ENGELAND. VRANKRYK. i Den minister van justicie komt cone circulaire uyt to gecvcn, by welke iiv verbied, dat voórtaen iemand meer zal trouwen, tenzy hy voórafgaendelyk een ge tuigschrift heeft te voórsehyn gebragt, uyt welk blykt dat hy aen de milicie voldaeu heét't. Den lieer Leclercq, j als hv minister van justicie was, had beslist, dat eenen persoon als hy 50 jaeren oud is, geen certilicaet van indicie meer moet toonéu. Den baron d'Anethan denkt er anders over, al was eenen bruydegom 70, 80 of Ü0 jaeren oud, vóóraleer hy trouwen mag, moet hy bewyzen aen den indicie-dienst voldaeu te hebben. Den besmettelyken Imykloqp, welken zich in som mige kantons heeft verklaerd, woed ook te St. Amands, en heeft zich in korten tyd uytgebreyd tot de dorpen Baesrode, Mariakerke, iluggeuhout, Lippcloo, Maldercn, üpdorp, brcendonck, Londerzeel en Wolverlhem. Joseph Coppens, barbier te Adegem, wierd zoo- daenig door vlocyën gekweld, dat hy niet meer slaepen kon; verwytsels doende aen zyne vrouw, om dat zy liaere jagtop dit óngediert niet zorgvuldig genoeg gedaen had, geraekte hy in gramschap en riep uyt 'ï'is in hel slrooy dat zy zitten; ik wil er mede geduen moeken En zonder aen verdere gevolgen te denken, stond hy op, trok den strooyzak van zyn bed en slak dien in brand. Zoohaest hy zag, dat de vlam ging voórtloopon, wendde hy aller- ley poogingen aen, om het vuer meester te worden en verbrandde zich zelfs op verschillige plaetsen, zonder te beletten dat zyn huysje in asch gelegd wierd met al de vlooyën welke het bevatten kon, derwyzc dat hy ten minsten dóór deéze niet meer gebeéten zal worden. Maèr de justicie, zich met doéze uytleggingen niet te vrede houdende, heeft Coppens in hechtenis gezetnogtans hoéft de kamer van inbeschnldiging verklaerd, dat er ge,éne reden tot. vervolging ten zynen laste bestond. Na zyne onvoórzigtighevd met eenige maenden gevangzit ting, wegens verdachtheyd, geboet te hebben, is hy dus in vryheyd gesteld geworden. Uyt Elammerecourt, provincie Luyk, schryft men Den adjunct deézer gemeente, Joseph Legendre, was deézer dagen ter jagt. Ily had zoo even eenc patrys gc- schoóten en herlaedde zyn jagtroer, toen zynen hond opspringende om hem te streêlen, met den poot het schot dééd afgaen. Den ongelukkigen jaeger wierd getrollcn dóór den laedstok, welken hem het hoofd doorboorde den stok ingedrongen langs het onderste van het bekke neel, stak tien daymen boven het achterhoofd uyt. Na dertig neren lydcns gaf hy den geest. Zyne moeder leefde nog, en is, opde tyding zyner dood, als dóór eenen donderslag neergeploft en schielyk overleéden. De.overblyfselen der British-Queen zullen op den 15 October aenstaende opcnbaerlyk te Temsche verkogt worden, dóór den notaris B. J. De Brabander, naemens f-den lieer L. Reynwit, koopman in yzer, te Antwerpen, Dusdaenig.is dan het eynde van dit monsterschip, dat aen België zoo veéle duyzende franken gekost hééft Eenen fransquiljon die de Belgen wilde leerenplan ten en zacyön zonder mest of vet op de landen te doen, is met de lanteêrn aen den dyssel verdweénen. Den opge- steéken fransquiljon iaet veel schulden agtcr. He t komité der Belgische associatie te Brussel, voor de vrye uvlwisselin J van voorwerpen en voordbrengsclen, gezevd du libre-èchange, hoéft deézer dagen nog eene byeenkomst gehouden. Den li deézer moet er eene alge- meene vergadering van alle de industrieéle en ncgoci- anten plaets hebben, en in deéze vergadering zal men eene kommissie benoemen om een ontwerp van reglement vóór te. stellen. Een brngsch dagblad de tabellen en de wyze van reeensement beknibbelende, zeyde deéze wéék het vol gende Het is eenc grove onbeleéfdheyd die men begaen hééft met te eyschen dat do vrouwspersoonen liaeren ouderdom veropënbaeren. Men begrypt dat de aeuduv- ding van deézen ouderdom meermaels niet nauwkeurig zal wezen. Het schvnt dat de brugsche jouffrouwen zich gaen verjongen, en een leugentje om beters wil liegen, ten eynde min oud te schynen dan zy eygenlyk zyn. Eenc ryke dame van Brugge, die zich ook bezig houd met aen maelregelen te denken tot het opbeuren van den vervallen toestand der oude vlas-en en lynwaed- nyverheyd, lieéft voorgesteld aen de armen kinderen die jaerlyks hunne eerste communie doen, en aen de arme lieden die door de. bureolen van weldaedigheyd moeten gekleed worden, lynwaeden hemdens in plaets van ko- toene uyt te deelen. De arme lieden zouden er beter mede gekleed zyn, en dit zou eene jaerlyksche verbruy- king van 800 stukken lynwaed zyn. Een Gendsc.h blad meld het volgende eergisteren vroeg in den morgend, om zes uren en een kwaert, kwamen twee persoonen in eenen winkel in de Koeystraet, N° 10, te Gend en vèrzogten eenige voorwerpen te zien die zy verlangden te koopen. De meyd die alleen in den winkel was, ging agter den toog om" het goed te haelen maer, in tusschentyd namen die twee persoonen eenige sayetten echarpen en vlugtten met de zelve uyt den win kel, en waren verdweénen vóór aleer de meyd hun agter de hielen.kon zitten. De dieven zyn onbekend. De policie doet neèrstige opzoekingen cm dë daders te ontdekken. Ter waudelplaets van Avroy, te Luyk, bemerkt men een buytengewoon planlen-wonder de boomen welkers bladeren afgevallen zyn worden thans op nieuw groen en hunne knoppen gaen andermaal open. De linden zyn gansch groen en de indische kastanie-boomen draegen bloemen welke die der lente schier in schoonheyd eve- naeren. Men verneemt uyt Arnhem, dat een peerd, dat zich op de rayls van den yzeren weg bevond, volkomen verbryzeld is! Ten gevolge van deéz^onverwagtte ont moeting, is men op het konvoy zwaer geschokt geweest. Twee rytuygen vol rcyzigers zyn van de rayls geloopen, en talryko persoonen zyn gekwetst en nog meer gekneusd. Eenige die uyt het rytuyg zyn gesprongen, hebben zich ermen of beenen gebroken. Den heer Victor Capouillet, oud-koopman in nage len en yzerwerk te Eontaine-rEvëque, (Ilenegauw) lieéft den 28"september in de parocliiaelc kerk van S. Wal- trndis, te Bergen, zyne eerste mis gedaen. Den heer Capouillet was, na het verdienen zyner handelszaekeii, te Boomen in een klooster getreéden en had zich daer tot den priesterstand bereyd. Den Franschen luchtreyziger Arban is deézer da gen met zynen halfgcvuldcn luchtbal te Trieste opgegaen; maer zonder schuyljc en zittende op eene touw. Den vormdelen liep de grootste gevaeren; want hy was ligt. gekleed, zonder handschoenen, enkon dóór eene bedwel ming, eene geraektheyd of de koude der hooge lucht gewesten bevangen worden. Dan, dit was nog niet al den ballon was zeewaarts gedreéven, en werkelyk is hy in den golf van Trieste neergekomen. Den onverschrok ken luchtreyziger heeft dry neren lang in de zee rond- gedobber'd," lot aen den gordel in het water hangende, en is dan eerst dóór eene visschersbark toevallig gered geworden. Het gouvernement van Beyeren hééft een besluyt doen afkondigen, bv 't welk er toegebeten word grappen, meel, groensels en alle slach van leévensmiddelen zonder regten binnen te brengen. Den uytvoer van aerdappelen en van alle andere eétwaeren uyt dat land, is verboóden. In Portugael is den graenóogst mislukt en de aerd appelen zyn dóór de ziekte aangerand. Den toestand van dat ryk is droevig, en men vreest voór erge onlusten die aldaer zullen uytbersteu. Men verzekert dat het pruyssiseh gouvernement aen Holland rekhhnen lieéft toegestierd tegen het verdrag dat Nederland met Belgen lieéft gesloóten. Den koning van Pruyssen beweert zoo gunstig ais de Belgen behandeld te worden; indien men hem goene gunsten en voórdeelen toestaat, dan is hy bereyd om dwangmiddelen te gebruy- kcn. Deéze tyding verdient verdere bevestiging. Voórlaetslen donderdag avond kwam met eene korrespondeneie-koets van Toulouse eenen quidam die geene bagagiën had, en die zich aenboód in het Hotel de France, te Aucli. Hy vroeg de schoonste kamer van het huys, en toen hy dezelve had ingenomen, dcéd hy, den hospes naar boven roepen, gaf zich uyt vóór kamerheer van den koning der Belgen, zeggende dat hy naer Madrid was gezonden, om het houwelyk der koningin Isabella by te woonen, en eene reyskoets met vier vlugge post paarden begeerde. In afwagting, verzogt hy, dat men een avondmaal opdischte vóór hem, en den Hollandschcn ambassadeur, die kern volgde, benevens twee legatie- secretarissen. Den hospes had eenen dikken buyk, maer een bekrompen verstand. Iiv haastte zich de tafel te doen dekken, en alles tot eene lekkere macltyd gereed te manken ter oere van de, twee excelleneien. Dit volbragt zynde, wagtte men op den Hollander en zyne secretarissen. Een paar neren verliepen en het di plomatiek korps kwam nog niet opdaegen. Eyndelyk waegde den hospes naer boven te gaen, om aen den Belgischen kamerheer ie vraegen of men vóór hem alleen zou opdienen. Hy klopt zagtjes aen; maer krygt géén antwoord.... Hy klopt harder; maer alles blééf even sïil... Hy opent de deur.... den Belgischen gezant was langs eenc venstér weggevloógen, medeneémende het. zilveren tafelgerief. De gendarmerie is hem daedelyk in alle rig- tingen nagezet. Zoo als wy in ons voórig nummer afkondigden hebben de heeren notarissen van het arrondissement Audenaerde zich bevlytigd te beantwoorden aen de opregt vriendelyke uytnoodiging die hunnen Nestor notaris, den heer J. Byl, te Geerardsberge, hun gedaen had, in bedanking van het eerebanket dat zy hem ter gelcgenheyd zyner 80 jaerige benoeming als notaris hebben aengeboóden. Den agtbae- ren jubilaris opende het statig ja koninglyk banket dóór eene hartroerende redevoering in welke hy de klaerbly- kendste bewyzen van zyn diep verstand lieéft aen den dag gelegd. Noyt zag men agtbaerderen gryzaerd met meer zaglaerdighcyd, kalmte en verhevenheyd van geest plegtigerc redevoering tot een zoo groot getal geleerde persoonen stieren, eene honingzoete overreéding vloeyde van zyne lippen en verwekte alom de verwondering van in zoo lioogcn ouderdom zoo véél zielskragt en wysheyd te ontmoeten; mot een wóórd, vreesden wy niet als laat dunkende lüftuyters aanzien te worden, wy zouden zeg gen dat de welspreékendste pen zou te kort schieten om al liet eerbiedweêrdig dat wv met eygene oogen de eer gehad hebben te aanschouwen, af te maelen. Derhalve zullen wy slegts zeggen dat den jubilaris op het eynde zyner redevoering al de genoodigde hééft ver welkomt en hun dóór zyn voorbeeld tot de gulhertigste blydschap hééft aengedreéven. Een praglig middagmael wierd opgedischt eene menigte wynkruyken vanallcslach geledigd, redevoeringen, anagrama's, versen etc. wierden ter eere van den jubilaris nytgegalmd, die aen aide zelve behendiglyk zyn woordje wist toe te passen. Eene omstandigheyd nogtans mogen wy niet naelaeten, te weéten dat den agtbacren heer De Deyn, Notaris te Ninove, na eenige i'yiic geïmproviseerde versen te hebben uytgesproken, aen de vergaedering hééft voorgesteld van alles water sedert.het eerste banket hééft plaets gehad, een drydobbel procesverbaal op te stellen, waarvan een afschrift aen den jubelaris zal worden gegeéven een in de staetsschriften der stad Geerardsberge en het derde in die der Notarissen kamer van het arrondissement ter eeuwiger gedagteuis zullen bewaard blyven. Dit voor stel met eenpaerige stemmen en herliaeld handgeklap aangenomen, wierden er verscheydene toasten voorge steld en in de gulhertigste vriendschap gedronken tot dat eyndelyk liet gezelschap te middernagt geseheyden is, zynde den jubilaris in weérwcl van zynen lioogcn ouder dom en zwakke gezondheyd tot den lactsten toe gebleévcn. Verscheyde notarissen met welke wy persoonelyk kennis luidden en gesproken hebben, hebben ons bekend dat die feest hun geheel het leéven in 't geheugen zal blyven. Loxdex, 6 Oct. De inschryving vóór de som van 100,000 pond. sterl. (2,800,000" frs.), die den heer John Gobden moet worden aengeboóden, als een bewys van de nationaele voldoening over het invoeren van het vrye handelsstelsel, waartoe dien heer het meest lieéft byge- draegen, beloopt, reeds 78,000 pond. sterling. De enkele stad Manchester hééft meer dan 28,000 pond. sterl. ge geéven. Tien of twaelf Zusters van Liefde komen zich te Londen in de Queen's Square te vestigen. Even als in de Catholykc landen houden zy zich onledig met liet ver- pleégen van oude gebrekkelyke lieden, en liet ondcrwy- zen van jonge meysjes. Een deèrlyk ongeluk is op de spoórweg-linie van Aberdeen, in Schotland, gebeurd. De stelling van eene brug, welke men opbouwde, is ingestort, en hoéft zeven tien werklieden verpletterd en veertien andere zwaer ge kwetst. Twee deézer laatste zyn des anderdags bezweéken De amerikaensche dagbladen melden, dat er thans eene electro-lelegrafisehe linie tusschen New-York en Buffalo is daergesteld. Die twee steden liggen 514 Engel- sclie of 168 Brabandsclie mylcn van elkander, en men kan in eenige minneten uyt de eene in de andere tydin- gen ontvangen. Den berugten baron de Bode, bekend wegens het langdraedig proces, dat hy tegen de Engelsche regeéring voerde, van welke hy omtrent een millioen ponden ster ling of28 millioencn fr. eyschte, is inden ouderdom van 70 jaeren te Londen overleéden. Men zegt, dat hy af stamde van eenen der Zeven Schacken van Antwerpen. Parvs, 8 Oct.Lord Normanby, na met onzen mi nister van bnytenlandsche zaeken eene byeenkomst te hebben gehad, lieéft zich eergisteren naer Saint-Cloud by den Koning begeéveu. öp dit gehoor, hetwelk byna eene tier heeft geduerd, lieéft den Britschen ambassadeur, zegt men, véél bitterlieyd en ongewilligheyd laeten bly- ken. Hy lieéft ook vóór Z. M. al de klagten en verwylin- gen vernieuwd, welke hy aen den heer Guizot had laeten hooren. Toen den edelen lord egter van den koning af- sclieyd nam, reykteZ. M. hem de hand toe, en zegde hem lk verhoop, mynheer den gezant, dat zulks niet zal beletten, dat. gy my de eere doet uwe weêrdige en magtige vorstin te vertegenwoordigen 0]> de familie-feest, die ik den 6 deézer ter gelegenhcyd van myne 75.° ver- jaering viere. Den vertegenwoordiger van Engeland boóg zich eerbiediglvk en schéén overtuygd, dat Eode- wyk-Philips den middel gevonden had, om zyne familie- rëgten met Engelands eyschen over een te brengen. Eenc telegraphische depêche uyt Behobie, de dato 2 October, berigt dat de hertogin van Montpensier en Aumale dien dag in Spaniën zyn aengekomen, en to Iran zoo luysterrvk als hertelyk zyn ontvangen geworden. Eene tweede telegraphische depeche berigt de aankomst der prinsen te Tolosa, alwaar hun een dergeiyk onthael is gedaen. Zekeren Vincent Bretong, oud-geneésheer te Bor deaux, kwam dóór het koninglyk geregtshof van Parys het vonnis der correctionneéle regtbank te zien bevesti gen, en wierd weenende en snikkende weggeleyd, als hy buyten de zael gekomen zynde, aen den gendarme zegde, dat hy zynen hoed had vergeéten, en verzogt denzelven te mogen gaen haelen. Den gendarme liet hem terug keeren; maer Victor Bretong, de kans schoon ziende, is langs eene zydeurtje ontsnapt.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3