KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Onzen volksvertegenwoordiger M. Eng. De Smet, lieéft in eeneder laetsiezittingen nevens liet ey geslaegen. lly beweerde ten onrechte dat de vlaendersche gemeen ten niets doen 0111 de drukkende ellende te keer te gaen. Vóór ons gemeentebestuer egter lieéft by de waerheyd gezegd, want hetzelve liever jacrlvks S,4ÖÜ fr. aen eene nuttelooze en daer by niets voortbrengende schóól ver kwist, dan er de arme mede te helpen. Wy zyn hierom trent op het spoór van aerdige daedzaekcn die wy wel- ligt haest zullen vóór den dag brengen. 1 oórleden maendag hebben wy eene alleraengenaem- ste avond-feest bygewoond. In liet collegie der eerw. PP. •lesuieten alhier is een zoo smaekelyk als welgekozen drama gespeeld, verbeeldende een episode uvt den oor log der Mauren in Spaniën, onder Pelagius koning van Asturiën. In deéze oell'eningen hebben al de acteurs zoo veel gevoel en kunde aen den dag gelegd dat al de talryke aenweézige toehoorders er diep dóór getroffen waren. Het zou hier misschien de plaets zyn om de byzonderste speélersaen te stippen, inaer wy zouden d'anilere onge- lyk doen indien wy er eenige by voorkeur opnoemden; zeggen wy dan in 't kort dat niet eenen aen zyne rol het minste ontbroken lieéft, en dat wy benevens meer andere nooyt aengenaemeren avond hebben doórgebragt. Deéze vertooning alleen lieéft al het verdrietige van onzen arm zaligen karnaval weggenomen, en zal ons nog lang in t geheugen blyyen. liet spyt ons egter dat wy hier den naem der kundige pen die dit stuk verveêrdigd heeft, niet konnen aenstippen 0111 hem den welverdienden lof toe te zwaeyën. De tydingen uyt Roomeu dóór den Rappel afgekondigd, schynen te bevestigen al wat men over de goedhertigheyd en grootmoedigheyd waer van Pius IX geduerig de klaer- ste blyken geeft. Zie hier wat M. den abt Clavel, hoofd opsteller van dit blad aim T zelve uyt Roomen schryft. Na veel Iofaen den pater Ventura le hebben toegezwaeyd liet is niet te verwonderen, voegt hyer by, dat Pius IX by voorkeur op allen anderen religieus, pater Ventura gekoózen hebbe om le Roomen de retraite aen de reguliere geestelykheyd te prediken geduerende den jubile.°Deéze oelfeningeu zyn dóór 4000 geestelyke van alle ordens waeronder een groot getal Jesuieten, bygewoond geweest. is d'eerste inael dat men te Roomen de oefeningen van den II. Ignatius heeft liooren prediken dóór eenen pater van een ander orden dan dit der Jesuieten, die dóór hun overgroot getal in bezit der schoonste gestigten zyn. Deéze daedzaek lieéft eenen diepen indruk zoo op liet volk als op de geestelykheyd gedaen. De wóórden die men aen P. Ventura le Roomen toe- schryft, ter gelegenlleyd van zyn eerste bezoek bv den Paus, zyn door hunne welspreékendheyd, kragt en waer heyd, opmerkensweêrdig. Allerlieyligsten Vader, zou bv hem gezegd hebben, de handen te saemen voegende, wy bidden den goeden God dat hv u geweërdige iutegeéveii liet gevoel uwer kragt, eu het gedagt van den lieyligen stoel te plaetsen aen 't hoofd der beweéging der geesten die zich thans in de wereld opdoet met de toejuyehing van alle grootmoedige herten vóór de maetschappelyke hervorming dei' v olke ren. liet ryk der geweldenaery is voórby, dit der be- srhaeving en des voórnytgangs vertoont zich overal. Er zyn slegts ketters dan om dat wy geene goede qatholyke genoeg zyn indien wy werkelyk godsdienstig zyn, er zullen geene goddelooze meer te vinden zyn indien wy bet grondstelsul der vrybeyd volgens den geest Godsuyt- i'onpen, nimmer zal er opstand tegen de overheyd zyn. loen Luther de hervorming begon te prediken, met een deel van Europa aen den ii. Stoel te ontrukken, hv ver- leydde de volkeren, maer hv gebruvkte een looverwoórd (de vryheyd.) Den H. Stoel alleen kan dewaerè vryhevd schenken en in de wereld een duei'zaem maetschappelyk orden herstellen met liet bannier des voóruytgangs. Pau las III behoedde Vraukryk, Spaniën en Portugael, dit dóór de byeenroeping van het concilie van 'f renten waar van de eerste zitting getiteld is de reformations. Zie daer den sterksten dyk die tegen de kettery van Luther wierd opgeregt. Allerlieyligsten Vader, bedienen wy ons in onze eeuw, van die tooverwoórden waermede de woelmannen de volkeren verlevden, en verleunen wy er bun de verweé- zenlyking van; alsdan zal den wil derlïeeren geschieden op de aerdc als in den hemel. Den minister van openbaere werken komt eene kommissie te benoemen, welke belast is met te onder zoeken welke de beste rigting is die men zou geévcn aen den nieuwen yzerenweg van Gend naer Brussel met eene rigting langs Aelst, of eene rigting langs Dendermonde. Deéze kommissie is zamensteld uyt de volgende leden MM. A. De Cock, negt. te Gend, vóórzatter.— C. De Kerckbove-Dentergliem, burgemeester van Gend; Van- dernoot, idem. te Moorse!; Vermeiren, idem, te Hamme. Bethune, borgemeester te KortrykRoels, provinciaei raedslid van West-Vlaeiidaren; Van den Peereboom, schepenen te Yperen. Doucet, schepenen te Brussel; Vanderkmderen, provinciuelen racdsheer, le Molenbeek; Vandermaeleu, grondeygenaer, te Molenbeek. Ver- liaeglien, Moris, eu Fusch, provinciaele raedsleden te Antwerpen. Deéze kommissie zal te Gend moeten zitting houden. De provinciaele overheyd lieéft tot leden deézer kom missie benoemd MM. Bruncau, lid der bestendige de putatie; Manilius, iid van den comnmnaelen raed, te Gend, en Blommc, schepen der stad Dendermonde. Zyn dóór de policie deézer stad aengehouden en vóór den hee'r procureur des konings gezonden P. J. Vanschei, oud 32 jaeren, winkelier, en Victor De Smet, oud 27 jaeren, baerdscheêrder, beyde wooneiide ter ge meente Londerzeel, verdagt van valsehe stukken van d frank te hebben uytgegeéven. Volgens algemeene geruglen alhier verspreyd, zou den genaemden Vandersnickt, die zich voórleaétst. vrydag op den geiidschen steenweg aengerand en van zyn geld beroofd waende, thans vastgeklitst zyn, verdagt van zonderlinge feyten. Uyt Dendermonde hebben wy eenen langen brief ontvangen; dit stuk is ons te laet toegekomen om er lieden gobruyk te konnen van maeken. Iu ons aenstaende N' zullen wy er eenen uyttrek van geévcn. De lynwaed-merkt van heden was buytengewoon wel bcvoórraed; do andere merkten insgelvks wel vóór zien, bobben zich in pryzen staende gehouden. Eenen onzer geagte iiischryvers uyt üultre schryft ons liet volgende Een overgroot onheyl lieéft onze ïnwoouers in den morgend van 16 deézer lussrhen dry en vier ueren ver schrikt. liet groot en schoon hof der gebroeders Van- dersclmeren met byna al wat het inhield is dóór het vuer teenemael verwoest. Op het oogenblik dat de nagtwagt meynde liuyswaerts le keuren zag zy vuer in de aglerbatimenten van boven gemeld bof, dut ten minsten 300 nieters van andere ge bouwen verwyderd iseen deel der wagt is aenstonds naer liet bof geloopen, ontwaekte de meesters en dienst boden die waerschvnelyk zonder de wagt, in de vlammen zouden omgekomen zyn; terwyl twee andere het ge lukkig gedagt luidden seffens de alarme klok te luyden, (en gevolge van welk de geestelyke en burgerlyko over lieden zich aenstonds ter plaets begaven, maer reeds was de groote seliner in vollen brand, aen bet uytdooven der vlanimen was niet meer te denken, denfiëvigen wind dreéf de vlammen in zuiker wyze rond den cour dat niemand het binnenhof meer kón berevken, de melk- koeyén waren reeds dóór de manschappen der wa«t gered; maer do peërden, uiettogenstaende er eenen dei' broeders Vanderscliueren in den stal sliep, waren niet gered. Alswanueer den burgemeester ter plaets geko men was, hun uyt den stal haelen "langs den gewoonen ingang, dit is te zeggen langs binnen liet hof, was reeds omnogelyk, aengezien den gebeden cour eenen vuerkuyl geworden was, niet tegenstaende dit, zag men langs (ie vlieggaëten van den slal dat de peërden nog regt.en in leévcn waren, doordien den stal wel en sterk geplafon- neérd zynde, er niet gemakkelyk vuer kon indringen; aenstonds sloeg men de hand aen T werk om den bny- tennluer van den slal langs de westzvdejn te slaen, én ofschoon zulks byna omnogelyk scheen, dóór de dikte en sterkte vuil den muer, nogtans in 20 minneten tvds was er eene opening groot genoeg om er de peërden dóór te haelen, maer nu vertoond" zich de sterke ardnv- nen kribbe welke egler wéék vóór de herhaelde groote hamerslagen der sterke mannen welke elkander allosteii en aemnoedigden om dil groot werk te konnen volbren gen; mi was de groote kwestie in den stal te gaen, om by middel van koorden de peërden dóór do opening te krygen; zonder aerzelen sprongen de gebroeders Theo dore en 5. II. De Smet in den sta! niet tegenstaende den zeiven vol rook was en er reeds eenen hoek van den plafond ingevallen was, gevolgd dóór twee moedige per soenen, gelukten zy dry nog regt staende peërden dóór de opening te haelen, maer twee welke reeds dóór den rook als verstikt ten gronde lagen kosten véél meer moeyte, men gelukte toch deéze ook te redden; men hóópt alle vyf de peërden te behouden. Boven dè aireede aengebaelde persoonen die uytge- munt hebben in de redding, moeten wy hier nog doen kennen de gebroeders zoónen van B. De Decker, tim mermans, in de gemeente, le weéten Er. Victor en Corn. Verhaegen, knegt bv Jh. Haelterman, Fr. Goos- sens knegt by den zeiven, J. B. Raes knegt by den bur gemeester der gemeemte en Fr. Vanderniepen, herber gier alhier. Indien men ze alle moest opnoemen die bunnen iever getoond hebben zou 100 niet genoeg zyn. Voorleden zondag, is in al dekerkenvan liet bisdom de vastenbulle afgeleézen. Debulle handelt over de tyde- Ivke rampen die wy lyden, en over de goddelyke berm- liertiglieyd. De algemeene schikkingen vóór tien vasten zyn de zelve van anderejaeren. Den bevelbrief is ook eene voórbereyding tot den algemeencn jubilé dien den paus aen geheel de christene wereld verleent. Deézen jubilé zal op palm-zondag, den 28 maert beginnen, en op den zaterdag voorden tweeden zondag na paesschcn, den 17 april, eyndigen. Zie iiier de voórwaerden die den arlsbisschop voór- schryft, en die moeten vervuld worden om den jubilé te verdienen 1° Men moet tweemael binnen deéze dry weken onze metropolitane kerk, of wel de parochiekerk, of kapel waer in men de paesclicommnnie ontvangen moet, bezoe ken, en aldaer godvruchtiglyk bidden volgens liet inzigt van zyne Heyligbeyd. 2° Men moet vleescb derven en vasten op den woens dag, vrydag en zaterdag van eene deézer dry weéken. 3° Men moet, ieder volgens zyne devotie, eene ael- moes aen den armen geéven. 4° Men moet binnen deéze dry weéken eene goede biegtdoen, en weérdiglyk communieeéren. In gevolge den apostelyken brief hebben de biegtva- ders de magt om andere godvruchtige werken op te leg gen, als de biegtkindereu de voórsclireévene werken niet konnen volbrengen. Ten eynde men des te geinakkelyker zou konnen voldoen aen de paeschpligt, en ook den jubilé verdienen, is den paeschtyd vóór heel ons bisdom tot den 17 april daermede in begrepen, verlengd.» Een franseli blad van Brugge vraegt dat men het stookc» van genever vóór dry maenden verbiede, en be weert dat hier dóór de rogge," die nu 23 fr. 23 cent., den hektoliter verkogt word, op 13 fr 23 cent., zoudaelen. Om deézen maetregel te verregtveérdigen, zegt bet blad <jat er genoegzaem genever in de magazynen der stoókers ligt, om vóór verscbeyde maenden in de consonunatie te vóórzien. De voórledene wéék verscheen vóór de correclion- neélerechtbankvan Soissons, den genaemden Ch. Roucy, afstammeling van eene der oudste en edelste familiën van dit land. Dien ongelukkigen, in wiens aderen welligt de bietste overblyfsels van 't bloed van Charlemagne of Ca- rolus Magnus vloeyën, hééft ofschoon nog jong, reeds 25 veroórdeelingen ondergaen. Eenen hovenier, Gh. Vermeulen 'genaemd, vader van zes kinderen, is in eene der straeten van Brugge, terwyl hv eenen boom op eenen wagen veordstootte, 'ge vallen, en dood ter plaets gebleéven. Eene logic van francs-masons te Antwerpen, heélt eene somme van 100 fr. aen den pastor van Menlebeék gezonden, ten behoeve der weezen van die commune, vóór welke deézen geestelyken eenen oproep lot de alge meene liefdaedigheyd lieéft'gedaen. M. den prins'de Eigne lieéft eene som van 1000 fr. aen liet bestuer der Bank gezonden. Deéze som is be steed om aen de arme lieden der Vlaenderen uytgedeeld te worden. Vier honderd nieuwe waggons vóór het vervoeren van koopmanschappen langs den yzeren weg, gaen dit jacr geniaekt worden. Te Luyk zyn de graenen, op de laetsie merkt, we derom 2 fr. den hektoliter in prys gestegen. Geduerende het jaer 1846 hebben de ontvangsten op den Belgischen spoorweg bedraegen 13,685,908 frs. 30 centimen, of 1,252,704 frs. meer dan in 1845. Van den 19 October, dag der opening van de jagt. tot den 5 February, zyn er aen de poorten van Brussel, 12,579 liaezen, en 16,276 jonge patryssen verklaerd. Dat men bier byvocge de haezen en patryssen diegefraudeérd zvn, en men zal zich een denkbeeld konnen vormen van de groote hoeveelheid deézer dieren die te Brussel zvn verslonden. M. Brogniez, professor by de veeartsenvknndige schóól teCnregliem, is tot ridder'van het Leopofds-ord'ei- benoemd. Morgen, zondag, zullen de leerlingen by de ratlio- lyke universiteyt (e Loven, een hiysterlyk bal geéven. De stad Audenaerde telt bedendags nog vyf dooi den staet gepensionneérde geestelyke dogters, die be lmoren lot de kloosters welke door bet iransch bewind afgeschaft zyn; deéze religieuzen zyn respektievelyk ge boren in 1761, 62, 63, 64 en 05, en bv gevolge hebben den gezegenden ouderdom van 86, 85, 84, 83 en 82 jae ren bcreykt, welk, vóór bun vyf, een getal van 420 jae ren uytniaekt. Den franscben marschalk Soult hééft onlangs de scliildery van Murillo, voorstellende den verlamden dóór Christus geneézen, welke hy 38 jaeren geleden uyt Spa niën bad medegebragt, vóór 160,000 frs. verkogt. Zitting van 13 Den 1 art. van het wetsontwerp be- trekkelyk de ontginning der heyden is dóór de kamer in ovcrweéging genomen. De menigvuldige tegenwerpsels en veranderingen die in 't midden gebragt wierden heb ben de kwestie zoodaenig verward, dat zy mierdesectiën zyn moeten verzonden worden. De werkingen zyn ver volgens tot donderdag verschoven. Zittingen van 18 en 19.Na dat den minister van jus- ficie een wetsontwerp, ter beteugeling der spotredenen tegen den persoon en de familiedes konings hééft voorge droegen, zyn de beraedslaegingen over het vrugtbaer maeken der heyden hervat. Een gewigtig punt dit der gedwongene onteygening, is met 52 stemmen tegen 16 aengenomen. 2 leden hebben zich onthouden.Het is te verhoópen dat men de wet in haer geheel verwerpen zal.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3