Oproeping van Erfgenaemen. overleédene'. berouw wegens 7.yne gepleegde misdaed, waerna hy eene poo ling deed om zich tc verslikken. Een buylengewoon toeval be lette de voltrekking der yslyke boete, welke Georges zich zeiven had opgelegd. By hel zigt deezer diepe wanhoop en in aenmerking eener eervolle familie, wierden de heeren Stephenson bewoógen dóór edelmoedige en belangtooze gevoelens; niet alleen vergaven zy Georges zyne misdaed, maer schonken hem tevens de mid dels om zyne fout te herstellen en te doen vergeéten; zy zonden hem naer Mazatlan, in Amerika, alwaer zy een kantoor hebben. Geduerende tien jaeren voerde Georges met de familie Stephen- son eene aenhoudende korrespondentie; doch sedert achltieu inaenden, had hy niet meer gesclireéven, en al.de inlichtingen, door de heeren Stephenson opzigtens zynen toestand gevraegd, bleéven vrugteloos. Nu eenige dagen geleden, kwam er eensklaps eer.e zwaere ton aen het adres Stephenson en komp.; die ton kwam, langs Pana ma, uyt Kalifornie. Alhoewel geen enkel voórloopig berigt hun kennis had gegeéven van deéze zending, wierd de ton aenveérd en geopend. Óp eenen hoop'stofgoud en goudhrokken, welke men schat op eene weerde van 100,000 franks, lag eencn brief van Georges, waerin hy, na de vernieuwde heluyging zyncr dankbaerheyd aen zyne patroonen, hun verzegt de tonne gouds te willen aenneémen, als eene schadeloosstelling voor het ver lies, welk hy hun vroeger had dogn ondergaen... Deéze gebeurtenis hééft eene groote sensatie verwekt onder de voórnaeme kooplieden van Londen. Een der goudstukken, in de ton gevonden, woog omtrent 120 grammen (4 oneen). DLYTSCHLAND. NEÉRUEG OER Hongaren. Men sctiryfl uyt Weenen, den 20, aen het constilutionneél blad te Berlyn. Ik heb tydingen ontvangen over een gevegt, dat by Gran geleverd is, en in welk de Hongaren totael verslaegen zyn, en waer zy 2000 gevangenen gelaeten hebben. Ik deel u dit mede uyt eene goede bron, zonder er de waerheyd van te kunnen bevestigen inlichtingen.—Men leest in eene magvaersche correspondentie die, zegt de Koln. Icilungniet geheel "moet geloofd worden. Een bewys, hoe men zich'te Debreczin op alle wisselval ligheden, zelfs op eene russische interventie voórbereyd, is het besluyt der hongaersche vergadering, waer men op voorstel van Kossnth, gedecreteerd hééft dat er eene ligting van 200,000 rekruten zoude uytgeschreéven worden. Het hongaersch volk komt deéze maelrcgelen geestdriftig te gemoel; verschcydene hongaersche ridders, vormen op eygene kosten balailions en zelfs geheele divisiën. Ilongaryën hééft thans 35 regementen lmssaren. Den keyzer Frans Joseph word te Debreczin be schouwd als eenen overweldiger, die de hongaersche kroon vóór eeuwig verloóren hééft. Den beroemden generael Bern, is reeds tot Temesvar in het banaet doorgedrongen. Die vesting kan niet lang weérsland bieden, aen eenen zoo bekwamen generael. tegenstrydige tydingen. gran, 10 april. De Magyaren zyn te Parkany genaderd, legen over Gran. Zy komen van Wailzen, waer zy een sterk garnizoen gelaeten hebben. Daer stielen zy op eenige vereenigde korpsen, waeronderdat van Jablanowsky. Een belangryk gevegt moet hebben plaets gebad en de Magya ren sterker in getal, zyn verder doorgedrongen. HONGARIËN. bombardement van komorn. Hel bombardement van Komorn duert dag en nagt voort en dit sedert dry weck en. Men hééft, zegt de Augsb. Zrilung, eenen koerier aengehouden, die Bern ging verzoeken spoedig hel garnizoen ter hulp te komen, zon der welke het zich eenen doórlogt, wilde baenen door de oosten- ryksche armee of zich in de lucht doen springen. De Magyaren willen liever sterven, dan langer in die enge vesting te blyven. Men zegt tc Weenen, dal Manin uyt Venetiën gevlugt is op een engelsch schip, de geldkas met zich voerendede stad hééft daerna gekapituleérd. FR ANSCHE REPUBL1E K Misdaed en wanhoop. Eene droevige gebeurtenis hééft in een huys der struet Fossé-Saiut-Germain-rAuxerrois te Parys plaets gehad. Eenen jongen mensch, 52 jaeren oud, Valentin Th.... geheelen, had 5 jaeren geleden een meysje van 18 jaeren getrouwd. Geduerende twee jaeren heerschte eenen volkomen vrede in dit nederig huysgezin, toen den man, ten regte of ten on- regte, bemerkte dal het gedrag zyner vrouw minder geregeld wierd dan vroeger. Zonder zich te verzekeren of zyne verden kingen gegrond waren, dééd hy haer zeer gemaeligde verwy- tingen, welke, hoe welwillend ook in den vorm, egter streng waren, en die de jonge vrouw zoodaenig vertoornden, dat zy hel besluyt nam het egtelyk huys te veriaeten. Op zekeren dag verdweén zy inderdaed zonder haeren man te laeten weéten, waer zy zy zich bevond, en deézen hoorde in geen zeven maenden van haer spreéken. Den armen man, Biettegenslaende alle zyne poogingen, had geen spoor der vlug- telinge kunnen vinden en iederen dag betreurde hy de strenge wóórden, welke dien droevigen uytslag gehad hadden, want hy beminde innig zyne vrouw. Acht dagen geleden, boód zy zich vóór haeren man aen. Zy schéén lydend, haer gelaet had de uytdrukking van eene diepe smert en traenen bevogligden haeré oogleden. Vóór dat haeren man, bewoógen over dien terugkeer, een wóórd had uylgesproken, wierp de jonge vrouw zich aen zyne voelen, en beleéd hem snikkend haeren droevi gen toestand. Gehoor geévende aen dien noodlotligen stroom, aen de slegte raedgeévingen, aen de afzondering waerin zy zich begeéven had, vergat zy haere pligten en in twee maenden zoude de ongelukkige moeder worden. By dit zoo treffend, zoo waer berouw, had den man geen verwyt, geen hard wóórdhy drukte de hand zyner vrouw, rigtte haer op, drukte haer in de armen, en sehreyde zonder een wóórd te uyten. Zoovéél goedheyd, zoovéél zagtaerdigheyd vermeerderden de vroeging der jonge vrouw Ik zal myne schande niet overleéven zeyde zy, het leven zou eenen te zwaeren last vóór my zyn inyn besluyt is genomen ik zal sterven. Valentin zogt haer niet te overreédenmaer nam ook zyn besluyt. Ik kan niet zonder u leéven, zeyde hy, ik zou met u ongelukkig zyn, dóór de herumering van het verle den, voorzeker als die herinnering wierd levendig gehouden, dóór uw kind; wy zullen saemen sterven. Des avonds stookten zy twee kóinfooren met houtskool aen, legden zich gekleed ie bed en den volgenden dag, hen niet ziende verschvnen, ging den portier, welken van het gesprek van den voórigen avond iels vernomen had, naer den commis sarisvan policie. Men opende de kamer en men vondze beyden, de armen in een geslingerd, levenloos. Beyde waren sinds eenige ueren dood, naer getuygenis van den geroepen geneés- heer. Tot welk droevig eynde het vergeéten van maetschappe- lyke pligten en het niet betrouwen op een hooger Weezen, leyden kan. —Een dagblad beweert dat de heeren Lamarline en Dufaure zich als kandidaelen aenbieden in het departement der Seine. Egter hééft den heer Lamarline dikwils verklaerd, dat hy van de wetgeévende loopbaen afziet. Het is stellig zeker dat het cyfer van schadeloosstelling dóór Radelzky geëyscht, het derde meer is dan vroeger. De Oostenrykers zouden wéér de bezetting eysehen van Alexan- driën, 'tgeén zy eerst veriaeten hadden. Dit zou dienen lot waerborg der belaeling van de contributie. Den financieélen toestand^ van den Piemont laet niet toe, zelfs binnen de twee jaeren niet, de betaeling te kunnen doen. Dien eysch zou 250 millioen beloopen. M. Masset, muziek-uylgeéver en zaekgelastigden van M. Rossini, verzoekt de dagbladen om de tyding te logenstraffen, dat deézen beroemden ilaliaenschen komponist zot zou gewor den zyn. Rossini bewoont sedert zes maenden de stad Floren- ciën. Den 10 deézer hééft zyne vrouw gesclireéven dat hy zich in volmaekte gezondheyd bevind, en dal hy zich zeer gerustelyk had onderworpen aen de hem opgelegde kontribulie. Het dagblad Lc Pcuplc is heden nogmaels in beslag geno men, wegens een artikel in 9 kolommen, dóór M. Proudhon onderleekend, en getiteld De Republiek en de coalitie lol orga nisatie van den ivelligen tegenstand. De nummers, die aen de policie ontsnapt zyn, worden meer dan eenen frank betaeld. Hoe lang zullen die bloeddorstige woelgeesten het ongelukkig Vrankryk nog blyven verscheuren? Het gerugt dat de fransche divisie in Savoyën gemar- cheérd was, en de nieuwe eysehen van Radelzky, hadden gis teren veel uytgebreydheyd genomen; doch het sehynt, even als men vermoedde, dat het eerste bezyden de waerheyd is. De bcweéging der troepen in het Zuyd-Weslen, wierd noodzaekelyk gemaekl 'dóór de expeditie van Civita-Vecchia, terwyl nieuwe regementen die welke naer Marseille vertrokken waren, moes ten vervangen. Egter vraegt. Oostenryk 75 millioen vóór den veldlogl van 1848 en 50 millioen vóór dien van 1849. Men is ten deézen opzigte niet overeengekomende gevolmagligde konden slegls 60 millioen aenbieden. Radelzky hééft zich dan regtstreéks lot den koning doen wendenniettemin beschouwt men die soin slegts als uytgangspunl. Men zegt dal men het regt van 2 11. op de pïëmonteéschc wynen, by invoer in Lombardyën, op de helft wilt verminderen. M. Gioberti, zaekgelastigden van Piemont, hééft aen den minister der buytenlandsche zaeken eene nota overhandigd, waerin het gouvernement van Piemont olïicieél en van nieuws de bemiddeling verzoekt van Vrankryk en Engeland, tot regeling der inoeyelykheden, welke Radetzki, in naem van Oostenryk, komt te veroorzaeken in het congres te Verona. Wy verneémen, zegt den Journal des Débalsdat generael Ramorino al de aentygingen tegen bem gcrigt, geheel wederlegd hééft. Ily hééft met de stukken in de hand beweézen, dat hy een schrilïelyk bevel ontvangen hééft, om zich te verwyderen gelyk hy gedaen hééft. TYDINGEN UYT ITALIËN. Roomen, 11 april. Eene groote gisting heerscht in de stad. Eene halve compagnie kavalerie is op het pleyn van het paleys der Consulta, waer de triumvirs zetelen, ouder de wapenen, talryke groepen vormen zich op dit pleyn. Veéle burgers, meest alle in uniform der burgerwagt en metgewcêren gewaepend, doórloopen de straelen. Men zegt, dat de wyken Transtivere en Monti eene vyandlyke houding tegenover de triumvirs aenge- nomen hebben. Yerscheydene aenhoudingen zyn bewerkstelligd. Gisteren zyn hier 6 soldaelen der linietroepen biunen gebragt, betigt hunnen post te hebben veriaeten op de grenzen van Napels. Den 5 is monsignori Giacomo Gallo, secretaris van de congre gatie der aflaeten en der reliquiën, aengehouden. In afwagting dat Vrankryk of Oostenryk tusschenkome heerscht de grootste wanorde in de romeynsche Staeten. Men schryft uyt Ancona, dat daer de moorden voorldueren onder de laelste slagloffers telt men Henri Merabrini en den priester Nappi. Men schryft uyt Imola, dat men daer in 9 dagen, 17 persoonen hééft omgebragt. De rampen moede, welke zy sedert de verdryving van den paus lyden, zyn de romeynsche bevol kingen, naer men zegt, bereyd het voórbeéld der Toskaeners te volgen en dóór eene beweéging ten gunste van Pius IX, alle vremde interventie vóór te komen. Van den 15 april. In zitting van 14 hééft de constitu- eérende vergadering besloóten, noch te wyken, noch eene overeenkomst te sluyten. Turyn. Het proces Ramorino is ten eynde. Den generael is pligtig verklaerd. De Concordia spréékt van eene verandering in het kabinet, ten gevolge den weérsland van eenige ministers aen de eysehen van Radelzky. Den stoomer Bosphorcy den 1G in de haven van Genua aengekoinen, hééft de volgende tydingen aengebragt De inwooners van Catane hadden hunne poorten geopend vóór de koninglyke troepen, die onmiddelyk zich aen plunde ring hebben overgegeéven. De bevolking hééft oproer gemaekt en, dóór een korps geregelde troepen bygestaen, eene groote moordery van Napolitaenen begonnen. Die telegraphische depeche, welke te Palermo aenkwam op het oogenblik van het vertrek van den Bosphorevoegde er by, dat het koninglyk leger uyt 12,000 man zamengesteld, geheel omringd Yvas en zich in eene zeer netelagtige positie bevond. De batteryën van Catane hadden eenen napolitaenschen stoomboot in den grond geboord en een ander vaertuyg beschadigd. Men schryft uyt Napels, 11 april: Wy komen van Gaëta, waerheén ons den heer Rayeval gebragl hééft, geroepen om deel te neémen aen de conferenliën, aengaende de zaeken van Roomen. Den H. Vader, vergezeld van den koning van Napels, is aen boord gekomen van het schip lena. Den 10, ten 1 ueredes namiddags begaven zich de booten van het vaertuyg naer land. Den paus en den koning namen plaets in den grooten boot, waervan den kominandant Duquène het roer hield. De Napo- litaensche prinsen gingen in den tweeden en het talryk gé- volg in de overige vaertuygcn. 101 kanonschoten begroclteden den pans toen hy aen boord kwam en hel scheépsvolk boóg de kniën. Op een verhevenheyd gesteégen, gaf den H. Vader de zegening. Hy bezogt vervolgens het schip en blééf aenschouwer van een spiegel-gevegt. Dit toóneel bevield den koning van Napels, die liefhebber is van militaire oefeningen. Den paus beviel aen onze zeelieden uylermaete, zy die onder hunne rouwe klceding zeer vatbaer zyn vóór godsdienstigen indruk. Onder de kardinalen, is den eenigen dieeenbeduy- dend gelaet hééft, den kardinael Dupont. Wat aengaet den koning van Napels, niets duydt in hem dien dommen en woesten man aen, zoo als sommige bladen hem afschilderen. Hy toonde zich welwillend en dééd een aen- tal vraegen die geenen gewoonen man aentoonen. In de poeyërkamer gekomen, wendde hy zich tot zyne generaels en dééd hun de orde en schikking bewonderen. Den paus en den koning hebben het fransch schip veriaeten, na den kom- mandanl Duquène hunne voldoening te hebben te kennen gegeéven. Een florentynsch blad meld, dat eenige mannen des volks den 12, eyschien, dal men hun Guerrazzi zou overleve ren; men hééft hun beloofd, dat er regt over hem zou gedaen worden. Hy is altyd nog in handen van de mannen der reactie. Men hééft te Livorno den 16 de republik geproclameerd. Nieltegenstaende de kraglige maetregelen van verdediging, denkt men niet, dat men het zeer lang vol zal houden. i.ivorno, 16 april. De stad blyft rustig; patrouilles cireu- leéren dag en nagt. Gisteren hééft het volk zich op het openbaer pleyn vergaderd en naer den toestand der zaeken komen vrae gen. Den kolonel der nationale garde, de Atellis, heeft uytleg- gingen gegeéven en de menigte was te vreden. Er heerscht véél besluyteloosheyd. 1200 gewapende pakdraegers, hebben zich dóór de reactie laeten omkoopen. Aen beloften, verleydingen aen geld, ontbreékt het niet. Ten platte lande is den kreét algemeenDood aen Guerrazi! Lcéve Leopold! De lombardische divisie die men te vergeéfs te Genua verwagtte, sehynt ook hier niet te zullen komen. Alle blikken vestigen zich op Roomen. Het ministerie van Turyn néémt eene kragtdaedige hou ding aen, in tegen wóórd igheyd van de nieuwe eysehen van Radelzky; men gééft geen verlof meer; men houd zich bezig met de versterking van Alexandria en men bevoórraed het leger. De Nazione zegt, dat Palermo gevraegd hééft om te kapi tuleéren. Het hoofdkwartier zal te Civita-Vecchia zyn, waer generael Oudinotzal legeren. Den paus zal van Gaëta op eenen fran- schen stoomboot naer Civita-Vecchia komen, met geheel het consistorie der kardinalen. Te Civita-Vecchia zal hy een minis terie benoemen en aen de volkeren van Roomen en der pause- lyke staeten eene proclamatie stueren, om hen aen te maenen liet juk der regeéringloosheyd af te schudden en hel pauselyk gezag te herstellen. Op de Antwerpsche graenmerkt waerop men gisteren 29 zak ken tarwe en 42 rogge telde, zyn de volgende pryzen besteed tarwe van 15 10 a 16 10 BCt. de 1 1/2 heet. of den zak; de rogge van 8 lot 8-5 BCt. welke byna geene verandering gééft aen den voórigen merktdag.-45 zakken haver waren ter merkt gebragt en zyn verkogt 9 lr. 50 a 10 fr. per 1 1/2 heet. Augustinus Macliaris zoon van Judociis en van Maria Francisca Coppens overleden te Flofstade den 9 meert 1848, heeft voor zyne erfgenaemen aengesteld alle zyne bloedverwanten by vertegenwoordiging (representatie) in gevolge de voorheen costumen der twee sleden ende lande van Aelst. 'S overledene moeder genoemd Maria Francisca Coppens, was dochter van Pieter en van Elisa beth Bruylant, beyde te Lede overleden, en den zeiven Pieter Coppens was zone van Joos. De gene die verineenen recht te hebben tot het vierde deel toekomende aen de linie Coppens worden aenzocht zich te vervoegen met hunne bewysstukken by den heer advokaet VAN WAMBEKE te Aelst of d'hcer P. GALMAERT te Hofstade. BURGERLYKEN—STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vrouwelyk 9 HOUWELYKEN. Frans Bické, oud 25 j., twyndersgasl mei Maria Th. Van Caeckenbcrgh, oud 28 j., dienslmeyd. Maria Th. Lumons, oud Ij., Kcrrebroeck. Anna M. Sluys, kantwerkster, oud 20 j., St-Job. Fidel. Beck, kleermaeksler oud 27 j., Keyzerlykeplaets. Jean Anl. Huys, oud 5 j., Lan- geridderslraet. Romain F. Vandenhendewedr., van Ifenr. Carol. M. Anne rentenier 64 j., Molcnsraet.Joan. Cath. Smet, vrouw van Pel. Menschaert, solferstekmaeksler oud 20 St.-Job Frans Ei. Van de Voorde, oud 14 maend, Mylbeék. J. Maria De Coninck, wede., van Em. Van den Stock, zonder beroep, oud 70 j., Molenslraet. Henri Sluys, man van M. F. Le Bon, mel- sersgast, oud 40 j., St.-Job. Guill. Bombeeck, oud 3 j., fiaza- relkslraet. Jean B. Bceckman, brouwersgast, oud 20 jM. De Uaeck, landbouwster, oud 63 j., Mylbeék.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3