KERMIS VAN HEKELGEM. •stand door ecu rot van roovers en inoordenaers was gesterkt. Eenen opperoiiicicr, die van zyn peêrd was gevallen, hebben zy de hand afgehouwen; vyf nationale garden, die zy gevangen hadden gekreégen, hebben zy 'thool'd afgeslagen; eeneu bandiet in vrouwen-kleederen en met eenen versch gesleépen sabel gewapend, dééd bet ambt van beul! Eyndelyk, twee vrouwen, twee helsche furiën, hebben eeneu officier der mobiele garde ■tussclieu twee planken gebonden, en bet hoofd algezaegd Eene is gevangen. Eenen representant verliaelde gisteren, dat by niet de oproer lingen in onderhandelingen was geweest, eïi dal derzelver oversten gevraegd hebben, de ontbinding dpr Nationale Verga dering en der nationale garde van Parys. Caussidiére met Lamarline cu Ledru-Roliin aen bet hoofd der regeéring. De vrylaeting van llarbès, Blanqiii en andere gevangenen van Vin- eennes.Dertig millioenen voorde nationale werkhuyzen. "Vier honderd millioenen in den budjet voor het werkvolk. Dry ueren. De worsteling gaet verschrikkelyk en verwoed voorl; de versterkingen, die van alle punten van Vrankryk aerkomen, lieten niet vermoeden, dat de oproerlingen de over hand zullen behouden; maer den aerd van den slryd laet noch het uer, noch den dag vóórzien, dat ailes zal gedaeu zyn, ten zy zulke wilde verdelgiiigsnriddclen ie bael leneémeu als de- geéne door de oproerlingen aengewend. Het gelat der dooden is omzettend. De levensmiddelen zyn byna uytgeput, en er komen gcene nieuwe aen. De nationale garde is uylgeput. 1.y word thans byna uytsluyteiyk gebezigd aen bel bewaren der stille-kwartieren. Het zyn ile linielroepen, die in hel vuer gaen. Men vegt dapper, maer gééft geen lylsge- nade. Gisteren avond zyn er véél oproerlingen'zonder vorm van proces dóór den kop geschoóleu. Zes uercn's avonds.De twee groote barrikaden aen den barrecl van Rochechouart opgeworpen, zyn beinagügd, alsmede liet park van Si. Laxare. Men is ten naesle by meester van Moiitniartre. liet was boog lyd want de oproerlingen hadden beloofd deéze laetste voórslad in brand ie sleéken, indien zy gedwongen wierden -dezelve te outruymen, ten welken eynde zy getieele vaten met terpenlyn en oveVgroote pakken vlasstop pelen hadden doen aenbrengen; maer de snelheyd des aenvals heéfl de rabauwen verhinderd bun hclseli ontwerp ten uylvoer te brengen. Pakïs, 27 junv. Heden is den vryen omgang eyndelyk her steld. Parys is geheel van acnzien veranderd. "Gisteren waren -de straeten, kaeyëti en boulevards miliiairlyk bezel, inianlerie artillerie, nationale en mobiele garden bivakkeerden in massa; sterke palrouiljeu doórkruysleu in alle riglingen de lionfdsiad de trbllooüs waren mét slrooy belegd en dienden aen de ter- moeyde soldaeten lot slaepplaelscn; overal zag men kanons; leger-en ireynwagens, en wapenbundels. lieden is de gewa pende magl byna geheel verdweénen cu de straeten zin vol nieuwsgierigen, die naer de uylwerksels der vierdaegsche worsteling komen kyken Parys iieéft ontzettend véél geleden; den jongste» oproer hééft veel bloéds gekost; het hei-stol der seliaede gaet nu groote schallen kosten. Overal ziel men »e- kwetsten vervoeren, dooden wegbrengen en vrouwen die pluk marken, weenende over de dood van eenen eglgenoot, vader of broeder. Al de oude misdacdigers, galevboven en banverbreékers, alsmede al degeéne die men bevonden hééft, draegers (e zvi'i van aêtizienlyke geldsommen, vormden eene klasse, welke otiiniddelyk aen bel lioogkrygsgen-glsliof worden geleverd. Wataengael <le andere gevangenen, het onderzoek hunner zaek is voórloopig uylgestebl. De onderhooring der eerste klasse is reeds begonnen, en wilt men de bctigten gcioovcn, allen zyn «npliglig, of hebben zh-h slegis toevallig ie midden des oproers bevonden, lieden n; ,1 zyn er homlerd-vyfïig door den kop geschoóleu, welke men voor oude galeyboevcn" beeft herkend. Men begroot het getal der gevangenen op vyl'duyzend per- sooneu. Onder dezelve behoort een moorddaedig wyf, hetwelk twee mobiele garden met een scheermes de keel beeft afgesne den; vier officieren van de nationale en municipale garde, en twee honderd gebrandmerkte galevboven, welke liet schuvin der slaevenimyzen uylmaektcn. De oproerlingen gebruykren de vreedsle middelen, 0111 de nalionale garden Ie bevegten: geknauwde en geknotte kogels, stukken van oud bcroesi yzer, waerdoór doodelyke en zeer pyn- lyke wonden wierden veroorzaokl. Rondom het Sladbiivs waren de meeste oproerlingen mei windroeren gewapend; men hoorde de kogels sissen, en bel schol niet afgaeii. In liet park St-Lazare hebben de oproerige eenen officier der inianlerie de handen afgehouwen en zoo laelen dood bloe den. Aen den barreel Sl-Anloine hebben zy eenen soidael op eenen pael gestoókeu. Anderen hebben zy by dé handen opge hangen, en ben vervolgens met sabelhouwen en bayoiiuelslec- ken afgemackt Den jongen Martin liyacintlie, eenen nalionale mobiele garde van 18 jaeren, is onder eene hagelbuv van kogels moedig legen eene gediigte barrikade van de-voórslad des Tempels opgevioó- gen, en bemagligde bel daerop geplaetste vaeudel, om dit aen den generael Cavaignac ter band te stellen. Den generael nam hel kruys van zyne borst en versierde daennedc den jeugdigen liyacintlie, onder liet hcrliaeld gejuycli di r menigte. Toen hel park St-Lazare dóór de infanterie en de mobiele garde wierd geki uysclit, verscheen er eensklaps eeuen oproer ling van reuzige gestalte, die op een jongen mobielen garde, naiïwelyks 16 jaeren oud, vuerde, doeii hem misle. Den Goliath greép den jongeling by de beyde handen en wilde hem lot schikt gebruyken maer hy had met eenen nieuwen David te doen, met eenen egten Parysclien jongen, die hem opschepte, agterover deed buylelen en zicli vervolgens losrukte. Dacrua dééd eenen kogelregen regt over dien reuzigen rebel. Den generael Cavaignac hééft de volmagten, waermede hy bekleed was, in handen der Nationale Vergadering afgelegd; doch is onmiddelyk daerna lot oversten der uytvoerende magt uytgeroepen. Hy licéft een nieuw ministerie benoemd, he- staende uyt de heeren Bastide, Goudchaud, Senard, Bethmont, Lamoricière, Thonret de l'Allier, Carnot en Verninon de S. Maure. DOOD VAN DEN AERTSBISSCHOP VAN PARYS. Voórlëdeu zondag had den hoogw. lieer Alfre, aertsbisschöp van Parys om half zes ueren 's avonds, liet bisdom veriaeten, en zich aengemeld hy den generael Caiaignac, om hem te vraegen, of liet hem zou loegelaekn zyn, zich te midden der opstandelingen te begeéveu, om hun woorden van vrede en vriendschap te brengen. Den generael ontving den prelaet met lieliiygiiigeu van levendigeonlroernis, en antwoordde hem, dat hy liet op zich niet kon neénien, hem in zulke omstandigheden eenen raed Ie geévendat zulken stap voorzeker zeer gevaerlyk was; maer dal hy er in alle geval slegis erkculelyk kon over weézen, en dat hy niet twyfelde, of de bevolking van Parys zou in hetzelfde gevoelen deelen. Den aertsbisschöp lieél't daedclyk geantwoord dat zyn besluyt genomen was. Hy is daerop spoedig naer het bisdom terugge keerd, lieél't ecnige persoouelyke beschikkingen genomen, cu om acht uereu was hy aen den voet der Basülle-koloni. Onderscheidene representanten boden den prelaet aen, hem ill zyne zending te vergezellcu; maer hy weygerde alle aeiibie- dingen, eu was alleen naer liet Bastillepleyu gegaen, vergezeld van zyne twee grootvikarissenhy sprak niet hen over den teksl: den goeden herder gééft syne ziel ten beste voor zyne schoepen. De krygsoverlicyd deed hel vuer slacken. Men snééd eeneu boomtak af, en dit zinnebeeld des vredes wierd dóór den pre laet en de twee geestelyken medegedraegen, zy klommen alleen op de barrikade, waer de opstandelingen eenige oogenblikkcn te voóren eeneu parlementair hadden ontvangen, om hun be- scheed ie geéven van de nadering des aerlsbisschops. Den hoogaglbaeren herder had hun riauwelyks eenige zal vende wóórden toegesproken, of er ging een schot af, men wéét niet van waer. Dit schol bragt de oproerlingen aen het woelen. Eene losbranding kw am uyt hunne gelederen mobiele garden beantwoordden dezelve kragtig, en den aertsbisschöp was ge troffen. De rig li tig van liet seliol van hoven naer beneden laet veronderstellen, dat hetzelve uyt eene venster is gekomen. Hoe hëizy, den aertsbisschöp, dóór eenen kogel in de lenden bercykf, is gevallen, en is door de opstandelingen opgenomen. W clhaest hebben zy hem naer hun kwartier hy eenen pastor gedraegen, en is daer verpleégt geworden, tot's anderciidaegs 's morgens, als men van de wapenschorsing lieél't geb'ruykge- inaekt, om dcu prelaet op eene draegbaer naer het hisdont ie draegen. Dynsdag ten l ueren namiddag, na twee dagen smertelyk iyden, is den aertsbisschöp overleden, omringd van de vertroos tingen van den godsdienst en de gebeden zyner geeslelykhevd. Hy is bedaerd en moedig oiilsiaepen, berustende iu Gods raeds- besluylen. Aivoórens den laelslen snik te geéven, lieél't hy zyne geesleiykeu verimiend, iu hunnen y-ver en zelfopoffering Ie yollierden,-en God Ie bidden, dal zyn bloed het iaetslc moge weézen, hetwelk vóór Vrankryk word vergoóten. Ganscli Purys neéiitt'deel aen dit verlies; zelfs dfleóne welke eenen bloed verwant bobben te beweenen, hebben nog traenen voor den lieyligen niarlelaer over. VEBSCH1LL1GE TYD1NGEN. Menigvuldige aeiihoudingen zyn sedert dry dagen ge schied. De gevangenen, welke wel twee duyzend in getal zyn, worden iu de kelders van O. I.. Vrouwckerk gesioólen. Den generael Demesiiic, dóór eenen kogel aen de bil ge- kwetsl, is liet been moeien afgezet worden. Den kogel was vergiftigd. Men heeft eenen I 't jaerigen jongen gevat, die eenen zak met 10,000 franks in goud onder zyneii kiei naer de opstande lingen droeg. Hei dagblad de Fresse is op bevel van den generael Cavaignac in beslag genomen, wegens de onlydigc en'ouvoói- ziglige oppositie, welke liet iu de tegenwoordige ernstige om standigheden will blyven maeken. De opstandelingen hadden zeer vernuftige sluykmiddelcn verzoiincu, om zich kardoezen aen le schaffen. Men lieéft er gevonden iu broodeu, welke in nianden of wagenljes vervoerd wierden; in eene matras, op welke eenen valsehen gekwetsten lag; in den bak van eene dices, in welke eeneu lieer zat, die zieli vóór geneesheer uytgaf. De kardocssmokkelaers zyn gevat. Hyde meeste gevangenen lieél't men 15, 22 a-10 franks gevonden. Hel seiiynt zeker, dal hel banket aen 25 c. per hoofd eene iiyigebreyde sainenzweèring was, waerby de meeste ge- nooden vreedaerdig vermoord zouden zyn geworden; de wapens welke de oproerlingen in bezil hadden,moesten dacrloe dienen. liet tooueel iler worsteling in liet kwartier brgreépen lusschen het Sladlmys eu S. Pauluskerkcrk ziel er uyt als eene iel gebomliardeérde slad. Gansche gevels van liuyzen zyn onder de kanonballen vergruysd. De w inkels en kamers zyn verwoest; van ruylen is geen spoor meer le zien; maer het bloed ligt er hy plassen, in de S. Antheunisslraet is de verwoesting Ver schrikkelyk geweésl; adit huyzen liggen daer plat geschoóten, wacrvan twee koffyliuyzen; hel wyninagazyn Delalondeen liet Paradis des ldames. Al de hoornen iu die straet zyn verbryzcld. Aen den ingang der voorstad S. Antoine is liet lokael la Petite Jardiniere met liet naesle kaffehuys dóór de hauwitsen in brand gestoken. De meeste andere huyzen zyn van kanon- en geweer kogels doórhakkeld. Men lieél't in deéze voorstad eene onnoc- inelyke menigte wapens gevonden. Veéle lyken wierden in de Seine geworpende overige worden nog in karren vervoerd. Onder de gevallenen lelt men een groot aental vrouwen. Men berekent, dat er gedtierende deéze vier bloedige dagen, tien a twaelf duyzend mensclien gedood en gekwetst zyn. Den opsteller en uytgeéver van het parysche dagblad La Presse, M. Emiie De Girardin, is aengehoudeu, en zyn blad is vernietigd. Dacgs te voóren was het blad van M. Dé Girardin aengeslagen. De misdaed van deézen sehryver beslaet hier iu: dat hy de mannen die aen het besluer- der republiek zyn be knibbelt, hunne akten afkeurt, en hun voor onkundigen be schouw!. Zondag avond zyn 10 of 11 vrouwen, die vergiftigden brandewyn verkogtcn aeu de soldaeten, op den post van het sladlmys geplaels,gevat en onmiddelykdoór denkop geschoóten. Eenige soldaeten zyn vergiftigd. Dit word heden gelogenstraft. tt; Geenen enkelen veldslag van liet keyzerryk beeft Vrankryk zoo voél generaels ontnomen als de haelelyke gebeurtenissen der vier lamste dagen. Na ae verovering van den barreel van Rocheehouari, is het lyk'van den oversten der rebellen, welke dien barreel verdedigden, in de. inairie van 't 2° arrondissement gebragt. Het is zekeren LaÉftique, opsteller van liet regeéringsloos blad Pere Dcehcsne en voóriiller van den Berg club. Eenen kogel had liein lierL doorboord. Men lieél't hy liem een papier gevon den, op hetwelk geschreéven stond Na de victorie, plundering; na de neérlacgbrahdsligting In de Abldygcvangenis is een gedrogt opgebragt, dat zich beroemde in de Si. Jaeobs-voórslad twee-en-twinlig persooncn vermoord te gebbcn. Dit wanschepsel was vergezeld van vrouw en kind. De huyzen omtrent den barreel van Rocheehouari waren met olie cu terpenlyn overgooien, om dezelve ligler le doen branden. Aen dienzelfden barreel hebben verscheydene hel sche furiën de gevangenen op de ysseiykste wyze verminkt. Te Marseille is eenen oproer uytgeborslen maer tydelvk gedempt. Een honderdtal dooden zyn ontdekt. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zittingen van 27 en 28.—Heden en gisteren hield de nieuwe ka nier zich bezig met het onderzoek over degedacne kiesope- ratiën. Tegen de kiezing van zekeren M. Jaques, le Marchc wierden opmerkingen gedaen om dal deéze kiezing even als tè Aelsl, met geweld, bedreigingen en schffgiclykhcden was ver gezeld gegaen. De gemakkelykheyd waermede de nieuwe kamer over dcrgclykc ongrondwettige en vryheydselicudende akten slapt, spréékt niet teveel len luieren voórdeele. (wyzullen hierop lerugkeerenj. Al de kiezingen goedgekeurd, leg"en de leden den eed af en word er tot samenstelling van een definitief bureel overgegaen. M. Verhaegen is lot voorzitter der kamer benoemd. Eyndelyk is de kommissie van adres in antwoord op de troonrede opgevormd als volgtMM. Lebeau, Osv d'El- hotingne, Le Hon, Doiez en Juiien. Zittingen ran20 en 50. De sectiën zyn dóór hel lot op(,e- vormd. Verscheydc petiën w orden aen «Iekamer voorgedroegen. Er word leézing gedaen van een ontwerp van adres in antwoord op de troonrede. Dit ontwerp vervat slegts eenige gelukwen- schingen en nyldrukkingen van te vredenhéyd welke'de kamer doet noópens de dóór den koning uytgesprokene troonrede. Verder word er in dit ontwerp heloófd dat de kamer luier besté zal doen 0111 al de mogelyke verbeteringen zoo morale sloffelyke in le voeren. Over dit adres in antwoord zal er worden bcraed- siaegd. My zullen er in ons aenslaendc Nr een wóórd over reppen. SENAET. Den Senaet lieéft zyn ontwerp van adres in antwoord op de troonrede heraedslaegd en aangenomen. Gisteren wierden er in den Senaet aen M. Rogier eenige inlerpeilatiën noópens gcspaerzaenilieden gedaeu waeropden minister iu laemelyk lie- i ige bewoordingen antwoordde. Den eenen en anderen «énateur liet ook eenige bitsigheden vallen hetwelk komt vastslellen dal lil grondstelscl elkeen gespacrzaemlieden will, maer als In t erop aeiikonil 0111 de gespaerzainiheden te verweézeiilykcn begint daedclyk de oneeuigheyd. Wv waglen naer den iivlslaj en willen geen voorbarig Óórdeel vellen. BURGERLYKEN—STAND. GEBOORTEN. Mannclyk Vronwojyk HOUW EEV KEN. Cornelius Poriaujongm. oud 27 j., Iwymkrsaast. met Maria 1 hy.erinckx, jonged., o«d26j., huyshoudsler. Carolus Cat- lebaut, jongm., «ud 55 kot Uier, mil Maria Meert, jonged. oud -t j., pctrliculit re. Marlinus Van der Eorglu, jongm. oud 21 j., sclioeümaekcr, nut Florentinu Snel, jongal., oud 53 kcêr- maeksler. Jan Ble. Riga, jongm., oud 28 j„ landbouwer te Ucrdcrsem, met J. M. heeckman, jonged., oud 53,/'., hovenierster OVERLEÉDENE. C. De flacclt, man van J. P. Ecman, hcyndersgast oud 57 i LangeriddcrstraelM. P. Van Nuffel, vrouw van F Van dei- Listdagloonster, oud -10 j., Schacrbcék. ,1. Van Dorp oud dagen V ryheydslrael. P. F. Goosscns, oud 5 j. Sl-Job' Van de Meerssche, wedr. van M. G. Podcvyn, hevenicr oud 1* i" Ilinncslraet. C Van den Brandt, oud 3 j„ Grn'dscliestruet' ~J. Meert, oud 2 dagen Peperstrael. Isidor J. Brunclair.oud 17 maaiden Schaarbeek. C. Van fmpc, vrouw van f Li Meganek, zondek beroep, oud 72 j„ Gendschestrat l. II Schoi- laert, oud 8 j., Schaarbeek. J. E. De Bom, oud 5 Neerhof. Een Concours van TOONKUNST zal plaets hebben mde gemeente Hekelgein, canton Assche, arondissement Brussel, den 8 September 1848, ten twee ueren naer- middag. De societeyt van Muziek deézer Gemeente heeft d'eer al do Toonkunstgenootsêhappen te verwittigen, dat zv dry prvzeii zal geéven. Den eersten, zal eene Medaille zyn in vermbii voor de beste uytvoering der air national, genaemd br'aban- Conne: 't zy met ol zonder yariatiën. De twee andere pryzen dewelke Medailliën in-zilver zullen zyn, zullen toegeweézen worden aen de beste exe cutie van twee Muziek stukken ad libitum; zoodani" d-ft eene maetschappy, geene twee pryzen zal kunnen ae- nieten. 8 De societeyten, welke zullen deelneémen in dit gemeld Concours, worden verzogt van er kennis van te geéven vóór 1 Augustus toekomende, aen den secretaris van t muziek genootschap te Hekelgem.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3