FRANSCHE REPUBLIEK. 700,000 fr. vei loóren worden? neen neen, deéze rekening zal, zoo wy verhoópen, de kamer anders uylcyfferen. Ondertusschen brengt die borgtogt 5 par cent op verre van werkeloos of zonder opbrengst te zyngelykdc ongerymde waelen-uota durft uytkrae- men. Elkeen zal overigens begrypen van waer den wind komt wat er bet Verbond van Acht ook van zeggen mag. De hiervoóren slaende regelen waren geschreéven en gezet toen wy de parlementaire annalen ontvingen waerin wy met Hpyt de aenneéming van dit noodlottig ontwerp lazen. Indien wy met genoegen gezien hebben dat de twee afgeveèrdigde van Geeraerdsbergen, MM. De Clippcle en Clcemputte, tegen het ontwerp hebben gestemd, hééft van den anderen kant de afweé- zigheyd van onzen afgcveêrdigden, M. Bruneau, in deés belang- ryk vraegstuk ons het grootste hertzeer gedaen. Ondertussclicn, daer deéze wet nog door den Senaet moet onderzogt worden, verhoópen wy dat de zaek ecne andere wending zal neémeu. Wy porren onzen regeéringsraed aen zich dóór eene 2jc petitie tot den Senaet te wenden en kragtdaediglyk tegen deéze schreeu wende onrcgtveèrdigheyd te protesleéren. Wy zullen welligt het onderzoek deézer kwestie op lyd en stond herneémen. Er is ons eenen franscben brief toegezonden in antwoord op eenen brief van M. Bruneau in de Gazelle van Aclsl en liet Ver bond afgekondigd. Deézen franscben brief schynt, volgens ons, het gedrag van onzen regeéringsraed volkomen te verregtveér- digen overdeaentygingen hem dóór d'heer Bruneau gedaen. W at er van dit alles zy, 't is waerlyk te beklaegen dal door liair- kloveryên, vermetene oórdeeleu en meermaels ongegronde aentygingen bier de tweespalt tusscben de hanilelkamcr en de regeéring word aengeblaezen wacruyt niemand eenig nut maer integendeel alle nadeel moeten verwaglen. Het schynt zeker dat de Kamer heden haere werkingen zal eyndigen.Den heer Minister van 't inwendige hééft aengekondigd dat hel gouvernement voórneémens was de kieskollegiën tegen den tweeden Dynsdag van Juny, z.ynde den 13 der toekomende, maend by een te roepen ten eynde tot de vernieuwing der wetgeévende Kamers over te gaen. Gelyk men ziet zullen de kiezingen niet lang worden uytgesteld. Wy vermaenen van heden af al de kiezers onzes arrondissements op hunne hoede te zyn tegen de kuyperyën, beloften, listen en laegen die er zullen wor den aengewend; wy herrinneren hun 't géén wy over acht dagen hebben gezegd, de maet van het verledene moet dé'maet vóór het toekomende zyn. Elkeen zal zich ondervraegen of onze afgeveèrdigde hunne pligten heb ben gekweéten, of zy gesproken hebben daer waer zy moesten spreéken; of zy verslacfd en al te véél ministe- rieél geweést hebben of niet; met een wóórd, of zy weêrdiglyk hebben beantwoord aen de beloften die zy in overvloed vóór de kiezing gedaen hadden. Wy zullen hier omtrent een wóórd in ons aenstaende iNr zeggen en dry kandidaeten voorstellen over welke iederen kiezer zal konnen oórdeeleu. Agt hy ze weèrdig van vertrou wen, dat hy er vóór stemme, vind hy dat zy de noodigc of gewensehte waerborgen niet opleveren om hun man- daet tot voordeel en welzyn onzes vaderlands in 't alge meen en van ons arrondissement in 't byzonder, te ver vullen, dat hy ze verwerpe. Het gewccten, de overtuy- ging alleen moet hier geraedpleégd worden. Dus, ge- agtte kiezers, gy zult althans by de dry weéken aen ti hebben om onze mannen te onderzoeken, wy zullen van onzen kant niets verwaerloozen om als onpartydige en regtzinnige dagbladschryvers alle noodige inlichtingen te geévenmaer, nog eens herhaelen wy het, dat uw ge- weéten u alleen tot leyddraed strekke in de gewigtige tack die gy gaet te vervullen hebben, l »..SuZu«, .1 Men verzekert dat liet de portefeuille van financiën is welke dóór de leden onzes kabinets aen >1. D'Elhougne is aengeboóden. De aenneéming van deéze portefeuille dóór den agtbaeren afgcveêrdigden van Gend zou, naer het schynt, M. Frère, minister van openbaerc werken, doen besluyten aen 'thoofd zyns departements te blyven. Den Journal dc Licge zegt dat het ontslag van M. Frère siegts een hevig geschil met M. Veydt, vóór oorzaek had. De militiens van dc ligfing van 1847 worden aen- gemaend zich op 26 deézer in de citadel van Gend te laeten vinden aiwaer men hun de korpsen zal aenwyzen vóór welke zy zullen bestemd zyn. Den knegt van d'heer Dé Gheest, brouwer alhier, hééft gisteren gemist het slagtoffer zyner onvoórzigtig- heyd te zyn. Zyne bierkar die langs agter te zwaer gelae- d n was, is in het voortryden eensklaps omgek li kt en den voerman ter aerde onder de wielen gevallen welke hem over het lyf reéden. Men begrypt niet hoe het zyn kan dat den voerman siegtseenige kneuzingen hebbe bekomen des te miu daer de kar met zeven tonnen bier gelaeden was. Aen de Psieuwstraetpoort alhier, waren deéze wéék by nagte dieven gedrongen in 'thuys van sieur De Meeter, en hadden reeds eene goede provisie kleedingstukken en andere voorwerpen gereed in eenen zak gedaen om mede te neémen toen zy dóór eenig gerugt op de vlugt ge- dreéven zyn laetende hunnen zak en siegts eenige hem- dens medeneémende. Een koninglyk bcsluyt verleent de volgende hulpsommen ter verbetering der buertwegen: 015 francs aen de gemeente Oombergcn: 178 fr. aen de ge meente Borsbeke; 1500 fr. aen de gemeente Baeveghem 2000 lr. aen de gemeente Wauzele. Eene landbouwkundige maelscbappy is te Veurnc, door de zorgen van M. den dislriktskommissaris, opgeregt, Deéze nieuwe inaelschappy lelt reeds meer dan veertig leden, en zal veel goeds in het arrondissement Veurne konnen le wege brengen. De liberale kies-associalie die zondag te Korlryk ecne vergadering moest houden, is onverrigter zaken moeten uyt- eenseheyden, om dat er geene kiezers genoeg waren aenge- komen. Den lugligingsraed der advokaeten le Gend, heeft aen M. dc Bavay. prokureur-generael by het hof van appel le Brussel, eenen brief gebonden, in welken denbarreau van Gend legen de langdurige gevangenschap van M. den advokaet Spillhoorn proiesteérl. In den zeiven brief verzoekt den lugligingsraed dal de inslruklie mei vlytzou worden voordgezet, op dal er spoedig eene beslissing in deéze zou genomen konnen worden. Een brusselsch dagblad, den Obvervaleur, kondigde gisteren af, dat den minister van openbaere werken zyn ontslag den koning had aengeboóden. Men zegt ook dal dry afgeveèrdigde van Gend hun mandaet van volksvertegenwoordiger gaen ver- zaeken Men verzekert dat M. den baron de Mooreghem verklaerd hééft geeneu senaleur meer te willen gekoózen worden. Den 21 february waren er vóór 28,200,000 franks Belgi sche schatkistbons in omloop. Den 10 mey bestonden er maer 14 millioenen meer. De veertien overige millioenen waren in liet lydbestek van twee maenden en half uytgekeerd. Vrydag hééft den herbergier Hovaere van Brugge, zich onder eenen spoórtreyn geworpen, op het oogenblik dal denzel- ven den steenweg van S. Michiels overreed. Den ongelukkigen is verpletterd opgenomen. In zynen zak vond men een briefje, waerop stond: Beier korte pyn dan kankerpyn. Amen. Om le be stellen aen myne vrouw met véél verdriet. Leonardos Hovaere. Op eene gemeente, in de omstreéken van Doornyk, is een vreeslyk schelmstuk gepleegd. Eenen man, Frans Bouverie genaemd, hééft zyne vrouw vermoord, en dan zich onmiddelyk in dc handen van dejusticie geleverd. liet dorp, op welk dit schelmstuk is begaen, word Monl-Saint- Aubert genaemd. Den prokureur des konings en den regter ter inslruklie van Doornyk, hebben zich ter plaets begeéven, en geeonstateérd dat de vrouw verworgd was. Den pleéger der mcoi'd is eenen kerel die nog Yyf jaeren vóór diefte is gevangen gezet; liet slagtoffer was zyne derde vrouw. Indien men hel openbaer gerugt gclooven mag, zouden de twee voórige vrou wen ook véél van deézen kwaeden kerel te lyden hebben gehad. Het brood hééft te Brussel eene ligtedaeling in den prys ondergaen. Byna dóór gelieel de provincie is den prys der graenen aen hel daelen. Wy verneémen dal alom de aerdappelen zich zeer gunstig vertoonen, en met eenen kloeken sla in opschieten. Weynig of geene gepianlte aerdappelen zyn ten agteren gebleévenallen zyn voordgekomen. Men aenziet zulks als een goed voórteeken, en men verhoopt dat den aerdappelcn-oogst zal gezegend zyn. Een weekblad van Audenaerde, de Gazellezegt dal, sedert eenige dagen, eenen Duylscliman te Audenaerde is aen- gekomen die al dc goede geweren die in het oórlogsmagazyu aldaer berustende zyn, opkoopt, en de zelve naer zyn land stuerd. Byna alle dagen der voórledene wéék hééft men wagens met vuerwapens gelaeden uyt Audenaerde zien vertrekken. De geèrste en de rogge staen alom allerbest, en beginnen le bloeyén. Deéze veldgewassen beloóven eenen overvloedigen oogst. Eergisteren kwam eenen kerel van Si-Job naer Borgen hout en kréég onder wege met zyn lief een vriendelyk krakeel, waer- by hy liet inzigt beluygde zich te willen verdrinken. Aen het fort van Stuyvenberg gekomen zynde, sprong by werkelyk in het water, meenende er met een koel bad af te komen; maer onzen gast had de diepte niet juyst gepeyld, en vier persoonen die hem ter hulp snelden, Iiaelden hem met groole moeyte uyt de modder, in welke hy was blyven sleéken. (Anlw. Nieuwst). Tc Bergen is een droevig onheyl gebeurd. Den jeudgigen A. Paulct, oud 10 jaeren was bezig met de spil van een molen rad le smeêren, als hy dóór de tanden van betrad by zyn hemd gegreépen, onder bel molcnwerk gesleept en volkomen verplet terd wierd. Men schryfl uyt Antwerpen 18 Mey: Eergisteren tus- schen 7 en 8 ueren 's avonds, is een gew eldig onweer over deé ze stad losgebroken. Den bliksem, naer men beweêrt, is in het kjeyn dok gevallen, doch zonder schade te veroorzaeken. De beriglen noópens den slaet der velden en hetgeen den oogst laet te gemoetzien, zyn allergunstigst. Het koolzaed, onder an dere, slaet allerweêlderigst. Mogten wy de stormen, ontsnappen, den landbouwer zoude zich le verheugen hebben. Al degeéne die den gang der saizoenen in agt neémen, weélen dat de jaeren geducrende welke het in april zoo w eynig dondert, altyd zeer vrugtbaer zyn; doch ook vcél onweders opleveren; daer zy liet land de grootste ontwikkeling van eleclrieke vloeyslof bezorgen. Een dagblad van Cambridje (Engeland) zegt, dat de gevveézene kouinglyke familie van Vrankryk te Claremont in zeer bekrompen slaet lcéft, dat zy geene enkele koets in eygen- dom bezit, en des zondags in dry koetsen naer de kerk van Weybridgc ryd. Dc tafelgeruglen zyn meer dan sober. parys, 15 mey. Men gaf heden als stellig en zeker vastge steld eene buytengewoone ligling van twee honderd duyzend mannen van 18 lot 50 jaeren; al dc ongetrouwde manspersoo- nen van dien ouderdom zouden in de ligling begreépen zyn. Men zou reeds bevelen hebben gegeëven lot het verveérdigen van wapens, geweêrcn, sabels enz. Een gedeelte der mobile garde zou onmiddelyk uylgerust worden, om tc velde te trekken. Den staf van het leger zou dergelyke bevelen hebben ontvangen. Deéze tyding heélt onder de leden der Nationale Vergadering groot opzien gebaerd; doch desniettemin vereyselit zy be vestiging. Maer wat daer van zy, de Presse voert met groote bilterheyd tegen dit ontwerp van oorlog uyt. Het artikel is leézensweèrd, weshalve wy er hier eenige extrakten laeten van volgen: IIcl sehelmsluk, hetwelk wy vóórzien hadden, is op het punt zich le verweézentlyken. De regeéring, welke ten eynde van redmiddelen is, niet weelende hoe het krediet dóór het vertrou wen, en den arbeyd dóór het krediet te doen herleéven, gaet het geheym haercr schuldige onbekwaemheyd in den oorlog bedelven.. Zy verandert het karakter der omwenteling van 24 february in plaets van vreédzaem en maetschappelvk; maekt zy ze slryd- lustig en staelkundig. In plaets van de vryheyd dóór denkbeél- den, krygen wy de vryheyd met kanonschoten. Reeds hebben wy de onze eens op het slagveld gelaetenwy zullen ze er nog laeten. Verraed verraedwant dit is den naem, dien verwaen- de onmagt verdient. Volk! wat hadden zy u gezeyd?Zy hadden gezeyd, dat het lot der arbeyders te beklaegen was en dat het moest verbeterendal de sterfte den ryken spaerde en den ar men neervelde! zy verontweêrdigden zich u zoo ellendig te zien leéven! Wat doen zy? wat bedenken zy? Zy bedenken u ledoen dooden. Geloof niet, dat het is om Italiën of Poolen te ondersteunen, twee naemen waermede men uwe edclmoedig- heyd misleyd. Het is om zich van u te onlslaen, niet weelende wat met u aenvangen; het is om de veranlwoórdelykheyd hun ner onmagt tc ontsnappenhel is om het spoór hunner geldver- kwistingen le doen verliezen; het is eyndelyk om eenen verant- woórdelyken uytgeéver vóór al de rampen te vinden, welke zy niet hebben weéten le beletten en nog hebben verzwaerd. Men' zal alles op den oorlog schuyven, en de onhedagtte menigte zal herhaelenJa, het is de schuld van den oorlog. van den 15. De tydingen uyt Parys zyn bedroevend. De Nationa le Vergadering is door verscheydene duyzendc menschen inge nomen, onder liet geroep van Oorlog aen Rusland en Ooslcnryk! Leive Poolen en Ilaliën. De Vergadering hééft dus niet kunnen beraedslaegen. Den voorzitter Buchez hééft de zitting ten 4 ueren opgeheven. Het 5L' legioen was in aentogl tegen het paleys Bourbon, om de volkvertegenwoordigers te ontzeilen. Den ge- nerael Courtais had geweygerd de nationale garden aen te voeren. Eene voórloopige regeéring hééft zich op het Stadhuys willen opvonnen; maer haere leden, ten getalle van vyf, zyn aenge- houden geworden: hel zyn de burgers Barbés, Blanqui, Raspail, Hubert en Sohrier. Den generael Courtais, opperkomman- j dant der nationale garde, is insgelyks aengehouden. Ten zes ueren 's avonds is de kommissie van uytvoerende magi, hege- leyd dóór eene onnoemelyke menigte nationale garden en bur- gers, naer het Stadhuys getrokken. De Nationale Vergadering moest des avonds ten 8 ueren vergaderen. Parys was in eene sóórt van verslagenheyd, maer rustig. voóklaetste tydingen uyt parys. Dynsdag was. geheel Parys in rep en roer; eene volslagene 'regeéringsloosheyd heerschle aldaer. Een handvol kluhsmannen hadden het stadhuys ingeno- men, een nieuw provisoir gouvernement uytgefoepen en eeuoj gedwongene belasting van duyzend millioenen op de ryke g£- i lieven. Gelyk men begrypt is er aen het dwangbesluer van den bloedzugligen Barbes en zynen slegten acnhang daedelvk pael en perk gesteld. Hel order en de rust zyn hersteld, lalryke aenhoudingen gedaen en de nationale vergadering welk eenen j belhamel der klubgaslen ontbonden had verklaerd, hééft haere I werkingen hernomen.Zie hier eenige byzonderheden liet is niet den voorzitter die verklaerd hééft dat de natio nale vergadering ontbonden was, maer den citoyen Hubert. Vóór aleer men zoo verre gekomen is, hebben eenige represen tanten gepoogd het volk, welk de zael was ingedrongen, tot bedaeren le brengen, en het de vergadering te doen onlruyinen. Hel volk, dat is, de kielgaslen en de kerels met bloole armen, hebben stelliglyk geweygerd. Dan is er een wanorder in de zael opgereézen welk onbeschryflyk is. Elkeen klapte en schreeuwde overhoop, en niemand kon zich doen verslaen. Barbes regt zich op en word naer de tribune gedraegen. Barbes: De nationale vergadering moet aeustonds, en dit' zonder de minste aerzeling, verklaeren, dat daedelyk een leger- korps marschveérdig gemaekl worde, en naer Poólep worde ge- stuerd. Er moet verder 1 milliard op de ryken genomen worden, en men moet verbieden van den rappel tcslacn: wat meer is, men moet aeustonds de troepen in haere kazernen doen trekken. De representanten welke dit niet acnstonds willen stemmen, moe ten als verraeders aenzien en gehouden worden. Van alle kanten: Ja, ja; het is alzoo. De representanten zul len hier niet uytgaen vóóraleer zy dit zullen gestemd hebben. Het volk der tribunen Ja, jaSluyt alle deuren en uyt-j gangen, op dal niemand onlsnappe. Nu reés het wanorder ten top. Niemand durfde zich beweégen elk was onder de vrees der menigte. Dit duerde een kwartier uers, tot dat citoyen Hubert op de tribune is geklommen, en het volgende hééft uytgeroepen Ciloyens, in den naem van het fransch volk, verklaere ik de vergadering ontbonden. Van alle kanten roept men: AVeg, canailleWeg, represen tanten Weg, gy zyt maer canaille-volk! Men gébru-yklgeweld op den voorzitter en men jaegt hem uyt de zael. Op deézen oogenblik klimmen Hubert, Barbes, en nog een tiental andere individus op het bureel vau den voorzitter en leézen proklamaliën af, die niemand begrypt of verstaet. Er worden nieuwe vaendels in de zael gebragt, en op een der zel ve léést menLe Père DuchéneEen rood vaendel word boven, bet bureel geplant. Men jaegt de dagbladschryvers die nog in

De Denderbode | 1848 | | pagina 2