BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. wei', altyd vergeld zy hem rykelyk over zyu zweet en teynen arbeyd, terwyl zy om zoo te zeggen alles acn den werkeloozen weygert. Den oproep dien het gouvernement tot de landbouw kundige van liclgiën doet, is allerprysbaerst en zal onge- twyffeld de beste uytwerksels hebben zoo vóór de land bouwers in 't byzonder als voor het land in 't algemeen. Ondertusschen zullen wy hier een woordje reppen over een maendschrift het welk wy op 't eynde van ons blad aenkondigen, en dat uytsluytelyk over landbouw en deszei fs verbetering handelen zal. Dit schrift onder 't bestier van den geleerden heer Selieid- weiler, ondervoórziter van den j ury vóór de thans geopende tentoonstelling, leeraer der landbouwkunde en eenen der voórnaemste staetshuyshoudkundige van Belgiën, is ge schikt om ettelyke verbeteringen, gesteund zoo wel op de ondervinding als op de bespiegeling, aeu den land bouw toe te brengen. Yeële landbouwers dóór een zeker vooroordeel bemecsterd, lacten zich voórstaen dat het oud stelsel van beploeging, verdeeling, bezaey- en be planting het beste en profytigstc is; maer als zy eens de bedenkingen van den agtbaeren schryver in kwestie, zul len geraedpleégd hebben, wy vermeeuen hun te mogen verzekeren dat de wyze van bebouwen die zy volgen, in meer dan eene gelegenheyd vóór de kostelykste en voór- deeligste verbeteringen vatbaer is. Ten anderen is het zeker dat het verstand van den akkerman nooyt te véél dóór landbouwkundige redeneéringen die meestal de ondervinding vóór leyddraed hebben, kan ontwikkeld worden, om hem een wys beleg dat hejn altyd den voor spoed zyner exploitation moet byzelten, te leeren be werkstelligen. Derhalve raedcnwy ten dringendsten de heeren burge meesters der gemeenten, grondeygenaers, pagters enz., in het maendschrift waervan wy gewaegen, inschryving te neémen, en alle mogelyke middelen aen te wonden om het zelve by hunne onderhoorige te verspreyden, ten eynde aldus aen de voordermg en verbetering onzer gemeeng voedster-moeder, de akkerbouwiumde, mede te werken, en de lasten der geéne die zy bestieren, te helpen verligten. Deoplossingder iöinisteriëélecrisis in Spaniéf&chynt men aen den Engelsehen gezant Biilwer te danken tehebben. Hoe lang het onder Engelschen invloed gevormde kabinet zal duereu, blyl't nog te bezien. Dat dit in Yrankryk met geen goede oogen word aen- gezien, spréékt van zelve, en hot Parysehe dagblad Union Monarchique verzekert, dat het Fransch gouvernement besloóten heeft, aen den voet der Pyreneën een kamp van 40,000 man byeen te trekken, üeéze tydingvereyscht bevestiging; maer als men wilt bedenken, dat do familie van Bourbon Spaniünzoowel als Vrankryk als haer vadcr- lyk erfgoed beschouwt, zal men ze niet geheel onwaer- schynlyk vinden. Vóór het oogenblik behoort eenen snceessic-oórlog of eene tusschen komst inSpaniönnog tot de raedselagtige voorvallen waervan de verweézenlyking inde toekomst besloóten ligt. Den Moniteur Universal van Parys deelt cyndclyk hel koninglyk besluyt mede, waerby deu hertog van Aumale benoemd word tot goiiVerneur-generae! van Algeriën. Don Journal des Débats, logenstraft stellig de tyding van het verschynen van een Engelse-li eskader in de ha ven van Aucona. deu rang versmaedde hy, en dit der deugd verstond by niet. Hebzuglig, gram, en weynig bezorgd over de middelen ilie liv aciiwendde om ergens in te gelukken, had deézen ainblenae'r vóór zich niet anders dan eenegroote aenhoiidendh yd van ka rakter en eenen moed boven alle proeven; zyne l'aem en ver- maerdlieyd duefden maer eenen dag, des anderdags waren zy vergeclcn, om dat by in zyncn drift tot de opperimigt niets an ders werkstellig mankte dan onedele middelen en.ecue woeste eygenliefde, welke door geen edelmoedig gedagt ol' zugt tol vry- lioyd verschoond wierd. Den ongelukkigeu voerman verscheen vóór den geduglen borgemeester, die het voorhoofd rimpelde toen hy vernam wie Van HufTei was. 51aer op een uiael zag men eenen grimlach op zyne gesloótene lippen zweéveu, eumenkou dien geenzins in hel goed aenduyen. Ziedaer eene fraeye gelegenheyd, dagt Couterel hy zich zeiven, om eens wel de edele van i .own te vernederen met den bedienden van Van den Bisdomme te kwellen, zullen zy alle vóór hem zy», en zy zullen In t hoofd opsleéken; maer parblcu, ik zal het booger opstreken dan zy; er zal eenen op roer, zyn die lnmnc sloiilbcyd en onbeschoft lieydzal beteugelen, en, Mieter Couterel, dit zal eene schooucgelegenheyd zyn vóór u, om te Loven te poogen liet gién wylen Messire Jakob van Artevelde te Gen.d zoo wel volbragllot spyt der oude edele en van Monseigneur Wencelaus, gevreesden hertog van liraband, gy zult konnen meester zyu in diegoede stad van de wollckam- mers en Pali nnanah inkers. Op welke manier gy tt ook verreehtveêrdigt, zcydc den borgemeester met gramschap tot den armen Van [luifel, uwe dued is niets min dan eene diefte, en eene diefte die zoo veel ie Den marschalk Soult komt aen Z. M. Lodewyk Philips, eenen brief toe te stueren om den koning te verzoeken zyn ontslag van voorzitter van den raed der ministers te activeerden. Z. M. heeft deéze vraeg ingewilligd en 't voorzitterschap aen M. Guizot opgedraegen. De Pauselykè regeérinq is geenzins te vreden over eene van Oastenryk ontvangene nota. Kort na het ontvangen deézer nota had den plaetssecretaris Feretti conferenciën met de gezanten van Pruyssen, Rusland en Yrankryk en ofschoon deéze diplomaeten alle het recht van Oosten- ryk op de bezetting van Ferrara vóór ontwyfelbaer hiel den, en het verlangen van Roomen tot onlruyming diër I stad vóór ongerechtigd verklaerden, wilt Feretti evenwel niet afzien van dit verlangen. Den grooten Raed van het Zwitsersch kanton Berne is den I '2 september vergaderd. Den directeur der krygs- zaeken, den lieer Ochsenbein, heeft een krediet van 230,000 li s. gevraegd, om de twee eerste kontigenten in stael te stellen te velde te trekken, lly heeft de vraeg deézer toelaeg gestaefd dóór de waerschynlykheyd, dat de Sonderbund met geweld zal moeten worden uytëen ge- slaegen. Het krediet is dóór den grooten Raed van ge noemd kanton gestemd geworden. Den zelfden grooten raed hééft van 't bestuer van Va lais eenen brief ontvangen waerin deés laetste gouverne ment niet alleen protesteert tegen het genomen besluyt van verdry ving der Jesuieten, maer zelfs openlykverklaert dat het zich in geener wyze aen deéze beslissing zal on derwerpen, en in geval van noodzaekelykheyd, dóór 't ge weld der wapens wederstaen. Den Journal de la ïlaye, hollandsch dagblad, bevatte, eënige wcéken geleden, eene ingewikkelde bedreyging, die daerop nederkwam; dat, wanneer de tweede kamer epns mogt goedvinden de begrootingen te weygeren, de rcgcéring wel eens kon overgaen tot het heffen der belas tingen by koninglyk besluytRy het leézen deézer wóórden wisten wy in het eerst niet regt of wy waekten of droomden! zeyde hierop den Burger, er byvoegende: Belastingen heffen by koninglyk besluytTot zoodaenigen trap van aen krankziunigheyd grenzenden euvelmoed, hadden wy nog nimmer do zoutelooze tael van den ge- h tierden vremdeling, van deu tweeden Libry Bagnano, zien overslaen, en dit Wekte byons liet vermoeden op, dat er welligt by eenen der hersenlooze bewindslieden wcr- kelyk dusdanig dwaes voórneémen zou kunnen zyn opge- reézen. üaerom is het dat wy alleen eeniglyk, wie zulks ook zoude moge weézen, eens en vóór altyd de waenzin- nige coups d'Hat ten ernstigste afraeden en hun de pieg- ligsle verzekering kunnen geéveu, dat indien men een- inael wet en recht met voeten zou willen treéden evenals zulks dóór Karei X wierd gedaen, men ook hier te lande dezelfde gevolgen als in Yrankryk daeruyt zou zien voortvlocyën. De Spaensche dagbladen gewaegen van een gevegt, tusschen de troepen van den lveyzer van Marokko en die geéne onder de bevelen van Abdel-Kader. Deézen laet- sten zou volkomen geslaegen zyn geweest, en tóch by zyn voórneémen blyven, om op Fez te rukken. Deéze tyding vergt bevestiging. grootcr is, daer liet peèrd aen ïny, eersten magistraels-persoou van Loven, toebehoort. Gy hebi my vergramd, eu al wie de hand op de heylige ark legt moet sterven. Nu, dat men hem aenstouds in liet gevang werpe, sprak Couterel tot de omstaende dienuers, zonder agt te neémen op de smeekingen van den on- gelukkigen; dat liy morgen Ie middag worde opgehangen. Nadil p&echlveërdig vonnis uytgesproken te hebben, verwy- derde Couterel zich, en liet den voerman acn zyne vrees over. Oinlerlusscheri duet-de het niet lang of de schepenen van Lo ven vernamen deu akt van dvvingelandv van deu borgemeester. Zy gaven openlyk hunnen afkeur"te kennen vóór zulke willekeu rige da cd. - !,u onpligligheyd van deézen man is leklaerblykend, riep \au l.imminghen in vollen raed uvt; gy moógt den man niet snv.ifen. Niet alleen mag of kan hy niet ter dood veroordeeld wrden, maer by moet op staenden voet in vryheyd gesteld worden. Zeer edelen heer, sprak Couterel met vermetelheyd, ik raed u met zoo veel verzekering maer te spreéken alsdan, wan neer gy den rug lireed. genoeg zult hebben om de sterkte van Laszar met uwe schouders van onze vesten te werpen. Zoo. lang gy dit niet doet, spot ik met uwe wóórden en lache met uwe reklamen. Onbeschaemden hoofdmanantwoordde Jakob Hinckaert, verontweèrdigd van zoo groote stoutmoedigheyd. Durft gy aldus beledigen de geéne welke het vo|k nevens u beeft geplaetsl? Rilt myne magl niet muylbatideu, zeyde den borgemees ter, en gy zult gcene rédenen hebben om my dusdaenige vcr- wytiiigeu te doen. Lu hy wierp eenen blik op" de schepenen ais of bv hun overwonnen bad. De jongste berigten uyt Constantinopelen tot den 1 september loopende, melden, dat de Porte tot dusverre geene verdere maetregelen ten acnzien van Griekenland genomen hééft. Den Turkschen Moniteur verzekerde in- tusschen, dat de Porte nu zich zelve zal weéten voldoe ning te verschaffen. Eene byzondere briefwisseling uyt Athenen van 5 sep tember meld, dat den heer Coletti, president van het Grieksch kabinet, in gevaer is van sterven. Volgens verscheydene dagbladen is M. Colletti, op 10 september overleden. 'T is een onherstelbaer verlies I vóór Griekenland. De volgende ernstige regelen zyn ons met dringend verzoek van afkondiging, toegezonden dóór eenen persoon die zieh van allè strafbaere feytelykliedén vyand zegt. Onder deézens vcr- ahlwóórdelykheyd alleen kondigen wy de zelve al'en roepen er i de aendagt der bevoegde overheyd op in. Zekeren Piraer, wagtmeeslcr-commandant der brigade-gen darmerie te Aelst, hééft twee zyner onderdaenen, in kielen verkleed, gelast van by nagle in de bosseben boonstaeken te gaen kappen; die daed is tot kennis van hunne Chefs gekomen, den luytenant van Dendermonde hééft over die zsek te Aelst geweest inlichtingen neémen, en den wagtméesler pligtig be vonden, daer de boonstaeken nog in zynen hof stonden; den wagtmeester gaf vóór permissie te hébben van zekeren Van der Eist, boschwagler, van de bospitaele-goederenden luyte nant en den wagtmeester hebben by gemelden boschwagler geweest, om eene declaratie te vr'aegen van toestemming! den boschwagtcr heél't zulks geweygerd, en hun tot antwoord ge- geévendalhy aen niemand permissie verleend had, enalsde gen darmen zelve dieven waren, dat zy behoorden er streng voor gestraft te worden; alsdan hebben die politie mannen hun "e~ wend hy zekere weduwe Van de Meerssche, die noch leézen noch schryven kan, die zy een toestemming briefken van de gendarme Lgeschreéyen, hebben doen teekenen, waer voor zy eenig duymkruyd hééft getrokken. v. B. Onzen geagten stadsgenoot, den lieer Gh. Verbrug- gen, komt zyn examen van doctor in de rechten, vóór den jury van Brussel af te leggen. Van over acht dagen zouden wy deéze aengenaeme tyding hebben moeten afkondigen, maer loutere vergeétenheyd heeft de oorzaek deézer nae- laetigheyd geweest. Voorleden rnaendag hebben eenige alhier in garni- zoen liggende gidsen in de herberg de Giraffe, aen de Zoutstraet-poort, brutaele akten begaen die aen de be voegde overheden hoeven bekend te worden gemaekt. Zy hebben baes en baezin mishandeld, denvyzc dat den eersten zyne herberg hééft moeten veriaeten. Nadien hebben die hoeren in huys alles kort en kleyn geslaegen en meer andere geweldenaeryën gepleegd, "fis te denken dat hierover streng onderzoek zal gedaen worden en dat de pligtige nae behooren zullen gestraft worden. MEltKT-BERIGTEN. Onze graenmerkt van heden was zeer wei bevoórraed, den kooplust was maer gering; ook zyn de pryzen in 't algemeen gedaeld. De boter heeft iqsgelykseene vermindering ondérgaën. Dc aerdappelen behouden liunue pryzen. In weerw il der septemberfeesten, was gisteren degraenmerkt te Brussel wel bevoórraed. Er bevonden zich 900 zakken tarwe te koop gesteldmaer de koopers waven niet lalryk. De pryzen hebben maer weynige verandering ondergaen. Omtrent 650 zak ken aerdappelen zyn verkogtaen 7fr. 75 c. tot 9 fr. de 100 kilogr Dc graenmerkt van Antwerpen was gisteren meer dan ua ge woonte bevoórraed, nogtans is er eene verhooging van eenen halven gulden in den prys der tarwe te bestaligen". Deu prvs van Br. C. Guld. 21—10 tot 24—10 den zak van t Jfelieitol. Be rogge wierd verkogt van 12 lol l i guld. Den aerdappelen prvs is er geweest van 15 sl. hel meuken, de boter van 11 to115 s't. den 1/2 kilogr. Het is te véél, kwaeden en eerzugtigen man, schreeuwde eenen anderen magistraets-persoon, dóór gramschap vervoerd gy zult in uwe pligtige listen en lagen niet gelukken.—Myn- heercu, ging hy voord, zich tot zyne medeleden keerende, schande trekken wy op ons indien wy ons uyt vrees ten onder geéven. Wy schandvlekken onzen naem indien wy een vonnis goedkeuren hetwelk hel bloed van eenen onpligtigen moet doen stroomen. Dat Jan Van Hullet daedelyk op vrye voeten ge steld worde! Liever u alle hy de keêl grypen, brulde Couterel, die zyne woede niet meer kon intoomen. By.de hel, heeren schepenen, gy doet niet wel van u zoo tegen mynen wil te stellen; ik zal u bewvzen dat het recht van mynen kant is. Dat den borgemeester op den oogenblik van zyne bedie ning beroofd worde, en dat hy in onze tegenwoórdigheyd niet meer verschyne, riepen 'versclieyde schepenen uyt, by welke de anderezicli voegden. Alt! gyjaegtmy weg, riep by uyt in gramschap, gy wilt my uyt uw midden bannen gelyk eenen bedelaer; hy St-Pieter, onzen patroon, gyzult welliaest ondervinden wie Pietcr Coute rel is. Indien er bloed vergooien word, eiken druppel zal op uwe hoofden vallen, om 11 te doen gedenken datgy er dc schuld van zytmet dit goed zweêrd dat aen myne zyde hangt, en den hertog van Braband die te Tervueren is, kan men grootezaeke» ten uytvoer brengen. Toen hy deéze wóórden had uytgesproken wierp hy eenen woedenden blik op de vergaederirig, en verliet de zoel als eenen overwinnaer, zyne medeleden bevreesd laetende, wantzy kenden zyn vreed karakter. iht eynde nadien.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2