iiu, heeft den aftogt van het legei' van den generae! Cazal te weég gebragt. Eenige Duytsche dagbladen beriglen dat de Jesuieten zich te Prague, (Bohemen) gacn vestigen. De Gazet van Ausbourg berigt dat de afschaffing der tiende etc. in al provinciën van Uostenryk, met april aen- staende, zal plaets hebben. Terwyl de Russische troepen de grenzen van Galliciën bezetten, rukken de pruyssische tegen de grenzen van f'olen op, het geen doet vermoeden dat in 't oud Polen ecnen opstand staet uyt te bersten. Men weet dat in Rusland de ligting van troepen geen zins by loting geschied. Den alleenheerscher neemt deéze tot dienst die hem meest behaegen, en dwingt ze met ge weld de wapens te draegen. Thans hééft by by voorkeur de oog op Polen gevestigd; men neemt er niet alleen lyl de mannen bekwaem tot den wapendienst, maer zelfs jongelingen van 15 tot 16 jaeren. M. D'Escalon, pauzelyken afgeveêrdigden, is te Cori- stantinopelen aengekomeii 0111 met de Parte een bandels verdrag te sluyten en staatkundige betrekkingen aen te knoopen. Eene daedzack min of meer met de staetkunde in be trek om dat zy eenen voórtuytgang in de beschaeving dei wereld aenkondigt, is de afsclialling van den slaevcnhan- del in de staeten van den bey van 'lunis. Men verwagt zich aen een beslissend gevegt tusschcn ale Americaenschcenmexicaensche troepen, in de omstree- ken van san Luis-de-Polosi. teekend voor 100 i'rs. ie 11 burgemeester aen 't hoofd. Eene beknibb. lin is ons daerover ingezonden, maei den brief niet gei eek nd zynde, kontien wy den zelvei niet opneémen.weéte het eens en vooral dat gcein naemlooze stukken ii Oen Denderbode konnen verschy nen, hy is slegts voor zyne eygene artikels verantwooi delyk. Eenen onzer vreédzaemste ingezetene, vriend van kunsten en weétenschappen, beklaagt zich bilterlyk ove, de vervalling onzer teeken-aeademie en roept onze aen- dagt hier op in; hy berigt ons dat het getal van 180 leerlingen tot 60 a 70 verkrompen is; dat zy om prys te teekenen hebben en zulks wcygeren te doen, uyt vrees van wederom geene belooning over hunne neêrstige leerzaemheyd te bekomen; dat de meesters niet weéten wat doen, ziende al hunne leerlingen ontmoedigd. Is het niet hoogst te deèren dat zulke fraeye en nuttige weé- tenschap aldus in onze stad onderdrukt word Is het niet te beklaegen dat onze leerzugtige jeugd zoo moed willig in l.aeren voortgang tegengewerkt word Wel nu, gy, agtbaere leden der commissie, waerom laet gy uw gezag aldus miskennen 't waerom verheft gy de stem niet als het er op aenkomt 0111 de rechten eener instel ling waervan u het bestuer is opgedraegen, te verdedi gen Gy kont u immers tot de hoogere overheyd wen den en kragtdaediglyk cyschen dat de zoo loffelyke als nuttige, ja noodzaekèlyke gebruyken niet gedwarsboomd worden. Wien en waerom vreest gy uwezaek is reclit- veêrdig, het is uwe pligt de zelve vóór te staen en tot handhaeving en voortgang der kunsten het hoofd te bie den aen welkdaenige tegenkantingen het ook zyn en van waer zy ook zouden mogen komen. Wyverhoópen. dat deézen billyken en gegronden oproep u tot spoor slag zal dienen om daedelyk de hand aen 't werk te slaen en den val onzer voorheen zoo bloeyënde tcekenschoól, te voorkomen. Eenen onzer geagte inschryvers uyt Haeltert, deelt on de volgende regelen mede die tot bewys konnen stre. ken hoe vreesselyk de armoede zich in de buyteng. nieenlens doet gevoelen en doet zien hoe dringend h. word vóór onze landsbestuurders hun kyven en krakei len te slacken en allen geest van partyschap ter zyd stellende, dóór werkelyke middelen de gedrukte Vlaen deren tegen derzelver onvermydelyken ondergang t< redden. De armoede, tot den graed, waer zy heden gekomei is, schynt de paeleti van allen nlogelyken tegenstahd 1( gaen overweldigen en de sacmenleéving met eene gaii- sche Vernieling te bedfeygen van dry wcézcnszyne, twee in onze ongeluk: ge Vlaendereii zonder werk, zotl der eéten het is op het land bezonderlyk dat het hert scheurend gebies v.,11 "leévensmiddelcn zich het mees aet zien eii zich het meest doet gevoelen. Geleden dr dagen, ging ik langs een arm Imysje; aen welks dein zich eene arme vrouw bevond, die zoohaest zy my oni- waerde, aengedreéven was, om tot my te komen, z iioud my staen, vertelt my al haer gebrek en ellend 111 welke zy gedoinneld was; haeren druk schéén my zo groot dat ik my inwendig zeyde de ellenden der onge lukkige Ierlanders zyn geenzins met de onze te vergeiy- ken. Den nagt schéén het meest deéze ongelukkige vrouw te beangstigen; haerverhaelleerdemydatdenhon- ger zich eerst in dé maeg openbaerten in de zelve eene sóórt van ontslcéking veroórzaekt en van d ier zich voort zet in het zenuwé-stelsel, en dat hy, vergezeld van de koude, geweldige krampen in de ingewanden der uyt gehongerde en verstevene kinderen te wege brengt, men hoort hun alsdan zugten, zy weenen, zy vraegen voedsel, maer helaes wat spyze zullen zy neémen buyten eene bevrozene raep, is er niets in het huys te vinden. In deézen staet van algemeyne ontblooting de troosteloo- ze moeder ondervraegt de natuerspant alle haere kragten in, trekt de verstevene kinderen tegen haere borst, tragt dezelve met het moedervuer te verwarmen en dóór aenlioudendc persingen en vryvingen, verwekt hun wederom, vóór weynigentyd ecnen pynelyken slaep Het droet relaes van zoo groote ellenden ontstelde my ten uytersten, ach riep ik uyt, weést deugdzaem, goede'moeder, in 'tmidden uwer ellenden; aenroept den goeden, den bermhertigen God, stiert den galm uwer kragtelooze maer rechtveêrdige stem tot zynen heyligen troon en gy en de uwe zult troost bekomen myne kleyne aelmoes ontvangen hebbende, wierp de vrouw my eenen laetsten blik van erkentenis toe en trok haer koud hutje binnen.. Gelief, Mynheer, eene plaets in uw geëerd blad, aen deéze weynige regelen te verleenen; zondigen zv tegen den vorm zy zullen, hóóp ik, ten minsten, den gebrek- kelyken stand onzer landlieden te kennen geéven, en doen zien hoe dringende het is dat zy hulp ontvangen. Te Ninove is eene vrywillige inteekening gedaen voor den armen, 25 persoonen hebben, in de eerste klas, ge- van ladder, gelyk twee schacpen die ter Slaglbank gcleyd wor den. Zy hadden bemerkt dal al de dieven heymelyk vertrokken waren zonder licht mede te neémen, zelfs zonder dóór iemand geleyd te zyn, gelyk gewoone reyzigers zouden hebben gedaen. Den "weêrd bragl onze twee slot-maekers in eene groote kamer in welkers hoek een bed slond, en hun den goeden nagtwen- schende, verwyderde hy zich.Reeds beefden Antoón en Jozef als twee rietenmaerzy beefden nog veel meer, toen zy hoorden dat den weêrd hun met dobbelen loer in de kamer sloot. Als dan bekeéken zy elkander als twee doode, en hun eerste gedagt was op d'ecne of andere wyze de vlugt te waegen. Maer, tot overmaet van ongelukhad de kamer geene vensters, en het eyndeken keêrs dat hun gelaeten was, was byna opgebrand. Zy durfden niet spreuken, en Antoón zette zich ai weenende op het bed neder. Jozef op zyne buylengewoone spierkragt betrou wende, zogt overal eenen stok of ander voórwerp dat hem tot wapen zou konnen dienenmaer hy vond niets. Ik zal ten minsten eeneu verwurgen, riep hy uyt. Maer ik, ik zal niemand verwurgen en zal zelf verw urgd worden, zegde Antoón. He welArmen Antoón, ik zal er twee verwurgen. Op dit oogenblik doofde hel licht zich uyl, en bleéven zy eerst in de diepste duystcrnis verkcercn. Deéze duysternis egier dééd hun iets bemerken dat zy nog niet gezien 'hadden, eene dakvenster langs waer eene maenstrael doordrong. Deéze dak venster was zeven of acht voeten van den grond. Jozef stond tegen den muer met zyne handen iu een, en liet Antoón aldus tol op zyne schouders klimmen die welliaest hel hoofd dóór de dakvenster stak. God wéét wat hy zag, maer 't géén hyzag was verschrikkelyk; God wéét wal hy hoorde, maer '1 géén hy hoorde was vreesse lyk, want hem je bcenen op de schouders van Jozef dermaete Dagelyks worden er in verschevde steden van Bel- giën ruyten van magazvnen en winkels gebroken, dóór gebrek lydende die zulks pleégen om aengehouden te worden. begonnen te sidderen, dat deézen zulks gevoelende, insgelyks begon beéven gelyk een riet, en aen Antoón stilletjes vraegde Wat is er dan Wat er is, zegde Antoón, ik heb die mannen geduerig twee en twee, zakken zien draegen die voorzeker doode lichaemen van reyzigers inhielden. Doodeliehaémen!—Voórzekcr, acngezien andere die digt by- den muer stonden zagtjes zegden; Hy kan in den zak niet! E11 dal Ludovicus, gy weet, Ludovicus, dien struykroover die aen de gendarmen sprak, antwoordde: Wel nu snyd hem het hoold af Op deéze wóórden doorliep eene koudehuyvering al de lidmac- tcn van Jozef.Eensklaps hoorden zy de ladder opkimmen. Den moed van Antoón was verdweénen, beyde wierpen zich op het bed en véynsden te slaepen. Den weêrd trad binnen en naederde hun met eene lanteérn. Ludovicus was met deézen en zegde hem: gelooft gy ze in staet van ons aen te klaegen «Bah! zegde den weèrd, het zyn arme werklieden die van den weg afgedwaeld zyn. Hoe angstig was den nagt dien Jozef en Antoón doórbragten: Den dag vond zew akker zondergeslaepen te hebben. Toen zy de eerste klaerle van den morgend bespeurden, gingen zy naer de kamerdeur die open was, yiden naer beneden en vloógen de deur uyt; maer den weêrd riep I11111 toe: Helie! Vcrlaet men aldus een trcfl'elyk huys zonder betaelen? Zekerlyk neen, antwoordde Antoón geheel verschrikt, wy gingen de lucht neémen. Wat zyn wy u schuldig Elk twin tig stuyvers vóór 't avondmael en twintig stuyvers vóór '1 bed dry francs.Zié daer, zegde Antoón, en in zyne ontsteltenis trók hy zyne borze met goudê louizen uyt, en toonde ze onvoór- zigtiglyk aen den weèrd.» Wat duyvèl! hernam den herbergier, deéze met eene halfgesloótenc oog beloerende; gy hebt daer Dóór de policie deéz.er stad, zyn aengehouden F. ileganck, verdagt van nageldiefte, ten nadeele van den ■eerWaterinkx.A. Keppens,verdagt van verschevdene ■ieften en aftroggelaryën. In den nagt van 17 tot 18 leézer, is er terliofstecle bewoond doórJudocus De Groot .ehugte St. Job, alhier, ontrent 500 ponden verkens defesch, en eenen pot vet, uyt den kelder gestolen ge wéést. De daeders zyn onbekend. Plaetsgebrek belet ons de naemen der overledene .f te kondigen, die deéze wéék tot 12 beloopen. 9 ge- joórten zvn geduerende de laetste 8 dagen geboekt. Gebrek aen plaets, moeten wy eenen ons toege zonden brief in antwoord op dien van over acht da- .jen, betrekkelyk het mnziek-programma in kwestie, tot ons opvolgend Kr verschuyven. Den 14 deézer heéftP. J. Van der Srhtieren liengst- bewaerder, te Appelterre-Eychem, tot Audenaerde den 1" arrondissemeiils-prys bekomen, en gisteren lot Gend deh provintiaelen-prys; voornoemden bézit 4 goedge keurde hengsten, die dóór de heereil der commissie van landbouw zeer geagt zyn; het is voóf de pëêrdenkwee- ,ers zeer voórdeelig zulken hengst-bewaerder te kennen. De bezonderste ingezetene van liet dlstrikt Thiell hebben eene pelitie opgesteld, in welke er rechten op den uytvoer van het vlas géyriiegd Worden. Om deézen genomen maetregel te verrechtveêrdigen hééft het wéék- blad van Thielt de volgende aenmerkingen afgekondigd; Om dóór eene enkele berekening te doen zien welke schaedelyke gevolgen de schaerschheyd en den vryën uytvoer van het vlas na zich sleépt, zullen wy het volgen de bybrengen zonder overdryven, mag men op 8,000 schatten de stukken lynwaed, die er, ten gevolge der duerte en van den vryën uytvoer van het vlas, in het dis- trikt Thielt min gemaekt worden dan in 1845. Aen 40 fr. vóór spinnen en weéven van ieder stuk lynwaed, maekt, reeds eene som uyt, van 320,000 fr. die verloóren word, ten koste van onze weéverklas in een enkel distrikt, zon der te spreéken van de mindere winst bcloopende van 10 tot 12 fr. uyt hoofde der duerte van degrondstof op ieder stuk lynwaed, van degeéne die tegenwoordig gemaekt worden van vlas, gekogtaen den hoogen prys van den dag. Het ware te wenschen dat in ons arrondissement dae delyk diergelyke petitiën wierden in omloop gebragt, en dat men in deéze voórnaemelyk aendrong om rechten te zien stellen op den uytvoer der rouwe en zelfs ongehe- kelde vlassen. Voorleden maendag hééft te St.-Nicolaes de kie zing van eenen afgeveêrdigden in vervanging van wylen M.^Verwilghen, plaets gehad. M. 'T Serclaes is met 626 stemmen gekozen. M. Boeyéhad er 340 bekomen. Te beginnen van den 1 february aenstaende, zal de jagt verboden zyn, ten zy de jagt langs de rivieren en poelen. Van den 5 febr. af, zal den verkoop van wild op de merkten niet meer toegebeten zyn. Er zyn te Brussel openbaere verwarmzaelen in- gerigt. Twee jongens, behoorende aen eene nabuerige gemeente, zoo léést men in den Thieltenaer, kwamen deézer dagen met den transport der gendarmerie te Thielt aen, en wierden in vryheyd gesteld.. Nauwelyks op vrye voeten, gaet eenen der zélve eene ruyt breéken aen eène bakkery, om wederom in liet kot te mogen zitten en brood te hebben. AVonderlyke maetschappelyke orde waerin wy leéven zegt dat weékblad; mirakel der vryheyd voórheén bedreygde men met kot om de misdryven tegen te gaen. Thans begaet men een misdryf om in het kot te mogen zitten!.... schoone dobbele louizen. 'Tis te zeggen, dobbele louizen, antwoordde Antoón, zy schy- nen het, maer... Is het misschien valsch geld? Zegde den weêrd op eenen vreesselyken toon... Neen zekerlyk, neen... maer... eyndelyk, zie daer 3francs. Ik bedank u hernam den weèrd, ziettoedat gygeene slegte ontmoetingen hebt. Onze gasten vertrokken en vernamen van eenen boer dat zy nog zes mylen van Arrens waren. Zy namen eenen geleyder en kwamen met den nagt by den oom van Jozef aen. Na de eerste omhelzingen, gingen zyhein liet schrikkelyke dat zy gezien had den vertellen, toen zy in den hoekvande schouw Baldera zagen zitten gerustelyk zyne pyp rookende. Op dit gezigt bleéven zy spraekloos. Den oom hun egler hebbende doen neerzittenging hy met Baldera in eene andere kaïner. Zy waegdden liet dóór eene spleét van de deur te zien, en hunnen angst steég ten top als Antoón de zakken met doode lichaemen erkende. Zy gingen om hulp roepen, toen Baldera met zyn vreesselyk mes eenen der zakken opensneed uyt wel ken eene groote hoeveélheyd kaffeboonen rolde. Den oom nam dien in zyne handen en schéén er over voldaen. Men ging naer eenen anderen zak die insgelyks wierd opengesneéden't was broodsuyker. Maer er blééf nog eenen zak die bebloed was en dóór den welken men de lidinaelen eens dood lichaems klaer- lyk bespeurde. Baldera naederde gelykelyk tot den zak dien hy opende, en er een groot lyk uytnam waervan hy daedelyk een half dozyn verkens karbonnaden snééd die vóór 't avondmael gebraeden wierden De slf uykroovers waren smokkelaers, en den vermoorden waf een... ecu vet verken.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2