ZONDAG 10 OCTOBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.—IV 86. AELST, den 9 Odofcer. BUYTENLANDSCIISTAETKUNDIG OVERZÏGT. P.-J. TRIEST, OF DENVINCENTIUS VAN PAULO Du blad verschynt dos Zaterdags in den namiddag onder de dagleekemng van den daerop volgenden Zondag. —Den nrys der mschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr.' 75 c., dien der annoncen op 20 ccnlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtvijci dige klagten of gegronde rekia- men in 't algemeen belang Ie doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen dcéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal vorder gevaogen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. vaervan een afdruksel aen deszell's opsteller zal wo» den toegezonden. De naemen der persoonen die ons cenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gehcym ge houden vorden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen lenuen. Geene stukken waeiTan wy de opstellers niet kennen, zuilen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeigaet. CLIQUE SLUM. DEN DENDER-BODE De tydingen uyt Italian zyn aen eikanderen strydig; t geen egter zeker is, is dat eene groote gisting onder de genioedeten heerscht. Daer, tvaer het gouvernement toegeévend is, is 's volks geestdrift ten hoogsten geklom men; daer integendeel, waer het. bestuer agteruytgaende is, vormen zich saemeuzweêrmgen tegen den staet; daer eyndelyk, waer de regeéring aen de wenschen der natie dóór volkomene weygeringen antwoord, is het zweêrd getrokken en word er bloed vergoeden. Indien men zom- mige dagbladen mag gelooven, zou Ferrare ontruymd zyn. In loseanen zyn liberaeldere ministers aen 't roer gesteld. Den toestand van 't Napolitaensch gouvernement is ernstig. De opstandelingen blyven hardnekkig. Van eene andere zyde verneemt men dat er wyzigingen in 't minis terie gedaen zyn, en dat den koning bereyd is toegeé- vender te worden. In Spaniën is eene petitie in omloop welke verschcydene liberaele officieren geteekend hebben, om van de konin gin oorlof te bekomen ten eynde een korps vrywilligers in te ïigten dat zich ten dienste der Italiaensche onaf- hangelykhcyd zou aenbieden. Wy denken dat deézen voorstel niet zal aengenomen worden, tenvyl eenige pun ten van 't sehiereyland nog aen regeéringsloosheyd ten proey zyn, en dat de Montemolinisten nog het hoofd op- steéken.De grenzen van Spaniën langs den kant der pyreneën, zyn dóór 't gouvernement in staet van belc verklaerd. Por tug ad is nog verre van bevredigd te zyn. Eene heymelyke gisting verwagt dagelyks haere uytbersting. Saldanha is afgezant te Madrid benoemd, en de Engel- stlie vloót is wederom vóór de hoofdstad komen kruyssen. In Engeland word den geldelyken crisis meer en mea" bedenkelyk. Dagelyks hoort men van reusagtige banki- loeten. Men weet niet op welke wyze deézen slag afke ren. Men schryft te regt dit geldgebrek toe aen de ova - groote aenkoopen van graenen en den uytvoer van ain- zienelyke kapitaelen vóór de maetschappyën van y/.'re wegen. Men vóórziet bovendien dat de voórraeden fan levensmiddelen vóór Ierland ontoereykend zullen zyn \oór zoo veel de staetkunde in 't toekomende kan diingen, vóórzien wy dat welhaest den burgeroórlcg in Zwitserland zal ontvlammen. Byna al de cantons heiben de wapens opgenomen. I is thans zeker dat de republiek van Mexico dolr de americaenscbc legers veroverd is. De Bietst aeugebragtc tydingen berigten dat Aid-el- Kader volkomen verslaegen is in den stryd tegm den keyzer van Marokko. VAN BELGEN LAND. .,^etCr~ioseI)t' Tricst wierd' °p (lon 31"™ van oogstmaend 17b0, ie Brussel, uyt agtbaere ouders geboóren, die veertien kinderen hadden, van welke er in 1855 nog dry in weézen wa ren: dién welken liet Voorwerp deézer levensschets is en twee broeders die, zoo als hy, den geeslclyken staet omhelsden «en kan wel denken dat de ouders welke aen de opvoediii" van zoo veele kinderen voórzienmoesten, hun niets voél meer dan eenen naem zonder vlekken konden agterlaeten. Den jongen Triest vingzyne sclioólstudiën in het kollegic der Paters Jesuieten zvner geboortestad aen, en, 11a de vernietiging dié'r societevl ging hy zyne studiën te Gheél eyndigen. lleéze stad, zeven niylcn van Antwerpen gelegen, is, of moest len minsten, vermaerd in dejaerboeken dermenschlievendhevd zyn, door het gebruyk dat daer, sedert ongedenkbaere lyden, in zwang is, van er 111 elk huys dier goede inwoouers, als kostgan ger, eenen zmneloozen Ie buysveslen. De gezondheyd der locbl de liertelyke zorgen waermededie ongelukkige omgeéven wor den, het slacli van vryheyd welke zy genieten, eyndelvk, zoo min geheugen my getrouw is, écn zeker vertrouwen in eenen heyligen des lands, brengen dikwils deéze menscben tol een gezond verstand. Het schauwspel deézer klasse van ellendige zal, ongetwyield, heviglyk de gevoelige ziel van onzen ieeriin» in rhetorica bewoógen, en van (oen af, in hem eene viici-me be geerte van eens hunnen weldoender te zyn, verwekt hebben1 1 is bel kooruzaed dat op eene vrugtbaere aerde valt DE VLAENDEREN,— DERZELVER BESCHERMERS. Het groot-vracgstuk dat het niéuw ministerie leloófd heelt ten deele op te lossen, is datgeéne der verbtering van t rampzalig lot der Vlaenderen. Veéle verstandige persoonen die met traenvolb oogen in t toekomende dringen en er den geessel der ellende van jaer tot jaer vreesselyker zien worden, raeipleégen onophoudelyk hun vernuft om middelen aen ti duvden ten eynde dit zoo zeer gewenseht oogwit te lerevkcn. illaer, of al de aengeweézene middelen zoo dcelmaetig, zoo voordeehg zouden zyn dan er wel somtvds aeoórdeeld word, blyft nog zeer te betwyfelen. Aldus (rollen wv over eenigen tyd in 't Antwerp,sch Nieuwsblad een lang ai tikei aen dat, spreekende over eene bro'lwer dóór den agtbaeren heer Delecluse van Brugge, wtgegeéven, deézens stelsel ter invoering der mecaniek n 01) eene groote schael, hemelhoog verheft. 01 het Antwerpsch blad, dat in een .aetcr artikel spotswyze over de brocheer van M. V. D. Bossche, be- trekkelvk de armoede en linnenhandel, spreekt, in 'staet is deéze belangryke kwestie met kennis te bcoórdcclen, N11, met ouderscheyd, zyne philosoHc in de aloude universi- tcyt van Loven geëyndigd te hebben, aiig by, in 1782, in het seminarie van Stechelen, onding er dèordens in I7SS, en be kleedde de bedieningen van onderpastor ie Asscbe, 1» Brussel daerna te Stechelen in de kerk van onze Lieve-Vrouw win lianswyk. In die plaets gaf by het eersls bewys van zyne edel moedige zetfsopoifering aen bet menshdom. Eene soórl van typhus (aenhoudende koorts) inaekle eme groote vernieling in liet militaire gasthuys. Ileeds verscheidene geneésheeren en geestelyke waren slagloiïers huns ieviés geworden. De vrees van eene byna zekere dood koude den jdbgeu onderpasloor van lianswyk met tegenhouden. Ilv hield nét op aen zyne zieltoó- geude broederen den bystand des mcnscidoms en de vertroos tingen des godsdienst loe te reykendoei op zyne beurt word hy dóór de besmettelyke ziekte aengcraid. Men wanhoopt aen zyn leven, toen de voorzienigheid, welkodiën tot ielsgroots be stemde, hem behoedde lot erkentelykheyl dergèénedle hvgered had. Denstaelsomwentelingschenstorm'tnd e. 11 eynde genomen M. Triest die, ondertussclicnin eeuegilukkige'vergèélenheyd geleetd had, wierd, 111 1797, hy kampstiyd, pastoor en kanonik van Honsse benoemd. Daer onder begtiistiging van den vrede die herleefde, vallede nam hy op nieuw zyne evangelische zen ding aen, en regtte, voor arme weezen, «me schooi op die beden nog in weézen is. Hy hééft, voor die en-ste instelling, <ie teer- hertigste nagedagtenis beliouden, en <r ging geen- jaer voórbv of by bezogt de zelve ten minsten eens. Verplaetsf tot de pastoory van Lovend-ghem, ryke en schoane parochie Op de vliet van Brugge naer (end gelegen, alhoewel gelooven wy niet, en dit zal zich getnakkelyk laetcn ge voelen wanneer wy zyn artikel, dat slegts ronkende doch tevens ylhoofdige zinsneden bevat, zullen ontlid hebben, liet signoórs blad schynt beliaegen te scJieppen in zyn geschryf met ongerymde gispingen over styl- en spelling stelsel te doorspekken; wy zullen aen de opstellers zeg gen dal zy hier een klaer bewys geéven of wel van zieke herssens of wel van ongepaste kritiekzugt. Vóór ons is liet onverschillig in wat stvl of spellingstelsel de vader landslievende gedagten worden uytgedrukt, als zy maer voordeel konnen opleveren. Thans ter z.aek. liet vóórnaamste gedagt waerin '«Nieuwsblad deelt, is de inrigting eener maetschappy met een kapitael van 23 a 30 mil boenen fr. welke tevens de functiën van batik zou tpaci neemen en waervan den staet geduerende de vyf eerste jaei en eenen intrest van 1 tja d 2 °/0 zou waerborgen Deéze maetschappy zou voir doel hebben den werkman dóór kragtdaedige en regtstreéksche middelen ter hulp te. komen. Hiertoe zou zy te Brugge, Kortryk, Thielt, Yperen, Ilousselaere enz. mekanieke vlasspinneryën op eene groote schael inrigten; zy zou haere eygene voortbrengsels bene vens de geene van andere vlaemsche fabriekanten in vrem- de landen by middel van agenten plaetsen die kommissiën souden aemieénwn. In taruglaeding zou zy koop-af'ei!- waeren het zy in kommissie, het zy vóór eygene rekening ontvangen enz. Als men dit alles oppervlakkig léést, zon men zegden dat bet groot vraegstuk opgelost is, dat eerlang de ar moede gaet verminderen, om dat liet schynt dat er vóór- zeker werk aen 4 a 5 honderd duyzend spinsters en wee vers gaet verschaft worden. O hersenschim Men berekent niet dat dergelyke ge- stigtcn in korten tyd eene zoo bovenmaetig belemmering (encombrement) van voortbrengsels zouden tcweég bren gen, dat bet volstrekt onmogelyk zyn zou de zelve te vertieren; des te meer, daer de mekanieke spinnervën in Vrankryk, Engeland, Duvtschland, dermaete vermenig vuldigen, datdeézedry landen alleen welhaest in staet zul len zyn den ganschen aerdbodem van hunne producten te vóórzien.Ja maer, zal men zeggen wy moeten mede dingen. E11 hoe zullen wy de mededinging tegen Vrank ryk en Engeland staende houden, zy die uytgestrckle betrekking zyn meest al de wy, 0111 zoo le zeggen, in de bezittingen hebben en natiën der aerde,terwyl by jaerlyks in werken van liefde geheel zyne geringe inkomsi verteerde, had hy welhaest de gelegenheyd van eengeda"tte verweézenlyken dat hem sinds lang agtervölgde. Daer bv middel van eene geringe somme van 3500 francs die hem dóór eene weldaedige hand verschaft wierd, wierp hy, in 1805, de "ronil- vesten van liet verwonderbaer herbergzaem orden der suiUr* der Liefde van Jesus en van Maria. O! wie zou de vreuml konnen afschetsen die hy, op den gelukkigen dag der opening deéze» gestigisgevoelde by zag, in verbeélding, hoevéél werken van lieldaedigheyd gingen voórdaen dóór zyne zorgen uvlgeocfend en opeengehoopt worden «zoo als koornschóóven"oiider de sikkel des maeyërs.» I11 der daed, de zieke van bevde geslachten dienen, de zmnelooze vrouwen oppassen, de "doovc-stoinmn ondcrwyzen, (ie koslschoólen der jonge meyskens bestieren de weezen en andere arme kinderen opbrengen: zoodacni" moest de beztgheyd deézer goede zusters zyn en zoodanig is zyy van deéze zusters wier buys welhaest eenen welverdienden roem verwierf. Twee Fransche welke agtbaere nagedagtenissenin Vlaenderen gelaeten hebben, zyne hoogwcèrdigbcvd bisschop Fallot van Beaumont, en M. den prefect Faipouft, wilden, met M. grael' de Lalatllc. meyer van Gend, ooggeluygen der gelukkige vrug- tcn van die godsdienstige en menschlievende instellin" zvn. eynige dagen daerna, noodigden zy M. Triest om te Gend zicli te komen vestigen, in de oude abdyvan Terhaegen, welke dóór een besluyt van Napoleon in eygendom aen de godvrueli"." vergadering der zusters van Liefde toegestaen wierd, en welk,- heden het oorspronglyk huys uylmaekt. Deéze uytgeslr'ekte abdy

De Denderbode | 1847 | | pagina 1