tadn&dliMliKftmJfaaS do bakkers aldaer, zyn teenemael beteugeld geworden talrvke aenhoudingen zyn gedaen.De sterkte van Blaye gaet eerlang tot gevangplaets dienen vóór al de kopstuk ken der Carlistisclie party. liet Iersch volkvraegt met aenhoudendheyd de vergae- dering van het parlement; het beklaegt zich bitterlyk over de kragteloosheyd der middelen die het ministerie aenwend om den hongersnood tegen te gaen, ofschoon er geduerig schepen met levensmiddelen naer de kust van Ierland geslierd worden. Den hongersnood begint zich te doen gevoelen in Schot land, Zwitserland, Beyeren, DuytscKland en zelfs in Oos tenrijk. De Gazet van Ausbourg gewaegt van een ontwerp eens Italiaensch verbonds, dat dóór den paus zou uytgedagt en voorgesteld zyn. Dat ontwerp zou, volgens.gemeld blad, zonder haeperen dóór het staetsbestier van Sardi- niën aengenomen zynvan zynen kant, zou er den koning van Napels in mede stemmen, onder voónvaerde dat men hem met het voorzitterschap van het nieuw verbond zou vereeren, ingezien het koningryk der beyde Sici- liën den voórnaemsten staet van Italiën uytmaekt. Verscheyde steden van Saxisch Pruyssen weygeren tot de kiezing van de leden der provinciaele staeten over te gaen. Men geeft vóór dat de reden deézer weygering is oni den koning aen te porren tot het volbrengen zyner belofte strekkende om aen het land ecne nationaele vertegen woordiging te geéven. Den koning heeft kwytschelding aen de staetkundige gevangene verleend, die ten gevolge der oproérmaekende onlusten van Aken in 1850, aenge- houden waren geweest. Den comnmhaelen raed van Keulen benevens de leden des bureels van weldaedigheyd hebben hun ontslag ge- geéven. Ditgenomen besluytvloeyt vóórtuyt ecne moeye- lykheyd tusschen het gouvernement en den regeérings- raed ontstaen, ten gevolge der onlusten van Keulen. De tydingen uyt New-York berigten de gewapende tussbhenkomst der Amerikaenen in Californiën, en hun voórneémen van die streek met hunne staeten te ver eenigen. liet nieuw Ilolsteynsm staetsbestier heeft aen zyne on derdoen® benen omzendbrief gestierd die de verkooping verbied en de inbcslagneéining voórschryftvan alleschrif- tentof boekwerken die in eenen aen 't bestier vyandigen zin over de staetkundige zaeken van Holsteyn handelen. In ons voórig nummer hebben de verscheyde ons mede gedeelde brieven betrekkelyk het betaelcn' der onkosten van het aen den lieer gouverneur aengeboóden banket, beweézen dat er, in weerwil van den brief geteekend een raedslid, nog altyd eenen zekeren twyfcl onder zom- mige onzer stadsgenooten bestaet. Wat ons betreft, wy deelcn er niet in; maer dat onze medeborgers hunne be langen ter herte neémen en zich tegen alle geldverkwis- lingen verzetten, kan niemand kwaelyk opnoemen, ook daerin stemmen wy mede en zullen altyd dtergelyke lian- delwyze ondersteunen. Ondertusschen om in't vervolg al zulke moevelykheden te voorkomen, zou den regeé- ringsraed onzer stad hiertoe de noodige middelen belmo ren aen te wenden, des te meer om dat deéze dóór de wet voórgeschreéven zyn. Deéze middelenbestaennaeine- lyk in het houden niet van gehevme rnaer wel van open- baerc zittingen, gelyk het in andere steden geschied dit bezonderlyk wanneer er kwestie is van eenigc buy- tengewoonc uvtgaeven te -beraemen of vast te stellen. In zulke gevallen zou evenwel de onafhanglyke drukpers Hoordehv van oorlogen in verre landen spreéken, wienl er gezeyd dat er te Jerusalem of in China, of in andere landen, wier naemen by te voóren niet kende, iels buitengewoon gaende was, lerwyl de werklieden des zomers, te velde bezig waren met hunnen vieieiiboterham op te knospen, ging Dries met zyne oogen in de afgelegenste landen zien, en liet vesper- stuk was nog niet geheel binnen toen hy al weer was, en lot zyne dienstgenoóten zegde voor dat wy slaepen gaen, zal ik u wel alles vertellen. Dit duerde ruym twee jaeren. Ondertusschen wierd er van den ouden Dries veét in de stad gesproken. Hóe kan hy dat alles weéten Hy moet aen den duyvcl verkogt zyn Hy is aen haenlje pek verkogtetc. Dit gerugl kwam ter kennis van 11. den pastor die Dries Daem by zicli ontbood en hem eene omstandige ondervraeging dééd. Dries wierd door de opwerpingeu des zielenherders verschrikt. Deézen vroeg hem of hy den sicgten weg wilde veriaeten, en op Dricze'ns antwoord van ja, maektc hy de zaek bekend aen eenen geleerden pater Ie Gend, die aenstonds naer Ronsse hy Dries kwam, om hem te verlossen. Den ccrw. pater zegende Dries, gaf hem een roozenhóedje, aorzegt hem niet aendagl te bidden, en stapte met hem in eene die den tolk des volks is, dóór bevoegde persoonen ver licht zynde, luiere stem konnen verheffen; goedkeuren 't géén billyk en reglveêrdig is, en bestryden 't géén deéze hoedaenigheden niet bezit. En inderdaed, waerom zou altyd alles op het gezegde of volgens de begeerte van eenige persoonen die meermaals op eene willekeurige wyze te werk gaen, móeten gebeuren en van den ande ren kant, indien onze regeéring slegts de algemecne be langen beoogt, waerom zou zy luiere werkingen in 'topen- baer niet konnen verrigten Die wel doet of ten min sten wel tragt te doen, hoeft niet te vreezen van in 't open baar en met verheven hoofde te handelen; in 't geheym of 't in donker werken, gééft gewoonelyk aenleyding 'tot gegronde vermoedens dat men kwaelyk doet. Wy weéten dat liet spreekwoord met waerheyd zegt dat liet moege lijk is langs de straet te werken, rnaer toch als er de alge- mcene belangen mede vermengeld zyn, moeyelyk of niet, liet betaemt dat zulks gébeure; de wetten zyn immers vóór de ganzen niet gemaekt; den rcgcéringsraed moet er zich zoo wel aen gedroegen als den geringsten borger, wat meer is, het bestier zou dienen het voorbeeld der stiptclykste naeleéving te geéven, wilt het getrouwe on- derdaenen en vrëédzaeme borgers kweeken. Wy durven dus verhoópen dat deéze weynige wóórden zullen verge noegen om ten minsten dry dagen vóór de zittingen die volgens dn wet in 't openbaar moeten geschieden, door plakbrieven of afkondigingen te zien of liooren bekend niaeken. In geval deéze schikking by voórtduering blééf verwaarloosd worden, zullen wy de zaek van een weynig hooger lierneépien. Den ongelukkigen jongeling dien wy over acht dagen zegden het voorwerp eener pooging van manslag le zyn geweest, blyft in eenen wanhoópigen staet van genéezing verkceren.De zonderlingste gerugten wëgensdeéze daed- zaek zyn in omloop, nogtansblyft zy meteen zekergelievm omhuld. Wy zullen tragten de zaèk wel te onderzoeken en in ons aenstaende nummer medcdeeling onzer nae- spoóringen geéven. Wy zouden deswegens hier wel eeni ge vroegen konnen doen, maer uytgesteld is niet kivyt- geseholden. M. I.. De Craecker deézer stad, heeft zyne examen als candidaet der wysbegeêrte en letteren, vóór den jury te Brussel afgelegd. Morgen, zondag, II oet. zal tor gelegeuhevd der kermis van Hekelgein, aldaer eene muziek-fcest. plaets hebben, waeraen verscheydcne nniziek-genoótseliappen zich zullen voreenigen. Wy hébben wederom eenen naemloozen brie!'ont vangen betrekkelyk liet banket aen den lieer gouverneur aengeboóden; wy konnen van dit stuk geen gebruyk mar ken ten zy den seiiryver zieii bekend maeke. M. den minister van oorlog vergezeld van M. Vlc- minckx, algemeenen opziener van den gezondheydsdienst, is deéze wéék het militaire detentie-liuys alhier komen bczigtigen. Na men verzekert, zou dit bezoek een ont werp van hervorming of herziening van den militairen strafwetboek ten doel hebben; ontwerp dat sedert lan gen tvd aen de kamer der volksvertegenwoordigers is voorgedroegen enwaervan de belangen van het detentie- huys deézer stad, benevens de opeubacre zedelykheyd de bepleyting meer en meer dringend maeken. Ingezien de middenpryzen die wy hieragfor in de re gelende merkten geéven, en de wetten-van 31 July -1854, en 31 December 1844, is den uvtvoer van méêl uyt ons ryk, verboódeu. Een afschrift van de tweedeaenvullingslyst der uyt- vindings brieven in België afgeleverd, berust in de bureëlen van liet Arrondissements-kommissariaet alhier, alwaar een ieder er inzaege mag van neémen. Dry veroordeelde kerels, onder welke eenen ter dood is veroordeeld, zyn te Bergen uyt het gevangenhuys gebroken. Den nieuwen paus gaet de regten op het zout ver minderen en de patenten afschaffen. Ménverwagt te Hoo rnen dagelyks liet besluyt wegens deéze zaek. koels die hun beyde naer Genii moest voeren. Van als zy buy- ten de stad waren, zag Dries langs buyten tegen de ruvt van liet portael eenen zwarten kop met twee hoornnen volgen, die glinsters vuer naer liem spouwde en geduerig zegde werp dat weg; smyt dal weg of ik breek u den nek. Dries sidderde van schrik; maer op de yermaciiingen des goeden paters betrou wende, wierd hy een weynig geruster. Dóór hel vnerig bidden van beyde moest liet vuerspouwend gcdrogl eyndelyk le Leiipel pliem agterblyven. Te Gend gekomen, wierd Dries door den pater in eene kapel voor een O. L. V. bééld gelcyd, alwaer hy met de handen le saemen aendagligl'yk bad. li™ pater bad insgclyks. Ten tien uere des avonds, kwamen dry monikken binnen, en bonden Dries aen eeii zwacr houten kruys dat op den grond lag, en bevolen liem aen God te denken en om Vergiffenis te smèeken, lerwyl zyook in 't gebed waren. Alles was zeer stil in de kapel, maer nauwelvks had de klok twaelf gebromd, of zy hoorden eèn sehielyk gedrnysch in het portael, zy winden bevreesd liet hoofd om, en eene rilling doorloopt al hunne tede- maeten, hun voorhoofd brand, het zweet berst hun van alle kanten uyt, Dries zwelt op kruys van schrik op een ver- vacrlyk monster, met een parkement in de klauwen, staet in Een dagblad kondigt aen, dat aen al de kaïitonisten op de Zuyder-spoórbaen, die hun vyftigste jaer hebben bereykt, is aengezegd, dat zy te rekenen van den I Octo ber, uyt den dienst zouden worden weggezonden. Wy hebben groole moeyte te gelooven, dat er wcrkelyk zui- ken maetregel zy genomen, welken tot gevolg zou hebben; by hel ingaan des winters een twintigtal ongelukkige zonder bestaenmiddelen op straet te werpen, den Moni- leur zou omtrent deéze handelwyze wel eenigen uvtleg mogen geéven. Men bemerkt, dat aen de godshuyzen van Brussel sedert twee jaeren geene enkele donatie is te beurt ge vallen. Daarentegen verkrygt de administratie diër ge- stigten telkens lioogere pagtloonen van baere grondgoe- deren. Aldus hoéft zy nog onlangs 28,000 IV. verkreégen vóór zekere landen eertyds mits 21,476 fr. verluierd •'dit is 6,724 fr. of byna een derde meer dau te voóren. Het is niet te betwyfelen, of deéze verhooging der pagtloonen hééft eenen merkelyken invloed op den hoogen prys der groenen. Inliet voórgaborgt van Namen te Brussel is eene stou te diefte, deézer dagen, gepleegd. Na de luvken der buy- tenvensters geopend te hebben, is den dief binnen ge drongen, en is tot in de slaepkamer der eehtgenöóten Mertens, herbergiers, gekomen, en hééft al de kleederen, eene soumie geld van 100 fr. en eene flesch likeur mede genomen. Den dief is niet alles langs de voordeur ver trokken zonder dat de slaepende eehtgenöóten iets hebben gehoord. Den stouten dief is dags nadien aengehouden. liet is eenen ontsnapten kerel uyt het bedelaerslmys van Ter-Camcren. In den Journal de Bruxe.lles las men zondag hi t volgendeDeézen inorgend, tydens het sermoen, is in de St-Jacobs-kerk, gezeyd op-Caudenberg, gekomen ee nen man van hooge en kloeke gestalte, wiens liairenlang tot over de schouders hingen, hebbende eenen rossen baard die hemde borst bedekte, en gekleed met eenen rooden kielden kerel droeg in zyne eene liand eenen gryzen hoed met breede boorden, en in de andere eenen langen stok met een groot kruys boven den zeiven. Met traege en afgemeétene stappen trad hy lot aen den voet vtu. den Imogen autaer den polieie-man of suisse poogde hem tegen te houden, doch wierd vërstooten. Eenen onder pastor kwain by deézen man, en wakkerde hem aen om zich te verwyderen; maer, dén kerel wierd gram en toor nig en zcyde dat. hy God was, en bedreygde het volk welk zich rondom hem had geschaard. Men hééft groote moeyte gehad om zich van deézen woedenden man mees ter te uitteken, en hommer denAtnigo teIeyden.Dien'man sprak versrheydene laden, en drukte zich uyt in het duytsch, italiaensch, spaeusch en fransch. Eene derde kist, inhoudende ingewanden en andere iidmaeten van liet ontgroeven lyk des ongelukkigen Bu reau, van Pommeroeul, is te Brussel aengekomen, en die deden van liet lirhacm moeten aen een scheykundig on derzoek wórden onderworpen. Den stoomboot Wilberforce, zondag van Antwerpen naer Londen vertrokken, had aen boord eene landing van 7 a 800 zakken versehe noötön. Den uytvoer van dien artikel word zoo gemeen, dat men erbynae geen aehdagt meer opslaat. Do corrcctioneéle regtbank van Antwerpen hééft twee werklieden venveézen ieder tot dry dagen gevan genis, orn dat zy geen dienstboekjes hadtien. Den eenen zal bovendien 23 frs. boet betaelcn. Men schryft uyt Ghee! het volgende: Op primo October pronkte, te" Gheei op de deur der l.'atyrisdie schóól, eenen met kryt geteekenden ezelskop hieronder las men EZELSKW'ÈEKEHY. Dit kritiek schynt voort te komen uyt gerugten alhier in omloop, dat dë studen ten, dewelke zich aengeboóden hebben vóór hét Seminarie te Mecholen, alle afgeweézen zyn vóór onbekwaemiieyd. - Eergisteren zyn van Antwerpen vertrokken den Belgischen schooner Nationnal, naer Rio-,Janeiro met 31; den Ameriknenschen drymaster Espindola, naer New- Orleans met 289, en de Amerikacnschc bark Horatio naer Gaiverston met 130 landverhuizers. in liet portael vuer te bracken, te knerstanden en te grynzen Niemand durft liet lielsch wangedrogt nacderen dal niet verder in 't Imys van Maria kan dringen.Eyndelyk den pater, ofschoon bleek als de dood, ivaegt liet, én gaet met ecneyzeren tang het parkement uyt de klauwen van h :l monster rukken, dat nu al lmylendc en jankende wegvloog, lactende in liet portael eenen slank óm van te bersten. Den eezw, piterivas over de verlossing van Dries verheugd maer liet nabygezigt van den leelyken duyvel en den grouwèly- stank hadden op hem eenen zoo schrikkelyken indruk gedaen, dat ti y de bennen niet kon verzetten, en de dry monikken Vóóral eer Dries van liet kruys te doen, verpiigt waren hem zagtjes op eene bidbank te plaeisen. Na eonige oogenblikkeu, wierd de verloste duyvelsprooy leéyensducrcndo boetpleéging opgelegd, en hy mogt naer buys, koeren.. Acht dagen daerna vernam men dat den pater ten ge volge zyner menschlievende opoffering overleëden was. Dries dóór die dood getroffen,' ging al doppende langs de straet, leefde maer korten tyd daerna, ais zyne ziel iiaere beyde ver lossers vervoegen ging

De Denderbode | 1846 | | pagina 2