STAETKüNDIG OVERZIGT VAN 9 TOT 16 OCT. hoogagtbaere persoonen) toegclaeten de historie en het publiek recht in zyne hoofdstad te ondei-vvyzen Om dat Don Miguël in zyn i-yk den Roomsch-Catholyken gods dienst uytsluytelyk willende behouden, het, volgens den Messager, onbezonnen en gek zoude geweest hebben die leergangen te laeten onderwyzen doói- persoonen die den zelfden godsdienst niet beieéden, en dat die twee aen- aenzienelvke personnagiën de hervorming waren aen- gekleéfd. Ons herhaelende; indien den godsdienst (de religie) van het onderwys afhangt, en dat het onderwys op zyne beurt afhangt van de leerboeken en schriften daer by, voórnaemelyk nog, van de onderwyzers. Indien de Roomsch-Catholyke kerkvoogden alleen bevoegd zyn om over godsdienstige zaeken te beslissen en te beschikken; Indien zy uyt hoofde hunner bediening belast en gehou den zyn den godsdienst te bewaeken en in zyne zuyvcr- hevd te bewaeren, moet men hun noodzaekelyk in de gestigten van openbaer onderwys dóór de borgerlyke magt ingerigt en in een ryk ahvaer den Roomsch-Catho lyken godsdienst de religie van den staet uytmaekt of waer zyne vryheyd grondwettiglyk gewaerborgd is, een wettig gezag toekennen tot het keuren der boeken en schriften, vóór het onderwys bestemd, en tot het benoe men der leermeesters acn welke men de opvoeding en onderrigting der jeugd wilt toebetrouwen. Hun deés ge zag ontkennende, is al het overig dat men hun zou willen toeëygenen onbeduydend en belachelyk. Den 3C° artikel van het programma begeert de inrig- ting van een openbaer onderwys onder het uytsluytelyk bestier der borgerlyke magt, met vcrwyücring van de be- dienaers der godsdiensten ten titel van Gezag.De hee- ren van het liberael congres denken dus dat de Roomsche geestelykheyd reeds een te groot gezag op het openbaer onderwys uytoeffentmaer hebben onze kerkvoogden wel eemg gezag op het onderwys dat dóór den staet word gegeëven? Dat zy op het opper-onderwys geen het minste hebben, moet niet beweézen worden. Is het opzigt en bewaeking die den artikel 7 van de wet op het léeger onderwys hun toekent, hun een gezag verschaffen? is het keuren der boeken die uytsi.uytelyk van zeden en religie handelen, dat men hun overlaet, hun een gezag op het onderwys toekennen Volgens ons geen het minste want al dit gezag kan den minister naer goeddunken vervdelen, en een gezag dat naer goeddunken kan very- delcl worden, mag men geen gezag noemen. Ilct libera- lismus wilt dat ieder een zyne pligten met de volkomenste vryheyd uytoeffene, het is dus wederom het liberaiismus niét dat de leden van het liberael congres bezield heeft in het voorbrengen van den3e"artikelvan hun programma. Wat vereyscht het liberaiismus in een land gelvk Bel gian, alwaer geenen heerschenden godsdienst bêstaet, maer alwaer de volkomenste vryheyd van alle hoege- naemde godsdiensten grondwettiglyk gewaerborgd is De volle vryheyd van het openbaer 'onderwys, waer van wy in eenen toekomenden artikel zullen handelen. In den avond van 10 deézer is het dobbel houwelyk der koningin van Spaniën met den infant Don Francisco en der infante Luisa met den hertog van Montpensier te Madrid, voltrokken.M. Bulwer, afgezant van Enge land, heeft den (3 de hoofdstad van het Schier-eyland veriaeten, eenige ueren 11a de aenkomst der fransche prinsen. Het wetsontwerp betrekkelyk de ligtïng van troepen, is door de 88 tegenwoordige senateurs aengc- nomeii.Ofschoon Cabrera zich thans in Spaniën be vind, werken zyne aenhangers vrugteloos 0111 de carlis- tisclie party te doen herleéven. Het spaensch blad El Esperanza, verzekert dat men eenen gepensionneérden kapiteyn hééft aengehouden gewapend met twee gelae- dene pistoólen, geschikt 0111 den hertog van Montpen sier te dooden. Verdere mierigten beweêren dat deéze moordpooging slegts gewaend is en op eenen akt van krankzinnigheyd uytloopt. Den gcldelyken toestand van Portugael verslegt dage- lyks; de bank hééft aen het bewind, 't zy uyt kwaedwil- ligheyd 1 zy uyt onmogèlykheyd, eene leeningvan 120,000 ponden steel, geweygerd. Ter gelegenheid van het houwelyk des hertogs van Montpensier, hééft den koning van Vrankryk aen een groot getal staetkundige en andere gevangene genade geschonken. Op 10 sept. 11. is een handel en scheép- vaertverdrag tusschen Rusland en Vrankryk geteekend geworden; dit verdrag rust op eene wederzydsehe ver slandhouding. De Fransche hebben in eene expeditie in 't inwendig van Taïti mislukt. Deéze tyding hééft het ministerie doen besluyten aen M. Bruat, gouverneur der fransche bezittingen in Oceaniën, onderstand te zenden. M. Jonli O'Connell komt tot onderluytenant des graef- seliaps van Kerry in Ierland, benoemd te worden. Talryke benden verhongerde boeren doórloopen de ge- meentens van Ierland, dringen zelfs tot in de steden 0111 er zich leévensmiddelen aen te schaffen. Alle óógenblik- keti vreest men vóór aenvallen tegen de troepen. De radicaele van Geneven (Zwitserland) hebben zich heviglyk verzet tegen het bcsluyt van den grooten raed betrekkelyk de zaek der zeven catholvke cantons, die zich tegen de aenvallen der vrye korpsen vereenigd luid den. De radicaele hebben! zich van de stad meester gemaekt. Den staetsraed heeft zyn ontslag moeten geé- ven, en een voórloopig bestier is daedelyk ingerigt ge worden Den uytslag der kiezingen van Keulen is geenzins voldoende vóór het staetsbewind. Het meestendeel der gekoózene leden zyn vyandig acn het gouvernement. Nae 't voorbeeld van verscheydene steden van Saxisch- Prüyssen, lieéft het arrondissement van Gramberg in Silesiëri geweygerd zich in den provinciaelen raed te doen vertegenwoordigen. Om in Schleiswig het aenzien der duvtsche bondsverga dering te verminderen, heeft het Dcénsch bestier de on- afhanglyke drukpers getoomd; 't gouvernement wilt dóór deézen maetregel het volk beletten van gunstig aen te neémen het voorstel dat moet gedacn worden van Schleis wig in het duytsch verbond in te lvven. I11 alle steden van eenig aenzien, niet alleenelyk van Vrankryk, Engeland en Duytschland, maer ook van Bel- giën, zelfs te Dendermondc, geniet men de onschatbaere voórdeelen van een leés-kabinet. Deéze instelling zoo nuttig, zoo prysweêrdig indien zy wel bestierd word, ontbreékt nog aen onze stad. Zal er dan niet eenen vader- laudschen lettervriend in onze gemeente opstaen en de eerste gronden leggen van een genootschap dat eerlang zoo gelukkige vrugten van genegenheyd tot onderrigting en beschaeving zou voortbrengen By middel eener kleyne vergelding zou men zich in het iocael des gënoótschaps of zelfs te huys een zoo aen- genaem als nuttig ja noodzaekelyk tydverdryf konnen verschaffen, want op onze dagen waer alles naer voort gang streéven wilt, waer is den mensch die in 't belang der saemenleéving, geene onderrigting noodig hééft Yeéle, ja zeer veéle zyn dorstig nae deéze kostelvkc wel- daed en moeten dezelve gebrek aen gelegenheyd met spyt als hersenschimmig acnsehouwen. De Ieés-kabinetten vervangen de openbaere bibliotheé- ken en verdiénen 'zelfs op deéze den voorkeur, vooreerst vóór wat de dagbladen betreft die men nergens in de boekzaelen aentreft; en vervolgens, 0111 dat zy op alle stonden van den dag toeganglyk zynde aen de letter vrienden met weynig onkosten vuer, licht, en nuttige neren verschaffen. Mogt onzen oproep by eenige letter kundige minnaers byval ontmoeten, geêrne zouden wy het luttel tyds dat ons overblyft slagtofferen, om aen dit vaderlandsch werk de hand te leenen, en aldus onze stad aen andere steden gelyk te konnen stellen. Thans dat het recensement of algemeene volksopneé- ming gedaen is, blyft het vóór een ieder nog een gelieym welk oogwit meii hierdoor bereyken wilt. Zommige nieuwsbladen hebben deézen geheymzinnigen maetregel hevig beknibbeld en aenzien den zeiven als den voorbode van zekere fiskali teyt die er zal uyt volgen; of hunne ver moedens gegrond zyn of niet konnen wy vóór den oogen- blik niet zeggen; den tyd zal leeren mét wat inzigt al die aerdige en nieuwsgierige vraegen gedaen zyn, en waertoe deéze buytengewoone onkosten strekken, die toch dooi de gerecenseérde of opgenomene moeten betaeld worden. Wat ons egter zeer vremd is voorgekomen, is dat den minister in eene in den Moniteur afgekondigde circulaire verklaerd hééft, dat men in de werkingen van het recen sement geene de minste liskaliteyt moest beschouwen, zonder verder van iets te gewacgeu. Indien den lieer minister kwaede vermoedens van wege het volk vóórzag, zou hv niet zeer wel gedaen hebben van openlyk te ver- klaerèn waertoezulke maetregcls dienen moeten? Waer- 0111 geheel dé belgische bevolking in onrust gebragt Waerom de gispingen niet vermeéden daer, waer liy ze vermyden kon, wel te verstaen indien er waerlyk geene ■fikaliteyt agtcr verborgen is Wat er van zy, wy her- liaelen'liet, den tyd zal leeren, maer met dit alles zullen er wederom ettelyke duyzende franken die met den aen- staenden winter zoo wel zpuden konnen besteéd worden, misschien aen noodelooze onkosten verkwist worden. -Wy hebben opzigtelyk het uytdeelen van ons blad in verscheydene gemeentens eene sóórt van trouweloos- heyd ontdekt die niet genoeg kan geschandvlekt worden. Zoinmige ruraele brievendraegers veynzen ons blad naer zyne bestemming mede te draegen, maer in plaetsvan het aen de aengeduydde persoonen te bestellen, houden zy het zelve in hunne brieventassen, andere weéten er ten voórdcele van wy weéten niet wel wie, een woordje van minagtingop te zeggen, en poogen aldus den goeden by val dien ons blad overal ontmoet, te krenken. Doch wy zullen van heden af maetregelen weéten te gebruyken 0111 zulke schandelyke handehvyze tegen te gaen, wy zullende persoonen die ons zelf de kuyperyën hebben ontdekt aen den dag brengen om onze regtveèrdige klag- ten te staeven, en indien zulks nog eens gebeurt, zullen wy zonder medoogendlieyd de ongetrouwe draegers van hunne bediening doen afzetten. Dat zy dus oppassen. Deéze wéék heeft men ons eene brochuer toegezonden getiteld; YAbbé Olinger ou le fabricant de dictiunnaires aux abois. Dit aerdigen tevens niets beduydende schimp schrift is eene fabrikatie van zekeren heer Sleeckx, brus- selschen bastaerd-vlaeming, die de gegronde kritiek van wel bevoegde oordeelkundige over zynen splinternieuwen hollandschen woordenboek niet weétende te verdedigen zich in schimpredenen en armzalige praetjes uytlaet. Niet dat wy hier den heer Olinger of zyne werken willen verdedigen, want deszelfs woordenboek, behelst hy zoo véél onbetaemelyke uytdrukkingen niet dap dien van M. Sleeckx en consoórten, is toch ook een verbasterd en zeer onvolmaekt stuk, waerin de leerlingen zich meermaels verliezen; maer wy konnen moeyelyk verdraegen dat eenén spotter gelyk M. Sleeckx altyd den bovenzang hebben wilt, en eens dat hy, dóór de redekunde by d'oor geneépenisgelykMM. Vantioom, Olinger,en meer andere naemlooze doch volgens hunne werken oordeelkundige mannen kortelings gedaen hebben, nog altyd zyne snoeve- ryën voortzet. Misschien zullen deéze weynige regelen hem ook de gal tegen ons doen roeren, doch wat dit betreft, wy zyn er niet vervaerd van, wy hebben pen en inkt by d hand en zyn alle oogenblikken bereyd tegen hem en geheel zyne lettel-kliek den spellingsoorlog te herbeginnen. Als dan zullen wy doen zien op welke onvaderlandsche wyze alle die nieuwe taelhervormers het staetsbestier hebben by den neus geleyd; dan zullen wy bewyzen welke sleg- te en gevaerlyke .gevolgen de belgische jeugd loopt dóór het gebruyk van die nieuwe verbasterde werkjes waervan de taelprotestanten te Brussel en overal artsenaelen heb ben opgeregt.Wy gaen thans niet verder in lioóp dat men ons stof zal opleveren om by ons woord te blyven. Men verzekert dat er tegenwoordig twee plaetsen van arrondissements-kommissaris zyn opengevallen, die van Sl .-Nicolaes en die van Audenaerde; onder de postu lanten tot het kommissariaet van Sl.-Nicolaes, bevind zich den Mr. den graef de Kerkliove d'Exaerdc, geweézen distrikt kommissaris van Eecloo, die aldaer dóór zyne groote diensten de byzondere agting van alle hééft vcr- worven. Mogt den heer de Kerkliove het gevraegd ambt bekomen, men zou het gouvernement over deézen keus en het distrikt van S'.-Nicolaes over zynen kommissaris mogen pryzen en gelukwenschen. Wy hebben een briefje.van M. De Graeve, geneés- heer alhier, ontvangen, waerin hy ons zegt dat den staet des jongelings van welken wy in onze voórige nummers gewaegdeu, zeer voldoende is, en dat eenige dagen goe den oppas zullen vergenoegen 0111 hem teenemael te her stellen. Verders is er over deéze zaek niets ontdekt ge worden. Wy hebben nogmaels eenen naemloozen brief ge teekend 'S. R. betrekkelyk het bezoek van den heer gou verneur ontvangen. Dien brief gewaegt van aerdige tri- potages waervan wy geene kennis konnen geéven ten zy den schryver zich aen ons laete kennen. Wy verzoeken den schryver in 't vervolg zyne brieven vragtvry te zenden. Men schryft ons uyt Erpe den 10 October Gisteren vrydag is te Meire eene wel beraemde vlug- gery verrigt. Een welgekleed dogterken, van 13 of 14' jaeren, ging vrydag II. by P. Van de Wiele te Meire, met de complimenten van Mte Erpe, wiens kindermeyd zy vevnsde te weézen, zeggende Mynheer lieéft my u doen komen vraegen of gy de goed- heyd zoud willen hebben, my hier by de weduwe De Fevter te vergezellen, ten eynde er boter en wat appels en peêren te haelcn; de meyd Van den Wiele was haest bereyd, en vergezelde het mevsken by de weduwe De Fevter, en zelve het wóórd voerde, zeggende dit is de kindermeyd van Mte Erpe, zy is hier van we gens haeren heer om boter, wat appelen en peëren ge zonden waer op de vrouw De Feyter antwoordde, dat zulke mannen geene boter met den korf haeldcn haeren zóón Petrus, dit hoorende, en weétende dat men dien heer nergens iets zoude weygeren, zegde ik wéét wel wat Mynheer zeggen wilt. Hy nam het meysken den korf af, vulde dien met noóten, appelen en pèêren en zond het meysken wel gelaeden héén. Het meysken 0111 de agtervolging van Petras, die hier in eenig kwaed vermoeden had te vermeyden, is met haeren korf by de Dame van den heer gegaen, lieéft luiere gcschonkene gift, als fruytenierster daer ver- kogt. Berigt aen een ieder. Deéze slimme diefegge is thans aengehouden en ter be schikking van den heer procureur des konings gesteld.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2