ZONDAG 24 OCTOBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.Nr 58. AELSTdcu 23 October. BUYTENLANDSCH STAATKUNDIG 0VERZ1GT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening ran den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De pcrsoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen derpersooncn die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUL'M. DEN DENDER-BODE ALGEMEEN STAETKUNDIG OVEKZIGT VAN BELG1ËN. Wanneer het ministerie van 12 augusty de staetsteu- gels in handen kreeg, was den toestand des lands netelig gelyk hy nu is, dit zal niemand ontkennen de geesten der beyde partyën die Belgiën verdeelen, waren van wederzyds in gisting gelyk zy nu zyn, de eene om de andere dóór de bitterste verwvtingen te beschimpen en dóór alle slach van onrustbaerehde voórgeévingen haete- lyk te doen vóórkomen. Van den eeneu kant scheen de overwonnene party van de overwinnaers mirakels te vergen om als 't ware dóór tooverslag den akeligen toestand des vaderlands op een mael te verbeteren, dóór eene nieuwe wetgeéving de bloedende wonden van 't maetschappelyk lichaem te hee- len en de uytgeputte schatkist zonder slag of stoot te vullen. Van den anderen kant, trof men de onbetaemelykste verwytingenen de meest vernederende aentygingentegens te overwonnene die hierdoor natuerlyk aengehitst, ook alle sóórten van grieven zoo verledene als toekomende in't midden bragten; indervoegen, dat het gedrag der beyde staetkunden vóór allen beseften leézer hoogst af- keurlyk vóórkwam en nog voorkomt. En inderdaed, wat goeds is er te verwagten uyt politieke worstelingen die allen geest van bezaedigheyd verloochend hebben en slegts den stempel draegen eeneraltvd nadeelige geestdryvery? Dat elke staetkundige party haere gezindheyd verdedige en de voórdeelen die zy kan opleveren aenhaele, kan niemand afkeuren, doch 't geen niet alleen afkeurlyk maer hoogst te beweenen is, is die onbeperkte verblind- heyd waeraen zommige tolken zich overleveren in 't goed keuren van welkdaenige akten het ook weézen mogen vóór zoo veel zy 't werk hunner patroonen zyn. Aen zul ke tolken heeft men wel te zeggen dat zy hunne bescherm- heerenmeer nadeelig als voórdeelig zyn; aen dergelyke tolken heeft men schoon vóór te houden dat zy den "on dergang van 't volk bewerken en aen 't vaderland onbc- rekenbaere rampen voórbereyden, dit alles scheelt hun weynig, als zy maer hunne politieke driften konnen vol doen en hunne vyanden doen bukken. Weynig denken zy dat zy werken om eene gansche natie in oproer te brengen, en 't gouvernement in boeyën van verbintenis sen te klinken die het nimmer zonder 't grootste gevaer kan naeleéven. Zommige liberaele dagbladen beweêren dat zy kost wat kost het hedendagsch ministerie moeten ondersteunen; nu, dit is wel, dat zy het ministerie onder steunen, maer dat zy tevens werken om het zelve te verlichten, dat zy werken om zynen val te verhoeden die voorzeker onvermydelyk zal worden, indien het den iu- geslaegen weg blyft voortbewandelen. Want dan, wat zou er opvolgen? Kommerwekkend vraegstuk! Wie zal u oplossen? En toch, als onze thans bestuerende staetsmannen al hunne ontwerpen zonder tegenkanting hooren goedkeu ren en pryzen, ja, als die geéne wiër aengenomene taek is vóór welstand van staet en grondwet een waekend oog te houden om de inbreuken aen 'svolksvryheden en vóór- vechten te keer te gaen, als die geéne welkers zending is hun vaderland tegen eene welkdaenige alleenheerschende staetkunde te verdedigen en alle misbruyken dóór kragt- volle wóórden te bestraffen, als deéze, zeggen wy ook al de ministers akten zoo slegte al goede hemelhoog ver hellen en alles 't zv uyt blinden partygeest, drift of zelf belang bewierooken, dan moet het ons geenzins verwon deren kwamc Belgiën zich op een mael te verliezen. 'T is het géén wy dagclyks zien. Geen der liberaele bladen hééft een enkel wóórd tegen de ontzettende geldverkwis- ting van 't onbeduydend soldaetjespeélëri gereptgeene of zeer weynige der liberaele tolken hebben togen de schreeuwende op pensioen stelling der talryke nog jeug dige generaels en andere beambte geprotesteerdalle, geene uytgezonderd, will en de noodlottige wet op 't Iec- ger onderwys, die jaerlyks ettelyke 'milhoenen verslind, zonder voordeel op te leveren, behouden ja zelfs koste- lyker mtfeken geene der liberaele gazetten spreuken over de afsehalhng van die nuttelooze gezantschappen die zoo veel bydraegen om 's lands schatkist uyt te putten en den last der gedrukte burgers te vermeerdereunie mand van hun gewaegt van de afschaffing diër hactelyke troetelwet die aen de ministers welke twee jacren in eenen vergulden zetel hebben doórgebragt en ten koste van 't land gehuysvest, gewarmd en meermaels gevoed zyn geworden, boven dat zy twee-en-veertig duvzend francs en nog andere centimen hebben opgestreéken, een jaer- lvksche pension van vier tot zes duyzend franken toekent. Én eylaes Liberaele, wie moet dit alles betaelen, 't géén zoo gemakkelykis konnen ontbeerd en voórtaen zou kon nen ontbeerd worden? tiy antwoord dóór uwe stilzwy- gende goedkeuring dat er het belgisch volk goed vóór is, en dat u dit alles weynig raekt als uwe patroonen van welke er veéle van ul. honing /uygen, maer aen 't roer zyn. Dit was ook een grief 't welk gy aen de overwonnene party hebt te laste gelegd en dóór welks gebruyk gy haeren val en voórbereyd en voltrokken hebt. Weést op uwe hoede, want de maet met de welke gy uwe tegenstreévers gemeéten hebt, is verre van versieé ten te zyn; ziet wel toe wat gy doet, de strikken waerin gy andere gevangen hebt, zyn thans ook vóór ul. gespan nen, en gy kont vóór vast houden dat gy er zult in gevan gen worden, indien gy niet begint met eens waerlyk liberael te zyn, met de akten van 't ministerie die grond wet-en vryheydschendende zyn maer rondnyt af te keuren en te bestraffen. Wv ook willen een liberael ministerie, maer een oprecht liberael ministeriewy hebben nog gezeyd dat wy ons weynig bekreunen met den ydelen naem van liberael, als de daed alleenheerschende party en geestdryvery is. flct thans bestaende ministerie aen welks hoofd eenen doórslcépen staetsman pronkt, heeft wel geweéten wat het doen moest om de politieke heethoofden tot zich te trekkenderhalve hééft het begonstmet hunne staetkun dige driften te streelen dóór 't afkondigen van een pro gramma welks grondwet-en vryheydskrenkende neygingon wy ten overvloede bewcézen hebben zonder de minste tegenspraek te ontmoeten, ja dermaete bewcézen, dat menigen liberael ons in 'I byzonder hééft toegejuycht wy zeggen in 't. byzonder, enwaerom niet in 't openbaer? Oin dat den moed hun ontbrcékt en dat zy zich dóór de verderfelyke axiome dat jibn met den stroom voóruyt moet, al te veel laeten verblinden. 'T is evenwel nog tyd, alle misslagen konnen hersteld worden, maer er is moed noodig; iedereen, hoe vernuf tig hy ook zy, is aen dwaeling onderworpen, alle man kan fauten hebben, 'tis een teeken van goed verstand die te konnen zien, en van een edelmoedig hert de zelve dan te herstellen indien 't mogelyk is. Waren wy zoo gelukkig eenige ontwerpen te konnen verydelen waervan wv, worden zy verweézenlykt, laeter de bitterste vrugten zullen plukken, wy zouden gedeeltelyk ons oogwit be- reykt hebben, naemelyk van ons geliefde vaderland te bewaeren van rampen diewelligtop heden aen 't geest- dryvend Zwitserland beschoóren zyn. De Oostenrykers blyven voortduerend de sterkte van Ferrarc bezet houden; den Paus dringt aen op dat zy deéze gelyk de stad ontruymen, en toont zich bereyd de sterkte aen te koopen. Deéze staetkunde lael eene groote scherpzinnigheyd doórstraelen. 'T is van d'ecne zyde de inwendige rust waerborgen, en van d'andere de dóór Cracauws inlyving reeds verbitterde mogendheden, te gen Oostenryk oprokkenen. De Romeynsche staeten, de hertogdommen van Toscu- ncn en Luca zetten in rust hunne hervormingen voort Piemunt wederstaet en Sicilian is in volle gisting..Den hertog van Luca komt ten voórdeele van dien van Tos- canen van zyne rechten af te zien. Den koning van Napels blyft in zyne weygeringen tol het verleenen van algemecne vergiffenis en hervormingen hoofdiglyk volheiden (dat hy het eynde aenzieres- piciat 'finem.) Eene ernstige omwenteling bereyd zich slegts langzae- merhand, en vóóraleer zy uytberst, iszy in aller herten. Eene onverwagtte gebeurtenis is alsdan genoeg om het vuer te ontstcéken. Luydens Paryssche tydingen, is Neuchatel (Zwitserland) in opstand ten gevolge eener inbeslagneéming van wapens. Nu, Neuchatel en deszelfs canton aentasten, is Pruyssen aenrandin onder welks bescherming zy geplaetst zyn. Het Wecner Cabinet heeft besloóten de Zwitsersche grenzen van aen het méér van Constance tot het meêr major met troepen te bezetten. Men verwagtte met gespannen» aendagt naer het be- sluyt dat de groote raeden van St.-Gall en der Grisons zouden genomen hebben. De twee cantons hebben zich vóór de uytvoering tegen den Sunderbuud verklaerd. Deéze daedzaek is ernstig en zal onvermydelyk tot oorlog aenleyding geéven. Den grooten racd van Fribourg hééft beslist dat dil kanton van den Sonderbond zal blyven deel maeken, en zich tegen de beslissing van den ryksdag wilt ver zetten. De Nuremberger Correspondent wilt weéten, dat Vrank- ryk Oostenryk, Pruyssen en Rusland zich omtrent de Zwitsersche aengelegenheden onderlinge hebben verst aen. Deéze ier mogendheden zouden vóór eene gewaepende tusschcnkomst niet terugwyken, om de katholyke kan tons, welke het zoogenaemd afzonderlvk verbond of Sundcrbond uytmaeken, te ondersteunen. Oostenryk zou eerst alleen tusschenkomen, wel te verstaen, na dat den Sundcrbond een beroep tot den Keyzer zou hebben ge- daen. Men zegt niet, welke de houding van Engeland in dat geval zal weézenmaer de vier andere mogendheden beschouwen di é/.e tusschenkomst als eene pligt Voorleden maendag is in Holland de gewoone zitting der wetgeévende kamers geopend. De Spaensche koningin hééft thans haere grillen ter zyde gesteld en zich met haeren geinael en haere moeder verzoend In Engeland komen or nog dagclyks bankroeten aen den dag. Duyzende menschcn zyn hierdoor ten gronde geruineërd, Verschevdene geslagten Caffers hebben zich vereenigd en gezwoóren al de engelsche der kaep de goede hoop te verdelgen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 1