Zondag hadden twee sclirynwerkersgasten, die in eene herberg omtrent het Kasteelpleyn te Antwerpen op den biljard hadden gespeeld, met elkander krakeel ge- kreégen, en begaven zich in de buylenwerken van het kasteel, om het geschil door eene boxparty te vereffenen. Doch nauwelyks was het gevegt begonnen, of de boxers, dóór hunne woede verblind, en niet merkende, dat zy -van grond veranderden, sukkelden beyde in het vestwa- tcr. Den eenen is verdronken, en den "anderen heeft zich al zwemmende gered. Deézen laetsten is aengehouden, en het lyk des drinkelings is naer het gasthuysgedraegen. M. Yerbeeck, professor by de faenlteyt van de me- decynen, is tot rector magnificus by de universiteyt van Gend, voor het academiek jaer 1847-1848, benoemd. M. Verbeeck heeft .M. Roelandttot geheymschryverbekomen. Den genaemden Jacob Raman, die onlangs dóór de correetioueéle rechtbank te Gend, tot een jaer gevang, duyzend franks boete en de kosten verweézen wierd, om den prys van het gracn op de merkt van Gend, dóór on geoorloofde middelen, tehebbendoen klimmen, isvrydag dóór het hof van beroep vrygesproken geworden, aenge- zien het ten processe niet beweézen is, dat hy meer zoude geboóden hebben dan de verkoopers hem vroegen. Zondag 11. hééft te Geeraei'dsbergen ter gelegenheyd van den laetsten kermisdag, eenen luysterlvken carrousel •of ringsteéking, plaels gehad. Meer dan 4Ö0 ruyters van .alle kanten hadden zich doen insehryven, en den toeloop van nieuwsgierige was buylengewoon. Het is M. Eeander Van der Donckt, brouwer te Nedeboelaere, die den eer sten prys heeft behaeld. M. Van der Donckt word vóór eenen der beste ruyters van het land gehouden. In de laetst afgeloopene maend zyn te Brussel 22 sterfgevallen meer geweest dan geboorten. De appelen zyn dit jaer buytengewoon overvloedig. Den korrespondenl vaneen Gendsch blad die de gemeen ten YVaerschoot, Slcydinghe, Everghem, Desteldonck, Mendorick en Saffelaere bezogt heeft, meld dat hyalom de appelen in overvloed heeft gevonden. Talryke boomen boógen en plooyden onder het gewigt der vrugten, en op zommige plaetsen moest men de takken onderschraegen en de boomen ondersteunen, op dat zy niet zouden ge broken zyn. Boomen die slegts over zesjaeren geënt waren, zullen eenen zak en half a twee zakken appelen opleveren. Indien de appelen vóór andere landen niet worden opgekogt, zullen zy véél beter koop dan de pa- taters zyn. Ernstige ziekten, zegt den Vaderlander ennaemelyk den typhus, blyven by •aenhoudendhéyd onder de arme «n geringe borgerklassen, in verscheyde wyken, der stad Gend heerschen, en zouden erge gevolgen kón nen hebben, aengezien het hospitael der Byloke met zieken is opge propt. Het getal der zieken in do Byloke is zoo groot, heéit men ons verzekerd, dat men zieken moet weygeren, aengezien men die niet kan plaetsen.Deézen toestand van zaeken is gevaervol, en behoort de aendagt van de ste- delyke overheyd te vestigen. Uyt Dentergem srhryft men dat don typhus aldaer acnhoudende verwoestingen aenrigt. Sedert january telt men reeds 255 slagtoffere dier verschrikkende ziekte, en sedert een paer weéken groeyt het getal slagtofferedage- lyksaen. Iets wat den beweenelyken toestand deézer ge meente komt verergeren, is het groot gelal weezen die door 't verlies hunner ouders in de volkomenste veriae- tenheyd zullen gedompeld worden, indien geene weldoen de hand Ier hulp komt, want de geldmiddelen der wel- daedigheydskas uytgeput zyn. Den agtbaeren en wel- eerweerden heer coajutorde Prcitere hééft 28 diër ongelukkige tragten te besteéden, maer zonder buyten- gewoone hulp, zullen deéze insgelyks moeten veriaeten worden. Te Ileule begint den typhus met veel hevighevd te woeden. Men rekent dat dagèlyks, ten minsten, tien'per soonen dóór deéze gevaerlyke ziekte worden aengeraud. Den genaemden Broglia, die tot verscheyde jaeren gevang veroordeeld is, als pligtigaen aftroggelary, is naer het gevangenhuys van St Bernards gestuerd. Men schynt tcDoornyk lioóp te hebben, van onder het gebouw van het stadlmys eenen schat, welken aldaer verborgen moet zyn, lydens de Fransche omwenteling, terug te vinden. Ten minste op de verzekering van zeke ren persoon, welken stelligverklaerdheéft te weéten, dat er aldaer te diër tyde eenen schat is verborgen, heeft men werkelyk een onderzoek begonnen op de aengeduyde plaets. Voórlaetsten donderdag heeft eenen vreeselyken brand, te Archennés, by Waver, vier liuyzen in asch ge legd. Den oogst was pas binnengeschuerd, en dus zyn de geringe bestaenmiddclen van ongelukkige slagtoffere diër ramp geheel vernield. Onder de persoonen, welke daerby blyken van zelfoffering gaven, noemt men den prins Willem van Looz, die met levensgevaer een kind uyt de vlammen heeft gered. Deézer dagen heeft eene onvoórzigtigheyd, wacrte- gende ondervinding nog steeds te vergeefs schyntte waer- schouwen, yerscheydene familicn te Neuilly in droefheyd gedompeld. Zekeren Larrieu hield by den bureau van omnibussen eene sóórt van hospestafel, waeraen ver- scheydenc persoonen uyt den omtrek deel namen. Voór laetsten woensdag had Larrieu op eene wandeling in het bosch van Boulogne kampernoeljes of paddenstoelen ge plukt en liet die vóór dc maeltyd klaer maeken. Acht per soonen aten er van, maer reeds eenige ueren daerna ge voelden al deéze ongelukkige hevige buykpynen, eu in weerwil van de spoedige toegebragte hulp, bezweéken weldra vier van hen onder de hevigste pynen en dry der overige verkeeren in het grootste gevaer; alleen den neef van Larrieu hééft niets van eenige vergiftiging geweëten. Men verhaelt dat den schoonbroeder van den heer Montesquiou, die zichzelven van het leven hééft beroofd, den jongen Peyron, oud kweekeling der Polytechnische schóól van Parys, over eenige maenden in het noviciaet der Jesuieten getreéden is, naer men zegt eene fortuyn van vier millioenen aeu de orde afstaende. Den wel eerw. lieer de Ranzan, oud oversten dei- Missiën, in Vrankryk, sligter en eersten algemeenen oversten van de congregatie der priesters van Bermher- tigheyd, is zondag in den gezegenden ouderdom van 91 jaeren overleden. In den namiddag van den 22 Augusty is te Roomen den beroemden Graziosi, den vriend en biegtvader van Pius IX, in het 54° jaer zyns levens overleéden. In de voorsteden van Parys was men er in gelukt het gerugt te doen Ioopen, dat den hertog van Praslin niet overleden was. Men had hem naer allerley landen doen vertrekken. De meeste hadden hem naer Algeriën gezonden, alwaer hy eene khivs ging stigten, zich een hairen kleed aengordelen, en opbloote aerde te slaepen leggen, in eene wóórd als eenen eremyt nvt de eerste tyden moest leéven. Ai dei'-ze fabelen hebben, zoo het schynt, jgeene onverschillige of ongeloevige ontmoet; want op 7 deézer des nagts, hééft men heymelyk gegrae- ven op het kerkhof van den Mont-Parnasse, ter plaetse waer het lyk was gezonkenmaer die verryssenismannen van een nieuw slach hebben den tvd niet gehad hun ont werp ten uytvoef te brengen, want de graevingen zyn opgeschort. Te Epinal (Vrankryk) heeft eenen huysvader, oud 48 jaeren, by den burgerlyken stand de geboorte van zyn achttiende kind aengegeéven, en dit kind is zynen zeventienden zóón. Men kondigt de opschorting der betaelingen aen van een voórnaem buys van Genua. Zyn passief zou vyf millioenen bedraegen, en dóór mislukte graenspeculatiën veroorzaekt zyn. Den hertog van Newcastle, de geestelykheyd en dc voórnaemste grondeygenaers van het graefschap Not tingham hebben eene maetschappy opgcrigt ter afschaf fing der boks gevegtcn (boxig matches). Men hóópt, dat dit voorbeeld ook in de andere graefsehappen navolging zal vinden, en dat de beschaeving niet langer zal behoe ven te bloózen over onmenschelyke gevegtcn, die in En geland maer al te dikwerf plaets hebben. Men sclirvft uyt Londen, 6 september: Dc berigtcn noópens den oogst, zoowel wat overvloed als hoedanig- lieyd betrelt, luyden steeds gunstig, en wel nvt genoeg- zaem alle streéken des ryks. Bovenal de rogge is onge meen ryk en schoon, hetgeen véél stof tot dankbaerheyd gééft, by het gedeeltelyk mislukken in het voórig jaer. Men begint zich ook meer overtuygd te houden, dat den aerdappel-oogst buyten gevaer is. llooy en gras zyn even voórdeelig als de andere gewassenen alle li-uyt is zeer overvloedig. Nogtans meent men, dat dc noodzaekelyk- lieydom véél magazynen aen te vullen, de pryzen nog niet in die macte zal doen daelen, als men anders wel venvagten kon. DRYDOBBELE MOORD. De daeders der dry dobbele moord te Brussel ge pleegd waervan wy in ons voórig N' gewaegden, zyn tot dus verre onbekend gebleéven. Men vermoed dat de booswigten aen de voordeur hebben gebeld, dat eene meyd heéit opengedaen en dat deéze met eenen onver- wagten doodelyken slag of dolksteek ter aerde zal geveld zyn en vervolgens afgemaekt; dat nadien de daeders het binnenhuys zullen ingedrongen zyn alwaer zy eerst den grooten wagthond des liuyzes en dan de andere meyd benevens haere mcestersse hebben vermoord. De lyken der slagtoffere waren ysselyk verminkt. Buyten eenen doodelyken dolsteék aen dc keèl, hadden zy nog andere wonden op het lichaem. Naer men zegt ging de eene vermoorde meyd sedert vier maenden zwanger en stond welhaest te trouwen. De justicie hééft tot dusverre niets ontdekt betrekkelyk de daeders der ysseiyke moord, nogtans wedyveren iie policie, de magistraetèn en het parket, om de pligtige te ontdekken. Dc ontslaegene dwangarbeyders en de slegt befaemde persoonen hebben over liet gebruyk van hunnen tyd strenge rekenschap te gcéven. Eergisteren morgend is er eenen kerel gepakt, die eenen ganschcn reesem sleutels en slotloopers by zich had, doch vervolgens los- gelaeten. Een wyf, in welks korf men een briefje had ge vonden, met dc wóórden Evenepoel,S. Goorickxpleyn enz. kwam nvt het bedelaers-gestigt Ter Kammen, en zal onder de betigting van landzwerving vóór de correctio- neele rechtbank verschvnen. De voorwerpen die inliet buys van M. Evenepoel na de drydubbele moord gesloólcn zyn geweest, zynVier gouden horlogiën, vyf gouden ketingeh, eene gouden spel de met brillanten omzet, twee gouden brochen, vyf gou den hemdeknopkens, eene groote met steenen omzet, en twee kleyne gouden speldekens, acht zilveren couverts vóór dessert, een zilveren couvert met filets, veertien stukken van 3 hollandsche guldens, eenige engelsche schellingen, eenen paletot van M. Evenepoel, en eenige hemdens en voórschooten der vermoorde dienstmeyden. Verders eene groote hoeveélheyd andere goude en zilvere voorwerpen; 95 tiengulden stukken (950 ned. g.) benevens 1700 fr. in verscliillige speciën. Men verhaelt, dat er over dry jaeren ten nadeele van den heer Evenepoel eenen anderen stouten diefstal is ge pleegd, in een paviljoen hetwelk hy in de Vossenstraet bezit. Des morgens vroeg naemelyk, was er eene kar vóór de hofpoort komen staen, en de dieven, welke den muer waren overgeklauterd, hebben al de meubelen ver- huysd, benevens den wyn, die zich in den kelder van het paviljoen bevond. Nadien hééft men van de dieven en dc gestoólene voorwerpen niets meer gehoord. Heden vernoemen wy dat de justicie op het spoor der daeders der moord schynt le zyn. Eenen losgelaeten galeyboef legen welken gegronde klaglen schynen op te ryzeu, is aenge houden.Volgens de Indépindancc zyn 5 kerels gevat, verdagi van pligtigheyd aen de moord. De hier voórenslaende regelen noópens het afsterven van >1. De Vuyst, waren gezet, als wy de volgende ontvingen Borslieke, 10 September. Een droevig sterfgeval komt eenen der voórnaemste inwoo- ners van ons kanton in rouw te brengen. Den heer Sebasliaen De Vuyst, burgemeester en notaris le Borsbeke, lid van den provineiaelen raed, heeft zynen oudsten zoon in den ouderdom van 25 jaeren en elf maenden ten gevolge van eene korte ziekte- op 7 deézer maend verloóren; des le suiertelvker drukt deéze dood op den agtbaeren vader dat zynen zoon Charles Dc Vuyst op 27 der voórledene maend zyn examen van doctor in de rechten had ondergaen en deézen graed zoo als de voórgaende met ondersclieyd had bekomen; den beer Charles De Vuyst had alle zyne studiën luysterlyk voltrokken, hy was een voorbeeld van vlvten miuzaemheyd; ook had hy zich de genegeuheyd van zyne professoren en medeleerlingen en de vriendschap zyner bloedverwanten en kennissen vróegtydig verworven. Den "jon gen rechtsgeleerden was op logt. om zynen zegeprael aen zyne ouders mede te declen alswanneer de hevigste hoofdkoórls hein tot Gend op 28 Augusty overrasle, en heul aldaer tien dagen naderhand ten grave rukte. Voorleden donderdag om lien ueren 's voórmiddags hoéft men zyne slofl'elyke overblyfsels in zyne geboórle plaets tot Borsbeke met plegtigheyd ter aerde gesteld; de leerlingen der Cniversiteyl welke zich tot Gend bevonden, hebben het lyk van aen het sterfhuys tot buyten de Keyzer- poort vergezelden het zelve aldaer met den laetsten vair wel. op de gevoeligste wyze gegroetwv doelen hier aen onze leézerseene lykrede mede welke by dc afscheiding in de fran sche tael is uytgesproóken En presence d'une si grande infortune, je n'ai trouvé dans ma douleur que des larmes, au lieu de paroles, pour adrésssèr a la dépouille d'un ami, un dernier el élernel adieu. Qui de nous lie s'cst senli ému, frappé interdit en apprenant une mort aussi soudaiiie.aussiinatlenduelQuoi! ilya liuit jours a peine, to revenais parmi nous, après avoir obte'nu un éclatant trioni- phe; nous t'enlourions pour le féliciler, et inainlcnant réunis, nous versons des pleurs autour de ta tombe froide, inauimée; c'élait done la l'arrêt de la providence, c'élait Ia mort dn justè pfutól que la gioiredu monde que lu venais conquérir. Mourii a la fleur de l'age, quand lu altais recueillir le fruit dc les Iravaux, quand tu devais t'élaucer dans la carrière ou tam d'avenir se présentait devanl toiaprès avoir consacré la jon nessen la science, après avoir terminé par un brillant succes les études universilaires, et tout cela mainlenant est perdu! 11 ucreste autour de ta tombe que des amis qui sesouvieudrom de tos vertus, que des parents qui, longlcmps encore plcureroni un flls, uil noble caractcre Adieu diiux Compagnon, Adieu tu Irouveras aux piedsdeTElernel la recompense de tondévoue- ment et sur la terre un souvenir loujours pur. Adieu Brussel, 30 augusty 1847. In uwen N° 49, bevind zich eenen artikel noópens den zeer kostelyken druk der oude wetten en oude placaer- ten etc. Den courantier van w ie gy deézen artikel overgenomen hebt, beklaegt zich jammerlyk over de vlaemsche vertae- ling der ontelbaere stukken die, in deéze groote onder- ncéniing moeten bv een verzaemeld worden. De wyze deézer vertaeling, zegt hy, «wilt byna zoo véél zeggen dat men het vlaemsch vóór niet nulionaeler beschouwt als 't spaensch, het engelsch en het duytsch....» Zou 't nieuw ministerie zeker vlaemsch aenzien als onnationael, en zou het zoeken de vlaemsche laeleenhevd te herstellen en de hollandsche regels, spelling en uyt- spraek oflicieélyk van kant te zetten zoo als vóór 't be- sluyt van I january 1842, door Mr den baron d'Anethan genomen, besluyt dat, korts daer na, de kamer der volkvertegenwoordigers geduerende dry a vier zittingen bezig gehouden hééft Dit zal ons den tyd leeren. Eenen uwer gestaedige leèzers. Het zou ons en allen vaderlandsminnaer alleraenge- naemst zyn deéze hier bovenstaende vraeg met ja te mo gen beantwoorden. Mr den minister van justicie zou hierdoor toonen dat hy beter den aerd en neyging der Belgen kent dan zynen voórzaet, en dat hy het karacter derbelgisehe natie iifliaere tael werkelyk wilteerbiedigen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3