Eergisteren is te Brussel ecne zoo stoute als wel beraemde diefte van juwcelen gepleegd. Zie hier de zaek. Eénen onbekenden kerel w as in een groot hotel gekomen, vroeg eene groote kamer zeggende dat hy zes persoonen verwagtte. Men gééft aen den quidam twee aen elkander paelende kamers waervan d'eene met eenen verborgen trap gemeenschap heeft. Na eenige oogenblikken, gaet den kerel by eenen juwelier, koopt daer vóór 4,000 fr. juwcelen en zegt aen den verkooper zyue waeren naer het hotel te brengen alwaer hy zou betacld worden. Zoo gezeyd zoo gedaen. Den juwelier vraegt naer den kooper en word naer deézens kamer geleyd alwaer hy met alle sóórten van complimenten ontvangen wierd. Den gen, by de eerslc dagen van zyn bestuer. Daerdoór zou Z. II. alle moeyelykheyd wegneémen, welke de hertogin van Orleans zou kunnen te weeg brengen, die in haere regten als Voogdes en regentes is te kort gedaen, en die daerenboven grooten steun vind in AL Thiers, Mie haere party heeft gekoózen. Uyt de stad Bergen (Noorwegen) zyn mededeelingen ontvangen meldende vreeselykë ongelukken welke de dóór veel regens veroorzaekte aerdinstortingen en lawi nen te weeg gebragt en Eesvig geteysterd hebben. De hoeven Ovreboelhcim en Hogheim zyn geheel bedolven, véél menschen daerby omgekomen, en de ellende is zeer groot. Den regen, welken vier weéken lang stroomde, vremdeling vraegde dan aen den juwelier of by in bank- had het land onder water gezet; met vreesclyken donder brieven wilde betacld zyn Waeropdeezcn antwoordde vergezeld, hadden de aerdinstortingen en de lawinen dat liet gelyk was.—Ik ga ze haelen 111 myne kamer, b zegde den lielt; en vervolgens de juweelenmed'eneéinende, ;ing hy langs den verborgen trap naer beneden, en zegde aen den hotehneester dat hy de juweelen ging doen weégen. Wy hebben eene scliael hernam eenen dienstbode. 'T is niet noodig was het antwoord, en daedelyk ging den vremdeling uyt, nam eene vigilante en dééd zich langs de groote baen naer llalle voeren. Den juwelier eenigen tyd gewagt hebbende, opende de kamer, en, niemand ziende, ylde hy naer beneden en vertelde wat er hem kwam te gebeuren. Daedelyk wierd de politie verwittigd die oogcnblikkelyk maetregels nam om den dief te agter- haelen. Het was vier neren des namiddags wanneer het feyt gepleegd wierd. Eenen agent nam den spoórtreyn der middenstatie; te Halle aengekomeu, vond hy den kerel iii een hotel aen tafel bezig met een beefstek te eéten, en nog draeger der gestoólene voorwerpen. Hy wierd aengchouden en wederom naer Brussel geleyd alwaer hem aerdige beef- stekken zullen voórgediend worden. Het goed beleg en de neêrstiglieyd der Brusselsche politie verdienen al len lof. Deézer dagen kwam eenen vremdeling te Antwer pen en had zvnen nagtzak vergeélen te neémen uyt de vigilantewaer hy zich van bediend had. De vigilant vertrok ken, ontwaerde den vremdeling zync vergeétenheyd. Den numero van het rytuyg niet na'gelet hebbende, gaf hy berigt van de zaek aen de politic die de vigilante ontdekte en waervan den geleydcr het binnenste nog niet onder- zogt had. Den zak inhoudende eenige voorwerpen en eene som van 600 fr. wierd wedergevonden en aen den eyge- naer besteld. Te Brugge had eenen Engelse-liman gewed dat hy allp dagen ten 8 1/2 uere des morgens zou gaen zwemmen tot Kersdag; voorleden vrydag heeft den gentlemen vóór de Iaetste mael zyn koud bad genomen en hééft dus zyne wedding gewonnen. De onder-officieren van liet li' linie-regiment heb ben te Arlon eene tnoneelkundige vertooning ten be hoeve van den armen, gegeéven. Volgens tydingen welke men uyt Leuven verneemt, gaen de officieren van het regiment kmciers aldaer in garnizoen, in die stad een concert ten behoeve van den armen, inrigten. Inmey van liet jaer 1846 wierd te Philippine, een stadje van Zeeuwseh- of Staets-Vlaenderen, dóór de be voegde autorieyten een gedeelte van den grond, by den tempel der Hervormde gelegen, afgestaen tothetuytsluy- tend gebruyk der Katholyke, om hun te dienen tót be- graefplaets. liet stuk gronds was met boomen beplant en tor gelegenhcyd der inzegening was daerop een houten kruys geplaetst ter hoogte van omtrent 1 1/2 NcdeiTand- - sclic cl. De boomen van het kerkhof zyn op zondag 1 december afgehakt geworden, en het kruys afgekapt en bevuyld. Het is een feyt van godsdiensthaet, dat alle Katholyke en Protestanten heeft verontweêrdigd. Als een voorbeeld van godsdienstige dweepzugt word het volgende gemeld uyt Assen (Holland): Dedienst- meyd van Jan Veeneboer, te AVapsterveen, van de sekte der Separisten, verbeeldde zich datzy goddelyk was, zoo dat zy onkwelstbaer was. Vóór eenige dagen met eenige menschen om den hcêrd zittende, die aen haere godde- lyklieyd twyfelden, wilde zy hun hetzelve dóór een voor beeld toonen, zeggende dat zy de hand in het vuer zoude steéken, zonder zich te verbranden, hetwelk zy dan ook dééd, doch met dat ongelukkig gevolg, dat liaer de lin kerhand afbrandde, zoo dat zy niet al haere goddelvk- lieyd vóór haer geheel leven een verminkt schepsel blvft. Volgens eene offieiëéle opgave, zon de geheele lengte der spoórwegen in Engeland, welke in de "bietste zitting van het Parlement waren goedgekeurd, 1,585 Engelsche mylen bedraegenhet kapitael daertoe be- noodigd, bedroeg 25,698,287 pond. sterl.; hetgeen reeds vroeger ingeschreéven was 11,702,951ook waren de spoórwegmaetschappyënnog gemagtigd vóór een bedrag van 15,764,871 eene leening te sluyten, zoodat men de aenzienlyke som van ongeveer 40,000,000 pond. sterl. (1000 millioen fr.) tol bet aenleggen van nieuwe spoór- wegliniën zoude bezigen. Den Engelschen Morning-Post meld in een artikel, hetwelk hy als vry officiéél aenbeveélt, dat Lodewyk Philips zyn voórneémen hééft te kennen gegeéven, om afstand te doen van den troon ten voórdecle van den .graef van Parvs. Dit voórneémen zou een dobbel doel hebben. Den Koning wensclite geêrne den hertog van Nemours beliulpzaem te zyn, en metzynen raed te schrae- plaets gehad. ie Trieste is den soldaet Lucas Brissiac in den ou derdom van 116 jaeren overleden. Hy was in 1751 te 1 néste geboren, hoéft den 7 jaerigen oorlog mede ge- maekt en is 96 jaeren soldaet gewéést. In de Iaetste 40 jaeren wierd hy stcéds ouder deoudste tot de plegtigheyd van de yoetwassching bestemde gryzaerds gekoózen. Hy was steéds vrolyk en gezond, leefde maelig, en blééf tot zyne Iaetste dagen de tabakspyp getrouw. De Gaceta Piemontese van 20 december behelst eene proclamatie, waerby de ministers van het hertog dom Panna aen de bevolking aenkondlgeu, dat de aerts- hertogin Maria Louisa, hertogin van Panna, Placenza en Guastalla, deu 17 deézer te Parma is overleden. Die ge- weézene Keyzerin der Franschen en weduwe van Napo leon, was de oudste dogter van Keyzer Frans en Maria heresie, dogter van Koning Ferdinand van Napels, en woerd geboren 12 december 1791. Zy trad den 1 april lu!'? "let- KeJzcr Napoleon inden echt. Den 20 maert 1811 beviel zy van eenen zóón, die den titel van Koning van Boomen ontving. In het volgende jaer vergezelde zy haeren gemael naer Dresdenom haere ouders te bezoe ken. Te Parys teruggekeerd, ontving zy weldra de veront- rustendste berigten van het leger in Rusland. De terug komst van Napoleon te Parys dééd egter al haere vrees verdwynen. Vóór zyne afreys naer het kamp benoemde den Keyzer haer tot regentes van het ryk, hoewel met véél beperkingen. Den 21 maert 1814 verliet zy Parys en begaf zich den 1 april, op last van haeren gemaèl, haer Blois. Den Tl april deed Napoleon afstand, liet wierd haer niet toege- staen den Keyzer in. zyn ballingschap te volgen. By het verdrag van Fontainebleau was haer het groothertogdom Panna, Placenza en Guastalla verzekerd. Zy vertrok' met haeren zoon in mev dóór Zwitserland naer Schonbrunn. By de landing van den Keyzer in 1818, schrééf deézen aen zyne gemalin, terwyl de gravin Montesquion met den jeugdigen prins naer Yrankryk zou vlugten. Dit complot wierd egter ontdekten verydeld, terwyl de Keyzerin de brieven onbeantwoord liet. Den 17 maert 1816 nam Maria Louisa bezit van haer gebied; den 20 april dééd zy haeren plegtigen intogt in Panna. Haeren jeugdigen zóón blééf te AVeenen onder de ley dmg van von Collin. In mey stigtte zy de Konstantynsche S. Joris orde en verklaerde zich er grootmeesteresse van. In 1818 schonk Keyzer Frans den jeugdigen prins den titel van hertog van Keihstadt. Men wéét, dat hy over eenige jaeren ontydig overleed. AA'at zyne moeder aèngaet, zy 'is laetcr langs de linkerhand getrouwd met zekeren gï-aef van Neiperg, van wien zy vcrscheydcne kinderen hééft gehad. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting vun 24. By het voortzetten der beraedslae- ging over den budjet van ontvangsten, vraegt Al. Roden- bacil dat het ministerie zoo haest mogelyk eene nieuwe wet betrekkelyk de vermindering der brievenporten zou voordragen. Deéze vraeg word dóór AI. Nothomb onder steund. Den minister van openbaere werken antwoord dat een dergelyk ontwerp gereed is, maer slegfs met het begin van het aenstaende jaer zal voorgesteld worden om met primo January 1849, uytvoerlyk te worden ver- klaerd. Alen vreest dat, alsmcn het brievenport algemeen op 10 cenlimen zou bepaelen, den staet er een verlies van 1 1/2 mill, francs, zal by verliezen. Na eenige acn- merkiugen over dit kapittel, is het zelve aengenomen. A ervolgens is er over de ontvangsten van den yzeren weg beracdslaegd en gevraegd dat al de kaerten van permissie om in de statiën te worden toegelaeten, zouden dienen betacld te worden. Deéze vraeg hééft egter geen volg. Al de verdere artikels van den budjet benevens den budjet in zyn geheel, bepaeld op 117,612,250 fr. worden aengenomen. Zitting vun 27.In deéze zitting is de beraedslae- ging over den budjet van oorlog begonnen. AL Osy komt eene spaerzaemheyd of vermindering in de uytgaeven voórtestellen, en is dóór M. Eenens ondersteund gewor den. AIM. Lebeau en Anspach hebben zich hier tegen verzet en vóór het behoud van den gezwollen budjet ge klapt. Morgen zal do beraedslaeging voortgezet worden. Zitting van 28.De algemeene beraedslaeging over den budjet van oorlog, of om beter te zeggen, de beraed slaeging over de verordening van 't. leger geëyndigd. AI. Alalou is zich tegen alle vermindering van t leger komen verzetten, en hééft met alle geweld den budjet zoo als hy was, ondersteund. ALM. Delehaye, De 1 oi oaco, Osy, hebben opvolgclyk het wóórd genomen en met klem de noodzaekelykhcyd betoond van 't leger te zien verminderen, ingezien zegde AL Delehaye, onze onzydigheyd nooyt dóór een leger maer wel dóór de mo gendheden zal verdedigd worden. Deéze maer al te ge- gionde bemerking kan evenwel dóór den minister van oorlog met aengenomen worden; ten allen pryze wilt In een onlzaggelyk leger op de been en hierin gelykt hy wel zyne voórzaeten die er nooyt hebben willen van hooren, en dit waerom om dat altyd alles te gemakkc- lyk toegestaen wierd. Zittingen van 29 en 50. De algemeene beraedslae ging o\er den budjet van oorlog is heden eii gisteren voortgezet en geëyndigd de beraedslaeging over de arti kels is rosgelyks begonnen en geëyndigd, en den budjet in zyn geheel met 61 stemmen tegen 10 aengenomen.De kamer heeft haere werkingen tot dynsdag 18 January aenstaende opgeschorst. In liet begin deézer zitting liad Al. den minister van oorlog een amandement voórgedraegen dat eene bczuv- mging daerstelt van 152 duyzend francs. Hy heeft ver- klaerd dat deéze vermindering toe schryven was aen den afslag van het brood, en andere krvgsbehoeften. Het totael van den budjet van oorlog bedraègt dan 28 millioe- nen 842 dnyzend francs. In de algemeene beraedslaeging heeft M. Van Iluifel verklaerd dat wel dat hy dcés jaer vóór den budjet ge stemd heeft, hy zich niet verbond zyne stem vóór 't toe komende te geéven; dat hy zich voorbehield van te on derzoekeni ol het leger dat hy vergenoegend en sterk wilt, met is gelyk het thans ingerigt is, eerder eene ydelo nationaele glorie dan eene noodzaekelvkheyd. MM. De Decker en Loos hebben in den zelfden zin gesproken. waerom hebben die hoeren dit vóór de beraedslae- ging van den budjet niet gedaen? Hebben zy niet tyd genoeg gehad Zulke voórbehoudingen zyn niets min dan belachelyk, ten ware men noodig óórdeelde dat het kalf eerst moet verdronken zyn eer den put kan of [mag ge vuld worden. ABD-EL-KADER. Den stoomboot Tenants hééft te Algiers belangryke tydingen aengebragt. Abd-ei-Kader, na alle zyne levens middelen verteerd te hebben, beef eene wanhoópkre party gekoózen. Geene redding meer ziende, dan in eenigen stouten aensiag, had hv beskióten liet Alarok- kaenschc kamp aen te tasten, en' eenen helschcn list ver zonnen, om hetzelve in wanorde te brengen. Kemelen met leer en pek bestreéken, welke men by de nadering des kamps moest in brand steéken, had hv vnónivt ■■<•- zonoen maer de zonnen van Abd-el-Rlianian waren dóór hunne spionnen van dit plan onderrigt, en gelukten het zelve te verydelen: Abd-el-Kader, in het Marokkaensche kamp aenkomende, vond hetzelve veriaeten, en zich inbeeldende, dat zyne vyanden vóór hem gevlugt waren iet hy liet plunderen. Maer met het krieken van dag bespeurde hy dat hy m ecne hinderlaeg gevallen en dóór liet gansche Alarokkaenseke leger omsingeld was. Om zich te redden, heelt hy zich met zvne ruytery eenen weg dóór ue vyandlyko gelederen moeten kienenhy is daerin gelukt, doch met verlies met 250 z.yncr beste ruyters. !!v moet de oevers der Malwia bereykt hebben, Twee zynei tioedeis hebben zich aen de Franschen overgegeéven. Ninove, den 28 December 1847. Mynheer den Opsteller van den Dender-bode. Zondag laetst trof ik in het Verbond van Aelst een his torisch grapje aen, betrekkelyk Moederken Stiene, en on- derteekend Jan Rooselaer. Aengezien ik van dit artikel geene de minste kennis heb, dat het my niet meer be kend is als de uer myner dood, is het" zeker dat het voormeld artikel dóór eenen naemloozen schryver die zich onder een anders dekmantel zoekt te bevevlkén L opgesteld. J lk behoef hier ook ecne kleyne, doch gegronde aen- merking te doen. Aen eenieder komt het wonder vóór dat de kleyne dieven te Ninove seffens hy de krae" gevat worden, terwyl dat de groote er blyven loopen. Ik durve nu ook verhoópen dat myne medeburgers my nimmer zullen aenzien vóór eenen van die schrvve laers van protocollen, waer mede de weekbladeren maer al te veel vervuld worden. Afet aen de hier bovenstaende regelen ecne plaels in uw blad te verlcenen en dezelve met mynen naem te onderteekenen, zult UI. my grootelyks verpligten. UI. dienstwilligen dienaer, Jan Rooselaer. TE IILEREV. 1°. Een wel gestaen en gelegen HUYS, uytmaekendc den hoek der AVerf, zeer dienstig vóór bakkery en kra-- .demerswmkel. - Ecii HUYS, gestaen in de Bisschop-straet, tegen woordiglyk bewoond dóór Frans Stock, winkelier Zich te bevraegen by den evgenaer J. R. VanBreugeL

De Denderbode | 1848 | | pagina 3