SPANIËN. ENGELAND. Tc Denderhuutem is 11. Ch. de Winter tot borgc- mecster benoemd, in vervanging van M. A. de Winter, die zyn ontslag heeft gegeévën. De tyding van het vroegtydig onder de wapens roe pen van een deel dei' ligting van 1843, had groote vcr- werring in zommigc familiën te wege gebragt. Geêrne dus verneémeil \vy dat den minister van oorlog van dit voornoemen heeft afgezien. Den Moniteur kondigt de lyst af van al de persoo- nen die, in de verschillige provinciën, desommevan ten minsten 2116 fr. belastingen betaelen, en dus tot leden van den senaet kiesbaer zyn. Het getal der kiesbaeren in <le negen provinciën is van 50 in Antwerpen; 111 in Braliand; 65 in WëstYlaenderen; 71 in Oost-Vlaenderen; 53 in Henegauw; 26 inLnyk; 9 in Limburg; 1 in Luxem burg, en 55 in Namen. Den gemiddelden prys der graenen in de voórgaen- de week vertoont vóór te tarwe eenen nieuwen opslag van 26 eentimen per hectoliter, en vóór de rogge van 14 oentimen dito. Geduerende de maend september hebben de ont vangsten op den Belgischen spoorweg bedroegen 1,847,685 franks, eene som welke zy nog nimmer bêreykt hadden. De volgende benoemingen komen by koninglyk bcsluyt gedaen te worden: Zyn benoemd, tot: Ontvan ger der civiele akten te Goud, M. Kooman, ontvanger der regterlyke akten, in vervanging van M. Willems.Ont vanger dei' regterlyke akten te Gend, M. Jacobs, ontvan ger te Dendermonde. Ontvanger te Dendermonde, II. Tanghc, nu ontvanger te Hamme. Ontvanger te Hanune, M. Vlaeminek, nu ontvanger te Cruyshauthem. Ontvanger van den buytengewoonen zegel te Gend, II. Missing, ontvanger te Geeracrdsberge. Ontvanger te Ninove, M. Raman, 2'" kouunies by de direktie van het cnregistrement te Gend.Ontvanger te Geeraerds- berge, M. Lamiroy, ontvanger te Meulebekc.Ontvan ger te Ueulebekc, M. Van Campenhout, lc" kommies by het bestuervan enregistrernent te Gend. Eenen Engelsehen scheépskapiteyn, zich deéze wéék, buy ten Antwerpen wat te laèt verlustigd hebbende, is inde buytemverken der stad dóór dry mannen aange rand, welke hem eene som van 125 frs. hebben afgeno men. Twee daeders deézer openbaere baenstroopei-y zitten reeds gevangen. Op het veld van den landbouwer P. Daems te Deurtje, bevinden zich buvtengewoon groote roepen. Twee der- zelve woógen te samen 15 ponden. Mgr. Blanche), artsbisschop van den Oregon, is te Brussel terug. Binnen kort vertrekt deézen prelaet naer zyn verafgelegen bisdom. Vóór aleer aftereyzen, zal Mgr. Blanche! nog eenigc giften en aelmoessen inzamelen. Eenen soldaet van het. keurregiment is te Brussel terwyl het zich naer het exereitie-pleyn begaf, schielyk op de straet, tusschen zyne kameraeden, dood gevallen. Men hééft den dooden nvt de rangen getrokken en naer het gastluiys gedraegeu, en het regiment hééft zynen weg voordgezet. Eenen reyziger is, deézer dagen, op de statie te Brugge, byna het slagtoffer van een onvoorzien voorval gewéést.. M. Stwas met hot laetste ko'nyoy nvt Thou- rput naer Brugge gekomen, en toen hy de statie des yzeren wegs van het gouvernement overtrok, viel hy in eenen put. die men tusschen de rayls gemankt had, om •de assche en het vuer der locomotive te ontvangen. Op dien oogenblik stond het water ten minsten twee voeten hoog in den put. Nu, terwyl M. Stin dien put lag, kwam de locomotive welke het konvoy verlaten had, om water, en reéd boven het hoofd en lichacm van deézen heer. Men kan gemakkeiyk begrypen in welken toestand deézen Bruggeling zich bevond. Men is hem aenstonds ter hulp gekomen on den man is liet nog met de vrees alleen ontstaeu. Het hof van appel van beyde Vlaenderen hééft maendag morgend, om half elf neren plegtiglyk bezit genomen van hét nieuw paieys van justieie. Eenen Duytschman die zich te voél op de portel van eenen waggon, op het konvoy vanVerviers naerLuyk, leunde, in weénvil der aanmerkingen van den konvóy- wagter, is uyt den waggon op de rayls gevallen ca door liet konvoy verpletterd. Te Verviers zyn valsche francs en dobbelc francs in omloop. Zy draegen liet jaertal 1844, en het afbeeld sel van Leopold. Deéze valsche speciën zyn slegtgcmackl, en dus gemakkeiyk om kennen. De dieften en roovervën vermenigvuldigen dagelyks te Kortryk en in de omstreéken. Den 15 zyn in den nagt stoute dieven in de wooning van sieur de Cruyenaere, teWalle woonende, gebroken, en hebben 200 fix in klin kende speciën en byna alle de kleederen van de persoo nenvan het huysgezin mede genomen. Den.koffer wacrin geld en kleederen gesloóten waren, stond nevens het bed van do Cruyenaere, die zoo diep en vast geslaepen hééft, dat hy geen hoegenaemd gerugt. is gewaer geworden. De bisschoppen in hunneljgtste byeenkomst, heb ben tot, gewoone professors by de katholyke miiversitevt te Leuven, benoemd: MM. Untgeerts, professor in de rechten; Hairiou, professor in de medecynen, en Watcr- kcyn, professor-agregé in de facultcyt der wcëtenschap- pen. Den Journal de llruxdlcs meld dater dit jaer meer leerlingen in de universiteyt van Leuven zyn, dan het voórleëden jaer. De sterfgevallen tydens hetjaer 1845, onbegreépen de doodgeborene, behelzen 97,783 pérsoonen, te weéten: 29,592 jongens en ongetrouwde manspersoonen28,969 meysjes en ongetrouwde vrouwspersooneu6545 wedu- wenaers en 9276 weduwen. Onder de overleédene bevin den zich 16 ecuwelingen: 7 mannen en 9 vrouwen. De houwelyken vertoonen een totael van 29,210, te weéten: 23,819 tusschen jongmans en dogters, 1425 tusschen jongmans en weduwen, 5226 tusschen weduwenaers en dogters, en 740 tusschen weduwenaers en weduwen. De veranderingen van wooning by de plaetselyke bestueren aengegeéven, behelzen 75,671 inkomende en 74,169 ver trekkende. Volgens alle deéze opgaeven beliep de bevol king des ryks den 51 december 1845 tot een totael van 4,298,562 inwooners, dat is 40,136 inwooners meer dan in het jaer 1844. Uytden Tyrol verneemt men dat de Redemptoristen in dat land opveéle plaetsen missiën prediken, en talryke persooncn tol den katholyken godsdienst terug brengen. Den syrischen schismatieken bisschop van Alep, Mgr. d'Ourfa, heeft zich tot den catholyken godsdienst bekeerd. In de omstreéken van Valdepenas is eene vrouw van eenen dryling bevallen. Deéze vrngtbaere moeder is nu vóór de zesde mael in het kraem, en hééft veertien kinderen in liet leéven, van welke het oudste twaelf jaeren telt. Te Trieste zyn brieven uy.t Galatz ontvangen, mel dende dat zeven honderd schepen onder eenen gunstigen wind den Bosphorus hadden veriaeten en de Zwarte zee waren ingezeyld, om in de haven aldaer graenen te bie den. Zoo groot is den graenstapel in (lie streek™, dat men nog 'geeue schepen genoeg gevonden hééft, alhoewel men de zelve overal en ten allen pryze doet zoeken. Volgens tydingen uyt Canciia, zou dit eyland zich onafhanglyk van de Porto verklaard hebben. Den 27 sept. 11. heeft men te Genua (Italiën) den eersten steen eener gedenkzuyl geleyd die ter eere van Christophorus Golnmlms gaet opgeregt worden. Deéze plegtigheyd is geschied onder de oogen|en toejuyehingen van meer dan 200,000 aenschouwers. Zie hier een kort verslag over de merkwcêrdigste dae- den van dien man wiens naem altyd van dien vm America onafscheydbaer zal blyven:Den 5 augt. 1492 vertrekt hy van Palos, met dry schependen 12 oct. ontdekt hy liet eyland Cat-ysland, den 28 Cuba, en den 6 dec. het eyland Haïti, lly bouwt de sterkte van Navidad, laet er eenige van de zyne en keert in 1493 naer Spaniën wéér. Den 15 maert is hy in Palos terug. Den 25 sept. vertrekt hy uyt Cadix met zeventien schepen en land den 27 nov. te Navidad aen, alwaer de eylanders zyne volkplanters vermoord hebben. Hy begint de nieuwe volkplanting van isabe.lt, en keert naer Spaniën terug om zich over eenige tegen hem uytgestrooyde lasteringen teverregtveêrdigen. In 1498 onderneemt hy zyne derde reys ontdekt America en begeeft zich onmiddelvk naer Haïti alwaer alles in op stand is. In 1500 zend den koning van Spaniën den magistraet Bobadilla, die zyne ontvaiigcne magt te buy- tengaende, den grooten Christophorus geketend naer Spa niën terugzend. Den koning doet Bobadilla werderkeeren, en in 1502, vertrekt Columbus vóór de vierde mael. in komt in de haven van habell aen zonder dat. men lieiii laele ontscheépen. lly doet nog eenigc ontdekkingen en keert in 1504 naer Spaitiën terug, alwaer hy in 1506 den 20 mey, te Siviliën overlcéil. Madrid, 18 Oct.Den 10 en 11 deézer hadden hier plaets de piegtigheden van het houwelyk der Koningin met luieren kozyn den infant don Francisco d'Bsisi, en der infante Luisa met den hertog van Montpensicr. De koningin droeg.een kleed van .witte zyde met kostbaëre kanten, llaere kroon, halssnoer en gordel schitterden van diamanten. Op haere borst glinsterde het groot-kruys der orde van Maria Luisa. De infante Luisa-Fernanda was nagenoeg op dezelfde wyze maer wat minder kostelyk opgetooyd. Den infant don Francisco d'Assisi droeg de mpnteéring van kapiteyn-generael, met witte casimiren en in goud gegaloneérdë broek. Zynen kommando-stok was van peêrelmoer, met eenen greioten diamant aen den appel. Den hertog van Montpeusier droeg den uniform van Fransehen generael, en onder verscheydene ridder orders, dat van het Gnlde-Vlies. Daer-de ceremonie vóór de beyde briiydspaeren dezelve geweest is, zullen wy slegts die van de infante met den hertog van Montpeusier kortelyk rifededeelen. De piegtigheden, gehouden den 10."op het paieys, waren de volgende. Den artsbisschop, van Grenade, patriarch der Indien, vracgde vóóraf aen de infante, ofzy dóór geenerley beletselen, dan die van welke den HeyligcnVader haer dispensatie verleend had, verhinderd wierd den hertog van Montpensicr te houwen. Op deantwoórd dat neen, rïgtte hyzich eerst tot de doór- lugtige bruyd, en vroeg haer, of zy den hertog van Montpensicr tot luieren ëchtgenoótwilde ontvangen. Toen liet er den prelaet op volgen: Wilt uwe K. H. de echt- genoóte worden van den serenissime hertog van Mont peusier? En de infante antwoordde:# Dat wil ik 1 Vóór de derde mael herhaclde nu den patriarch dezelfde vroeg, waerop de infante ook dezelfde antwoord gaf. Na dat dezelfde vraegen tot den hertog van Montpensicr ge- rigt waren en deézen in dezelfde wóórden als de infante geantwoord had, gaven de beyde echtelingen elkander de regterhand; waerop den patriarch den houwelykszegen uytsprak. Op den 11." hééft de plegtigheyd in de kerk van S. Maria van Atocha piaets gehad. Den stoet, die de beyde paerennaer de kerk gelevdde, wasallerindriikwekkendst. Het geheel garnizoen stond onder de wapenen. Nade be velen van 11. M. te hebben ontvangen, stelde den stoet zich in beweéging naer de kerk die pragtig vereierd was. Den patriarch van Indien wagtte metzynen schitteren den stoet van geestelyke.de konninglyke bruydspaeren af. De jonge Koningin droeg ditmael een kanten kleed met goud doorgewerkt, en dezelfde diamanten sieraeden als den voorigen dag. De hertogin van Montpeusier had een dergelyk kleed. Daedelyk na de aenkomst der beyde paerenin de kerk, begon de plegtigheyd der vetaciones dóór de inzegening der offerande (las arras); dezelve bestaet uyt dertien geldstukken, die den man zyne echtgenoóte aenbied, en die deéze vervolgens aen de kerk schenkt. Na het adju- torium nostrum te hebben uvtgesproken, smeekte den patriarch den zegen des Allerhoogst™ af over de nieuwe getrouwde. Vervolgens wierden hem de trouwringen op eeneprag- lige schael aengeboóden, die hy volgensgebruyk inzegen de. Daerop boód hy de echtelingen het wywater aen en zegende de geheele vergadering, en stak aen den mid delstem vinger van de regterhand des hertogs van Monf- pensier eenen der ringen, terwyl hy hem eenen tweeden ring aenboód, dien den hertog daerop aen den middel stee vinger van de regterhand der infante stak. Na dat dit was geschied, legde de doórlugtige bruyd haere bey de handen hol bv elkander, waerop den hertog van Ment- pensier de dertien geldstukken in de handen der infante uytstortte, zeggende Gemalin, ik gééf u deézen' ring en deéze offerande ten toeken van ons gesloóten houwe lyk!» De infante antwoordde :«Ik neém ze aen, cir legde ze toen op de schael weer neder, tot geschenk voor de kerk. Met de handen in eikand er' gesiaegen volgden de echte lingen den patriarch naer den hoogen autacr, om aldaer de mis aen te hooren. Intusschen zong men den Psalm: Zalig zyn degeénc die den Heere vreezen en die in zyne wegen wandelen. De jong-getrouwdë knielden nu op de trappen des nutaers neder en ontvingen den houwelyks zegen, waerna de mis wierd uylgevoerd. By het Ite, missa est, gaf den patriarch den bietsten zegen en sprak de volgende wóórden uyt: «Nu dat uwe Koninglyke Hoogheden de zegeningen hebben ontvangen, welke dóór de Kerk zyn voórgesclireéven, moet ik haer aciiraeden el kander getrouw te zyn. Dat uwe Koninglyke Hoogheden elkander mogen beminnen als man en vrouw, en dat zy in de hevlige vroeze des liccre blyven leéven.1 men Loxiikn, 19 Oct.Den Times bevestig!, volgens zyne partikuliere briefwisseling uyt Madrid, dat onzen gezant, den heer Buhver, by het Spaensdi kabinet eene nota liëéft ingediend, waerby hy verklaert, dat Engeland z!d weygeren le erkennen de regten der kinderen van den hertog van Montpensicr tot de Spaensehc kroon. Den Standard durft aen het bestasp van zulke nota nauwelyk* gelooven. Hy beschouwt dezelve als eene grove hcleé-. diging legen (Je koninglyke familie van Vrankrvk, en welke ons ligt in eenen oorlog met gansch Europa zoude konnen wikkelen. Het Torie-blad is van óórdeel, dat sir Biiiwer, hoe eerder hoe liever, moei worden teruggeroe- ren. De aenmerking is gegrond, doch heeft den Times niet wederhouden gisteren wederom op de driftigste wyze togen den koning der Franschen en zyne gausehe familie uyt te vaeren, onder andere vergeiykt hy de bruyloft der Spaensehc infante Luisa-Fernanda by de geénc der ongelukkige Fransdie Koningin Maria An- toinctta. Den Times behelsde gisteren weder een zeer hevig vertoog over de Spaensehc aangelegenheden, waerin hy de donkerste voorspellingen over het houwelyk der in fante herhaelt, en hetwelk hy besluyt met te zeggendat binnen een paer maenden zal moeten blyken, wat de weerde is van den buyt, waervoór Lodewyk-Phiiips niet geaerzeld hééft eenen dertigjaerigen vrede in gevaer te stellen en de betrekkingen van Europa te schokken. Hetzelfde blad gééft eene beschryving van den inlogt, van Joseph Napoleon in 1809 te Madrid en vergeiykt daermede den intogt der Fransche prinsen. De Iersche dagbladen haelen twee verschrikkelyke moorden aen, gepleegd in het graefschap ïipperarv, en beyde dóór de vraek der geheyme genootschappen inge boezemd. Een der slagtoifers is reeds verscheydene mael blootgesteld geweést aen de aenvallen der moorde- naers. Ditmael hebben zy hem niet gemist, en men hééft hem, dóór eenen kogel getroffen, in de nabyheyd zyner hut op eenen afstand van Nenagh, dood vinden liggen.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3