BUYTENLANDSCH STAETKUNDÏG OVEftZIGT. gang zullen te weeg brengen. Dat dan de bladen waervan wy lieden gewaegeu, den partygeest doen zwygen, willen zy eenigzins tot de volks- beschaeving, liet eynde hunner zending, medewerken, en liet Belgisch liberalismus niet van schaemte doen rood worden. Delydingen uyt Zwitserland luyden dat van wcdcrzyds liet getal doodcn zeer aenzienelyk is en de schade onbevekenbaer. Zie bier ouder welke vodrwact'dcn de vyf mogend beden baere tusschenkomst acnbieden: Iu Dc zeven cantons zullen zich lol den Paus vervoegen om hemno&pens hel godsdienstig gesch il, te raed- pteégm;& Den landdag zal op zich ncémende. cantons te bescher men waervan de souvcrcynilcyl zou bcdreygd worden; 3" De ont binding van liet Susderiiund zal uylgesproken worden; 4» Er zal i eenc algemcene ontwapening plaels hebbeno" Er zal beslist u-or den dat hel verdrag noch ovcrlrecdcn noch gewyzigd zal mogen worden, zonder eenpaerige toelaeling der canlons Den landdag hoéft aen de nota van Pruysseu en aen die der mogendheden geantwoord. Aen den koning van Pruysseu be twist by het recht dal dien souvereyu zich toekent op bet canton van Neufchatel, en aen de mogendheden, hel recht van zich met de inwendige zaeken van Zwitserland te hemoeyén.— Den landdag dóór den geestdrift zyuer overwinningen vervoerd, kent geene paclen meer aen zyn huyteuspoói ig gedrag. Geene ■lesuiten meer! Geene geestelyke ordens ineei'! Geene lieer- seliende eatholyke party meer! Geene vrenrde tiisscheiikonisi! Onder de wapens laudgennótenLael ons onze haersteden le gen overweldigingen verdedigen Zie daer de kreélen die de Zwitsersche valleyën doen weérgalmen. Wy ook, Belgen, wy hebben dergelyke kreélen aengeheven wanneer men ons 400,000 medebroeders wilde ontrukken. De rechtveêrdigiieyd onzer zaek wettigde volkomen onzen nation- naclen geesldril'ten wederstand. Maer evenwel moesten wy voor t geweld wykenvan protokol tot protokol kwamen wy evnde- lyk tot de 24 artikelen die ccuc zoo domme als betreureus- weérdige staelkunde ons eyndelyk eleéd aenueémen, aldus een deel slagtoiferende om het geheel of volgens dal men beweerde, om onze nationalileyt te behouden. Wy herrinneren deéze daedzaek om te betoonen dat Zw itser land zich welligt over zyne geweidenaeryên en opstand tegen de mogendheden zou kounen te berouwen hebben, des temeer, om dal het zicli op geenen zoo slibberagtigen bodem bevind waerop wy ons, lcdent eenige jaeren bevonden hebben. Men vraegt aen Zwitserland die vraekroepende zielverkooping niet die 111011 van ons geëyschl hééft, liet kan immers de tusschen komst der mogendheden aenueémen zonder zyne weèrdiglieyd ie krenken. Maer zou welligt de overhand der bwdgenoóten den landdag niet verblinden Reeds hééft hy Pruyssèu ceneu défi toegeworpen en allebeiniddeliagliardnckkiglyk geweygerd. Alles doet geloovcn dat Pruysseu voor de hetooning die aen 't zelve noépens liet canton Neufchatel is tpegerigt, niet zal zwigten. Doch gacn wy niet to verre, de daedzaeken zullen ons stof opleveren om met meer zekerheyd te oórdeelen. Hel ComuUnm-Romannm in zyne antwoord aen de redevoe ring des Pauzes, lieéfl aen Z. 11. eenereékshervormingen voor gedroegen. Zou het den grootcn Pius IX, in zyne inzigten willen vóórkomen? Den koning van Picmonl en dien van Sicilian beginnen en zetten hunne hervormingen voort, l'rmjsscn vergaderd ecu aenzienelyk legerkops geschikt om des noods legen Zwitserland ie werken. De Amcricacncn hebben op nieuw dc stad Puebla overwel digd. Santa-Anna hééft zyn gezag verloóren. De oneenighevd heerschl onder de Kexicaensche overlieden. Alles vóórspelt dal dien oorlog aen zyn eynde rankt. Hetvoórloopig&Bstiteraid-coDiiféoiizer ïnaetschnppy van Landbouw-, Hof-en Kruydkunde hoéft in zyne laetste zitting' besloóten dat de algemeens histellibgs-vergadcring in do manml January zal plants bobben, Wy noemen deéze gelegenlieyd te bant om do persoo- nen die er deel zouden willen van mankon, aen te moe digen hunnen nuem, woonst en bewys aen oenen der leden van liet voórloopig bestuerend-'eoinité, over te geéven, op dat den omzendbrief die den dag en hel lokael zal bepaelen, hun toegezonden worde. Wy vorhoópen dat deézen bietsten oproup niet vrug- leloos zal zyn, want liet heylzacm doel dat de maet- schappy beoogt, alle aendagt verdient. Ziot hier eenige artikels, die wy uyt het ontwerp der statuten overiieémen. Art. 2. De ingerigte maetseliappy lieéft vóór doel wit liet algemeen belang der Landbouw-, Hof- en Kruyd kunde; en bégrypt liet volgende verbeteringen, proef- neémingen, openbaere kampstryden, afkondiging van nuttig gekende zaeken, aeiimoëdigingeii, belooiimgen; met een wóórd, zich toeleggen op de noodwendighe den, de verdediging der daedelyke belangen van den akkerbouw en van alle de nyverheydstakken die ermede in verband staen, dusdanig zyn dc byzondere werkingen der maetseliappy. Ook verbind zy zich van aen liet slaetsbestuer zulk- danige hulpmiddelen welke zy nuttig zoude agten zoo voor liet land in 't algemeen als vóór ons arrondissement in 't byzonder, vóór te stellen. Art. 33. Zy zal kampstryden openen over belang- ryke vraegstukken betrekkelyk de landbouw-, bof- en kruydkunde, als ook over de beste middels noópens het kweéken en teelen der huysdieren en over al hetgeen liet landgoederen bestuer aengaet. Art. 34.Er zullen jaerlyks cene of meer tentoon stellingen plaets hebben, béstaende in bloemen, groen- sels, graenen, fruyten en andere voorwerpen die daer- mede in betrek staen, zonder liet veé uyt te zonderen. Art. 55. Vóór de hierboven gemelde beweegreden zullen er belooningen en pryzen nytgeloófd worden, waervan bet getal door het bestuerend-comité zal vast gesteld worden. MERKT-BERIGTÈN. De Brusselsche graenmerla van gisteren was buytengewoön wel voorzien; niet tegenstaéiide den grootcn overvloed, iiehhen de pryzen zicli staende gehouden. De tarwe wierd verkogt van (1 lot 7 guld. den 1,2 heet. Er waven by de 4000 hectoliters ter merkt gebragt. Bv ministerieel besluyt van 4 Dec. is den heer Victor De Moor veearts van 'tgouvernement benoemd vóór '1 noord-canton van Aclst, zynde deéze stad hem als verblyfplaets aengeweézen. Den heer Rennëboog is ontslaegen uyt den veearts- dienst der gemeenten van dit canton, en behoud de waekzaemlieyd van 't zuyd-canton van Aclst en datgcéne van lferzcle. Een koddig hekelschrift in rymkens is ons toege zonden waervan wy in ons toekomende Nr eene plaets zullen inrnymen. 111 den nagt van maendag tot dynsdag 11. zyn dieven met brack gedrongen in den winkel van M. De Sadéleer, te Lede, en hebben er eene groote hoeveéihcyd koussen, zokken en ka toenen gestoólon. Tot dus verre zyn de schelmen onbekend gebleévea. De .vrouw van den beschuldigden lfosseel komt in vryheyd gesteld te worden. Vóóraleer zy het gevang verliet, lieéft zy met luieren man eene onderhandeling gehad, en sinds die is lfosseel, in plaets van blygeeslig en zonder bekommernis gelyk hy te voóren was, zwaer- inoedig en neêrslagfig geworden. Den moordenaer beeft aen zyne vrouw vergiffenis gevraegd overal het. ver driet dat zy door hem geleeden had en, nog stond te Ivden. Gisteren lieéft het hof van assisen van Draband den genaemden Peeters pliglig vei'klaerd aen vrywillige moord op den persoon zyner vrouw, en hein tot de straffe der dood veroordeeld. Het vonnis luyd dat de rechts- pleéging te Aersclioot zal plaets hebbén. Eergisteren heeft men te Peteghem byAudenaerde liet lyk van eenen onbekenden persoon op den openbae- ren weg gevonden. Geen teeken van geweldenaery is op liet dood lichaem ontdekt geworden. De laetste. brieven uyt Liverpool berigtcn ettelyke ongelukken op Zee. 'lalryke schepen zondenvergaenzyn. In ons voórig n' hebben wy benevens meest al de dag en wéékbladen gemeld dat den veldwagter die beschul digd was den borgemeester Smeëts, grootvader van eene der omgebragtte dienstmeyden op St.-Goorixplevn, ver moord te hebben, in 1801 te Maestricht liet hoofd afge- shiegen wierd. Thans- beiigt den Journal du Liyibourg -neerlandais dat deéze recbtspleéging werkelyk plaets ge had heeft, maer dat er laeler erkend is geworden dat den ougelukkigeii veldwagter onschuldig "is erkend ge worden, en 't slagtoffer is geweest eener rechterlyke misgreep. Z. Iloogw. den bisschop van Gend komt de vol gende benoemingen te dóen M. De Mulder, honorairen kanonik en president van liet seminarie, is tot kanonik titularis benoemd, en Al. den kggönik Van Crombrugghe is tot de weêrdigheyd van cantor verheven. 51. Moens, gewcézen coadjutor te C'ailoo, is tot onder pastor te Alassemen aengesteld. M. C. J. Homvart, priester in liet seminarie, is tot on-' dei'pastor te Landeghem benoemd. 51. Devos, onderpastor to Kerkxken, is in de zelve lioedneiiigheyd, le Nyvele geplaetst, en vervangen dóór M. Mortens, onderpastor op deéze iaeiste gemeente. Dagelyks worden er nog petition aen de kamer ge zonden, by welke men vraegt dat liet haetelyk consom- matie-reclit op liet verkoopen van gestookte dranken algescliaft worde. Het merk vóór den yk van 1848, zal de letter P.. wcézen. In bet departement van oorlog boud men zich on ledig met de herziening van een ontwerp van wet behel zende wyzigingen in liet militaire strafwetboek. Volgens dit wets-ontwerp zullen zekere misdryven van desertie en verknoping van cquipementstukken gestraft worden dóór de inlyving der pligtige by een korps pionniers, liet welk by alle publieke werken, dóór liet ryk gedekreérd, zou moeten ten dienste staen. Alen zegt, dat de centrale sektie van den bud jet der ontvangsten zal voorstellen de rechten op den tabak in bladen te verdubbelen, en ook iets aen den accyns op de suykers te veranderen. Alen schrvft uyt Gend, 7 Dec. Gisterenin den namiddag, kwam eenen heer op den Dok en wierp zich in bet water. Hy wierd daedelyk dóór eenige menschlie- vende arbeyders gered; maer, nauwelyks was hy aen bet land, oi wierp zich eene tweede mael in den Dok, en wierd ook vóór de tweede mael uyt liet water,getrokken. Men gelooide dat hy vóór de derde mael ging beginnen maer hy had met twee koude baden genoeg. Den senaet is tegen deii 43 deézer byeengeroepen De dagbladeren van Brussel bevatten liet volgende zonderling verhaelEenen koopman, woonende in de Ryke-Claren-straet, kwam, om een uer van den mor- gend, uyt zyne estaminet naer buys. Op den hoek van de St.-Christoffel-straet, ontmoette hy eenen man van slegt voorkomen, welken brutalyk tot den koopman zeyde Alynheer, ik moet 5 francs hebben; zoo niet, zal het bier met u niet wel alloopen. M. L... nam spoedig de vlugt en liep zoo sterk liy kon. Alaer hy wierd welliaest dooi den kerel agterbaeld, welken in den zak van den koop man tastte, er S francs uytnain, en zonder verder een woord te spreéken, zynen weg voordging. Den negoeiant begon geweldig om hulp te roepen.. Eenen mam,, met eenen kiel gekleed, kwam by, en zeyde Eli wel, M 1wees kalm en vrees niet, gy zjt noch bestoó'lcn! noch aengerand. De wedding, welke wy over vier weéken aeugegaen hebben, is gewonnen. Inderdaed, Al. L..., op zekeren avond van dieven spreékende, had tot. ceneu zyner vrienden gezeyd dat, indien hy oovt op dë-stract wierd aengerand, hy koelbloedig zou bfyven, en zich lot er dood toe zou verdedigen. Het was dus uyt plaisanterie dat den koopman wierd aengerand, maer dergelyke aen- randingen zouden somtyds aen de aenranders duer kon- nen kosten. De diplomaeten (dat zyn, de ambassadeurs, dó ge- woone en buytengewoone afgezanten, de zaekgelastigde, de agenten en algemcene of byzondere konsuls) kosten jaerlyks omtrent een millioen aen liet land. Alen beweert dat de diplomatie de helft van liet géén zy aen liet volk kost, aen het land niet verschaft. Alen kondigt aen, dat den heer Malou, broeder van den exminister van financiën, tot coadjutor van den bis schop van Brugge is benoemd. Zaturdag morgend was het kwartier der Wulfha- gestraet te Brugge, in rep en roer gebragt. Den genaem den Aleurisse, oud krygsman, denzelven die tydens de plundering van het buys van den lieer Sundelin, in 1850, een geweerschot ontvangen liad, poogde den bals van zyne schoondögter af te snyden. Den tegenstand, door dé scboondogter aengeboóden, heefthem in zyne poogin" doen mislukkenbet slagtoffer lieéft maer eenige kwet suren ontvangen. Hy lieéft zicli onmiddelyk na den aen- slag in de banden der justicie overgeleverd. Sedert lang speurde men zooveel levendigheyd niet in de stoókeryën van Hasselt als tegenwoordig. Alen schat dat zy in zes dagen 7000 zakken rogge en 5000 zakken geêrst verwerken. Alen berigt, dat, ten gevolge vande opschorsing der betaelingen van twee bankiers te Bergen, de werken op den spoorweg van Doornyk naer Jurbise gaen gestaekt worden, waerdoór vyf honderd werklieden zouden ledig vallen. De oorlogskosten, tot. welkers betaeling de kantons van bet Sonderbund thans verpligt zyn, beloópen van 25 October tot op 3 december ongevcér 3,165,000 Zwitser sche francs. Zy,zullen egter wel, tot op liet eynde der bezetting, tot 5 millioen klimmen. Een millioen zal vóór 20 december moeten betaeld zyn. Volgens een schryven nvt Neuburg, lieéft den Koning der Fransche liet verzoek, om over zyn grondge bied 50,000 man Pruysische troepen uyt Pruysseu naer Neuburg te laeten trekken, gewfeygerd. Den 24 November lieéft eene groote feest te Roo- men plaets gehad, ter gelegenlieyd van de- instelling van den mnnicipalen raed in de hoofdstad der christene we reld. Den prins Corsini is tot moyer der stad Roemen benoemd. Het bol' van assisen van het departement van Seine- en Oise komt twee afgrysselyke zaeken te vonnissen. In de eersie gold liet eene jonge vrouw, welke aen den voel van liet bed, in hetwelk luieren man rustte, in over spel betrapt zynde, hem met haeren boeleerder overviel en versmagtte, In dc andere was liet ook eene vrouw, die op raed eener weduwe, eenen kerel vóór 200 frs, had uytgehuerd, om haeren man des nagts te verworgen maer deézen verweerde zich zoo goed, dat hy zyne moor- denaérs ontworstelde en om hulp riep. Zou men nu wel geloovcn, dat den Franschen jury, vóór die twee schelm stukken verzagtende omstandigheden hééft gevonden Dit is ongelooflyk en nogians waer; ook zyn de vyf plig tige maer venveézen geweest tot levenslangen dwang- arbeyd en eene uer pronking. Te Ryssel is de grypziekte zoodanig verspreyd, dat er meer dan 10,000 persoonen van aengetast zyn". Tou louse moet intusscheii niet minder zieken hebben, daer liet van de 55,000 inwooners 15,000 zieken telt.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2