STAETKMDIG OVERZIGT. De officieren van 't africaensch leger die zich te Parys met verlof bevinden, hebben bevel ontvangen hunne res pectieve corpsen te vervoegen. Deézen maetregel is ge nomen uyt hoofde van den oorlog tusschen Abd-el-Kader <m den keyzer van Marokko uytgeborsten. Den luytenant generael Bedcau, bevelhebber over do provincie Con- slantine, is voórloopig tot algemecnen gouverneur van Algcriën benoemd. Al de oproerige kopstukkeu van Oporto hebben hun ontslag gegeéven. Eene telegraphische depêche te Londen ontvangen, berigt de onderwerping der Junta van Oporto en de inbezitneéming dier stad dóór de spaenschetroepen. De vrees die men had dat de Ottomanische Porte dit jaer eene expeditie tegen Tunis zon uytgerust hebben, is thans teenemael verdweénen dóór eene otlicieéle ver- klaering van M. De Bourqueney, fransehen afgezant, te Constantinopelen. Het vredeverdrag met Persiën komt de laetste moeyelykheyd tot ruststooring vóór het Iurksch gouvernement, uyt de voeten te helpen, en eer lang mag men zich aen eene staetkundigc kalmte ver- wagten. opzigtelyk de grootte der armoede die er bestaet. 4° Melden ol in uwe gemeente de byzonderen zich door hunne liefdadigheyd op eene uytschynende wyze hebben doen kenmerken, indien er zich onder bevinden die be- zonderen lof verdienen, dezelve namelyk op te geven en van hunne verdiensten gewaeg te maken. 5° De oorzaken aenduyden die bygebragt hebben aen liet ontbreken van onderstand of hulpmiddelen, het zy die betrek hebben tot persoonen of zaken. Den Üistrikt-Commissaris. In het Memorial administratif deézer provincie treffen wy aen dat de primaire hoofdschool deézer stad honderd leerlingen telt; dat om den deficit of te kort het geen deés gestigt in 1843 opleverde, te dekken, de stad er eene bylaegc van 306 fr. 33 c. aen besteed heeft, buyten de 2000 fr. die zy er aen toegestaen heeft; dat verder de ontvangsten even als de uytgaeverivoór 1847 op 10981 fr. 53 c. geschat zyn etc. Nu, omdat deéze rekening of opgaevc in het Memorial administratif gedrukt staet, is dit daerom al waerheyd Elkeen mag er van gelooven wat hy wilt, maer wat ons Wy trekken de volgende regelen uyt eenen brief die aen al de gemeente-bestueren van 't arrondissement Aelst toegestierd is. Den tyd ontbreekt ons om er heden eenige onzer bedenkingen op mede tedeelen. In ons aenslaende «'zullen wy die taek volbrengen. Verscheyde aenbelangende zaken hebben my bewo gen UEd. de volgende aenschryving toe te sturen Voor eerst moet ik UEd. tnededcelen den inhoud van eenen brief van M. den Minister van binnenlandsche za ken van den 17 Mev laetsten geheel uweaendacht inroe pen op de te nemen maetregelen om de armoede die er heerscht te bestryden en middelen te zoeken om er de overweldiging van tegen te houden. Ik weet MM., dat het doel welk dien hoogen ambtenaer zich voorstelt ie vele plaetselykheden, maer zeer moeyelyk zal konnen be- reykt worden; nogtans is er ineen grootaentalgemeenlen foch iets te verrigten, maer daervoor is de krachtige medewerking der Gemeente-besturen noodig en deze dient om UEd. ertoe aen te moedigen. Het verleenen van werk aen de behoeftige, zegtM. den Minister, moet, onder het algemeen opzigt, als het nut tigste oogpunt beschouwd worden, het bezonderstevraeg- stuk bestaet erin, het is het doel waernaer al uwe poogjngen moeten strekken. UEd. behoort zorgvuldiglyk de middelen, die uwegemeenten bezitten, te onderzoeken en deze te schikken voor het inrigten van werken en be- zonderlyk van die welker in voegen brenging duerzacm- heyd en toekomst beloven, zoo als de invoering van nieuwe nyverheydstakken. De Gemeente-besturen die reeds blyken van vlyt en verdiensten getoond hebben in alles wat het vraegstuk der armoede betreft, moeten op nieuw goeden nïoed aen den dag leggen; de andere, welkedê grootte der zwarigheden zouden verschrikt of moedeloos gemankt hebben, moeten daervan terug komen en nieuwe poogingen doen. Ik verzoek UEd. derhalve my, voor den 55 july aen- staende, een nauwkeurig verslag'in te zenden, bevattende: 1° Alles wat er in de gemeente is verrigt voor aen dê behoeftige werk en onderstand te verleenen, zoowel door de gemeente, openbaregestichtenalsbezonderepersoonen. 2° Rekening der vffliruyking van de gelden, welke ter beschikking der gemeente zyn gesteld geweest. 3° Vergelyking uwer gemeente met de omliggende, V. HU. ÖC1WV.V,1, V»c.l, lij V' Ut) Illclci Wul OI1S aengaet, wy gelooven onze oogen, en vooreerst loochenen wy dat er honderd leerlingen die schóól bywoonen, en dat ten tweeden de ontvangsten de uytgaeven evenaeren aenzien wy als eene dobbele leugen, ten ware men ons dit koude betoonen. Hierop egter ware vrugteloos aen- gedrongen, want, zoo genomen dat er 100 leerlingen waren, (en die zyn er niet) en op 't hoogste geschat B. V. 4 francs par hoofd, dit zou eene som van 4,800 fr. op brengen, waer zal men de overige 6181 francs haelen, ten zy uyt de stadskas of uyt de provinciaele fondsen? Deéze daedzaeken spreéken luyde genoeg tegen die geéne die willen dat het gouvernement 't bestier van 't ondefwys op zich neéme en aldus dcszelfs vryheyd en by gevolg de grondwet schende. Indien men waerlyk de belangen des vaderlands wilt behertigen en spaerzaemerwyze huyshouden, men moet de wet op 't leeger onderwys afschaffen en 't zelve volko men vry laeten, dan zullen zoo menige duyzende francs niet nutteloos verkwist worden, des te meer daer men ze van den armen borger geduerig moet afpersen.Den tyd ontbreekt ons om hierover verder te spreéken wy zullen er op terug keeren. iets met den vinger dal ik niet zien koude. Ik yl naer de aengeweézene placts, en, ik ontdek langs eene rots den klooien voet van eenen menscli die uyt het zand stak en zich bewoog Ik spring agteruyt, en het kind myno benauwdlieyd ziende kermde bilterlyk. Op die piaets was er eene soorl van doorsnede tusschen twee rotsen; ik naederde en bevond dat den voet aen eeudood liehaem vast was bet,-géén liet daeronder stroomende water schéén te wiegen. Wy verlieten die plants in aller yl. Op d'iter van den middag waren wy in 'l kasteel terug, 't was natuerlvk 'l eerste wat wy den baron te vertellen hadden; maer tot mvhe verwon dering repte er het kind geen enkel wóórd van; 't 'was dus aen niv het verbad te doen. Den baron aenhoorde my al grimlachende, en antwoordde my vervolgens op eenen droogen loon: Onze zee is gevaervol en 't kan gebeuren dat er daer digt by meermaals schepeil vergaen. En ik zou niet verwonderd zyn, voegde ik er onbedagl by d it het licht van den vuurtoren hun dikwils verdwaelde...?l)éii ba ron slaerde my met ecu leelyk oog aen, bet geen my'den moiid stopte, als of ik eene ongerymdheyd gelost had. Ik beet op inyne lippen en ging voort met de potagiedie my voórgediend was —Van toen af begon my dit leven te verveélen:ik had dóór myne gespaerzaeinheyd een taemelyk goed sommetje in inynen dienst vergaerd, en zogt eene goede gelegenheyd wacr te neémen om oerlyk van den baron afscheyd te neémen, het géén ik met de meeste omzigtigheyd moest aen boord leggen. Het was my egter zeer gevoelig mynen 'leerling te moeten veriaeten aen welken myne zorgen zoo véél te kostelyker wa- Onze kermis hééft meer aen eene boeren uytvaert dan aen eene kermis géieékenbuyten een schoon concert door onze kundige stadsgenoóte, joffr. Van den Haute, gegeéven, en dat waerlyk de moeyte weérd was, was alle termaek van Aelst verwyderd, tot Jan Klaes toe scheen uytgekogt te zyn om naer onze kermis niet te komen. Wy zullen dus niet véél komplementen maeken om van de overige onbeduydendc vermaekeu tc gewaegen, maer rond uyt zeggen dat, hadden wynog zoo een pacr kermis sen onze regaéring voél beter zou doen dezelve teenemael af te schaffen liever als zich en geheel de stad belaehelyk te maeken. De twee liberaele genootschappen van Brussel staen bet voorbeeld te volgen der geéne van Luyk, 't is te zeg gen dat zy zich waerschynelyk zullen ineensmelten. Der- gelyke toenaedering geschiedende op den oogenbfik dat er waerschynelyk een liberael ministerie gaet opgevormd worden, is nog al ernstig, en doet vóórzien dat het toe komend ministeriealles zal aenwenden om het programma van 't liberael congres letterlyk te doen uytvocren, zon der nogtans te denken dat de dry eerste artikels van ge zegd programma den stronkeisteen van zynen val zouden konnen worden, of zou liet liberael ministerie dóór die handelwyze eene ontbinding dei' kamers willen nood- ren dan ik hem aenzoo vremde handen ging overlaeten. Ik ge- loofreeds gezegd ie hebben datwy, mynen leerling en ik in eene beneden piaets sliepen. Onze beddens waren denvyze geplaetst dat liet myne regt over de vensters stond en (lil van liet kind aen myne regte zyde. De deur van den barons cabinet was op de linker hand. Op zekeren nagt was de zee zeer onstuymig, den wind blies met een sclirikkelyk geweld, en hetonweérwaszoo ruststoorend dal ik niet slaepen kon; ik keerde en wendde my langs alle kanten in myn bed en eyudeling viel ik in sluymering. Ik weet niet boe lang ik indien staet verkeerde. Ik wierd eensklaps wakker dóór eene ontploffing die ik voor eenen donderslag nam. Ik regltc riiy op en grommelde tegen 't onweder dal my niet wilde laeten slaepen, twee oi'dry andere min harde slagen verwonderden my: ik geloofde klaerlyk pistoólscheuten en meiisclienstemnien onder 't gedruys van liet tempeest te ondcr- scheyden. ik spring van ntyn bed, ik luysteren hoor het zelfde gerugt. Verschrikt, onzeker of ik geene hulp hoefde te bieden, aerzelcn.de den baron wakker te maeken, leg ik d'hand op liet slot zyner deur.... maer, o"verwonderingdeéze deur was half open. Metwelkinzigt? hoe? Sedert wanneer? Ik had nietsgehoord. Deéze ontdekking verdobbelt myne besluyteioosheyd. Nog tans den baron moet my gehoord hebben; waerom dan zoo veel vrees? Myne onlwaeking is zeer eenvoudig, myne reden zeer prysbaer. Ik open de deur. Kr stond eene brandende lamp op de tafel, maer den baron was in de kamer niet. Den tik-tak eener grootc pendule deed my opzien't was vier ueren van den morgend. tk ga wéér aen myne venster. De stemmen en schreeuwen hiel- zaekelyk maeken? Den tyd zal deés vraegstuk welhaest oplossen althans vóórzien wy een deézer beydc gevallen. Voorleden maendag kwam eenen voerman met eenen welgelaeden wagen den overkant der kacy opgereéden en wasjuyst tegen de Ste.-Annebrug als eene gidsentroep in stalbroek en vest de brug gmg overtrekken om aen den ouden dender te gaen zwemmen. 'T was onmogelyk voél den voerman juyst op die hoogte zynen wagen stil te hon den om de gidsen m orde te laeten voórby trekken- maer ziet den man had er gestaen. Eenen der overste sprong op den voerman aen, greép hem by het hert en gaf hem eene goede schudding.—Nu valt te wcéten of 't aen de mannen die met het zweet van den armen borger en by gevolg ook van deézen voerman kiekskensleven hebben geoorlo dis iemand wie het zy te overschudden;ten twee den ot de wet op het zwemmen en gcéven van openbaere ergernissen de gidsen niet toepasselyk is. Op d'eerste vraeg antwoorden wy neenwant indien het den gcriim- sten burger tot schande strekt zich zeiven op eene brn- taele wyze recht te doen, is zulks nog min prysbaer vóór eenen ambtenaer, en dit nog bovendien op eene open baere piaets alwaer de rammelingen zoo goed koop zyn. Dat deezeu overschudder tevreden zy van er zonder klop ping afgekomen te zyn, want naer men ons verzekert lieclt, was liet hoog tyd dat hy uyt de voeten was. Op de tweede vraeg zal hoópen wy de politie antwoorden met aen de gidsen te beletten liet géén zy aen de borgers in t belang der zeden verbied. Wy agten deéze weynige regelen genoeg om zulke walgelyke misbruyken te doen ophouden, zoo niet zullen wy de zaek van wat hooger opneémen. Op onze graenmerkt van heden, heeft de tarwe haerc pryzen min of meer staende gehouden; de rogge egtei heelt eene nog al merkelyke dueling ondergaen. Deéze wéék heeft onz,e stads—politie den genaemden G. Decréz, alhier woonagtig, by de kraeg gevat en hem ter beschikking van den procureur des koriings gestierd. alwaer hy over verscheydene dóór hem begaene diefteii zal moeten rekening geéven. Men berigt ons dat er te Iddergem twee gevaerlvke manskerels benevens twee wyven dóór eenen persoon alleen zyn «ongehouden, opden oogenblik dat zy met eene vragtgestoólene aerdappelen poogden te ontsnappen Een koninglyk besluvt van 7 July laet de fiibriekeé- rmg toe van .40 millioenen li-, in gouden munten. M'. Rogier is gisteren te Brussel aengekomen. By koninglyk besluvt van 7 july is M den graef Vanderstraeten Pontlios tot buytengewoonen afgezant.en gevolmagtigden minister by den li. stopl benoemd. Gisteren zyn te Antwerpen elf schepen met graeneu gelanden aengekomen.—Versehevdene andere zullen he den binuenloopen. Op de Anivvei-psehe graenmerkt van gisteren is de rogge 7 a 8 guldens den zak van eenen hectoliter en half edaeld. Dc aordappGicn hebben er eene nenzienelyke dueling ondeigaen; de grocnsels koopt men er vóór de geringste pryzen. Gisteren zyn te Gend de pryzen der eétwaeren sterk verminderd; de graenen en vooral de rogge hebben eene merkelyke daeling ondergaen. De rogge is tot 5 guldens den hectoliter min verkogt, dan voorleden merktdag. Eergisteren in den morgend terwyl liet donderde, bad eenen man zich agter eenen hoop koolzaedstrooy met zyne dogter vcrschoólen, alwaer by dóór den bliksem wierd doodgeslaegcn. In den nagt van 7-8 hééft te Londen den bliksem het yuer gesteéken in cenhuys dat het aen dertien andere heeft bygezet die alle tot ascli verteêrd zyn. den aen en kwamen langs om digter by. Er voegde, zich eene sóórt van verwarring onder. Ik schoof de gordyn; maer de dok- hele vensters waren met yzcrehaeken toegcinaektik bcrcykecne kleyne opening in 't bovenste der venster; Wat zie ik? branden de fakkels héén en wéér zweéven; by bet naèste licht ontwaer ik eenige by elkander staende persoonen die zich wederzydsclie teekensgaven; menschen die men bind en mishandelt. Den vreessclyken-sehrenw dien eenen uytstiet, dééd my onderstellen dat'hy vermoord wierd. Ik 1 wéér naer de deur van den baron die ik open Een nieuw gerugt komt zich aldacr opdoen; ik hoor de klink der buytendeur die naer 't cabinet leytl, opheffen; ik word ver schrikt; ik stoot de deur gelyk ik z.e gevonden bad, en werp my liaestelyk op myn bed. 1 was den stap van den baron. Ik hoorde hein zynen mantel op een meubel werpen, kassen openen en toedoen en zich eyn- deling de handen wasschen. Ik geloofde dal den baron te bod zou gegaen zyn: maer geenzins: by rolde eenen zelel by het vuer, en zette zich néér. Naerdien was alles stilik óórdeelde dat den baron vvi rkte. Het was my onmogelyk van nog te rusten. Ik wist niet wat denken over de half openslaendc deur; maer het géén er buyten was voorgevallen, de afweézigheyd van den baron, zyne weder komst, dien nagt slaepeloos overgebragt en die waerschynelyk den eersten niet was; eyndelyk den vrecselyken schreeuw van dien ongeiukUgen, dit alles was geenzins van aerd om op myn gemak te zyn. eyndc by naesten Nr.)

De Denderbode | 1847 | | pagina 2