een milliocn hebben en bovendien nog het regt te mogen be schikken over bet gedeelte der 2 mill, dat slegts cene voór- loopige bestemming lieéft; zoo dal SI. Itogier altyd met tie groote greep wilt konncn werken om de waelen te begunstigen, want in de Vlaenderen worden \vy die inillioencn maer weynig of niet gewacr. De kamer die toch geenc volkskamer maer èen'e ministerskamer mag genoemd wordenbeeft den eysch van 51. Itogier ingewiliigeu en bent een millioen en 't ove rige loegestaen. Als de debatten onzer kamer in vremde landen geleézen worden, dun voorzeker gelooft men daer dat wy bier in de weelde leéven, dat bet gouvernement maer te spreéken beeft om seffens van de vertegenwoordigers zoo veel inillioencn te krvgen als bet begeert want er byna in elke zitting van milli- oenen, milliocncn en altyd van milïiocuen te vraegen gehandeld word, en 'l schoonste van d'hislorie is dat wy met dit geduerig afschieten von millioenen geencn duyin voóruyl gaen maer integendeel digter by den afgrond gedrommen worden. 'T is waer wy maeken dcgrooleamblcnaers ryk met bun zulke buytonspoórige jaerwedden te geéven, maer wat wint er de natie by? Wat winnen er koophandel akkerbouw en nyver- hevd by? Wat winnen er met een wóórd de zedelykc en stoffe- lyke belangen des lands by? Kylacs! niets ten zy geduerig verval hel welk ten laetsle op eene algcheele ruïne moet uyl- komen. 5\ilt cene familie die met schulden bezwaerd is zich uyt den slag trekken, zv moet spacien, want kwisl zy voort, vroeg of lacl komt den scbuldeysscber en wilt betaeld worden, bad de familie gespaerd zy zou eervol aen luiere verbintenissen hebben konncn volkomen, maer zy licéft niets anders gedaen dan geld verspild, welnu zy word afgeworpen baeren ondergang is onveruiydelyk. Als de kiezers eens rekening zullen te vrae gen hebben aen onze knikkende kamer van al die verleende inillioencn, zullen de knikkebollen die konncn rcglvcèrdigen met sleékbeéldckcns, epauletten en sabels vóór de garde civiek, met reuzenfeeslcn en kavalkaden, met lintboulsr.iic gebraden- appelgevegten etc? Dit zal men ondervinden, maer onderliis- word er voorlduerend in onze kamer zoodaenig gemillioeud dat liet wacrlyk zou dienen een eynde te neémen. Voorleden Zaterdag beeft iemand onzer kennissen eene por tefeuille gevonden en de zelve ten onzeii bureele gedeponeerd opdat wy dezelve aen den cygenaer zouden weérgcéven die ze mag komen reklameéren.. Volgens wy kunnen opmerken, moet zy toebcbooren aen eenen persoon van Lokcren of der omliggende. De portefeuille bevat aerdige dingen. Men schryft ons uyt WiezeDeéze wéék hcéfl in onze doór- luglige mnIcnstrncl cene buylenwoone jaermcrkl plaets gehad: den handel uus nicl zeer leévendig, naglans om die merlU aen le moedigen, hcéfl hel bcslierings-eomilè goed gevondenccnige ccrmelaelen uyt le rcyken, aen de bezonderste aenleyders van die feest: Tist den kniezer, nu sedert de jaermcrkl Tist ajuyn, hcéfl ccnen blikken gedenkpenning bekomen, omdat hy die plant zoo voórdcelig heeft verkogt benevens zyn rytuygjammer is hel dal den kaoper zich van over lien a licaclf jaeren diergelijk rytuyg nicl verschaft heeft, dan zond hy zyne lieve kinderkeus met meer gemak hebben konncn troetelen. Aen de kundige veekeurders, is ook tenen blikken pronkpenning geschonken, omdat zy hel meeslc getal ledige broekzakken ter merkt gcbragl hebben, en niet legen- staende hel dracyi'n van hunne lier, hebben zy hunne koopwaeren blyven behouden: hadden zy dezelve aen voórdeelige pry zen konncn afzeilen die hoogmoedige sullen hadden nog gaeding in een pterd van luxe om in hunne vervallene checs le spannen, maer mgelükkiglyk hunne broekzakken waeren le Loos en zy moeien gelyk of ik, den kruywagen zelve blyven voeren. Albcrlus den groolen hcéfl hel blikken kruys ontvangen, omdat hy ter merkl zoo doórnuflclyk hel burgerwelboek hééft uytgclcgd: Er zyn nog eenige andere ccrmelaelen uylgedccld ik zal de zelve uyt eerbied roór den leézcr in de pen laelen. finer den middag was hel masl-klimmingden onderprys was eenen gezouten en welgc- conditioncérden levaerd, en den boven prys eene gesneédenc en welsprcékende Kalle. Daer naer zyn de klemmen hunne broeken gaen afwasschen in licl waler kuypken. tiu is de vraeg of een placlselyk besluer zonder oorlof van hel gouvernement jacrmerklcn mag inriglenIndien die vraeg mei neen moei beantwoord worden, zou hel dan de beurt nicl zyn van de hoogcrc overheyd zulke schendingen van 's lands reglvecr- digc wellen streng le berispen, daer waer zy ovcrtrcédcn worden door de geéne die ze eerst zouden behooren te eerbiedigen Hel schynt dal meester Albcrlus dit vraegstuk niet wel hééft opgelost, en dal hy ten onregl zyn kruys dracgl. Lenen boer uyt de tremen van zynen kruywagen. LAETSTF, TYDINGEK UYT YRANKRYK, ITALIËN EN DUYTSCIILAKD. Den Xalional geeft eene^ewiglige tyding die in tegen- spraek is met den geest Yan liet nieuw kabinet. Wy deelen die lyding onder Tcranlwoórdelykheyd van den National. Een gerugt is in omloop aen welk wy geen geloof willen hegten. En egler verspreyd liet zich en liet gouvernement heeft bet niet durven logenstraffen. Dit gerugt is dit: Hel bevel, Roomen aen te vallen is van Parys verzonden. Op bet oogeoblik dal wy scbrjvcn, zal bet in handen zyn van generael Uudinot. parvs, 0 juny. -Den lieer de Lesseps, buylcngcwooiien afgezanl der fransche republiek te Rooincn, is të Parys terug. Hy is zeer welvarend en wal den toestand van zyne geestver mogens betreft, deczen is allerbest, zoo dat alle gcriiglen welke hierover uytgcstrooyd zyn, volkomen valseli zyn. Sedert eenige dagen bemerkt men dat de socialistische dagbladen veel artikels afkondigen met den titel: De verdccld- licyd is in hel kamp der koningsgezinden. Van hunnen kant zeggen de gemacligde dagbladenDe vcrdccl- hcyi itecrselil onder de socialisten. En van beyde zyden verheugt men zichEu iudeidaed dil feyl schynt waer te zyner heerschl vcrdecldhcyd onder beyde partyën. Parts, 7 juny. 51. Ledru-Kollin, die dóór eene ziekte bed legerig is, had heden zyne interpellation moeten, doen; doch zy zyn op verzoek en op de stemming der Vergadering verdaegd tot maendag. Egler wilde den heer 5iauguin die interpellation voortzetten, hetgeen bcslrcéden wierd dóór den lieer Odilon- Barrot. Laoler kwam den heer Arago hierop terug, Opzigtcns de gerugten van aenval op Roomcneven als den lieer Nap. Bonaparte die den minister wilt interpellecren over het terug roepen van den heer de Lesseps. Nugmaels blyft men by den maendag, hetgeen dóór den heer Bonaparte beantwoord word Maer maendag zullen de onze reeds iu Roomen zyn en dan is het te laet. Maendag zal den heer Savage de duytschc en 51. Ledru-Rollin de italiaeusche kwestie behandelen. Het is zeker dat de Fransche den 2 juny Roomen acn- gevallen hebben en den 4 des middags dóór de Portese-poort zyn binnengemarcheerd. Eenen wel onderrigten persoon, zegt de Speranza van Roomen, verzekert ons, dat de ltomcynen eerder dan men liet denkt, met de Fransche, tegen de Ooslenrykers zullen inar- clieéren, welke in Romaniën voorlmarcheéren. Het officieel piëmonleésch dagblad van 20 juny geeft ons de inliclilingen over de belegering van Ancona ln eenige verkenningen, welke de oostenryksche sloom- liooten gedaen hebben, zyn zy genaderd tot onder bereyk van de balleryen der haven van Ancona. Een zeer lievig vuer is van beyder zyden begonnen. Iu den nagt van 20 lot 27 mey is de Curlalone lot onder de stad gekomen en heeft eenige schoten op dezelve gelost, lerwyl men van den kant des kamps verschey- dene bommen in de stad wierp. De forten en balteryên begonnen terstond een hevig vuer legen den stoomboot en de versterkingen van liet kamp. De duysternis belette dat dit geschut veel kwaeds zou aenrigten. Den 27 mey ten 5 ueren namiddag hebben de fregat Vcncrc en Hen sloomer Curlalone de stad besclioólen langs de oost zyde. Zy hebben veel schade aengerigt aen de balteryên der haven en de omliggende wyken der stad. De Curlalone is dóór een en de Vcncrc dóór 7 kanonsballen geraekl, waervan eenige in, de zeylen en andere in de romp van liet schip gcschoólen zyn. Niemand van bet scheepsvolk is gekwetst. beri.yn, 5 jfHiy. Ondanks de beslaende ongerustbeyd over de demonstratie, welke men zegt, dat de russische vloót in den Sond zal maeken, gelooft men toch te kunnen verzekeren, dal den vrede eerlang gesloóten zal worden. Sedert eenigen dagen is generael Kaucb, adjudant van den koning van Pruvssen, uyt Warschau teruggekeerd, waerlieén hy zicii had begeéven, om den keyzer te complimenteéren en oiii te gelykertyd de, als liet ware, gedwongen bezetting van Jutlandte verklaeren. 5ien verzekert, dat zyne zending goed is afgeloopen. weenen, 5fen schrytt uyt Triest van 50, dat het bombar dement van Vcnctiën, de stad op twee piaetsen lieéft in brand geslcéken In Hongariën word den kruystogt tegen de Russen gepre dikt. Proclamation en feesten zullen er niet by ontbreéken. lederen amblenaer, iederen geeslelyken, werkt tot liet organi- seéren van den landstorm. Alarmleekenen ivoijden op de hoog ten ingerigl: des nagts vueren, en over dag roode slandaerden; alle bruggen zyn verbroken, alle doorgangen zyn gebarrica deerd de bronnen zyn droog gemaekt en de middelen ontno men om acn den vyand vee en levensmiddelen te verschaffen. Met innige voldoening hebben wy bemerkt dat er dage- lyks in de Kapellen deézer stad gebeden gestort worden om doör de voórspraek van de 11. Slaegd, den Bystand der Christenen, do genade des Hemels over onze stad af tesmeeken. Eenen zeer grooten toevloed van geloo- vigen woont die gebeden by. Dagelvks worden er ook ten dien eynde in onze hoofdkerk missen gedaen. Z. II. den Bischop hééft de toelaeting vergund van het beeld des II. Patroons tegen de besmettelyke ziekten in de II. Sacramentsprocessie van morgen rond te draegen. Ten gevolge deézer toelaeting zal het bééld van den II. Rochus morgen tot eerhewyzing en aenroeping der geloovige in de solemneéle processie worden rondyedraegen, om dóór de tusschenkomst van deézen magtigen Godsvriend de kasly- dende roede des lleeren van onze stad af te keeren. Wy wakkeren onze geagte medeburgers aen in deézen hachelyken oogenblik den hemel te voet te vallen en hem als 7 ware ge weld aen te doen ten eynde de vreesselyke ramp door welke ons gemeynte geteysterd word, te doen ophouden. Wie wy ook zyn, het is ons altyd toegelaeten en 't is ons zelfs eene pligt in dergelyke omstandigheden den toorn des Almogen- den dóór gebeden en andere goede werken te bedaeren. Wy betrouwen dus dat vóór 't welzyn der stad elkeen zich zoo veel mogelyk zal beieveren deéze godsdienstige plegtigheyd te vereeren en by te wuonen. MERKT-BERIGTEN. 20 zakken tarwe en 93 zakken rogge, waren gisteren ter Ant werpsdie graenmerkt gebragt, de besteedde pryzen zyn zoo als de voórige weekvóór de tarwe betaelde men 15-15 en i(i-2 st. Bet. en vóór de rogge 7 a 8 gl. beyde par zak of 1/2 heet. Er waren 47 zakken haver ter merkt, dre aen de verschillende pryzen van 9 fr. 50 tot 10 fr. den zak verkogt zyn. Den stedclyken raed van Mecheien komt liet programma vast le stellen van de feesten welke in die stad geduerende luiere kermis-dagen zullen plaets hebben, Ier gelegendhcyd der inhuldiging van liet standbeeld van SIargareta van Oostenrvk en welke dóór onze koninglyke familie zullen gcdeeltelyk wor den bygewoond. Tentoonstelling van voortbrengselen der Mechelsche nyverheyd en van lal'ereelen en kunstvoorwerpen, inhulding van liet standbeeld, kavalkaden, muziek-zang- en volksfeesten, algemeene illuminatie, volksballcn enz.zyn de voórnaemste vermaekelykheden welke die feesten zullen uyt- maeken. Den lieer De Haerne, vader van den volksvertegenwoordi ger, is deézer dagen in den ouderdom van 69 jaeren overleden. De landelyke gemeenten haeslen zicli meer en meer om zich gereed te maeken, ten eynde met eere deel le neémen aen de nyverheyds-tentooiislelling van Gend Het werk-comileyt van Glercken, dat onder al de comiley- ten bet meeste werk verschaft, in deéze noodlvdende jaeren opgerigt door de zorg van den lieer L. van Ovèrbeke, onder pastor deézer gemeente en onder liet patroonschap van den aglbaeren beer senaleur Cassier-De-Palin, burgemeester deézer gemeente, dewelke acht vcrscliillige stukken menagie-lynwae- den zal opzenden, van 4/4 tot 9/4 breed en van 1,5(10 tol 4,000 dra cd en fynle; rouwe en gebleekte lyuwaeden; alle sóórt van lynwaeden broekgoederen, met twee en viergepertcn geweéven, alle soort van molen zeylen van een en twee breedten. Nota. Al deéze lynwaeden, met de hand geweéven, gesponnen en zonder mekaniek-garen gemengd, zullen den stempel der gemeente en des comileyts draegen. De schóól der zusters van Sl.-Vincentius-a-Paulo, bestierd dóór den zeer eerw. heer pastor Van ltaes, bereyd zich ook om alle soort van handwerken naer die tentoonstelling le zenden. Reeds is eene koffer met alle slacli van fync kanten vóór dé zelve bereyd. (Den Boterkoopier, Den minister van openbaere werken, zou, volgens de Indépendance, weldra liet kabinet veriaeten. Wacrom hel spinnen dood is. Een fransch stuk wolle- goed hebbende eene weerde van 89 fr. 25 centiemen, betaeld maer aen onze grenzen, vóór inkomende regten, eene som van 7 fr. 50 c., lerwyl een belgisch stuk lynivaed, van eene weerde van 51 fr., vóór ingaende regten in Vrankryk, 46 fr. moet be- taelen. Zyn wy geene domooren? 5|en leest in de Tribune de Liége: 5Icn had aangekondigd dat vóór alle garde-civieken de korvee zoude ophouden, welke sedert twee maenflen, ten nuspryzing der wel, op beu drukte. Zaterdag cgter wilde het opperhoofd van de gemeenleoverheyd, die alleen de magt lieéft de burgerwagt op te roepen, dien dienst laeten voortzetten tot donderdag. Sfaer de garden vermoeyën zicli onder dat willekeurige en zaterdag avond waren er slegts twee mannen present,'daerby eenen tamboer en den officier van dienst. Volgens den burgerlyken stand zyn er le Brussel gedue rende de nraend mey 68 geboorten meer geweest dan over- lydens. Den scnaet hééft in zyne zitting van lieden verscheydene rapporten over wetsontwerpen gehoord. Daerna lieéft men eenige wetsontwerpen gestemd waerdoór verscheydene ge- woone naturalisatiën verleend worden. Te Ecrncghem, een dorpje op dry mylen afstand van Btugge zyn den 28 mey, twee kinderen van het vrouwelyk geslagt geboren, die zeer' nauw aen elkander gegroeyd zyn de zyden der kinderen zyn aen een. Zy zien elkander niet vlak in liet gezigt, maer zyn liet een naer liet ander gekeerd in eene zydelingsche positie. Zy zyn zoodanig gegroeyd, dat de moeder ze le gelyk zonder moeyelyklieyd kan laelen zuvgen. De ouders zyn arme dienstboden. Zoude de seheyding deézer kinderen zonder gevaer kunnen geschieden? De geneésheeren zyn hier niet eens over: Den eenen zegt ja; den anderen neen. Te Drongene is eergisteren nagt eene yselyke moord gepleegd. Twee jongelieden, sinds lang aen elkander dóór vriendschapsbetrekkingen verbonden, kreégen twist op den openbaeren weg en den eenen bragl zynen kameraed eenige doodelyke wonden toe, waerna hy hem eyndelyk afmaeklc door eene wonde aen den hals. Na die misdaed wierp liy hel lyk in eenen gragt. 51en heeft bemerkt dat hy zyn slagtoffer beroofd had van verscheydene kleedingslukkeii. De politie hield oniiiid- dellyk 4 personnen aen, doch den schuldigen bekende de mis daed en de dry andere wierden in vrylicyd gesteld. Den luglraed der Burgerwagt te Ixelles hééft in een uvd- loopig vonnis daergesteld, dat de garde civiek in zaeke van discipline, niet op dcnzelfden voet gesteld kan worden, als de troepen van 't leger. In feyl is er beslist, dat den kolonel geen regt had om arrest op te leggen aen den kapileyn-kommnndant, en 51. Jules Dogniolle is dus op alle punten ingesproken! Deéze uytspraek is toegejuyeht geworden dóór eene menigte burgers, die liet gemeenle-lmys omringden. Eene zonderlinge klugl was deézer dagen te Antwerpen le zien. Eenen havewerker, Jantje genaemd, drookaerd van beroep, viel bals over kop in de Brouwers-vliet. Als eenen modderklomp baelde men hem daer uyt, men spoelde hem met eenige eemers waler af, en legde'hem op cene draeg- berrie, tot overvoer naer liet Iiospitael. Onderweg rustten de vier ilraegers iu eenen likeur-winkel. Hel schynt dat den geur van dit vogt, Jantjes flauwte ganscli herstelde, want, na bet deksel zyner berrie verbryzeld le hebben, sprong by den winkel binnen en eyschte zyn deel van den drank, lol groote verbaezing zyner draegers. Jantje hééft zich naer 't liospitae! laeten brengen, op conditie dat hy zyn part zou hebben in de premiewelke de redders van drinkelingcii hiervóór ontvangen. Laelsleden zaterdag-namiddag, is er eenen geweldigen brand uylgeborsfen te Anderlecht (by Brussel), in een olie- en zeepfabriek, dat gelukkig digtby liet kanael, links van den steenweg gelegen is. Het gebouw, wcik tot werkbuys diende, is afgebrandde naekte muerbrokken blyven maer over. Evenlwel is de schade niet zoo aenzienlyk, als men eerst wel dagt. Men schryft uyt Deynze aen de Broedermin: Gisterén morgend ten 3 tieren, is den bliksem gcslaegen in de binncn- plaets van een ameldonk-fabrick, hier in stad, en lieéft aldaer een peérd en twee persoonen op den grond geworpen, zonder nogtans iemand ernstig le kwetsen. Van daer is den bliksem voorlgeloopen langs de stract, tot in het buys des burgemees ters en in een naburig gebrouw, alwaer liy eenige meubels en behangsels verbryzeld en gescheurd lieéft! turnhout, 7 juny.Men schryft aen liet Handelsblad: De zaek van de grouwzaeme moord van liet kind, op den we" van Baerlc-hertog gevonden in Óen beginne zoo duyster. beuint zicli op te helderen. De moeder, een tivee-en-twintigjaerig meisje (geboórlig van Gilze, Holland), is aengehouden en hcéfl reeds, ten deele, 'haere schuld bekend. 5Ien hóópt, dat er gcene enkele omstandigheid van dil yslyk misdryf zal verborgen blyven. Den regter ter in structie zet met onverpoosden yver en'de slipsle nauwkeuri"- heyd de instructie der zaek voert.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2