ENGELAND. VRANKRYK. Deéze wéék is den genaeraden J. B. Boone, ver- dagt van stokvisch-diefte, ten nadeele van D.Deschryver, alhier, by de kraeg gevat en ter beschikking van den heer procureur des konings gesteld. Heden is onze botermerkt bnytengevvoon wel vóór zien geweest; de viggenmerkt was ook tanielyk voorzien; van 1 6 tot 50 franken het koppel, waren de minste en hoogste pryzen. I)e andere merkten hebben in't alge meen wel bevoórraed geweest. De Independence en den Observateur berigten dat de afgeveêrdigde van Brussel en MM. Rogier en Devaux, Inin ontslag als leden van de Alliance zoo even gezonden hebben. De instelling des feel'tdags van Alderhe.yligen dag- teekent van 't jaer 607. Op dit tvdstip, regeéring vanden paus Bonifacius IV, verkreeg deézen cenen ouden tempel (den Pantheon) van den keyzer Phocus, waerin al de af goden te gelyk geëerd wiërdenBonifacius veranderde dien in eene kerk, wydde ze aen Maria enaen al de inar- telaeren toe. Vandaer de feest van alle heyligen die op I november gevierd worden eertyds vastendag was.Zom- mige geloofw êerdige schryvers verzekeren dat slegts omtrent het jaer 857, ter gelegenheyd der reys van Gre- gorius IV in Vrankryk, Alderheyligen aldaer en in Duyt- schland, dóór bevel van Ludovieus den Zaglmoedigen, j gevierd wierd. Den gemiddelden prys der graenen op de regelen- 1 de merkten van Belgiën vertoont eene nieuwe verhooging, te weéten van 61 centimen per hectoliter tarwe, en van 11 centimen per hectoliter rogge. Van zvnen kant be- statigt den Nouvelliste des Flandres de vólgende meer dan zonderlinge daedzaek, dat te Yperen den kilogram brood 25 centimen kost, en te Brugge 53 De stedelyke overhevd van Brussel heeft de ge maskerde ballen verboódën, die men daer in twee dans- jzaelen was beginnen te geéven. Die ballen zullen maer •gcoórlofd zyn omtrent Vasten-Avond Het hof van cassatie heeft de voorziening verwor pen van Louis Remory, tot de straf der vadermoorders veroordeeld, als overtuygd van zvne wettelyke moeder vermoord te hebben. Uyt Ninove meld men dat er in de kerk van die stad, en in de kerken van Lombeeck en Meerbeeck ge- slnólen is. Eenen persoon, Willem Claes genaemd, is dóór de gendarmerie van Ninove aengehouden terwyl hy •de gestoólene voorwerpen op zich droeg. Een kalf is deézer dagen, te Mariakerke, ten na- dcele van den landbouwer Clairman, gestoólen. Den klief wierd onder den weg dóór eenige persoonen aenge- sproóken, en meynende verklikt te zyn, is stillekens, zonder gezien te zyn, op den cour van "den Appel, buy- ten de Brugschepoort, gedrongen, en heeft het kalf in penen stal geplaetst. Men kan gemakkelyk begrypen hoe verbaesd de menschen van den huyze waren, toen zy dien migteren 's joos hoorden bleten. Zoohaest den ey- jgenaer van het kalf gevvaer was geworden dat zyn diertje gestoólen was, hééft hv er kennis van gegeévèn aen de policie, en men hééft spoedig het gestoólen dier ontdekt en aen den boer terug gegeéven. - Volgens een dagblad van Brugge gaet er aen de kamers een ontwerp van wet worden voorgesteld om vorseheydene heyden dier provincie by gedwongene regts- magt te onteygenen, en in bouwlanden te herscheppen. De I ribune de Liége zegt van goeder hand te weé ten dat in hunne laetste vergaedering, de bisschoppen van Belgiën wederom gehandeld hebben over het vraeg- st.uk van toelaeting van des zaterdags vleesck te eéten. Het ineestendeel der prelaeten scheen genegen om deéze toelaeting te verleunen, ingezien de moeyelyke omstan digheden waerin het land zich ten gevolge der duerte fan de leévensmiddelen bevind. Men sehryft uyt Brussel 29 October Sedert lang lad men hier van geene nagtelyke aénrandingen op de itraet meer gehoord, toen gisteren eenen persoon in de icrinanentie is komen klaegen dat hy, om een uere de Izerstraet dóórtrekkende, eerst dóór eenen kerel wierd k'gen gehouden, en dan dóór eenen tweeden vastgegreé- Sen. Deézen na hem zyn geld gevraegd te hebben, wierp len borger op den grond en ontnam hem twee goude ■pelden met brillanten omzet. 'Sanderendags 's morgens, ;yn de politieagenten van al de wyken verzameld, ten nireele van den lieer Vaubersel, kommissaris. De nauw- ;eurigste opspoóringen hebben eenen zeer goeden uvt- lag Opgeleverd. Niet alleen heeft men de gestoólene 'omwerpen aen den dag gebragt, maer de daeders van lit schelmstuk met derzelver medepligtige, zyn ten ge- alle. van acht, aen het geregt overgeleverd. Wy konnen en iever en nauwkourigheyd die de politie ter deézer jelegenheyd hééft getoond, niet genoeg pryzen. Onder de voorwerpen die in menigte wekelvks feer Engeland gezonden worden, moet men ook de kui eren rekenen. Een dagblad van Antwerpen vraegt dat tot gouvernement den uytvoer der kalveren zou ver leden. Het hof van beroep van Brussel hééft over eenige agen, in het stuk van authentieke of wettelyke testa menten, een gewigtig vonnis geveld. Het hééft naemelyk beslist, dat het authentiek testament, waerin niet ver meld word, dat het dóór eenen notaris is geschreéven geweest, nietig is; dat den notaris, die verzuymt te ver melden, dat het by hem ontvangen testament dóór hem is geschreéven, gelyk hetzelve isopgegeéven of gedieteérd, eenen groven misslag begaet, vóór welken hy moet ver antwoorden dat hy eyndëlyk, om zyne verantwoórdelyk- heyd te dekken, te vergeéfs zou voorwenden de ontstel tenis by hem dóór het gedruysch en geschreeuw des testateurs verwekt, dewyl de pligt hem alsdan beveélt zyne werkzaemheden onmiddelyk op te schorten. In een weekblad van Tongeren leézen wy den vol genden zonderlingen voorval: Den pastor vanhad eenen aeppresent gekreégen, die zich zoo zeer aen zvnen meester verkleéfde, dat hy hem nimmer verliet, en'dat men hem zorgvuldig moest opsluyten, als den pastor naer de kerk ging. Evenwel gebeurde het over eenige dagen dat den aep uytkwam, en zich boven den preekstoel ging verbergen, terwyl zvnen meester begon te preéken. Toen kwam hy vóór den berde, dat elk hem kon zien, en de gesties van den pastor naaepende, op de koddigste wyze en met duyzen- derley moelekes te trekken, moest allen man lachen... Den pastor begon zachtjes over dat schandael te takken; maer ziende dat het gejoegchel nog toenam zette hy zich in heylige gramschap. Daermeé begon hy wat leider met handen en hoofd te werken, en den aep deed het hem ook folder met poolen en kop na, zoo dat de aenhoorders nog folder moesten lachen. Ten langen laetsten, zey er eenen uyt den hoop M. den Pastor kyk eens omhoog en zoo zag hy den aep boven zyn hoofd bommelen, en zette zich zelf luyd te lachen met de geheele vergadering. Dan wilde den pastor hem met den poot vatten, maer deézen was verdweénen, vóór dat des pastors hand er aen was, zoo dat het sermoen moest opgeschorst worden. Te Geeraerdsbergen hoéft men dit jaer op eenen en den zeiven wyrigaerd, tweemael rvpe druyven geplukt. M. den doetorde Cock, te Geeraerdsbergen, hééft roepen en bitteraven-monsters opgedaen. Eene bitterave weegt tien kilogr. zwaer. Eenen bewooner der stad Thielt hééft op zvnen bulletyn van recensement, in de kolonne van aenmerkin- gen, het volgende geschreéven Ik verklaere dat het my onmogelyk is, by voorddue- ring, te blyven betaelen de liooge' belastingen die my opgeleyd zyn Eenen treffelyken werkman eener andere stad hééft hetvolgende in ae kolonne van aenmerkingen geschreéven: Ik heb altyd met. werken den kost en het onderhoud vóór my en vóór myn huyshouden konnen winnen; maer heden is my dit onmogelyk. Ik heb een deel myner kleederen in den Berg moeten draegen, en dagelyks moet ik schulden maeken om te konnen loeven. "De ministers die zeggen dat den voorspoed van Belgiën aengroeyt, hebben schandelyk geloógeu. Eene vereeniging van veertig apothekers uyt de hoofdstad en uyt de voórgeborgten, is te Brussel gehou den. Deéze apothekers hebben zich in maetsehappy ge vormd, en gaen poogen de kwakzalven' uyt te roeyën. Volgens een schrvven van kapiteyn Robertson, is het schijf St.-Christojfel, onlangs van Antwerpen naer Trieste vertrokken, met eene landing diversche goede ren, in volle zee opgebrand. Dit onheyl is den 14 deézer gebeurd, twintig mylen van Girgenfi, op de kust van Siciliën. liet volk heeft zich in de sloep konnen redden en is te Palermo aengekomen. De fransche maetsehappy die den yzeren weg van Belgiën naerParvs exploiteert, hééft doen "afkondigen dat het niet meer mogelyk is de koopwaeren aen de bel- gische douanen te verifiëéren, terwyl de konvoys in de statiën stil blyven. Het zyn de bagagiën der reyzigers alleen die op de grenzen zullen geverifieerd worden. De koopwaeren zullen in de statiën moeten gebieden worden, en deéze zal men nadien ter haerer bestemming zenden. Een dagblad van Verviers maekt bekend dat er in die stad preuven zyn gebakken met het gemaelen graen van den laetsten oogst. Uyt die preuven, zegt het blad, is gebleéken, dat eenen kilogr. gebuydeld brood kost 29 1/3 centimen, en het ongebuydeld 26 1/3 den kilogr. Men sehryft uyt Munchen 20 October Terwyl wy hier sedert eenige dagen drukkend weder hebben, zoo hééft in de bergstreéken een vreeselyk orkaen gewoed, waerdoórhet dorp Schlcdorfgeheel is verwoest geworden. Den thermometer nam aldaer plotseling zynen stand op 24 graeden Reaumur. De daken wierden van de huvzen geslingerd, de huyzen omgeworpen zelfs den kerktoren weerstond de woede van het orkaen nietschrik en ont zetting bemagtigden zich van de inwooners, die in de kel ders eene sclmylplaetszogten. Weldra sloegendevlammen uyt aen onderscheydene kanten des dorps. Aen blusschen was by de algemecne verwarring niet te denkenAl de huyzen zyn den roof der vlammen geworden. Het geheel dorp is verdweénen. Het bankiershuvs Jeremiah Harman en Komp. te Londen, is bankroet. Het te kort word op 500,000 pond. sterl. (12,500,000 fr.) begroot. Zoo liet schynt, zal de Russische regeéring daer by het meeste inbrokken. Londen, 26 Oct.Het gerugt van de vergadering des Parlements in den loop der aenstaende maend, begint te Londen véél geloof te verwerven. Den Standard zegt, dat lord John Russell en den lord kanselier vast besloóten hebben hun ontslag t,e geéven, indien deéze byeenroe- ping, welke hunnen uytdrukkelyken wil is, niet de toe stemming hunner ambtgenoóten bekomt. Hen Standard zegt van goederhand te weéten, dat Daniël O'Connell besloóten heeft de woeling ter verbreé- king der vereeniging van Engeland met Ierland vóór zes maenden op te schorten. Wy hadden dit vóórzien, voegt het toryblad daer by, zoodra de rente ten behoeve des woelmans tot 47 pond. sterl. per week afdaelde. Over eenigen tyd bad men by het lossen van het schip Portia in de haven van Norfolk, het ongeluk dat een pak mes 2160 oneen goud in zee viel. Met behulp van de duykersklok slaegde men er egter in, deéze schatten op eene diepte van 5 vadem weder boven te krygen. Aen den voórtreifelyken duyker, die zich met dit waegstuk belast had, wierden 500 oneen aengeboóden. Verscheydene groote grondbezitters in Ierland heb- bon aen hunne pagters een kwartael of een half jaer huer geschonken, uyt aenmerking van de groote ellende, wel ke in Ierland heerscht. Den bekenden geldman Ouvrard, eenen der ver- maerdheden uyt de groote Fransche omwenteling ge- sproóten, is te Londen in den ouderdom van 80 jaeren overleéden. Ouvrard was by den aenvang zyner financiöéle loopbaenkruydeniersklerken zynewindzugt lag van jongs af aen op zyn gelaet te leézen. Hy wierd eerst kleynen leverancier en vervolgens zaekhandelaer, wisselaer, ban kier en grooten leverancier der Fransche legers; IIv kon over millioenen beschikken, bezat landgoederen, paley- zen, equipagiën, knegten, klerken, vleyers en een hof, dat aen lietgeéne van eenen vorst kon vergeleéken wor- den. Hy putte in zyne geldkisten 0111 wonderen te verrig- ten, hy leende fondsen aen vremde mogendheden, hy onderhandelde met de gekroonde hoofden, alsof zy zyns gelyken waren geweest, en Napoleon trok wissels ophem van millioenen. Zyne hebzugt bekladde laeter zyne eer, en ten gevolge van bet bedrog, dat hy als algemeenen munitionnaris van het Fransch leger in Spaniën, in 1825 en 1824 begaen heeft, wierd hy tot een jaer gevang ver- vveézen, dat hy in de Conciergerie te Parys ondergaen hééft. Deézer dagen is eenen fezant, die op de draegen steunde van den electrisehen telegraef langs den Lincoln en Nottingham spoorweg, dóór de electriciteyt gedood geworden. Waerschynlyk bragt men in dien oogenblik eene tyding langs deéze' lyn over, waerdoór dit ongeval wierd veroorzaekt. Aengaende het nut der electrische lelegraefen kan men nog het volgende mededeelenVóór een paer dagen ontvlugtten eenen lieer en eene dame langs den Nottinghammer spoorweg, om zich te Lincoln in den echt te begeéven maer eene uer nadat het ver liefde paer was vertrokken, bemerkte de moeder de af- wezigheyd haerer dogter, en vernam dat zv met haeren vryër naer Lincoln was ontvlugt. Den telegraef wierd daedelyk in werking gebragt, en toen den heer en de dame te Lincoln uyt het rvtuygstaptcn, wagtte hen eenen policie-dienaer af, die ze beyde in den terugkeerenden treyn plaetsteen naer de moeder terugzond. Parts, 27 Oct.—Gisteren en eergisteren heeft den raed der ministers te Saint-Cloud, onder voorzitting des Ko nings, vergaderingen gehouden, ten eynde te beraemen over de maetregels om de ongelukkige slagtolfers van den watersnood die verscheydene departementen op de vrees- selykste wyze gesteysterd hééft, ter hulp te komen. He den verkondigt den Messager des Chambres vyfkoninglyke ordonanciën af, waerby een kreniet van 3,400,"000 frs. word geopend, om inde dringende behoeften der bevolkingen, armbestueren en liefdaedige gestigten der overstroomde departementen te vóórzien, alsmede om de beschadigde en vernielde bruggen en straetwegen spoedigteherstelien. Naer men aenkondigtzal het ministerie overmor gen o]i eenen nieuwen voet worden heriiigerigt.Den heer Guizot zou president worden, met een jaerwedde van 120,000 franks. Eenen omzendbrief van het bureel van weldaedig- heyd brengt op 116,000 het getal der arme aen wélke, geduerende den winter, te Parvs werk moet worden verschaft. De koninglyke bibliotheek van Parvs komt al de handschriften en papieren aen te koopen, welke onlangs zyn nagelacten dóór sir Hudson Lowe, den Engelschen cipier, die Napoleon te S. Helena zoo vreedelyk martelde. Te Louviers is eene jonge vrouw en haer kind, be nevens twee jonge juffers, dóór het eéten van kampernoe- liën, vergiftigd geworden: alle zyn aen de gevolgen bezweéken. Op maendag avond is de Spaensche oorlogsbrik Chevrette, tegen de Fransche korvet la Prévoyante geloo- pen, endaedelykgezonken. Vier mannen van het scheeps volk, die in de yzers zaten, zyn daerby omgekomen.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3