konnenzyzetten. Dan,onnaodigte zeggen datM. V.D. S. deézen voorstel heeft geweygerd; oude vossen worden immers zoo gemakkelykop 'tys niet geleyd. Wy gelooven egter dat dcéze, wevgeringzoo naedeelig is vóór zommige borgers dan de aenneéming zou voórdeélig geweest zyn vóór de opperschoól. De gewenschte vereeniging zou waerschynelyk de vremdelingen naer de stad getrokken hebben èn de kwartieren, die op het luyden der afkon- digings klok waren aengeboóden, zouden aen derzelver verhuerders een zeker bestand verschaft hebben.Hoe veranderlyk zyn de tvden wederom die eenen put delft vóór een ander, valt er eerst in. Den regeéringsraed van Geeraerdsbergen komt eene petitie aen de volkskamer toe te zenden 0111 te bekomen dat de lynwaeden van handgcspin dóór eenen stempel, van de mekanieke worden onderscheyden. In de petitie word vermeld dat de aenmoediging en heropbeuring dei- Oude vervallene vlasnyverheyd, zoo niet den eenigen, ten minstenden kragtdaedigslen middel is om de ontzettende volks-ellende te keer te gaen. Wy ook, zyn van 't zelfde gevoelen, en dierhalve wekken wy alle gemeente-bestue- ren op ten spoediglsten het prysbaer voorbeeld der Geeraerdbersche regeéring te volgen. Een algemeen pe titionnement is alleen bekwaem 0111 liet neémen van deé zen 7.00 voórdeeligen maetregel te doen gelukken. De gemeente-bestueren zouden in hunne verzoekschriften konnen zeggen dat zv in de gevoelens der regeéring van Geeraerdsbergen deelende, de zelfdeacnvraeg doen, en, willen zy zich volgens het schrift van Geeraerdsbergen regelen en uytbreyden, 0111 de wyze daer te stellen op welke zy de bestempeling verlangen, zv hoeven slcgts ons 22 nr te raedpleégen volgens 't welk den gemeente- raed van Geeraerdsbergen zyne aenvraeg letterlyk ge schikt heeft. Eene dacdzaek die nog al opmerkensweêrdig is, is dat de Soeiiti d'alUance van Gend weygert haere afgeveêr- digde te zenden naer 't liberael congres dat binnen deézc maend te Brussel moet plaets grypen. Wy oórdeelen dat de liberaele van Gend de dry eerste artikels van 't pro gramma verwerpen 0111 dat deéz.e, verre van liberael te zyn, op de aenstootelykste wyze tegen 't iiberalismus op- druysschen, gelykwv zonder van iemand de minste tegen kanting te ontmoeten. Klaerlyk beweézen, hebben. Het is te denken dat nog andere steden het voorbeeld van Gend zullen navolgen. Eenen onzer geabonneerde hééft ons eenen wydloopi- gen artikel toegezonden, betrekkelyk den oorsprong en voortgang der armoede en van alle slach van ellenden. Al deéze rampen schryfl hy toe aen de hooveêrdigheyd of de begeerte om verheven te worden.Den hooveér- digen gaet zoo verre, zegt den schryver, dat hy den wae- ren God niet meer krnthy verheft zyne eygene hoedae- nigheden en veragt die van een ander, hy wilt aen iedereen les geéven en alles overheerschen, zonder zelf weézenlyk onderrigt te zyn, of te willen onderl igt worden, en aldus, in plaets van mede te werken tot het waer geluk vanden mensch, hv werkt tegen het zelve en brengt alles in ver warring.Zynbetnietdepersoonenverslaefd aen deézen drift die hedéndags al de openbaere bedieningen tragten te overweldigen?Zvverduykenhunnenhoogmoed onder den schyn van oodmoedigheyd, door geveynsde vernede ringen, dóór listige vertooningen, dóór laffe vleyeryën, en zyn tot alles bekwaem om bun eerzugtig oogmerk te bereyken. Indien men dusdaenigen polka gelukt in de gemeente- bestueren hy bedient zich van zyn gezag omde zeden te bederven de kerken t'onderdrukken, den armen op te eéten, de gemeentegoederen Ie verkwisten en alles in te slokken dat het ongeluk heelt onder zyne klauwen te vallen, etc. etc. Den schryver eyndigt met te zeggen: my dunkt dat het waer Iiberalismus hestaet aen niemand iets te doen, dat men zelf niet wilt lyden, en zoo véél als men kan, weldae- den te verspreyden. Wy verhoópen den inzender voldaen te hebben, met tleseh vergiftigden wyn, waervan zy zonder iels te bemerken, dronk, en ondertusschen voortschreéf. Constantia moesten de oogen uytgcsteéken wordeneenen anderen opgehangen, eenen derden in stukken gehouwen; eenen vierden leévend verbrand enz. beschikkende aldus over het lot van honderd tachentig persoonen, welkers dood hy regelde, zonder te vermoeden dat de dood op Item zelf loerde. Intusschen verduysterden zyneoogen; zyne borst brandde:hy vorderde ververschingen; eenen geneéshcerkwam en kondigde eene ontbinding aen die hy niet begréép.ik ben vergiftigd schreeuwde hy; hy trok zyncn pook. Zyne gunstelingen hem in eenen zoo verschrikkelyken staet ziende, namen de vlugt, den vreedaerd wierp zich op den geneesheer: red my, ofgyzyt dood, zegde hy. Sire, antwoordde den geneésheer, wéés bedaerd, ik wil dae- delvk eenen drank baelen om hel vuer dat u verteert, te ver koelen. Den geneesheer ontnapte en kwam niet meer terug. Den keyzer gansclt alleen, riep al zyn volk; niemand kwam hy putte zich uyt met brullen. Hy wilde gaen, doch zyne wan kelende beeneu droegen hem met meter.Eenen priester dcéze, zinsneéden uyt zynen artikel over te neémen, en verzoeken hem alshynog lust tot scbryven krygt, van ons tocli zulke legenden niet meer toe te stieren. De kommissiedoór bet gouvernement benoemd, en be last met de zaek des ontwerpsvan yzeren weg van Gendop Brussel, langs Aelst, te onderzoeken, hééft deéze wéék eene zitting gehouden in het gouvernements-holel alhier, onder voorzitterschap van M. Aug. De Cock,'lid van de bestendige deputatie. Er waren 25 leden van de 25 aen- weézig. De ingenieurs MM. Desarten üelaveleye, waren toegelaeten 0111 de vergaedering by te woonen. M. Cli. Vermeire, negoeiant te Ilamme, hééft eerst het woord gevoerd, en tegen liet maeken van dien yzeren weg gespro ken. M. Bruneau hééft moedig den ontworpen weg ver dedigd, en het nut van den zeiven doen uytschynen. Nog eenige andere leden hebben aenmerkingen voór-en tegen gemaekt, en, nadat geene redenaers meer het woord vroegen, is de beraedslaeging gesloolen. Het vraegstuk van openbaei' nut is dan instemmen ge leyd fl leden hebben verklaerd dat den yzeren weg van Gend op Brussel langs Aelst een nuttig werk was, bezon- derlyk in het belang van den koophandel en nyverheyd fi andereleden hebben verklaerd dat den ontworpen weg van geen hoegenaamd nut was. M. Viron, hééft zich ont houden van stemmen. Er is dus gelyklieyd van stemmen van beyde kanten, en, in dergelyk geval word te zaek als verworpen beschouwd. Ten gevolge deézer stemming is den yzeren weg langs Aelst onnuttig verklaerd. Doch, hierom aenzict men de zaek nog vóór niet ten vollen ver- loóren. Vaderlander. - Men ziet openlvk dat in deéze kwestie van alge- mpen nut slegts den Iiiydsciireeuwenden partygeest is geraedpleégd, die ougelukkiglyk zoo véél onontbeêrlyke werken lieéft gedwarsboomd. Wat er ook van zy, wy onthouden ons beden van verdere aenmerkingen, maer zullen in 't vervolg hierop bedenkingen in 't midden brengen die, hoópe- ,.y, de zaek onder een nieuw dag licht zullen plaetsén, en werkelyk den weg aentoonen dien Aelst en Asselie dienen in te slaen willen zy hunne rechlveêrdige eyssctien, zelfs by hunne tegenstreévers, doen gelden. Zie bier de naemen der leden van de kommiss:e vi ór den yzeren weg van Gend op Brussel langs Aelst, die het nut èn het voordeel van deézen yzeren weg begrypen, en vóór den zeiven hebben gestemd: MM. Catteaux-Watlel, Donnet, Vandernoot, de Kerkhove-Denterghem, de Betliu- ne, Bruneau, Manilius, Deby, Vandenpeereboom, Van- derkinderen, en Aug. de Cork. Hebben tegen gestemdMM. Vermeire, Roels, Ver- haeghén, (van Meclielen)Moris, Fuchs, Blomme, Reusens- Joostens Broersde Knnyt, Vercruysse-Bruneel en Delecluse. Over eenige dagen is den heer Dam, bewooner van 't kasteel te Bnggenhout, des avonds dóór vier baen- stroopers aengerand en deêrlyk mishandeld. Den hond des aengeranden hééft zynen meester moedig verdedigd; zonder het getrouw dier," zou M. Dam waerschynelyk zyn vermoord geworden. Den hond moet lang met de schel men geworsteld hebben aengezien hy eene uer na zyi en meester is 't buys gekomen. Buyten de graenen en aerdappelen, blyven alsnog de andere eétwaeren aen redelyken prys. Wy ver noemen uyt verschillige streéken dat de graènpryzen nog alle dagen verhoogen. IDen persoon die te Denderbelle uyt den Dender opgevisclit wierd, en in manskleederenuytgedorscht was, is erkend vóór Joanna Riemslagh, van Leuven, dóór den srbipper, by wiënzy sedertverscheydene jaeren als knegt diende, onder den naem van Louisken. Den minister van openbaere werken beeft beslist dat, te beginnen van 6 maert, de ingevoerde graenen die vóór de consommatie verklaerd zyn, kosteloos langs den yzeren weg mogen vervoerd worden. Eergisteren morgend is van Antwerpen vertrokken de Belgissche brik Adèle, kapiteyn Cornelissen, gaende naer Santo-Thomas de Guatimala, om de daer nog over- blyvende kolonisten af te haelen. schreeuwde hy eyndelyk met eene droevige stem, eenen geeste- lykenik ga sterven. De diepste stilte hcerschle rondom hem in zyn zieltogen woelde den monark op zynen keyzérlykcn ze- lei, immer zynen pook in de hand en wóórden zonder zamen- liang stamerende. Nogtans, na eenige oogenblikken, hoorde hy voetslappen; de deur wierd geopend en eenen man verscheen. Den prins riglle liet hoofd op.Luyster, zegde hy, en op het parkement wyzende, doe al deéze misdaedige oogenblikkelyk ombrengen ik wil, alvoórens ik sterf, weder bloed zien; ik wil dat men my redde! ben ik den keyzer niet. Maer hy die vóór hem stond, was eenen priester onder den last der jaeren en smerien gekromd.Ik meynde dat gy my rieptom uwe mis- daeden te belyden. Myne misdaeden, zegt gy, wie durft van myne misdaeden spre 'ken? Maer de vermoorde Siciliaenenmaer de verkogte weêr- digheyd der kerk, dil bloedig parkement, zyn dit geene misdae den? en de dood van Albertus van Leuven Den dag toen gy deéze afgrysselyké moord hebt bevolen, heb ik u gezegdeenen anderen dag zal komen die de misdacd zal verzoenen. Deézen Een dagblad beweert dal er in de bloem van turk- sclie tarwe of van maïs groote vervalscbingen plaets heb ben, en dat men aen die vervalscbingen de talryke sterf gevallen in de omstreéken van Sottegem toeschryft. De wet, by welke er aen de vrederechters en aen hunne greffiers geboóden word in hunne kantons te woo nen en te verblyven, is olfieieélyk in den Moniteur afge kondigd. De inteekening te Namen, ten behoeve der gebrek- lydende der Vlaenderen geopend, heeft 8358 fr. 16 cent. opgebragt. - Den minister van openbaere werken hééft eene commissie benoemd om te onderzoeken liet plan van den ingenieur M. Desart betrekkelyk den yzeren weg van Gend op Brussel langs Aelst, in verband met het groot getal reyzigers. Deéze commissie is saemengesteld uytMM.Evain, minister van staet; Quetelet, hesteerder van het Observatorium, te Brussel; Devaux, inspecteur der mynen; De Lannoy, luytenant-kolonel by de genie; Masui, direkteur van liet bestuer der yzere wegen; La grange, kapiteyn van le klas, en Belpaire, ingenieur by liet bestuer der bruggen en wegen. De officieren van liet garnizoen van Brugge hebben besloólen, vóór hun gebruyk geen ander lynwaed, dan lynwaed welk met garen dat met de band gesponnen is, geweéven word, meer te willen, en hebben aen M. den kolonel V. D. B. den last gelaeten om vóór hun zulk lyn waed te koopen. M. De Gheldere, titulairen kanonik der hoofdkerk te Brugge, is deéze wéék, in den ouderdom van 98 jae ren overleéden. M. De Gheldere was te Brugge geboóren, en oefl'ende vóór de fransche omwenteling dé bediening van kapellaen der H. Bloed-kapel uyt. Het is bezonder- lyk aen zyne zorgen en aen zyne voórzigtigheyd, dat men liet behoud van de kostbaere reliquie van het H. Bloed te danken hééft. De brouwers te Leuven hebben eene vergaedering gehouden en beslist dat, van heden af te beginnen, het leuvenscli bier 2 franken de ton in prys moet verhoogd worden, ingezien de duerte der graenen. Maendag 11. zyn de graenen op de merkt te Leuven, aen de volgende pryzen den hektoliter betaeld Tarwe, van 38 fr. 72 cent., tot 41 fr. 48 cent.Rogge, van 24 fr. 59 cent. tot 25-18. Haver, van 10-36. tot 14-00.Geêrste, 20-74. De bevolking in het bedelaershuys van Ter-Came- ren, beliep deézer dagen tot 2640 arme lieden. In de Petits-Carmes te Brussel, telde men op dien dag meer dan zeven honderd opgesloótene. Een arm kind komt te Brussel op de straet, aen honger en gebrek le sterven. Jacob De Ceuninck, landbouwer te Oost-Nieuw- kerke, in Vlaenderen, bezit eenen der schoonste en grootste bekende stieren. Die reusagtige beest evcnaert in lyvigheyd en kragten den wilden os, in de Poólsche bosschen onder den naem van Aurochs bekend. Zy weégt 1315 kilogrammen. Zy is 1 meter 90 centimeters hoog, 4 nieters 95 centimeters lang van den tip van den snuyt tot aen den steêrt, het Ivf is agter de voórpooten 3 me ters dik, en den bals hééft eene dikte van 2 meters 9 centimeters. Mejufvrouw Spitaels, te Geeraerdsbergen, onder houd, voed en huysvest, sedert het begin van den winter, 40 behoeftige huysgezinnen diër stad. In den nagt van den 17 tot den 18 der maend february wierd den genaemden Cannoot, daglooner, vader van vyf kinderen, te Ursel, op lieeter daed van raependiefte betrapt. Den persoon die met het bewaeken der raepen belast was, hééft Cannoot met eenen stok talryke ernstige slaegen toegebragt. Dags nadien, zag meii Cannoot nog op de straet, en men veronderstelde dat de mishandelingen van den voórigen nagt, op hem geen hinder hadden te wege gebragt. Maer ziet, eenige dagen nadien, moest Cannoot te bed blyven, en voórleé- den vrydag is den man overleéden. Men schrééf dit over- Ivdcn aen mishandelingen toe, en de justicie, vergezeld van twee heel- en geneésheeren, hééft zich ter plaets begeéven, en het lyk doen aenschouwen en openen, ten eynde de oorzaek der dood daertestellen. Een regterlyk vervolg is begonnen. dag is daer, gy zult op uwe beurt om genade smeeken, cn gy zult zeniet verkrygen. Welnu, deézen dag is gekomen.O he mel! morde den keyzer, wie zyt gy dan?Den ouden kanonik van Luyk.Ach vergeef my, vader; gyligt in den kerkban; zegde den gryzaerd; den paus alleen kan u vryspreéken, en gy zult in 't oogenblik sterven.Ach! zonder my te vreéken1 waer zyndanmyneoflicieren, myne wagten, myne leenmannen, myne ridders?Gy hebt er geene meer?Myne kroon?Zy behoort u niet meer toe.En ik moet sterven O genademy nen vader, ik zal u alles belyden; gy kont hel, schenk my dén aOaet, en God zal my ontvangen.Op uwe beurt zult gy om genade smeeken en haer geenzins verkrygen. Cy ligt in den. ban.Denk aen Albertus "van Leuven.Dit versehr kkelyk tooneel verlengde zich nog een vierendeel uers. Den ouden ka nonik was onverbiddelyk; enkelyk op den oogenblik dat den keyzer den geest gaf, legde hyzich ter aerde en bad vóór hem... Aldus, den 28 Sept. 1197, stierf dien vreedaerd, gemeéten met de zelfde maet waer hy tydens zyn leévcn zoo véél zyner onder- daenen had gemeéten, en welke hy nog eene uer tevoóren, aen honderd tachentig menschen meynde toe te passen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2