Mynheer den Opsteller. heeft ons te kennen gegeéven dat hy niet zeer wel verslond wat wy met de olie van eenen gcperslen ministerssnuyter wilden beteekencn. Daer er soms nog andere in T zelfde geval zouden konnen zyn, zullen wy hier van eene opklaering geéven. Elkeen weet dat de wet op de erfenissen, volgens den minister, 5 mill, fr. moest opbrengen, en daer er van dit ontwerp niets anders is overgebleéven dan den snuyler des ministers, zoo moeide olie van dien gepersten snuyter aenzien worden als de eséence of spiritus van die dry millioenen waervoór M. Bruneau zoo geneygd scheen. Den zeemleêren lap beteekend dat onze jan nen zeem genoeg aen de lippen van talryke kiezers gestreéken hebben om te geraeken waer zy nu zyn. In uw blad van zondag 25 maert 11. Nr 132 bevond zich een medegedeeld artikel, handelende onder anderen over de verande ringen, welke, by hel opmaken des Bcgrootings-slacls over 1819 in het pcrsoonnecl der Dureelen van hel Secretarial dezer slad, door den sledehjken-racd zyn vastgesteld en waerin er gewaeg gemaekt wordt over eene verminderinge myncr jaerwedde. Tot als nu heb ik geloefd dit gezegde te wederleggen, zijnde van gedagt geweest, hel publiek er geen geloof zou aen eglen, of wel, den schryver van dit artikel zyncn misslag zoude erkend hebben. Daer ilc my verzekerd heb vele burgers in dien misslag medcdeclcn en gezegden schryver dien ook niet erstell, erken ik hel my als eene pligl myne mede burgers te verzekeren, myne jaei'wedde onaengeraekl is geblevenzelfs, dat er in den regcrings- racd, den voorstel niet van gedaen is. J. M. Vcrleyscn. Ofschoon die teregtwyzing van zeer weynig belang (de be doelde jaerwedde beloopt slcgts tot 600 fr. en daer van is niet veel af te snoeyen) ons aengenaem is, zoude het ons nog aenge- naemer zyn indien de sladhuysheeren even zoo gereed en gegrond waren om de andere lalrykeen veélbeduydcnde grieven die wy hun te laste leggen, te wederleggen of te logenstraffen. Maer het gaet op onze dagen even als ten tyde der joóden; op dal deéze laelste zich niet zouden bevlekt hebben, durfden zy in het praetorium van Pilatus niet binnen treéden om datPila- tus eenen heyden was, en ondertusschen maekten zy zich plig- tig aen de grouwelykstc Godsmoord In ons laelste Nr gaven wy een berigl op de aglersle zyde van ons blad nopens den verkoop van Naemsclicn witkalk by MM. De Coninck Posscmicrs joffr. Plaelsier en J. B. Van Breugelin dit berigl is by misslag eenen regel uylgclaclen die hel zelve nadcelig mackl aen het van ouds gekende huys van MT. J. B. Van Breugel dat zich allyd door zyne beste koopwaren en gematigde pryzen ondcrschcyden hééft. De belanghebbende leézcn thans hel zelfde berigl op de agterste kcerzyde waer de uytlacling rcgclmaclig ingevuld is. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zittingen van den 24, 25, en 26 april. De kamer licéfl zich bezig gehouden met hel wets-onlwerp, betreffende de vermindering van hel getal magistraten by de gercglshoven en tribunaels. IIcl gouvernement was liet op de meeste punten eens met de midden- sectie de discussie kon derhalve niet langduerend zyn. Ecnigc opmerkingen zyn er gemaekt geworden by art. 9, op- zigtens hel verleenen van pensioen aen de onafzclbacre magistra ten, die den ouderdom van 70 jaeren bereykl hebben. Na ecnigc opmerkingen, wierd de algemeene discussie gesloólen, en de zeven eerste artikels van dat wets-onlwerp zyn opvolgcnllyk acngenomen. Vervolgens cyndigl men het onderzoek over hel wetsontwerp lot vermindering van hel persooncêl der gercglshoven en tribunaels. Art. 8. Jacrweddcn der greffiers; is volgens hel voorstel des gou- vemcmenls acngenomen. Art. 9, welk de magistraten van 70 jaeren oud verpliglte hun ambt neer te leggen, is met 51 legen 25 stemmen verworpen. Door de tweede stemming is deéze wet acngenomen. Den minister van juslicie hééft de kamer een wetsontwerp voórgedraegen, vraegeude een krediet van 800,duyzend fran ken, geschikt om in de Vlaenderen en gevangenhuvzen lynwae- den vóór den uytvoer aen te koopen. Zou er niet eenen repre sentant aen den minister vraegen hoe véél lynwaeden van handgaren er onder dien aenkoop zullen zyn Wy zullen hierop tcrugkeeren. LAETSTE TYDINGEN UYT ITAL1ËN EN VRANKRYK. Vreediieden te Brescia, gepleégd. De Wiener Zeilung kon digt eenen brief af, vaneenen oostenrykschen officier te Brescia, die, indien hy waerheyd bevat, yselyke gebeurtenissen aen het licht brengt Den ln april ten 2 ueren des namiddags, begaven wy ons in de gevangenis van de slad, welke ik binnentrad, omdat ik wist dat er Duytschcrs opgesloóten waren. Maer welk schouw spel, toen ik binnen was! Alle gevangenen waren vreedaerdig onthalsd; de oproerlingen hadden hun eene langzaeme dood doen lyden; zy hadden hun de armen, de bcenen den neus en de ooren afgesneéden. Terwyl ik de gevangenis doórzogt, be- riglle men my, dat er menschen dóór eene venster riepen, dat men hen toch zoude komen verlossen, dat zy Duytschers en in een hok opgesloóten waren, waervan de deur loegeinetseld was. Ik deed den meester des huyzes roepen, die de waerheyd niet wilde bekennen. Toen ik hem mét de dood drcygde, loonde hy my eenen mucr, die*versch gebouwd was en dóór een timmer man onmiddellyk verbryzeld wierd. Dan stroomden 36 onge lukkige uyt die kamer, byna bezweéken onder den honger. De deur was sedert 3dagen toegemelseld, en sindsdien tyd hadden zy niet geëéten. Zy vielen schreyënd aen myne voelen, kusten myne handen, omhelsden myne kuieën en deéden de levendig ste vreugde blykcn Tydingen uyt Roomen van 14 april in de Ticmpo melden, dat de reactie meer en meer veld wint in de gemoederen. Te Pietralla zyn de pauselyke wapens hersteld, ouder het loejuy- chen der bevolking. Neérlaeg der Oostknrykers. Men léést in eene correspon dentie van de Ncue Oder Zeilung, een blad van de Magyaersche party: Wy ontvangen langs byzonderen weg de beïangryke iyding dat den 20 en 21 eenen grooten slag geleverd is, lus schen Grau en Kouiorn. Welden bezette met een reserve-korps de hoogten die Gran bestryken. Een groot deel keyzerlyke troe pen, alsmede de brigaden van Jablonowsky, Siminuch, hadden zich in het pleyn, lusschen Gran en Komorn, ontwikkeld. De Magyaren hebben alle positién der keyzerlyken zoo hevig aengevallcn, dat van den beginne af, de verwarring zich in de gelederen deézer laelste verspreydde. Nietlegenslaende den moedigsten tegenstand der troepen, hééft Welden moeten wyken. Het keyzerlyk leger telt een groot deel gekwetsten en dooden, behalve 2000 gevangenen en 20 kanons, die in de handen der oproerigen gevallen zyn. Volgens eene andere tyding, die de voórgaende bevestigd, is het debloqueéren van Komorn, het onmiddellyk gevolg geweést van dc victorie der Hongaren. Volgens hel weensche Avondblad is gencrael Vogel, die langs Galliciën in Ilongaryën getrokken was, aeu het hoold van 12,000 Oostenrykers, plotseling omringd geworden dóór de Magyaren, in de engten van Munkatsch en zyn legerkorps is byna geheel vernietigd. roomen, 17 april. Eene proclamatie der triumvirs wakkert al de italiaensche vlugtelingen aen zich naer Roomen te begeé- ven, waer zy gulhertig zullen onthaeld worden. Generael Avezzano is hier aengekomen. Het roomsch gouvernement berigtte den 20 deézer dat het van gedagt was naer Aneona te vluglcn. Ancona ligt op de Adriatische zee en is eene versterkte stad. Van daer konnen de vlugtelingen alle rigtingen neémen. De" kieswortelingen beginnen in Vrankryk. Napoleon Bonaparte die te Madrid van zyne fonctiën is afgesteld, hééft de kandidaluer aenveêrd vóór de volkskamer die hem dóór het koinilé der Bonaparlisten van Parys was aengeboóden. De klubisten van Parys zyn razend van woede om dat er koinmis- sarissen in hunne kiesvergaderingen komen. In de Nationale vergadering komen wéér de ontzettende verkwistingen vóór den dag welke gedaen zyn toen Ledru-Rollin minister van justicie was en Marrast maire van Parys. Op twee en half maenden hebben die gasten 356 millioenen fr. aen den kant gebraglMarrast alleen had er op dien korten tyd 52 duyzend fr. van in den zak gesteéken. Men leest in de Emancipation, dat er weldra eene ministe- rieéle verandering zal plaels hebben. Den heer Roliu is reeds langer aen het ministerie, dan hy beloofd had er te zullen bly- ven en den zugt om tot zyn beroep van advokaet terug te keeren, word allengs al levendiger. Den heer Haussy hééft ook eenen tegenzin van het politiek leven, en zyn verblyf in hel departement van justicie verkort. Hetzelve is nog verhaestdoór de slcgie ontvangst, welke de kamer aen zyne ontwerpen schynt vóór te behouden. By den mulder De Smet, aen de Nieustraelpoort alhier, hebben deéze wéék stoute dieven een gat onder de venster ge maekt en langs daer gepoogd binnen huys te dringen. Zy zyn dóór eenige jongelingen die van d'herberg kwamen verjaegd. Verledene wéék is eenen stouten diefstal op den weg van Brussel naer Aelst gepleégd. Er was op een voertuyg, eenen zak met 600 fr. Eènen kerel hééft dit bemagtigd en dat terwyl hel rytuyg in beweéging was. Men hééft hem te Gend aenge- houden. Het is eenen werkman, die vroeger aen den dienst van vervoer gebezigd wierd. Er zyn wederom twee ambtenaeren in de openbaere werken gepensionneérd. Den heer Gilson, lid der kamer, regencie-raedsheer, voorzitter van de kamer van koophandel, ridder der Leopolds orde, is eergisteren morgend te Doornyk overleden na eene lange en smertelyke ziekte. INHULDINGSFEEST DES BISSCHOPS VAN BRUGGE. Hel begin der aenslaende mey-maend zal te Brugge geken merkt worden dóór buytengewoon luysterryke feesten. Die thans zoo kwynende en stille stad zal eensklaps verlevendigd worden, ter gelcgenheyd vandezalving en der pleglige intreéde van M. Malou als nieuwen bisschop van dat diocees. De dag bladen der hoofdstad van AVesl-Vlaenderen kondigen reeds de program af der feesten en plegtigheden, welke van den 30 april lot den 7 mey, dag der processie van het H. Bloed, aldaerplaets zullen hebben. Vyftien aertsbisschoppen, te wcéten: Mgr. den kardinael Slerkx, van Mechelen; Mgr. den aertsbisschop van Parys; Mgr. Wiseman, bisschop van Londen; Mgr. Van Wy- kersloot, bisschop in parlibus van Holland; Mgr. Dupanloup, nieuw benoemden bisschop van Orleans en vermaerden fran- schen redenaer; al onze belgische prelaeten en den bisschop van Luxemburg, benevens den pauselyken nuncius van Brussel, zullen met hun gevolg te Brugge aenkomen en aldaer eenige dagen verblyven bv verschillende byzondereinwooners diërstad. Behalve dien geeslelykcn praelstoct, zullen verseheydene uytmuntende belgische kunstenaers en geleerde, schryvers, leden van senael en kamer, professors, enz., zich ook aldaer bevinden. Reeds 170 uylnoodigingen zyn hiertoe gedaen, en het schynt hierby niet te zullen blyven. Véél van die aenzienlyke vremdelingen en bezoekers zullen de pleglighcyd der H. Bloed processie blyven bywoonen. De zalving van M. Malou zal plaets hebben op den 1 mey. Dien dag zal er eene brooddeeling plaets hebben aen de 22,000 behoelïigender hoofdstad van Wesl-VIaenderen. (Destad Brugge telt omtrent 48,000 inwooners. Den gemeenteraed van Ayghem hééft deéze wéék vastge steld dat de gouden eeremedalie welke dóór het gouvernement aen den aglbaeren heer Lippens, doctor dier gemeente, is toe- geweézen, lot belooning zyner menschlievende zelfsopoffering, morgen, zondag, lot Haeltert met eenen luyslerryken praelstoet zal worden afgehaeld. Wy juyehen in dc eerbewyzingen van den gemeenteraed jegens M. Lippens, grondherlig toe; want is er eenen mensch die onbeschroomd en vol broederliefde de arme verlaetene in den typhus-geessel hééft bygestaen niet alleen dóór zyne kunst maer nog ook dóór zyne menigvuldige aelinoessen en versterkende spyzen, 't is wel den aglbaeren heer Lippens. Nooyt, en dit weéten wy allerbest, was bel te vroeg of te laet, te heet of te koud, om zyne arme zieken ter hulp te snellen het géén ook te weég gebragl hééft dat er geene of ten minsten zeer weynige van het groot getal dóór de schrik- kelyke ziekte aengedaen, zyn gestorven. Dit alleen bewystmeer dan wy zouden konnen zeggen. Het Organc des Flandres zegt, dat het koolzaed in die omstreéken véél geleden hééft dóór het slegt weder dal deézer dagen heerschte. In veéle gemeenten is de plant verbroken en dien ten gevolge zonder weerde vóór den eygenaer. De groote partyën hebben minder geleéden, dewyl 'dé struyken meer steun legen elkander hadden. Men zegt algemeen, dat de rogge niets geleden heért. De fruylboomen integendeel zyn sterk be schadigd, al die in vollen bloey waren zullen 'niets often minste weynig opbrengen. Eenige dagen schoon weder zal beter de schade doen berekenen. Men schryft uyt Dinar.t, 20 april. —Vrouw Marie Josepha Collin, weduwe Lebrun, hééft den 20 maert haer 106cjaer bereykt. Zy is geboren in 1743, trouwde in 1762 en blééf we duwe in 1795. Van dat houwelyk had zy 7 kinderen, waervan 3 van hel mannelyk geslacht; 55 kleyn- kinderen; 21 agter-kleynkindcren; te zamen 63 persoonen. Deéze vrouw hééft nog al haere verstandvermogens en als men haer in tegen wóórd igheyd stelt van haeren oudsten zóón, schynt deézen eer, in ouderdom, haeren man dan haeren zoom Den koning verleende haer in 1845, eene lyfrenle van 50 fr. Men schryft uyt LuykEenen hevigen brand heéfl plaets gehad in een der afhangende gebouwen van de koólmyn Grand- Collard, behoorendcaen de societeyt John Cokerill, te Seraing. Eenen (Ier surveillanten is by het blusschen in eenen diepen gragt gevallen, waerby hy zyne regterhand verbryzeld en eene zwaere wonde aen het hoofd bekomen hééft. Niets was verze kerd. Het poeyër-magazyn der koólmyn slaet niet verre van het afgebrande gebouw. Te Roxem, in West-Vlaenderen, heeft een lalfe vraek plaets gehad. Gansch een stuk land is aldaer met onkruyd bezaeyd geworden, dat men in geene dry jaeren zal kunnen verdelgen. De juslicie doet yverige naspoónngen om de daeders van dal ellendig waubedryf te ontdekken. Men schryft uyt Kortryk: Den genaemden Hinnekens, geboortig van Moen, en die vroeger nog veroordeeld wierd, is alhier in het gevang gebragl, als beschuldigd van pooging tot diefstal en moord in een pagthof te Sl.-Genois. De juffers Der- reyaux, die heyinelyk verwittigd waren van het misdaedig voórneémen van Hinnekens, lieten haer pagthof des nagls goed bewaeken. Woensdag nagt hoort men, op klokslag van een uer, eensklaps gcrugi in de schouw. Den dief had eenen zwaeren stok boven op de schouw gelegd, waeracn eene dikke koord, langs dewelke hy naer onder meende te zakken. Aenstonds riep men den hulpkreet, en al de veldwagters en nagtwaekers om singelden hel huys. Den booswigt meende over het dak in den donkeren te ontsnappen en loste zelfs een pistoolschot op eenen yeldwagter, zonder hem eventwel te treffen. Langs alle kanten ingesloóten, sprong hy van het dak in de aglerplaets van het pagthof, waeruyt hy niet ontsnappen kon. Na eerst te vergeéfs gezogt te hebben vond men hem eyndelyk geplakt tegen eene stroomylen met een mes gewapend. Zyn pistool had hy in den put geworpen. Het is eenen jongeling van nog maer 25 jaeren oud en reuzensterk, die zich nu reeds vóór de derde mael in handen der justicie bevind. Hy hééft geenen enkelen mede- pligtigen genoemd. Te Blankenberge zyn geduerende den nagt van den 20 lot den 21 deézer, dieven langs eene venster in de kerk ge drongen, en hebben ev eene geldkas opengebroken. Zy hebben gepoogd om in de sakrisly te breéken; eenige stukken hout zyn van de deur geslaegen. De dieven zyn ten getalle van vier of yyl moeten zynzy hebben verscheyde werktuygen en eene leeder in de kerk gelaeten; verscheyde sloten zyn opengebro ken geworden. Eene treurige gebeurtenis bragt eergisteren het dorp Yves- Gomezée in beweéging. Den vrederegter, greffier en burgemees ter begaven zich naer de wooning van een ongelukkig ineysje, moeder van verseheydene kinderen, en die beschuldigd wierd van kindermoord. Na lang zoekens, vond men in eenen gevul- den put het lykje van een kind dat over veertien dagen gebo- ren wierd. De ongelukkige beweert dat hetzelve dood geboren was; zy is in het gevang gebragt. Wy vinden in de zwilsersche dagbladen een feyt, dat vóór eenen onzer landgenoóten eervol is. In het kanton YVaedt was eenen prys van 2500 frs. uytge- loóld vóór het beste volksgeschrifl over de wetten en de akten, dóór welke men eenen aenslag begaen hééft op de geeslelyke vryheyd in het kanton Waedt, en over het nood- lollig resultael van de vervolging, in betrekking met de openbaere zedeleer en de algemeene belangen van een land.» 51 stukken waren ingezonden; den prys is verdeeld gewor den lusschen N" 11 en N° 5. Het eerste droeg vóór opschrift: <i Indien ik kwalyk gesproken heb, zeg my wat ik slegt gezegd heb; maer indien ik goed gesproken heb, waerom slaet gy my (Ev. van JoannesXVIII, 25.J liet tweede voerde het opschriftEr bestaet geen half regt in de zaek van de vryheyd van geweéten. Indien de vryheyd moet ondergaen wat gy moeyelykheden noemt, moet men dezelve ten dien pryze ook koopen; maer indien het noodig is geweld te gebruyken, moet men zulks slegts doen om de vryheyd te verdedigen, en niet oin dezelve te onderdrukken. (Odilon-Barrot, april 1846.) Den voórnaemeu prys 1500 fr.|is aen N° 11 en den tweeden aen N° 5 loegeweézen. Toen men de zegels verbroken had, is het gebleéken dat het N° 11 opgesteld was dóór onzen landgenoot, den heer Lucien Jollrand, advokaet en publicist te Brussel; en den heer Gerard Blumer, professor te Bale, is schr> vc- van N° 5. GOUDBOETE. Over eenige jaeren kwam eenen jongeling van Liverpool, M. Georges genaemd, na in Vrankryk en vooral te Havre, waer hy goed bekend is, zyne handel-studiën voltrokken te hebben, in dienst van het koophuys Stephenson te Londen. De bediening, welke deézen jongeling waernam, bragt hem dikwyls in a en racking met aenzienlyke geldsommen, waerover hy beschikken kon. Dóór slegte verkeering medege- sleépt, had Georges zekeren dag het ongeluk, aen eene noodlot tige bekoóring te voldoen, en hy maekte gebruyk van eene som gelds, die hem nietToekwam; hy speélde, en verloor omtrent twintig duyzend franks. Ten eynde aen de oneer en het schand merk te ontsnappen, schrééf den rampzaligen jongeling eenen. brief aen zyne patrooneu, die vervuld was met hetregtzinnigste

De Denderbode | 1849 | | pagina 2