STAETKUNDIG 0VERZIGT VAN 25 DEC. TOT 1 JANUARY. gesloten zyn. Op deéze uer moet het koningryk van Poo len insgelvks uyt delandkaert geschrabt, en nieuw Rus land genaemd worden. Ongelukkig Poolen den eersten dag desjaers is vóór u cenen rampzaligen dag maer de genegenheyd der vryë europasche volkeren blyftu by Men kan aen ons blad op alle postkantooren inschrijven. Vóór de volgende regelen hééft men ons eene plaets in ons blad van heden verzogt Eenige dagen geleéden wandelde ik in de voórgeborg- ten onzer stad met eenen myner vrienden Wy onder- liandelden over verscheyde punten betrekkelyk onze administratie, en onder andere over de weynige voórzor- geu die zy gebruykt noópens de geheele toewelving der vestingen. Is dit inderdaed niet zeer berispelyk Indien er eenen brand in onze stad kwame onstaen, zyn de vaert en den Dender niet te verre afgelegen en daer by zeer weynig genaekbaer Wy durven verhoópen dat ons bestier nog wel eens de oogen zal openen vóór dat het een zoo onregelmaetig werk zal laeten voltrekken, en dat te meer om dat de delving van andere waterputten nog maer een enkel ontwerp is. Zie hier den artikel waervan wy Zondag Iaetst gespro ken hebben; wy laeten hem ietterlyk zoo als hy ons ter hand gesteld is, volgen De bezorgdheyd en menschlievendheyd van onzen bor- gemeester vóór de noodlydende klasse is waerlyk groot en verdient allen lof 1 Niét alleen weet hy wat er in zv- nen wyk omgaet, hy wilt zich bovendien verzekeren of ■de commission van andere wyken ook met de zelfde op- lettendheyd werken. Nauwelyks was er heul aengebragt dat in de' wyk A, dóór de commissie eenen kapitalist op de Ivst dei' noodlydende was gebragt, die een verken in dekuyphad liggen en twee in den stal, of er is daedelyk order gegeéven, de commissiénvan alle de wyken buyten gewoon by een te roepen om onderzoek te doende zaek scheen zoo gewigtig dat den heer borgemeester aen den secretaris aenmerkte, dat dit weêrdig was 0111 in de gazet gesteld te worden. In eene tweede vergadering alwaer ook present wa ren de heeren onderpastors opverzoek van denheer bor gemeester, en na genomene inlichtingen is er dóór de commissie van die wyk als mede dóór de leden tot ande re wyken behoorende aen den secretaris verzogt aen den man met zyne verkskens, eene kaert te willen afleveren. Alzoo wy ook nieuwsgierig waren, 0111 het bestaen van deézen iiidustrièélenenneérstigeii man te kennen, hebben wy ook de zaek onderzogt en oórdeelen dat zy ook mag bekend zyn van onze medeburgers die alle belang heb ben dat de bedeelingzoo wel als mogelyk is,gedaen worde. Woont wyk A, 117, Molenberg, m het pachthof van den lieer advocaet Van Wanbeke, Petrus Van Den Berg, oud 47 jaeren, weever zonder werk sedert meer dan een jaer.Zyne vrouw 49 jaeren, naeyster, met vier kleyne kinderen, nogalle onbekwaeni te werken. De vrouw heeft van tot 4 dagen in de wéék werk a 6 stuyvers per dag, dit is al de winst van het huysgozin van zes persoonen. Dóór de spaerzaemheyd, en mogelyk de mede hulp van eenige medoogende 'burgers, lieéft deézen ongeluk kige 11, maer ieverigen cu eerlyken man in het begin van den zomer een verkskengekogt dathy heeft groot gebragt met gras en aerdappelschellen, die den man en kinderen inzamelen langs de straet, en bekomen bv de juff'r. Rani- pelberg, d'hceren l)e Smet advocaet, Van Den Bossche- Eenian, de kinderen De Pauw, De Craeker-Van Den Bossche en andere. Twee maenden geleden is dit verken geslagt en hetvloesch ter merkt verkogt waervan de stads- rcgten betaeld zynde fr. 4-2S, heeft opgebragt circa 56 I francs. Hier mede is betaeld aen d'heer Van Wambeke fr. 14-00 Imvslmer die hy ten agteren gebleéven was; fr! 23-00 aen d'heer Callebautover aardappels, verbrnykt; fr 8-00 aen d'heer Cobbaut bakker vóór brood reeds ge noten; ej' blééf hem over fr. 10-00 waer mede hy weder om twee andere verkskens gekogt lieéft. Geduerendc 2 maenden hééft hy deéze beestjes in het leéven gehouden alleen met aerdappelschellen, en hebben op dit oogen- blik eene weerde van 18 francs zoo dat dóór de neérs- tigheyd van man en kinderen zy 8 francs verrykt. zyn. Deézen persoon lieéft IS jaeren dienst, waeronder 2 jaeren veldtogt, tellende vóór 17 jaeren dienst, hy lieéft reeds menigmael poogingen gedaen by de administratie deézer stad^ tot het bekomen eener plaets als nagtwaeker of stadswerkman, waer in hy tot heden niet gelukt is, maer willen lioópen, dat de administratie zich zal ver- haesten, aen de vraeg van deézen eerlyken en ncêrstigen man, recht te doen. Nu, wy vraegen het aen ieder gevoelig hert, of deézen man met vrouw en vier kleyne kinderen niet ruym zoo véél recht lieéft in de uytdeeling, dan eenen bedelaer, te meer daer hy in de bedeeling van den armen niels geniet, het is eene eer vóór de commissie der wyk A dit Imysgezin op luiere lysten gebragt te hebben, in de klasse der noodlydende en schamele arme, het ware te wenschen dat liet aen alle zoo goed besteéd was. liet komité der societeyt van d'Alliance, alhier geves tigd, komt proeven der prysweêrdigste menschlievend heyd te geéven. Den lieer-voorzitter, vergezeld vaneeni- ge'zyner leden, hééft bv de welhebbende deézer stad eene inzameling ten behoeve der gebreklydende gedaen. Deéze inzameling heeft, nae men ons verzekerd eene som van vyfa zesduyzend franken opgebragtZulke daeden in zich zeiven, spreéken luyde genoegom de loftuytingen van wie het zy, te konnen onlbeêren. Vt y konnenegter dezelve onder stilzwygendheyd niet voórbygaen, en agten ons gelukkig zulke akten te mogen aenstippen, aen welke niet te véél rugtbaerheyd kan gegeéven worden, op dal zv, in deéze algemoene ellende, véél naervolgers zouden vinden. Het Concert dat Zondag alhier ten behoeve der nood lydende lieéft plaets gehad, is allerluysterlvkst gewcést, eti hééft aller verwagting overtroffen. De harmonie hééft by het uylvoeren liaerer twee stukken blyken gegeéven dat zy wegens haere juyste en fyngevoelige uytvoeringen zeer wel de faem verdient, die haer kenmerkt. Het eerste stuk voórnaemelyk la fete des Chasseurs, hetwelk een statig en moeyelyk, maer tevens indrukwekkend muziek is, lieéft de "aendagt en verwondering der lalryke toe hoorders verdiend en derzelver goedkeuring weggedrae- gen. Joufv. Van Keerbergen lieéft, zich zeer wel van haere taek gekweéten. Haer zangstuk dat aen de verga dering 't meest behaegd hééft, was den duo van Guillau- me Tell met M. Hanssen. Deézen laetsten hééft eene uytmuntende tenor-stem, ook is het air van Lucie mei véél talent dóór hem gezongen geweest. M. Van deMaele deézer stad, lieéft insgelyks de aendagt op zich getrokken en belooft eerlang de beste uytvoeringen vóór den Trompet, overigens zyn wy gemagtigd te zeggen dat deézen jongeling eenen'verdi'enslelyken leerling is. Wy mogen ook niet nalaeten een wóórd over de -koorzangen te spreéken, die, buvtengewoon wel gevat, zeei-volmaek- telyk zvn nytgevoercl. De solos bezonderlyk wegens het muzikael gevoel en jnysthcyd met welke zy uytgevoerd zyn, verdienen voórnaemelyk acngestipt te worden, en strekken niet alleen tot lof der uytvoerders maer wel be zonderlyk van den bestierder, den heer J. Schelfhout, aen wie wy over zynen onvermoeyelyken iever iti naem der arme onze bedankingen en wegens zyne welgekende muzicklalentcn onze gelukwenschingen toestieren. Aen al de liefhebbers die het hunne hebben bygedraegen om deéze zoo aengenaeme als edele avondfeest te verluyste- ren, zy eer, lof en dankbeluyging; aen de talryke toe hoorders die dóór derzelver milddaedigheyd hun brood met hunne ongelukkige natuergenoóten deelen, zv van gelyken. Men hééft ons berïgt dat booswigten in het kasteel op St. Job, by destad gelegen, hebben poogen in tedringen. De kwaeddoeners waren talryk en reeds langs den afge- sloóten hof, tot by ofin de wooning gekomen, toen zy dóór eenig gehoord gerugt op de vlugl gedreéven zyn. treffelyk man zyn, en dat deézen die zich anders gc- draegd en dóór zyne handelwyz.e zich veragtelyk maekt, den weêrdigen naem van liberael niet draegen mag; hy kan er zich niet mede bekleeden, zonder dat men zyne verwaendheyd vóór eene beschimping van liet liberalis- mus houde, en men kan er hem niet in aenneémen zon der het zelve te schandvlekken. Daerom hebben wy den naem van liberael aen den opsteller van het Verbond gewcygerd toetekennen, en om hem en het publiek wegens de hoedaenigheden die eenen liberaelen moeten kenmerken t' onüerrigten hebben wy onzeliberaelegrondstellingcn voórgedraegen. Vind dén opsteller van het Verbond iets gebrekkelyk in onze liberaele grondstellingen dat hy dezelve beant woorde. Vind hy in onze aentygingen iets dat niet nauwkeurig is of enkelyk overdreeven, dat hy dezelve onderzoeke en bestryde, en wy zullen zien of wy onze gezegdens nog verder staeven moeten. Wyders, kan hy beloonen dat wy in eenige punten van onze grondstel lingen afwyken, dat hy sprcéke. Tot daer toe zal men ons verschoonen van met het Verbond nog van liberalism ns te spreéken, tenware het nog durfde bestaen zich deézen weêrdigen titel toe te eygenen. Als iets zeer zonderling bemerken wy dat liet Verbond zich op zyn catholicismus beroemt; wie hééft nogtans aen dit blad naerzynecatholyke deukwyze gevraegd? W y willen zeer wel gelooven dat het Verbond catholyk is, wy twyfelen er zelfs niet aen, ofschoon deszelfs wérken, naemelyk de leugentael geveynsdheyd etc. vvaerover het hiet gepoogd hééft zicii te verregtvcêrdigen dóór het catholicismus veroordeeld worden. Doch ingezien de menschelyke krankheyd, gewccrdigt het catholicismus diergelyko ondeugden te vergeéven onder voórwaerde nogtans, dat men er berouw over hebbe en yoórtaen niet meer liege noch geveynsd zy. Nu, 'tis'tgeénwy vóór 't catholicismus van 't Verbond verhoópen. Men hééft eenen oogenblik geloofd dat op de voor stellen dóór M. O'Connell in eene meeting te Dublin, gedaen, bet jong Ierland zich met het genootschap der herroeping ging verzoenen. Maer deéze lioóp verdwynt al wederom. De jonge Ieren evschen kragtdaedige maet- regelen om de tallooze onrechtyeerdigheden van Enge land tegen hun vaderland geploegd, te herstellen; terwyl den berugten woehnan zich aenhoudend vleyd van dezelve voórdeelen te bekomen zelfs zonder aen de wet strydige poogingen aen te wenden. Overigens is de verbittering allergrootst en wint dagelyks nieuwe aenhangers. Talryke Carlistische benden blyven voórdncreud in Catalomênrondzwerven, hetgeen de koninglyke troepen verpligt onophoudelyk te been te blyven. Zie hier in twee wóórden het waer carakter der vry- w illigo ontbinding van de Schlèéswyksche staeten, die de oflicieéle ontbinding was voórgegaen, en die den voorzit ter zoo wel in zyne sluytrede had afgeschetst.Zulkdae- nig vrywillig samenstelsel is onmogelyk, zegde hy, in eene oprecht constitutionneéle kamer, en die wyders de budjetten kan verwerpen. Ongeinkkiglyk vormen onze staelen slegts een raedpleégend gezag. Er blyven dus aen onze afgeveérdigde tegen de over wegingen der kroon, geene andere middelen over dan zich te verwyderen, gclyk zy gedaen hebben Te Perugia Italianzyn onlusten uylgeborsten. Het volk hééft de ingangen der koornniagazynen vernietigd, en de graenen aen eenen gematigden prys verkogt. De som dier verkooping is aen de eygenaers overhandigd. Thans moeten de Oostenryksche douaniers te Krukoti aengekonien, en de stad in de douaenlyn van'het ryk in dook niet had, en beval ouheleéfdelyk aen Pier van hein helle den tegaen haelen. Op dil hevel, antwoordde de onbeschroom- deu kne.gt gelyk te voóren, er byvoegende dat de meyd ghig wederkeeren en dat zy zulks doen kon. tien champagne opge bragt, had men dien nog niet ontsloten, toen den zakdoek by i/cviil onder tafel gevonden wierd. De jonge dogter verliet de kamer op dien oogenblik; nooyt zal ik den blik vergeéteu dien zy, de deur toe doende, op my wierp. Zy schéén my te zeggen uwe. kletste uer is geslagen, w v zullen elkander niet meer zien. Men liet de llesch rondgaënals het de beurt van Pier was om zich te bedienen, aenzag hy mv, zyne oogen kondigden my aen dat het tyd was Ie vverken.'Hy naederde zyn glas aen de lippen, dan, het eensklaps weer op de tafel zettende, riep hy my toe; M'. zyt gy ziek?Neen antwoordde ik.» Ik wist weiwat hy zeggen wilde, maer de kragleu ontbraken my. Pier voegde ér byM'. hééft zynen maagmiddel noodig;» Mn, in zyne zakken tastende, trok hy er zyne pistoólen uyt, mikte met eene verbaezende suelheyd op de twee voor hem zittende officieren, aen welke hy ieder eenen bal in 't hert joeg. Vervolgens, zich als eenen tiger op den derden werpende, velde hy hem Ier aerde, greép hembyde keel en riep my ter hulp. Ondertusschen was ik van mync ontsteltenis teruggekeerd, ik snelde lot hem, en met ons twee hielden wy den bandiet vast. Pier bond hem de handen op den rugmet eeneserviet en bedekte hem met eene andere het aengezigt. Nu Mr., zegde hy my, houd dien lioos- wigt ouder ontzag tot dat ik in den peèrdenstal eene koorde geiiaold hebbe.» Na twee minneten was hy terug. Wy bonden onzen gevangen dcrwyze dat hv als een leévenloos liehaem moets blyven liggen. «Ik ga, zegde my den getrouwen knegt, te peérd 'naer dë stad ylen die slegts op tweemylenafstand van hier is; ik zal de gewapende magt gaen haelen. Geduerende dien tyd zult gy op den gevangen waeken; gy hebt niets te vreezen, liet huis is nntruymdreken op mv, ik zal u zoo haest mogelyk uyt uwen hachelyken locstand verlossen. Mynen moedigen gezel vertrokken, besloot ik myn leéven duer te verpanden in geval men de verlossing van den bandiet zoude wai gen. Ik had zeer welde deur gebarrikadeérd. Beurte lings de oogen op den aen myne voeten nytgestrekten ellende ling en naer de venster wendende, bragt ik aldus de twee langste ucren van geheel myn leéven dóór. Eyndclyk kwam Pier vergezeld van eenen rechter en gewa pende mannen aen, en ik leverde hun mynen gevangen over. Het buys wierd doórzogt van onder tot boven; er was geen leé- vendig hert in te vinden. Maer in eenen grooten kelder wiens ingang schier niet te vinden was, ontdekte men eene groote menigte geraemlens en doode lichacmen De overblyfscls diër ongelukkige slagtoffere wierden op hel kerkhof van Mcsicres begraeven, en hel rampzalig huys ten gronde vernietigd. Sedert hoorde men noch van den herbergier noch van de schoone dogier meer spreéken, en ik heb gevreesd dat zy dóór de handen 'van den ellendigen eygcnaer omgekomen zy. Ik heb alle middelen gebruykt om het iot van dit edel schepsel te kennen; ik heb veel geld beloofd aen dien die my op haer spoor zou brengen, en geèrne zou ik nog de helft myner for- luyn geéven om ze wéér te vinden, want ik haer liet leéven verschuldigd ben. Den ouden Pier dóór mynen vader en den geuerael aen den slaet aenbevolen, bekwam eene goede bedie ning tot loon zyner getrouwigheyd.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2