V. P. G. DE MOOR, REREVOEMNG Geduerende lietjaer 1847, zyn te Brussel 12,712 haezen en 22,240 patryzen in consumtie verklaerd, liet geen eene vermeerdering van 5000 stuks wild, vergeleé- ken by het voórig jaer, daerstelt. Woensdag morgend heeft eenen geweézen stadsser- geant van Brussel, die met Van den Plas betrekkingen had gehad, en met hem in verscheydene herbergen was geweest, zich dóór een pistoolschot van het leven beroofd. Men schryft uyt Loven, van 3 februaryEenen brand heeft den voorleden nagt het fabriek van geschil derd papier der gebroedersEveracrts, in deKattenstrael, binnen deéze stad, vernield. De vlammen wierden te middernagt bespeurd; en deézen morgend leverde dit gestigt slegts het gezigt van eenen rookenden puynhoop op. De engte der straet en de menigte papier, welke dóór de vlammen verslonden wierd, boezemden vóór de naburige huyzen eene ernstige vrees in; gelukkig was er weynig windden spoedigen en kragtdaedigen by- stand hebben het vuer op een punt doen uytbranden. Het gebouw was vóór 40,000 fr. geassureerd, en de meu belen vóór 42,000. Niettemin zullen de heeren Everaerts overzwaere verliezen lyden, en welke men op 150,000 fr. schat. Het afgebrand gebouw was een oud kollegic aen de stad loebehoorende. Den gemeenteraed van Loven heeft een ander lokael ter beschikking der heeren Eve raerts gesteld, om daedelvk hunne werkzaemheden te kunnen hervatten. Den 5 deézer speelden twee kinderen van eenen werkman te Wilmarsdonck met een geweer niet weétende dat hetzelve gelaeden was. Eene onvrywillige drukking op den trekker dééd het schot afgaen, en een der onge lukkige kinderen wierd derwyze aen het hoofd gewond, dat men van zyn leven wanhoopt. Maendag, om zeven ueren 's morgens, is by Wet- teren een treurig ongeval gebeurd. Eene 18 jaerige dog ter Henriette Spille, ging nevens den spoorweg, als zy eensklaps dóór den treyn van Gent verrast en vermor zeld wierd. De tyding der schielyke dood van den beroemden basspeéler Servais, word stellig gelogenstraft. Den heer Servais bevind zich in volkomen welstand te Weenen. Te Fribourg heeft den 31 january eene openbaere betooning plaets gehad. Het volk heeft alle de werktuv- gen of instrumenten van torture, die men in de gevange nis ontdekt had, in het openbaer verbrand. Te Pruniers, departement der Indre (Vrankryk), wierd over een paer jaeren zekeren D..., wegens'het steélcn 601101' merrie, tot twee jaeren gevangzitting ver- weézen. ICorts na zynetreédingin het arresthuys, ontving den maire een extract uyt het doodboek, meldende liet overlydenvanD..., De vrouw van den peêrdendicfhaestte zich tóen een tweede hou welyk aen te gaeu; maer dcnspeél- nian was nog op het dak, als den eersten man. 11a zynen straftyd volbragt te hebben, eensklaps in huysverSéheén, denkende daer eene getrouwe gade weder te vinden. Maer wat eenhoopvan verrassingen! Iedereen schreeuw de over de verschyning van een spook. De misstelling van eenen kantoorkrabber was de schuld van alles. D. was in het doodboek gebragt, in plaets van eenen zyner makkers, die, alhoewel slok dood, als volkomen loevend te boek staet. Deéze dwaeliug lact' zich overigens ligt verklaeren: in de arresten slaevenJiuyzen verwisselt iéde re» gevangenen zynen naem tegen een nummer. Laelstelyk wierd te Rvssel een mevsje dóór eenen ellendeling vermoord, die zich willende vrecken over hot verstooten zyner liefde, haer verscheydene meessteéken toebragt. Des anderendaegs na de misdaed, hebben de gebuereu uyt belangstelling vóór de familie van het meysje het denkbeeld een er zonderlinge speculatie opge vat, en wel met toestemming dor ouders. Het slagtoffer, ten halven lyve naekt, is den geheelen morgend op een bed ten toon gesteld, hebbende nevens zich eene schotel 0111de aelmoczeii te ontvangen, liet gedrang is zoo groot geweest, dat de policie is moeten tusschenkomen, 0111 deéze onzedelyke speculatie te doen ophouden. I11 den nagt van 4 february hebben kwaedwilligen tot tweemael toe balken gelegd over de ryspoóren, om trent de steenen brug van Barentin (Vrankryk), dóór de waekzaemheyd der wagters zyn de struykelblokken tydig weggeruymd. Men siddert bv de gedagte der onhevlen, welke daer zouden [ïebben kunnen uyt voortspruyten want ware eenen treyn op deéze balken gestoóton, liy zou uyt de spoóren geschokt en van eene hoogte van honderd voeten neergeploft zyn. Uyt het testament der overledene hertogin van Parma zal misschien een proces voortspruyten, indien 111011 niet gelukt het verschil in der minne te verdienen. Men twist naemelyk 0111 de kostbaere juweelen, welke de overledene aen den Keyzor, hacren broeder bestemde, terwyl den tegenwoórdigen hertog van Parma weygert dezelve uyt te leveren, beschouwende hv deéze kleynoodiën als een bestanddeel van hot hem geiegateérd meubilair. Voórledene wéék wierd te Parys uyt het kanael Saint-Martin het lyk opgehaeld van eenen ongelukkigen die, dry dagen te voóren, op eene beklagensweêrdige wyze om het leven was gekomen. De.11 ongelukkigen eenen armen man, had een-houten been, en had, terwyl de vaert vol schaetsenrvders was, twee gaten gemaekt 111 hetys, op eenen afstand van dertig ellen, en aengeboóden in een dier gaten te springen en dan onder het ys dóór naer het ander gat te zwemmen. Alvorens cgler' tot dit gevaerlyk waegstuk over tegaen, had hy ecnekleyne som gevraegd, welke de aenschouwers hem, by opzame- ling, byeenbragten, zonder te overweégen op welke bar- baersche wyze deéze gift betaeld moest worden. Reeds meermaelen intusschen had den man dergelyke proeven van zyne zwemkunst gegeéven, maer moest ze thans niet de dood bekoopenwant hy sprong in het eene gat, maer kwam uyt het tweede nimmer weder te voórschyn KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van den 5. Den voorstel van M. Coswarem, betrekkelyk het suyker, die in de voórgaende zitting was aengenomen, word heden verworpen. Gevolgelyk zal de bestaende wetgeévingop de suykerralfinade blyven gelvk zy was. Dus tyd en geld verspild aen nuttclooze woor denwisselingen die byna twee zittingen hebben geduerd. Zitting van 7. In deéze vergadering zyn eenige spreékers tegen het handelstraktaet met Vrankryk oiige- treédeu. MM. De llaerne en Osy hebben de belangen der fabrikatie van het zyden naeygaren verdedigd, en klevne regten op het vremd gevraegd, 0111 dé inlandsche fabriekatie te begunstigen. De ministers hebben zich tegen de vraeg van M. De Haerne verzet en de beraad slagingen zyn tot morgen verschoóven. Zitting van 8. De kamer heeft heden zonder op de gedaene aenmerkingen agt te geéven eenige wvzigingen over de toltarieven aengenomen, opdie wyzigingen by de tweede stemming zal moeten teruggekomen worden." Zitting van 9. De beraedslaegingen over de verande ring in zommige artikels van den toltarief zyn geëyndigd en de verhooging van rechten op het vremd zyden garen is verworpen. Een amandement van M. Bruncau strek kende tot het verminderen van 42 tot 8 fr. der rechten op verschillige bewerkte zyden, is aengenomen. Zittingen van lOenl l .—Het order van den dag is de be- raedslaeging óver een wetsontwerp betrekkelyk de cadas- traele perequatie; eenige leden beweêrende dat zy geene genoegzaeme inlichtingen overde wyze op welke dë opera tién in 't Limbursch gedaen zyn zouden geêrne speeldag gehad hebben, maer dit is hen afgeslaegen en de al^c- ineere beraedslaeging over't ontwerp is geopend. 111 de volgende zitting is de kamer tot de .definitieve stem ming van t ontwerp over de duanen overgegaen.Eeni ge verzoekschriften vóór en tegen den yzeren weg van Aelst, zyn dóór de kamer overwoógen. Alle zyn naer den minister van openbaere werken verzonden. De kwes tie over de zyde is weder op het tapvt gekomen. Indien 111011 heden over den geest dor kamer noópens de bescher ming ouzer producten moest oórdeelen, men moeten be kennen dat dit stelsel weynig voortgang hoéft gedaen. Liytgesprokenter gelegenheyd der instelling des genootschaps VAN LAND- HOFBOUW- EN KRUYDKUNDE TE AELST, DOOR DEN HEER VEEARTS VAN IIET GOUVERNEMENT EN GEIIEYMSCHRYVER DEI! MAETSCIIAPPY. MYNHEERENI Vooraleer u lezing te geven van 'I. ontwerp der statuten van liet genootschap van Land-Hofbouw- en Kruydkunde van 't arrondissement Aelst, zal liet niet ongepast zyii hier eenme woorden op het toekomende en werkingen onzer maetsehap- py, voor te dragen. Echter, MM. zou ik u geern doen zien dal liet my onnuttig is voorgekomen breedvoerig te handelen over de nutligheyd des geesls van vereeniging die lieden zoo wel in de hesehaefde wereld begrepen word, en waervan het eerste gedagt zich in het verledeue gael verliezen; men werpe slegts eenen hlik op de geschiedenis der ondste volkeren, en men zal ziclt overtui gen welke gewiglighevd er de ouden aen vasthegtten, en hoe hoog zy hy hun geschal wierd. E11 indèrdaed, de geschiedenis, deze zoo wyze racdgeefsier heeft ons dusdanige waerhcdcu overgezet, welkers invloed lie den hooger dan ooyt na weerde geacht word. Welaen medeburgers roe|it zv u toe, vercenigt, en op dm weg des voortgangs zult gy wandelen, weent, blyflgy van een geschey- elen zeldzaem zult gg eenige moeyelykheden te boven komen, uyt etc vereeniging spruylcn zoele monverganklyke vruglen; immers alle vereeniging welk doelwit zy zich ook voorsleilc, boent den weg tot. uyttevoeren verordeningen, icacr uyt zelfbelang en ei genliefde noodzakelykgebannen zyn; hel algemeen welzijn is hel voorwerp van al haren arbeud, dit zelfde w'elzyn erkent zy slegts als haer leeltig kindden baelzugligm kan er ;yn aes niet vin den, ook moet ley uyt haer midden verdreven worden. Deze aenhaliug doel ons 'zien met welk gezond oordeel de Romeynen, die beheerschers der aerde, al de nutligheyd der vereeniging schafteden; en dil, MM. bemerkt liet wel, wanneer kunsten en wetenschappen nog, 0111 my zoo uyt te drukken in hare kinderjaren verkeerden. Hoeft men zich dan nog te ver wonderen overde opvorming van zoo talryke vereetiigingen die allen vriend van voortgang met zoo veel geestdrift aenschouwt En wy dan, afstammelingen der vernuftige en werkzame Me- napiers, wy dan, zeg ik, gevestigd In het middenpunt eener provincie die met regt en reden eenen lusthof mag genoemd worden, die werkelyk de verzamelplaets is waerzoo veel vremde akkerbouw-kundige hunnen geest met onze wetenschappen komen vereieren en verryken, zonden wy er niet aen denken Zouden wy aglcriiytdeyuzeuWel hoe! de akkerhouwkundê die draeyspil der beschaving zoude hy ons den toegang niet vinden, dien wy met zoo veel gocdwilligheyd aen alle andere kunsten en wetenschappen openen, en die noglans zonder haer nog in de diepste vergetenheyd zouden bedolven liggen? Voor zeker ja, MM. de landbouwkunde moet eerder als alle andere kunsten by ons vertegenwoordigd zyn, en dit door de. doelma tigeinrigting waer door ons arrondissement zich met rede te verheerlyken zal hebben; ook, MM. hebt gy het noodzakelyk geoordeld, en hebl gy er die kunde onder meer als een belrëk weerdig van geoordeld, ja, MM. doordringen wy er ons wel van, de landbouwkunde, die uytdeelsler der rykdomraen en des geluks, onafscheydbare vrienden der vryheyd heeft ten allen lyde, en dit hy alle volkeren in agting geweest, ook zien wy dat de grootste helden der ltomeynsche republiek die over het gansche aerdryk gehcerscht heelt, er hunne geliefkoosde bezig- heyd van maekten; spoort den onsterflyken Cicero naer, in hoogst deszelis philosophieke werken, ziel hoe hy zich verrukt in de aengename gedagten die zyne liefde en verkleefdheid tot den landelyken arbeyd hem ingeven onder alle de bedryven die den menscli kunnen verryken, zegt hy, is de landbouwkunde de beste, de meest winstgevende, de zoetste en de wecrdigste van eenen opregt onafhangelyken mmsch (Omnium rerum ex qui- bus aliquid acquiritur, nihil agricultura melius, nihil ubc- rius, nihil dulcius, nihil homilie libero dignius. cicero, de oil. 1.. 1. rs° lol.) Herhaelen wy dan ook met de geleerdste mannen* dat, te begin nen van Homerus totaen Hesjodes, van Aristoteles lyden tot die gene van Varron, van Yirgilius tot DeLille, d'akkerbouw kunde aen de voornaemste digters stof opgeleverd heeft on de groot ste schryvers der oude tyden geoeil'end. 'T is 0111 dat zy er de aongenaemheden wisten van te smaken en derzeiver hoogo gewigligheyd weerdeeren; 't is om dat zy wisten, die schran dere mannen, dat de eerste voorwaerde van het gemeenschap- pelyk geluk, van den voorspoed der stalen en den voortgang van liet inenschelyk geslagt teenemael berustende was iïi de beoellening der veldbewerkingen, of in andere woorden dal iw'"ig door onmiddelyke banden vercenigd is aen al de belangen der stolfelyke en geleerde wereld. En indèr daed, Je landbouwkunde is de bacrmoeder van den koophandel die op zyne beurt het leven voedt der schoone kunsten; dus landbouwkunde, koophandel, schoone kunsten dry kostbare zaken die in zich zeiven alleen don voorraed van liet sloffelyk geluk dat den mensch kan genieten, uylmaeken; volkomono aryvoudighcyd die zich in een enkel woord laet uytdrukken, namelyk de beschaving. Indien de oude hunnen lol van eerbied en verwonderin" aen de nuttigste van allekonslen betaeld hebben, hedendacs. heelt men ook niets verwaerioosd 0111 ze tot don hoogstelt Iran van volmaeklheyd te doen stygen en onder dil betrek eene menigte meuwe overzigten van belangryke verbeteringen ue- tuygeu genoeg over den iever en de verkleefdliovd der land bouwkundige onzer eeuw.—Komt het thans bestaende gou vernement dan ook gecnon schitterenden hlvk te geven zvnor groote bezorgdheid jegens de akkerkunde, met eene vyfjaïigc tam!- en holbouwkundige tentoonstelling in teriglen. De rol die de maelschappy waervan wy heden de pleglige instelling vieren, eertang in den voortgang der akkerboiiw- e.i der landgoederen bestuerkunde kan spelen, zal ml«eslrekt zyn.enbuyten allen Iwyffe! veel bydragen aen doil welver dienden eerbied dien wy hier toezwaeyëu aen die gene die er zich mol zooveel iever op toeleggen; zy zal als de hewaerdster optreden onzer regten en de invoerster der verbeteringen die ons zouden nuttig koutten zyn, maer ten dien eyndc MM. moei zy eenen oproep doen tol uwe medewerking, lot uwe zorgen en volherdmg. L11 voor eerst, voor wat de veelvuldigheyd der gewassen betreft, zie daer het doel dal boden alle geteerde landbouw kundige beoogen, ook doelen wy hier in grootelvks hunne ge voelens. Niet dat wy nogtaus willen bcwccren dal de heden- ilaegsche bebouwde planten niet al de voordeelige 011 gezonde voorwaerden opleveren; maer er hoeft slegts eenen geessel over ui tgestrekte gronden zyne verwoesting komenaeutcn«toii. ol ziet wy vinden ons gebukt onder de vrees van eenen be- droygendoii hongersnood. De aerdappelen-ziekle welkers nood lottige gevolgen ons nog geduerig drukken, komt hier besta- tigen, en dit op eene onwederleggelvkc wyze liet geen wv komen Ie zeggen. De verwoesting door dien geèssel aeugezoi was des te versclirikkelyker om dal het meestendeel der Ian I- tigden'S °P mooSsün8 dier vruSl kunne zoetste hoop ves- M elnu, de nieuwe voedzaeme planten waervan de geleerde schriften en de nutligheyd en de voordeden zullen voorstel en, vergen, van u, MM. eenige parceelkens grond toe tewyden, hoe kleyn deze ook zyn, voor zoo veel zv de noodige voorwaer- den vereenigen door de eerste beproevers voorgeschreven Reeds, MM, zyn het turks koorn den Ignamus, de dikke blauwe velderwten, de aerdpeeren, planten die al uwe aen- dagt verdienen, en op welke gy voor uwe eygenc belangen nauwkeurige beproevingen hoeft te doen, want "geene schriften konnen ons deswegens voldoen; volgens de eene konnen z\ in onze bebouwingen worden ingebragt, het lurks koorn of maïs indien wy 011s schikken volgens de gezegdens van andere, dé mats, zeg ik, is voor altvd als nadeelig beoordeeld. Elke streek moet hare bebouwingen kennen, zeggen de praktische en wyze landbouwkundige, en ten dien cynde zyn de beproevingen vooreerst onontbeerlyk; de ondervinding is' immers den hoofd- regter van alle menschelyke bewerkingen. Daerom dan drukt u slegts over derzeiver weerde uyt wanneer gv nauwkeurige en gewetensvolle beproevingen 'genomen licht. Want, zich uytten met te veel verhaesting in vracgstukkeu van zoo groote aengelcgenheden, ware zich blootstellen om later de schande tc moeten ondergaen van eene al te ras in t midden gebragtte goed- of afkeuring. Inmiddels MM. mogen wy de voeding van 't vee uvt 't 00" met verliezen, wyl de landbouwkundige nimmer overeen stemmig zyn nopens liet vraegsluk van te weten of men den voorrang dient te geven aen de voeding met gekookte oi ongekookte spyzen. Het schoon middel door den geleerden alck aenbevolcn en bewerkstelligd schynt dit vraegsluk vol- Ziel, MM. Scheidwciler, Du Bois,DcThaër,Schicertz, Sinclair

De Denderbode | 1848 | | pagina 3