iteeën to ontneëmen.De talryke aenkoopen van wapens dóór de Iersche boeren gedaen, hebben de aendagt van het gouvernement gaonde gemaekt. Overal zyn de by- eenkomsten van gewapende persoonen verboden. Ove rigens is de ellende in Ierland ten top gesteégen. tn Portugael zyn de zaeken tot thans toe niet Veranderd. In Spaniën hebben thans de algemeenekiezingen plaets waervan niet ongeduld denuytslag verwagt word.Eene miuisLcrieclc crisis is vóór eenige oogenblikken op ban den geweest, om dat de koningin weygerde eenen amb- tenaer, M. Pacheeo, af te stellen. Doch de verwydering van dien staetsman, hééft daedelyk de crisis doen ver- dwyuen. Eenige staetkundige beschouwen in de versmelting der Krakansehc republiek, den ondergang van Oostenryk zelf. Deéze manier van zien, gelyk den Liberal Liégeois liet doet, schynt ons te voórbaerig; geene-oog, hoe scherpziende zy ook zy, is bekwacm zoo ver in het toe komende te dringen; maer het géén wy weéten, is dat een ryk dat samengesteld is uyt volkeren die in aerd, zeden, tael, godsdienst etc. verschillen gelyk Oostenryk, altyd gevaer loopt. Het geen ook zeker is, is dat alle kleyne staeten belang hebben in den val eener te volko- merie magt, want de groote mogendheden hebben niets meer ter lierte dan de onafhanglykheden zoo veel moge- lyk te vernietigen, en dit, ten voórdeele haerer eygene .gezagvoering. Aldus zouden wy, Belgen, verlangen dat Polen uyt zyne onderdrukking opstond, dat Lombardiën zyne vrvheyd weerkreeg ete. In Schleeswyk blyft alles voorduerend in verwarring, tot heden is er nog aeu geene de minste overeenstem ming te denken. Den aenval der Americaensche vloot tegen de Mexi- eaensche stad Alvarado, is mislukt. Al de vaderlanders zyn in den Mexico onder de wapens geroepen om te zc- gepraelen of met de republiek te sterven. Santa-Anna is met zyn leger te Potosi. Telkens dat wv dóór de nieuwsbladeren verneémen dat de eene of andere stad of gemeente de inhuldiging viert van het standbeeld eens grooten mans, vinden wy ons als met tegenzin gepraemd 0111 te vraegen hoe het staet met het op te regten gedenkteeken aen Diderik Martens en altyd moeten wy antwoorden: men denkt er nog niet aen. Nogtans, willen wy hier geenzins onze plaetselyke overheden over deéze naelaetigheyd beschul digen; de tegenwoordige omstandigheden dringen meer op andere noodzaekelykheden aen die onze bestuerders thans geheelyk verschoonen. Niettemin, men gelieve ons te aenhooreiï, 't is eenen onzer agtbaerste lettervienden die ons in de belangen der weétensehappen en in die van onze stad zelve, reeds lang heeft aengemaend van onze stem te verheffen om de dankbaerheyd niet alleen van onze stad, maer van ganseh Belgiën aen te prikkelen. De inhuldiging van het standbeeld ter gedagtenis van wylen den agtbaeren heer Peeters, weêrdigen volksver tegenwoordiger en Burgemeester van Westerloo, die op l december jongstleden heeft plaets gehad, doet ons onder andere vraegen of Diderik Martens waerlyk die groote eer die wy hem willen toekennen, verdiend heeft'? Indien ja, waer zyn deszelfs titels betwist men aen onze stad niét meer van de geboórteplaets diens helds te zyn Zal zy voordeel trekken uyt haere dankbaerheyd jegens eenen man die haer eertyds verkleefd en nuttig was op dit alles konnen wv dé gunstigste antwoord geéven. Diderik Martens die 'eenen verheven leeraer der 011de en berugtc hooge schóól van Loven was, heeft den eer sten de drukkonst in de Nederlanden ingevoerd, en den eersten drukte liy te Aelst, zyne geboórte-stad. Dit alles is klaer beweézen in een werk dat over eenigen tyd dóór de zorgen van den heer advocaet De Smet, deézer stad, verscheen, en waerover de letterkundige wereld hem véél geluks wenscht.Zie daer zyne titelen die alleen vergenoegen 0111 Martens naein onsterfelyk te maeken, want zy hem op de 17 plaetsen der nuttige mannen die het menschdom hebben helpen verlichten; bovendien is geheel Belgiën hem de grootste weldaeden verschuldigd. En inderdaed, indien de drukkonst de eerste der weé tensehappen niet is, zv is ten minste de sterkste. Het is waer, zy dient tot verspreyding zoo wel van het kwaed dan van 't goed, maer zy is ook de getrouwe bewaerster der waerheyd, en, meer als andere, hééft zy tot de be schaming der natiën bygedraegen. Dan, Martens, ons den eersten met eene drukpers begiftigende, hééft ons in staet gesteld van voordeel te trekken uyt de verlichtin gen van de meer in den wegder beschaevlng gevoorderde volkeren, zoo als de Italiaenen, Spanjaerden,etc.die als- toen over de uytgestrekste landen gezag voerden. Ten anderen, zou ei' niemand willen dat er geene gedrukte werken bestonden, en 'tis eveneens onbetwistbaer dat de drukkonst niet eene der voórnaemste nyverheden is van Belgiën. Wat zou men van eenen man zeggen die op zyne eygene kosten eene nyverheyd in 't land bragt geschikt 0111 in 't vervolg zoo véél ermen te bezigen dan hedendaegs de drukpers doetMen zou dien tot aen de wolken verheffen en met eer en erkentelykheyd over- laeden. Tot dit punt onzer redeneérig gekomen, vraegen wy ons: Wat heél't men tot. thans ter eere van Martens gedaen? en eylaes! wat moeten wy antwoorden? Weynig ot niets. Op deéze openhertigebekenteniswordenwy schaemrood. Nogtans, wy hebben het reeds gezeyd, wy beweêren niet dat onze stadsbestuurders thans de taek op zich moeten neémen van die onrechtveêrdighevd te herstellener zyn i dringendere noodzaekelykheden die by het naderen van het guer jaergetyde ai hunne zorgen verdienen. Maer wie zal konnen zeggen dat deézen staet van zaeken altvd den zeiven geweest is, en dat er de schuld niet van te sch uyven is op die dewelke in betere tyden ónze stad be stierd hebben? Ondertusschen, daer de inrigting van een letterkundig genootschap alhier staet verweézenlykt te worden, en waer- toe wy al onze mogelyke medewerking en onderstand be- loóven, zie hier wat wy vóór te draegen hebben 1" Dat, onmiddclyk 11a deéze inrigtinger onder de leden des genoótschaps eene commissie benoemd worde 0111 de beste middelen te beraemen tot het bereyken van een zoo billyk als edel doelwit. 2° Dat mén stappen doe 0111 van het gouvernement en van den provinciaelen raed te bekomen het geen andere steden verkregen hebben. Indien men aen Antwerpen, Gend, Brugge etc. bylagen verleent om aen derzelver uytsteékende mannen gedenkzuylen op te regten, waer- om zouden wyhet récht tot de zelfde gunsten niet hebben. 3° Dat men tot het zelfde eynde in de bureelen onzer nieuwsbladeren en elders inteekeningslysten opene. 4° Dat men eenen oproep doe tot al de Drukkers van Belgiën. 5° Dat men den zelfden oproep doe tot onze muzieksge- noótseliappen op dat zy by het eyndigen des winters Concerts zouden geéven 0111 dóór derzelver opbrengst de onkosten eens op te regten standbeélds te helpen bestryden enz. 'T is aldus dat dóór de samenwerking diér middelen men zou mogen verhoópen van in weynig tyds in staet gesteld te worden eene schitterende dankbaerheydshulde te konnen bewyzen aen eenen held waervan wy te geheu- genis te gebenedyden hebben; aldus zou men welhaest den statigen oogenblik zien opdaegen op welken de gor- dyn van vóór Martens eeuwige geheugenistrekken zal weggeschoven worden, en dat den vremdeling die opregt vlaemsche dankbaerheyd aen onze kunstminnende Aels- tenaeren zal komen toekennen, en den spoorslag ontwae- ren dien onze lettervrienden dóór de belooning der ver diensten aen de leerzugt der vlaemsche jeugd hebben weéten toe Ie brengen. tigen eene schuylplaets in vinden mag, hoe groot en hoe menigvuldig zy ten dién eynde zouden mogen weézen en hoe kostelyk ook hunne inrigting zou mogen zyn. Vóór wat de koloniën of volkplantingen aengaet, wy moeten onze medeborgers naer Santo-Thomas niet stie ren, onze Kempen, onze Ardennen en onze Wcstviaen- dersche zee-kusten, leveren landeryën genoeg op, die dóór de beploeging lot vrugtbaerheyd konnen gebragt worden om een deel van onze arme eene schuylplaets en een bestaen te bezorgen, als zy zorgvuldiglyk bestierd worden. ilier van levert ons de volkplanting van Mel- Iray in Vrankryk een levendig voorbeeld op. De bestierders van die volkplanting, welke sedert acht a negen jaeren opgeregt is, en aeu jongelingen zoo liet schynt is toegeschikt, hebben over hunnen handel en nylval een verslag gedaen, waer van onzen belgischen Monileurin zyn blad van 18 July 1845 eenige uvttrek- sels hééft overgenomen. Aidaer buyten den landbouw, zyn ook alle ambagten ingevoerd, en wy vinden er onder andere deéze plaets Alzoo maeken wy reeds dóór de handen der bewoo- ners onzer volkplanting, al het noodig vóór onze klee- ding en vóór ons onderhoud, van de holblokken en schoenen tol de hoeden toe; wy maeken dóór ons eygen onze werktuygen vóór den landbouw, onze meubelen, onze hangbeddens, onze schrynwcrken, wy bonwen onze huyzen Sedert 1840, boven onze onkosten van instelling, 0nie B uylgaevm van onderhoud en eenen bovenmaetigen hoop van werktuyyen van alle sóórten, waervan het cyfjer op onze inventarissen beloopt tot fr. 107,282-59 hebben wy gebouwd ieder jaer voor de sommen die beloapeu heb- ben lot, in 1840 fr. 44,025—10 1841 64,001—15 1842 78,257—75 1843 42,007—64 1844 45,948—39 Den armen verwekt de aendagt van alle; men schreeuwt tegen de duerte der leévensmiddeleu, den voorstel van M. Eloy de Burdinne en van twintig zyner medemakkers, is by hunne tegenstrecvers, in weérwi'l zyner ontoepasse- lykheyd aen den tegenwoórdigen stand, uyt liet geheu gen nog niet verdweénen, even als of den goéden koop der cétwaeren den noodlvdenden redden kon. Den volks vertegenwoordiger M. 'Verhangen wilt de hervorming van onze linaucie-wetten en onder deéze de afschalling van de rechten op het zout en hy vermeynt aldus ook den behoeftigen ter hulp te komen. Veéle van zyne vóór- stellen moeten wy goedkeuren; maer wat kan dit alles aen den armen baeten Dat hy het zout 2/s min be- taele, en het brood vóór de helft van den tegenwoórdi gen prys bekome, en nog kan hy het niet betaelen. I11 de Vlaenderen vinden wy er met duyzende die zich met raepen voeden en dezelve nog steélen om zich dit arm zalig voedsel te bezorgen. Den eenigsten middel 0111 den armen weezenlyk te helpen, is hem werk te verschaffen en laeten geld te win nen. Mag hy werken en geld winnen dan zal de duerte van het brood en van het zout hem noch hinderen noch lastig vallen, en moet hy zonder werk en winst blyven, vrugteloos vóór hem zullen deeétwaeren goedkoop zyn. Den minister stelt als daedelyken hulpmiddel vóór, eene menigte voórgenomene yzere wegen, kanalisatiën en bestraetingen; maer geene van al deéze werken kon nen onder de bytende koude van den winter aenvang neémen, en den armen kan tot de lente niet wagten.- Den eenigsten daedelyken middel is het uytdeelen van twee millioenen in geld daer hy ook gewag van maekt. Deézen middel is verre van toerevkende te zyn, doch wat het zy, wy moeten den minister aenporren 0111 deé zen onmiddelyk werkstellig te maeken; want, van lieden af is den nood dringende en hy lyd geenen uytstel meer. Deéze middelen, daerby, zyn tydelyk, en den staet der arme vereyscht duerzaeme hulpmiddelen. Den armen heeft tot lieden op zvnen menschlicvenden medeborger gewoógen, dit moet een evnde krvgen; den staet, het opperbestier alleen moet in al zyne noodwendigheden vóórzien. Maer hoe zal men dit bewerkstelligen Door het op regten van koloniën en werkhuyzen, waer allen behoef- In het geheel fr. 272,22005 Zoo dat de volkplanting van Mettray, in 1857, 1858 of 1839 opgeregt, nae allesaBm haere bewooners te hebben z móeten leeren, binnen de vyf verdere jaeren, alle onkos ten van instelling en onderhond gekweéten hebbende, eene som van fr. "379,50205 is voóruyt gegaen en welke was haere bevolking 500 persoonen uyterlyk, tvdens het verslag op 545 verkrompen. Moeten wy an dere voórbeélden hebben, om diergelyke gestigten, zon der haepering, gelykelykop te regten én 'tonderneémen? Met duyzende bunderen landeryën wagten in Belgiën maer de beploeging af 0111 sclioone vrugten voort te brengen, en eene saemenwoonende bevolking die, boven den landbouw, het overig van liaeren tyd, aen een voór- deelig handwerk zou besteéden, is zekerlyk den besten, indien niet den eenigsten middel om eene lieyde tot vrugtbaerheyd te brengen. Word voortgezet. Zondag 11. hoéft de commissie van onderstand vóór de noodlydende klas haere eerste vergaedering gehouden. De leden waren dóór eenen politieagent gedagvaerd Eenen voorstel van wederom eene omhaeling by onze liefdaedige burgerstedoen, is aëngenomen.Ter deézerge- legenhevd hoeven wyslegtsden dringenden nood en diepe ellende "waerin onze ongelukkige medebroeders gedom peld liggen, te herinneren, 0111 voorop te mogen verzeke ren dat de welstellende inwooners van Aelst hunne giften op het ajtaer der menschlievendheyd zullen komen neer leggen. Ja, wy durven het verzekeren, want het voorleden jaer er de ontegenspreékelykste waerborg van oplevert. Bv liet neérschryven deézer regelen, verneémen wy dat er eene algemeene rekening van ontvangsten en uytgae- ven is gedaen, maer dat elk aenweézig lid hoogst ver wonderd was van onder de aèngestipte sommen van ontvangst, de dóór de stad gestemde 15,000 frs. niét te vinden. Op de interpellatie van een agtbaer lid, ant woordde den borgemeéstër geheel verward dat deéze rekening de commissie niet raekte én op den stadsbudjet moest gebragt worden. Maer de commissie beweêrende dat zy zoo wel over deéze som als over die der inschry- vingen, recht had van rekening te vraegen is er eyndelyk zeer droog nytgekojnen dat er nog omtrent 26,00 francs op de 15,000 frs. te goed was. De leden hebben daedelyk deézen overschot gereclameérd als aen de noodjydende toebehoorende, en te weég gebragt dat er zondag aen- staende ook rekening hiervan zal gedaen worden. Wy ook, wy keuren deéze reclame goed, en wenschen véél geluk aen die agtbaere leden over de groótmoedig- heyd diezvin 't verdedigen der belangen van hunne nood lydende medebroeders hebben aen den dag gelegd. Vóór de volgende vraegen verzoekt men ons eene plaets in ons blad Is liet waer, dat tydens de zitting der commissie van onderstand, den yzeren weg is op het tapyt gekomen Is het waer dat een lid onzen borgemeester hééft aen- zogt met de koophandel-kamer samen te werken om dóór de spoedige verweézenlyking van dit nuttig werk, aende arme-te konnen werk verschaffen

De Denderbode | 1846 | | pagina 2