spoórbaen uytmaeken. Had men ooyt op reyzigers ge- dagt, men zou zekerlyk de inwooners der twee voór- naemste steden van het ryk tot geenen omweg van 20 kilometers verpligt hebben om tot eikanderen te nae- deren, maer de vereeniging tusschen Brussel en Gend zou van in 'tbegin door eene regtstreéksche spoórbaen hebben begunstigd geweest. Nu dat men ondervind dat de reyzigers op den yzeren weg willen vervoerd worden, en dat deéze, dóór de opening van eencn yzeren weg van Parys langs Kyssel op Gend, verdobbelen, en tie treynen noodzaekelykmoeten doen vermenigvuldigen, in dervoegen dat twee spoórbaenen luieren intrest kon- nen opbrengen, vereysehende reden en debillykheyd dat er eene regtstreéksche spoórbaen aen andere dan de alsnu begunstigde gemeentens, de voordeden van eenen yzeren weg verschalfe, de reyzigers van Brussel op Gend eenen omweg van 20 kil. vermyde en een derde van den kost van overvoer doe spaeren. Dus heeft Mechelen zich geenzins hierover te beklaegen. Maer langs waer moet deézen yzeren weg dóórtrek ken Twee ingenieurs hebben hiervan twee onderschey- dene ontwerpen gemaekt, Mvnheer Desart. opper-ingë- nieur der bruggen en wegen van den sfaet en Mr Dela- Veleye borgerlyken ingenieur der stad Dendermonde. Den eersten wilt zynen weg geleydeu, langs Laeken, Jette, Grooten-Beygaerd, Bodeghem, Ternath en Den derleeuw naer Aelst, en van hier langs Lede en Chers- camp tot Schellebelle om aldaer den bestaenden yzeren weg van den staet, 2,550 meters van de statie van Wette- ren, te vervoegen. Deéze leyding (de komst van Brus sel rekenende) laet Assche (volgens de grondteekening van gemelden heer Desart) 4,TOO meters op de regte hand, en het, dorp Lede 1000, meters op de linke hand, van de baen afgelegen. Den heer Delaveleye, brengt zyne baen langs Laeken, lette, Beleghem, Cobbeghem, Assche, Maxenzeel en Lebbeke, om alzoo de statie van den yzeren weg te Den dermonde te ontmoeten. Volgens de grondteekening van deézen ingenieur en het vertrek van Brussel schat tende, zou deéze lyn Assche 1,500 meters en Maxenzeel 1,200 op de linker hand laeten, Merchtem 2,800 meters op de regie hand blyvende.Volgens deés ontwerp zou de stad Aelst, die, by het dobbel der bevolking van Dendermonde bevat, tot deézes begunstiging, van alle voordeden van den yzeren weg beroofd blyven. Om deéze rigting te staeven, brengt onder andere M. Delaveleye (42-43) den bloey van Dendermonde by; de fabrieken van zyn disfrikt, zyne zeehaven, zynen han del etc..etc. Hier zouden wy konnenzeggen dat"de werk- zaemheyd in het distrikt van Aelst niet min merkweêr- dig is, en dat de stad op haer eygen ingezien meer ny- verheyd bevat dan die van Dendermonde. Doch wat er byzonderlyk is op te merken, is dat de regtstreéksche spoórbaen van Brussel op Gend voórnaemelyk aen de reyzigers is toegeschikt, en dat het vervoer'van koop- waereu maer byvalligzyn zal; zoo dat Dendermonde zyne koopwaeren als vóór deézen zal blyven verzenden en aldus geene hoegenaemde stremming in zyne nyverhevd, waer op het zoo roemt, ondergaen zal". De aenspraek van Dendermonde, uyt den hoofde van zynen handel en bloey, kan dus op geener wyze worden in aendagt ge nomen. Wy willen hier de geklelyke voórdeelen die den heer Desart met duyzende cyffers wilt bewyzen dat zyne ont- worpene spoórbaen moet te wege brengennoch de aenmerkingen van den heer Delaveleye daer tegen inge- bragt, onderzoeken, het ware de schikkingen van een nieuwsblad overtrelfen. Dat men aen de reyzigers van Brussel op Gend en cice-versa den omweg langs Mechelen wilt vermyden, is vastgesteld, dus is er eene regtstreéksche spoórbaen tus schen die twee steden besloeten, er is daerby als grond stelling aengenumen dat men in het rigten van deéze de voórnaemste plaetselykheden, zoo dóór haere bevolking als dóór haere nyverheyd, zoo véél mogelyk met dezelve zal begunstigen, al mogte men daer toe eencn omweg van eenige meters benoodigen. Eenen omweg zoeken om deéze plaetselykheden te vermyden, ware dus tegen de aeugenomene en ook alle redelyke grondstellingen te werk gaên. M. pelaveley beweert in zyne memorie bi. 41, dat zyne ontworpene lyn langs Dendermonde 1000 meters korter is dan deéze van den heer Desart. Maer dit is reeds onnauwkeurig. Ingevolge de grondteekening van M. Delaveleye zelf, is zyn ontwerp langs Dendermonde 1200 meters langer dan dit van M. Desart langs Aelst, in weerwil dat de rigting dóór Ternath van de regte lyn merkelyk afwykt. Volgens de landkaert aen het ontwerp van M. Delaveleye gevoegd welke ook de rigting van den voórgestelden yzeren weg van M. Desart bevat, den af stand gerekend van het punt alwaer deézen den bestaen den yzeren weg van den staet ontmoet, 2,350 meters ten westen der statie van Wetteren, is den voórgestelden yzeren weg van M. Desart, volgens de grondteekening van den heer Delaveleye, 57,000 meters van de noorder spoórbaen te Brussel afgelegen, en van het zelve punt langs Dendermonde is den afstand 38,300 tot op het zelve punt te Brussel, en aldus kan den voorstel van Dendermonde op geener wyze worden ingewilligd. Op de regtst-mogelyke lyn van Brussel naer Gend, die schynt te zyn van Brussel naer Wetteren 2,350 op deézen kant der statie, ontmoet men Assche, Aelst en Lede. De dry voórnaemste plaetselykheden die er op geheel den afstand te vinden zyn. Den heer Desart zegt in zyne memorie bl. 72 Tus- schcn Brussel en Aelst ontmoet men maer eene plaets van eenig belang, deéze van Assche die 5000 zielen bc- vatmaer dc hoogte der vlakte waer op zy zich bevind, haer teenemael ontoeganglyk maekende vóór eenen yzeren weg hebben wy moeten afzien aen dit dorp te genaeken, hoe wensehelyk het zou hebben konnen zyn, het zelve aen de ontworpene spoórbaen te hegten. Deéze volkomene onmogelykheyd van tot Assche te naederen, in het ontwerp van Desart zoostelliglyk uytge- drukt ziende, hééft het gemeente bestier van Aelst met zyne voórnaeme fabrikanten het zelve ieverig dóór smeek schriften doen ondersteunen, noglans, vóór wat ons, nicuws-blad schryvers, aengaet zouden wy over deéze onmogelykheyd eene omstandigere uytlegging gewenscht hebben en eenen regten weg van Aelst, dóór Assche, op Brussel, verkiezende, zouden wy van den eersten af deéze rigting eene volkomene studie hebben willen doen ondergaen. Ons bestier het anders beslist hebbende, heelt liet bestier van Assche ook tegen het ontwerp van M. Desart geprotesteerd en zich met Dendermonde ver voegende het ontwerp van M. Delaveleye aengenomen en dóór smeekschriften ondersteund. Doch wat er van zy, M. Delaveleye hééft die gewaende onmogelykheyd doen verdwenen; met eene helling van 5 millimeters den nieter, kan liv van Brussel en ook van Dendermonde de hoogste vlakte van Assche bereyken.— Dit zoo zynde is het vóór Aelstallergemakkelykst Assche te naederen mits het leegste van zynen grond toch omtrent de 10 meters hooger ligt als het hoogste van den grond te Dendermonde. Indien wy in deéze omstandigheden slegts het egoïs- mus zoo als Dendermonde, raadpleegden, en onze Den- derbueren van Ninove en Geeraerdsbérgcn van de voór deelen desyzeren wegs wilden verwyderen, zouden wy den ken niet te moeten haëperen eenen regtstreékschen yzeren weg van Aelst tot Assche voórtestellen, en verders van Assche tot Brussel, alwaer men in de rigting van M. Delaveye vallen zou.—Met eene regte lyn van Aelst tot Assche, laet men den Boukhout-berg op de regte hand liggen, en men geraekt mits eene hellende klimming tot op Assche terheyden zonder eenige rivier of waterloop Ie moeten overtrekken, vervolgens ook zonder eenige kunstwerken te moeten verrigten, en men komt waer men w ill aen of in het dorp Assche, dat volgens het ont werp van Desart 4400 meters, en volgens het géén van Delaveleye '1500 meters van den yzeren weg at'rele,reii blyft; deés voorstel zou daer by den koristen afstand van Brussel tot Aelst of tot. Wetteren met 5000 meters ver minderen. Voorleden zondag hebben wy den Demerbodc, week blad dat te Diest gedrukt word, ontvangen. Onzen geag- ten confrater zegt, dat. hy met spvt in ons vvfde num mer eene uytdaëging aentreft tot. liet herbeginnen van den spellingsoorlog die, volgens hem, slegts dóór den tyd alleen kan eyndigen en toch de vlaemsche letterkunde niet bevorderen kan. Met nog meer hertzeer zien wy dat een zoo wel beredeneérd 'blad, dit. mael nevens de schvf geschoóten hebbe; wy oórdeelen dat zulk misdagt slegts by onoplettendheyd aen den Demerbode zal ont- glibberd zyn Desniettemin gelooven wy hem eenige wóórden ter overweéging en herinnering te moeten toe stieren, verzekerd dat zyn alom gekend gezond óórdeel en reglzinnigheyd er voordeel zal weéten en willen uvt- trekken. J Vooreerst den Demerbode die, behoudens de klank- teekens en enkele vocaelspelling, onze spelling volgt, herinnert zich niet dat den minister van justicie de wet ten in het staetsblad hoofdiglyk in 't hollandsch doet overzetten; dat de provinciaele en kantonnaele school opzieners overal hunne onderhoorige praemen hollandsch in plaets van vlaemsch te loeren, in der voegen dat dooi den tyd de vlaemsche jeugd verhollandscht wordende, zal eyndigen met luiere moedertaal volstrekt niet meer te kennen. Zou de stilzwvgendhevd der opregt vlaemsche Belgen dan niet eerder aen de vlaemsche letterkunde naedeelig en aen de hollandsche voórdeelig zynDen Demerbode bekent werkelyk dóór zyne uytdrukkingen en bovendien dpór de spelling die liy zelf volgt, daïïiy het commissie-stelsel niet goedkeurt; 'waerom dan, in die innige overtuvging, zyn vlaemsch caracter niet rondbor stig uytgedrukt hy hoeft immers niet te vreezen dat de taelhervormers zyn gezegde met grond zullen tegenspreé- ken of wederleggen hier tegen zouden wy ons laeten vinden en doen zien dut, alhoewel M. Bormans ons en al onze naevolgers als botmuylen uvtscheld en ons den mond zal stoppen; hy hier'toe volstrekt magteloos is. Ten anderen is het van een redekundig spellingstelsel dat werkelvk den grond en de bevoordering der vlaem sche letterkunde afhangen wel is waer dat den schryf- stiel van de spelling niet teenemael afhangt, maer evén wel, als men redekundig bewyzen kan dat welkdaenig den schryfstiel ook zy, deézen op vaste gronden moet rusten, wie zou regtzinniglyk en redelyker wyze den voor keur op eenen anderen die deéze hoedaenigheyd niet bezit, konnen geéven En inderdaed, welke zyn de gron den waerop de commissie-spelling rust? nietige gronden die de Belgen eerlang zullen beschaemen indien zy bv voortduering hunne nationaele moedertael laeten onder drukken. Wy eyndigen met aen den agtensweêrden JJe- rnerbode te zeggen dat wy, verre van de minste misgreép te erkennen, by onze gezegdens blyven, en hem als wae- ren vaderlander en toegenegen confrater aenporrén onze gevoelens te overwcégen, en, kan hy dezelve wederleggen zulks te doen, zoo niet in deéze te deelen. lly zal er niet by verliezen, integendeel, hy zal hierdoor tooncu dat hy, slegts de nationaliteyt en "du opregt vlaemsche zeden voórstaende, aller agting en toegenegenheyd weèrdig is. - In alle steden des ryks zyn er merkt-ueren bepaeld vóór de welke niemand koopen noch verkoopen mag in onze stad hebben wy ook dat gebruyk vóór alle merkten ter uytzondering der groenselmerkt. Nu, geheel de wéék maer voórnaemelyk des zaterdags, is al wat goed of schoon is vóór het aenbreéken van den dag dóór de voór- koopt-rs opgekogt, en toen de borgers ter merkt komen, vnJen zy slegts den overschot. Al het beste groensel word naer Brussel en andere sleden gevoerd, en vóór onze stad, 't is als of zy maer op den overschot leéven moest, blyft 't géén de voórkoopers aen de Brusselaers niet zouden durven aenbieden. Wy zouden dus wenschen dat onzen regcéringsraed eene uer bepaelde vóór de welke geenen opkooper liet minste koopen mag, en dat die uer zoodaenig g eregeld wierde dat zy dóór iederen borger kan waergenomen worden. Want waerom moeten eenige opkoopers zich ten nadeele van al de borgers onzer stad konnen vetten Waerom moeten de vremde- lingen den voorkeur op de borgers hebben Wy verhoó- pen dat onze billyke reklamen zullen aenhoord worden en dat ons bestier behoorlyke maetregels zal weéten te ileénien om dit. misbruyk te "verhinderen. Andere klagten zyn ons wegens de botermerkt gedaén, en wy verhaesten ons eenen oproep tot de politie te doen. Eenige vremde, voor- of opkoopers zyn schaemteloos genoeg om de boter die onze reedzaeme borgers bezig zyn te bedingen of te proeven meerniaels onder derzel- ver oogen toe te slaen of verkogt te vcrklaeren, en over- trcéden aldus niet alleen de tugt. der merkt, maer trap pelen straffeloos de rechten der borgers met de voeten. Dergclyken akt van onbeschofte moedwilligheyd had voórleeden zaterdag plaets Eene jouffrouw zich aen eenen boterldont bevindende, was bezig met proeven en vroeg den prys; maer op dien zelfden «ogenblik nadert eenen opkooper, hy steekt zyne boor in den klont en zegt tot den verkooperuwe boter is. verkogt. De vreédzaemc borgersvrouw had wel te zeggen; de»kerel had de boter en daer meé was 'tal. Maer, zal men vrae- gen, waer was de politie De antwoórdis zeer eenvoudig; zy was aldaer niet. te vinden. Wy konnen veronderstellen dat de politie toch overal ter zeiver tyd niet zyn kan, maer wy zouden begeêren dat zy, nu verwittigd zynde, eene oog in 't.zyl zou houden, en diergelyke opkoopers, in geval zulks nog gebeurt, als overtreéders der merkt- reglementen te straffen. Op de vraeg die men sointyds doet of er in deéze stad goede politie gehouden word, antwoorden de bewooners der Pontstraet openlyk NEEN. Als men hun vraegt welke reden zv by te brengen hebben tot het staeven van dien rondborstigen NEEN, zeggen zy dat er van t\'d tot tyd in 't midden van den nagt eene komedie die aen nagtspookery gelykt, plaets hééft. Men ziet in hnnne straet zeggen zv, met lanteêrnen héén en wéér zweeven, men hoort snateren, lachen, en van tyd tot tyd eene hou ten bol op den grond rollen, en dan eensklaps een geloop als of men eene stad ging bestormen. Eerst wist men niet waeraen die vremde beweégingen toeschryven, men geloofde dat de tooverheksen den Onkerzeél-bosch ver iaeten hadden en de Pontstraet onzer stad tot plaets van luiere zonderlinge vertooningen gekoózen hadden. By naeder onderzoek is dan geblcéken dat eenige liefheb bers van 't bolspel des nagts weddingen aengaen, 't zv vóór saucissen, karbonnaden, bier etc. van op bepaelde keeren zekeren afstand met de bol te bereyken. Dat zy zulks doen, kan niemand tegenspreéken, maer dat zulks by nagte gebeure, toen de borgers in rust zyn, kan nie mand goedkeuren. Dus berigt aen de politie. Als iets zonderling hebben wy in 't begin deézer weék de tweede rype frainboozen in onzen hof bemerkt. Al de takken dier planten zyn gelaedenmet tweede vrug- ten, en, konnen wy nog een tiental dagen eene zoo zagte temperatuer behouden, wy zullen eene gelieele telloor van die vrugt konnen plukken. In verschevdeue winkels deézer stad worden er kleyne dieften, als van gewigten, winkelgerief, etc. ge pleegd; in een huys waer men melk verkogt, hééft men de kan met melk van den toog gestoólen. Berigt aen een ieder.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2