KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Gisteren en eergisteren zyn te Antwerpen verschey- dene schepen met graenen aengekomen. Het is thans ze ker, dat de tvding, volgens welke Rusland den uytvoer van graenen zoude verbieden, een uytvindsel van Engel- sche graenbyters en graenopkoopers was. He AUgemeine Pruissische Zeitung kondigtaen, dat het Russisch gouver nement ambtelyk hééft verklaerd, dat het den gracnen- uytvoér door alle middelen, welke in zyne magt zyn, zaJ begunstigen. Op de reede voor de stad Antwerpen liggen gereed om heden te vertrekken: de Amerikaensche bark Aeio.- llampshire met 254, het Amcrikaensch schip Epyvier met 404, en het Belgisch schip Emma met 150 land- verhuyzers. Sedert 4850 telde het ministerie van financiën, te Brusselonder zyne beambte zekeren Theodore l)e Groismare.die zegde afkomstig tezynuytBayeux (Vrank- ryk), en nu te Sb-Josseten-NoÖde is överleéden. Groot was de verwondering der persoonen, welke deézen amb- tenaer gelykt hebben, erkennende dat het eene vrouw was. Den waeren naem des allyvigen is onbekendmaer volgens den staet zyner diensten, is hy beambten by de douanen geweest, en heeft met de Fransche legers ettelyke veldtogten gedaen, eerst als onderluytenant, en daerna alsluytenantvan het 2.° regiment ligt voetvolk. Zoo verre had dcéze vrouw weéten den man te speélen, dat zy zich den miniiaér van eene jufvouw van Brussel lieri't ver- klaerd, en, in den tyd, de jufvrouw ten houwelyke heeft gevraegd. Gelnkkiglyk vóór dcéze jufvrouw heeft zv de houwelyksvraeg afgeslaegen Te Gend is het gebttydcld en ongebuydeld tarwe brood twee centimen afgeslaegen, en het'roggebrood eenen centime Sedert eenige dagen waren er aen sommige pagters van hel arrondissement Nyvel brandbrieven toegestuerd, met bevel op zekere aengeweézéne plaetsen geld te bren gen onder andere was eenen landman van Baisy-Thy gemaend geworden, eene som van 60U0 frs. by eeueii stack op de groote baeii neder te leggen. Den landmail deed zyne aangifte by de policie, en te dien gevolge wier den er maetregels genomen. De gevorderde som wierd nevens den staek nedergelcgd; maer op het oogenldik dat twee kerels naederden, om dezelve mede te neémen, wierden zy overvallen en gevangen gemaekt. Den uytgeéver van den Vaderlander is gedaegd geworden, om vóór den instructie-rechter te verschynen, ten eynde gehoord te worden nopens het uvtdeelen door hem gedaen van zekeren brief van den lieer Van de Cas- leole. Deézen brief was gerigt tot den minister de'fhenx, en handelende in scherpe en veelal overdrcévene bewoor dingen over de ellende van Vlaenderen. Volgens den Impartial de Bruges is den schryver zelf te Brussel aen- gehouden en gevanglyk naer Brugge gebragt. M. Bormans, professor by de universiteyt te Lnyk, is tot lid der kommissie van historie benoemd, in vervan ging van wvlen II. Willems. - De inteekening te Lnyk, ten behoeve van den armen geopend, had maendag 11. reeds meer dan 61,000 fr. opgebragt. Men gelooft dat de inschryving ten min sten 80,000 fr. zal opbrengen. Den 5 April toekomende, zal er, om tien neren des morgends, in het pensionnaet te Mclle, eene letter kundige en muziekante zitting gehouden worden, welke dóór het afkondigen der plaetsen van de compositiën zal gevolgd zyn. Een kind welk te St.-Andrios alleen in buys by het vuer was gelaeten, is tot koólén verbrand gevonden. Eenen waggongelanden met tarwe, is zaterdag 11. te Kortryk aengekomen. Dit graen was bestemd om des maendags op de merkt van Kortryk te koop gesteld te worden. Er zyn van wegens de regentie, middelen genomen om, zoo lang de pryzen der graenen dner bly- ven, tarwe van elders naer 'de merkt van Kortryk 'te doen brengen. Tydens de zeven eerste dagen der maend Maert, zyn er te Thielt 7 persoonen' gestorven. Niet een kind is er geboóren. Men ziet het, den voorspoed groeyt te Thielt aen. Maria Catharina Fripon, gezeyd Fraipön oud 36 jaeren, geboórenen woonende te Hechtel, is beschuldigd van kindermoord. Zy is reeds moeder van 2 bastaera-kin deren. Sedert de dood van luieren vader over 4 jaeren overleéden, heeft haeren broeder Matheusdat ongelukkig huysgezin de middelen van bestaen verzorgd. De beschul digde is niettemin blyven voordgaen niet een ongebonden leéven te leydcn, zoo dat zy, in augusty 1846, zich op nieuw in eenen zwangeren staet bevond, het welk zy aen haeren broeder tekennengaf. Deézen bedrevgde luier van vóór dit derde kind de zorg niet meer te willen neémen, die hy vóór de twee andere gehad heeft. Sedert, isde be schuldigde op het schelmstuk bedagt geworden waervoor zy dynsdag vóór het hof van assisen van Limburg in recht moest verschynen. De omstandigheden der kindermoord waeraen de rampzalige zich pligtig gemaekt heeft, zyn afgryslykzv had het kind kond water in den mond ge- goóten om het te dooden,en ziende dat zulks het verwagt uytwerksel niet had, hééft zy het kind eenen papieren slop in den mond gestonken om liet te versmagten. Dit alles is bevestigd geworden dóór de verklaering der ge- neésheeren. liet is den eygen broeder der beschuldigde, genaemd Gceraert, die dit yssclyk schelmstuk ontdekt heeft en aen den dag gebragt en zy zelfheeft al de aenge- liaelde omstandigheden voórdereehtbank beleéden. Diens volgens, is Maria Catharina Fripon, gezeyd Fraipon, pligtig verklaerd aen het schelmstuk waervan zy beschul digd is, en veroordeeld tot de dood. De vrouw van eenen schipper, die, om zes neren en hall' des avonds, van Scheepsdaele naer Brugge zich begaf, is onder den weg door eenen baenstrooper aen- gcrand. Daerde vrouw onophoudclyk riep en schreeuwde is den schelm gevlugt. oórleéden vrydag was M. Mees, reyzenden kom mies vóór een koophandeihuys te Brussel, te Pervyse aengekomen, en was in de afspanning den Leeuw getreé- den om het avondmael te neémen, terwyl men zyn peêrd uytspande. Terwyl M: Mees at, hebben twee dieven den bak der chees, ofschoon met dry sloten verzekerd, open gebroken, en er eene som van by de 1200 fr. uytgeno- men. Op den oogenldik dat M. Mees buy ten kwam om zyn peêrd te doen inspannen, wierd hy de dieven gewaer die aenstonds op de viugt zyn gegaen, agterlaetende den geldzak waer in zich nog 80 fr. bevonden. De dieven zyn onbekend, en proces-verbad van dit alles is ter plaèts opgesteld. De regeéring van Lnyk heeft doen acnkondigen, dateenen vleeschhoiiwerdiërstad, allodynsdagen, zaRus dagen en zondagen zyn slagtvieesch aen 70 centimen per kilog. zal verknopen. Men schrytl nvt Rooinen: Den Tnrksehen gezant Chekik-Lffendi hééft in de kapelle van liet (juirinacl-paleys eenmael den goddelyken dienst bygewoond, en zich zeer gestigl getoond. Den li. Vader hééft' hem eene kostbaere met briljanten versierde snui fdoos ten geschenke gegeéven. A olgens de jongste mededeelingen uyt Rooinen, luid men aldaer alle hóóp verloeren van eene minnelvke schikking te zien tot stand komen in de lverkelvke ge schillen tusschen den Czaer en den Paus. Het Roonisch kabinet verlangt concession, waervan men in Petersburg volstrekt niet. hooren wiit. Men verzekert, dat de Pause- lyke regeering voórnecniens is, eenen buytengewoonen gezant naer China te zenden, om er de belangen van den Ciiristelyken godsdienst ambtelyk te ondersteunen. liet hot van assisen van Luxemburg hééft den 10 deéz.er ter dood verweézen dengenaemden Karei Jacnjaen, kleermaeker, geboortig uyt Prnyssen, bctigt van vrywil- lige brandstigting. Den beschuldigden, die geduerende het proces de hevigste verbittering liet blvken, hoéft, na liet hooren van zyn vonnis, verklaerd, dat hv zich noch in cassatie, noch in gratie zoude vóórzien. Te Dirmstadtis in het paleys van den prins Karei eene aenzienclyke dicflevan goude enzilvere voorwerpen gepleegd. De policie hééft reeds eenige vntirwerpon ont dekt. De weerde der gestoólenc voorwerpen beloopt tot meer dan 730,000 fr. Zitting van 15. -Heden hoéft de kamer zich onledig gehouden met den voorstel vail M. Osy betrekkclyk het verhandelen en eoteéren deraktiën der toegesfaenc yzere wegen. Dien voorstel is mits eenige besprakken aengeno- men. Vervolgens is vóór het ministerie van justicie eene bylaeg van 779,000 gestemd. De rekeningen 1856, 1837, 1858 en 1859 zyn goedgekeurd. Zitting ran 13:Gebrek aen aenweézige leden, hééft de zitting geene plaefs konnen grypen. Zitting van 16.By het openen der zitting néémt de kamer aen 1" een krediet van 62,000 fr. vóór het de partement van financiën; 2° de definitieve rekeningen vóór 1840; 5° een wetsontwerp dat de grenzen ee'ner gemeente tusschen Belgian en Vrankryk bepaèlt. Nadien zyn de beraedslaegingen over een wetsontwerp betrek kclyk de militie begonnen. M. De Thenx die dit. ontwerp had yoórgedraegen, bekende dat het véél te wcnschen overliet, doch vraegdo dat in afwagting van een beter, men zelve zou aenneémen. De kamer''hééft die rede- neéring niet verstaen, en zal verder over 't ontwerp bc- raedslaegen. Den minister van financiën hééft op 't evnde der zitting een bnytengewoon krediet van 490,000 fr. gevraegd lot het aenkoopen van 't hotel van M. Engier. Zitting run 17. Voortzetting der beraedslaegingen over de militie-wet, waervan de eerste artikels zyn aen- genomen. Morgen zal men deéze werkingen hervatten. Zittingen van 18 en 19.De beraedslaegingen over de militie-wet zyn gisteren en heden hernomen;de kamer heeft de eerste stemming die eenige wyzigingen aen 'I voórgedraegen wetsontwerp, toebrengt, 'geëvndigd; zy hééft met eenige amendementen, de schikkingen dóór de centraele sectiën betrekkclyk de plaetsvervangingen aengenomen. Ninove, 16 Maert 1847. MYNHEER Uwen Dender-bode\an 27Febry. vernield twee vraegen uyt Ninove, waer op niemand hééft geantwoord, en ver mits het wel der moevte vveêrdig 'is, zal ik dit op my neémen, hoópende dat den Ireffelyken borger die zoo treöëlyk is, het niet kwalyk zal afneémon: Onshorgerhoofd heért, zegt men, den heer militie- commissaris niet ontvangen, om dat hy liever gevraegd word als zelf te vraegen om te.... eëten. Het hout van de drooge boomkens van het kerkhof is by het borgerhoofd verbrand, en hy zegt dat het hem toekomt en geenzins aen de arme die koude en honger lyden, om dat hy daer vóór genoeg zorgt en alle wecken brood en soup gééft aen..zynen hond. Men zegt ook, dat eerst eene sterre met eenen steèrt van zeven milioenen mylen zal gezien worden eer dat hy eene aelmoes doen zal en dat hy dan nog eerst alle zyne gebreklydende evenmensehen van honger zal laeten ster venom alsdan niet meer te moeten gcéven, en men zou niet mogen schieten! men óórdeelt. J.B.V.D. Zie hier den artikel waervan wy de afkondiging in ons voórig nr hadden beloofd Oorsprong en voortgang van de armoede en van alle slavh van ellenden. Als men eenen oogslag werpt op hel groot getal men- sclien die zich heden bevinden in eenen dringenden nood, men voelt eene natuerelyke neyging 0111 den oorsprong hier van te ontdekken, en te zien, of er geene hulpmid dels konnen gevonden worden 0111 deéze kwaelen te heelcn. Dit doende, vind ik vóór eerste oorzaak, de hoovecr- digheyd, of de begeerte oin verheven te worden. 'T is dccr.cn drift die de engels aftrok van den top van geluk, enluin nederstorte in eenen poe! van ellenden; den eersten inenseh nauwelyks ges 'hapen wilt gelyk zyn aen God, hy zoekt de weétenschap, en vind de dood, God wilt dat den menscli gelukkig zy: en al de schepsels die hem om ringen hééft hy geschapen om in dit gelijk mede te werken, elk van die loopt tot dit eynde, op de wyze welke hem is aengeweczen onder het almogend bestlier van God. Zoo voltrekt de zon haeren loop, zy verlicht en verwarmt de aerde, die ook vrugteu voortbrengt op haeren tyd. Dit is al met onfaelbaerheyd gcschreévcn tot onze onderrigling, opdat wy begaefd met reden en versland, eens zouden bevatten dat het ook de tack is van eiken inenseh van te werken om malkaer gelukkig te nateken. Op dit punt alleen steunt den gansehen Gods-dienst d t catholyke, en dus wilt God hun al, van het tvdelvk geluk brengen tot het eeuwig. Dóór de hooveêrdigheyd wykt den menscli af van dit edel eynde welk het waer geloof hem leert, en vervolgens van de waere wysheyd. Dien drift doet hem zvn geluk in zyn zeiven zoeken, al of hy gelyk waeraen God, die al leen door zyn zeiven gelukkig is. Den inenseh aldus ver blind, doolt van den waeren weg af, hy kent, noch en zoekt niet anders meer dan zyn zelven, hy verheft zyne eygene hoedaenigheden op eene zotlelyke wyze en veragt die van een ander. Hy wilt aen iedereen les gerven, en alles overheerschen, zonder zelf vcézentlyk onderrigt te zyn ofte willen onderrigt worden. Dus, in plants van mede te werken tot het waer geluk van den menscli, hv werkt legen het zelve en brengt alles in verwarring. Eenen hooveêrdigen, is eenen woedenden menscli lierevd lot alle slach van misdaeden die hy bekwaem zal oórdi f- len om zyn eerzugligeynde te beryken. Moet hy onrecht- veèrdigheyd gebruyken om tot eene verhevene bediening te geraeken, eenen mededinger dóór laffe eerseheiidiug aanranden, met list en bedrogonderkruypen, of zelfs zicii verhellen op den ondergang van eenen vriend, niets zal hem vederhoeden hoe schandelvk het ook mag weézen, en zoo verblind is hy, dat hem dunkt, hier nog dóór de toejuiching van iedereen te moeten bekomen. Moét hy duyzcnde arme verdrukken om eenen uytsteékehden rang inde wereld Ie verkrygen, ja zelfs moét hy overgaon lol vermetenthcyd (weegevcgt of moord om den naem van kloekmoedigen te verdienen, hy zal dit alles doen zonder knaeging van geweét, dien drift is zynen God, en alles word dóór hem aen den zelven geslagtoflërd. Den waeren God kent hy niet meer dan dóór zvne las tering, hy beroemt zich van oprechten catholyken te zyn, terwyl hyz.irh afscheyd door zyne wóórden en wer ken van al dat catholyk is. Ten is nog niet al: den naem van liberael hééft eenen aengenaemen klank in zyne ooi'cn, hy zal dit ook willen zyn, doch hv wilt geene vry- heyd dan vóór hem en zyne driften. En is 't dat men dén boom moet kennen aen zyne vrugten, zynen egten naem is libertin of vrygeest, dat hy kieze. Geiyk die persoonen zyn zonder geweét, zyn zy ook zonder trouw, zy verdui ken hunnen hoogmoed onderden sclieyn van oodmoedig- lieyd, dóór geveynsdevernedering, dóór listige vertoonin gen, dóór laffe vleyerye, en dus zyn zy bekwaem tot alles om hun eerzugtig oogmerkt te bereiken. Ik zou niet eyn- digen, wilde ik al de rampzalige uitwerksels Inbrengen welkden drift om verheven te worden, hééft voortgebragt in de maetschappy. En zyn het hedéndags de persoonen niet verslaefd aen deézen drift die al de openbaere bedieningen traglen te overweldigen. Men hééft in Belgiën het geluk, dat elke parochie haer gemeente bestuer mag kiezen, maer dóór deézen helschen drift, is dit kostbaer recht vóór hun, eene oorzaek van twist en tweedragt geworden, vermits dit slach van persoonen, alles in rep en roer stellen om een plactsken te bekomen, waer in zy niet zoeken dan hun zelven, en vervolgens niet danonheylen en wanorders konnen voortbrengen vóór het gemeyne best..

De Denderbode | 1847 | | pagina 3