STAATKUNDIG OVEKZIGT VAN 13 TOT 20 FEB. ren, in andere vlasse garen vernaeyd, en dat in groote hoeveelheden. Maer welk een Mecaniek. De levering van deéze garens word aenbesteed. De onderneémers leveren geene andere, en ook word er geen handgaren verweéven of vernaeyd. Mogt het gouvernement in al de gestigten onder zyn opzigt geplaetst het garen met de hand gesponnen uytsluytelyk laeten invoeren, het zou aen onze oude vlasnyverheyd eenen onderstand bybren- gen die liaer reeds zou doen herleéven. En hoe dit gedaen Dat het, in zyne aenbesteéding, garens van handgespiu uytsluytelyk bedinge; dat het de verbeuring van het mecaniek garen tegen den aenneémer bespreékc. alsmede de verbreéking van zyn aengegaen contrakt. Dat het vóór het aeuveêrden der garens tretlelyke en deskundige mannen aenstelle, en deéze met strenge geldboeten belaste, indien zy mecanieke garens vóór handgespin aenneémen, boven dat het hun onmiddelyk mi zonder medoogendheyd van hunne bediening beroove, en indien het, met al deéze voorzorgen, tegen het bedrog nog niet genoegzaam gewapend is, het zou aen den ge vangenen, die mecaniek garen tot het verweéven zou bekomen, en het bedrog kenbaer maeken, eene verlig- Jing van straf of zyne vryheyd kunnen schenken. Deéze dry middelen zon het staetsbestuer van over ettelyke jaeren hebben bewerkstelligd, hadden onze ministers niet teenemael verslonden in het bewaeken hunner zetels, eenen ernstigen blik op de belangen van het volk konnen werpen. Deéze dry middelen zouden onze oude vlasnyverheyd bewaerd hebben, en de verschrikkende armoede die ons teystert voorgekomen, zonderde vryheyd van nyverheyd en handel in liet minste ie hinderen. Den nood tot den hoögsten top gekJommeu zynde, is eyndelyk vóór den blinden zienlyk en vóór den óngevoe- ligen tastelyk geworden onze ministers zelve schvu'en hem te zien, en het is te verhoópen dat zy hem evndelvk zullen wcérdcren. Zy beginnen met geldelyke" onder standen vóór de behoeftighevd aen de wetgeevende ka mers vóór te stellen, niet om aen de prangende nood- wendigheyd een eynde stellen maer 0111 dezelve, even als of Belgiën verweézen ware ceuwiglyk te leur gesteld te zyn, op eene onvoldoende wyze te lenigen. De noodwendigheyd is zoo verre gekomen dat zy zich geheel het jaer doet gevoelen, in den winter, wel is waer word zy schrikverwekkender, dan in de andere juergety- den, maer zy bestaet niet min. En nu, wanneer wor den deéze, dóór de wetgeévendé kamers gestemde ael- moesen verdeeld op het eynde van February als er reeds eene menigte arme van gebrek en hongersnood zyn bezweéken. Ware dit niet belaehelyk, mogte het niet betreurlyk zyn Het is nyteriyk in den zomer dat men de onderstan den aen de gemeente-bestieren moet uytdeelen; om in den opvolgenden winter aen de noodwendigheyd te baet te komen. Doch wat lief zy, men kan den armen met aelmoesen niet onderhouden, hem moet werk verschaft worden, en men kan hem, binnen huyze geen ander werk aenwyzen als te spinnen en te weéven. Men kan niet als schertsende en schimpende uytroepen dat liy eene andere nyverheyd zoeken moet; geene andere is er vóór hem te vinden; vrugteloos z.ou men ai die nyverheyds-baezen uytdaegen ons eene andere aen den dag te brengen. Men hééft, wel is waer het speldewerk, het maeken van kanten of lirus- selsche bloemekens in onderscheydene gemeenten zeer voórdeeiiglyk ingeliragt, maer alle diergelyke voorwer pen konnen altvd maer van een zeer bepaeld verbruyk zyn, en vervolgens kan hunne verveêrdiging ook noovt algemeen worden; daerenboven vereyscht deéze nyver heyd behendige, zwakke en nette vingers, vervolgens kan zy nooyt niet den landbouw, die zwaeren en vuylen wonde hoeft gesneéden te worden; eene onafkeerlyke verhin dering werpt men omverre, eenen vyand dood men, eenen we- derspannigeu roeyl men uyt etc. Al deéze onlusten zullen dus met liet vallen van Alberlus hoofd ophouden. tip dit woord, heersclile er eene doodelyke stHte. Den keyzer lirak de zelve zagtjes zeggende.Gy liebl my doorgrond. Maer wy moeten mannen van verkuoglhcyd liebben 0111 legen eenen bisschop op te trekken. Daedelyk uaederden dry duytsche ofli- eieren, de hand op den dolk, en zeggende.Hier zyn wv! gééf een teelten. Den keyzer grimlachte en ging het wóórd herneé- ineii, toen eene gesmoorde stem zich deed hooren. Eenen gry zaerd de rangen der hovelingen doordringende, viel voor de voeten van Hendrik VI. Het was cenenoudenkauonikvanLuyk, Thomas genaemd. Zyn eerweèrdig vóórkomen, zyne gryze liai- ren, zynen gevorderden ouderdom en ootmoedige houding deéden by hel gezelschap cenhyzonder gevoel onlslaen. De drv duytsche officieren beschouwden hem even als dry duyvels eenen engel acuzien die hun eene vroóuie ziel zoekt Ie betwis te». Den keyzer fronsdc de wenkbrauwen en beét op zyne lip pen als een leeken van ongeduld en ontevredenheyd. Den gryzaerd was geenzius verschrikt.Neen, sire, gy zult zeyde hy, dit teekeu dal men van tt vraegt, nielgeévcn.gy zult de doodvau den gezalfden des Heeren niet beveéleu. Gy zult de hevligschendcry hy de moord niet voegen, gy zult uwen keyzer- lykeii mantel niet ópsiieuws met bloed bevlekken.Op nieuws, schreeuwde den keyzer, wat wilt dil zeggen. Zoud gy ookzin- speélen op onze oppergcregtiglieyd in Siciliën, en zou uwen mond ziclt verstouten onze verhevene daeden te veroórdeelen Den ouden kauojiik sloeg deoogen neder; hy gevoelde dat men arbeyd vraegt en styve vingers kweekt, gepaerd gaen. Men hééft ook in eenige gemeenten het weéven van den zyden pluys werkstellig gemaekt, en hierdoor heb ben al wederom cenige menschcn werk bekomen, die anders misschien zouden hebben me. n stilstaen, maer deéze voortbrengsels zyn nog van eene bepaeldere sleet als de geene van liet speldewerk en hunne verveêrdiging kan vervolgens ook niet verre worden tiylgebreyd. Dat men al de ambaglen en uyverhed'en onderzoeke men zal geen een vinden, waer van er reéds geenen overvloed is, of die het handgespin vervangen kan. liet is dus noodig dat men aen de arme te spinnen geéve. De dry voórnaeme middelen om deéze nyverheyd te doen herleéven, en aen onze arme spinsters eenigzins haer bestaen te laeten winnen, hebben wy voórgeschreé- ven. Maer 0111 dit alles te bewerkstelligen moet ieder gemeente-bestier aen zyne arme goed en eensoorti" vb s behandigen want gclyk wy in ons onderzeek over de redenen der verdrukking van het handgespin beweézeu hebben, zyn de slegte hoedttenigheyd van de grondstoffe, en luiere geduerige verandering de voórnaemste. Maer hiertoe dient het staetsbestier de gemeenten byzonderlvk te ondersteunen. Dat het staetsbestier, boven zynen genieenen onder stand, dien liet toch nog eenige jaëren zal moeten agter- volgeu; aen elke gemeente, in den iiytkomcn of immers vóór het nyttrekken van het vlas, eene som van dry tot zes duyzend franken, op leening zonder intrest, behan- dige, uytsluytelyk geschikt tot het aenkoopen van vlas op strnyk, en elk gemeente-bestier zal met vreugd en zonder eenig eygeu belang,- eenige hectaren vlas van de beste hocdaenigheyd aenkoopen, hetzelve doen trekken, wateren of verlynzaeden, doen droogen, zwingelen en hekelen. [Iet zal aldus aen zyne arme eensoórtig vlas van de beste hoedaenigheyd konnen behandigen, en het garen voórdeeiiglyk konnen betaelen en verkoopen, bo ven dat het vlas een derde min zal kosten als of men het zelve in het magazyn van den koopman moest gaen haelen. Zal voortgezet worden. Den Portugeéschen generael Macdonell benevens ver- scheyde andere mignellistische aenvoerders zyn in een "e- vegt gedood geweest, en hunne troepen óp de vlugt gedreéven. Het gouvernement van Tunis hééft bescherming aen Vrankrvk tegen de Porte gevraegd. UelMarrokaensch ryk is in vrede; ofschoon Abd-el-Kader er gerustelykzyne aenhangers tegen te Fransche aenhitst. Men begrypt moeyelyk uyt welken hoofde den keyzer die niet ophoud Van welwillende protestatiën jegens Vrankryk vóór te brengen, eeneSchuvIplaets verleent aen den vyand dier mogendheyd.des te meer daer deézen al tvd gereed is 'skeyzersbezittingen zelve te overweldigen. De oorzaek hiervan kan, volgens ons, alleenelyk aen de geestdryvende gevoelens diër volkeren worden toe- gesehreéven. Eene daedzaek die tot vreugd der lieschaefde wereld zal verstrekken, is de afschaffing der slaevenmerkt te Constanlinopelen. Wy twyffelen geenzins of de afschaffing des slaevenhaudels zal hierop volgen. Den grooten Vizir van 't koningryk Lahore. (Indien) overtuvgd van verraedery is gebannen; zyn bestier is aen de indisehe maetschappy toevertrouwd die er eenen resident met 10,000 mannen zal derwaetds zenden. In- dervoegen dat zulks wederom de Engelscbe bezittingen zal vergrooten. Zie hier de voórwaerden onder welke de vereenigde sjaelen met den Mexico willen bevredigen. De beyde Californicn en eenige noordsche provinciën zonden aen 't in zulk tvdstip den tyger niet moest verbitteren. Vergiffenis, sire, antwoordde hy ikhen eenen zwakken gryzaerd; myne tong heeft u kunnen beledigen, terwyl niyuen mond zich niet opende dan vóór het gebed. Maer van welk belang is vóór eenen zoo magligen monark als gy, die 's ryks bezitter zyt, die koningryken beveelt, die uwe leenheeren iloet beéven, wat is aen eenen zoo hooggeplaetsten vorst het leéven van eenen die- naer Gods gelegen Daer is nty aen gelegen, hernam den monark onverschillig, dal myne bevelen slilzwygend geëerbiedigd worden; dat de op roerlingen gesmoord worden. Gy hebt mybegreépen, vervolgde hy zich lot de dry officieren wendende en hun liet leeken geé- vende dat zv verwagtlen. Achneen, sire, riep den kanonik uytgy kuilt zoo koel bloedig niet beveélen de... De misdaed... Voleyndig, zeyde de keyzer op eenen toor- nigen toon. Geduld, wy zullen deézen oprocrigen geest weéten Ie beteugelen. Hendrik M, zeer ontrust liep met groote schre den. Den kanonik Thomas was opgestaen en zyne blikken rond zich werpende, zag hy de drymoordenaers niet meer. Ach! zey de hy, zy zyn reedsopweg nacr Rheims. Il v wilde daedelyk naer hutten gaen; doch don keyzer bespiedde hem, en beval hem aen te houden. Alsdan greépden kanonik eenen pand van 'skey zers labbaerd.Gy moógt my hier niet aengrypen, zegde hy, tegen de gewapende mannen welke de hand tegen hem ophie ven; ik hen hier op eene vryplaels. Maer gy, sire, herrinner u aen deézen dag; gv zyt medoogcnloos geweest. Eenen anderen dag zal dien verzoenen; gy zult genade vraegen en ze niet verkrygen. americaensch gouvernement worden afgestaen vóór wel ke er 100,000,000, Ir. aen den Mexico zouden betaeld worden. Den Rio-Brava zou de grenspael der beyde republieken worden. Het gebruyk deézer rivier zou vóór de twee staeten gemeen zyn.Het Mexicaensch.gouver nement wilt van geene vrede onderhandelingen hooren zoolangde Americaensche troepen zich op 't Sfexicacnsch grondgebied bevinden, en dat de vyandige vloót de kus ten niet ontruymd hebbe. Deéze kragtdaedige verklaering heeft den nationaelen geest opgewektde Americaenen hebben op deéze geantwoord met de inneéming van La- guna, terwyl Santa-Anna voorzitter der republiek is uyt- geroepen. De groote vraeg, die er tegenwoordig is naer met do hand gesponnen lynwaeden, doet zien, dat onze oude ny verheyd nog hóóp van herleéven gééft en zoo zeer niét veriaeten is, als sommige wel willen doen gelooven. Overal zegt men, is er gebrek aen die sóórt: indien het waer is, dat zulks aen de duerte van het vlas en de moe- deloosheyd der spinsters moet toegeschreéven worden, waerom dan daer niet spoedig in vóórzien Waerom de vlassen niet aen latsoenlyke pryzen vóór onze werklieden verkrygbaer gemaekt en premiën lot aanmoediging uyt- geloót't? Er blyft nu geen twyfel meer omtrent het geéne Belgiën te doen hééft. De vremde kooplieden moeten of ons vlas of ons Ignwaed hebben; dat bewyzon zy klaerlyk geéven wy hun het bietste. Men moet niet gelooven dat het vóór den landbouw nadeelig zyn zou, het vlas met nytvoerregten te bezwaeren.Er zou wel min naer buyten trekken, maer ook oneyndig meer in het land verbrüykt worden. Genomen nog dat er dan minder vlas zou gezaeyd wor den, dat ware dan ook ten voórdeele van de graengewas- sen, welke nu te veel dóór de vlasteclt veronachtzaemd worden. Erzvn landbouwers, die over eenige jaeren geen twintigste deel van hun land met vlas bezaeyden, en die nu een vyfde, en nog meer, daertoe besteéden. Nyverheid Te Brussel is den artikel dien wy in ons nr van 7 deézer betrekkelyk onze gouvernement-schoól in 't by- zondcr en al de geéne van den staet in 't algemeen, gegeé- ven hebben, in 't franscli overgezet, en aen elk lid der volkskamer overhandigd. Wy bedanken den waeren vader landsvriend over de twee afdruksels die hy ons gezonden hééft en verzoeken hem vriendelyk er ons nog eenige te laeten geworden. —De volgende heeren uyt ons arrondissement zyn benoemd alsjurés vóór 1« serie der I» sessie van het hóf van assis- sen van Oostvl. vóór 't jaer 1847. MM. Delwarde, adv. Ninove, P. H. Bruyneel, Geeracrds- bergen, J. Droesbeke, ibid. Den communaelenraed van Geeraerdsbergen hééft beslist dat de zittingen voórtaen openbaer zullen zyn. Wy verhoópen dat onzen regeéringsraeddit loffelyk voórbcéld zal volgen, en toonen gelyk bovengemeld bestuer.dat hv geenen vyand van 't licht is. Een vóór ons blad zeer vleyënd briefje benevens eenen uvttrek van den indruk dien onzen artikel van 7 deézer over het onderwys, op hooggeagte invloedheb bende personnagiën gedaên hééft, is ons met dringend verzoek van afkondiging, toegezonden. Indien wy aen 't verzoek van de agtbaeren inzender niet voldoen, 't is enkelyk omdat onzen eygen lof uytbazuynen, ons aen- stootelyk voorkomt. Wy verhoópen dus dat den schryver ons hierover zal verschbonen. Plaetsgebrek dwingt ons verscheyde aenmerkingen tot eenen opvolgenden Nr te verschuvvèn. De vastenavond-dagen zyn alhier taemelyk rustig afgeloopen. Men heeft zeer wel konnen ontwaeren wat dueren tyd wy thans beleéven. Den gryzaerd had eenen zoo ontzagwekkenden toon, deéze verselirikkelyke voorzegging uytspreékende, dat den keyzer stand hield even als ware hy van dcnbliksem getroffen geweest. Den kanonik alsdan den tabliaerd loslaetende volgde de boog schutters die hem in een hol sloóten. Intusschen waren de dry inoordenaers van hunne dienaers vergezeld reeds verre op den weg naer Rheims gevoorderd, al- waer zy aengekomen, de houding namen van voornaeme per- soonen; zy verteerden véél geld en gaven zich uyt vóór dry in rang verhevenebaronnendie in de ongenade des keyzers waren gevallen. Men ontving er hun met des te meerdere onderschei ding daer men Hendrik VI verfoeyde, reeds van den tweeden dag gaven zy voor dat zy met overhaeslingverpligt hadden ge wéést om den toorn des keyzers te onlgaen, zich uyt Luvk te redden, dat zy naer Rheims gekomen waren vernomen hebben de dat Alberlus van Loven er eene schuylplaets gevonden had welke zy zich tot eer rekenden met eenen zoo agtbaeren geeste- lykente mogen deelen. Albertus dan, ontving hun als rampspoe dige declgenoóten, nóodigde hun aen zyne tafel en leverde zicli in hunne handen met die votkomene goedhertigheyd die zyne inborst kenschetste. Hy voerde ze naer de kerk, nam dikwils deel in hunne wandelingen, zonder dal zyne deugden en zyne godsvrugt hun troffen. Hun besluyt was genomen, het wankel de niet, zy zogten siegls de gelegenheyd om de moord heymelyk genoeg te pleégen om naderhand tvd genoeg te hebben van te ontsnappen, want zy bevonden zich in 'een land dat aen 's key zers heerschappy niet onderworpen was. 'I' vervolg nadien.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2