DUYTSCHLAND. Een groot onlieyl hééft zondag II. de toehoorders van het Concert bedreygd. Weynigen tyd vóór dat de feest begon, is den grooten lustre die in 't midden der zacl hing, plotselings neergestort en in stukken verbry- zeld. Gelukkig was er nog niemand onder. Hetspvtons niet te konnen voldoen aen de vraeg van menigvuldige nieuwe inschryvers aen ons blad die ons voórlaetste nummer verlangen; ofschoon wv er een aenzienlyk getal meer hadden gedrukt, zyn al de num mers uyigeput. Aen den opsteller van den Dender-bode.' Vfemd aen den artikel in uw blad van 13 deézer maend medeged. over de vergaedering der Commissie van on derstand, wil ik hier over in geene uytlegging treéden, maer wat ik niet stilzwvgend kan laeten voórbygaen, is liet berigt dat gy afkondigt in uw Nr van zondag laetst, zeggende dat den Borgemeester eene wel gepaste en beleefde berisping aen den den heer waer van er kwestie was, gedaen hééft. Om ee'ne berisping te bekomen moet men misdaen hebben, heb ik den heer Borgemeester beledigd dat hv spreéke; ik roepe tot getuygen alle de leden der com missie die aenweézig waren, zyn het myne opmerkingen die hem niet wel bevallen zyn, dat by weéte, het eene pligt is, vóór ieder lid der commissie, de belangen van de noodlydendc klasse vóór te staen, en hy recht niet beeft zulks kwalvk te neémen. II. Het lid der Commissie tan onderstand dat de zoo ge noemde berisping ontvangen hééft. Zaterdag laetst is buyten de Leopolds! raet-poort alhier, oenen grooten twist ontstaan tusschen eenigc boeren en zekeren Charles De Goet, dienstbode alhier woonende; deézen laetsten heeft eenen zwaeren stokslag op het hoofd ontvangen. In den nagt van 26 tot 27 dec. zyn dieven in den kelder gedrongen van den genaemden' Livinus De Pril, winkelier op den Molendries alhier. De thans nog onbe kende dieven hebben eene somme van 150 fr. en eenige aerdappelen medegenomen De lynwaednierkt van heden was zeer wel bevocr- raed, er was wat meer kooplust dan de voórgaende week. Aerdapp. en boter zyn weynigin prys verminderd. De laetste byeenkomst der industriëélen en nego- eianten lot. het vormen van eene maetschappy van uyt- voer", heeft in het hotel van M. Dechamps plaéts gehad. De staluéten der maetschappy zyn aengenomen. Het kapitael is van 6,000,000 francs, verdeeld in 12,000 aktiën van 500 fr. ieder, liet gouvernement komt er tus schen vóór 2,000,000 fr. en wacrborgt aen 4 1/2 ten 100 de intresten der andere 4,000,000 fr. Indien een derde van ihet kapitael ten gevolge van verliezen is verdwenen, word de maetschappy ontbonden. Den 6 der aenstaende maend zal te Brussel plaets hebben de aenbesteéding der oiiderneéming voor het houdeii der buffetten van restauratie in de statiën van Mechelen, Gend, Kortryk, Mouscroen, Thienen, Luvk, Verviers, Pepinster, Braine-le-Comte en Quiévrain. Voorleden vrydag, hebben alle de conipagiions- letterzetlers en drukkers van Brussel, zich op een banket vercenigd. Boekdrukkers, proton, correcteurs, composi teurs, drukkers en opgevers, waren ten getalle van meer dan twee honderd aen tafel vercenigd. Den volgenden voorval had den 24 der. inden namid dag, op den spoorweg van Antwerpen naer Mechelen, plaets. Eene dame deézer stad had met luiere dry kin deren, in <jen der rytuygen plaets genomen, en den'trcyn was reeds in beweéging om te vert rekken, wanneer eenen lieer in het gemelde rytuyg kwamdoch, daer hy eene. cigaer rookte en bemerkte dat er dames waren, ging hy daedelyk weder weg, om in een waggon zvne cigaer til gaen oprooken. By deézen tvd was den treyn in volle be weéging geraaktwcynige persoonen bevonden zich in het rytuyg, zoo dat de kleyntjes zich verlustigden met te speélen en elkander over en onderdo banken na te jaegen, en zoo als men het noemt, katteken te speclen. Ongelukki ger vyze, zoo meld het Handelsblad, wasde deur van het rytuyg, aen welke den heer was komen zien, niet goed gesloten, en, een van de kinderen ergaende tegen rusten, vliegt zy open; en het ongelukkig knaepje er'uyt op den grond Dit geschiedde ongeveer op de hoogte des hofs vanM. Van Varenbcrgh. Eenen hertverscheurenden kreet van angst was het eenigste dat de rampzalige moeder konde doendoch, luier geroep wierd niet gehoord, en het rytuyg snelde dóór tot aen den Ouden God, alwaer het stil hield. Toen snelde de dame te voet terug naer de plaets waer het ongeluk had plaets gehad, om ten min sten het lvkje van haer kind nog te zien. Ilaer oog doór- pylde de verte, en welk was haere verwondering en luiere verrukking niet, wanneer zy het kindje zag komen aengeloopen en zvne handjes tot'haer nvtstrekte. Het is onmogclyk te begrypen hoe het kind aen eene dood die zeker schéén, hoéft konnen ontsnappen. De ontvangsten op denyzerenweg, tvdens de maend november, hebben tot eene'somme van 1,098,520 fr. en 76 c. bt'loopen. De meét- en stempelregten op de lynwaedmerkt te Thielt zyn vóór 1847 verpacht geworden, mits de som van 10,500 fr. dus 3,300 f. min dan in 1846. De oór- zaek daer van, zegtden Thieltenaer, moet toegeschreéven worden aen den slechten vlas-oogst en aen den vryën uytvocr van het vlas. En zou men het gelooven, wy heb- ben persoonen in onze eygene kudde dietegenstrydig zyn aen rechten op dien uytvoer En die persoonen hebben daerenboven nog de onbeschaemdheyd zich voórstaen- derste noemen van onze ongelukkige weéVërsklasNeen, dat zyn zy niet. Toen den koster van Cuerne, deézer dagen, de kerk deur gingsluyten, vond hvdat de vyzen van helslot waren nfgedaen, waerschynelvk door kwaeddoeners die voor genomen hadden des niïgls de kerk te besteélen. M. Constantin Kodenbach is te Athenen, (Grieken land) aen de gevolgen eener scliielyke geraektheyd overleéden. M. C. Kodenbach, was den 25 October 1701 te Kousselaere geboren. Na zyne studiën geëyndigd te hebben, was hy geneésheer geworden, en heeft nog in de franschc legers in dien tyd gediend. In 1815 is hy in zyne haerdsteden terug gekeerd, en hééft zich te Brugge als doctor gevestigd. Op het eynde der regeéring van Willem, was hy van de oppositie, en in 1850 was hy eenen dei- grootste voórstaenders der omwenteling. Hy wierd tot lid van het nationael kongros benoemd, en dééd den 16 november 1830, den voorstel om deNas- sauwen vóór eeuwig van den troon vervallen en onbe kwaam van nog ooyt in Belgiön te konnen regeéren, te verklaeren. Deézen voorstel wierd den 24november 1830, met 161 stemmen tegen 28, aengenomen. M. Const. Kodenbach wierd laeter lid van de kamer volksvertegen woordigers benoemd, en is lange jaeren distrikts-komis- saris gewéést; hv lieéf't de bediening van zaekgelastigden in Zwitzerland uytgeoell'cnd, en was nu in de zelve hoe- daenigheyd te Athenen geplaetst alwaer hy den 5 Dec. om 9 neren des morgens, is overleéden. Men meld uyt Oudenburg (West-Vlaenderen) dat aldaer op de twee jongste Kersdagen eengebruyk is ver nieuwd, dat sedert meer dan 60 jaeren in die gemeente was achlergelaeten, en welks wederopkomst metgemeene voldoening is aenzien geworden. De landbouwers en sehaephouders Breemeesch, Vermandei, Stobbe en Tul- pein, hebben op Kersdag in de eerste misse een hunner schoonste schaopen geofferd ten voórdeele van den armen. Deéze dieren wierden door een aenlal gekleede maagde kens tot liet ultaer geleyd, en dit ter gedaglenis der offeranden die de herders op den nagt der geboorte van den Messias aen hem gedaen hebben. Des andcrendags hebben de gemelde vier scliaephouders een treifelyk mid- dagmael gegeéven aen al de ingezetene der parochie, op wier landen hunne schaopen geduerende hel jaer mogen wevden. De schacpers met hunne respectieve vrienden zyn by dit feest niet vergooien geworden. By koninglyk' besluyt is' er aen de cathedrae!» kerk van Doornvk eene subsidie van 35,000 frs. ver leend, om dit gebouw te helpen herstellen. Hot kioskdllegie van Nyvel is tegen den 11 January byeengeroepen ter verkiezing van eenen senateiir, in ver vanging van wylen den baron Joseph Van der Linden d'Hoogvorst. Tc Aken komt eenen zonderlingen voorval plaets Ie hebben. Kenen armen duyvel had by eenen bakkereen brood gesloólen, en den bestoólencn dééd den dief aan houden. Maer, de policie dééd het gestoólen brood wcégen, en ondervond dat het brood véél te ligt woóg. Men begaf zich naer den winkel van den bakker, en men vond dat alle de brooden boven inaët genepen waren, tot zooverre, dat niet een, op verre naer, zyn gewigt had. Er is proces-verbad tegen den ontrouwen bakker opge steld, en den winkel van den nyper is gesloten. Den lieer Karei Muller, eygenaer van eene der groote bierbronweryën te Berlyn, hééft de kunst uytgevonden, 0111 van aerdappelen een eerlvk bier te brouwen, het welk nauwelyks de helft van het gewoone geêrsten bier zou kosten. Deéze uytvinding zou van gewigt kunnen zyn vóór de Noordsche volken, wiër gewoonen drank bier is. Een korteling in de haven van Liverpool bin- nengeloopen schip bevat eene zonderlinge laeding, te weéten vyf ton sprinkhaenen. Tot welk eynde zy zullen dienen, wéét men niet. De verdere laeding bestaet uyt gedroogde vrugten. EENE NIEUWE KOOVERSBENDE. Een grouwelstuk, dat dóór deszelfs stoutheyd aen dc vreesselyke daeden der voetbranders herinnert, is in den nagt van 22 tot 23 dec. II. bv de echtelingen Ver borgt te Ileyst-op-den-Berg, gepleégd geworden. Die persoonen bewoonden eene kleyne pagt hoeve en stonden in het dorp befaemd vóór eenig vermogen te bezitten. Hun huyshouden bestond uyt den man, de vrouw, deé zer zuster en eenen eltjaerigen zóón. In den avond, welken dc volvoering der misdaed voorafging, waekten die vier persoonen met eenen boerman in den hoek van den heêrd, gelyk zulks buyten gebeurdwanneer eene koey moet kalven. Omtrent middernagt vermeende Ver borgt gerugt op de straet te liooren en ging uyt, om naer de oorzaek te verneémen; maer nauwelyks had hy den voet buyten de deur gozet, of hy bemerkte verschey- dene kerels, met verdagte aengezigten, die zyne wooning omsingelen. Eenen dier mannen, op hetzelfde oogenblik genaderd zynde, gaf hem eenen stokslag, welken hy be hendig ontweék, springende agterwaerts en in huys vlugtende, waervan hy dc deur toesloot. De huysgenoóten baspeurden weldra, dat de kwaed doeners niet verdweénen waren. Inderdaedtwintig mannen hadden zich rondom de wooning geschaerd en bewaerden aide toegangen. Dengeénen die hun opper hoofd schéén, boód zich toen aen vóór eene venster en eyschte 400 frs. ten pryze van hunnen aftogt. Op de weygering des pagters, dat hy zonder vrees was en in staet om hem te ontvangen, dééd deézen een tecken, sprak de wóórden een, twee, dry, en op hetzelfde oogenblik vlóóg de deur aen stukken, en zes mannen met zwart gemarkte aengezigten en tot de tanden gewa pend, overrompelden het huys. De vyf aldus belegerde "persoonen, het gevaer huns toestands en de nuttelooshevd van allen wederstand merkende, waren op den zolder gevlugt, van welken zy de val hadden versperd. Na eenige vergeéfsche poogin gen, om die sehuylplaets te overweldigen, begonnen dc bandieten, op bevel huns oversten, de zoldering weg te breéken, en eenen van hen, vóórzien van eene lanteêrn, drong langs de gemackte opening in den zolder, terwyl zyne makkers zwoóren, dat by de minste beweéging der huysgenoóten, het huys zou in brand gestoóken en al die er in waren, loevend zouden gebrardrn worden. Den kerel, die op den zolder geklommen was, de zus ter van de vrouw Verborgt bemerkt hebbende, smeét. haer een deksel over het hoofd en dééd haer naer bene den gaen. Er was een groot vuer in den heêrd aengestoó- ken, en de arme dogter wierd bedreygd loevende ver brand te worden, indien zy niet toestemde de plaets aen te wyz.cn, waer het geld van den pagter begraeven was. Gelyk men wel kan denken, was zy niet belust teweyge- ren. Men leydde haer, de oogen zorgvuldig verbonden, in aide hoeken van het huys, welk zy aenweés, als moe tende eenigvoórwerp behelzen, geschikt om de roofzugt der bandieten te voldoen. Op dit oogenblik vroeg haer iemand Trien, kent gy my en op haer ontkennend antwoord, voegde hy er by Er zyn hier nog vcrschey- denc andere menschen, welke gy ligt zoud erkennen. Geduerende dit gesprek was het buys ganseh uytge- plunderd geweest. Geld, lynwaeden en al de eétwaëren. welke men had konnen vinden, waren in de beneden kamer vergaderd, waer dc bandieten op hun gemak ge zeten waren. Eenen van hen telde liet geld en maekte de paerten maer de traegheyd, met welke hy waerschyne lvk die taek vervulde, dééd hem van wege den over sten deéze aenmerking toedouwen Ik meende dat gv vlugger waert, bv het behandelen van geld; maer eenen volgenden keer zult gv niet meer mede doen. Het is slegts na twee neren plundering dat die bandieten de wooning der echtelingen Verborgt hebben veriaeten, venschcnde goede kans aen de ongelukkige, die zy zoo vreedolvk hadden iiytgcplunderd. Dank aen de zorgen van het parket van Mechelen, dat op het eerste gerugt van het voorgevallene ter plactse verscheen hebben reeds twee aanhoudingen plaets gehad. Den heer G.. geneésheer in eene nabuerige ge meente van Verdun (Vrankryk), onlangs des avonds in zyn rytuyg terug komende, na in een dorp dier omslreé- ken eenige zieken te hebben bezogt, wierd dóór eenen ellendeling aangerand, die vóór het peêrd sprong, terwyl hy schreeuwde de beurs of het leéven Den lieer G.. zonder de minste vervaerdheyd te doen blyken, ant woordde, dat hy licverde beurs wilde geévcn, en stak de hand in den zak van zynen frak, alsof hy zyn aenbod ten uytvoer wilde brengen. Maer terstond een gelaedene pistool vóór den dag haelende, schóót hy dit op den roover af, leydde de zweep over het peêrd, en kwam ge lukkig te huys aen. Om zyne familie niet te ontrusten, ging hy te bed, zonder van het voorval te reppen. Hoe groot was inlusschen zyne verbaezing, toen den volgen den morgend eenen man kwam verzoeken, zynen arm, dóór'eenen val gebroken, zoo als hy zegde te willen ver binden. Den doctoór egler, die terstond de uytwerking van zyn pistoolschot erkende, hield het vóór beter den misdaediger aen de gendarmen over te leveren en de geneézing van den arm aen de wondheelers der gevan genis over te laeten. Frankfort, 28dec. Luydens berigt en uyt Warschaww hééft Keyzer Nicolaes een groot gevaer geloopen. Op het berigt van het overlyden der dogter van den grootvorst Michael, uyt Weenen, aenveêrdde Z. M. de reys naer Warschau, waerheén zich ook den grootvorst had be- geéven, en was reeds by den Niemen gekomen, toen by den overtogt over den bevroózen stroom naby Kowno het vs brak, en het rytuyg des Keyzers tot over de wie len in het water zonk, en slegts met de grootste inspan ning weder op het ys gebragt wierd. Z. M. zag vervol gens van de reys af en keerde naer Petersburg terug. Wy hebtien mededeelingen ontvangen, die ons aen de egtheyd van het gerugt, alsof het groothertogdom Posen zou ophoudeit eene eygene provincie uyt te mae- ken, doen twyfelen. Uyt dezelfde bron verneémt men, dat het ontwerp tot de algemeene opheffing van het ko-

De Denderbode | 1847 | | pagina 3