9g De Eendragl doel met regt opmerken dat liet officiéél dag blad, den Monitcurten koste van het land word gezonden aen «ene menigte liooge ambtenaeren, die alle wel belaeld worden, en dat in tegendeel de gemeentens, welke nogtans ook belmo ren kennis te hebben van veële zaeken van bel staels-besluer, dien 1 leenIvk in het officieel orgacn en op gepasteu tyd kunnen nagespeurd worden, bet zelve niet konnen krygen dan legen belading. Dc Eendragl zou dacroni willen dal bet officieel dagblad kosteloos zou worden uytgedeeld ten minsten aen de gemeentens hebbende meer dan 5000 zielen. Wy ook zouden willen dal den Monitcur aen de gemeentens gratis zou worden toegezonden, maer met dit verschil dal wy geene uytzondering zouden willen zien maeken voorde kleyne gemeentens, desle- min om dat deéze meest aen geldmiddelen onlbreéken. Te Beveren, (by Housselacre) zyn in den nagt van 27 op 28 mey dieven in de kerk gebroken. Al de ornementen van hel <3 L. Vrouwe beeld, benevens tien franks uyt eenen offerblok, hebben zy weggeroofd. Tot heden kent niemand de daeders. Maendag namiddag, omtrent 2 1/2 uerc, is op den yze- ren weg, aen de brug van Duffel, een ongeluk gebeurd. Twee j trcynen met koopwaeren gelaeden.zyn tegen elkander gestoolen i en beyde lokomolieven zyn geheel verbryzcld. Verscheydene wagens zyn in stukken, andere zyn uyt het spoor geslaegen. De meeste koopwaeren zyn beschadigd en de sloókers en machi nisten zyn op verreu afstand weggeslingerd en hierdoor ge kwetst geworden. Dc douanen der have van Antwerpen hebben eenen gewig- tigen aenslag gemaekl. Eene hollandsche tjalk, die voorgaf op ballast naer Brussel tevaeren, om aldaer steenkoólen te laeden, en welke te Liilo reeds gevisiteerd was, wierp haer anker regl over hel Vlacmsch-Hoofd. Door verdenking ofverraed, begaven de douanen zich aen boord om een onderzoek te doen, en ontdekten in een dubbelen bodem vóór omtrent 20,000 franks gefabrikeérde goederen, welke aen de hoogste inkomregten onderworpen zyn. Het schip is in beslag genomen. In de Boriitage maekl den cholera vreèslyk vcél slagt- offers. De gemeenten Quaregnon, Wasmes, Palurages en Bou- vincs worden liet meeste geteysterd. Sinds twee of'dry wecken telt men aldaer 8 of 10 sterfgevallen per dag. De oorzaek hier van word grootendeels toegeschrcéven aen "den langduerigen barden arbeyd en bet slegt voedsel by die ongelukkige myu- werkers. Een ysselyk ongeluk is te Monparch by Namen gebeurd. Eenen vreédzaemenproprietaris dier gemeente wierd eensklaps zinneloos en beeft in eene vlaeg van razerny zyne vrouw met bylslagen vermoord. Gansch naekt is dien rampzaligen dan weggevlugt, zonder dat men Item tot heden nog ontdekt heeft. Deézer dagen heeft eenen diefstal van graenen plaets gehad, by overklimming, in de Oude Barrier, langs den steen weg van Bergen naer Alh gelegen. Daer men eenig gerugt hoorde, stond den zóón van den buyzc op en begaf zich naer - den zolder, alwaer by een hardnekkig gevegl had met den dief. Den zoon ontving twee messteéken in zyn aenzigl, maer den dief wierd nogtans dóór hem uyt de zoldervenster geworpen op een afdak van vier meters hoogte, wacraf ny op den grond Itiyracldc onder een scherp geschreeuw. Evenwel reglle hy zich op en vlugtie weg, zvne kloeffen en den gestoolen zak graen agter laetende. Eenen" verdaglen persoon wierd 's andcidags aehgehouden, en men is reeds op het spoor der medepligligen. Men lcésl in den Modcraleur van Bergen De kamer der representanten tot nog toe geen regt gedaen hebbende aen de menigvuldige bezwoeren welke haer over de mngling der burgerwagt zyn ingediend geworden, word er eenen wederstand opgcrokl en het mecslendeel der groole steden, legen die instelling welke niets zal kunnen populaire inaeken zoo lang de burgerwagt niet in tweeklassen verdeeld is en zoo lang men zal ophouden daervan te moeten deel mae- ken in den ouderdom van 5ó of -40 jacren. Een der voórnacmsle middels welke nten tot nog toe zou aènwcnden, is deézende kapiteyns, luylenants, onder-liiytcuaiils, sergeants en kaporaels van elke kompagnie zullen hunne demissie geéveu; en als men in hunne plaetsvcrvanging zal moeten vóórzien, zullen de stemmen op eenen en denzelfden persoon gebragt worden aglervolgens tot de verschillende graeden benoemd. By dé volgende kiezingen zal men van 'sgelyken doen, en telkens zou men betzelfde herhaelen, hoe dikwyls er ook zou moeten gekoózen worden, zoodanig dat den kader nooyt kunne <>p»e- maekt worden. Alsdan zullen het gouvernement en de kamer wel gedwongen worden de wet te herzien, en als de kamer dacraenkomt, dan is er geenen Iwyfel of er zullen merkclykc veranderingen aen de inrigliug der burgerwagt toegebragt, en deklagten verhoord worden, welke er van alle kanten gedaen worden, en welke van dag tot dag, men mag hel zeggen, een meer en meer ernstig karakter krygen, juysl op een tydslip waerop het wenschelykst is in het land te onderhouden de helde en den eerbied vóór het orde legen de ophitsingen van bUyten. D Men schryfl uyt Charlerov. Een vreeslik ongeluk is in uen omtrek deézer stad gebeurd. Eenen kleynen jongen was in eenen boom geklommen om eenen nest jonge vogels daeruvl j te haeleii, toen den genaemden Bobin, douanier, daer voórby j kwam. De jonge vogeltjes hoorende kweelcn, had hy het nood- lotng gedagt da erop te schieten. Hy trof den jongeling, die eenige oogenhlikken laeter in zyne armen den geesl^gaf. Te Cinev (provincie Namen) is eergisteren namiddag eene gansche streek veld, lusschen de gemeenten Hamois en r '•avelange, verwoest geworden dóór eenen geweldigen hagel slag. Men heeft hagelstcenen gevonden ter dikte van een Kteken-ey. - eenen summen FRAUDEUR. Over eenige maenden, toen ?ex,co in oorlog was tegen de Vereenigde-Staeten van Noord- Amenka, kwam er op zekeren dag eenen engelschcn stoomboot ten anker inde have van New-York. Zonder de minste kompli- menlen deed den kapiteyn aenslonds twee-en-zeventigjkolossale standbeelden lossen, verbeeldende lord Brougham, den nog j leevenden pair van Engeland, wiens naem zeer bekend is ge worden door yerschcyden goedkoope uytgaven van volksboeken zoowel als door zyne luymige grillen. Die standbeelden waren 10 rood gegoótea, en «en plaetste dezelve in twee gelederen, met het aenzigt naer elkander gekeerd, op den oever. Wat beteekent deéze vieze klugt? vroegen de douanen aen den scheéps-kapileyn. Het is volstrekt geene klugt, antwoordde deézen Iaetsten heel serieus. De bewonderaers van lord Brougham zenden naer al de voórnaemsle sleden van Amerika een exeniplaer van zyn standbeeld, te Manchester gegoolen, en bestemd om op de groole merkten geplaelst te worden. Nu zalen de douanen in den brand. Alhoewel zy zeer goed begreépen dat zy by den neus wierden geleyd, konden zy nog tans geen proces-verbael opmaekenwant de wetten der Ver* cenigde-Staeten, die vreeslyk hooge inkomregten bcpaelen op den invoer van lood, stellen de kunstwerken vry van alle reglen. Die twee-en-zevenlig onlzaglyke en massief looden stand beelden van den luymigeii Brougham wierden, eenige dagen laeter, in Mexico lot geweerkogels gegoóten. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 4 Juny. Het nieuw ministerie is samengesteld ge worden. Vyf van deszelfs oude leden, dc hecren Barrot, Rulhières, Fallóux, Lacrosse en Passy behouden hunne porle- feuillen. M. Dulaure vervangt M. Faucher aoóf de binnen- landsche zaeken, M. de Tocqueville volgt M. Drouin de l'Huys op vóór de buytenlandsche zaeken, en M. Buifet, minister van koophandel en Landbouw, lieéli lot opvolger M. Laujuinais. Den beer De Lesseps, fransehen afgezant in llaliën, is terug geroepen. Die terugroeping, zegt dc Estafetteis egler in 't geheel niet stellig. Den heer Lesseps is volgens eene correspondentie, zin neloos geworden, zoodanig zelfs dal by aen den president, met veéle inlichtingen, bet plan eener slaepkamcr overge zonden hééft. Men hééft opgemerkl, dat legen het gebruyk dat alge meen aengeuömen is, men geene bedankingen gestemd hééft aen den eere-voórzitier, wanneer hy den presidents-zeleL ver liet. Men verzekert daereuboven, dal het geheugen van den heer Keralry zich in zulken toestand bevind, dat men er ge- makkelyk in gelukt is, hem te doen gelooven dat die stemming had plaels gehad lol groot genoegen der Vergadering. In sommige departementen heerschen voorlduerend on lusten. In het departement Jura vooral hebben er eenige plaels gehad. Te Bletlerans begonnen de onlusten onder de 'kreéten: Leêvcn de rooden-Leeve BarbesLcéve dc democratische socia listische republiek! welke weldra dóór die van Lcéve dc brand- sliglingLeeve den oproer! Leeve de canaille! afgewisseld wierden Guéret, een stadje in het departement derCreusc, heeft onder andere representanten eenen metsersgast, met nacme Nadaud, naer de wetgcéveude vergadering gezonden. Men verzekert dat Proudhon den oorlof hekomen hééft om de dry jacren gevang, waerloehy dóór het assisen-hof der Seine veroordeeld wierd, dóór te brengen in een buys van gezondheyd. Dit verlof is hem toegeslaen op de certilicaeten der aglbacrsle geneésheeren. W y ontleenen aen eenen byzonderen brief eenige byzon- derheden over sergeant Boiebol, die thans vertegenwoordiger is. Boicliol is te Yilliers-sur-Seize geboren; zynen vader is eenen eerlyken houthakker en zyne moeder lééft nog. Hy heeft eene zuster, die te Armencay de scbaepen hoed. Burger Boichot hééft in zyn 17l' jaer dienst genomen. Hy was eerst looneel- speéler en zanger op publieke plactsen en verkogt zelf liedekens. Naer het scliynt, heerscht er reeds verdeelheyd in het nieuw kabinet; men weet niet uyt hoofde van Avelke kwestie; doch wal zeker is, is dal die verdeeldheyd zeer slegle gevolgen kan hebben. Men sprak heden Aan niets anders. Parys, 5 juny. Gisteren avond ten acht ueren, is den heer Proudhon aengehouden op het oogenblik dat hy ie Parys acn- kwam langs den noorder yzeren weg. Of men nu van zvne aenkomsl te Parys verwittigd was ofwel of hy slegls by geval herkend Avierd op hel oogenblik dal hy in de standplaêts aen- kwam, dit is niet gekend; althans is het zeker, dat eenen policie-heamhten hem volgde lot aen de poort van de kazerne der voorstad Poissonnicrc. Toen hy daer was, dééd den policie-agent, die eenen kiel droeg, zich aen den adjudant, die van dienst >vas, kennen, en eyschtc hulp. Dan volgde hy den heer Proudhon, vcrklaerde hem dat hy gevangen was en noodigde hem uyt in dc kazerne te treéden, ten eynde de moeyelykheden te vermydcu van eene aenhouding op den openbaeren weg. Den heer Proudhon ziende dat den wcérstand vrugleloos Avas, hééft zich in de kazerne begeéveneen rytuyg wierd ge- haeld en den heer Proudhon dóór den policie-agent, den adjudant en twee onder-olïicicrcn vergezeld, is met hetzelve vertrokken. Men hééft hem regtstreéks naer de prcfectuer van policic ge voerd, Avaer hy in handen van den heer Carlier gesteld is. Onze troepen hadden den 28 mey Roomen nog niet aen- gevallcn; maer zy bevonden zich in eene vyandelyke houding. De communication zyn afgesneéden. Men houd de wagens aen die levensmiddelen in de stad brengen. Het gerugt Avas in de vergadering in omloop, dat de Fran sche, na een gevegl van 4 ueren, in Roomen Avaren gemar cheerd. De Romeynen, die zich stout verdedigd hadden, zouden zich langs alle zyden Aersprevd hebben en Mazzini zou op de vlugl zyn. Den heer Odilon-Barrol zegde men, zou kennis geévcri aen de vergadering van de telegrafische depeche uyt Roomen, betrekkelyk de bovengenoemde gebeurtenis. Den Toulonnais meld, dat de grootste onrust onder de Arabieren heerscht. Zv willen verscheydene punten onzer be zittingen aenvallen. De Kabylen zyn veérdig om Constanline aen te tasten. Dag en uer is reeds bepaeld; maer om dien aenval te beletten, Avord er daedelvk eene geAvigtige expeditie legen dien aenval gerigl; overigens is men lot denzelven be- reyd. Al de troepen van Bone zyn te Smeudon aengekomen. TYDINGEN UYT ITALIËN. Den 24 mey hebben de truimviraten eene nota gezonden aen den heer de Lesseps, in welke zy verklaeren, na de schade opgeteld te hebben welke de Fransche interventie aen dc re publiek veroorzaekt beéft, dal nooyl het volk zal toestemmen in de vry willige bezetting van Roomen dóór de Fransche. Ancona is den 24, 25 en 26 mey dóór dc Oostenrykers gebombardeerd, ten welken gevolge de gyzelaers, die in dc stad Aveérhouden Avierden, zyn overgeleverd. De gyzelaers Avaervan gesproken Avord, zyn wacrsehynlyk leden van de familie van Pius IX en A*an Mgr. Bedcni, eofnroissaris van den paus. Men Aveét dat den prelekl van Ancona ze bad doen acnhouden. De Oostenrykers hebben reeds de gelieele streek van de pauselyke staelen in hunne magt, Welke zich uytstrekl aen het oosten der Apenynen, lusschen dc bergketen en de Adrialischc zee en van waer zy het geheel grondgebied besliyken. Het land bcstael wat men de legalién en de Marken noemt, uyt 10 provinciën: Bologna, Ravenna, Fcrrara, Forli, Urbin en Besa- ro, Ancona, Macerata, Camerino, Fcrma cn Ascoli. Hoewel de dry lactste eerst kunnen bezet worden na de inneóming van Ancona, mag men het land, als aen de revolutionairen "ont trokken, beschouwen. - De kerken hebben véél geleden in Roomen. Den luysler uyt dezelve is veelal verdweénen. De katholieke dagbladen declen yslyke gebeurtenissen mede, over bet mishandelen van geestelykcn en het overrompelen vankloosters. Men sleurde deézer dagen een aenlal nonnen langs den Corso, zonder sluyër, by na zonder kleederen aen. St.-Jati-van Lalranen is, zeggen deéze bladen, in eenen stal herschapen. Roomen, 2b mey. Men léést in den Contemporanco Den inhoud der lactste depeche van M. Lesseps, is niet geheel geheym gebleéven. Volgens de geruglen die ons toekomen, en die wy gegrond denken, is den text van die depeche een mees terstuk van bedrog, zonder talent of bebendigheyd. Dóór de waerborg van grondgebied aen ie necinen, die ons M. Lesseps acnbied, stelden wy ons in gevaer, zoo als hy laeter zelf zegt. Yrankryk heeft slegls liet grondgebied gewaerborgd, dat voor dc soldaetcn is en niet het overige onze provinciën zullen dus aen den oostenrykschen inval blootgesteld blyven. Tydingen byt Gaèta.Men léést in den Ami dc la Religion Den paus is welvaerend, maer hy is zeer droevig over liétgeén er te Roomen gebeurd. Toen men hem sprak van de priesters die vermooid waren, vielen twee groole traenen uyt zyne oogen. Zyne droefheyd is kalm en gelaelen. Hy is standvastig en onwankelbaer in zyne politieke besluyten. Hy heelt verklaerd liever naer Amerika te vertrekken, dan iu een enkel punt toe te geéveu. In eene conferentie, twee dagen geleden, gehouden, hebben de dry gevolmagtigde gepro testeerd tegen de fransche interventie en hebben M. Rayneval gevraegd, welke de inzigten waren des gouvcrnemenls. Deézen zegde dal hem inslrucliën ontbraken. Een regemenl, dat van liet leger terug kwam, hééft met muziek aen 't hoofd onder devenslersvaii den patisgedelïleérd eenen ooggcluygen verhaelde, dat hy traenen uyt de oogen van den H, Vader zag vloeyën, die hem zugtende zegdeDat hlyde muziek doet my pyn Alle goederen van den koning van Napels en deézes familie in dc romcynsche siaelen, zvn verbeurd verklaerd. Zy zullen verkogt worden om dc burgers schadeloos te stellen, die geleden hebben dóór den napolilaensclicn inval. Het fransche gouvernement hééft eene volledige ambu- lancie gezonden. De Romey nen, 0111 niet ten agter te zyn in edelmoedigheid, zonden 3 fourgons met eigaeren naer T fran sche kamp, zeggende, dal zy er meer konden krygen, als zy ze vroegen. Den koning van Napels, is woedend tegen dc fransche, zegt den Times, in eene correspondentie, omdat zy hem eène neérlaeg hebben doen oudergaen en aengcraeden' hadden de positie te Albano Ie bezetten. Men kan ook kv.alyk begrvpen, hoe de Fransche, den Napolitaen laeten aenvallen, gedtierendè den wapenstilstand met Roomen gesloóten. Overigens blinkt de handelwyze der Fransche in die zaek, niet van opregtheyd. Te Civita-Veccliia worden de Fransche behandeld door de inwooners, zoo als «Ie Oostenrykers liet waren door dc Mila- neézen, vóór de laelste revolutie. De Italianen komen niet meer in de kaffehuyzcu waer de vremdelingcn komen; de fami- liën komen niet meer in den schouwburg; de bevolkin» is be leefd, maer er heerscht geene verbintenis lusschen beyde. In de l provinciën Bologna, Ferrari, Forli cn Rivennc, die liet gezag van den 11. Stoel erkend hebben, is dóór pauselvk hevel alles weder in voórige orde en schikking hersteld. Men zegt, dal de kalholyke mogendheden te Gaëta ver tegenwoordigd, Spaniën, Ooslenryk en Napels, prolesteéren legen alle onderhandelingen, welke zonder haerc lusschen- komst dóór den heer Lesseps en Roomen zouden gesloóten worden. Die proteslatie is, naer men zegt, aen den heer Lesseps cn aen het triumviracl medegedeeld. DUYTSCHLAND. Pruysscn hééft thans op voet van oorlog 380,000 man infanterie, 40,000 dito kavaleric en 400 kanons. Men scbryfl uyt Keulen 3 juny.Vrydag avond is ge- duerende het lievige onweder den bliksem te Frintmersdorf ingeslaegen in een alleen slaende huys; hy doodde dry men- selien, sloeg eenen stiffr den kop af en dééd brand ontslaen. Ook op veéle andere plaetsen hééft dit onweder groole schade aengerigt. Volgens de Wïcner Zeilung bedroegen de inkomsten van Oostenryk inde maend february 4849, 8,540,340 guld., en de uytgaeven 15,218,497 guld., zoodat er eenen deficit overblyft van 6,755,217 guld. Behalve de inkomsten leverden egter by- zondere bronnen 10,027,522 guld. op, zoodat nog 3,294,105 guld. ter beschikking bleéven. Van 1 november 1848' tot ultimo february 1849, bedroegen de inkomsten 29,945,111 g|. en de uytgaeven 59,983,515 gl., alzoo eenen deficit van 50,038,201 gl. Byzondere bronnen leverden daerentegen over dit tydperk de som op van 35,70f,208 gl. W eenen, 1 juny. Vyandelyker dan oovt is het politiek van Wecnen aen Pruyssen, sedert dit laetste zich aen het hoofd van Duytschland geplaelst hééft, door het oclroyeéren eener consti tutie des ryks. Den russiscben invloed loont zicli reeds maglig in liet uy twendig potiek. Men zegt altyd nog, dat den keyzer vaii Rusland naer IVeenen komt, dat Kadetzky er levens komen zal om belangrykeinlichtingen te geéven over de hongaeracbe ope- ratiën. Niets zal verwaerloosd worden om Radetzky te doen besluyten, het komtnando aldaer op zich te neéinen.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3