STAETKUNDIG OVERZIGT VAN 20 TOT 27 NOV. onderwys te ontstaew, en wacr in dc gemeente-raeden acn de begeerten hunner kerkvoogden, kragtens de ar tikelen 10 en 11 van de wet, niet zullen konnen voldoen; nogtans is men te verwagten dat de kerkvoogden nooyt van hunne eyschen zullen afzien, zy zullen al hunne medewerking standvastiglyk weygerèn acn allen onder- Wyzer, die zy oórdeelen hunne denkwyzen niet te deelen. Nu, ahvaer dit zou konnen voorvallen zullen ongetwy- l'eld veéle kinderen deézen onderwyzer verlaetcn, en al hoewel hy weynige of geene leerlingen zou hebben, zal hy niet te min ten laste van den budjet, en vervolgens ten laste van al de inwooners moeten betaeld worden, het geen aenstootelyk moet voorkomen. Alle diergelyke 'moeyelykheden zouden niet konnen bestaan, mogt het staetsbestier zich over het onderwys geen werkelyk gezag toeëygenen, of aen de communaele overheden toekennen, mogt het in het onderwys der arme eeniglyk door eenen geldelyken onderstand vóór zien o[)de wyze die wy reeds hebben aengeduyd. De Eransche vloót der middellandscheZeegaet met zes stoomfregatten vermeerderd wordenzy zal dóór den prins de Joinville bestierd worden. Twee Steamers en een zeylschip hadden laetst in En geland gekogt geweest om weder in Spaniën verkogt te worden. Ueéze scheépen zyn in beslag genomen onder- voórwendsel dat zy gewapend waren vóór eene expeditie tegen eenen staet met welken H. E. M, in vrede leeft. In eene vereeniging der Repealers te Dublin, heeft den bisschop van Elphen, den eesten prelaet die diergelyke vergadering hééft bygewoond, verklaerd in den naem der liooge en leege geestelykheyddat hy eenstemmig was met het stelsel der zedclykemagt dóór Ó'Connell uytgedrukt, en dat hv, met veragting de ellendige poogingen van't Jong Ierland acnzag. l)e wóórden van den kerkvoogd zyn met herhaelde toejuychingen bejegend. De oproerige Junta van oporto (Portugael) heeft den graef Das-Antas met den titel van hertog del Mino ver eerd.De troepen van deézen zvn nog met diegeéne van den Marschalk Salthana niet handgemeen geworden. Sedert 15 deézer is de republiek ran Crakau aen de Oostenryksche staeten vereenigd. Den keyzer Aicolaes heeft bevel gegeéven om in Volhy- niën een leger van 1(10,000 mannen te verzamelen. Men kent nog de reden niet diër ontzettende krygstoerusting. De bezit neéming van het later aen heeft aen den nieuwen Paus wederom de gelegenheyd verschaft zyne mensch- lievendheyd te doen uytschynennaemelyk met de helft der straf van al de tot veéljaerige gevangenis veroor deelde persoonen ter uytzondering van dieven, kwvt te schelden, en de straf der tot eeuwigduerenden dwan- garbeyd veroordeelde, op 20 jaeren te bepaelen. Dóór het invoeren van mekaniek-katoen-spinneryën en weveryën, hééft Belgiën eene aen 't land voórdeclige ny- verheyd bekomen; vóór deézen, had Belgiën geene fa brieken van deézen aerd, en dóór dat nieuw vernuft wierd er niemand zyn werk ontnomen. Maer is het wel zoo met de vlas-nyverheyd Geheel Belgiën dóór wierd het spinnewiel gebezigd; in de beyde Vlaenderen was het handgespin en weévery, buyten den landbouw, de voórnaemste en misschien de eenlgste ny- verheyd. liet werk op het veld geëyndigd, hield zy al de ermeiï bezig. Deéze nyverheyd bragt zoo véél tot den voorspoed van 't land toe dat, ondanks men vóór Belgiën dóór het sluyten der Schelde den Imogen koophandel stremde, hetzelve niet min eene der rykste en naemelyk de gelukkigste landstreek van Europa blééf. De vlasmekaniek-spinneryën zyn opgekomenmits welke eenen enkelen werkman alleen zoo véél werk kan utleggen dan vyf-en-twintig andere te samen konnen verrigtcn. Maer haesten wy ons te zeggen dat deés spoe dig voortbrengsel ook zoo ver beneden het handgespin is onder betrek van deugdelykheyd, als het rasschei' ge maekt is. Om de concurrentie tegen de mekaniek- lynwaeden Ie konnen staende houden, hebben onze weé- vers hunne linnen met mekaniek-garen beginnen te ver mengen, waerdoórde hoedaenigheyd van het voortbreng sel merkelyk verslegt zynde, bv den vremden slvter alle liaere agtiiig verloóren heeft, Thans dat de kamer zich met dat vraegstuk staet bezig te houden, zou het hoogst nuttigzyn datde middelen die wy in ons voórgaende num mer hebben aengeweézen, en die tot nu toe de aendagt des gouvernements niet schynen verdiend te hebben, werkstellig gemaekt worden; deéze middelen zullen vóór- zeker eenen beteren uytslag dan die onderzoeken of enkwesten opleveren, en op verre na geene 70 a 80 duy- zend franken kosten. Om de vervalsching te beletten dér lvnwaeden met mekaniekgaren, die op devremde merk ten teenemael acn onze voortbrengsels de agting doet verliezen, zou elke gemeente dóór eenen byzonderen stempel moeten bestatigen welk lynwaed met handgespin en '1 welk met mekaniekgaren geweéven is. Twee des kundige mannen zouden, ais er een lynwaed geschoren word, en dóór den wever hiertoe aenzogt zynde, het zelve gaenbezigtigenoin de weézenlykheyd van'het garen met dTiand gesponnen t' onderzoeken, en hetzelve in regel gevonden, zouden deéze er don stempel van hand gespin op stellen. Den weéver zou hier toe geêrne tien a twintig'Centimen betaelen, en den onderzoeker zou zich voldaen agten, bovendien zou elke gemeente hier in geêrne toebrengen. 'T géén wy in ons voórlaetste nummer aen de Gazet ran Dendermonde zegden dat zy niet verstoet wat zv léést, komt zich te verweézenlyken,' in haerlaetste nummer antwoord zy volstrekt niets over de gisping die wy liaer wegens verkeerde uytlegging onzer artikels toedienden. Maer wv bedriegen óns, zy zegt toch iets zy vult eene halve kolon op met een armzalig gesprek dat, zegt zv, twee oipfpijuop.io landslieden in een baerdscheêrdershuys over den Denderbode gehad hadden het géén niet alleen bewyst dat het een met baerdscheêrders-praet op gevuld prulbladje is, maer werkelyk de ongegrondheyd zyner eyschen in 't klaer daglicht plaetst. Indien liet Dendermondsch barbiers-bladje ergens iemand vind die ten minsten kan redeneéren, dat het hem artikels vraege om de onze te wederleggen, dan zullen wy onze corres- pondencie onderhouden, maer met, antwoorden op bar- iiiers-praet kan of mag den Denderbode zyn kolonnen niet opvullen, daermeé immers zouden wy tyd en plants verkwisten die vóór ons te kostelyk zyn. Eene daedzaek waerop wy de aendagt onzer bevoegde overhevd moeten inroepen, hééft verledene wéék onze aen dagt gaende gemaekt. De dikste duysteruissen waerin de straeten onzer stad, gebrek aen la'nteêrnlichten gedom peld zyn, vereysschen dat er de overheyd zich mede bemoeye. Wy waren in het geval van des nagts te moeten opstaên, en, buyten gekomen, was er niet eene enkele lunteern die het minste licht vertoonde. Wy vraeg- den ons waertoe de lanteërnen dienden als zy in de don kerste nagten des jaers van een of twee uere geen licht meer geéven. acrschynelyk is deéze naelaeting niet gekend, want niemand is liefhebber van des nagts dóór dieven of schelmen bezogt te worden, welkers werkin gen dóór de duysteruissen zoo véél begunstigd worden. De verdere aenmerkingen aenzien wy als nutteloos; de zaek ofschoon zy van duysternis handde, bewyst klaer- lykdat er moet in vóórzien worden. Onze rechtzinniglieyd en onpartydigheyd leggen ons als eene pligt op de hiervotgeude regelen uyt den Vader lander over te neémen Het nieuw opgesteld verslag vandénopper-ingenieur 51. Desart, betrekkelyk de rigting langs Aclst vóór den ontworpen yzeren weg van Brussel op Gend, komt te verschynen. Men hééft niet vergeéten dat 51. Delaveleye een werkje had verspreyd, ten eynde den doortocht langs Dender monde te bekomen. Nauwkeurige en aenbelangende berekeningen dóór 51. Desart aengeboden, wierden in twylfel getrokken. 51. Desart, na een nieuw onderzoek, behoud zyne eerste opgaef met berekeningen, en wederlegt klaerlyk alle de argumenten van 51. Delaveleye. Immers, zyn verslag van van heden is gelyk aen het géén van over 8 maen- den. Eenen yzeren u-eg ran Brussel op Gend langs Aelst, kan ten voórdeele van den staet worden gemaekt, zonder nadeel aen Dendermonde toe te brengen. In dit geval, moet men zich noodzaekelyk by het plan van den beer Desart houden, gelyk wy het hooger heb ben gezeyd. Den feestdag der II. Cecilia is dit jaer dóór onze mu- ziekminnaers met buytêngewoonen luyster gevierd ge worden'. Voorleden zondag hebben de twee muziekge- noótschappen onzer stad zich naer de kerk begeéven om er de Cecilia-mis bytewoonen, na de welke zy elk op hunne beurt, de heylige met verscheydene uytgeleézene stukken vereerd hebben, die met zoo véél kunde en eeusluydendheyd zyn uytgevoerdgeworden, dat hetscheén dat de muziekanten liet talent aen de II. Cecilia ontleénd hadden. Verscheydene Solos hebben voórnaemelyk de aendagt der groote menigte toehoorders en welligt der II. muziekpatrooners geboeyd gehouden, in der voege dat men vry zeggen mag dat nimmer onze kerk van zoetluydendere uytvoeringen hééft geweérgalmd. Eer aen u, voórtreffelyke bestierders, die nog moeyte nog iever spaert om die fraeye muziekkonst te bevoorderen en uwe talenten mede te deelen aen de minnaers der kunst, die hunne overblyvende ueren zoo loffelyk weéten te besteé den om hunnen geest met zoo schoone begaefdheden te yerryken, en onze stad aen andere steden lot voórbeéld Van goeden smaek en zugt naer onderrigting te doen strekken. De leden der maetschappyën hebben zich vervolgens aen een lekker midilagmael vereenigd alwaer menigvuldige teugen van blydschap en broederlykheyd zyn gedronken geweést. liet muziekgenoótschap van 5Iylbeke, dat zich by dier gelyke gelegenheden nooyt in 't zoeken laet, hééft op zyne beurt voorleden maendagde zelve godsdienstige plegtig- lieyd in onze paroehiaele kerk komen bywoonen, en dóór het uytvoeren van verscheydene allerfraeyste stuk ken getoond dat den geest van voordering in kunde dit genootschap bezield. Dan, wy zwaeyën aen deszelfs be stierder en leden don welverdienden lol'toe, en wenschen dat zy steeds in hunnen iever voortgaende, eerlang den trap van volmaekthevd bereyken dien de in 'tvak bc- dreévone mannen aen onze stadsgenoótschappen toe kennen. Dit jaer is alhier den feestdag der II. Catharina met grooten luyster gevierd geworden. Een groot getal Catharinisten hebben beantwoord aenhet jaarschrift dat hun was voórberevd, ter gelegenheyd van hun vry lekker avondmael, ziel hier dit jaerschrift Waere VrlenDen Der al.eXanDrlsChe heYLIge Catharina, VerheUgt U. By misslag hebben de zetters in ons bietste num mer eenen drukregel verkeerd gezet. 5Ien plaetse den ln regel der 2,lc colonne bladzyde 1 voorden lnregel der I" colonne van de 2,le bladz. Den 20-jaerigeii J. Van Cauwenbergh, vanAelst, is woens dag 11. door hel hof van assisen te Gend, verweézen tol eeuwi gen dwangarbeyd, eene uer tentoonstellingen brandmerk, vóór dictie op publieken weg, ten nadeele van Calh. Willcms, woon- agtig te Moorsel. In den nagl van 24-25deézer. zyn ten na deele van P. Sterck te Aelst-Schaerheék, 12 a 15 halve beet. aerdappelen gestoólen; de daeders zyn onbekend. In den nagt van 25-26 deézer zyn booswigten by twee oude lieden te S.'-Liev.-Essche, ingedrongen, en hebben alles medegenomen, na deéze vreedelyk mishandeld te hebben.— Hel steélen van veldvrugten is aldaer zoo gemeen, dal er geen misdryf meer van gemaekt word. De nagtgangers beginnen ook hunne nagtronden en bedreygingen te doen. Het word hoogst tyd dat er overal nagtwagten worden ingerigt. Voorleden maendag is den eerw. heer Langerock, pastor te Erwetegem, aldaer in den ouderdom van 42 jaerenoverleéden.Den eerw. heer pastor van Vleckem, is insgelyks eergisteren in deéze laetste gemeente over leéden. Deéze heeren worden zeer betreurd. Den Moniteur van Donderdag behelsde de wet dóór welke den vrvën invoer der leévensiniddelen tot 1 Octo ber 1847 word verlengd en derzelver uvtvoer tot het zelfde Ivdstip verboden. Den gemiddelden prys op onze regelende merkten beslatigt wederom eene ryzing der tarwe en rogge; de eerste staet thans'I fr.'27 c. en de tweede 1 Ir. 35 c. hooger in prys, dan de verledene week. Sedert 1817 zag men zulke duerte niet in de graenpryzen. Zaterdag 11. hééft te Brugge op het Burgtpleyn, te pronk gestaen den genaemden L.Remory, wegens moord op zyne 80-jaerige moeder ter dood verweézen; maer wiens straf in leévensduerenden dwangarbeyd was ver anderd. In het algemeen hééft het volk medelyden met de misdaedigers, die hunne straf ondergaen;'maer dit mael betuygde het openllvk zyne verontweêrdiging, dat eenen ontaerden zoon, die zyne moeder vrcedaerdig had om het leéven gebragt, om van eene kleyne lyfrente-af te geraeken, nog lyfsgenade had bekomen! Remory kéék de omstaenders onverschillig aen, en ojó eene wvze die geen het minste berouw verraedde. 5Ien heeft bemerkt, dat. de gendarmen talryker waren dan naer gewoonte. Eenen moedermoorder gratie der doodstraf geéven, hééft menigeen verwonderd; eenige dagbladen hebben er zich zelfs over verontweêrdigdHoezeggen zy, eene zoo afschuwelyke euveldaed, die in het wetboek der oud- heyd geene straffen vond, om dat men dagt dat deéze niet kon bestaen, word met de dood niet gestraft? Yoór wie is dan de doodstraf?—Wy ook. in het eerste oogen- blik, wy ook sidderden, wanneer wy het koninglvk be- sluyt vernamen, en wy besloten dat iets buytengewoon moest plaets gehad hebben, om dat den ontaerden zóón, zyne tachtigjaerige moeder aen zyne geldzucht geslag- tofferd hebbende, bv Z. 51. gratie gevonden had. Nieuws gierig namen wy inlichtingen, en ziet wat wy vernomen hebben, en wat den Koning bewogen hééft, om de ver andering der doodstraf uyt te spreéken. Remory wist reeds dat het akelig oogenblik naderde hy wist, dat zyn verzoek verworpen zynde, zyne bede om genade in'sKonings handen was. Sedert eenige dagen, geduerig tusschen de hóóp en de vrees dobberende, nam de vrees de overhand alles vóórspelde dat hy de dood te gemoct ging. Ileéft men ooyt genade geschonken aen eenen moedermoorder? Eens buytengewoon afgemat, zyn hoofd in zyne han den verborgen en denkende op de schandelyke dood, die hem weldra stond te overvallen, reës een gedagt in zynen bedwelmden geest ophy word bedugt vóór zyne kinde ren en ziet, plotselings vraegt hy inkt, pen en papier, en schryft naer zyne vrouw: «O 1 zegt hy, het oogenblik is aengekomen, ik zal schandelyk op het schavot moe- ten sterven, binnen eenige dagen!5Iyne vrouw, helaes! nog eenige dagen en het hoofd van den vader uwer kinderen zal op het schavot rollen 1... Een middel blyft er over maer gy moógt niet vertoeven 1 ga, gy, myne vrouw, met onze negen kinderen, u werpen aen 'sKo-

De Denderbode | 1846 | | pagina 2