BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. denkt gy, lieven leézer, dat M. Chazal zich aldus in 't harnas gesteld hééft? Om dat er gevaer is vóór Bel- giën van aengetast. te worden, of wel om dat de Belgen muytcliugen zyn Het eerste gelooven, ware zottighevd, en 'I weede onderstellen ware ons lioón en schande aengedaen, want, wy aerzelen niet te zeggen dat de Belgen, vóór zoo véél zy eenigzins wel bestuerd worden, lammeren zyn, getrouwe onderdaenen cn 't edelste volk van den aerdbodem. Welk is dan do oorzaek die den minister van oorlog zoo opgewonden heeft om zulke warme redevoering iii de kamer uyt te galmen? l)ie oorzaek, is zeer eenvoudig, te weéten, om dat M. Chazal geene vermindering van 'I leger en by gevolg het doen doórslibberen van zynen vreesselvk gezwollen budjet wilde, dien eenigc spaer- zaeme leden der kamer vrugteloos wcnschten af te snip peren om de schatpligtige een weynig te ontlasten. Maer alzoo gaet het, als zommige mensehen vóór zich- zclvon van eens anders vat mogen tappen, dan loopt de kraen nooyt genoeg, maer als zy van hunne evgene ton vóór een ander moeten tappen, dan is de kraen byna altyd verstopt. I'er beurs van Antwerpen was eergisteren eene petitie in omloop om de wetgeévende kamers te verzoeken don voorstel van M. Osv, betrekkelyk de vermindering van l leger, te ondersteunen. Dóór geheel Belgiënzouden der- gel vke verzoekschriften dienen in omloop te zyn: wy zyn verzekerd dat de twee derde der Belgen hierop zouden lrekenen, want, deéze gespaerzaemheyd is te logiek en bovendien te noodzaekelyk. 'T is te Parys dat er conferentiën noópens de Zwitser- sche aengelegenheden gaen geopend worden. M. Collo- redo, Oostenrykschen kommissaris, en M. Radowitz, afgezant van Pruyssen, zyn reeds in de fransche hoofd stad aengekomen. Engeland weygert aen de diploma tische onderhandelingen deel te ncémen. Wie zou gelooven dat de Griep eene belangryke rol in de staetkunde kan speélen 'T is nogtans waer. Z. M. den koning der Fransche, dóór deéze onpasselyklieyd aengedaen, was geduerende eenige dagen niet te voór- seliyn gekomen. Eensklaps word het gerugt verspreyd dat hy dood is, en, op deéze tyding, zyn do paryssche en engelsche handelsbeurzen in de war; den coers vermin dert, den liandelshorisoen verbleekt, den oorlog is aen- staendeen, den berg in eenen weêrgaloozen ar- beyd, baert eenemuys. Wy brengen deéze wey nig belangryke daedzaek by, om dat zy eensdeels de be- weéging doet vóórzien die Europa dóór de dood van Lodewyk-Philips zou gevoelen. Op 28 deézer is de sessie der fransche kamers dooi den koning in persoon geopend. Men vraegt of de tolvereeniging aen Belgiën zou voór- deelig zyn zommige zeggen ja, andere beweéren het tegenstrydige. Het géén egter zeker schynt, is dat ons land vernuftig genoeg is 0111 met Vrankryk te worstelen. Doch, wat er van zy, wy hoeven voórzigtig te zyn; het zal altyd tyd genoeg zyn 0111 aen onze naebueren de hand Ie reyken, zonder dat wy ons onder de groote bcwcégin- gen van dit ryk mengelen. Want, zeggen wy het maer ronduyt, de staetkunde is er ook vóór iets onder bc- mengd, en deéze staetkunde kan nooyt de onze zyn, ver start gy dit, oppositie aen de thans heerschende dynastie. Oostenrvk gaet voort met troepen en wapens naer Italiën te zenden. Galliciën, Ierland en Poolen, zie daer dry landstreéken die onder de ketens der slaeverny zugten, en die op allen oogenblik bereyd schynen tot opstand, maer die gedue- rig dóór eene yzere hand wederhouden worden. De tydingen uyt verscheydcne streéken van taliën be- rigten dat de volkeren met hunne gouvernementen niet meer te vreden zyn, zelfs de onderdaenen van den Paus moeten medegerekend worden. Eerlang zal er iets meer dan eene enkele toegeéving noodzaekelyk worden. Eene nieuwe nederlaeg dóór Abd-el-Kader geleden werpt deézen laetstcn in de uyterste verlactenhcyd. De Amcrieaenen zyn vóór 't oogenblik in 't ongestoord genot hunner overwinningen in den Mexico.—Geen be- langryk nieuws van dien kant. Deéze wéék had M. V.D.B. tegen M.A.D.T. beyde dcezer stad, eene nog al moeyelvke wedding aengegaen Eerst genoemden had naemelyk aen zynen tegenstander verzekerd dat hy in 3/4 tiers van Aelst tot, ÏNiuovc, par ehees zou gereeden hebben, hetwelk den tweeden als onmogelyk óórdeelde, als zynde den afstand tusschen beyde steden van twee dikke neren en half. Nogtans heeft den wedder M. V. D. B. gewonnen. Er zal op de rekening van M.A.D.T. eene fyne peuzeling bewerkt worden. Te Erembodegliem is op Kersdag eene arme vrouw, eenigen steun van haeren blinden en kreupelen man, onder de puynen van eenen inner doodgepletterd, op het oogenblik dat zy er een balkje van onder had getrokken. Deézer dagen is te Hekelghem eenen heer van Assche met zvne ehees en peêrd in eenen gragt gedompeld, en hééft den hoofdschedel verbryzeld gehad en nog andere wonden bekomen. De dagen van den lyder zyn in gevaer. De Indépendance berigt nog niet officieélyk dat, M. Veydt, minister van financiën, zyn ontslag zal geévcn, maer zy uyt den wensch dat dien minister nog eenigen tyd zvne portefeuille behoude. De laetste nieuwstydingen uyt Brussel berigten dat de confrontatie tusschen RossecI en Van den Plas hééft plants gehad en dat de ondervraeging van den booswigt Van den Plas vier ueren geduerd hééft. I11 weerwil al de de. schoonc opwekkingen en hertroerende waerheden die den instructierechter aen Van den Plas voorgehouden hééft, 0111 hem zyn schelmstuk te doen belyden, in weer wil de opwekkingen en vertroostende wóórden die Bos sed tot zynen medepligtigen lieéft uytgesproken 0111 hem tot berouw te beweégen, is dit monster versteend ge- bleéven, en heeft met alles den spot gedreéven, inder- voege dat zyne volstrekte en hardnekkige loochening aen de instructie een eynde moet stellen, cn de pligtigver- klaering aen den jury worden overgelaeten. Don genaemden Deweerdt, beurtman op Beiren- dreclit, cn vader van talryk huysgezin, is eergisteren te Antwerpen toevallig over boord gesukkeld en verdronken. M. A. Puissant, onderpastor te Basseveldc, komt aen eene kwynende ziekte aldaer te overlyden. Een koninglyk besluvt van 23 December verklaert dat voórtaen de zittingen der koninglyke academie van geneeskunde in 't openbaer zullen gehouden worden. Zaterdag, ter gelegenheyd van het Nieuwjaer, zal er plegtig gehoor ten hove weézen. HII. MM. zullen al de geconstitueérde staetmagten ontvangen. Ingevolge beslissing van de administratie der spoor wegen, worden de rytuygen van 1°. klasse nu verwarmd bv middel van bakken met heet water. Den wel eerw. heer Cools, pastor te Beveren, komt te Antwerpen eene inschryving vóór de talryke armen zvuer parochie open te stellen. De giften en inschryvin- gen zullen ten bureele van den Précurseur ontvangen worden. Mevrouw Bartels, moeder van den letterkundigen, den advokaet en den kapiteyn van dien naein, is eergis teren nagt schielyk overleden. —l iet hof van assisen van Braband lieéft den engelsch- man Joseph Dolphin, ingenieur-mecanicien, beschuldigd van veéhvyvery, vrygesproken. A'ier getuvgen, vóór deéze zaek uyt Engeland ontboóden, hebben ieder 400 Ir. vóór rcyskosten, en 23 fr. per dag ontvangen. In het Iiollandsch ministerie komt eensklaps eene groote oueenigheyd uyt te bersten, by zoo verre, dat twee ministers onmiddelyk hun ontslag gevraegd en be komen hebben. Deéze oneenigheyd is opgereézen tydens de beraedslaeging over de veranderingen aen de grond wet toe te brengen. De twee afgetredene ministers zyn gekend dóór hunne neyging tot verandering van zommige punten der grondwet. Twee ministers van een tegenstry- dig gevoelen zyn de afgetredene leden opgevolgd. Den heer Yan Ilamme, priester surveillant 111 het collegia te Bousselaere, is benoemd tot kantonnaelen schoolopziener vóór de kantons van liet vredegerecht van Bousselaere, Ingelmunster, Meulebeeke, Oostroosebeke, Meenen en Moorseele, in vervanging van den heer Hoor- naert, thans deken te Veurne. M. Michel de Keyzer, fabriekant te Brussel, een gouden eermetael in do tentoonstelling bekomen heb bende, komt liet Leopoldsorde!- te ontvangen. Ter deézer gelegenheyd had hy zyne werklieden ten getalle van 200 op een banket verzameld. Eenen der werklieden had zelf eene gouden medalie bekomen. Den minister van 't inwendige en M. De Brouckere, voorzitter der commissie van tentoonstelling, zyn M. De Keyzer cn deszelfs werklieden in 't midden van 't banket komen bezoeken. Dit bezoek hééft gelegenheyd aen d'uylwisseling van goede inzigtcn en aenmoedigings- woórden verschaft. By koninglyk besluyt is aen den ex-minister en ex-gouverneur Desmaisièrcs, een pensioen van 6000 fr. toegelegd. Dat is wéér een peêrd, hetwelk zoo véél haver niet verdient als het krvgt. Vei 'scheydene schilders hebben het portret van den moordenaar Bosseel ,genomen waervan het aengezirt véél uytdrukking oplevert. Dit portret bevind zich op eene groote schildery onlangs in eene der kerken van de hoofdstad geplaetst cn verbééldende de passie onzes Hoeren. Dit portret staetonderdebeulen desZaligmaekers. Van den Plas blvft aenhoudend alles loochenen ofschoon de instructie te'11 eynde geloopen zy en dat, men ajle bewys stukken in d'liand liebbe, die de veroórdee- ingvan 'dit, wangedrogt zullen onverinydelyk maeken. Men léést in 't Nieuwsblad van Antwerpen: De vorst blyft aenhouden en de winter-vermaeken op de toege- vroózen stadsvesten insgelyks. Op Kersdag zyn dezelve byna gestoord geweést/doór een onhevl. Volgens gewoonte stond men met bier en kwak-kraemen op den ysvloer. Eenige liefhebbers vergastten zich by eene deézer leur- tapperyën, als het ys eensklaps onder hunne voeten wegbrak, en de bazin met kraem cn kalanten in het ge lukkig ondiep water tuymelden. Dit ongeval had overi gens geen ander gevolg dan dat van een algemeen gelach onder de aenschouwers en van een koel bad vóór de onvoórzigtige. Met leedweézen moeten wy er byvoegen, dat het ys op twee andere plaetsen der vestwaters insge lyks gebroken zynde, twee kinderen daervan de slagtof fere zyn geweést, cn verdronken zyn, in weérwil ;de spoedig aengewende hulp 0111 hen te redden. Dry dagen laeter hééft het ys een derde offer geëysclit, naemelyk in devest buyten cle Wallepoort: twee jongens, kinderen van begoede burgers, zyn er doórgevallen. Éenen En- gelschman hééft ze beyde met levensgevaer uyt het water gehaeldden jongsten is dóór de doelmaetige aengewende middelen in liet leven teruggeroepenvóór den oudsten is alles vrugteloos geweést: hy was en blééf een Iyk. Voorleden zaturdag bragtcn twee mannen eenen zieken naer hetgasthuys te Antwerpen. IndeEverdystraet gekomen zynde, vroeg den zieken 0111 een weynig te rus ten, waerin bewilligd wierd. Een oogenblik daerna gaf den ongelukkig® lyder op de plaets zelve den geest. Het schynt dat eene ader hem in het lichaem schielyk is geborsten. Te Gend gaet eene naemlooze maetschappy wor den opgeregt welke zich met bleeken van lynwaed, vol gens het engelsch stelsel, zal bezig houden. Deéze maet schappy gaet in het groot vóór den uytvoer werken, en beginnen met een kapitael van 300,000 fr. Verschevde der bezonderste industrieélen van Gend zyn aen liet hoofd deézer maetschappy, en liet meeste getal aktiën aen 300 fr. zyn reeds genomen. Het gouvernement zal deéze nieuwe nyverheyd ondersteunen, en lieéft beloofd een verlies van 10 ten 100 te zullen waérborgen. Dit gestigt zal buyten de stad waerschynelyk in de Drongen- sche meêrschen worden opgeregt. Pèrsoonen, bevoegd 0111 in deéze zaek te oórdeelen, verwagten goeden uyt- slag van deéze onderneéining, en juyehen die toe. Er is eene circulaire, van wegens de hooge over- lieyd afgekondigd, by welke er aen het bestuer van de contributiën is belast proces-verbnel van contraventie op te stellen tegen alwie by welken men cynsels of ro- meynen zal vinden, welke niet in kilogr., dat is in de cimale imaet, zullen verdeeld zyn. In den budget der opbrengsten staen de bieren en denazyn aengeduyd 0111 6,300,000 fr. in het betaelen van rechten aen het land te moeten opbrengen. De wv- nen moeten maer 2,000,000 fr. opbrengen.Het schynt dat onze agtbaere liever wvn dan bier drinken, en dat'zy hierom de rechten op zulke manier geregeld hebben. Waerschynelyk gaen de gedeputeérde nooyt op csta- minet, et dus belasten zy maer het bier. Den uytvoer van boter, eyeren en wild naer Lon den, vermeerdert dagelyks. Eenen stoomboot die niets anders dan deéze voorwerpen vóór laeding had, is van Oostende naer Londen afgevaeren. Het is aen deézen uytvoer dat men de duerte van boter en van eyeren moet toeschryven. TeNiel, by Boom, is wederom een kind ongeluk- kiglyk verdronken. M. Maenhout, notaris tcAeltre, op de de Brugschc- vaert, is dóór den typhus in twee dagen uyt het leven gerukt. Den heer Maesfranck, onderpastor aldaer, ontving juyst zyne benoeming als onderspastor te Herzele, toen hy de eerste aenvallcn der ziekte gevoelde. Thans is deézen geestelyken ernstig lydende. -Zondag 11. was eenen ollicier der jaegers te peêrde in garnisoen te Doornyk, eene wandeling te peêrd gaen doen; toen hy buyten de poort kwam, is hy door het dier op den grond" geworpen en was stok dood. Voorleden vrydag is te Yperen een kind van 7 -1/2 jaeren oud, liet welk met phosphorische solferstekskens speélde, in brand geraekt en dóór de vlammen verslon den.Berigt aen de onvoórzigtige ouders die dergelykc gevaervolle voorwerpen onder 't bereyk van kinderen laeten. In den nagt van 27 zyn in liet nabuerige Merxem vier kleyne wooningen afgebrand. De wakkere pompiers, zoodra zy van do ramp verwittigd waren, zyn in allervï met hunne brandspuyten derwaerts gereéden; maer liét gebrek aep water maèkte alle blussching onmogelyk. Een jonggeboren kind is by deéze ramp in de viammen omgekomen. Voórlaetsten dynsdag,om tien ueren 'savonds, kwam een onbekend wyf bv sieur Massart, bode te Scneffe, die, benevens verscheydene zyner lmysgenoóten, bedlegerig was j zy zeyde dóór eene rnoeye gezonden te weézen, om de zieken op te passen, en wierd met dankbetuyging in buys genomenmaer des nagts verdweén zy, en des mor gens bespeurde men, dat zy vóór eene weerde van 80 fr, in kleedingsstukken had medegenomen.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2