Den Journal du Limbourg Beige logenstraft het gansche verhael dóór den Journal du Limbourg Neérlandais gegeéven, betrekkelyk eenen veldwagter, die in 1801 wegens moord te Maestricht wierd geguillotineerd, en wiens onschuld laeter zou zyn eikend geworden. Eerst- genoemden Journal verzekert, dat dit verhael in alle des- zelfs deelen onnauwkeurig is. Te Londen neemt de Griep neg toe, en een zeer groot gedeelte der bevolking lydaen deeze ongesteldheyd, dermaete dat verscheydene bedryven en bezigheden daerdoór stilstaen. De kerken zyn by de godsdienstoefe ningen byna ledig, en verscheydene schooien zyn gesloó- ten. Van de policie-wagt worden twaelf honderd man belet hunnen dienst waer te neémen. Volgens het Catholic Directoryjaerboekje vóór 1848, bestaen er in Engeland en in het land van Wallis 630 katholyke kerken, 10 seininariën of kollegiën, 38 mans-en 11 vrouwen-kloosters, waervan 12 te Londen, en 806 priesters misslonnanssen, de bisschoppen me- degerekend. Eene algemeene vergadering der deelhebbers van eenen der beyde spoorwegen van Versailles wierd op 13 deézer te Parys gehouden, en was zoo onstuymig, dal de gewapende magt is moeten tussehenkomen om de vcg- ters te scheyden. Men verzekert dat Oostcnryk op de volgende slim me voórwaerd en aen het Sonderbund 200,000 guldens heeft geleend. Indien het Sonderbund de overhand behield, dan moest de som niet teruggeëyscht worden; maer nu het overwonnen is, zal de teruggave zonder intresten worden gevraegd. De kantons Lucern en Fryburg, welke nu onder zwaere schulden gebukt gaen, zullen leeningen moeten sluyten, om de oorlogskosten aen den Landdag te kunnen betaelen. Fryburg alleen heeft een te kort van 2,329,000 fr. te dekken. Naer men verneemt, bevind zich de Oostenryksche staetskas thans in zulken gunstigen toestand, dat vvftig millioenen guldens aen goud en zilver staven tot verbruyk gereed liggen. Voórlaetsten woendagis te Bath" (Engeland) eene verschrikkelyke misdaed gepleégd: de vrouw van eenen armen werkman, na haere vier kinderen de keêl te heb ben afgesneéden, heeft zich zelve om het leven gebragt. Jufvrouw Deluzy-Desportes komt een proces tegen de familie Sebastian! aen te leggen, ter bekoming1.» van een legaet van 3000 fr. rente, in 1843 dóór den hertog van Praslin ten haeron behoeve gemaekt2.» van onder- scheydene meubilaire voorwerpen haer dcór de dogters des hertogs gegeéven enthans verzegeld; 3.» van eenesom gelds, welke zy den hertog zou hebben ter hand gesteld, om dezelve op rente te bezetten. Men schryt uyt Cette (Vrankryk), 7 december: De Espérancekapiioyn Iïou«'Jü^ S—r byna geheel nieuw, met 90 stukken spiritus 3/6 gelaeden, hééft'in onze haven vuer gevat, gisteren avond om 9 ure, en thans 6 3/4 uere 's morgens brand het nog. Alles zal verloóren zyn, uytgenomën de bramsteng masten, die in 't water gévallen zyn, zonder dóór het vuer bereykt te weézen. Geene verzekering was tot hier toe op dit schip of zyne bieding onderteekend het is dus te denken, dat al de schade op de uytreeders zal vallen. Men wyt deéze ramp toe aen de vraek van eenen matroos, die dóór den stuerman aen brood wierd gehouden. Andere zeggen, dat denmatroos spiritus wilde gaen steélen en dat zyne keêrs het vuer aen het vogt gebragt hééft. Wat er ook van zy, het schynt zeker, dat eenen matroos, die zich in zee ge worpen had om zich te verdrinken, na er eene eerstemael uytgetrokken te zyn geweest, er wederom is ingespron gen en er zyn eyude hééft gevonden. «Volgens laetere be- rigten hééft men de Espérance met groote moeyte van de andere schepen afgezonderd en omtrent het pesthuys doen stranden. Zeer gelukkig vóór de stad Cette dal het weder kalm was en dat het schip in het dok op de 5.c Ivn lag, anders had het voorval schrikkelyke gevolgen kunnen na zich sleépen.» Men schryft uyt Hochfelden (Opper-Rhyn)Eenen Israëliet had eenen Christen vóór het vrede gerecht doen dagvaerden na de respective voorlegging van de om standigheden der zaek, vroeg den vrederegter, ol den Israëliet zyne eysehen bv eede wilde bevestigen. Deézcn antwoordde veêrdig te weézen om zulks te doen, indien den rechter het noodig óórdeelde. Het liep aen op den gewoonen eed, op den eed van gemeen recht. Maer op eens wierd den Jóód kwalyk te pas, stamerde eenige on- begrypelyke wóórden, zyn aenzigt veranderde, hy zakte ineen enwas dood. Men hééft van het volgende schrikkelyk voorval bc- rigt gekreégen: Het schip de Caroline had de Savanuari- vier op den 24 October jongstleden veriaeten, met be stemming naer Bath. Op den 26 doorstond het vaertuyg eenen hevigen storm, welken het geheel ontredderde, tot overmaet van ramp, alle provision en het drinkbaer water over boord wierp, ter uytzondering van een vat water. Op den 3 november was er"geen druppel water meer, en van dien tyd af aen tot op den 10 kon de equipagie, uyt 10 mannen bestaende, noch eéten noch drinken. Toen besloot men te loóten, wie hunner dóór het lot zou wor den aengeweézen, om tot voedsel zyner ongelukkige lot- genoóten te strekken. Het lot viel op eenen Ier, Charles Brown geheeten, eenen man van eene Herculische kragt en 180 pond. zwaer. Daedelyk daerop waepende hy zich met een mes, en verklaerde het dengeénen in de borst te zullen stooten, die hem mderen mogt, om het vonnis des lots te volvoeren. Op dii ogenblik ging den kapiteyn naer zyne kajuyt, verldaerende, dat hy van hetgeén er gebeuren zon, geenen getuyge wilde zyn. Toen verklaerde eenen jongeling van 19 jaeren, Hughues Rose, genaemd, dat hy als jongsten bereyd was, tot voedsel vóór de ove rige le sterven. Brown greep dit acnbod gretig aen, ea maekte zich van den jongeling reeds meester, toen den kapiteyn plotseling uyt de kajuyt sprong en Brown dóór eenen bylslag op het dek nedervelde. Daedelyk daerop snééd men hem in stukken, welke op het dek wierden nedergelegd om te dróogen, terwyl zyn bloed gretig als lafenis voör den dorst wierd gebruykt. Aldus leéfden deéze rampzalige dry dagen, en wierdén eyndelyk, op 13 dóór den Tampico opgenomen. 1,1 de omstreéken van Casseneuil, arrondissement V illcneuve (Lot-en-Garonne) is eene grouwelyke misdaed bedieéven. Zekeren landbouwer bewoonde een afgelegen huysmet zyne vrouw en zyne schoondogter. Op het eyn- de der laetst verloopene wéék blééf dit buys twee of dry dagen gesloóten. en zag men geen van deszelfs bcwoo- neisei uytkomen. De naeste bueren, hierover ongerust geworden, begaven zich naer het huys, drongen er bin nen en zien alsnu een vreeselyk schouwspel. Dry lyken lagen in hun bloéd, en overdekt met wonden; de mis daed schéén-reeds een paer dagen geleden, bedreéven te zjn. De justicie heeft daedelyk haere nasporingen begon nen; doch er is tot dusverre niets omtrent de daeders gebleekenalleen schynt het doel geenen diefstal geweést te zyn, daer niets van het aenweézige geld, kostbaerho- den ot meubelen is gestoólen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Ziling van 11.— Deéze zitting vangt aen met het on derzoek van eenige toegezondeue verzoekschriften. M. Zoude geélt verslag over een verzoekschrift van wege de onderwyzers uyt het distrikt Audenaerde waerin de petitionnarissen zich beklaegen over hunnen toestand die van jaer tot jaer verslcgt, by zoo verre dat er onder hun gevonden worden die tot de armoede staen te vervallen. De onderwyzers doen verder aenmerken dat de betaelin" welke hun de gemeenten te doen hebben met zoo véél inoeyelykheden en traegzaemheyd vergezeld gaen dat zulks niet langer te dulden is. Daerom zouden zy bê»-eè- ren: 1° Eene verhooging van jaerwedde; 2» Dat hunne jaci wedde door den staet en niet dóór de gemeenten be- laeld worde. Deeze petitie word naer den minister van't inwendig verzonden.—De kamer hééft zich vervolgens in geheym comité gevormd oin over haeren hudiei i<?ho_ Zitting van 13.De beraedslaeging over den budjet van 't inwendig word als dagorder aengenomen. MM. De Garcica, de Merode, dTIuart, Orban, en de Theux, vrac- gen aen M. Rogier uytleggingen óver zommige afstellin gen van ambtenaers en beknibbelen deéze akten van 't gouvernement. M. Rogier antwoord aen deéze interpel lation met aen de redehaers te doen opmerken dat al de afstellingen die er bewerkt zyn geworden, dóór de staet- kunde uoodzaekelyk gevonden wierden en dat hy in geene persoonelyke uytlegging opzigtens elke afstelling, Lreéden moest; dat het gouvernement van een recht ge- bruyk gemaekt had hetgeén de constitutie aen 't zelve verleent, en daer meé was 't spel uyt. Men is vervolgens met de algemeene beraedslaegingen voortgegaen die dan ook geslooten zyn. Morgen zal er over de afzonderlyke artikels des budjets gehandeld worden. Zitting van 14. Beraedslaeging over de afzonderlyke artikels des budjets van binneniandsche zaeken. 'De eerste artikels de jaerwedde des ministers en verdere sommen ter betaeling zyner bediende etc. vaststellende, worden aengenomen. M. Lys doet opmerken dat de aengroeyëude pensioenen eenen ondraegelyken last vóór '1 land worden, hy gelooft dat men in 't vergunnen der pensioenen te ligtzinnig te werk gaet en dat de pen sioenwet zeer gebrekkig zynde, dientgewyzigd teworden. M. Lebeau ondersteund de acnmerkingen van M. Lys, en brengt daedzaekeu by die werkelvk beloonen hoe ge brekkig de pensioenwet is en hoeveél schade zy by ge volg aen 'slands schatkist toebrengt. Dcézen en eenige andere artikels worden aengenomen. Aen 't kapittel van de buertwegen gekomen, worden er 300,000 fr. vóór gevraegd welke som M. Eloy de Bur- dinne met 200,000 fr. wilt vermeerderen. Hierover word beraedslaegd en na rype overweégingen den voorstel van M. Eloy verworpen, en dien vanden minister aengenomen. Zitting van 13. In deéze zitting wierd er over den landbouw gehandeld. Den heer Rogier nam deéze gele- genheyd te baet, om eenige der inzigten des kabinets te doen kennen, betrekkelyk dcézen tak der nationaele ny- verheyd. Den minister had naemelyk het oog op de be paeldelyke instelling van centraele en provinciaele land- bouw-expositicn, waeronder ook peêrden en vee zouden zyn begreépen, op de aenstelling van landbouw-inspec- teurs en het stigten eener landbouwschool. Het krediet van 628,000 frs. voorden landbouw is onveranderd aen genomen; maer laeter zal er nog een speciael krediet ter toepassing van de nieuwe aéngekondigde maetregels gevraegd worden. Zittingen van 16 en 17.De beraedslaegingen over de afzonderlyke artikels des budjets van binneniandsche zaeken zyn voortgezet geworden. Aen het vraegstuk van 't middelbaer onderwys gekomen, hééft M. Nothombzich beklaegd over het hem gedaen verwyt van in 't uytvoeren der wet te véél toegeévendheyd aen de geestelykheyd ge toond te hebben. Eene taemeiyk hevige woordenwisse ling is hier tusschen MM. Lehon en Nothomb ontstaen. M. Frère zich ten gevolge eener interruptie van wege M. Nothomb op eene weynig betaemelyke wvze uytge- drukt hebbende, is M.Rogier er moeten tussehenkomen om de redenaers tot gemaetigheyd te brengen. Op de stof betrekkelyk 't openbaer onderwys, zullen wy waer- schynelykterug keeren thans ontbreékenonstyd enplaets. MERKT-BEU1GTEN. De graenmerkt der hoofdstad was gisteren buytenge- woon wel vóórzien. 3000 zakken graenen waren te koop geveyld. Deezen overvloed hééft eene ligte daeling in de pryz.en te weeg gebragt. De aerdappelenmerkt wasins- gelyks wel bevoórraed, evenwel blyven de pryzen vast en hellen eerder naer opslag dan naer vermindering. De merkt van Antwerpen was weynig bevoórraed. De arwe wierd verkogt 19 a 20 guld.13 st. den zak van 1 1/2 heet.; de rogge aen 10 guld. 10 st. a 11 guld. 13 st. dus eene ligte verhooging in vergelykenis met de laetste merkt. le Gend zyn de graenpryzen in 't algemeen een wei nig gedaeld. Kinoïe den 16 December 1847. Aen den heer Opsteller van den Denderbode. Ik verzoek UI. zeer vriendelyk, aen de hiernavolgende yaegen eene plaets, in uw geeérd blad van zondag uaest te verleen en 1 Men schryft uyt Aelst Is het waer dat den 51» deézer, het octrooy te Ninove verpagt word J Is het waer dat in die stad geenen afschrift te beko men is, van steenkoólen en kalk bestemd voor het land- we ke voorwerpen uyt het schip gelost, en op wagems uyt die sfad vervoerd worden Is het waer dat indien de belanghebbende persoonen zich wenden tot de bevoegde overheden, die mannen hunne schouders optrekken, en hun van Herodes naer Pilatus zenden Volgens mondeiyke inlichtingen die men ons gegeéven heelt, schynt het dat die vraegen geene vraegen zvn en op geenen twyllelagtigen toon hehoorden jzoAxtnl lc nove, vooraleer tot eene nieuwe verpaglmg overtegaen, de reglementen op het octrooy eens "dééd nazien, en maetregelen nam om in het vervolg die inoeyelykheden uyt den weg te ruymen.Of is het misschien den intrest der stad beminnen, met de neéringdoende persoonen hunne kleyne winst te ontneémen, met den handel te doen kwynen en denzelven. stcéds in de dorpen te zien toeneémen. De libcraelc van zeker stedeken of Pseudo-Hberaeh van het district Gend. DEN NAERZIENER NAEYEI\. Eywel mynheer den hekelman Wat zegt gy nu van ulder plan Zy speélen thans een' nieuwe rol Den zak is ydel, hy moet vol. Vóór deézen paepseh of clerical, Nu zyn zy alle lieveral. Ja lieveral is just verklaerd, Dóór Pier Yanlier, dien geestigaerd Dit wóórd vervat uytmuntend wel Den grond van hel nieuw aepenspel. Zoo lang de kerk had d'overhand En plaeisen gaf in 't Belgenland, Zag men die mannen al te gaer Devoot en heylig in gebaer Maer sints de orangist party Gemengd met gal en mets'lary, Onder den naem van liberal, liet volk mislevd, en overal De wegen van de magt bezet En 't geestelyk gezag verplet, Ziet men die luyden schaemteloos De kruyn verdrukken die hun koos. Om wel te staen by W illems kliek En by den club der republiek, Ja, zoo alleen op hun gemak Alweer te vollen hunnen zak. Zie daer den dank, het is voórzeyd, Van die waer aen de geestelykheyd Zoo onbedagt heeft gunst gedaen, In plaets van vroómevoór te staen. Gewis heeft Pier Vanlier te regt Den term' liberael weerlegt, En met een' fyne snedigheyd Het egte woord rond uyt gezeyd Te weétenlieveral den buyt, Vóór ons de plaets, en gy daer uyt Auclore F. Bonscns discipel van de hoog Leer aen zelfdenker en Schcrpenoogc, twee waerc Vaderlanders,

De Denderbode | 1847 | | pagina 3