OORLOGSTOONEEL IN ZWITSERLAND. die aen dergelyke liefdewerken vast iszy mogen zeer wel weéten dat zy dóór hunne kostelyke en onbetitelde opofferingen oneyndig meer dienst aen de samenleéving bewyzen, dan menigen ryk bezoldigden ambtenaer die slegts 't opstryken zyner jaerwedde in d'oog beeft. Men vergeéve ons deéze vergelyking die hier wel wat ongepast is, maer die desniettemin eene groote waerheyd bevat. Wy hebben met genoegen gezien dal den oproep dien wy tot de vrienden van aenmoediging des akkerbouws gedaen hebben, ten cynde het hunne by te draegen ter inrigting eener maetsehappy in deéze stad, met goeden uytslag is bekroond geworden.Voorleden zaterdag is het ontwerp van reglement dóór een li«l voórgedraegen, onderzogt en na eenige wyzigin- gen voórloopig aengenomen. Op zelfden dag is er iusgelyks een voórloopig bestuerend Comité benoemd bestaende uyt zes leden, naemelyk eenen Voorzitter, vier Kommissarisscn en eenen Secretaris. De volgende agtbaere persoenen zyn tot dies aengesleld MM. Van Langenhove, voorzitter, 1'". Impens, Van den llerrewegbe, apoleker, Van Santen, fabriekant, en De Windt, doctor, kommissarisscn, V. De Moor, veearts, is Secre taris benoemd. Wy durven ons vleyën dat deéze inrigting waervan twee onzer volksvertegenwoordigers iusgelyks deel manken, voór- decligc vrugten vóór ons distrikl in 't bezonder, en voél' 't land in 't algemeen, zullen voortbrengen. Wy neémci) nog eens deéze gelegenheyd te baet om alle akkerbouwkundige persooneu aen te moedigen zieii als leden deézer maetsehappy vóór te draegen. MERKT-BERIGTEN. De Brusselsehe graenmerkt was gisteren zeer dvcrvloedig hevoórraed. Nogtaiis heéfl de daeling der pryzen geenen nieu wen voortgang gedaen, 'l is te zeggen, dat de pryzen zicit be houden, omstandiglieyddicmen aen de bakkers zelvetoesehrytl, volgens dat de politieambtenaeren denken. Het schynt egt dal de bakkers op de merkt kleyne hoeveélheden koopeu en aen hooge pryzen, omdat de regeéring den pegel volgens de merktpryzen regelt, terwyl die industrieéle elders aen ieegcre pryzen hunnen noodzaekclyken voórraed konnen vdrkrygen, en aldus dobbel prolyl doen. Op de merkt van Antwerpen zyn de pryzen der tarwe nage noeg de zelve gebleévcn dan de voórledene week; die der rogge zvnomfrent 1 guld. par zak van 1 1/2 beet. verhoogd. De tarwe wierd verkogt van 19 tot 20 guld. 15 sl. en rogge van 11 tot 11 guld. 15 st. Eene zaek wacrop wy de aendagt der politie moeten inroepen, is dat er aen de meubelvenditiën die gewoone- lykaen de sterfliuyzen of andere geschieden, nieermnels ontrouwe persoenen rondzwerven. Aldus hééft eenen treffelyken inwoonerous geklaegd dat hy aen de venditie ten lniyze van Mmc De Clcrcq, twee niacl zynen neusdoek ontstoólcn is, dien zelfden heer hééft iusgelyks gezien dat er aen eene andere venditie porcelynen potjes in leening genomen zyn door gasten die aen de verkoopin- gen zeer gemakkelyk konnen gemist worden, en gelyk wy over eenige weéken acngekondigd hebben, iusgelyks aen eene verkooping is de geldbeurs vanM. S. ontstoó- len geweest. Berigt aen de hoeren notarissen die, ons dunkens, het recht hebben verdagte persooneu van daer tloór de politie te doen verwyderen. Men vraegt aen den lieer politie commissaris of het wel toegelaeteu is dat er op den Molendries lydens geheel de week slinkende mest hoopen van verrotte bladeren en andere vuvligheden blyven liggen (Medcg.) De gciiaemde Gerlrndis Van Sluyters, geboortig van Leerdam, alhier gekend, onder den naem van jof- vrouw Thereto, hééft van de rechtbank van Dendcr- monde een preitje gekreégen van 5 jaeren gevangzit- zing, 50 fr. boet en de proceskosten, als overttiygd van aftroggelary en vervalschiug van haeren naem. llerigt aen de liefhebbers. Joseph lluyle, Jean Sehelfhaut, Aug. Meert, Ch. Strooper, E. Pietcrs en E. Schollacrt, alle zonder bedryf alhier woonendc, verdagt van in den nagt van 15 lot 16 deézer vorscheyde dieften, met brack begaen te hebben, ten nadeele van Ferdinand l)c Smet, landbouwer te Hc- kclgeiu,en Pet. Van Geit, onderwyzer en herbergier, Ma rie D'hollander, landbouwster, en Petrus De nul, winke lier te Erembodegem, de bovenstaande betigte nog drae- 'aers zyndc van de gestoólenc voorwerpen, zvn in den vroegen morgend van den zelfden nagt der begaone dief stallen oniniddelyk dóór de politic deézer stad aengehou- den, en ter beschikking gesteld van den heer procureur des konings Ie Dcndermonde. Den betigtcn Joseph Buyle is nog maer eenige' weéken uyt liet gevang te Gend, en bevond zich onder de waekzaembeyd der politie, de an dere betigte zyn ook nogmaels verweézen gewéést vóór verscliillige dieften. Voorleden zondag hééft Z. 11. m de St-Martens kerk alhier, het 11. Sacrament des Vormsels aen een groot aental kinderen van beyde geslachten toegediend, en dacrna eene fracye toespraek tot de tairyke aenweé- zigc gcloovige gedaen. Den overvloed van stof beneémt ons denoodige plaets om 'tevnde van onzen feuilleton lieden af le kon- digen. Vcrschcydcne stactkundige en andere acnmer- kingen moeten wy iusgelyks uyt dien hoofde tot ons aenstaende N' versclniyven. De nieuwe bloem- en fruytmerkt in de St-ïluy- breclitsgalery is zondag met plegtigheyd geopend. Den koning en "de koningin hebben deéze inhuldiging by- gewoond. In den namiddag van zaturdag, is, by M. Declercq, koopman in kolen, op de Slypstraet te Gend, eene diefte gepleegd. Eenen lessenaer, welken meer dan 200 fr. in geld en veéle bankbriefkens inhield, is gestoólen, zonder dat men den daeder, of de daeders, lieéft konnen ont dekken. Aenstoiids is er kennis van deéze diefte gegeé- venen de policie van den wyk hééft neêrstige opzoekin gen gedaen. Den lessenaer is in het begin der Reke.agter eenige steenen, gevonden, maeralieswas uyt den zelven geroofd. De gestoólenc somme, in geld en in briefkens, beloopt tot by de 1500 franken. De correctioneéle rechtbank van Gend hééft zich zaterdag onledig gehouden met de zaek van liet tweege- -vegt tussclien den lieer de Lange, officier betaeler van liet 5° linie-regement, en den genaeniden Renodeyn, ex-militaire. Uyt de debatten is gebleéken, dat den officier het gevcgt legen zynen dank heeft moeten aen- neémen en zich onder alle opzigten eerlyk gedraegen hééft. Diensvplgens is hy maer verweézen tot een jaer gevangzitting en 1000 francs boet. Zvnen geluygen, den soldaet Quoiliu, is vrygesproken"maer den getuygen tan Bcnodeyn, den lieerde Schielcro de Lophem, is by verstek veroordeeld tot vier maenden gevangzitting en 500 fr. boet. Den officier hééft zich daedelyk in gratie vóórzien. Yoórlaetsten donderdag avond is de gemeente Ruys- broeek dóór de verschyning van een spook in rep en roer gebragt. Dry nagtwaekers, over liet kerkhof gaende, hadden eene bieeke schim zugtend uyt een graf zien op- ryzen, en hadden daerop heldhaftig de vlugt genomen. Na gedaen onderzoek bleék, dat een zat wyf in eenen pilt was gesukkeld eii te vergeefs gepoogd had om er uyt te geraeken. Tc Brussel is men bezig met de lyst op te niaeken der werklieden en ambagtsmans die zich in de laetste tentoonstelling van voorwerpen van nationaele nyver- lieyd hebben doen uytmunten, en die gaen gedecoreérd worden. Onder de landbouwers gaen ook eenige decora- lien worden uytgedeeld. Uyt Brugge meld men lieden bet volgende Wy verneémen op den oogenblik, dat men in een buys in de Langestraet, eenen man en eene vrouw, ver dagt van in de zaek der moord van joffronw Evenepoel, te Brussel, medepligtig te zyn, komt aen te honden. M. den prokurcur des konings van Brussel, is vóór deéze zaek te Brugge aengekomen. Den aengehouden persoon is Bosseel genaémd, en geboortig van Ruddervoorde. Omtrent eene maend geleden is hy te Brugge komen herberg houden, niet verre van de kazern der kurassiers. Te Brussel, zoo liet schynt, lieéft hy bordeel gehouden. Dit wat wtferscliynelyk de aendagt van liet parket op deézen persoon gevestigd lieéft, is dat al de onkosten zelfs van ameublement, dóór deézen persoon in stukken van 10 guldens zyn bctaeld geweest. Zoo het schynt, lieéft hy voórgaeudelyk nog vóór eene diefte van twee koeyën, veroordeeld gevveést.» Al de dagbladeren des ryks bevatten byna niets anders dan de bcraedslaegingen van do kamers, en de tydingen van Zwitserland. Deéze twee zaeken vestigen uytsluytelyk de algemeene aendagt. De genaenide Julienne-Hortense Lahousse, oud 1(5 jaeren, welke haeren vader, haero moeder, en liaere zuster vergiftigd bad, is vóór liet hof van assisen te Douay verscheénen. Op de dry schelmstukken is deéze dogter piigtig vcrklaeru dóór den jury, en is tot twintig jaeren gevang verweézen. liet hof lieéft beslist dat zy zonder overleg had gehandeld. Maendag is te Luyk den achtsten zóón van eenen kanonnier gedoopt, over welken den koning, vertegen- wóórd igd dóór den generael der artillerie baron Wittcrt, peter was. Den 11 deézer maend, is te Melie den jubilé ge vierd van zekeren M. Jacobus Nevejans. Den hondèrd- ja'erigen Mellenacr, lieéft dien dag de goddelykc diensten bygewoond, is tot de, IIII. Sacramenten genaderd, en hééft zicli dien dag buytengewoon leutig getoond. Den jubilaris lieéft nog liet genot van alle zyne verstandver- mogens. Slegts lieéft hy liet gezigt verloóren, en dit spyt hem om dat liy nu niet meer kan werken. Men verzekert dat den apostelyken nuncius te Pa- rys, Mgr. Eornari kardinael gaet benoemd worden. Donderdag morgend lieéft by de monding van de Slersay een dier ongelukken plaets gehad, welke den dikken mist lieéft doen vreezen. Den stoomboot Victoria, van Liverpool inter Dublin, is tegen een zeylvaertuyg den haak Allerton, komende van New-Orleans, ge stroomd. Een 20-lal passagiers zyn van de Victoria op liet schip geworpen. Eene andere zeeramp lieéft den 10 deézer, by Shiberrcn (Zuydkust van Ierland) plaets ge had. Don zeylpaketboot Stephen Whitney van New-York mier Liverpool bestemd, is met man en muvs vergaen. 91 persootien, namclyk 76 passagiers en 15 zeelieden, zyn ducrby omgekomen. Aen den Rhyn is thans het gerugt in omloop, dat den koning van Pruyssen zelf plan hééft, om Pius IX persoonelyk uyt te noodigen tot het in het aenstaende jaer te Keulen plaets hebbende feest, ter gelegenheyd van de opbouwing der domkerk. Het leger tegen Frybourg afgezonden, telt juyst 28,000 mannen met 100 stukken kanon. Aengaende de bezet ting van Surpierre en Estavayer léést men in het Bern- sclie dagblad Suisse van den 11". dat deéze beyde, in liet kanton Waadland ingesloóteii districten van Frybourg, genomen zyn, zonder dat er een slagtoffer gevallen is, daer het eerste met kruyd geladen kanonschot den land storm hééft doen uyteen gaen. Wat de Fryboui'gsche troepen betreft, deéze zyn ron dom Frybourg geconcentreérd, op eene myl afstands van den kant van Mui ten. Wanneer men nu al de hier boven opgegeéven stellingen van de eedgenoótschappclyke troepen op de kaert nagaet, dan zal men ontwaeren, hoezeer de stad Frybourg van alle kanten is ingesloóten, en boe zy weldra vóór de overmagt zal moeten bukken, in geval de hierboven medegedeelde telegrafische de pêches voorbarig waren. Den generael Dufour, in eene praclamatie op 12 tot de Frybourgers gerigt, had hun den 15 te middag als het uyterlyk oogenblik gesteld, binnen hetwelk zy zich kon den overgeéven. Dien uytstel verstreéken zyude, is den aenval begonnen op de schaiisplaetsen, eene myl van de stad gelegen. De Frybourgers hebben eerst willen voet houden, en het was voórnamelyk heet op de groote baen van Bern naer Frybourg. De bataljons van Waadland voóruytrukkende, dreéven den vyand naer de stad; maer verloóren twee van hunne officieren en eenige gekwetste. De verliezen Frybourgers zyn nog onbekend. Hunnen aftogt liet bondsleger den toegang tot de stad vergemak- kelykende en deéz.e onder liet bereyk van het kanon stel lende, is er eene deputatie naer het hoofdkwartier van den generael Dufour gezonden, naer men zegt, om eene kapitulatie te onderhandelen. De laetste tydingen berigten de capitulatie van Fry bourg en deszelfs bezetting dóór de radieaele; van eenen anderen kant eenen zegenprael dóór het Sonderbund in Argoviën behaeld. SENAET. Het adres in antwoord op de troonrede doet zich by- zonderlyk dóór zyne gemaeligheyd opmerken ook zyn de zes eerste zinsneden van dit document met.eenpaerige stemmen aengenomen. Over de zevenste zinsnedebetrek- kelyk de Vlaenderen lieéft den markies de Rhodes het wóórd gevraegd 0111 te bewyzen dat men sedert do ver heffing van het kabinet van 12 augusty ten voórdeele van Vlaenderen meer gesproken dan gehandeld hééft. Den lieer Dumon-Dumortier hééft deéze beschuldiging tegengesproken, en gezegd dat het ministerie in dry maenden nog den tyd niet gehad hééft, om alles te ver- rigten, dat het zich ook niet verbonden lieéft, Vlaenderen in eenen dag te herscheppen en deszelfs kwaelen zoo gauw le heclen. Den redenaer is ook uytgevaeren tegen de poogingen, welke men nog wilt aenwenden, om het handgespin te doen herleéven. Den heer Rogier, minister van binnenlandsche zaeken, had vervolgens gelegenheyd, om de plegtige belofte te vernieuwen, dat de Vlacnderen zullen geholpen worden. Het gouvernement aeuveérd overigens de gcheele en volle verantwoórdelykheyd van al de maetregels, welke het zal neé.men om de Ylaenderen te redden maer liet moet de medeweking der kamers hebben. De redevoering van den minister van binnenlandsche zaeken hééft eenen grooten indruk gemaekt, en zulks bleék uyt de tael der redenaers, die daernanog liet wóórd voerden. De andere paragraplien van 't adres zyn vervolgens zonder aennierkingen gestemd, en het ontwerp van adres is dóór 47 aenweézige Senatcurs aengenomen. Den Senaet vertrouwt, dat liet in onze betrekkingen met hei liet hol' van Roemen ontslacne voorval in niets de goede ver slandhouding zal slooren welke tussehen de beyde landen heerscht. Dit adres is maendag dóór eene deputatie van zes barons, den president aen liaer hoofd hebbende, den koning aengelioóden, Z. M. hééft daerop in de volgende wóórden geantwoord: Myne IIeehen. Ik ontvang met eene leévendige voldoening de uitdrukking der gevoelens en wenschen des Scnaels. Ik verheug ïny le zien, dat zyne opregte ondersteuningen daedelyke medewerking aen iiiyn gouvernement verzekerd; het is in de eenstenimigheyd en goede verstandhouding der staetsmagten, dat de zekerheyd des lands eu de kragt zyner instellingen gevonden worden. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 15.By het openen der zitting leest M. Lebeati, verslaggeéver der adrescommissie, het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede. In dit stuk word er beloofd dat den paragraef der troonrede betrekkelvk de Ylaenderen, de aendagt der kamers zal vestigen. Be laetste zinsnede van '1 ontworpen adres zegt dat de kamer haere wenschén met die des konings vereenigt op dat

De Denderbode | 1847 | | pagina 2