ZONDAG 1 NOVEMBER 1846. EERSTEN JAERGANG. Nr 1. AELST, don 31 Oetokr. Yzercn-weg van Brussel op Gend langs Aelst, STAATKUNDIG OVERZIGT VAN 25 TOT 50 0GT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prvs der inschrvving, by trimesler, is bepaeld op I fr. 73 c., dien der annoncen op 15 centimen den drukregel. De persoenen die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10'drukregelen in ons blad doen piael- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen lieéft, by mag op onze onpar- tvdigheyd rekenen; aen dcéze zullen wy plaets in onze kolon- n'en verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal venler getvaegen van alle brochneren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen di s/.ell's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons cenige stukken zouden hegeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierdeu dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzegt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe, te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CHIQUE surai. DEN DEDEE-BODE. BERIGT. De niel gefrankeèrde brieven of artikels aen üex Dender-bode toegezonden, worden geweygerd. ONPARTYDIG ONDERZOEK van het programma door het congres liberael van Brussel den 14 Juny 1846, aengenomen, en door al de societeyten der Alliance goedgekeurd. In een vry land zyn alle eer-ambten dóór de bekwaem- heyd met de deugd gepaerd te erlangen, alle leertrappen dienen ook voor alle booge verstanden toeganglyk ge- maekt te worden.Onder de armste volksklas komien tie grootste verstanden geboren worden; maer eylaes de armoede belet hun den toegang tot de weétenschap- pen en hunne vermogens, zonder oeffening niet konnende ontwikkelen, moeten zy als werktuygen hun leéven eyn- digen, daer zy, eene volkomene oellening bekomen héb- bende onder de grootste mannen van den staet zouden bonnen pryken; wy zouden dus wenschen, boven deneer- prys dien men, tot aenmoediging, aen den overwinnaer in het coucours gééft, dat deézen, aen eenen huysvader toebehoorende, die den cyns niet betaeld, om in de kie zing van den gemeente-raed tb stemmen, en vervolgens onbekwaem mag geagt worden zyiie kinderen verder on- derwys te bezorgen, dat deézen, zeggen wy, ten koste van het kanton, eene hooge schóól van leeger onderwvs, dentydvandry jaeren, mogte bywoonen.Wy wenschen daerby dat er jaerlyks een concours plaets tiebbe iiï de boofdplaets van liet distrikt tnsschen de voórnaemste leerlingen welke dry jaeren eene hooge schóól van leeger onderwys zullen hebben bygewoond. De wet zou, even als vóór liet eerste de weétenschap- pen voórschryven op welke de leeringen zullen onder vraagd en onderzogt worden. Den onderwyzer die hierin den overwinnaer zal voorbrengen, zal gelykelyk eene eer-medalle bekomen, en vóór den derden keer, boven de eer-medalie, eene gratificatie van 200 a 500 maer onder eene constitutie die de v ille vryheyd waer- borgt en onder eenen koning die deéze constitutie weé- zenlyk eerbiedigt, mag men, te rechte, zeggen, dat, den eenen onderwyzer afzonderlyk bezoldigd wordende, ter- wyl den anderen by het schoolgeld zvner leerlingen uytsluytelyk leéven moet, men aen deézen eenen middel van mededinging ontzegt, terwyl de volle vryheyd hunne gelykstelling zou vereysschen. De Alliance, in den 3™ artikel van haer programma bevoórdeeügt deéze gewenschte vryheyd geenzins, daer zy er zicli in tegendeel nog meer schynt te willen van verwyderen Zy wilt de inrigting erlangen van het openbaer onder wys vóór alle leertrappen onder het uytsluytelyk bestier der borgerlyke magt., zonder de minste tusschenkomst van de bedicnaers der godsdiensten, ten titel van Gezag. Anders gezeyd, zy wilt dat er een onderwys ten koste van den staet wórde ingerigt, en dóór deézen bestierd, zon der dat de geestelykheyd in het zelve zich het minste te bemoeyën hebbe. Koning Willem wilde dit insgëlyks; daerby, had hy alle schooien, buyten zyne uytdrukkelyke toestemming ingerigt, op liet strengste verboóden. Het onderwys was tèenemael geklemd, en welk voordeel hebben al deéze schikkingen te wege gebragt Veéle van de welhebbende bezorgden eenen byzonde- ren leeraer of pedagogue aen hunne kinderen ol zonden dezelve in vrerade landen om hunne studiën te voltrek ken; andere hadden liever hunne kinderen in de onweé- tendheyd te zien opgroeven als hun naer de koninglyke leergestigten te stieren, zoo dat deéze nergens de trouw der ouders verworven; zy wierden dóór weynige leer lingen bezogt, en alwaer zy zich bevonden, wierd den gemeente-budget overkleden met hun onderhoud in weerwil den geldelykcn onderstand dien den staet hun eyndelyk bvbragt. Denkt dé Alliance vóór haer ontwerp eenen beteren uytval te bekomen als koning Willem, hy, die alle me dedinging kragtens zyn koninglyk gezag verbood, zy die met de vryheyd van onderwys te worstelen lieéft Wy komen "ons" slegt voorstellen dat jae, ten zy dat zy eenige hóóp koestere, in de constitutionneéle middelen franken; daer by zal den leerling overwinnaer, boven zy voorstelt aen de borgerlyke magt toetedraegen om den eer-prys die aen alle gekroonde tot aenmoediging, zal worden uytgereykt, indien liv tot de arme of geringe borgerklas toebehoore, ten koste van liet distrikt eene schóól van middelbaar onderwys ten tvde van zes jaeren mogen bywoonen. Evndeling dient er een concours, in de hoofdstad der provincie, plaets te hebben tnsschen de voórnaemste leerlingen die al de leergangen van middelbaer onderwys voltrokken hebben. De wet zal wederom de weétenschappen voórschryven waer op de leerlingen zullen ondervraegd worden, en den overwinnaer aen de volksklas, waer van wy reeds gewaegd hebben toebehoorende, verdient deézen, boven de aenmoedigings-pryzen, ten koste van de provintie, in eene universiteyt, de noodige leergangen by te woonen om zich eenen staet dóór zyne geleerdheyd te versehallén. Volgens deés stelsel zou liet onderwys waerlyk vry en liberael zyn. Iedereen zal vry zyn leermeesters naer zyn gevoelen te neémen. Iedereen den armstcn even als den ryksten zal tot de hoogste trappen van weétenschap pen konnen geraeken en de hoogste ambten van den staet bekleedrn, en deés stelsel is, vóór Belgien, het onze. Eene wet in deézer voegen opgesteld kan ons alleen de weézenlyke vryheyd van het onderwys doen genieten, die de. wet van 23 september 1842, eenigzins lydeo doel. De vryheyd van onderwys bcstaet, wel is waer, in eenen graedj dié zoude vergenoegen, mogten wy nog onder de heerschappy van eenen dwingeland, als Willem, leéven; de mededinging tegen de byzondere inrigtingen stamde te houden.Maer waer in konnen lêéze constitutionneéle middelen best aen Eeniglyk in geldelyke onderstanden uyt den budget van den "staet of uyt de budgetten der gemeenten genomen, die de leermeesters zullen toelae- ten de kinderen kosteloos te onderwyzeu of bun mis schien nog geld toe te geéven. Nu, om leergestigten naer baeren zin ingerigt te ondersteunen, maer die somlyds naer den snutek van andere niet zouden zvn, nvt de schatkist van den staet of uyt. de gemeente-kassen de noodige penningen neémen, is' volgens ons geenzins libe rael zyn. Wiit de Alliance schoólgestigten opregten wy zullen liaere voórneémens op geenerwyze tegenspreéken, wy begeêren cnkelyk dat zy zulks doe ten luieren koste'. Buyten dit konnen wy geenzins den 5C" artikel van haer programma aenneémen. den zich om dóór alle mogelyke middelen hunne onaf- hanglyklieyd en geloof te verdedigen. Indien de groote mogendheden zich met de zaek niet bemoeyën, zal Zwit serland, waeren zetel der Europasche vryheyd, vóór lan gen tyd aen de verwoestingen des burgeroóriogs te proey zyn; want alle voorstellen van gematigheyd of overeen komst schynen eerlang te zullen afgekeerd worden. Een fransch leger is naer de grenzen van Zwitserland opgerukt. Oostenryk lieéft van zynen kant ook een wae- kend leger op de grenzen te been. M. Levaud is thans tot Gouverneur van Taïli benoemd. De koningin van Spaniën hééft den 17 deézer een de- creét van vergiffenis vóór de veroordeelde of staetkun- dige uytwykelingen geteekend. Dit dccreét strekt zich algeineenelyk uyt over al de burgerlyke en militaire per soonen die van geene oproermaekende junta's deel ge- maekt, of die geenen gracd boven dien van kolonel in de tegcnomwentelmgon bekleed hebben. De tydingen uyt Lisboma over Madrid ontvangen, be- rigten den opstand van Oporto, alwaer de Junta Don Pedro V als koning hééft uytgeroepen, met uytsluyting van Dona Maria. Verschevdc steden hebben dit voórbeéld gevolgd. Byzondere brieven melden dat de twee derde der be volking van Portugael in opstand zyn, en dat de konin gin onderstand aen 't spaensch bestier gevraegd hééft het gcén haer gezag verminderende, haeren val en wel- ligt liaere dood verhaesten zal. Santa-Fè, hoofdstad van Nieuw Mexico is in de magt van het americaensch leger onder bevel van den generael Keurney, gevallen. Eene proclamatie lieéft de overwon nene plaets aen de Vereenigde Staeten verklaerddóór eene andere proclamatie hééft den admirael Sloat Cali- furniën gelykelyk aen de Vereenigde Staeten gehegt ver klaerd. De veroveringen worden byna zonder moeyteof geweid bewerkt. Wat zal in deéze omstandigheden Santa-Anna doen Zal hy de voorstellen die het cabinet van Washington hem gedaen lieéft, aenneémen, of wel, zal hy zich aen 't hoofd van het mexicaensch leger stellen, hy, die er zich zoo dikwils van bediend hééft als werktuyg om tot liet dictatorschap te komen. Dit is een vraegstuk dat wel- haest zal opgelost worden, want de worsteling is op deé zen oogenblik te ongelyk. De vrye korpsen van buyten Bale zyn in de stad go drongen, en hebben de leden van den raed gedwongen tot het geéven van hun ontslag; den raed is gelvk te Geneven, dóór radicaele vervangen. Aldus wint de saemenspanning tegen de zeven catho- Ivke kantons alle dagen meer veld; deéze egler bcrev- Het ontwerp eens yzeren wegs van Brussel naer Gend langs Aelst, heeft de gemoederen gaende gemaekt. Me- chelen protesteert tegen al ontwerp dat den weg der revzigers van het westen verkorten zou en hun aldus aen zyne "statie onttrekken; maer ten onregle, want men zal haer niets onttrekken van het géén zy zich by het be- sluyten van den yzeren weg hééft voorgesteld, fleteenig doelwit dat de daerstelling van den yzeren hééft doen besluyten, was den doorvoer onzer koopwaeren naer Duytschland, en deézen zal de Meehelsehe statie behou den; weynig of niet peysde men op dien overvloed van revzigers' die thans den voórnaemsten opbrengst der

De Denderbode | 1846 | | pagina 1