VRANKRYK. M. Yandenneucker, onderpastor te Michelbeke, is tot professor in het kollegie te Geeraerdsbergen be noemd, en dóór M. Stocqnart, geweézen professor tc St. Nicolaes vervangen. M. Desmct, kapellaen van St.-Mi- ■ehielskerk te Gend, vervangt M. Stocquart. M. Depaepe, priester in het seminarie, is tot coadjutor te Bcrlaere benoemd. Mgr. den bisschop van Luyk heeft aen de geeste- lyfce verboóden van te Venders, in de Nyverheydsschoól, aen de leerlingen nog onderrigtingcn in den godsdienst of in de zedeleer te geéven, ten zy nadat er waerborgen zouden gegeéven worden dat het onderWys in dat gestigt orthodoxe is. Den communaelen raed van Verviers hééft zich met dat vraegstuk in zyne laetste zitting bezig gehou den, en den volgenden voorstel is door eenen schepen gedaen Bestaen er redenen om aen den bisschop te vraegen welke waerborgen hy van de communaele over- heyd verlangt Den voorstel is dóór alle de aenweézige leden met neen beantwoord. Den raed zal nadien beraed- slaegen over de beste middelen om de professors, welke dóór de geestelyke overheyd zyn afgesteld, dóór andere te vervangen. De letterzetters van Luyk hebben eone maetschappy gevormd en eene voórzieningskas ingerigt. liet hof van cassatie, kamer der crimincéle zaken, hééft de voorziening verworpen van den genaemden Van Louteren, 19 jaeren oud, slagter, geboren en wooncnde te Berlaere, tot de doodstraf veroordeeld, by arrest van het hof van assisen van Oost-Vlaenderen, te Gend zitting houdende, in dato den 8 augusty laetst, als schuldig aen moord, van diefstal opgevolgd, te Berlaere gepleegd den 26 december 1843, op den persoon van Theresia d'Hage, weduwe van Jacob Vandereruyssen. alen leest in 't Antw. Nieuwsb. van-gisteren Geduerende de negen eerste maenden deézes jaers, zyn er reeds in onze haven uvt zee aengekomen 1719 schepen geladen met koopmansgoederen hieronder zyn niet bc- greépen 3 nieuwe schepen welke in dien tyd alhier van stapel geloopen, noch 4 Engelschc speeljachten, die, of schoon wel langs zee binnen gekomen, nogtans door ons niet als koopvaerdy-scbepen aenzien worden, zoomin als 's lands schooner.Marie Louise en eene Belgische pleyt, welke langs de binnenwaters van Holland is aengekomen. Ten gevolge der talrykc aenkomsten, geduerende deéze laetste dagen, heerschthier in de haven en dokken groote levendigheyd. De dry paviljoenen van den Entrepot, zyn met goederen volgestapeld; en geen wonder want sedert gisteren hééft men gevraegd, om daer te mogen inbren gen 7000 kisten Havana suyker, 13,000 baelen Brazil kolfy, en 700 vaten tabak. De partikuliere magazynen liggen insgelyks eyvol. Terwyl men maendag te Brussel de pryzcn uyt- deelde aen" de verschillende sehutters-maetscliappyën, die de Septemberfeesten waren komen opluysteren, be speurde men, dat eenen glimmen gauwdief eene gouden horlogie had doen verdwvnen van de tafel, waerop de onderscheydene pryzcn ten toon lagen. Den schepen Fontainas, die de plegtiglieyd vóórzat, hééft toen zyne eygene horlogie aen den overwinnaer gegeéven. Zie hiér den artikel dien ons dóór eene braband- sche vergadering van egt vlaemsche taelvrienden niet verzoek van afkondiging toegezonden is Met een waer genoegen hebben de vrienden der redc- neér- en spraekkundige grondregels, een nieuw Week blad zien verschynen, in het vlaemsch opgesteld, zonder de minste hollandsclie verbastering. Dit is eene nieuwe hulde, beweézen aen de nationaelo weêrdigheyd, gehoond dóór de herinvoering eener tael zoo eenstemmiglyk, vóór 1830, als onredekundig en vremd, verstooten (1). Na gepoogd te hebben, zoo als vóór het aengehaeld tydperk, van onze twee nationaele taelen te onderdruk ken, durfde men zelfs het vlaemsch uytschelden als of liet zelve in Belgenland alles bedorven had (2). Om het vlaemsch te beletten van voórdaen niets meer te beder ven, wilt men bet uytwisschen doch de zack is niet ge- makkelvk, dewyl de worsteling reeds 30 jaer duert, be houdens van 1850 tot 1856; en de zelve is verre van een eynde te néémenuw blad, mynheer opsteller, levert er eene ganseh vaderlandslievende betooning van op 1 In de erkende onmogelykheyd van, door vergelykendc bewyzen, de oude spelling en de ouderwetsche regels van het hollandsch op de hcdendagsche grondstellingen en spelling van liet Vlaemsch, te doen gelden, vond men geeuen anderen uytweg tegen den algemcynen afkeer, in talrykc protestatiën, uytgedrukt, dan alom uvt te kraenièn dat de vraeg zeer eenvoudig .was, dat men niets aen het hollandsch ontleeuen wilde, dat het slegts op eene nieuwe spelling aenkwam... De hoofdleyders wisten zeer wel dat eene daedzaek, valsch, dikwilsherliaeld, immers eyndigt met misleydene aen te winnenook Wierd het wóórd nieuwe spelling ovcr- (1) 130.000 Belgen hebben tegen de invoering van het hol landsch geprotesteerd (Slandaerd run Mlaendercnpl S'ov. 1840) (2) Het is die ongelukkige naem van Vlaemsche hiel die alles bedorven heeft. Verslag van M. Bormans, bladz. 32.)» Indien deéze vaderlaridsche benaéming alles bedorven hééft, waérom bedient men er zich lieden van dezelve toeëygeiiendé aen eene spraek welke de onze niet is al uytgeleurdzelfs was dit eene koninglyke commissie welke de nieuwe spelling uytgevonden had; en de vlytig- ste school opzieners verheften alom met iever het boven- aengehaelde splinter nieuw spellingstelsel. De nieuwighcyd van de spelling is al zoo valsch als de benaeniing zelve eener koninglyke commissie, ad, hoe. Overigens, komt het hier niet aen op spelling, lietgeén ten anderen eene zeer onverschillige zaek is (egt of echt, word of wordt etc.) en welke de eer niet zou bekomen hebben van onze volksvertegenwoordigers bezig te hou den, vóór de welke bet Vlaemsch en bet hollandsch ver- scheénen zyn, in de gedenkweêrdige zittingen van 19, 23 en 31 Januarius 1844. De spelling, volgens de Academie, is de konst en wyze van de wóórden te schryven. Wel nu, wat doet er de wyze aen op welke vrcmdelingcn en de voorstanders van het hollansch, te onzent, de woorden schryven, zoo dit i noch de grondregels onzer moedertael, noch onze nyt- spraek, onderscheydend van de hollandsclie, vervalscht. Zie daer waer tegen de Belgen van den beginne gepro- testeérd en gepetitionneérd liebben, en geenzins tegen eene spelling hoegenaemd. Do vlaemsche tael, zoo redekundiglyk volmaekt dóór onze voorvaders, onder de regeéring van Maria Theresia, toon liet openbaer onderwys en de Spraekkonst zoo merkelyk verbeterd wierden, niet deéze wysheyd en deéze vaderlandsliefde welke de staetsbestierders alsdan ondersclieydden en toen het land vry was van allen party geest. De toenniaelige volmaekingen. die de Vlaemsche tael onderging, bestonden vooreerst in liet verzaeken eener gebrekkige spelling, en in de verstboting der ouderwet sche en antisprackkundigc regels. Op dit tydperk wierd de Vlaemsche tael gevestigd in het midden zelf eens hollandsch legers, dat alsdan onze byzonderste plaetsen in bezit had, uvt kragt van het on- billyk verdrag van 1715. Dit waerlvk nieuw laclstelsel wierd overtreffend erkend en dóór eene vrye en onge- dwongene beweéging in al de provinciën, zonder den minsten tegenstand aengenomen. lieden deéze volmaektheden, op voordgaendc regels der spraekkonst gegrond verstooten om dat dc zelve eene strydigheyd met liet hollansch opleveren,, zou zyn de gc- dagteiiis onzer vaderen ontecren, zou zyn ons vóór den vremdeling vernederen. Gelyk zigtbaer bewvs dat bef bier niet aenkomt op spelling, maer enkelyk op dc hoUandsche tael, is het toe- reykend de eerste poogmgen by te brengen, eenige jae ren nu dc onwenteliiig van 1850 aengeweud; toen de ge moederen zich begonnen te bedaeren De hollanclscha tael, zeyde men, is alkzins de onze, (zie M. David, inlevding zyner spraekkonst). liet zoude eene dwaesheid zijn, ons, door de tael met de hollanders niet te vereenigen (zie M. Willems, Bel gisch Museum' 2do deel, en zitting der kamer van 31 Januarius 1844). Zes millioenen menschen zullen de zelfde tael spreé- ken, (zegt M. Bormans). (5). En toen, in de kamer der volksvertegenwoordigers, bet. onnoemelyk besluyt van don 1 Januarius 1844, betigt wierd, als liet hollandseh herstellende, riep een lid iiyt, deézen ministericélen act willende onderscliraegen Dat innner liet onderscheyd der zinsnecdregeling (phrasco- logie) zal bestaen. Denbeer Duinortier dit vvoórd opvattende, antwoordde in deézer voege Wel mi, ik vraeg het u, niynë beeren, als men ge dwongen word tot die slotrede te komen, dat er geen ander onderscheyd ov.erblyft dan dit der pliraséójögie, is dat niet belyden dat liet onderscheyd schier op niets uvtkomt Het blyft dan beweézen dat hier waerlvk over eene 'vremde tael gehandeld word, wier eerste pooging niet gelukkig was, en geenszins over een nieuw orthograf, vvoórd dat slegts gebruykt word om gemakkelyker de oogen te verblinden van die geéne welke niet weéten te weêrdeéren of niet willen weèrdeéren, deés zwaerwigtig vraegstuk waer in men niets bedoelt dan het caracter en de onderselieydende uytspraek van het vlaemsch te ver nietigen, om de zelve met bet hollandsch te vermengen. Zie hier, onder duyzende eenige voórbeélden die over- bodiglyk bewyzen, dat bet er liier niet meer aenkomt op eene phraseologie of orthographic. Hollandsch. De koning Willem, de eerste. Dit is eenen stokouden regel en geenszins spelling, in gebruyk vóór de 7de eeuw.) Vlaemsch.Den koning Willem, de» eersten. Hollandsch.Heilig hart, majesteit, ei, regtvaerdigheid, muiter, Luike, etc. (Dit is eene vremde uytspraek, eene tael welke mennooyt in «genland hééft koniieii nutiira. liseéren. Vlaemsch.Heylig hert, majesteyt, ey, rechtvéêrdig- lieyd, nmyter, Luyke. \Vv zullen bier van de onklankteekening niet spreéken, die oiis naer de opkomst der spraek terug leyd, cloór de verwarring der uytspraek en der beteekenis van de woór- (5) De tael van al de nederduitschsprekende van zes milli oenen menschen zyn zal. Verlag van M. Bormans bladz. 3.) den; wy zullen ook geene melding maeken van het be- lachelyk gebruyk in vveézen vóór 1458, van dóór eene letter liet enkelvoud te verminderen, om er liet meervoud van te maeken, ongerymde bewerking, welke dikwils het wóórd onverstaenbaer maekt; al deéze gebruyken der voórgaende eeuwen worden ons slegts heropgeleyd omdat eene nabuerige natie dezelve nog bezigt (4); ondanks het gevoelen van verscheydenezeer geagte hollandsclie schry- vers, en onder andere van den vermaerden Bilderdyk, die deéze verwyst als laf en belachelyk op onkunde en domheid gegrond. (Verb, over de vlaemsche spelkunst, boekdeel 11, bl. 497.) (4) Het scliynt dat deéze oudheden op haer eynde gaen, vol gens de voorzegging vah haere eygene voórstaenders Er zal een tyd komen, dat de nederduitsche tael in hare grammaticale wetten eene groote omwenteling zal ondergaen. (Tael-congrcs en Ylacmsch-fccst, gehouden te Gent, den 23 en 24 October 1841, page 45,)» Pary8, 28 Sept. Naer men verzekert, hééft den heer Bulwer, Engelsehen gezantte Madrid, naemenszyne regeéring aen den Spaensehen minister Isturitz eene ambtelyke nota gezonden, waerby het Engelsch minis terie in de nadrukkelykste bewoordingen zoude protes teéren tegen de echtvereeniging van dona Luisa met den hertog van Montpensier, ten ware deéze infante onniid- delyk verzaekte aen al haere regten op de Spaensche kroon. Het paryscb dagblad Galignani's Messenger, dat van liet Engelsch gezantschap mededeelingen ontvangt, voegt bv deéze tyding, dat den ambassadeur van Enge land, markies van Norniunby, aen onzen minister Huizot eene eensluydende nota hééft overhandigd, waerby onzen overzeeschen bondgenoot tegen het gemeld houwelyk krachtig protesteert, Den genaemden Jan Petrv, oud 20 jaeren, eenen geboren Duytscher, dóór het hof van assisen der Seine ter dood verweézen, is deéze week aen den barreel S. Jacques geregt. Men herinnere zich dat dien booswigt, limonade-schenker by den heer Courtecuisse, te S. Ouen, van de afweézigheyd zyns meesters gebruyk maekende, deszelfs 17-jaei'ige deugdzaeme vrouw hoéft willen ver- kragten, doch dacrin niet gelukt zynde, liaer met eene flesch heeft doodgeslaegen en vervolgens den hals afge- sneéden, waerna hv met eene aenzieulyke som gelds de vlugt had genomen. Dos anderendags was hy in handen der jiisticic en een paer maenden iaeter hoorde hy zyn wel' verdiend vonnis uytsprcéken. Petry hééft tot óp het schavot zyne ergerlvke onverschilliglieyd behouden. De trappen opgaendè, bespeurde hy onder het volk eenen zyner landgenoóten, en zegde hem in het Hoogduytsch vaenvel. Duerna vroeg hy, of zynen oom aenweézig was, en op het ontkennend toeken, dat hem gedaen wierd, ging hy de overige trappen op. Eenige oogenbiikken daerna was de justicie voibragt. Vóór den volgenden brief hééft men ons eene plaets in ons blad vérzogt. Aelst, 50 September 1846. Aen den heer opsteller van den Denderbode. In liet laetste nummer van uwft onpartydige en regt- zinnige gazette kondigt gy oenen brief van een raedsiid, af, in welken by, de gerugten die hier alom verspreyd zyn op liet banket aen den heer gouverneur onzer pro vincie, aengeboóden, lengenstraft. Zonder bet minste den inhoud van den zeiven te willen loochenen of zelfs in twyllel trekken, heb ik nogtans goed gevonden hier om trent eenige aenmerkingen te maeken; en vóór eerst is liet waer dat er 800 franken op den budjet vóór pre sentie geld worden uytgesteéken Is het niet. 1038 fran ken, in plaets van 80*0 franken, waervah den budjet ge wag maekt? al de leden, gaet den schryver voort; heb ben het sacrificie van het zelve gedaen om den gouverneur volgens rang te ontvangen. Wat bier uyt besluyten ten zy dat den burgemeester die in alle omstandigheden do eer der stad doet, slegts zynen persoon vóór antideel aen liet banket aengebragt hééft, en dus het karakter en de cergierigheyd die gy hem toesehryft (1° nummer) 41. den opsteller, niet bezit. Hef, is waerlvk zeer weynig loffelyk vóór eenen borgemeester zyne raedsleden van hun presentie-geld te laeten afstaeu, zoo veel te meer om dat hy eene vaste jaerwedde geniet? Waerom heeft by het exempel zyner collegas van andere steden als Brugge, Kortryk enz. niet naegevolgd Zonder de zaeken voorder te onderzoeken, durven wv verhoópen, dat in een laeter tydstip de oogen onzer inwooners zullen opengaenwant eenen menscli die eene eer-bewyzende plaets aenveêrd te bekleeden, mag niet eenen oogenblik baeperen van zyne jaerwedde, die hem slegts tot titel van representatie verleend word, in zulke omstandigheden, ten besten te geéven. Aenveêrd etc. Uwen geabonneérdm. Wv hebben eenen tweeden briefin den zeiven zin gê- schreéven, bekomen, doch zonder handteekening. Deézen aenmerkt gelykelyk dat de presentie gelden beloopen tot fr. 4058-20, maer dit aenzien wy als onver schillig ter zaek. Wy hebben ons genoegen gevonden in den brief van bet raedsiid te zien dat de kosten van liet

De Denderbode | 1846 | | pagina 3