KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. VRANKRYK. ENGELAND. OVERLEÉDENE. uiligs voeten zegt hemZiet, Sire, negen kinderen smeoken u, op dat gy hunne toekomst reddeMet de >i dood huns vaders, zullen zy altyd in de maetsehappy veragt zynhet vadersbloed dat op het schavot zal vloeyön, zal hun geduerig vóór oogen blyven, en hun leéven zal vergiftigd weézen 1 l)e vrouw van Remory, deézen brief ontvangende, is zonder uytstel naer Brussel vertrokken, en is zich vóór de voeten des Ivonings gaen werpen, zy en haere negen kinderen. l)it smeekende en bedroefd huysgezin hééft 'sKonings hert bewogen, en Z. M. hééft uytgeroepenlk zal u van deéze schande bevrvdenkinderen, uwen vader zal niet sterven. Zonder deéze bede van vrouw en kinderen, stond liet vonnis dóór koninglyk besluyt bekragtigd teworden, alles was reeds bereydWanneer men Remory de tyding zyner genade aenbragt, smolt hy in traenen, meer uyt liefde vóór zyne kinderen, dan uyt vrees derdood. Maer, helaes hy zal toch altyd een voorbeeld blyven, betoonende tot hoeverre eenen drift, de geldzugt eenen mensch kan brengen Standaerd van Vlaenderen.) Het Antwerpse!) Nieuwsbl. deelt het volgende mede: Eenen ontslaegen dwangarbeyder, met naeme F. Van 1 Rutli, alhier woonende op de Vuylruy, en op welken zwaere vermoedens waren gevallen, dat hy den dader, was van de moord over acht dagen te Ranst gepleegd, is hier zaterdag 11. aeagehouden, en onder geleyde van twee gendarmen naer Ranst gebragt. Het bebloed en misvormd lyk des slagtoffere lag in een vervallen buys in een dik boschje. Daer het pik donker was, heeft de jus titie er zich met fakkels en lanteernen naer toe begeéven. Van Ruth, bv het lyk gebragt zynde, behield al zyne koelbloedighevd en loochende stellig den daeder der moord te weézen. Desniettegenstaende is hy in ons arrest- Imys teruggevoerd, uyt hetwelk hy deéze wéék aen den instructie-rechter geschreéven hééft, dat hy bereyd was, opeubaeringen te doen; want hy schynt medepligtigen te hebben gehad. Op de plaets der moord waren twéé stokken in den grond gestoken gevonden; eenen derzelve behoorde aen den beligten Van Ruth, welken dien eygen- dom niet loochentmaer beweert, dat hem den stok dynsdag (dag der moord) te Gend is ontstoólen geweést. Op deézen oogenblik word in het dok van Brugge de brik Prince Royal klaer gemaekt om eene reys rond den aerdbol te onderneémen. Den drymaster Ambiorix, van Antwerpen, moet vóór deéze expeditie zestig zeetom- nèn leévensmiddelen medeneémen, om dezelve te Valpa raiso (Chili) te ontsqheépen, alwaer de brik dezelve zal vinden, om zich vóór de verdere reys te bevoórraeden. De plegtige inhuldiging van het monument te Wes- terloo opgerigt ter nagedagtenis van den heer P. E. Pee lers, in zyn leéven lid van de Kamer der volksvertegen woordigers, vóór het arrondissement Turnhout, zal den 1 december plaets hebben. - Eene aenbesteéding van houten biljen vóór den yze- ren weg zal den 1) Dcc. te Brussel plaets hebben. B'.ykens de gedaene optelling, bestaet er te Wille- mont, in het Luxemburgsche, een huysgezin van dry pei'soonen, die te samen 278 jaeren tellen. Dit is de fa milie Hottertden vader is 102 jaeren oud, de moeder 100, en de dogter 76. Eenen mulder uyt de omstreéken van Brussel is vóór de korrektionnele regtbank verscheênen als betigt van kryt in zyn meêl gemengeld te hebben. Een sehey- kundig onderzoek hééft plaets gehad, en men heeft kryt- wit in lietgemael ontdekt. De regtbank hééft geen vonnis nog in deéze zaek gestreéken, en hééft een nieuw onder zoek bevolen. Het meêl, in welk men dit kryt gevonden heeft, was bestemd vóór het bedelaershuys van ter-cameren Den commuhaelen-raed van Brussel heeft het op- regten van broodbakkeryën veroórlofd, in welke het brood dóór de hospiciën, met eene winst van 10 ten 100, ten behoeve van het bureel van weldaedigheyd, zal ver- kogt worden, en min duer zal kosten dan by de bakkers. De broodbakkers van Brussel hebben tegen deézen geno men maetregel geprotesteerd, maer hunne protestatie is van de hand geweézen. Eene naemloozë maetsehappytot doel hebbende den landbouw in de provincie Luxemburg te verbeteren en uyt te breyden, is in die provincie tot stand gebragt. Men hoéft berekend, dat den wekelykschen loon —van al de werklieden en bediende by de spoorwegen in Engeland gebezigd, 260,000 ponden sterl., of 6 millioen 30Ö duyzend franks, bedraegt. Üyt Bagdad hééft men vernomen dat eene nieuwe slagting van de Nestoriaenen hééft plaets gehad. De pro- vincie Hakiari is op nieuw ten vuer en ten zweerde ver woest. Geheele dorpen, bewoond dóór christene, zyn af gebrand. Kinderen, vrouwen en ouderlingen zyn aen stukken gcsnecden. Weynigè Nestoriaenen zyn aen dat bloedbad ontsnapt, en in Persiën gevlugt. Te Doi-stein, in Pruyssen, hééft eenen Lutheraen, -die de predikatiën van de sekte Piëtisten (Godvruchtige) neêrstig had bygewoond, van de afweézigheyd zyner vrouw gebruyk gemaekt, om zyne dry jonge kinderen met een scheermes den hals af te snyden: Toen zyne vrouw t'huys kwaem, berigtte hy haer vrolyk en wel ver genoegd, dat hy hunne kinderen uyt deéze zondige we- reld had verlost en er engelen had van gemaektDaer deézen dweeper krankzinnig schynt, is hy in de handen der geneesheeren gesteld. Zittingen van 20 en 21.Het voordzetten der beraed- slaeging over de afzonderlyke zinsneden van het adres in antwoord op de troonrede, word als dagorder aengeno- mcn. De dry eerste handelende over de aengroeying der verscliillige bronnen van openbaere inkomst, doór*welke men het evenwigt daergesteld ziet tusschen de ontvang sten en de uytgaeven van den staet, indervoege van de schatphgtige tegen nieuwe lasten te beveyligen, worden aengenomen, de zinsneden spreéken nog over de nood- zaekelykheyd van middelen te verzinnen om den druk der werkende volksklassen te lenigen, en dóór kragtdae- dige middelen de oude lynwaed-nyverheyd te onder steunen. Na dat de twee volgende zinsneden spreékende over de uytvoering der werken van openbaer nut on- derzogt waren, hééft de kamer het adres in antwoord op de troonrede met 74 stemmen tegen 5 aengenomen. Zitting van 23.By het openen der zitting berigt den voorzitter dat de deputatie der kamer dóór den koning in gehoor is ontvangen, en dat Z. M. in de leévendigste uytdrukkingen van voldoening op het adres heeft geant woord. Nadien is de beraedslaeging van den budjet der openbaere schuld begonnen; de 49 aenweézige leden hebben den zeiven aengenomen. Zittingen tam24e» 23. Deberaedslaegingen overdebud- jettcn der dotatiën en financiën zyn heden en gisteren aengevat. Ter gelegenheyd van den eersten iser eene hevi ge woordenwisseling ontstaen, om dat den minister den heer Marbaix De Graty, raedsheer der rekenkamer, met den titel van raedsheer honoraire vereerd had. Na dat verscheydene leden der kamer zich verzet hadden tegen de voórbehouding dóór het gouvernement gedaen van de benoeming der hooge beambte, inde ministeriëéle depar tementen, is men tot de stemming over den budjet van financiën overgegaen, en deézen wierd met 31 tegen 4 stemmen aengenomen. Zittingen van 26 en 27 De algemeene beraedslae- gingen over den budjet van buytenlandsche zaeken, zyn begonnen en de eerste kapittels aengenomen. Parys, 23 Nov. De zaek van Krakau houd op dit oogenblik de polemiek der bladen van alle denkwyzen bezig, en de ministeriëele bladen slaen niet den leegsten toon aen in hunne uytdrukkingen van verontweêrdiging en gramschap. Men beweert, dat Lodewyk-Philips, toen zynen minister hem de tyding der afschaffing van de republiek Krakau mededeelde, zich de wóórden liet ontsnappen Wel nu, in dat geval moet men Venetië gaen bombardeé ren Het is zeer mogelyk, dat onzen anders zoo beza- digden vorst eenen uytroep van verwondering by deéze zekerlyk onverwagtte tyding hebbe laeten hooren, maer van daer tot eenen akt, welken eene oórlogs-verklaering tegen Oostenryk en de overige Noordsche mogendheden zoude wezen, is het nog zeer verre af. Van eenen ande ren kant wilt men weéten, dat Z. M. duydelyk hééft te vorstaen gegeéven, dat men, er moest aen denken de ves tingen van Iluningen te versterken, in weerwil dertrak- taeten van '1813. Den kleermaeker Jené. bygenaemd Le Jeune, die over eenigen tyd den hoedenmaeker Jay, welken hy by zyne vrouw in overspel betrapte, had doodgeschoóten, is dóór het hof van assisen der Seine vry gesproken ge worden Het hof van assisen der Opper-Vienne moet in zyne aenstaende zitting eene versehrikkelyke misdaed vonnissen, welke byna tien jaeren was verholen gebleé- ven, en aen welke nog een verloop van dry maenden de stratfeloosheyd zoude hebben verzekerd. Het geld de vergiftiging van eenen vader dóór zyne dry zoónen en zyne dienstmeyd. Het schynt, dat zy het stilzwygen van deéze hunne medepligtige by middel van een pensioen, hadden gekogt maer toen men ophield haer hetzelve te betaelen, begon zy te babbelen en bragt aldus de jus- ticie op het spoór van het gruwelstuk. De overblyfsels van den ongelukkigen vader zyn ontgraeven en onder- zogt geworden, en men moet er arsenicum in gevonden hebben. Londen, 24 Nov.Noch Times, noch Morning-Ilerald, noch Morning Post, noch Daily-News, noch Globe, noch eenig ander der avondbladen houd zich met de gebeur tenis bezig, welke een zoo groot opzien verwekt onder de staetslieden van het vastland. Zeker, eenen oorlog zal er niet voorkomen uyt de verdwyning van de republiek Kra kau maer men ziet er de vernietiging in van de traktaeten van 1813 en van dien oogenblik af aen is geheel Europa overgegeévenaen de wisselvalligheden en gebeurtenissen, welke de toekomst nog bedekt houd. Het ishet recht van den sterksten, dat andermael tragt den boventoon te voeren in de regeling der menschelyke lotgevallen. In verscheyde plaetsen van Engeland is den prys van brood en aerdappelen aenzienlyk gedaeld. Voórlaetsten dynsdag hééft een der vreeselykste ongelukken, welke ooyl in de mynen gebeurden, plaets gehad te Oldbury, in de mynen van den heer George-Par ker. Omstreéks 7 uere des morgens naemelyk had in dezelve eene ontzettende ontploffing plaets, ten gevolge waervan 19 van de 23 aen het werk zynde persoonen zyn omgekomen. Ninove, 22 November 1846. MYNHEER! In uw blad van lieden leésik eene antwoord, geteekend H., op mynen artikel van den 8"en deézer maend, waer by ik, in het openbaer belang, onze slaepende politic- beambte en de ruststoordery beknibbeld had: ik wist wel dat slechte zaeken ook beschermers vinden, maer ik kon niet denken dat men zoo verwaend ware om waer- achtige gezegden te durven logenstraffen. Volgens H. is er maer 2 of 3 keeren geschoten, om 8 1/2 nerendus, genomen op 2 1/2 scheuten, was het een eerlyke schoone vueringdit is vergeéflyk indien IL, laeter in den nagt, zoo dom geslaepen hééft als de bekeurde policie; anders hééft hy tegen zyn geweéten, en tegen hetbewust zyn van duyzende persoonen, eene schaemtelooze logentael gevoerd. In eenen wanzin schryft hy myne klagttoe aen droom, nyd en afgunst. Hier in leent hy my mogelyk zyn eygen hert, en aldus opgetoógen, dóór zelfgevoelen stoot hy te gen de gezonde redenwant noch slaepers, noch schut ters, noch goedkeurders van onbetaemelykheyd kunnen immers afgunst verwekken. Men kon zelfden bruydegom het gelukkig bezit van zyne bruyd niet benyden.... Mynen tegenspreékcr II. stelle zich ook gerust, men zal hem, even min, de gal benyden waer mede hy de waerheyd bestreden en bezoedeld heeft even min als de eer van pligt verzuym en verdobbelde ruststooring te hebben verdedigd. Doe hemmynecomplimentenikwensch er hem geluk over MIDDEN-PRYS VAN DE TARWE EN ROGGE, VAX DEN '16 TOT DEN 21 NOV. REGELENDE MERKTEN. TARWE. ROGGE. VERKOCHTE MUDDEN. MIDDEN- PRYS. VERKOCHTE MUDDEN. MIDDEN- PRYS. fr. c. fr. c. Antwerpen. 103 26 94 59 20 56 260 29 25 198 24 25 Brugge 575 26 23 107 21 19 2434 28 25 18 20 98 Gend 870 25 06 141 21 48 110 27 15 490 21 60 Luyk 4G00 26 27 2000 21 17 2100 28 12 486 21 07 4000 26 55 250 19 04 Namen 06 26 75 122 19 24 Tolaelen... Midden-prys 15118 26 86 5851 21 25 MERKT VAN HEDEN. Den A listers, zak inhoudende 1 heet. 52 lit. 50 cenlilit. 18—00—0 a 19—00—0 16—00—0 17—00—0 Rogge 15—00—0 15—15—0 10—00—0 00—OO-O 7—10—0 8—10—0 Hoppe (1846) de 50 kil. 25—00—0 28—00—0 Raepzaed den zak 16—15—0 00—00—0 Lynzaed 15—10—0 00—00—0 Raepzaed-olie de aem 00—00—0 00—00—0 Lynzaed-olie 00—00—0 00—00—0 Raepzaed koeken, de 1215 kilo. 97—OO-O 00—00—0 170—00—0 175—00—0 000—00—0 00—00—0 Aerdappel. (roode) den 1/2 hectol 1—10—0 1—16—0 Idem. (witte) 1—10—0 1—15—0 Boter, de 3 kilogram 2—06—0 2—10—0 Eyers, de 25 00—22—0 0—00—0 Viggens, het koppel van 22 tot 54 frs. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Yrouwélyk 5 Mar. Michiels, wed. van J. Neve, oud 86 j.Jac. J. Van Den Broeck, stoeldraeyër, oud 45j. Aug. VanMiegem, oudl3maend. Mar. llabier, oud 2 j.L. Van Der Biest, oud 20 maend.- Ros, F. De Ilaeck, oud 9 maend.Tlier. Colson, oud 5 j.Fr. Podevyn, wed. van Mar. F. Timmerman en van Schol. De Vis, oud 67 j.Ant. Porriau, oud 5 j.J. Frans De Paepe, wed. van Lud. Jud. Van Mol, en van Fel. Heylenbosch, oud 75 j.J. B. Van Den Berg, sold, oud 39 j. J. Van Linthout, oud 38 j. Ised. J. Brunelaire, man van Cath. Carton, oud 65 j. TE HÜERE1V. Een fraey, groot, nieuw opgebouwd HUYS, staende in de Vryheyd-straet, dienstig vóór alle bedryven. Vóór de voórwaerden begeéve men zich by J. Borreman-Van Gucht, op de Vaert te Aelst,

De Denderbode | 1846 | | pagina 3