, onder de oogen te leggen. Zie daer eene taek die wy op tyd en stond zullen trag- ten Ie volbrengen, doch na eerst het programma van het congres tcenemael onderzogt te hebben. Het Spaensch ministerie is dóór de kamer der gede puteerde tot het heflen van schattingen met eene meer- derheydvanl34 tegen 13 stemmen, gemagtigdgeworden. Volgens de laetste tydingen uyt Lisbona is den migue- listischen opstand teenemael gedempt. De rust is her steld, doch het leger van den graef Das Antas moet by voorduering. de provinciën' van Mino blyven bezet hou den, om allen opstand te voorkomen. Op 11 deézer zullen de kiezingen vóór de Cortes beginnen. De partygimgers der koophandelsvryheyd ontmoeten véél tegenstand in Vrankryk; hunne tegenstreévers vor men genootschappen in de voórnaemste steden ten eynde het thans bestaende order van zaeken te handhaeven. Het gouvernement wend alle poogingen aen om de vlugt van al de spaensche uytwykeliugen die zich op den fran- sehen bodem bevinden, te verhinderen. Den prins de Joinville zal onmiddelyk met versclieyd»schepen naer de kusten van Spaniën overvaeren, om de landing van den zóón van Don Carlos en van Cabrera te beletten. Wel onderrigte dagbladen beweêren dat het houwelyk des hertogs van Montpensier oneenigheyd tusschen Vrankryk en Engeland zou veroorzaeken. De bewooners van Nieuw Zeeland zyn met de Engel- sche troepen handgemeen geworden.'De volkplanters vraegen onderstand van het gouvernement.Nieuwe on lusten zyn in het westen en zuydenvan Ierland ontstaen. ik beloófdheb.ik kan noch leézen noch schryven, zeyDries. ik zal liet n gacn uvtleggen, zegde den heer daer staet op dat gy by my dienst neemt vóór zeven jaeren datgy moógt ryden met koels en peêrden; dat gv, als gy geduerende dien lermyn zoud sterven, voor allyd in mynen dienst blyft, en eene nieuwe verbintenis moógt aengaen, als gy langer dan zeven jaeren leél'l, Zeven jaeren, dagt Dries, koels en peêrden, en mogen reyzen wal ik zoo geórn doe, dal zyn nog a'i goede voórwaerderi. Hy siond eensklaps op: Ik ben te vreden, zegde Dries. Maer, vervolgde hyMvnheere, ik kan mynen naem niet zetten. Wéés niet verlegen, zegde den zwartgekleedden vremdeling; hoe heet gv; by wie zylgy in dienst en waer is uwe woonplaets? Amlries Daem, ouden dienstknegt, sedert dry maenden peêr- denwagler van Toónen Maes, in de Kruysstraet. Goed vent. Gy moet nu met een druppèlken van uw bloed eene streep ouder deézen uwen naem maekenMet myn bloed met myn bloed riep Dries uytwie zyt gy dan Eenen ryken .heer, eenen zeer ryken heer, die vcél koetsen en peêrden houd, en u gelukkig wil maeken.'T is gelyk, hernam Dries, ik koom in uwen dienst nietWaerom, lieven vriend Ik geef van myn bloed niet, neen, neen, neen!O zulk eene kleyniglieyd... Vóór een eeuwig geluk... Als ik u neen zeg... Kom, kom, geel' my uwe hand, zie... heb! gy liet. gevoeld De grootc ellende die dat land verscheurt, hitst het volk tot buytenspoórigheden aen. De party van het jong of oproerig deel van Ierland staet een bondgenootschap in te rigten, tegenstrydig aen dit der herroeping, en dit onder zinspreuk van genootschap van vrienden der vry- heyd van denkwijze. Het Uoüandsch leger komt in Indien eenen grooten zegcprael te behaeien. Den prins van het digt by Java gelegen eyland Bali is met een leger van 50,000 mannen dóór het hoilandsch slegts uyt 2,000 bestaende, teene mael verslaegen geweest. Er zullen te Bali troepen in bezettingbly ven tot dat de krygsonkosten dóór liet vrede verdrag aengestipt, zullen betaeld zyn. Op 13 sept. 11. is een handels- en schcépvaerts-verdrag tusschen Rusland en Holland gesloóten geworden. Het Deensch gonvërnement heeft nogmaels troepen in de hertogdommen van Schleeswyk en Holsteyn gezonden om er de rust te handhaeven. Den koning Christiaen VIII heeft door eene procbiMutJe latten weéten dat Schlees wyk van Holsteyn niet ral afgescheiden worden, en dat er geene verandering a de betrekkingen der duytsche stoeten Holsteyn en Lanenbourg zal gebragt worden. De Russen hebben denfiaug. 15. in den Caucasus acne grootc overwinning behaeld. De Edele vail Gullioiiim van 't hertogdom van Pvsem, hebben aen keyzer Nieotaes, te Warschau, de vereeni- ging der slavousdic nationaliteyten gevraegd. Den alleen- heerscher hééft hun verzoek met dreygementen bejegend. Alle oogenblikkcn verwagt men Jat Abd-el-Kader te gen don keyzer van Marokko gaol ten stryde trekken. Deézen bietsten hééft aen 't franseh gouvernement onder stand gevraegd dien hem slegts in leévcnsmiddelen is vergund. Santa-Anna is den 5 te Vera-Crus aengekomen, en hééft zich onmiddelyk aen 't hoofd der opstandelingen geplaetsteenige departementen hebben zich vóór hem verktaerd. Den ex-voorzitter, zit thans gevangen. Met hertzeer hebben wy vernomen dat eenige al te ligte om niet te zeggen kwaadwillige tongen onder liet publiek het gerugt versprcyd hebben dat wy ons 't zy dóór be loften, 't zy door andere middelen hebben laet'en omkoo- pen, om voói'taen de waerheyd te verduyken of de mis bruyken dóór onze stUzwygendhcyd. goed to keuren. Tegen zulke lastertaal waarvan wy de bron wel kennen, hebben wy slegts iiitebrengen dat men den boom uyt zyne vrugten zal kennen en dat wy onafhanglyk, van niemand aengesteld, van niemand betaeld, van geenen hoegênaem- den persoon iets verwagtende of iels zullende ontvangen, niets beóogen dan het welzyn van het vaderland in 't alge meen, en van onze stad en arrondissement in 't bezonder. Dat dan die ligtzimiigc tongen maer voortklappen, oneer en schande zullen haer ten deele vallen; nogtans, indien dit venvnig geklap te verre ging, zullen wy kragtdaedige middelen weéten te gebruyken 0111 zulke gezegden open- baerlyk te schandvlekken.Wy bieten liet voorop weéten dat wy geenzins van een kleyn gerugt zullen verveérd zyn. Daer het ons altyd aengenaem is aen kundige be- kwaemheden den welverdienden lof toe te zwaeyën, neé- men wy gretig deéze gelegenheyd waer óm hier een wóórd te spreéken over eene muziekfeest die zondag 11. ter ver gadering het Concert alhier, hééft plaats gehad. Volgens dat welbevoegdej kenners ons verzekerd hebben, hoéft M. Van Nufflène, laureaat by het brusselsch Conserva torium, er dóór verschcydcne uytgevoerde zangstukken klaerblykende bfiwyzen van het verheven talent dat men van hem venvagtte, aen den dag gelegd; nimmer hoorde men hier zanger die de acndagt zyner aenhoordors der- maete dóór zyn treffend muziekael gevoelen en kunde hééft weéten te heeyën en aldus de aigemeene toejuyehin- gen ie verdienen, jou 11'. Fayt, insgelyks by opgemeld Conservatórium, met den eersten prys bekroond, is in het uytvoeren iiaerer, verscheydene pianostukken niet min wang aaflKnfadmmn Den zwarten lieer gaf aen Dries een lancet aen welks pant een blocddruppelken hing, en verzegt hem vriendelyk de roede streep te maeken. Dries, beteuterd, deed liet, en den heer lachte als iemand, 'die eene grootc overwinning behaeld bad. Kom nu met my inde koets wy zullen voor de eerste inael een reisje te saemetï doen. Dit mag niet zyn, gaf Dries tol ant woord; meesters peêrden zouden wegloopen, en ik wil niét hebben dat hy zegge dat Dries eenen ontrouwen knegl geweest is. Wéés er niet bang voor, de peêrden zullen liet veld niet veriaeten, en vóór het aenbreékeu van den dag, breng ik tl bief terug. Maer spoed, myne peêrden zyn ongeduldig. Dries zich op hel wóórd van den braeven heer betrouwende, en nieuwsgierig en verheugd om dat hynu gad mogen reyzen, watt hy nooyt (e voóren had mogen doen, liet liet zich gezeggen, volgde zynén nieuwen meester, en zy stapten beyde in de koets. Den zw arten vremdeling wond Dries in eenen wyden fynen zwaufen mantel, en intusschen was de koels al verre van het klaverveld weg. Het schéén Dries toe dat hy dóór de lucht vaerde. Na dry of vier minueten geredden te hebben, zag Dries alsof het klaeren dag ware geweest, een groepten huyzen, dan eeu stadbuys met een torentje en eenkoperen manneken daerboven: Zyn wy al 't Audenaenlevroeg Dries. .la wy zyn bier in 't gèboórtesteédie van Margarets van Panna, antwoordde den beneden haere taek gebleéven; den fynen en kunstryken takt die in haere uytvoer'ingen doorklonk, was vóór het kundig gezelschap eene ontegenspreékèlyke waerborg der verdiensten die Joufl'. Fayt te Brussel den muziekpalm verworven hebben. Het geen eyndelyk niet weynig ter verluystering deézer verrukkende feest bygedraegen, was het uytvoeren van verscheydene zangstukken dóór onze jonge kunstminnende stadsgenoóte Joufl'. Van den Haute, die dóór haere behendige stembeweégingen de schoonste talenten verraed, en te regt beloofd eens dien trap van muziekaele volmaektheyd te zullen berevken waernaer zoo veel andere vrugteloos gestreéid hebben. Wy zyn gemagtigd te zeggen eer wy eyndigen, dat deéze dry kunstvrienden onze stad met een concert tot thans toe zonder weerga verëerd hebben. Het toonkundig genootschap deézer stad, onder zinspreuk al Croeijend Bloeijend, hééft voorleden woens dag aen den heer De Clemq-fie Craeeker, eene luyster- vólle buytengewoone serenade gegawutm, nam dien heer te bedanken over het geschenk vam twoe woórtreffelyke muziekstukken dat hy aen V genoótsdhapgedaen hééft. Geduerende liet bal dat ter eere -va® den heergou verneur op voórlaetsten donderdag is gegeëven geweest, hééft dien hoogen ambtenaar met verseheyée fabriekan ten deézer stad gesproókem -;en söliynitveel belang in onze werkende klassen te stellen-; men heë® bywmderlyk op gemerkt, dat den heer gouverneur met eenen onzer voór naemste indnstriw'-le eene laugdnorige en zeer niinzaeme onderhandeling hééft gehad; wy verhoópen en wy onder stellen met grond dat onzen geagten koophandel- en ny- verheydsvmnd deéze gelegenheyd zal waargenomen heb ben om een woordje over de verweézenlyking des yzeren spoórwegs te reppen. BERIGT. Op alle. poslkantooren des ryks kan men aen ons blad. inschryven. Eene pooging van manslag is over eenige dagen alhier regt over de hoofdwagt gepleegd. Den genaemden Van Houdenhove, metser, eenen zeer vreédzaemen jon geling, is hier van het voorwerp geweest; tot nu toe ligt den ongehikkigen 'jongeling zonder kennis en wanhoopt men van zyn leéven. Wy porren de politie aen neêrstige opzoekingen te doen om de pleégcrs van dit grouwelstuk, die nog onbekend zyn, to ontdekken. In den nacht van 29 tot 30 sept. zyn dieven in den molen van Ph. Desmet, te Aëlst-Scliaerbèék gedrongen, en hebben er eenige zakken graen gestoólen; de daders zyn onbekend. Deéze wéék zyn alhier dóór de politie aangehouden de genaemdc Vincent Cornelus en C. De Weert, beyde soldaeten by het 1° reg. lignie in garni- soen te Antwerpen, verdagt van desertie. De merkten van heden waren in 't algemeen wel vóórzien; er ontbraken geene kooplieden) en ten dien gevolge hebben de pryzender hoppe, aerdappelen, boter etc. zich staende gehouden. Zie de merkten. By bcshiyt van den heer minister van openbaere werken, in date il September 1846, is den lieer Silvain Bruno Lenssens, benoemd tot uytdeeler der brieven in 't postkantoor te Öosterzeele. Er is, voorleden zondag in de steden en commu nal van Oost-Vlaenderen, tydens de goddelyke diensten eene circulaire van Z. Hoogw, den bisschop afgeleézen, by welke er bevoólen word dat er zondag toekomende, eene inzameling ten behoeve van het kleyn seminarie van St.-Nicolaes, zal gedaen worden. Den èerw. heer R. Debbaudt, is tot onderpastor te Denderhautem benoemd. De schoone Belgische drymastbark Rubens, is maen- dag 11. van Antwerpen vertrokken, in bestemming naer Valparaiso, in Chili. Dit vaertuyg heeft 1143 vaten geraf fineerde suyker aen boord. meester der koets, die niet reéd maer vlóóg als den pyl uyt eenen boóg en oorzaek was dat Dries alles niet zien kon met zyne gewoone oplettendheyd en hem deed opmerkenMaer, Mynhèere, ryd uwe koets altyd zoo gauw Zoo gauw of zoo traeg als gy wilt, op eene andere macl zegde den heermaer nu moet zy gauw gaen, vermits ik umcl er haestde voórnaemste steden van 1 land wil toonen, die gy nog niet, gezien hebt, en u met de p'ligten bekend maeken, welke gy volbrengen moet, als gy begeert dat gy op uw wóórd gediend word.... Zie daer is (lend...Gend aireede, och God riep Dries verbaesd uyt en de luchtkoets kréég eenen schok als een schip dat hevig tegen eene rots botst. En den zwarten lieer zegde snellyk hoor, zie en zwvg, Dries Luyster wel toe, of gy kraekt den nek Als'gv op reys zyt, gclvk leg'enwoórdig, moógt gy noojl uw laetsi uylgesproken" woord uyt den mond laeten komen of gv valt verpletterd neder Welk wóórd vroeg Dries God En hy dcézchcrliaeling van God, zwakte helryluygherhaeldelyk om.— Ja, ja, dat niet uyt te spreéken zeg ik u of gy zyt dood! en ik zou mynen hals vervrongen worden; zie de koels zit hier vast op den Constantinopolitaensehen draek... Abastcr, !\onius, JuepDe rossen hunkerden, en het ryluyg verliet het sid derend dier van beffrood. Zie nu loe, Dries hervatte den herstelden meester der koets dat gy dien vervaerlyken naem niet mem-uylbrengt. 'T eynde nadien.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2