hunne tribunen gebleéven waren weg, en men hoort van alle kanten roepenNaer het stadhuys! Naer het provisoir gou vernement! Het volk neemt Barbès op, en draegt hem in ze- geprael weg. Al het volk verlaet de zael, en volgt Barbès op de straet. Na dat nu het volk vertrokken was, om vyf ueren en half, waren er nog meer dan honderd representanten in de zael en in de aenpaelcndc bureelen gebleéven. Deéze hebben zich dac- delyk in vergadering vereenigd, om aldus te prolesteéren legen het geweld der klubsgasten die de sloulmoedigheyd gehad had den van te veikiaeren dat de vergadering ontbonden was. Citoyen de Lamartine spreekt eene redevoering uyt, van welke de laetslc zinsnede de volgende is In eencn dergelyken oogenblik, moet hot gouvernement in geencn raed zich vereenigen, liet gouvernement moet overal, op de straet, op de openbaerc plaelsen der stad, zelf op het slagveld, zyn. Van alle kantenJa, jaWy ook, wy zullen gacnWy zullen u volgen Op deézen oogenblik waren er veel nationale garden in de zael gekomen, en deéze verhieven de zelfde geroepen. Deéze korte zitting wierd nu gesloólen, en tol 7 ueren verschoóven. Onderlussclien was welhaesl het stadhuys overrompeld en ingenomen. De leden van het zoogezeyd provisior gouvernement worden verjacgd,cn eenigen gevangen genomen. Het rood vaen- del welk uyt eene der venster was uytgesteéken, is aen stukken gescheurd, en de lappen van het zelve zyn ouder de voelen getreéden, en in den wind geworpen. Het order was in den avond hersteld, en de regeéringsloosheyd was beteugeld Den heer Aug. Porlalis hééft aen de Vergadering magti- ging gevraegd, om twee haerer leden, Barbès en Courlais, te ver volgen. Met cenpaerige stemmen is de magtiging locgestaen. Courlais was reeds in siael van aenhouding gesteld, 11a dal hy uyt de zael was gejaegd geworden. Den heer Landrin, procureur der Republiek, hoéft dezelf de magtiging gevraegd tegen Albert, die op het Stadhuys met Barbès was aengehouden. Dezelfde eenstemmigheyd verleende deéze magtiging. Flocon alleen hééft Albert tragten te ver dedigen. TOONEELEN OP 1IET STADHUYS. Toen Blanqui, Barbès en Hubert hadden aengekondigd dat de Nationale Vergadering ontbonden was, schreeuwde het ge peupel Nan- hei Stadhuys! Zy trokken te midden der verwon derde bevolking langs de kae.yèn, en kw amen ten vyf ueren op het pleyn van het otauuuys. Den kolonel Rey, gouverneur van dit gebouw, boód zoo lang hy maer kon wederstand; inaer het ka- nalie overweldigde de iraliedeuren en sloof naer binnen, schreeuwende; Vivat Barbes! Vivat de volks republiek! Het klubsvaendel verving de drykleurige vlag op den grooten balkon. Barbès is 'eencn van de eerste op het Stadhuys geweest: lly is op eene tafel gaen slaen; van waer hy le^zing dééd van de nacmen der leden d(r nieuwe regeéring. iMen stemde onder een in groote verwarring. De vergadering bestond uyt omtrent vier honderd kiclgasten. Ondertusschen riep men den burger Barbès toe, zich te haeslen; want dal er nationale garden aenrukleu. Na eenige verpoozing, begaf zich Barbès met zyné makkers in eene andere zael, en begon daer de naemen der leden van zyne regeéring op briefjes te schryven, welke zy dóór het ven ster wierpenmaer men bejegende deéze lyslen met veronl- wcèrdiging, en schold Ledru-Rollin uyt vóór verracder. Toen is Barbès met zyne makkers en een dertigtal oproerige in eene andere kamer gegaen, en hebben dezelve gesloólen. Zy waren daer bezig, met eene proclamatie op te stellen, waerby ieder zich een paert van den koek gaf, als twee kapileyns en een dozyn nationale garden van hel 5e en Gc legioen in de zael verscheènen, roepende; Waer is Barbès? Wy moeten hem hebben! Eenige kerels met roode gordels antwoordden: Neen, ncen,gy zult hem niet krygenen eer over ons lyf gaen! Maer welhaesl drongen er nog meer nationale garden binnen. De schildwag- ten, dóór Barbès uylgezet, boóden hevigen wederstand, doch moesten zich eyndelyk overgeéven. Barbès, Albert en Thoré zyn toen acngehouden. Barbès wierd den eersten dóór de olïïiceren van de artillerie der natinoale garde bydekraeg gegreépen. Deverontweèrdiging was algemeen: Barbes was bleek en onsteld. lly kon niet gaen en wierd voortgcsleurd. Yerscheydene maelen wierden de sabels tegen hem opgeheven. Den werkman Albert, even verscbrikkelyk ontsteld, wierd op dezelfde wyzc weggebragt. Thoré, die minder neêrslagtig schéén, wierd in eene veylige plaets gesleépt. Alle dry wierden afzonderlyk opgesloóten. De andere a en hangers van Barbèswelke zich nog op het Stadhuys bevonden, zyn insgelyks acngehouden. Men schat hun getal op zestig of tachtig. Sommigen waren draegers van dolken, pistoólen en com plot-brieven. VERSCHILLENDE TYDINGEN. Barbès, Albert en Blanqui zyn aengehouden. Deézen laetsten iskonnen ontsnappen, en heél't zich ergens verstcéken. Hubert en Raspail zyn ook in de handen der justicie. Verder beloopt hel getal aengehoudene tol meer dan twee honderd. Men zeyile dat fcaussidières was aengehouden, maer dit is- niet egt; Caus- sidières is van zyne bediening afgesteld, om dat hy, van alles onderrigt zynde, geeno' maatregelen had genomen om die op roepen legen te houden. Sobricr, den opsteller van het revolutiönnairc blad La Communeis aengehouden. Deézen citoyen is aen de zorgen dei- dragonders toevertrouwd. Te Aetrecht hééft eenen militairen oproer onder de huzaren, de genie en het.5° ligt voetvolk plaets gehad. Zeven tien huzaren, welke wegens kleyne faulen in de policiezael waren gezel, zyn er dóór de oproerige soidaeten uyt verlost geworden. Courlais, die zich als eenen laffen verraeder hééft gedrac- gen, bevcélende aen de nationale garde de bayonnet in de scheede te steéken, is in de voórzael der Nationale Vergadering dóór de nationale garde zelve aengehouden. Op het oogenblik dat hy aen het 10° legioen bevel wilde geéven te vertrekken, snauwde eenen garde hem toeGenerael gy zyt eencn verraeder, ik degradeer u in naem des volles! en op denzelfden stond wierd hem zyn degen afgenomen en in stukken gebrokenzyne epaul- letten wierden hem afgerukt en van een getrokken, en hy wierd in slaet van arrestatie gesteld. Verscheydene volksvertegenwoordigers zyn voórneémens de inbeschuldigingstelling van Louis Blanc te vraegen. liet is zeker, dat dit manneken niet geheel onnoozel is. Een der kopstukken van de revoluiionnairc bewreéging van maendag had bezit genomen van bet ministerie van binnen- landsche zaeken, en schrééf daer geruslelyk telegrafische depê ches vóór de departementen, als hy dóór de nationale garde wierd aengehouden. POOLSCHE ZAEKEN. Den lieerde Lamartine hééft maendag (15) naemensde kom missie van uytvoerende magi eenen hoop extracten, uyt de de pêches van onzen zaekgelastigden te Berlyn, aen de Nationale Vergadering medegedeeld. Deéze extracten gaen van 20 maert lol 9 mey. De eerste extracten berigten, dal Pruyssen niet on genegen is aen het Poólsch gedeelte van het groothertogdom Posen leverzaeken; dalde Polakken een onafhanglykPoólen wil len: dal zy verlangen, dat Pruyssen daeraen medewerke; maer dal Koning Erederik-W illem nimmerden titel van Koning van Poolen zal aenneémen, of aen Rusland den oorlog verklaeren. De volgende extracten berigten, dal dcoórlogsparly by de Pruys sen en Poókn van gedagle is, dat men van Vrankryk geeuen onderstand te land moet ontvangenmaer dal deszelfs mede werking zou moeten beslaen in het zenden eener Fransche vloot in de Baltischc zee. Den prins Czarloryski moet daertoe zelfs de mondelinge verzekering van Lamartine hebben ontvangen. Eyndelyk de laetsle extracten vermeldende afbreuk der goede verstandhouding lusschen de Duytschers en Poolen; de verbit tering der eerstgenoemden en den opstand der laelstgenoem- den in hethertogdom Posen. Te Berlyn beschouw t men debelan- gen der Poólsche natie als niet bestaenbaer met de Pruysischc. Indien Vrankryk Duytschland wegens de Polakken mogt dreygen of verontrusteii, dan zou er lusschen Pruyssen en Rusland een verbond gesloóten worden, en deéze twee mogendheden zouden Poolen vernietigd hebben, eer hel Fransch leger den Rhyn zou zyn overtrokken. Den Journal des Débats bemerkt omtrent deéze extracten, dal dezelve den pynelykslen indruk zullen maeken. Wy kunnen er de waerheyd niet van betwisten, vervolgt hel geweézen hofblad; maer wy hadden dezelve liever met meer omzigtigheyd uylge- drukt gezien. Deéze briefwisseling moet zelfs diegeéne ont goochelen, die het minste begoocheld waren. Overigens beves tigt zy rouwelyk, helgeén wy vroeger gezeyd hebben, dat er vóór Poolen niets kon gedaen worden die diplomatic in vollen dag zou, in andere lyden, vry onbescheyden en 011- voórzigtig hebben voorgekomen; maer wat ons betreft, wy kun nen niet klaegen, dal de waerheyd zoo naekt word voorgesteld. Althans zal de Nationale Vergadering met kennis van zaeke oórdeelen, en indien zy blind is, dit zal weézen, omdat zy geen oogen heél't 0111 te zien. ITALIËN. Te Napels was op den 4 eene telegrafische depêche van den veslings-kommandant in Messina, de dato 2 mey, 5 1/2 uere des namiddags, ontvangen, welke mededeelt, dal lol op 20 mey eerstkomende eenen wapenstilstand gesloóten was. Tc Napels zelf neéwcn verwarring en verarming in vreeselyke snelheyd toe. De ryken verbergen hun geld, verkoopen hun goed, en den Koning zelf moet reeds verscheydene maelen verklaerd hebben, dat, wanneer men volstrekt ile Republiek hebben wilde, men het slegts te zeggen had; dan zou hy de Napolilanen niet langer beletten, om naer herlcnslust elkander te berooven of de dood te slaen. Tc Roomen blyft de onzekerheyd nog altyd heerschende. Men had zich te zeer gebacst met te berigten, dal den Paus aen alle wenschen des volks gehoor gegeéven had. Op 4 deézer was daeromlrent nog niets dóór hem bepaeld. Wel had men een nieuw ministerie opgevormd, dalde hoofdpunten van de petitie des gemeenleraeds tol programma had aengenomen. Dit ministerie bestuerde de zaeken, doch, als het ware, zonder de toestemming van den Paus. Den Heyligen Vader moet, zegt men, zeer neêrslagtig zyn, en wanner hy aen de volks wen schen geencn openlijken tegenstand bied, dan staet hy ze ook niet loc: hy laet begaen! Ilel nieuw kabinet had onmiddelyk een dekreet afgekondigd, bepaelende dat er een reservekorps van GOOG man, met zoo weynig kosten mogelyk, zou opgevormd worden. ONLUSTEN TE ROOMEN. van den G mey. Zwaerwiglige gebeurtenissen hebben se dert dry dagen in de hoofdstad der chrislene wereld plaets ge had. De nationale garde is hier volkomen meester. Nadat zy gewevgerd had den kardinael Bernetti te beschermen, hééft den prins Rospigliosi zyn ontslag gegeéven en is in het opper- kommando vervangen dóór den hertog van Renano. Den Senaet heeft haer by proclamatie uytgenoodigd, gezamenlij k met de magislraeten, de goede orde "te helpen handhaeven. Aldus be stuerde de nationale garde en scheen geen ander doel te heb ben dan den Paus van de kardinaclcn afgescheyden te houden. Zyne Heyligheyd was werkelyk in zyn paleys gevangen, en het leven van verscheydene kardinaelen bedreygd. In deézen staet van zaeken hééft den Paus den 2 deézer eene proclamatie doen afkondigen, waerby hy protesteerde tegen de kreéten en drejgementen, van welke eerbiedweêrdige persoo- nen het voorw erp waren geweést, en welke men had aengeweé- zen, om aen dulle grilligheden ten offer te vallen. Hy eyndigde met de bedreyging van den kerkban tegen de oproerigen. Deéze bedreyging, in stede van het gepeupel te bcdaeren, verbitterde hel zelve nog meer; woelige volksschaeren doorlie pen de slraelen, en het algemeen gevoelen was, dat men de gisting niet zou kunnen stillen, dan met aen Oostenryk den oorlog te verklaeren, Er is egler piets gebeurd. De stad is rustig. De kardinaelen zyn van het toezigt der burgerwagt ontslaegcn, uylgenomen den kardinael Bernetti, welken men te regt of ten onregte ver- dagt houd, met Oostenryk aen te spannen. Den vertegenwoor diger van eene vremdc mogendheyd hééft naemens al de vremde gezanten een gehoor by den Paus doen vraegen, om den 11. Va der te beweégen in zyne besluylen te volheiden. Maer de gezan ten der llaliaensche hoven, dit vernomen hebbende, zyn den 2 mey 's avonds by den Hollandschen gezant vergaderd, ten eynde te prolesteéren tegen deéze vracg van een gehoor zonder hunne deelneéming gedaen. Naer het schynt, zal dit gehoor nu niet plaets hebben. DUYTSCHLAND. De jongste directe berigten uyt Frioul, bevestigen dat den generael Nugent met het hool'd-korps van zyn leger uyt Sacile, alwaer hy op 2 deézer was aengekomen, nu lol aen Conegliano is voortgerukt. Hy had besloóten, daedelyk tegen Treveso te marcheéren, alwaer den pauselyken generael Durando en de Venetianen zich voórbereyden. Ter eere der menscheyd willen wy het gerugt niet gelooven, dat zegt, dat de Venelianen de dogter van Nugent, die zy in hunne magt verkreégen hadden, naer Treviso bragtcn en haeren vader bedreygden, hem naer 't hoofd toe te zenden, wanneer hy de stad beschieten mogt. Te Weenen is de voórloopige kieswet uytgeveèrdigd. Blykens dezelve is het stelsel aengenomen van verkiezingen met eenen trap. Op iedere 500 zielen wold 1 kiezer gekoózen. Vóór iedere 50,000 zielen 1 afgeveêrdigden, zoo dat de Kamer van Afgeveêrdigden uyt 585 leden zal bestaen. De opening van den eersten ryksdag is vastgesteld op 2G juny aenstaende. Het bevestigd zich, dat in de omstreéken lusschen Ko- burg en Schweinlunt een leger van GO,000 man Oostenrvksche, Pruyssische, Beyersche en Saksische troepen zal worden sa mengetrokken. Den Keyzer van Oostenryk laet in zyne hofhouding zeer aenzienelyke bezuynigingen bewerkstelligen, vermits de by den aenstaenden ryksdag vóór te stellen civiele lyst vóór het key- zerlyk huys zeer magtig moest worden gesteld, om ook de ove rige klassen des volks tol opofferingen geneygd te maeken. De siallen, waerin men 500 peêrden lelde, worden op 100 stuks verminderd, de overige peêrden worden aen het leger gegeé ven; tegelyk vervalt hetgebruyk der hofeq.uipagie dóór hofbe ambten, helgeén véél ontevredenheyd verwekte. Alle hofkeu kens worden tol eene enkele leruggebragt en een groot aental hofbedienden word gepensioneérd. PRUYSSEN. berlyn, 11 mey. Zoo even ontvangt men het stellig berigt, dat Frederica, van heden morgend 7 tot 12 ueren, dóór de De nen met 24 gewapende schepen scherp beschoóten is, en daer dóór de stad op twee plaelsen in brand- is geraekt. De Pruyssi sche artillerie hééft met 8 stukken het vuer der Denen kragtig beantwoord, en een groot schip (volgens latere berigten dry kanonneérbooten) in den grond geboord. Den adel uyt Lyfland hééft aen Keyzer Nokolaes 500 peêrden vóór het artilleriepark ten ueschenke acngeboóden, benevens eene som gclds ter aenkooping van peêrden vóór de andere afdeelingen. Den Keyzer hééft dit aenbod in dank aenveêrd. Den 2 mey is uyt Petersburg, op bevel des Keyzers, weder naer de gewelven der kredietexpeditie eene som van G millioen roebels overgebragt. De by deéze gelegenheyd ge- daene herziening van het in het voórraeds gewelf der Peter- Paulsvcsting liggende fonds der ryks-kred'^lhilicit 11 hééft beweézen, dat er aenweézig was eene som van 109,588,595 ocbels 19 kop. zilver. Den eenen te véél en den anderen niets. Den Russisschen afgezant te Roomen gaet deéze hoofdstad verladen als tee ken van protest tegen het gedrag van liet Pauzelyk gouvernement ten opzigte van Oostenryk. Er zyn reeds dóór de nationale vergadering 16 leden benoemd welke zullen deel maeken van 't comité belast met het opstellen eener grondwet. MM. Cormenin, Marrast, Dupin oudsten, Lamennais etc., zyn onder genoemde leden. rrrr. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting ven 1 15 De kamer heeft in deéze zitting aengeno men: 1° Een supplementaire krediet vóór den budjet der open- baere schuld; 2° een ontwerp betrekkelyk liet verkoopen van eenige domeyn-goederen5° een ontwerp by welk dc verblyf- plaets van twee vrederegters in de waelsehe provinciën veran derd word. Alsdan is men overgegaeü lol de beraedslaeging over dc wet op het suyker, en veéle afgcveêrdigde hebben de zael veriaeten. Zitting van 15'Heden hééft de kamer het verlengen der wet op de suykers toegestaen. Eenige veranderingen aen de wet op de ditferentieéle regten zyn ook goedgekeurd. De Kamer heél't in de zitting van 1G met 47 tegen 17 stem men aengenomen een wetsontwerp het géén den uytslel verlengt der werken van den yzeren weg van Jurbize naer Doornyk en van St.-Truyen naer Hasselt. Dit zelfde ontwerp bcvcélt de teruggave der geslortte borglogl. Zitting van 17Een oirtw erp van wet, by welke er een krediet vóór den minister van het inwendig, vóór den gezondheyds- dienst, word toegestaen, is aengenomen. Men heél't dan de be raadslagingen begonnen over het ontwerp van wet, betrekkelyk het opregten van Warrants, of een slach van siappelhuyzen. Dc wet op het postwezen, of veranderingen in den prys der verzendingen van brieven, zal in eene aenstaende zitting wor den beraedslaegd. Zittingen van 18 en 19.Gisteren en lieden lieéft de Kamer haere beraedslaegingen over het ontwerp op de siappelhuyzen voortgezet en geëyndigd. De wet is met 74 stemmen tegen 3 aengenomen. Vervolgens zyn de beraedslaegingen over de par lementaire imcompatibiliteyten begonnen en des avonds in. eene buyteugewoone zitting voortgezet.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3