Den volgenden trek, nopens den oorlog in IJongaryën, is karakteristiekDen jongen graef Eslerhazy heeft een bevel in de thans belegerde vesting Komorn en zal waerschynlyk als hoogvcrraeder ter dood gebragt worden, zoo de vesting genomen word; en den ouden graef, zynen vader, die het bevel voert over de belegeringslroepen, heeft onder dezelve 100 vaten wyn uytgedeeld, om hem uen te vueren tot liet inneémen der vesting. In de Indépendance, van Brussel ziet men de vol gende koddige annonce, waerschynlyk van eene vergeé- tene vryster M. S. Ik verzeker u, van mynen kant, dat'ik u b niet zal vergeéten, en dat niemand anders in myn hert de plaels zal neémen, welke gy daerin sedert zes jaeren reeds bezit. Myne laetste annonce in de gazette van H. zal u overtuygd hebben, zoo ik hóóp, wie ik ben; doch ter zelfder tyd spyt het my geweldig, dat ge my de eer niet meer bewys, my te bezien, wanneer ik u voórby kom en u groet. Ik verzeker u van 'myne voort ij duerende getrouwhcyd. Men schryft uyt Lovenden genaemden Jacques Balsau, eenen vrygeslelden gevangen, die onlangs wierd aengchouden dóór de boeren van St. Joris, op den oogen- blik dat hy de kerk diër gemeente wilde bestelen, is ver leden dynsdag uyt het gevang alhier ontsnapt. By middel van twee groote yzercn nagels, uyt zynen beddebak ge trokken, had hy een gat gemaekt in de deur zyner cel, vanwaer hy op den zolder is gebroken, en dóór eene sóórt van luchtgat zich naer beneden heeft doen daelen met eene koorde gemaekt van beddelakens en het lyn- wacd zyner matras. Zoohaest hy op den grond was, sloeg hy den schildwagt omverre, en vlugtte naer den kant des yzerwegs. Een half nor laeter ontdekte de policie hem in eenen kleynen bosch te Linden. Eene nieuwe manier om zyne schuldeysschers le be taden. Eenen werkman, die eenige werken had ver- rigt vóór eenen apotheker van Vilvoorden, by deézen met zyne rekening gekomen zvnde om er het beloop van te ontvangen, had, in plaets van geld, eenen slag van den mortier-stamper en eenen schop onder zyne broek ge- kreégen en was daermede aen de deur gevloógen; maei' den werkman heeft die rammeling vóór geen comptarit geld aengenomen, want, op de klagt die hy daerover heeft gedacn, komt den apotheker, te Brussel, tot eene maend gevangenis verweézen te worden. F BAN SC HE REPUBLIEK. Abt Dupanloup, kanonik der melropoól van Parys, is benoemd geworden lol bisschop van Orleans. M. Dupanloup is niet alleen beroemd als uylmunlenden redenaer, maer ook als diepdenkcnden schryver, vooral door een werk, welk hy over dry jaeren uylgafOver de godsdienstige bevrediging. Ten gevolge der ontsiaene discussie tusschen de repre sentanten Ledru-Rollin en Denjoy, ter zitting van 11 april, hééft er laelslleden zaterdag eene ontmoeting tusschen die heeren plaels gehad. Na het wisselen van een spistoólschot, hebben de getuygen de voortzetting van dien twecstryd belet. parys, 16 april. liet nieuws, dat den generael Oudinot gisteren het bevel heeft op zich genomen, over de expeditie, ten voordode van den paus, heeft veel indruk gemaekt. Met order om zich in te sclieépen te Toulon en Marseille is uytge- rveêrdigd en op het oogenblik dat wy sehryven, zal men hier mede bezig zyn. Het cyfer der troepen beloopt .40,000 man. Het schynt zeker, dat den paus Gaëla veriaeten te Civila- Vecchia zyn verblvf houden zal, zich plaetsende onder de be- scherming der fransche troepen. Er is gemeld, dat den heer Odilon-Barrol, den aenvang i der expeditie in Ilaliën, is komen aenkondigen in de Nationale j Vergadering. Ily heeft verklaerd, dat zulks was voor de ber- stelling van den paus, vóór wacrborg der italiaensche vryheden eu voor de onafhankelykheyd der nationaliteyten tegen de poogingen van Oostenryk, wier troepen reeds" le Florence, Bologna en Ferrara zyn. Hy vroeg een krediet hiervoor van I 1,200,000 francs. De zitting is onstuymig geweest. Den heer Emm. Arago heeft sterk geprotesteerd tegen hel vereenigen der standaerden met Oostenryk en beweèrt, dat Vrankryk zyne vlag in Ilaliën slegls planten mag om aen Oostenryk le zeggen tot hiertoe en niet verder!» Den heer Odilon-Barrol heeft gezegd, dat Vrankryk niet kon toelactcn den paus te herstellen, zonder zynen invloed. Hel gouvernement zal de volkeren van Ilaliën beschermen tegen de verdrukking, hunne regten verzekeren en Roomen uyt eene noodlottige krisis redden, i Den heer Ledru-Rollin hééft geprotesteerd vóór de republie- kaensche vryheyd, die de Romeynen hadden veroverd en wel kers regten Vrankryk wilt helpen vernietigen. Sinds dry maen- den wagt Oostenryk op de hulp van Vrankryk om die staelcn in le neémen; men weygert die republiek te erkennen, doch men heelt eenen representant te Gaëlade pauselyke regeéring alleen word dus erkend. Sedert de revolutie van febr. zyn er vóór 115 mill, vyffrancs en stukken van 20 fr. in goud geslaegen. Men heeft nog geen stukken van 1849 kunnen slaen. Den russisehen ambassadeur heeft een pragtig buys gehuerd naby den Elyséc national, ten pryze van 56,000 ft', per jaer, hetgeen vriendschapsbetrekkingen doet ver moeden tusschen Vrankryk en Rusland. Men spreekt van ministerieéle wyzigingen. Men noemt generael Lamoricière als minister van oorlog en generael Bedeau, als dien van buytenlandsche zaeken. Men verzekert dat de Engelschen die uytgenoodigd waren op het avondmael by ;den prefekt der Seine, op eene glansryke manier de reputatie van gezonde eéters tw drinkers gehandhaefd heüben, waervoór hunne iand- genoóten bekend zyn. Naer men verhaelt zouden zy 300 in getal, 8,000 glazen punsch en 800 flesschen Cham pagne wyn geledigd hebben. De overwinning hierin is aen hen gebleéven. DUYTSCHLAND. PESTii, 9 april. Men hééft hier droevige lydingen ontvangen van de oevers van den Donau. De Magyaren hebben zich van de versterkingen van St-Thomas meester gemaekt. Zombor en Neusatz zyn insgelyks in hunne magt, en zy zyn tot Becske doorgedrongen. we en en. Den keyzer van Rusland hééft Radelzky maer- schalk van het kcyzerlyk leger genoemd en tevens chef van een regement hussaren, dat zynen naem zal draegen. ÏIONGAHIÊN. Men is nog altyd zonder stellige lydingen over het toöneel des oórlogs. De Augsburgcr Zcilung schat op 100,000 man, het leger der oproerlingen. Zy hebben eene sterke kavalerie, waervan 1 rege ment poólsche lanciers en 4 regementen hussaren, daerby eenen arlillerie-lrcyn van 80 kanons. De infanterie is niets weêrd; behalve het poólsch legioen, die het meeste moed aen den dag legt. TYDINGEN UYT ITALIËN. roomen, 5 april. De romeynsche nationale garde is onder bevel van den minister van oorlog geplaetsl; doch zy hééft ge- vraegd onder bevel van den minister van binnenlandsche zae ken te blyven. Zy heéfl ook gevraegd, dat men liet bataillon Meiara uyt Roomen zou verwyderen uyt rede van de twisten, welkeer onlstaen zyn tusschen eenige diër soldaelen en inwoo- ners van Rione di Monti; daerenboven wilt die garde nog haeren generael kiezen. Graef Codronchi is hier ter stede aengehouden. Indien men de Opinione van Turyn moet gelooven, zou er in Savoyën een begin van gisting onlstaen zyn, dat tot zeer groote mocyclykheden vóór het piëmonteésch gouvernement zou kunnen aenleyding geéven. Den 28 maert, hebben véél in- wooners van Alberlville een comité genoemd, zamengesteld uyt vyf leden die gelast zyn zich in betrekking te stellen met de andere provinciën van Savoyën en er de inrigting van dergelyke comités aen te moedigen welke laeter een centrael comité zou den zamenslclleu. Dit comité zou ten doel hebben de byeenroe- ping te verkrygen van eene couslilueérende Vergadering van Savoyën, vermits dit land, zeggen zy, nonyl den Picmont toebe hoorde en altyd eenen afzonderlijken slael uylgemackl liad. parma en pivcenza. Den ootcurykschcn generael Van Aspre is den 5 april Parma binnen gerukt met een kcyzerlyk leger korps. Aeustonds heéfl hy bevolen dal al de wapens binnen de iwaelf ueren tyds moesten jngeleverd worden, ouder doodstraf. De nationale garde is ontbonden; de hooge schooien heéfl hy gesloólen en de studenten teruggezonden naer hunnefamiliën. Twee juntas heéfl hy opgerigt le Parma en Piacenza, ten eynde de burgerlyke en militaire zaeken te bestueren in naem van den gevluglen hertog Karei II. De klubsen van Bonneville en van Annecy hebben reeds hunne goedkeuring gezonden. Eenen brief van eenen officier uyt het hoofdkwartier te St-Pierre d'Arena, den 8 april geschretven, beval de volgende inligtingen over de gebeurtenissen van Genua: Wy verneémen van wege hel korps der consuls en van wege den bevelhebber van het engelsch schip la Vengeance dal in de haven geankerd ligt, dat Genua volstrekt in twee parlyën verdeeld is. De eene, uyt trelfelyke lieden en eygenaers zamengesteld welke den oorlog en de plundering vreezen en de orde willen onder piömonteésehcn invloed de andere, die uyt fanatieken en misdacdigers beslael, welke de vyandelykheden zouden willen voortzetten, zelf, met gevaer Genua in eenen puynhoop te veranderen. Avezzana, die aen het hoofd diër laetste party is, hééft het schrikbewind ingevoerd en rnaelrc- gelen aengenomen, die wacrlyk 95 weérdig zyn. Hy heeft eene commissie ingesteld, gelast alwie niet wilt stryden, ter dood te brengen; hy hééft meestal de gevangenen.losgelaeten. livorno, 6 april. Eenen byzondcren correspondent schryft: Ik heb het verslag geleézen der Nationale Vergadering van 50 maert en de redevoering van den heer Ledru-Rollin over Ilaliën, Ledru-Rollin wilt het politiek van Vrankryk op een verbond met de republieken van Roomen en Toskane grond vesten, en inderdaed dit doel de schouders ophaëien. Sedert twee inaenden doorloop ik Toskane dit land verwekt medelyden. Van het eene tot het andere eynde, in de steden, buylen even als in het binnenland, protesleéren de bewooners legen de gebeurtenissen, die men voltrokken hééft en legen de opgelegde vryheyd, verzeld van verpletterende belastingen, papicrengeld, de diclaluer van Guerrazzi en een zedelyk schrikbewind. Indien gy wist wat hel volk, de natie is, die de lotbestemming van Toskane geleyd Een handvol woelzieke lieden, ongekende persooncn, vrem- delingen van alle zyden der wereld toegesneld heéfl men tot een regement gevormdeene sóórt van nalionael werkhuys van oproer en schrik. Ieder trekt 20 grasies, ongeveer 50 stuyvers per dag; men voed en logeérl ze bovendien. Daerin zyn 6 mil— lioenen papierengeld verdweénen, welke reeds uytgegeéven zyn en de 8 millioen, die men wilt uytgeéven, zullen hierin ook eene bestemming ontvangen. Die benden zyn gereed vóór alles, zoodra men eene demon stralie wilt doen legen de codini, de agleruytkruypers, van Livorno of Florence; als men in een dorp moet gaen om den boom der vryheyd wéér op te rigten, welke de gramschap der boeren hééft omgeworpenom des nagls scholen te lossen, ten eynde de vreédzame bewooners in angst en vrees le houden. Maer naer de grenzen marcheéren, de Ooslenrykers bestryden dal is wat anders zoo dwacs zyn zy niet. gewigtige tydingen. Volgens den Comlilulionncl is Guer razzi aengehouden en eene deputatie naer den groot-hertog gezonden. Men spréékt van eenen algemeenen opstand in Toscane. Engeland en Vrankryk hebben aen den paus 22 artikel6 voór- gelegd als voórwaerden, waeronder: volle amnestie volkomen secularisatie van het gouvernement, behoud van alle politieke vryheden, afschaffing van hel II. Officie en geeslelyke regtban- ken, enz. Den Paus hééft rondaf geweygërd. Men bcrigt tevpns, dal de Napolitaonen Catane overmeesterd hebben en Syracuse zyn binnengetrokken zonder slag of stooL Dit egter is niet gewaerborgd. genua, 10 apriL—-Al de forten en posten zyn dóór de konink- lyke troepen bezet. Meest al de barricaden zyn vernietigd. Het opperhoofd van den staf hééft de bevolking tevreden gevonden over het eyndigen der worsteling. Generael Avezzana bevind zich aen boord van eenen amerikaenschen stoomboot. Men hoort nog véél geweêrsehotendoch het zyn slegls de geweèren die men afschiet vóór aleer dezelve weg te doen. Generael La Marmora hééft eene proclamatie afgekon» digd, in welke hy algcmecne amnestie belooft aen allen, ter uytzondering van de 12 voórnaemste aenvoerders die voor eenen krygsraed zullen gedacgd worden. Uyt Gaëta word geschreéven, en het is een radikael blad '1 welk dit meld, dat de interventie spoedig zal plaels hebben, en den paus weldra in Roomen zal teruggekeerd zyn. De diplo matie heeft graef Lugi weggejaegd, om dat hy met Roomen in correspondentie stond. Er zyn zestien kardinaels le Gaëla. La Marmora hééft den 10 de forten bezel. Genua is in beleg verklaerd, en de wapenen (10 a 15,000 geweéren) aen het volk uytgedeeld, worden afgeëyscht. roomen.Den nieuwen minister van binnenlandsche zaeken, Berti Pichat, is dóór de triumvirs gelast, de provinciën te doór- loopen, ten eynde de noodwendigheden en den toestand der bevolkingen te kennen. venetiën, 5 april. Op aenvraeg van luytenant-maerschalk Haynau, om de stad over te geéven, heéfl men gem een afschrift gezonden van hel decreet, in welk gezegd word, dat men zich lot hel laetste oogenblik zal verdedigen. Het gerugt versprcyd zich, dat de karabiniers ontevreden zyn; generael Galelli, hééft hun eene proclamatie toegerigt, waerin hy hen aenzoekt vry hunne grieven te kennen te geven; dal het gouvernement zeer te vreden over hen is en Galelli, hen in den naem Gods en des volks, ter verdediging zal leydeu van vryheyd en republiek. Den II. Vader aerzelt, zegt de Positivode 22 artikels aen le neémen. Dit blad is verwonderd Engeland tusschen de be vredigende mogendheden gemengd te zien. Den generael Haynau hééft de stad gesommeerd zich over te geéven. Manin gaf ten antwoord, dat zy zich ten allen pryze zou verdedigen. De ryken hebben 8 millioen aen het vaderland gegeéven. Twee der voórnaemste familiën hebben al aenge- boóden, wat. zy bezaten. Er is lot het laetste der maend decem ber toe, in alle openbaere diensten vóórzien. Men schryft uyt Pcsth 11, aen de LloydHet tooneel des oórlogs komt nader by onze stad. Volgens onze officieren zeggen, hebben de Magyaren te Gödö- lö w el 5000 man verloóren; ongelukkig is het verlies der key- zerlyke troepen niet minder geweésl. Men spréékt van onze stad te bombardeéren, indien den vyand te digt by Ofen komt. Er heerscht hier eenen te kwaeden geest, dan dat men de stad zou spaeren. Het is misschien daerom dat Windischgralz eergiste ren aen de bank van Peslh bevolen heeft, in dé kas van Ofen 1700 duyzend guldens te storten, welke ter haercr beschikking waren gesteld, vóór de betaeling der hongaerdsche billellen van 1 en 2 guldens. INNEÉMING VAN CATANE. catane, 7 april. Gisteren is de stad stormenderhand dóór de Napoiitaenen ingenomen. Men heeft wanhoópig gevogten in de straetenmaer de plaétselykeinagt is vóór de gröolere der belegeraers en vóór de manhaftige Zwit sers, die aen het. hoofd der napelsehe troepen waren, moeten wyken. Dit korps was zoo stoutmoedig als by de inncéming van Messina. De Portefuglio Maltese van 10, beschuldigt de overwinnaers van plundering en brandstig- ting; zeker is het, dat. de sehoone bibliotheek en het museum van natuerlyke historie vernield zyn. Is dit dóór de bommen of is het de woede en gramschap van den overwinnaer, na de inneéming van de stad? Het blad dat zulks aen de Napolitanen toeschryft, is een radi- cael blad, dóór gerefugieérde Italianen opgesteld. Mierolawsky hoéft nog 20,000 man onder zyn bevel, maer zy zyn verstrocyd tusschen Messina en Palermo. Dit is genoeg om er veel bloed te zien vloeyën; maer te weynig om over eenen generael zooals Filangieri te triomfeéren. genua.14 April. De tydingen aen den Nouvelliste de Marseille gerigt, zyn niet zeer vredelievend: in den staet. van beleg klimt dé volkswoede tegen desoldaeten en men vermoord deéze aen hoeken en kanten des avonds, na het uer van taptoe. Het schynt, dat de Piëmonteézen veel gemoord en geplunderd hebben, en vooral eenige buytengoederen aen Franschen toebehoorende, en die om stad-gelegen zyn. Dc fransche vlag is deézen morgend dóór 21 kanon schoten begroet. Generael La Marmora en admirael Serra hebben zich aen boord van de Maggellan begeéven, en den franschen kommandant bedankt vóór de verleende schuylplaets aen hen, die den burgeroorlog wilden ont- vlugten. uyt toskane. De fransche sloomers Tonnerre en Maggellan zyn naer Livorno vertrokken. Gewigtige ge beurtenissen zyn daer uytgeborsten. Guerrazzi is volgens deéze gevlugf, volgens andere als gyzelaer gehouden. Flensburg, 15 april. Sunderburg is gisteren ge- bombombardeérd. De verschansingen van Duppel zyn bezet dóór de duytsche artillerie, die van daer dan ook een zeer levendig vuer tegen de werken, dóór de Deénen in het eyland Alsen opgerigt, onderhoud.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3