paeschlyd slcgts opgehouden le hebben mei zedige kwezels en eerbaere dochters waervan Ity tol het laesie wóórd zoowel ont houden heél'l. Walzullende anderedaervanzeggen De plotsely- ke hekeering van 't manneken doel ons vóór scrupulen vreezen, indien liet waer is, gelyk men ons heél'l willenwysmaeken, dal hy reeds MM. li. en J. heél'l geraedpleégd om le weélcn of hel niet mogelyk zyn zou een politie-reglcment in te voeren om die neuswyze diertjes in 't salucéren van hoornen, slaeken span broeken, verlakte bolinuen ele. te verhinderen, met hun ecnen pootband of een caleconsken le doen draegen, als hebbende het zien der naluerlykegewoonte diër beestjes hem reeds lot verer gernis gestrekt. Particuliere brieven uyt Ilongarycu schilderen den stand van de keyzcrlykc zacken aldacr, als hoópcloos af. Volgens dezelve is de noordelyke helft van Pesth in asch gelegd, net keyzerlyk leger by aitzen tolael verslacgen, en den 21"' kom- mandeerenden generael, von Got/., op hel slagveld, gebleéven. Verder moet liet grootste gedeelte van den genrralen staf, acn de Hongaren lusschen Waitzen en Komorn in banden gevallen zyn. Volgens die brieven hebben de Hongaren het plan, na de ontzetting van Komorn, naer Lundcnhurg te marcheércn en den oorlog vóór Weenen le beslissen. Hel ooslcnryksch leger kan slegls langs den straetweg ten zuyden van liet llakonyer- woud, dien Jellachieh op zyneu logt naer Hongarién gevolgd hééft, terugtrekken, en kou dus ligt te lael vóór Weenen komen 0111 acn die beslissing deel le neémen. BELANGRYKE BEK EK DMA E K l.XGWy berig- ten onze geagteleézers en boekenkenners dut de, venditie der schoone bibliolheèk van wylen M. I'astor Van Eesbeke, alhier op 2 nu y eerstkomende zal beginnen en op volgende dagen voortgezet worden. Eergisteren wierd eenc vrouw aen de Zoutstraetpoort, de egtgenoóte van 15. Dn Brack scliielykdoór eene doode- lyk ziekte bevangen welke luier des anderdags uyt liet liet leven ruktc;de ongelukkige egler sedert zeven maen- den bezwangerd zynde, heeft men daedelyk den beer Gil. l)e Moor, doctor in genees- heel- en vroedkunde geroepen welken solléns de keyzersnede op het dood licbaem heélt bewerkt en aen een wiglje liet licht gegeé- ven dat ecnige oogenblikken geleefd lieéft en het II. doopsel konnen ontvangen. Wy moeten hier in naem tier regtveêrdiglieyd hulde endank toezwacyën aen degroote en edele nienschlievendlieyd welke de kennissen van onzen deftigen stadsgenoot, M. Git. DeMoor, evenaeren; want ofschoon de vroyw de aen hem toevertrouwde wyk niet bewoonde, is M. 1). M. opd'eerste vraeg toegesneld en lieéft dus doórzyne vlytigheyd die waerlyk eliristelyke en voórtrellclyke daed konnen verriglen, Gisteren is den agtbaeren lieer Van den IIcndc vader, in onze stad dóór eenc scliielyke beroerte getroffen, en na eenigc neren lydens gestorven. Dien menschenvriend bezield met een der edelste karakters, was vooral den vader der arme en den vertrooster der bedrukte, die in zyn afsterven een onherslelbaer verlies ondergaen.Tydens zyn moeyelyk vier-en-twintïgjaerig ambt van armmees- ter, bragt hy nooyt uytschotten van eygene penningen in rekening, altyd waren de liefde tot den noodlydenden en eene grenslooze goedaerdigheyd jegens den armen op den eersten rang bv M. Van den llende geplaetst; steeds wandelende op het pad der regtveêrdiglieyd en onder de algemeene agting van hoog en leeg, is dien man, helacs! te vroeg vóór den armen, uyt het leven gerukt, om in een beter den loon van zyn volstrekt onbe- rispelyk en hoogst verdienstelyk leven te gaen ontvangen. LAETSTE TYDINGEN UYT 1TAL1ËN EN VRANKKÏK. 11e tydingen die ons uyt 1 taliën toekomen vóórspellen een aenstaende eynde van liet ryk der volksvcrleyders. In Toscane is den groot-hertog dóór het volk zelve teruggeroepen en reeds in de hoofdstad zyner staeten wedergekeerd vóór wat Roomen betreft, de plunde- raers en verwoesters van al wat kostelyk, racr en oud is, zullen weldra tol de rede gebragt zvn. De catholyke mogendheden zvn in aeutogt tegen Röomen en binnen kort zullen die eer- en goddelooze verleyders van volk en zeden, die verdrukkers van vaderland de straf ontvan gen van hunne schandakten waer dóór zy geheel de wereld verergerd hebben. Den tyd der volksdwaeling is voórbvde roomsche natie begint wcrkelyk te gevoelen en klaerlyk te zien welkeinzigtende kopstukken der vóór altyd betreurlyke omwenteling gehad hebben de natie weet nu dal al die schandakten in de heymelyke klubsen gesmeed, de goddcloosheyd en afkeer van de kerk vóór draeyspii en onmiddelykèn oorsprong hadden. Moglen de andere bevolkingen uyt llalicn's gebeurtenissen loeren dat zy zich naer den afgrond vrywdltg laeten heen sleé- pen met het aenhooren van al die zoo gezegde nieuwe hervormers, klubsgebroed en zedebedervende mannen, zy zouden in 't vervolg deéze les te baet neémen en deéze verleyders onder 't gewigt barer veragting in de ver- {jeétenheyd bograeven. Hei gerugt liep dat Ilologna afgeveêrdigden naer Gaëte lieéft gezonden om aen den Pans de verklaering afteleggen dat die stad van allen omgang met bet revo lutionaire gouvernement van Hoornen afziet. Wy kunnen verzekeren, dat Engeland het volkomen eens is niet Yrankryk over de expeditie van Civita- Vecchia. Den engelschen minister en den lieer Drouvn de Lhuys hebben het getal der militaire magt vastgesteld. De tydingen uyt Hongaryën te Parys ontvangen, melden, dal de overwinning der Magyaren den schrik in het hof van Olmütz gebragt hééft en men besloóten heél'l eene formeéle vraeg van hulp aen Rusland te doen. Brieven uyt Poolen melden, dat op de grenzen van Mod- lin ongeveer 250,000 Russen geconcentreerd zyn. Modlin is 6 mylen van Warschauhet land is verpligt dit leger levensmiddelen te verschaffen. Men levert bons af, die in 1849 zullen aengenomen worden, in belueling der grond belasting. Het gerugt van de dood des heeren Brunei, lid der fransche Nationale Vergadering, was in de wandelgangen van de Vergadering inoniloop. Den lieer Brunei was verte genwoordiger van den Einistère; hy is reeds den vierden vertegenwoordiger die dóór den cholera aengetast is. De kamer der volksvertegenwoordigers heeft se dert eenige dagen haere werkingen hervat. De beraed- slaegingcn over de wet op de posthervorming zoo als deéze dóór den semiet gewyzigd is, zyn begonnen. By den hovenier Ph. Podevyn op Aclst-Schaerbeke is eene koey die deézer dagen dry groote kalvers geworpen heeft. In twee jaeren tyd hééft die vrugtbaere koeybeest 0 kalvers ter wereld geworpen. In zitting van 19 deézer zyn dóór het tribunael van enkele politie der stad Aelst, verweézen geweest, 1 per- soonen deézer stad, tot eene boet van 11 francs én de proces-kosten, vóór na tien tieren s'avonds binnen deéze stad gezongen te hebben. Den 17, in den nagt, zyn te Bevcren, (in het land van Waes,) twee booswigten, by middel vanbraek, in de wooning van den landbouwer Jan Kegeleer gedrongen; zy zyn het bed genaderd willebben hem bevolen zyn geld te geéven, metbedreyging van hem te dooden, indien hy schreeuwde. Desniettegenslaende hééft Kegeleer om hulp geroepen, en eenen der kwaeddoeners lieéft hem alsdan, met de tromp tegen het gezigt, eene pistool schoot toegebragt macr den kogel lieéft het aen- gezigt van den landman maer iigtelyk getroffen, en is in de sargiën van het bed gedrongen. Dacrop zyn de boos wigten gevlugt, zonder iels te hebben kunnen rooven. Men pryst tegenwoordig in Brabant als een buyten- gewoon middel tegen den rooden buykloop, en zelfs tegen den cholera, het volgende recept aenFyne olie gemen geld met ouden witten Tourse wyn. Geneésheercn zyn over ditgencésmiddcl geraedpleégd, en hebben verklaerd dat dit recept byna altyd een allerbeste uytwcrksel lieéft, en in geene gevallen hoegenaenid kan nadeelig zyn. Eergisteren hééft M„ den baron de Bentinck, minister der Nederlanden, in gehoor ontvangen. Dien heer lieéft Z. M. liet grootkruis van het ridderorde van den Nederlandschen Leeuw overhandigd, van wege zynen souvereyn Willem 111. Naer men verzekert, lieéft Z. M. aen den baron het grootkruys van zyne orde overhandigd, vóór Z. M. ko ning Willem III. Sedert eenigc dagen is de Iuchtsgesteldheyd merke- lvk kouder geworden. Eergisteren en gisteren morgend viel de sneeuw in dikke vlokken en bedekte gauscli hel veld. Gisteren nagt hadden wy vry sterke vorst, welke vooral nadeelig kan zyn vóór de fruytboomen en groen- selhoven. Meestal de vroeg geplante aerdappels worden als verloóren beschouwd. Eenen persoon van buyten naer de beurs van Ant werpen komende, lieéft eergisteren na benrstyd, zyne portefeuille met vyftien bankbiilettcn verloóren, ieder iiillet van 100 francs. Eene vrouw die met visch leurde, heeft deéze gevondengeene kennis van papieren-geld hebbende, hééft zy deéze aen eenen derden persoon ge toond, waerdoór den eygenaer bekend wierd, en welken aldus zynen verloóren schat wederom bekwam. Hes osverwagt erfdeel. Een oud wyveken, dat sedert lange jaeren van de aelmoesen leefde en dóór iede reen als dood arm en zeer ellendig wierd aenzien, is nu gestorven; in liaer kamerken, in oenen hoek van dat hokje hééft men, onder eenen hoop vuyligheyd, eene som van 5000 franks in goud verborgen gevonden. Aenstonds lieél't inen de familie hiervan kennis gegeéven, en men doet zorgvuldige nazoekingen, in de hóóp van nog andere geldsommen te vinden. Menschryft uyt Brugge: Eenen onder-officier van liet 7° linie-rcgcmenl, alhier in garnizoen, moest laetstleden zon dag het goud- en zilvergeld gaen wisselen, om de soldv der kompaguie uyt te betaelen; in plaets van dit te doen, da'gl hy het veei gemakketyker alles te houden en daernicde een speéi- reysje te maeken. Veronderstellende dal hy naer Holland was vertrokken, vroeg en verkreeg zynen luytenant, M. Swartz, aen stonds de permissie om hem té peérd" op le volgen lot Siuys. Hier aeugekomen, vernam hy, dat zynen reyszugtigen onder officier den weg naer Breskens had ingeslacgcn, werwaerls den luytenant hem in vollen galop volgde. In eene herberg der voorstad trol' hy hem acn en liet hem, dóór tusschenkomst van den placlskommandanl, gevangen neémen en onderzoeken. Men vond gansch de som nog hy hem, die luytenant Swartz naer Brugge hééft terug gebragt, lerwyl den deserteur aen de grenzen is overgeleverd in handen der Belgische gendarmen. Den minister van oorlog lieéft twee officieren der jaegers te voet, luylenant-kolonel Desart en kapileyn Limelette naer Parys gezonden, om er de organisatie, exerciiiën en iii.tuu'uvres der jaegers van Yinccnnes te besludeéren. Eenen jongeling uyt de ouistreéken van Avelghein is, zondag in den avond, niet verre van Sweveghem, dóór dry kwa< ddoeders, op den openbaeren weg, aengerand. De baen- slroopers hebben hem zyne horlogie en al zyn geld afgenomen. Men schryft uyt Diest. Over eenige dagen is er alhier eenc buytcngewoone geboorte geweést, in het huisgezin van Germanus Bigot en Carolina Rooien, zyne egtgenoóte. Deéze vrouw is bevallen van een kind dat 1U vingers, 10 teenen en voorts alle doelen des ligchaems dobbel had. Met verwondering, lieéft men bemerkt dat deszelfs beenen, die ook dobbel waren geheel uyt vleesch bestonden, want men kon dezelve langs alle zyden plooyën. Te rekenen van zondag komt men langs den yzeren weg in 8 ueren lyds van Parys te Brussel aen. Zekeren Karcher, gezegd Kar, Franschman, die te Luyk hel hlad le Travaillcur opstelde en heftig vóór de slegle zaek pleytte, is uyt het ryk gezet. Meer dan 7,5(10 boekwerken in verschillende taelen, zyn geduerende 1848 in Yrankryk gedrukt. Na eene veertiendaegsche stilzw ygendheyd over d e fameuze samenzweëring te Brussel, bcpaelt de Indcpcndance zich, de volgende regelen mede tedeelen: De instructie der zaek, betrckkelyk het komplol tegen de veyligheyd van den Stael, ontdekt daegs vóór het republi- kaensch banket in den Prado, is op het punt van te eyndigen. Eerstdaags zal dezelve aen de raedkamer onderworpen w orden. Men moet bekennen, dat deéze lael zeer bleek en prozaiek is. Nu, dat de waerheyd in het licht zal komen, zou nu het offi- cieéle blad misschien beginnen le bloózen over de belachelyke en haetelyke proportie, welke hetzelve aen deéze zaek had gegeéven, in 'I belang zyner patrooneu? By koninglyk besluyt van 15 april, is den heer baron De Yrière, gouverneur der provincie Henegouws, benoemd tot gouverneur der provincie Wcst-Ylaenderen, in vervanging van den heer De Meuienaere. Den heer Troye, lid van de kamer der volksvertegenwoor digers en oud arrondissemenis-kommissaris, is by besluyt van denzelfden dag, gouverneur der provincie Henegouwen be noemd, in vervanging van den heer DeVrière. GOUD- EN ZILYERMYNEN IN BELGIËN. Over eenigen tyd trouwde de dogter van eenen werkman in de steenkoól-inynen te Gilly, provincie Henegouw, en by nota riële akte ontving zy 20,000 franks in klinkende speciën als bruidschat van haeren vader. Iedereen was verwonderd over de milddaedigheyd van deézen mymverker, dewyl hy nooyt de minste erfenis had bekomen en onlangs nog eene aenzienlyke som gelds geplaetst had by de heeren gebroeders Brichon, en hy tevens voórneémens was de yzersiuèll-ovens aen te koopen dersocieleyl IcCouvin. Men verloor zich in gissingen. De werk lieden, in wier gezeldschap hy arbeidde, inaekten alle sóórt van veronderstellingen over die plolselyke fortuyn. Men be- ivackle hem en speurde zyne minste heweégingen aendagtig naaenhoudend blééf hy werken in de koólmyncn van Ardi- noises; doch dikwyls begaf hy zich alleen naer eenen hoek, om zyn pypje le rooken. Eenige dagen geleden, verrasten zyne hespierders hem, op het oogenblik dat hy een rotsstuk kapte hy den waterloop, en dat hy zorgvuldig op zyne borst verborg. Zyn voórbeéld ivierd nagevolgd, en des anderen daegs braglen verscheidene werklieden minerael-brokkcn by eenen Chimist, dicdacruyt trok 20 p. c. goud, 15 p. c. zilver en 1 1/2 p. c. pla tina. Men is nu bezig, yverige naspoóringen te doen naer den kant waer dien koslelyken vond gedaen is, die al de myniver- kers der omstreéken van Charleroy in beiveéging heél'l gebragt. Als dit alles ivaer is. Aen eenen particulieren brief uyt Valparaiso, van 10 januari laclsleden, onlleenen wy het voigende: T is schier ongeioofelyk hoe véél persooneu uyt Chili naer California vertrekken, en zoo de terugkomende schepen de gunstige tydingen nopens het goudland bevestigen, dan vrees ik dal wy eene landverhuizing in massa zullen zien geschieden. In eenen brief, dóór eenen Engelschman te San Francesco aen den admirael van het fransch eskader geschreéven, gedag- teekend 17 Dec. 1848, en overgebragl met de cngclschc oórlogs- fregat C/mstanccléést men de volgende zinsnedenlk mag u niet roeden, met uwe schepen hier te komen, wanlgy kunt ver zekerd zyn, dal uwe cquipagién zullen deserleéren. In hetgeen men noópens de goudslreék verhaclt is niets overdreéven: ik zelf heb op ecnen dag vóór p. 1500 goud gevonden, waer- ondcr eenen klomp van nagenoeg 5 oneen. 'T is hier niets zeldzaems, goud ter weerde van p. 500 en p. 400 op eenen dag te vinden, liet is thans uyt hoofde der overmaetige hitte, den tyd der ziekten, zoo dat er veéle persoonen stervendit weér- lioud de overige egler niet om vlyglig te graeven entewas- scheu. Aglcr eene rots, onder acn eene rivier, heb ik eene myn ontdekt, diewelligt derykste der wereld zal zyn. Een naschrift van den brief uyt Valparaiso, van 18 january, meld nog het volgende De gunstige tydingen krygen bevestiging: de schallen van California zyn niet denkbeeldig. Een schip is hier van San Francisco teruggekomen, Thans verwagten wy eene emigratie in massa; er liggen hier (Valparaiso) niet minder dan 12 sche den naer San Francisco in laeding; sedert October 11. zyn 25 vaertuygen van hier derwaerts vertrokken. Deéze voorvallen brengen het gouvernement van Chili in groote verlegenheid; het zou geèrne eenig middel willen le iverii stellen om de land verhuizing uyt Chili, dat reeds thans zoo groot gebrek acn kraglige armen hééft, le keer te gaen. Moeyelyk is het te vóór zien welken invloed hel onlstaen cener kolonie van die land verhuizers le San Francisco, op den handel van Chili zou uyloefenen Den lieer Proiidlton is noch te Parys, noch in Zwit- zerland, noch te Londen, lly bevind zich te Bergen (Menegauwen) waer hy zyne voorziening in cassatie opslelt en van waer hy naer Parys geschrecven hééft, dat hy in het kort vóór de reglbank zal verschynen. Nu zal het te zien zyn of hy wel wóórd zal houden. Amsterdam, 18 april. Z. M. hééft het grootkruys van de orde der Eyken kroon verleend aen den heer Dumon- Dumortier, belast met de brieven van rouwbeklag en gelukwensching van den koning der Belgen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2