KAM R DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. DUYTSCIILAND. ENGELAND. VRANKRYK. By koninglyk besluyt, is het getal bepaeld der man nen welk iedere provincie vóór de ligting van 1847 moet leveren, om tot het contingent van 10,000 mannen te komen. Ziet hier de verdeeling Antwerpen, 924. Braband, 1674.—West-Vlaenderen, 1545.—Oost-Vlaen deren, 1877. Henegauw, 1611.Luyk, 1019.Lim burg, 421. Luxemburg, 460.—Namen, 602. Over eenige dagen kwam, in het midden van den nagt, eenen persoon aen het huys van den policie-kom- missaris te St. Jans-Molenbeék bellen, en als men had geopend, vond men dat den persoon byna geheel naekt was; den man die gebeld had, bezat nog nauwelyks een hemd over zynlichaem. Hy weende en beélde van koude; hy zeyde dat hy was aengerand dóór baenstroopers en van alles beroofd. Hy verkiaerde geene andere kleede ren te bezitten dan de geéne die men hem had ontno men, en geen geld te hebben om andere te koopen. He policie bezorgde den man kleederen, en gat hem nog eenigen onderstand in geld. Twee dagen nadien vond men onder eenen grooten steen, een pak versleétene kleederen verborgen, en bekwam men de verzekering dat den kerel, die eenen losgelaeten galeyboef was, deézen middel verzindhad om in het nieuw gesteékente worden. Meer dan 150 arbeyders die aen den yzeren weg te Ingelmunster werkten, hebben hun werk gestaekt. Den aenneémer had aen liet werkvolk laeten weéten dat hy hun maer van 55 tot 66 centimen daegs zou betaejd hebben; en het werkvolk heeft verklaerd vóór niet min dan vóór eenen frank daegs te zullen werken. Op dynsdag, 26january, zal in het provinciael gou vernementshotel te Brugge, de aenbesteéding plaets gry- pen van de werken om de eerste sektie der vaert van het Swyn, van Damme naer de zee, op behoorlyke diepte te graeven. I)e werken zullen moeten aengevangen worden tien dagen na de notificatie welke den onderneémer daertoe zal ontvangen, om te eyndigen in de eerstko mende maend november. Het lyk van eenen, tot nu toe onbekenden jonge ling, is aen den Huydevettershoek uyt het water opge trokken. In de Gazette van Auilenaerde leézen wy het vol gende Dynsdag laetst is er in een verkenskot, in de gemeente Leupegem, eenen onbekenden persoon be- zweéken gevonden, die geduerende den nagt aldaer eene schuylplaets was gaen zoeken. Als de kinderen des mor gens hunne konynen gingen eéten geéven, vonden zy den óugelukkigen daer liggen. Hy gaf nog eenige teekens van leéven, maer, vóóraleer er den geneesheer bykvam, was hy reeds overleéden. De officieren van het garnizoen te Doornyk hebben beslist eenen dag solde af te staen len behoeve van den urmen. De soldaeten en onderofficieren hebben dit voor beeld gevolgd. Er zyn te Brussel 260 bakkers vóór eene bevolking van 120,000 inwooners, en alle dagen ziet men er nieuwe bakkeryën openen, terwyl er te Parys slegts 600 bakkers zyn vóór eene bevolking van meer dan een millioen. Men vind dus viermael meer bakkers te Brussel dan te Parys; Brussel hoéft eene bakkery op 480 pérsoonen, en te Parys vind men er maer eene op 1666 inwooners. In hei jaer 1791 koste het rundervleesch te Brussel van 30 a 36 centimen. In 1815, 45 centimen.— En in 1846, betaeld men het zelve 62 centimen. Er is spraek van eene groote maetschappy van koophandel en nyverheyd, te Luyk op te regten. De werken vóór hét leggen 'van den yzeren weg van Hasselt naer St.-Truyën, worden, in weerwil van het koud en streng saizoen, met vlyt voordgezet. Zie hier eenige byzonderheden wegens eene te Wervicq gepleegde moordDe vrouw Lewvlle, landbouw ster, was alleen t' huys, wanneer twee onbekende kerels in haer huys zyn gedrongen, die liaer verscheydene steé- ken in den hals en stampen op de borst hebben toegebragt De dieven hebben al het geld dat in huys was en een bankbriefken van 500 frs. medegenomen, de vrouw vóór dood laetende liggen. De ongelukkige is nog bekomen en hééft de Sakramenten der stervende ontvangen. Zy kent de moordenaers niet eenen had eenen langen baerd, en zegde eenen bessemleurder te zyn, en was al dus in huys gedrongen. De vrouw heeft eene lievige wor steling tegen de booswigten uytgestaen. Men wanhoopt van haer te kunnen behouden. De justicie heeft zich ter plaets begeévenen een onderzoek begonnen. Den beroemden Engelschen staetsman Th. Gren- ville hééft in zyn testament bepaeld, dat, om de natie het traktement te vergoeden, dat hy geduerende veéle jaeren genoten had, hy aen het Engëlsch Museum zyne boek verzameling vermaekt, welke 20,000 deelen bevat, en op «ene weerde van 15,000 ponden sterling (575,000 frs.) geschat word. Te Havana is den hoogsten prys van de koninglyke lotery, 100,000 dollars (550,000 frs.) dóór vyftig negérs, meerendoels slaeven, getrokken gewordenelk hunner had 1 dollar (5 frs. 50 c.) gegeéven om dry geheele loten te koopen. N° 5797 stelde elk in het bezit van 2000 dol lars, en daer zy zich voor 400 a 750 dollars kunnen vry- koopen, houden zy nog altoos een goed sommetje over, om daermede iets te beginnen. Zitting van 16. De in de voorige zitting algemeene gesloótene beraidslaegingen worden wederom geopend; M. Pirson beUimt hel spreekgestoelte en haelt verschey dene bezwaeren tegen den minister van justicie aen; M. D'Anelhan heeft op die algemeene tyd- en geldverkwis- tende klagten geantwoord. Verders hebben eenige leden zich over de wending die de beraedslaegingen hadoen genomen Iekiaegd.cnis de zitting lot maendag geheven. Zitting van 18.M. Le lion nieuw gekozen lid legt den vereyscliten eed als volksvertegenwoordiger al. De algemeene beraedslaegingen over den budjet van justicie worden gesloten, en de zeven eerste kapittels aeugeno- men. Aen 't achtste kapittel betrekkelyk de eerediensten gekomen, ontst'aen er hevige beknibbelingen van wege M. Lys, op welke den minister morgen zal antwoorden. Zitting van 19. De beraedslaegingen over den budjet van justicie worden voortgezet. Eenige doórM. Delfosse gedaeue voorstellen betrekkelyk de subsidièn aen de se- minariën verleend, worden dóór den redenaer uytge- rreyd. üeéze voorstellen luyden als volgt: dat er aen de seminariên geene onderstandgelden mogen verleend worden ten zy het beweézen zy dat de inkomsten deézer gestiglen onloereykend zyn; er zullen geene plaelsen ■neer gemaekl worden ten zy na dat da kamer er de uoo- dige fondsen zal vóór gestemd hebben; de subsidién aen de provinciën, gemeen tens en kerkfabrieken, vóór de ge bouwen der eerediensten bestemd, zullen worden toege- staen etc. Op dit alles hééft den minister van jnsliek geantwoórden aen de kamer beloofd de stukken die bewv- zen dat hy in deézen zin gewerkt hééft en eerlang werken zal, mede te deelen. In de volgende zittingheéftdekamer de verscheydene haer toegezonden petitiën onderzogt en nog eenige" artikels van den budjet aengenomen. Zitting van 21 Heden hééft de kamer M. Heyvaert, hef der afdeeling by de rekenkamer, als greffier benoemd. Vervolgens zyn de art. 4 en 5 van het IX capittel, des budjets van justicie aengenomen. In de volgende zitting is de beraedslaeging voortgezet, en met 30 tegen 29 stemmen gesloten verklaerd. F it ANkFotïT, 20 Jan. Het onderzoek, ingesteld wegens het springen van den buskruydtoren by Egra (Bohemen) heeft ten duyde- lykste beweézen, dal dit aen kwaedwilligheyd moet wor den toegeschreven, en naluyd der verkregen inlichtingen moet het den jaeger-luytenant Schmorda zelfgeweésl zyn, die het Vlier aen het kruyd hééft gestoken, om zich in de lucht te doen springen, zonder dat men hem van zelf moord kon verdenken. Zwaere schulden, welke hy geene kans zag te betaelen, hebben hem tot deéze verschrikke- lyke daed doen besluyten. Te Seversdorf by Mcisse (Sileziën) is in den nagt tusschen den 5 en 6 eene grouwelyke daed van wanhoop bedreven. Eenen overigens braeven man sloeg zynevrouw en zyn dogterlje met de houtbyl in het bed dood, dewyl hy grenen uytweg meer zag, om zich en de zyne te voeden, lly gaf zich zelf by het geregt te Neisse aen. Na dat hy al het mogelyke gedaen had, om zich werk te verschaffen en eenen tyd lang te vergeefs getragt had dóór eene viool zyn brood te verdienen, was hy tot het wanhoópig be sluyt gekomen, om vrouwen kind om te brengen. Londf.n, 20 Jan.Den hongersnood blyft zyne ver woestingen aenrigteninhetznyden en westen vanlerland. De dagbladen diër provinciën deelen 20 sterfgevallen me de, welke aen gebrek aen voedsel worden toegeschreven. Het volgende kan een denkbeeld geéven van de in Ierland heerschende ellende. Vóór eenige dagen komt, in de omstreéken vanSkibbern eenen man by den geneés- lieer aldaer, met de bede, zyne zieke schoondogter een bezoek te gaen geéven. Den geneesheer volgt hem en vind haer naest een dóór verrotting groen geworden lyk op eenen bussel strooy liggen, en de handen in vodden ge wonden. Zy had, dóór de koude verstyfd, het vuer willen naderen, maer was, dóór afmatting, in helzelve gevallen, en vóór dat zy kon opstaen, was haer het vleeseh tot op de beenderen verbrand. Den ongelukkigen schoonvader nam nu het ontbonden lvk zyner vrouw op den rug en sleepte het naer het kerkhof, alwaer hy het op eenen grafzerk liet liggen, daer hy geene kragten genoeg bezat, om hetzelve te begroeven. Den armen man keerde ver volgens naer huys terug en droeg zyne schoondogter tot vóór de duer van het gasthuys, alwaer zy, eene halve uer lacter, den geest gaf. Dit is een van de honderde ge vallen, met welke de Engelsche bladen tegenwoordig opgevuld zyn. Parys, 21 Jan. Op het jongste bal ten hove had hel volgende pikant voorval plaets. Toen den Koning en de Koningin der Fransche in de danszaelen verschenen, be gon eene jonge en sierlyk opgetooyde dame zoo geweldig te hoesten, dat dien lastigen hoest op andere gedeelten van haer ligchaemsgestel terugwerkte, en toen IIH. MM. haer voórbykwamen, hoorde men achter de dame die sóórt van ontploffing, over helwelk vóór eenen Belgischen vrederegter proces is gevoerd. Ware den Koning niet te genwoordig geweest, men hadde hertclyk gelachen. Aen d'heeren opstellers van den Dcnder-bode. Om te volkomen aen myne gedaene belofte in uwen laetsten, u', zeilde u eenige extracten uyt processen ver bad opgemaekt door den heer burgemeester van Op- brackel. Op den 7 Aug. 1845. Het verzoek van den heer Cans inwilligende hebben wy nauwkeuriglyk onderzogt I" Eene scheêrte van mecaniek garen wcégende vyf kilogr. 7 hectogr. met een pak inslag van dry kilogr. 8 hectogr. 5 decagr. te samen 9 kilogr. 5 hectogr. 5 decagr. 2° Eene scheêrte handgespin van 5 kilogr. 6 hectogr. 2 decagr. item een pak inslag ook handgespin te samen weégende 3 kilogr. 4 hectogr. 6 decagr. 9 kilogr. 8 decagr. Des anderdags 8 Aug. om twee ueren nanoen, wy, bur gemeester voornoemd, tot onderzoek overgaende alwaer zyn opgekomen. 1° Fidelis Du Jong, 2° Joseph De Lub ber, 5" Karei De Bie, 4° Joseph D'haeze, zóón van Mar- lin alle linnen weévers deézer gemeente, die met kennis van zaeken het volgende verklaerd hebben. Dat het pak nummer 1 inhoudende scheêrte en inslag, met het mecaniek is verveêrdigd En dat het géén onder nummer 2 ook scheêrte en in slag vervattende, van zuyver handgespin is; en dat die twee gelykdraedige garens het volgende in eenen kam van 50ü0 draeden geschoren, hebben opgeleverd. Het stuk mecaniek lynwaed meétende 45 meters of 61 Aelstersche ellen,enzuyverinkosteude. fr. 9697 Het handgespin meétende 49 1/4 meé- lers of 66Aelstersche ellen myver inkost. 8360 Dus voordeel op het mecaniek 1557 Men ziet dus op 61 Aelstersche ellen, 5 ellen voordeel vóór het handgespin boven het onwederieggelyk voordeel dat het handgespin vóór de sleét oplevert. Die zich wilt aenbiedenom het hier boven aengehaelde met egtheydopenbaerlyk te beknibbelen, maer niet naent- loos, zal my eenen grooten dienst doen, als ook aen het publiek, om alzoo de wederzydsche nyverheyd volgens haere weêrde te konnen weêrderen. I'. J. CANS, cliev. Ninove, 17 January 1847. Aen de Ileeren DD. en J.B.V.I). of aen UI), in J.B.\.D. Neen, ik wil niet, twee in een, ik ben vóór een tweetal G'hebt ongelvk, Ninofseh volk te zeggen, 'dat DD. en J. B. V. I). eenen persoon zy; gv zyt in uw óórdeel wat te ligt; gy zoud weldoen er u wat in te beteren. M. DD. men zou n als eenen wonderbaeren man wil len doen doórgaen. Ik wéét dat gy dit tweegelaet niet verdient opgezet te worden; 't is derhalve dat ik uwe verdediging op my ncém dewyl ik niet twyfel ofgy hebt rondborstig (indien gy egter uwe aengeboórene twee- spalting hebt kunnen van kant zetten) dezaekvanB. verdedigd.Doch in allen gevalle moet gy met my een- stemmen dat gy beter zoud hebben gedaen de zaek te laeten slaopen en dat gy met uwe gewoone gedienstig- heyd B. eenen slegten dienst hebt verrigt. Of zoud gy in der waerheyd hebben getwyfeld wien den schryver der 2 artikelen beoogde Voórwa'ereenen ouden jaeger zou den snuyver wat fyner belmoren le hebben. Ik heb in uwen brief véél opgemerkt. Ik zou, indien het my iemand konde antwoorden, vraegen, sins wanneer satan eenen eremyt is geworden Nu, tot u M. J.B.V.D., die zoo véél van den hond op hebt, en die zoo sterk beweert dat hy van honger is om gekomen. Een ander houd vast slaen dat het van vremde biesen in te zwelgen is; wie van u beyde zou gelyk heb ben En is de zaek niet te kleyn om den boógzoo hard te spannen zoo dikwils paf! paf! op 't Burgerhoofd af te geéven verdient het zulks en trilde liwe pen niet in uwe vingeren als gy den bloed zoo scherp doórhaelen wilde Ik zeg, doórhaelen wilde, het géén u niet is ge lukt, want men kan uw schimpschrift niet dan met een medelydend schokschouderen leézen. Om te hekelen vriend, moet men een scherp tuyg hebben, het uwe is te bot, ik raede u, uwe lnkel te doen vertanden. Ook zyn al de pylen die gy op uwen boóg hebt, slegts kleynigheden, bagatellen zegt gy, loutere bagatellen zeg ik, die, verre van ze met het wóórd vuyl te kunnen stempelen, enkel de onschuld tot zinnebeéld hebben, wyl men ze aen geen kind tot berisping zoude weéten toe te kennen. Is het te veroórdeelen dat B. handel onder kiekens en konynen dryft ware het beter dat hy op geld woekerde Gy moet wel boosaerdig zyn, M. van u te durven roemen dat gy hem naer het hoofd zult schieten dat hy somtyds eene musch verkoopt1 Mynheer, ik kan soórtgelyke uytblaekingen niet dan met veragting zien verschynen; zy kwetsen ons in ons opperhoofd. Ik gebiede u "dus uwen boóg te ontspannen, en wee, indien gy nog antwoorden durft. Eenen treffelyken burger. Ofschoon ons blad vóór geene fransche artikels ge schikt zy, konnen wy evenwel de volgende afkondiging aen :t dringend verzoek van eenen onzer geabonneerde niet weygeren, des te meer om dat de vertaeling va»; 't vlaemsch den zin van den artikel dien hem den schry-- ver wilt geéven, zoude veranderen. Zie hier den art.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3