niet gesludeért heéi't, voorop oórdeelcnde dat zyne stu diën en onderzoeken vrugteloos zouden geweest zyn om die hoogte te genaeken.Wat het zy, onze bedenkin gen hebben tegenkantingen ontmoet niet alleen van den kant der verdedigers van Dendermonde, maer zelfs van onze stadsgenoóten, zoodacnig ten voórdeele van den heer üesart ingenomen dat zy geenen twylfel aen zyne gezegdens lyden konnen, en die niets, zelfs het goede, van M. Delaveley schynen te konnen aenveêrden. Alzoo is er in ons laetste Nr eenen artikel van eenen geabonneérden opgenomen, die begint met te zeggen Indien men den heer Delaveleye gelooven wilt, kan bynae (niet bynae maer ten vollen) het toppunt van Assehe bereyken Indien zulks mogelyk ware geweest, zegt hy, zoude den ingenieur van den staet Assehe op geen 3/t uers afstand gelaeten hebben, dit is klaerlyk beweézen dóór diën bekwaemen ingenieur het onmogelyk is.» Wy hebben hier voóren beweé zen hoe dil kan mogelyk gevreést hebben; dat Mf Desart die onmogelykhcyd beweézen heeft, is niet aenncêmelyk, want het zou een nkennend betvys zyn, 't Welk in zich zeiven onmogelyk is, daerenboven is êr van geen bewys in de memorie van M' Desart geWaegd. Den schryver verneémt dat er «en tweede werk eersldags verschyntn zul, «pgenmekt door den beer Defetrt in weder legging ran dat van den heer Delaveleye. Wy Zullen dit werk met aendagtigheyd overweégen; en het met onze gewoone onpartydigheyd behandelen. Met veel genoegen zou den schryver zien de spoórbaen korter by Assehe geleyd worden, maer allyd zullen wy het plan van den heer Desart voorstaan op dat ïiinove en Gee- raerttbergen ook van de voordeden mededeelen, die ons zoo gather tig ondersteunen in onze poogingen. Wat be trag l Dendermonde, niet anders dan ons met Ninove en Geeraerdsbergen, in vyandschap te brengen, opposeert u aen de vraeg van Aelst roept men hun toe en wy verzekeren aen ieder der beyde steden eene spoórbaen regtstreéks op Brussel. Wy willen altydde billykheydvoórstaen, nu, als Assehe dat óp de regte ïyu ligt van Gend op Brussel, en dat nven eene regtstreëksche spoórbaen van Brussel naer Gend macken wilt, als Assehe, de voórnaemste gemeente die men lussrhen Brussel en Aelst hebbe, dóór den vzeren weg gemakkelyk kan genaekt worden, zoo wilt de billykheyd datrnen den yzeren weg op Assehe brenge. Maer deii yzeren weg eens van Brussel op Assehe gebragt, lrcstaot er geene mogclykheyd meer hem nog op Dender leeuw te gèleyden, hy moet noodzaekelyk regtstreéks op Aelst kómen'. Wy willen met Ninove en Geeraerdsber gen in de beste verstandhouding leéven, wy willen hun elf kilometers aen den yzeren vernaederen, endaer is al dat de reden toelaet. Mogt de reden en de billykheyd voórsehryven dat den yzeren weg niet alleenelyk tot Denderleeuw maer zelfs tot in Ninove kwarne, wy zouden er gulhertig aen toejuyehen. liet welzyn van ons distrikt zegt den schryver nog, hangt grootcndeels af van de spoórbaen van Brussel op Gend langs Denderleeuw, volgens my kan zelfs die der DENDER-V'ALEY NOOYT ZONDER DEÉZE EEN BESTAEN OPLEVEREN. I)en schryver hééft hier ook niet rypelyk overwoógen de oorzaek en de schikking van de spoórbaen der Den- der-valley. De maetschappy hoéft voorgenomen eeile spoórbaen van Ath op Dendermonde te maeken, haer voórnaem oogwit, wat zy lieden ook zeggen mag, was geenzins den toeloop der reyzigers, maer wel het ver voeren der zvvaere koopmanschappen van Heneganw naer de haeve van Dendermonde. Nu wat maekt het aen de spoórbaen der Dender-valley of zy tot Aelst 6 kilometers verder moet loopen om de spoórbaen van den saet te ontmoeten of deézen te Denderleeuw zes kilome ters naeder vervoege Wy moeten er eyndelyk byvoegen, dat het vóór den schryver, eene dwaeling is, van te oórdeelen dat Den dermonde niets anders betragt dan ons met Ninove en Geeraerdsbergen in vyandsehap te brengen, en ware Dendermonde zoo onbezonnen, het. ware nog eene groo- tere dwaeling van te oórdeelen dal Ninove en Geeraerds bergen er nae luysteren zouden.. en werkelyk in leéven was. Ja, ik erken u, zegde hy met eene forsche stem. Wat wilt gy van my Volg my, antwoordde Zichy en gy zult liet zien; doch M'., den borgemcester. houd diè twee mannen vast. Op bevel van denborgemeester, boliden de Poeren den weêrd en deszelfs zóónen hel agterpleyn overgaende, geleydden zy deéze naer de kamer vviler eene ucr te voóren was voorgevallen het géén wy zoo even verhaeld hebben. Maer hoe groot was de verwondering van Zichy toen hy er Linnen tradAlles was zuyver en wel opgeschikt even als den voórigen avond: zuyver gcwasschenëslaeplakens overdekten het bed; nergens op ma llas noch stroovzak bemerkte men de minste bloed plek; onder 't bed, op den gronddie inlang niet had geschucrd geweest,be speurde men geene teekens die eene versche begaene moord aenduvddon. Zon ik gedroomd hebben riep Zichy met verwondering uyl; maer neen ik heb te 'véél geleéden...; ik was wakker. Eenen dronken persoon is langs deéze venster binnen gekomen: ik heb my onder 't bed verscholen, en die twee mannen hebben den dronkaerd vermoord; ik heb zyne zugten gehoord, ik ben nog besmeurd met zyn bloed.... Deéze ruyl zou ik in mynen Men mag uyt het oog niet verliezen dat de onderzoe ken die men hééft ingeroepen vóór de kamers zullen gebragt worden en dat deéze er zuilen over te beslissen hebben. Wat betragt in deéze omstandigheyd Dender monde niets anders als Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst en Assehe over de ontwerpen van spoórbaen te zien raeskallen, in hóóp van aldus den minister en de wetgeé- vende kamers in verwarring te brengen, en hierdoor den yzeren weg aen Aelst te ontrekken. In de samenleéving bestaet er niets leeger dan den mensch op welken de eygenbaet zulken invloed heéi't dat hy zich ten nadeele zyns gelyken van al wat hy kan zon meester maeken; zulkdaenigen gelykt zeer wel aen den nydigaerd die, had hy de fortuyn van zynen medemenscli in eenen beker, den zeiven ten gronde zou uytdrinken, of bv onmogelykheyd, het overig ter aerde gieten. Nu zeggen wy hel ronduyt, in dat geval bevind zich Dender monde, want oenen der openbaere tolken van dit slede ken, de Gazet, die hy Inter praetzlek egoïsmm, nog den stempel der domheyd voegt blyft aen houdend liaerc ko- lonnen met ongerymde snocveryén tegen het ontwerp van den heer Desart opvullen, ten voórdeele van dat van M. Delaveleye het géén aen billykheyd en regtveêrllighcyd alieraensloolelykst is. In haer laetste nummer treffen wy éenen artikel aen uyt den Messager de Gand, die het Dendermondschbladje als eene godsspraek verheft; «wy laeten de Gendsche Gazet spreéken zegt het, in pluéts van te zeggen, wy laelen het Dendermonsch geld spreéken, en vervolgens begint den artikel met voórzigtig liet weézenlyk vraeg- stuk aen den kant stellen, en in een open veld zyne eyge- 11e redenen tegen te spreéken. Armen Messager! gy hond u bezig met eenen hoop gemeentens aen te haelen, met te zeggen datwerkelykden weg langs Dendermonde negen minneten langer is dan langs Aelst, ofschoon gy en uwen aenhang reeds het. tegenstrvdig hebt gepoogd te betoonen, dat de belangen dertwee grootste steden desryks vastge- sleld, doórdestudioderdaekzaekenenz. Zekerlyk zyn die belangen vastgesteld, niaerweétgynietdat de weézenlyke belangen hierin bestaen van de meest bevolkte, de nyve- rigste, de meest handeldryvende streéken met de yzere spoorwegen te doórkruyssen: dat bovendien, die weézen lyke belangen dóór den staet geschat, ook de zyne be gunstigen met omwegen engevolgelyk meerdere onkosten te vermvden; op al uwe aengehaelde redenen antwoorden wy niet met énkele gezegdens gelyk gy doet, maer dóór klaere bewyzen cn cvffers dat Aelst allezins op Dender monde den"voorrang verdient (zie onze voórgaende num mers.) Maer wat willen wy zeggen; eenen verroesten nagel met oenen gouden hamer in de hersenpan van eenen geldzugtigen mensch gedreéven, komt er maer moeyelyk wéér uyt; den Messager zou dit aen de Gazet van Dender- monde konnen nytleggeii; wat M. Delaveleye betreft, dien zal dit wel begrypen, experientia docet, zegt het spreékwoórd en met dit alles hebben zy de schyven in den zak. Indien wy de weézenlyke oorzaek der armoede onder zoeken die de beyde Vlaenderen met eene verbaezende snelheyd naer hunnen ondergang sleept, konnen wy de zelve slegts aen de kwyning der linnen-nyverheyd toe- schryven; nyverheyd, die ofschoon zy voórheén in deéze provinciën aen de guide eeuw deed denken, men thans schynt te willen onderdrukken, indervoege dat men er schier het denkbeéld by liet staetsbewind, van verloóren hééft. De Vlas-nyveriieyd is 0111 zoo te zeggen tof de mekaniek-fabrieken verkrompen ofschoon deéze haer wer kelyk ten gronde helpen. Maer waerin bestaet de vlaemsche vlas-nyverheyd? Enkelyk in het liandgespin, belgisch vernuft, dat noch nabnerige noch vremde mogendheden in haere staeten hebben konnen doen navolgen; en, kwamen wy zelve deés vernuft te vernietigen, na korte jaeren zullen wy geen enkel stuk lynwaed meer uyt 't land te stieren hebben. In weynige jaeren immers zullen die mekaniek-fabrieken in vremde ryken dermaete vermenigvuldigd worden, dat mmmmmmmtmmmmmmmÊmmmÊmmmtmBmmttmmmiBÊmÊamaimiimiÊmLfjmmÊÊimm droom hebben konnen bréken, maer vanwaer komt dit bloed,? ik ben nergens gekwetst. Ongëiukkigen! riep den ouderling met eene donderende stem uylen, eensklaps rukte hy de koorden die hem vast hiel den, van een, wierp de boeren welke hem poogden tegen houden, met geweld omver, sprong uyt de kamer, en verdween. Zichy liep hem den eersten agternaer; den burgemeester met zyne mannen volgden hem, en sleepten hunnen tweeden gevangen met zich. Den herbergier zogt geenzins te vlugten. Hy ylde naer den peêrden stal alwacr hv eenige bussels slroov agter zich gewor pen hebbende, den grónd begon om Ie spitten. Eerst wierpen zichdry boeren op hem, en hem zyn wapen ontnomen hebbende, gingen zy hem ter aerde werpen en op nieuw binden. Hy wierp zich acn Imnne voeten en smeekte hun hem eenige oog,'lidlik ken vryheyd te laeten. Den mensch dien ik deézen nagt vermoord heb, ligt hier begraeven, riep hy al weenende uyl. Dat ik hem nog eens moge zien, en vervolgens sterve Zichy, den burgemeester en al de boeren maeklen eenen cir kel rond hem, en vefwngltcn stilzwygende den uylslag diër zaek af. elk land in zyne behoeften zal konnen vóórzien, en, kon nen wy alsdan geene voortbrengsels van byzondere goede hoedaeniglieydmeer opleveren, gelyk wy thansdoór onze met dehandgesponnene garens nog konnen doen, dan zul len onze mekaniek-fabrieken die reeds vóór de behoeften des lands te menigvuldig zyn, insgelyks induygen vallen, en alsdan /.al den ondergang volkomen zyn zonder hóóp van herstelling. Onze nyverheyd, die alleen den naem van vlas-nyver heyd verdient welke gunsten of voórdeelen heeft zv ooyt bekomen?Haere voortbrengsels beter dan die der mekanieken agtende, vraegt zy dat haere lynwaeden van de mekanieke onderscheyden worden zoo dóór byzondere stempels als afgezonderde plaetsen op de merkten des ryks, op dat de koopmans zich in de hoedaeniglieyd der eene met de andere niet misgrypen, of wel de eerste niet veragten om ze met detweede in prys gelyk te stellen. Zulke kleyne gunst hééft zy nog niet bekomen. De ryke koopmans van Engeland en Vratikryk komen onze beste en fynsle vlassen kost wat kost opkoopen, al dus doen zy derzelver pryzcii dermaete stygeii, dat onze spinsters die gcmccnclyk arm zyn, zich de beste vlassen niet konnende aenschafl'en, gemeendere sóórten moeten spinnen, enaldus verliezen onze weézenlyke vlaemsche lyn waeden hunne agting. Onze nyverheyd vraegt een recht op den uytvoer der vlassen, deéze vraeg word haer go- weygerd. Zy bepaclt haere vraeg tot de fynste vlassen, zelfde weygering. liet reépen, reéteu, zwingelen en heke len zyn takken der vlas-nyverheyd, zy vraegt eyndelyk een recht op den uytvoer der rouwe vlassen, en nog blyft men doof aen haere stem. In veéle onzer gevangenluiyzen word er lynwaed ge- weéven en vlassen garen vernaeyd, zonder dat men op de hoedaeniglieyd lette, en er word niet anders dan meka- niek garen vernaeyd cn verweéven. Wilde men ten mins ten in diergelyke gestigten uytsluytelyk garen met d'hand gesponnen doen verbruyken, zou hierdoor ons liandge spin niet eenigzins herleéven? Maer eylaes dit alles schynt de aendagt van het staetsbewind niette verdienen. Jaerlyks word er aen de gemeentens die er de aen- vraeg van doen, eene zekere som toegestaen om in de behoeften haerer arme te vóórzien; met deéze som tragten er veéle aen haere noodlydendeeenig werk te verschaliën, maer die geéne die de bedelary teenemael willen beletten, moeten er 't zy uyt de gemeente kas, 't zy uyt byzondere giften, de negen tiende byvoegen, en, veéle sommen wor den nog aen geene vlas-nyverheyd besleéd. Na 't óórdeel van zommige bepaelt zich geheel onze vlas-nyverheyd aen de mekaniek fabrieken, maer kan zulke nyverheyd vóór nyverheyd van een land of land streek gehouden worden, daer waer zy eenen ryken nog ryker maekt, en aen veertig een bestaen gééft terwvl zy aen duyzend hot brood beneémt Il ord voortgezet. Inonsvoórig nummer spraken wy vandemeéters dieop de acrdappelmerkt alle zakken teekenden alsof deéze aen een accynsregt onderworpen waren; wy hebben verno- mendatzulks onder de oogen der policieagenten geschied de en dat deéze het toelieten. Zouden zy deswegens van hoogere hand onderriglingen hebben ontvangen, of welke is de oorzaek diër toelaeting Na men ons berigt heeft, hééft den borgemeester besloótfen een meétregt op de acrdappelmerkt te brengen, en dat de toelaeting der meéters in het merken der zakken slechts tot acn- kondiging van dien teneémen maetregel dient. Al weder om indien men een meétrecht wilt daerstellen, waerom moet er met kromme sprongen te werk gegacn worden waerom dit aen den raed niet voorgelegd en in geval van toestemming, afgekondigd en uytgevoerd Dan ten min sten zal men geene misbruyken inbrengen die aer. eene sóórt van aftroggelary gelyken, en die vóór de wet straf- baer zyn. Wy oórdeelen dat het collegie van borgemees ter en schepen al het berispclyk deézer handelwyze zal begrypen cn er ten spoedigsten in vóórzien. Den 1" 11. is alhier op het kerkhof gevonden een nieuw geboren kind, liggende in eene bouten doos; vol gens verklaering des geneésheers De Graeve, is liet kind Alsdan begon den weêrd te delven. Zyne oogen waren altyd op de zelfde plaets gerigl; liet zweet liep met dikke druppels van zyn aengezigt, eene sehrikkelvke geinoedsontstellenis ge- paerd met eenen wanhoopigen moed waren op zyne trekken te leézen. Aldus waren er reeds tien nrinuelen verloopen, toen een bebloed lynwaed zich aen aller oogen vertoonde. Den her bergier dééd er voórzigtiglyk de aerde af, en, liet zelve open scheurende, ontdekte hy het hoofd van eenen jongeling, half van den romp gescheyden door eene zwaere wonde. Mynen zóónriep hy uyten zyne lippen tegen het dood aenschyn drukkende, viel hy in onmagt. Het was zynen oudsten zóón dien hy teerderlyk beminde welken wat te laet van de kermisfeest komende zich in eenen dronken staet aen zyne ouders niet had willen vertoonen, en die dóór zyne gezellen naer luiys geleyd, heymelyk langs eene ladder in de kamer gedrongen was! Wy eyndigen dit verhael met te zeggen dat Zichy zyne por tefeuille en borze wedervond, dat den weérd met deszelfs zóón weynig nadien hun leéven op 't schavot eyndigdeu, en dat de vrouw in een buys van krankzinnige stierf.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2