ENGELAND. VRANKRYK. Ie uytvoering van hun wetsontwerp hebben toegebragt, ,-crregtveérdigen. Maer den den Dender-bode van Zondag 11. hééft op de klaerste wyzc aen al de opwerpingen die men zou kon non doen geantwoord, indcrvoege dat zynen artikel over ile spoórlyn zou dienen te vergenoegen oin voórtacn alle tegenstreéving te doen ophouden. Inderdaed, de verge- Ivking tussehen de twee ontworpene lynen zou nimmer regtmaetiglyk konnen blyven bestaen. Om er ons van te overtuygen, herneémen wy de kwestie Zou de lyn van M. Delavcleye korter zyn dan die langs weekblad verschynen. Het zal, zoo men ons verzekert, liberael zyn in den volsten zin van het wóórd.Dit blad zal onder den litel van Verbond van Aelst verschynen. Het is den 9 deézer dat de nieuwe liberaele asso ciatie, van welke M. Verhaeghen provisoiren voorzitter is, haere eerste vergaedering zal houden. De verblyfplaets van M. den notaris Turck, is van Viane naer Geeraerdsberge verplaetst, en dit by koning- lyk besluyt van den 24 October laetst. liet schynt zegt een gendsch blad dat de reputatie van het mekaniekgaren op de vlaemsche merkten nog abtdy van Groeninghe toe, en het is op die plaets dat tiet oud klooster staet aengeteekend. Spvtig is het dat men niet verder gedolven hebbe men zou waersehynelyk nog merkweêrdige ontdekkingen gcdaen hebben. Een waelsch dagblad schandvlekt het gedrag van eenen vroedmeester uyt de omstreéken van Gharlerov. Deézen vroedmeester is aen eene dame den voorstel kó men doen haer vóór 3 Ir. by te staen en te verzorgen. Den voorstel is aengenomen en ten uytvoer gebragt. Men ziet het, alles gaet om zeep, en geen wonder dus dat dit gedrag dóór de dagbladeren, en vooral dóór de vroed- vlae- king Bgts eten eeld ■kas ten, zoo laet or- by z<'- Aelst Zou zy min kostelyk zyn Dryft 'Dendermonde meer koophandel, bevat zy meer nyverneyd, meer bevol- "d king dan Aelst Zou zyne spoórlyn meer bevolkte, ry- kere streéken doórloopen Het tegenovergestelde van dit alles is klaerlyk beweézen. e- f° Met mindere kosten kan den yzeren weg van Aelst b' Assche bereyken op den zelfden afstand dan dien van Dendermonde. Van Assche naer Brussel, belet er niets de zeilde rigting te volgen. Dat men deéze waerheyd wille betwisten, is onbegrypelyk. Men werpc slegts de aiogen op de landkaert, en dat men zich het stelsel her- rinnere dat eene regie lyn altyd korter is dan eene kromme. 2° van Aelst naer Assche is het om zoo te zeggen elfen grond zonder rivieren of waterloopen te moeten over trekken, dus ook zonder konstwerken te moeten maeken. Den grond van Aelst 10 meters hooger liggende dan dien van Dendermonde, zon de klimminggevolgelyk zagterzyn. 3" Geheel de wereld weet dat onder betrek van nyver- lieyd koophandel of bevolking Dendermonde beneden Aelst staet en dit zoo klaer als liet verschil van 2 tot 4. 4" Eyndelyk wie zal ons konnen eene lyn in geheel Belgiën bybrengen die op den zelfden afstand eene meer dere bevolking doorloopt dan deéze langs Aelst, buyten dat zy merkelyk de bevolkingen van Géeraerdsbcrgen, .Ninove, Zottegem etc. nader by het middenpunt der yzere wegen brengt. Wat men ook doen moge, alle betwisting moet op eene diër vier vroegen nvtloopen die wy hier opslossen. Wy ■evndigen dan met Ie wenschen dat den minister de waarheden die wy hier voorbrengen rypelyk overweége, want geheel het bestaen der meestbevolkte en welligt de ongelukkigste streek van Belgiën er van afhangt. In ons acnstaende nummer zullen wy op deéze stof terug keeren. Den genaemden Martinus Bal, van Aelst, Floren tine Bruwie van Denderhautem en Fr. Yandenabeele van Nieuwerkerken, zyn alhier dóór de politie aengehouden, en ter beschikking van den procureur deskonings te Den dermonde gezonden, den 1" alsbetigt van bloemkool- diefte en de twee laetste vóór bedelary. Men schrvft uyt NieuwerkerkenOver eenige dagen kwamen t wee'boeren ten huyze van den heer Koe- land, veearts in deéze gemeente; terwyl den eenen ge- duerig de zuster van M. Roeland amuzeêrde, ging den anderen in den stal, nam er zyn peêrd dat er sedert dry a vier maenden ter geneézing bezorgd wierd, en vertrok, doch zonder betaelen. Den veearts hééft daedelyk het gerecht van deéze aftroggelary kennis gegeéven. In den nagt van o4 deézer is er te Aspelaer, in een huys brand ontstaen, doch daedelyk gebluscht. Den bewooner Gosseye op eene enkele aènklagt van eenen zyncr vyanden, is als brandstigter aengehouden. Eenen jongen is langs eene keldervenster van onder de brand- puynen geraekt. Voorleden nagt is te S'.-Liev.-Essche eene dry woonst afgebrand, doch, was tégen brandgevaerverzekerd. Men spréékt aldaer met véél vermoedens van dien brand. De vier dieven die over een tiental dagen te Ninove gepoogd hadden te steélen, waren tot Baerdeghem ge- vlagt zonder te konnen agterhaeld wordenvan daer egt er zyn zy gedwongen geweest eenen hunner met eene kar naer den yzeren weg te voeren; dermaete was hy ge kwetst dóór den nagtwaeker, dat hy op den yzeren weg goduerig in bezwyming vallende tengevolge zyner wonde, te Mechelen in liet hospitacl is moeten verblyven. De andere dry hebben verder het haezenpad gekoózen. Den Vaderlander van gisteren meld liet. volgende Te Aelst gaet er, deézer dagen, een vierde vlaemsch niet zeer goed is gevestigd, want de lynwaeden met dit slach van garen geweéven, worden niet ligt gekogt, en de boeren vinden niet spoediger te verrigten dan aen den kooper te zeggen, dat zy geen mekaniek-garen verweé- ven hebben. Bekyk maer, zeggen de boeren, er is geen mekaniek in. Voórleéden vrydag wilde eenen braeven weëver ook dit deuntje herhaelen, en, daer hy het wóórd mekaniek niet wel onthouden had, zeyde hy tot eenen koopman Bezie maer,Mynheer, er is geen komiek in.» Men kan gemakkelyk begrypen dat al de omstaenders in eenen luydruchtigcn lach uytborsten. liet bestuer der borgerlyke godshuyzen te Brussel hééft preuven van brood doen bakken van zuyvere goede tarwe die op de merkt was gekogt. Er is gebleéken, dat het brood van eenen kilogr. 25 centimen min kost dan den prysaen welken het by de bakkers der hoofdstad ver- kogt word.Het kan waer zyn, maer is mocyelyk om te gelooven. In het slagthuys te Brussel zyn tydens de verloopene maend October geslagt: 280 ossen, 77 stieren, 907 koey- ën, 973 kalveren, 2010 schaepen, 12 lammeren, en 294 verkens. Ten gevolge van de gunstige winden, zyn te Ant werpen in 3 dagen meer dan honderd Noordsché schepen aengekomen, gelaedcn met gracnen,zaeden en hout De lyst der aenkomsten verantwoord er 16 uyt Petersburg met rogge en 15 uyt deBallische zeeincl lyn-enraepzaed. Geduercn de tien eerste maenden van het loopende jaer, zyn te Antwerpen 1941 schepen uyt- zen aengeko men, dat is juyst zoovéél als in geheel 'tvoórgaendejaer. Op 1." november, bevonden zich in beyde de dokken 199 zeeschepen en 157 binnenschepen; in de vlieten 80 bin nenschepen; op stroom en langs de kaeyën 69 zee-en binnenschepen. Dynsdag 11. zyn van Antwerpen vertrokken het Amc- rikaensrh schip Archimedes, naer New-York met '160 landverhuyzers, en de Belgische bark Maria Key, naer Kio-Janéiro met 119 landverhuyzers. Thans ligt nog op de reede vóór de stad zeylvaerdig, liet Amerikaensch schip General Taylor, insgelyks naer New-York bestemd, met 239 landverhuyzers. Het duytsch Tolverbond komt de régten op de garens bvhunnen invoer te verhoogen. Deézen maetregel, inliet belang van het Tolverbond genomen, gaet véél nadeel aen Belgicn toebrengen. Een dagblad wilt wcéten, dat de Kamers, by der- zelver opening, een ontwerp van wet zullen in handen krygen, magtigende de opvorming eener handels-maet- schappv voor den uytvoer der verschillende producten van de linnen-nyverlieyd, onder de bescherming en me dewerking der regeéring. Den minister van justicie komt aen de gouverneurs der provinciën te herinneren, dat, ingevolge art. 75 van liet keyzerlvk dekreet van 50 december 1809, geene graf zerken, grafschriften ol' andere rouwmonuinenten in de kerken mogen geplaatst worden, zonder toestemming van den bisschop en na goedkeuring van den minister der eerediensten. Nogtans zyn die schikkingen hier en daer overtreéden geworden, weshalve den minister voornoemd de gouverneurs hééft aenzogt hem zulke overtreédingen te doen kennen, op dat hy de noodig geagte maelregels zou kunnen néémen. De stoombooten blyven van Antwerpen nog steéds véél ajuynen en andere eélwaren naer Londen voeren. Den gemiddelden prys der groenen over de tien re gelende merkten van Belgiën vertoont eene verhooging van 6 centimen per hectoliter tarwe en van 25 per hecto liter rogge. Voorleden zondag hééft jotl'rouw Dubois, die in de Lange-Nieuwstraet te Brussel eenmagazyn van slolfegoe- deren houd, terwyl haere winkeldogter en haere dienst- meyd naer de kerk waren, zich opgehangen. Deéze jof- frouw die den ouderdom van 60 jaeren bcreykt had, had reeds meermaels teekenen van krankzinnigheyd gegeéven. Het schynt dat de zelfsraoord als eene crllyke kwael in die familie heerscht. Tien jaeren geleden, hééft den va der deézer jolfrouw zich opgehangen, en over zes jaeren hééft de zuster van jolfrouw Dubois inliet zelve huys zich ook met een strop opgehangen. In den loop der voórgaende wéék toen men te Itor- fryk, buyten de Gendpoort, opde hofstede dergebroeders Annoux, eene diepte gedolven had om fondamenten van een nieuw gebouw te plactsen, ontdekte men, op tien loeten diepte, dry gemetste en overwelfde kelders, in welke men kisten van eykon hout beslaegen met yzeren banden, vond.De kisten' vielen van een toenmen die aen- racktede beenderen die zy bevatteden waren gedeelte- lvk tot stof geteerd. Dit pagthof behoorde eertyds aende meesters, beknibbeld word. Den koning van Pruyssen hééft in het groot-hertog dom van Posen uitgestrekte landgoederen gekogt, en gaet in de zelve volksplantingen opregten. Deéze volks plantingen zyn vóór de Joóden uytsluytelyk geschikt. Eenen byzonderen brief uyt Koomen behelst In t volgendeDen eerw. heer De Haerne hééft, op zaterdag den 17. October, de eer gehad van aen den lleyligen Va- den voorgesteld te worden, die hem op de vriendelykste wyze hééft onthaeld, zich verheugende, zegde Z. 11., van eenen priester te zien, die lid is van het Belgisch Parle ment. Een belangvol gesprek, met eenige staetkundige aennierkingen vermengd, hééft tussehen beyde plaets ge had. Den Belgischen volksvertegenwoordiger, aen Z. 11. kennis geévende van de algemeene vreugd, welke derzel- ver verhelling totden Stoel van den II. Petrus, in Belgiën veroorzaekt hééft, voegde er by, dat die vreugd des te levendiger is, dat men de eerste akten van dit pauselvk gouvernement beschouwt als de goedkeuring van het Bel gisch systeémde vereeniging van den Godsdienst met de ware vryheyd. Uyt de Limburgsehe gemeente Överpclt word het volgende geschreévenDeézer dagen had hier, lot groot genoegen der ingezetenen, deopenbacreverkooping plaets van de heygronden onder Neerpelt en Overpelt, welke men zich voorstelt vrngtbaer te maeken, by middel van het stelsel van besproeying, dour den hoofdingenieur Ivummer uytgedagt. Deéze verkooping hééft voorde twee gemeenten'de som 47,220 frs. opgebragt. ie. de Americaensche bladen léést men, dat Ie Wexford, niet verre van Quebec, in Kanada, zekeren Daniël Atkins, bygenaemd den Zwarten Daniël, inden 12(1 jaerigen ouderdom is overlcéden. Deézen Kanadaschen patriarchals zyne historie al geen Aniirikaéusch puffje iswas zeven mael gebouwd geweest, en hééft 570 kin deren, kinds-kinderen en agter kinds-kindcren uagelac- ten, te weéten 520 jongens en 250 meysjes Londex, 31 Oct.Den Times vaerf voort in zvne on- betaemelyke uytvallen tegen den Koning der Fransclie. De terugreys van den hertog van Mout pensier en zyne hoogvorsteiyke bruyd de infante Luisa, vergelekt hel, Engelseh Torieblad by den zegenvierenden inlogt van Caligula te Koomen. Om al het smaedijyk van 'deéze vergelyking te begrypen, moet men weéten, dat dien dol len Iveyzer eens zegevierend in Koomen trok, kw ansui s als luidde hy eene overw inning op de barbaeren behaelil; achter zynen wagen volgden valsche zegeteekenen eii valsche krygsgevangenen, en hy ging in het Capitoiium aen de valsche godheyd van dien berg schulpen en zee zand opofferen Niettegensfaende de ellende, die nog in Ierland heerscht, worden er nog dagelyks groole hoeveelheden eétwaeren uyt dit land in Engeland ingevoerd. Opmaen- dag, II. zyn er op den Teemsch, vóór de consumtie van Londen, zestien schepen uyt verscheydene havens van Ierland aengekomen. Den Standard zegt, dat de verschyning van een En gelseh eskader in de waters van Lissabon, niets bui ten gewoons zoude opleveren, waren de tegenwoordige om standigheden niet bedenkelyk. Het Torieblad vreest, dat onzen salpeterachtigen minister lord Palraerston wederom eenige dwaesbeyd zal aanvangen, gelvk in 1830 en 1840, waerdoór Engeland ligt in eenen zoo kostbueren als nut- teloozen oorlog zoude worden gewikkeld. Geduerende de twee dagen, welke Koningin Victo ria onlangs te Hatzüeld, op het kasteel van den markies van Salisbury, hééft doórgebragt, hééft men in die waer- lyk vorstelyk'e residencie verbruykt5 ossen, 8 schaepen, 6 kalveren, 200 kiekens, 50 kapuynen, 150 patryzen, 10() fezanten, 50 halzelhoenen, 24 kalkoenen, 80 haezen', 24 eendvogels, 200 konynen, 4 reebokken, 24 tongen en 12 schildpadden, onverminderd al hetgeen bv zulk eene reuzenkeuken nog verder behoorde. En, in Ierland sterft men van honger Pauys, 5 Nov. Volgens den Journal du Loirel heb ben de overstroomingen nog dit heylloos gevolg gehad, dat de meeste moeskruyden in de hovingen verrotten. Een ander dagblad, la Province, meld, volgens een schrv- ven uyt Cosne, dat het vlek van Saint-Firmin, hetwelk eene bevolking van 600 zielen telt, dóór het brcéken van eenen dam der vaert van Briare, geheel is weggespoeld, waerby die gansche bevolking zoude omgekomen zvn Wy verhoópen, dat deéze twee tydingen zullen worden geleugenstraft. Vóór de volgende vroegen hééft men ons eene plaets in den Dender-bode verzogt Is het waer dat er zondag II. langs de Molenstraet- poort vleesch van llerdersem is binnen gesmokkeld Is het waer dat dit vleesch aen 12 centimen het pond is verkogt geweest Is het waer dat dit vleesch noch van T' noch 2° hoe- daenigheyd zyn kan Indien deéze dry vraegjes met twee letteren moeten opgelost worden, zouden wy er ons ook wel een paer veroórloóven. Is het dan waer dat diergelyk vleesch zeer schadelykaen de gezondheyd zyn moet Zou het niet waer zyn dat het geenzins te verwonderen is dat er ziektens onder de geringe klassen ontstaen, indien zulks meermaels gebeurt.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3