het vierde niet van 'tgeén eene gelyke hoeveélheyd aen de arme handspinster kost die slegts 50 centimen dags verdienen kan. Maer hoeveel verkoopt dien ryken fabrikant zyne mekaniekgarens Uyt redens die wy reeds hebben aengehaeld, zoo duer of weynig min als die arme handspinsters. En wat betaelen die ryke lieeren aen hunne werklieden Zy hebben hunne werk- luvgkundige die eene goede daghuer winnen, maer al de andere winnen, in het algemeen eenen gerin gen dagloon. Dé groote winsten zyn vóór de borze der meesters de arme werklieden dié alles verveêrdigen en by gevolg alles winnen, hebben slegts het dagelyks brood.Ditalles ingezien,zouden de vlasmekaniek-spin- neryën niet met eene byzondere belasting dienen geslae- gen te zyn, om ze eenigzins voor wat den voortbrengprys raekt, op de zelfde ry van het handgespin te stellen? Met deéze reeds aengehaelde middelen, zal men, wel is waer, de bedelarv niet teenemael uytroeyënmaer zy zal evenwel verminderen en min of meer verdraegelyk worden. In onze opvolgende nummers zullen wy andere middelen om dit laetste doel te bereyken, voorstellen. Naer men ons berigt blyven de zoo gezegde meéters op de aerdappchnrrkt nog altyd de zakken teekenen als of deeze aen een aeeys-rechl onderworpen waren wy zou- den geêrne weéten wie dit geld in zynen zak steekt, en volgens welk reglement deéze willekeurige eyschen toe- gelaeten zyn. Indien eenen armen uytgehongerden suk keleer iets diergelyks kwame te bedryven, hy zou dae- delvk vastgeklitst worden, en hier dat zulks onder de oogen der politiemannen gebeurt, spréékt men er niet van. Opzigtelyk deéze zaek zyn ons de volgende vraegen toe- gestierd Is het waer dat met de opbrengst van dit gewaend meet recht menigen liter geknapt word? Is het waer dat diergelyke literknapping weynig pi'ysbaer is 'Is het waer dat dien die liters of goelen wilt knappen deeze uyt zynen eygen zak, en niet uyt dien der boeren, behoort te betaelen Het barbiersblad van Dendermonde, de Gazel, kan de artikels dit' wy over den yzeren weg geéven niet ver kroppen; altyd komt heter op terug, zonder egter eenen der/.elve te konnen wederleggen. Voorleden zondag zegde het bladje dat het geloofde (lat wg de troonrede niet ge- leizen hebben, teaerin men aen de schatpligtige belooft dat de conlnbütiën vóór tjaer 1841 met zullen verhoogd wor den en dat men derhalve nutteloos het geld niet zal ver kwisten om aen onze, grillen te voldoen. Wy willen zeer wel gelooven dat het barbiers-orgaen de troonrede geleé- zen en bovendien wel bestudeérd hééft, maer wy durven ook stellig verzekeren dat hel deéze al wederom niet verstaen heeft, anders zou men er zulke dolzinnige onge- rymdheden niet in aentreffen. Eene allezins verontweérdigende zaek hééft over wev- nig tvds te Loven plaets gehad. Het geld hier naemelyk de schielyke kazakkeering van eenen onderwyzer der armschool die dóór den algemeenen administratie raed der Godshuyzen van Loven, geraedpleégd over de voór- trelfelykheyd onzer egt vlaemsche en onverbasterde moe- dertael, in eenen langen brief dien wy onder de oogen hebben, met véél agting van dezelve sprak en haer open- lvk den voorrang op het commissie stelsel toeschreef. Ingevolge deéze verklaering zond den administratie raed bevel aen den onderwyzer van by het opregt vlaemsch stelsel te blyven en de noodige boeken en leéstafels aen te koopen. Welken Belg zou liet konnen gelooven Dien hoofdonderwyzer van Loven heeft zich boeken en leéstafels aenverzorgd en hééft inderdaed, volgens het uytdrukkeiyk bevel zyner onmiddelyke oversteonze vlaemsche nationaele moederlael aen ile vlaemsche jeugd hem toevertrouwd, geduerende dry of vier maenden on- derweézen. Doch eylaes eenen zekesen cantonnaelen schoólopziender deszelfs schóól eens zynde komen bezig- tigen, en gewaer geworden dat onze vlaemsche moeder- tael daer onderweézen wierd, heeft aen den onnoozelen en hangen schoolmeester bevoólen van al die vuvle leéstafels weg te smyten en het commissie vlaemsch te o'nderw vzen het géén deézen schoolmeester terstond gedaen heeft, (ondanks de uytdrukkelyke bevelen zyner oversten) uyt vreeze van zvne broodw inning te verliezen Dien'can tonnaelen schoólopziender is eenigen tyd daernate Antwerpen, als provinciaelen schoólopziénder benoemd geworden Moet men nu nog vraegen hoe het mogelyk is dat die verbannene tael, op vlaemschen bodem, zoo grooten >oórdgang doet, en overal haer hollandsch venvn uyt- spouwt Moet men nu nog vragen waerbv het komt dat den vlaemschen volksgeest dermaete verslapt dat er eemge leden der kamers zich over gestoord hebben - als men ziet dat de dóór het gouvernement bezoldigde a'mb- tenaers hier toe alles aemvenden. Arm Belgiënhet zyn uwe eygene bestii rders die u slaeven maeken van uyt- iieemsche volkszeden en gebruyken, die u in 1830 de wa- pens hebben doen opvatten om den dwingeland Willem over den moerdyk te jaegen. Past op! want, na d'eene onderdrukking volgt d andere, den eenen afgrond roept den anderen in en aldus zal welhaest uwe nationaliteyt die haeren voornoemen grond in de volkstael vind, aen den vremden lafhertiglyk verkogt weézen. Apropos van kazakkeering, wy hebben van den Demerbode niets meer ontwaerd, zou deantwoórdvan M'. Havermans den mond aen dit blad gesloóten hebben, of zal het zich wederom bekeereu? Mr. Havermanskan toch met eene antwoord meer verrigten dan den Oenderbode met verscheydene artikels. Wy wagtcn den uytslag der zaek af. Den heer Chevalier Cans, deézer stad, onvermoeyely- ken voórstaender der oude vlasnyverheyd hééft aeïi de kamer der volkstegenwoórdigers eene verzoekschrift ingediend, strekkende onr te bekomen dat de lynwaeden van garen met de hand gesponnen, door eenen byzonde- rcii stempel zouden onderscheyden worden van de me- kaniek-lynwacden. Op voorstel van M. De Smet, is dit verzoekschrift naer de commissie van nyverlieyd gezonden. Hebben de kamers dit verzoek niet dacdelyk ingewil ligd, hetistehoópen dat eerwynigvan hier eenevoldoende antwoord aen den verzoeker zal worden beteckend. On- derlusschen moedigen wyonzen ieverigen stadsgenoot aen op dat hy by zyne lolfelyke en allezins goede onderneé- ming blyve, hem verzekerende dat indien de kamer geen gevolg aen zyne billyke aenvraeg kwame te geéven niette min hy de dankbetuygingen van alle mensehen-vrienden zal verwerven. Eene deputatie van de koophandelkamer deézer stad, is voorleden Maendag by den heer minister van open- baere werken in gehoor ontvangen geweest, oin de op lossing van het vraegstuk eener regtstreéksche yzeren spoórbaen van Brussel op Gend langs Aelst, te verhaes- ten. De deputatie heeft met den heer minister van open baere werken en met twee of dry zyner ambgenoóten gesproken, mits de oplossing van 'dit vraegstuk van den raed der ministers afhangt. Emancipation. Den Moniteur agricole, in zynen eersten nummer kon digt eenen zeer weidenkenden artikel af, waer in hy het inrigten van stapel-plaetsen (entrepots) of openbaere ma- gazynen, tot het ontvangen van alle sóórten van graen- gewassen, zonder betaeling van tol-regten, gescliikt, voorstelt. Deéze imnagazyning zou zonder twyfel den besten uytslag opleveren, want in de overvloedige oogsttvden zouden de groote capitalisten, in deéze stapel-plaetsen hunne gekugte graénen konnen bewaerenom dezelve laeter te verkoopen. In een wóórd deéze stapel-plaetsen, zouden volgens de geéne van Marseille, die er allecnbezit, ingerigt worden. Met aen dit voorstel te beantwoorden, zou liet gouver nement de bewaeriug der inwendige overschotten en de inkomst van toevoeringen, zeer vergemakkelyken. Op zulke wyze zouden de capitalisten ook tot de uyt- wendige voórraeds bezorgingen, de hand konnen leenen en men zoude zekerlyk de prysverhoogingen die byzon- derlvk de werkende klassen bereyken, tegenhouden. Wy haperen geen oogeublik de gedagten in dit zeer wel beredeneérd artikel geuvt, vóór te staen; want de hedendagsche noodwendigheden vereyschen dat de beste maetregels, die eene wyze bestiering aenbeveélt, voórgeschreéven en gevolgd worden. Men hééft ons geklacgd, dat er digt. by de stad plaetsen zyn waer men des avonds in veyligheyd niet kan passeéren. Onder deéze is de Zoutslraetpoört, alwaer reeds verscheydene persoonen aen aldaer wagtlioudende kerels hebben moeten drinkgeld geéven. Wy roepen de aendagt der veldwagters hierop in, en hoópen dal deéze enkele aenmerking haer nytwerksel zal hebben. -Eenen reyzenden kommies onzer kennis gisteren met zyn rytuyg van Sottegem komende, wierd dóór eenen armen op eene eenzaeme plaets om een aelmoes gesmeekt; den reyziger gaf hem een stuk van 5 centimen, maer hierover niet te vreden, eyschte den bedelaer ge noeg om eeij brood te koopen. Op de weygering van den kommies, begon hy te vloeken en zogt eenen steen om dien naer den reyziger te werpen. Word hel niet hoogst tyd dat men middelen werkstellig maeke om aen de arme werk (e verschaffen Eene talryke dievenbende doorloopt thans de om- streéken van Aspelaer en Nederhasselt. In den nagt van 50 Nov. II. is deéze bende in de hove van J. De Roeck, te Nederhasselt, gedrongen; den landbouwer op liet ge- rugt wakker geworden, stond op en meynde zich te kleeden; doch nauwelyks uyt zyn bed, trad eenen boos- wigt in de kamer, gewapend met twee pistoólen. Den landbouwer vliegt naer zyn vuerroer, mikt op den kerel maer het vuerroer ontplofte niet. Alsdan slaegt den pachter met zyn wapen waervan hy de kolf verbryzelt terwyl den dief hem met een stuk hout neérveld. De vrouw van den landbouwer poogende te vlugten wierd wederhouden, en de dieven wiër getal tot thans onbe kend is, na wel geëéten en al wat zv vonden medegeno men te hebben, zyn vertrokken, laetende den pagter in eene deêrlyke gesteltenis, doch niet hóópt van hem te zullen konnen behouden. In de omstreéken van St. Lievens-Essche en Steen- huyze, blyven de dieften en bracken aenhoudend voórt- dueren. Deéze weck is er wederom in twee versehillige pagthoeven gedrongen en zyn verscheydene voórwerpeu gestolen.Ziende dat de liooswigten nergens in hunne feytcn gestoord, deéze met meer en meer stoutmoedig- lieyd voortzetten, konnen wy de gemeente-bestueren niet genoeg aenraeden van spoedig nagtwagten of pa-' trouillen in te rigten, waeraen eiken ingezetenen geëme deel zal neénien. Heden zaterdag, 5 Dcc. om 7 4/2 ueredes avonds, zal er in liet Kleyn Gend alhier, eene vergadering van koopmans, fabriekanten en industrieéle plaets hebben, om over den yzeren weg eene onderhandeling te houden'. AI de borgers die eemg belang in de verweézenlyking van dit nul lig eu voórdéèlig werk stellen, worden ver- zogt. zich aldaer le laeten vinden. Onze lynwaed-nierkt van lieden was wel vóórzien. Dóór Z. Iloogw. den bissehop, zyn benoemd M. Bettens, pastor le Aslene, tot pastor te Erwete- ghem.M. Van der Auwerineiilen, nu onderpastor le Ëvergliem, tot. pastor te Lootenhulle.M. L. De Vos, best Herder van liet gasllmys te Geeraerdsbergc, tot pas tor te Aslene.M. Claus, onderpastor le Elseghem lot pastor (e Vlcckem. M. Liedts, pastor te Lootenhulle, is tot pastoren deken benoemd te Ronsse, in vervanging van M. De Clercq, die zyn ontslag bekomen heeft. Zyn nog benoemd: M. Willems, onderpastor te Mae- tere, in de zelve hoedaenigheyd te Iinesselaere, en ver vangen dóór M. Gliysels, onderpastor te Meldert, die dóór M. Gallens, onderpastor te Bellem, word opge volgd. M. Van de Velde, priester in het seminarie, is le» onderpastor te Bellem benoemd. Deézer dagen heeft M. Simoens, pastor van O.L.V. kerk, gezeyd op St. Pieters te Gend, zynen vyf-en-twin- tigjaerigen jubilé, van zoo veéle jaeren als geestelyken herder van die parochie, in hoedaenigheyd van onder pastor en van pastor, de St.-Pieterlingen onder zyn be stier gehad te hebben, gevierd. De gebuerte van den agtbaeren geestelyken is des avonds luysterlyk verlicht geweest. M. Eeman, pastor te Sinay, en M. Roels-Damme- kens, burgemeester te Lokeren, hebben elk eene zilve ren vergulde medalie bekomen van het gouvernement, voor hun prysbaer en moedig gedrag by den brand, die in mev laetstl. een deelderkerk van Sinay hééft verdelgd. Den Volksverdediger \-,m Geeraerdsbergen bevat liet volgende: Wy verneémen dat het stedclyk bestlier dei- stad Lessen, aen den Minister der openbaere werken, op de vraeg van twee leden van onzen gemeente raed, den 12 bietst een verzoekschrift ingediend hééft, op dat hy aen de niaetsehappy van den Yzeren-weg -der Dender- valley geenen uvtstel meer verleene om de werkingen te beginnen; en in geval dat die maetsehappv aen hacre verbintenissen niet volkwam, dat liet gouvernement eene aenvraeg zou doen aen nieuwe onderneémers die zy het millioen dat vóór borgtogt gestort is, als premie zouaen- bieden, of bv middel van het zelve millioen die werkingen of alle andere die onze ongelukkige bevolking zouden konnen brood verschaffen zelf beginnen. Verzoekschriften van den zeiven aerd zyn ook dóór de gemeente bestueren van Onkerzele, Góefferdingen en Overboelare aen den minister van openbaere werken gezonden. Den Gemeente raed onzer stad had besloten dergelyk verzoekschrift dóór eene afzending aen den minister ter hand te stellen, maer den tyd ontbrak aen het hoofd van ons bestuer, en men lieéft het zelve maer den 20 laetst ingezonden. Indien wy zoo kwaedaerdig waren dan veéle, dan zouden wy zeggen dat er by sommige persoonen al tyd ontbreekt, wanneer er kwestie is maetregelen te neé nien of stappen te doen, om onze stad een weynig te doen herleéven, en luiere menigvuldige ongelukkige werk en brood te verschaffen. -Men ieést in den Courrier d'Anvers:Wy hebben gezeyd dat 500 Belgen het Leopold-kruys verzoeken; men hééft ons verzekerd dat dit getal wel op acht hon derd mag gebragt worden indien men de vremde petiti- onnarissenmederekent. Wy kennen persoonen die 'tkruys van eerevoór de zonderlingste redenen vraegen. Ziellier eenige voorbeelden vóór welkers egthevd wy konnen in- staen Eenen heer reclameert het omdat hy in het be stier dat hy dient sedert 1850, geene voórdering hééft bekomen, eenen anderen om dat hy op de eerste belgi- sehe leening speculatie maekende, eéne som van 150,000 guldens gewonnen heeft; eenen derden omdat den vader zyner toekomende echtgenoóte eenen gedecoreerden schoonzoon hebben wilt; eenen vierden omdat hy in de bureelen van het departement van oorlog eene verou derde maegziekte lieéft opgedaen; eenen vyfden omdat hy vader van negen kinderen is. etc. Den communaelen raed van Brussel, hééft zater dag II. eenen voorstel van M. Gendebien in overweéging

De Denderbode | 1846 | | pagina 2