KAM kil DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Is het waer dat hierop onzen eersten civielen ambtcnaer ai als oenen blafhond is uytgevallen, en op geene borge- mcusterlyke wyze lieéft geantwoord y Is het waer 'dat hv ook de ongerymde toepassing van '1 .iussoa blad uytkraeinde zonder er den zin van teverstaen? Indien zulks waer is, en voórnaemelvk indien dit laetste egt is, zou het dan ook niet waer zyn dat den rt borgeincester op zyn nassov bladszou willen te werk gaen V n Yoór deézen keer zullen wv ons onthouden over deéze d vraegrn te spreuken, maer indien den borgemeester dóór de zotte toepassing van 't ongerymd uóssiu orgaen onze bendagt nog kwame gaende te maeken, dan zullen wy ons ook ecnige vraegen veroórloóvendoch het strekk'e tot t gouverne van ons borgerlyk opperhoofd dat indien wy in a vervolg dóór diergelyke aenhaelingen tot vraegen aen- geprikkeld worden, wy zeer aerdige vraegen zullen doen. Éytgesteld is niet kwytgeseholden. .Vis wy akten van mensehlievendheyd mogen aen- slippen dan zyn wy altvd bereyd onzen tvd en piaets aen de zelve toe te wyden. Zie hier wat wv noópensde feest viering der II. Barbara vernomen hebben. l)e agtbaere Barbaristen na op een lekker vrienden- mael moedig gepeuzeld en menig lustig teugje te hebben gedronken, hebben hunne noodlydende natuergenoóten niet vorgceleii, maer op voorstel van den heer lie Wolf- I'urtemont, onder hun eem; inschryving ten behoeve dei- arme geopend die, door 26 aemvéézige leden, daedelyk met by de honderd franks wierd volzet.... Zulke daeden sprecken luyde genoeg om de loftnytingen van oenen gazet-srhryver te kunnen ontbeéren; ook liaelen wy de zelve slegts aen op dat zy gekend zynde, zouden nage volgd worden. De persoenen die voor den acnstaenden trimester aen ons blad inschryving neémen zullen al onze loeko- niendc nummers van zondag Ie beginnen tot Nicuwjaer aenstaende kosteloos ontvangen. Den genaemden Egidius Cuppens oud 53 jaeren (tek, woonagtig te Erembodegern, werkman by d'heer 'T kint, moleuaer alhier, is gisteren van den Molenberg stok dood gevallen, üeézi n man was vader van 5 kinderen. De genaemde Coleta Walgraef, vrouw van J. Ver- donck Ie Wfcttercn, s beden aihier op heeler daed van (befte betrapt. De dievegge was een sink katoen komen 'renen ten huyze van M. De Cracker, winkelier op de groote Merkt; maer daer deézen diergelyke leening niet verstond, beeft by Coleta by den kop gevat en luier agter de grendels doen zetten. Gebrek aen piaets heelt ons eencn brief nvt Erpc, en vérsclieydcne aenmerkingen tot opvolgende nummers doen versennyven. De lynwaed-merkl van beden was wel bevoórraed, de kooplust en pryzen beantvvoórden laemelyk wel aen den wensclj der verkoopers. De viggehs zyn een wevnig in prys gesteégen. r oór de volgende zonderlinge vraég beeft men ons l eene piaets, in ons blad gevracgd Is bet waer dat erin eene stad van deés arrondissement eene vrouw haere weezen veriaeten hééft, een pak mede draegende waer van den inbond nog onbekend is, niet tegenstaende dut zekerenainbtenaer bet scliynt. teweéten, en dat men de daedzack ten laste legt van oenen soldnet - U\ t die stad is ons oenen naemloozen brief toegezonden die van de ernstigste zaek gewaegt. Daer wv de verant- woórdelykbeyd van die gezegdeus op ons" niet durven noemen, verzoeken wy den schryver ons zynen naem te laeten kennentenware by zich vergenoegde met hetgeen hydiesaengaende in ons blad van lieden zal aentreffen. De zaek is donker, maer dien die er kennis van hééft, zal wel gevoelen waer wy been willen, en dien die ei- acnleydiï),r toe gegcéven hoéft, zal wel vatten dat zyne sehanddaed gekend en verfoevd is. Wy denken onze leézersoenen dienst te doen met hun te herinnieren dat de jagl, op den sneeuw, verboden 3s, tervvyl het besluyt van den minister niet alom gekend is, en niemand onbewust hoeft gestraft te worden. In den communaelen raed van I.uyk is oenen voor stel aengenomen die alom navolgers zoii moeten vinden. 3)en raed gaet eene petitie aen den koning en aen de Kamers zenden, om te vraegen dat, tydens zes maenden, liet v rcind vee vry van rechten, in bet. land zou mogen gebragt worden. Indien alle regentiën dergelyke petitiën opzonden, men zou misschien den vryën invoer van liet vee bekomen, en de geringe borgersklas zou iu staet ge steld worden om ook somtyds een stuk vleesch te kon- nen eéten. Wy verhoópen dat onzen stedelyken raed in deéze ge- legenheyd ook niet zal haperen zyne stem te verheffen, en dat liet voorbeeld van den eencn den anderen zal opwek ken om door een algemeen petitionnement het gouverne ment te beweégen tot liet neémen van eencn maetregel die aen de geringe burgers zoo voórdeeligen uytslag zou opleveren. De vleesehhouwers zouden er bovendien dóór winnen, want de schacrsciilieyd der hoornbesten en der- zelvcr hoogen prys zyn meerniaels oorzaek dat menigen kleynen vleeschhouwer zyne onkosten niet kan winnen. Zyne Heyligheyd den Paus Pius IX, heeft aen. al de calliolyke bisschoppen eene Encyclyca toegezonden gedagteekend van 9 november, docii maer Ie Hoornen afgekondigd den 23 en getrokken op 15500 afdruksels. Dit schrift beslaet 15 bladzyden in-folio. In een franseh dagblad van Brugge, troffen wy eer gisteren de volgende regelen aen li Peyst er wel op, lieeren ministers, en heeren volks vertegenwoordigers; liet volk, welk gv bestuerf of verte genwoordigt, verwagt voél van u. Een half millioen werk lieden der Vlaenderen roept tot 11 liet vriest, liet is koud, en wy zyn zonder brandstof; liet sneeuwt, en wy hebben noch schoenen, noch kleederen; liet is duerleé- ven, en wy bezitten niets om brood te koopenwy heb- ben kloeke ernien, en zyn zonder werk; wy, onze vrouwen en onze kinderen sterven van honger en van koude. Om Gods wil, vergeet oenen oogenblik uwekra- koelen; boud op, eenen stond, katholykeof libcraele, ministerieéle of opposanten, te zyn, weést Belgen, en beriunert u dat 500,000 monden n brood vraegen, en 1,000,000 ernien werk vraegen. Gy hebt met eenpae- ii rige stemmen eene vermeerdering van 60,000 fr. op ii den budjet der kamer gebragt, werpt nu eenen blik ii van medelyden op de ellenden die ons als eenenkanker ii doórknaegen en wegrukken.» Den communaelen raed van Brugge telt heden 22 leden. Onder die 22 leden vind men er: Vvf, van "0 tot 80 jaerenvyf, van 00 tot 10vvf, van 50 tot 60; vvf, van 40 tot 50. en twee onder de 40 jaeren. Den ouderdom van deéze 22 raedsleden samengesteld, beloopt tot 1270 jaeren.Men zal niet zeggen dat de coinnmnaele raeds leden van Brugge te jong zyn. De nyverheyd, om katten in zakken te verkoopen, is te Brussel tot stand gekomen. De meyd van doctor G.. bad op de merkt een allerschoonst haesken gekogt, al thans schéén bet beestje uylerlyk tot de familie van meester Cuwaert te belmoren. Maer liet spreekwoord zegtliet IcUecl maekt den man niet, en men mag er nu wel byvoegen de huyd maekt. de beest niet. Edoch de doctors-meyd 't buys komende, vond onder bet haezen- vel eene netjes gevilde kat Twee nieuwe gedenkteekens gaen te I.uyk worden opgeregf: naemelyk een borstbeeld aen den burgemees ter Lamelle, en een praelgrafaen den bisschop Nntgcrus. Voorleden zondag is Ie Geud. in den estaminct la ille de Parisop de Hoogpoort, een genootschap inge steld, uytsluytelyk samengesteld uyt leden tot de boek drukkunst belioorende. liet doel van dit genootschap is de vriendscliappelyke betrekkingen tiissrlien de letter kundige en de versebillige takken der drukkunst meer te versterken, doér kostelooze lessen de letterkunde met liulp van welwillende mannen onder hun uyt te breyden, en dóór het daerslollen «ener koorafdeeting zich ecnige aengeiiiienie neren te versehalfen. Deéze vereeniging lieéft den titel aengenomen van ICryser's Genootschap54 (irukkunst-geiioóten zyn tot leden aengenfflneii. De laetste schepen, welke met landverlniyzers moe ten vertrekken, worden klaer gèniaekt. Men rekent, dat er in ditjaer wel 13,000 van deéze mensehen in de Ant- werpsebe haven naer Amerika zullen zyn scheep gegaen, en mier de oórdeelen van de contracten reeds vóór het toekomende jaer gesloten, zal dit reeds aeiizieiilvk ge tal in 1847 nog merkelyk overtroffen worden. Men sehryl't uyt Antwerpen den 3 deézer maend had den kajnytjongen van liet Pruyssisch schip ttmile hel ongeluk overboord en in bet groot dok te storten. Het kind, dóór liet yskoi.nl water bevangen, ging om komen, zonder den bystand van zekeren J. E. Janssens, die ondanks de koude, welke zyne kragtcn insgelyks dreygde Ie verlammen, moedig in bet water sprong en den armen kajnytjongen redde. Naer men verzekert, was Janssens niet aen zyn proefstuk, en zou liet de negende mael wcézon, dat by z.ieh dóór daeden van zelfsopolfering kenmerkt. Te Vilders, in liet franseh departement der Maine- en-Loire, is een dobbel onlieyl gebeurd, hetwelk tot les mag verstrekken voor degeénen die zich dóór vrees en angst laeten beheersehen. Eenen liefhebber van oudhe den, den heer Boucheron, verbéélde zich geduerig, dat zyne ryke verzameling dóór dieven stond geroofd te worden. Sinds lang was hy weduwenaer, en had in zyne twintigjaerige dogter, een knap en zoet meysje, eenen. tweeden schat. Ernestine Boucheron, om haeren gryzen vader te blyven oppassen en verzorgen, had reeds ver- scbeydene aenzienlyke lmwelyks-partyën van de hand geweézen. liet ongeluk wilde, dat zy voórlaetsten dyns- dag 's avonds de deur opende van de kamer waer haeren vader rustte, om te zien of hv sliep. Den heer Boucheron het gekras der deur hoorende, schiet nvt zynen slaep, en dóór schrik bevangen, scluiyft by schielyk de gordvn open, met den loop van een der pistoólèn, welke hy altoos gebieden onder zyn oorkussen had liggen. Het schot gaet onverwyld af, en de jeugdige dogter, welke den rampzaligen vader in zvne verdwelmdlieyd niet er kend bad, krygt de volle laeg in de borst en valt neder. Na een uer lvdens bad zy den geest gegcévenmaer ook den gryzaerd is dóór de wanhoop weggerukteene lie vige geraektlieyd, dóór de smert veroórzaekt, had zich onmiddclyk verklacrd, en al de poogingen der geneés- heeren, om hem lot het leëven terug te roepen, waren vrugtclóos. M. Notliomb, belgischen afgezant by liet bof van Berlyn, is te Brussel aengekomen. M. G. Fontaine te Bergen lieéft de fabrikatie van boter merkelyk verbeterdvolgens zyne wyze handelen de, verkrygt men eene gelvke hoeveélheyd melk en eene grootere hoeveélheyd boter. De boter is schoon van kleur, hcéfteenengoeden frisschen smack en word langer zonder bederf gehouden. Men verkrygt in evenredigheyd 20a 25 ten 100 meer dan naer de gewoone wyz.cn. De wyze van M. Fontaine bestact in bet mengen met de pas gemolkene melk, een zeker vocht, dat50 c. den liter kost, en butyro- gène gelieelen word, in evenredigheyd van eenen lepel vol op vyf pinten. Vervolgens gaet men als naer gewoon te voord. Men bcéft nu lydingen uyt Duytschland vernomen, en volgens deéze is het stellig dat liet dnytsch Tolverbond de nadeelige maetregelen tegen het belgisch garen ge nomen, liandhaeft. Dereklamen van liet belgiscb ministe rie zyn van de hand gewezen. Den vermaerden pianist, M. Listz, is te Praag met de dogter van eenen ryken juwelier in houwelyk getreden. Benevens eene schoone en jonge echtgenoóte, lieéft den artiste nog eene dote van dry millioenen fr. getrouwd. Scandinavia lieéft ook eenen koningsmoordcr ge teeld. Ziet hier wat desaengaende uyt Stokholm onder dagteekening van 27 november geselireéven word. Heden is eenen aenslag op liet loeven des konings van Zweden beproefd, doeli gelukkiglyk geheel verydeld. Den daeder bad met zoovéél aendrang bv den baron Peyron, die den dienst by den koning verrigtte, eene audiencie by Z. M. verzogt, dat des barons oplettendheyd wierd gaende ge- maekt en by hem scherper in bet oog nam. Nu ontdekte hy eene pistool by hem en ontrukte hem dezelve, waerop den booswigt een tweede vóór den dag liaelde en op den heer Peyron afschoot. De ontploffing dééd vcrscheydene persoonen toeschieten en men maekte zich van den moordenaer meester. Deézen blvkt eenen bewooner van een krankzinnigen-gestigt geweest, doch als geneézen ontslaegen te zvn. Men lieéft niet vernomen dat den baron Peyron letsel beeft bekomen. Vervolg der zitting van 4. De beraedslaegingen over den budjet van ontvangsten, worden als order van den dag aengenomen. M. Delfosse vraegt dat voórafgaen- delyk den weézenlyke» toestand der schatkist aen de kamer worde bekend gemaekt. 11 y zegt dat. al de deelen van het ministerieel verslag geen vertrouwen verdienen; hy beklaegt zich om dat den minister van financiën jaer- lyks de belastingen verzwaert, en dat den geldclyken deficit van jaer tot jaer vermeerdert; in weerwil der ver hoogingen van lasten der verkooping van ettelvke do- meyn goederen en van de groote sommen die Belgiën in de vereffening van alle moeyelykheden met Holland, getrokken lieéft. Eenen anderen redonaer verzet zich ook tegen liet thans bestaende stelsel- vuil belastingen. Hy wilt de pa tenten, personneéle belastingen en rechten op het zout verminderen, en die vermindering dóór een recht op de byzondere testamenten ten nadeele der erfgenaemen ge maekt, aenviillen; indervoege,zcgt den redenaer, dat die dewelke kunnen betaelen zouden betaelen vóór diegeéne aen wien zoo niet onmogelyk ten minsten zeer lastig valt. M. Malou verzet zich tegen deézen voorstel, die naer de seklién verzonden word. Zittingvan 5. De beaedslaegingen over den budjet der ontvangsten worden voortgezet. M. Delfosse hééft andermael het wóórd genomen en zyne gezegdens der voórgaende zitting blyven verdedigen. De dóór den rede naer gedaene vervelingen hebben eenige uytleggingen van wege de ministers tot uytslag gehad. Verscliey- dene andere leden spreéken ook over den financieélen toestand van 's lands schatkist, en zeggen dat een voór- zigtig stelsel van spaerzaemheyd alleen Belgiën kan redden. Zitting van 7. Eenige aenmerkingen worden dóór versclievdene leden over den budjet der ontvangsten ge- daen, waervan de algenieene beraedslaeging gesloten word om die over de afzonderlyke artikels morgen te beginnen. Zittingen van 8 en 9Vóóraleer de kamer de beraed slaegingen over den budjet van ontvangsten voortzet, vraegt eenen afgeveêrdigden dat de centraele sektie zoo haest mogelyk verslag doe over de voorgestelde middelen om de ellendeder vlaenderscliebevolking te keer te gaen. Den voorzitter bcrigt dat dit verslag zich niet lang zal laeten wagtcn. Dan word dóór den minister van buyten- Jandselie zaeken een wetsontwerp acngeboóden by welk er een recht van 25 francs op elke 100 kilogr. werk die uyt bet land gezonden worden, word gevraegd. Verzonden naer de commissie van onderzoek. Vervolgens worden de beraedslaegingen voortgezet en eenige artikels van den budjet aengenomen. Zitting van 10. In deéze zitting heeft de kamer de beraedslaegingen over den budjet van ontvangste geëyn- digd en den zeiven met 69 tegen 5 stemmen aengenomen.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3